Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται τι είναι η νορμάλ χρήση για ένα τηλέφωνο με αυτές τις δυνατότητες.

Προσωπικά μέσα στη μέρα μου έχω ανοιχτό το bluetooth συνεχώς,μιλάω σχεδόν αποκλειστικά μέσω voip και σπανιότατα μέσω gsm, δέχομαι ελάχιστες κλήσεις (μπορεί και καθόλου), κάνω ολιγόλεπτο internet browsing και ακούω κατά μέσο όρο κάνα μισάωρο μουσική. Θεωρώ οτι κάνω μια πολύ νορμάλ χρήση για το συγκεκριμένο κινητό.

Αποτέλεσμα: φόρτιση μπαταρίας συνήθως 2 φορές τη μέρα.

Η μπαταρία είναι κατά τη γνώμη μου η μεγαλύτερη απογοήτευση σε αυτό το κατά τα άλλα καταπληκτικό τηλέφωνο

 

Καλά όταν λέμε νορμάλ χρήση, εννοούμε ό,τι είναι νορμάλ για 1 κινητό, που σημαίνει μόνο να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα, τίποτα φωτό.

Τώρα εσύ που έχεις όλη μέρα το bluetooth ανοιχτό και μιλάς μόνο με voip δεν ανήκεις στην κατηγορία του νορμάλ χρήστη και προφανώς κακώς περιμένειες περισσότερα από αυτό το κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπον μαγκες,ειχα προβλημα στην καμερα της συσκευης μου.Δεν λειτουργουσε το autofocus.Το ειδανε τα παιδια στο καταστημα του Π.φαληρου,και για να μην καθυστερω μου ειπαν αλλαγη στην καμερα,αλλα μιας και δεν ειχαν διαθεσιμη,με εστειλαν στο κεντρικο της Βουλιαγμενης.

 

Εκει αφου αναγκαστηκα να αφησω το τηλ.για 14 μερες,τελικα μετα απο 'γκρινια' δικια μου,ο τεχνικος που το ειδε ειπε οτι δεν ειχε τιποτα!!!

Οταν πηγα να το παραλαβω,καλεσα την υπευθυνη των τεχνικων,και αφου διαπιστωσε η ιδια το προβλημα,τελικα η καμερα αλλαχτηκε σε 10 λεπτα...

 

ΕΛΕΟΣ!!!!!! εκανα γραμμα στην Νοκια για τα καμωματα της alpha copy...Ας ειναι καλα τα παιδια του nokia shop Φαληρου...Η καλυτερη υποστηριξη!!!

τωρα πια μπορω να κανω χρηση των 5Μpixels επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες δυστυχώς μου έκλεψαν το Ν95 μου.

Μου είπαν στη Nokia να τους πάω τη δήλωση κλοπής που έκανα στην αστυνομία με το ΙΜΕΙ του κινητού, για την περίπτωση που πάει κάποιος να το ξεκλειδώσει.

Βέβαια αυτό ισχύει μόνο αν πάει κάποιος σε αντιπροσωπία της Νοκια. Πράγμα λίγο απίθανο βέβαια!

Υπάρχει κάτι ανάλογο που μπορώ να κάνω και να ισχύει σε όλα τα μαγαζιά που είναι πιθανό να πάει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 2 μερες εχω εντελως ξαφνικα τα εξης προβληματα.οταν ανοιγω το κλειστρο της φωτογραφικης μηχανης κολλαει.οταν παλι παω να καλεσω καποιον με φωνητικη κληση απλα δε κανει τιποτα κ μολις πατησω καποιο πληκτρο κανει restart.εχω κανει hard reset κ στο τηλ κ στην καρτα αλλα τιποτα.περασα κ την καινουρια αναβαθμιση κ παλι τιποτα.το εχει αντιμετωπισει κανεις?

 

φιλε τι εννοεις οταν λες οτι κολαει το κλειστρο της καμερας.....????

γινε πιο συγκεκριμενος.....??

εγω-μαζι με ολα τα αλλα-ειχα και προβλημα με την καμερα ξεχασα να το πω πιο πανω....

ανοιγα την καμερα και ανοιγε μονο το ενα παραθυρακι.......το αλλο εμεινε κλειστο.......:blink:

μου το φτιαξανε και αυτο δωρεαν....:blink::blink:

(τωρα μονο το ραδιο εμεινε....)....

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο.. γινετε ρε παιδια να μην εμφανιζοντε βιντεο και φωτογραφιες μαζι ? να βρισκοντε σε φακελους κτλπ ? καχτοποιημενα?

 

πολυ χαοτικη κατασταση.. ευχαριστω..

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο.. γινετε ρε παιδια να μην εμφανιζοντε βιντεο και φωτογραφιες μαζι ? να βρισκοντε σε φακελους κτλπ ? καχτοποιημενα?

 

πολυ χαοτικη κατασταση.. ευχαριστω..

Στη πραγματικότητα είναι σε διαφορετικούς φακέλους, αλλά η έκθεση είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να εμφανίζονται μαζί, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο.. γινετε ρε παιδια να μην εμφανιζοντε βιντεο και φωτογραφιες μαζι ? να βρισκοντε σε φακελους κτλπ ? καχτοποιημενα?

 

πολυ χαοτικη κατασταση.. ευχαριστω..

 

Μόνο με επιπλέον πρόγραμμα μπορείς να αποφύγεις αυτή την κατάσταση. Η κατάσταση αυτή - αν δεν απατώμαι - υπάρχει από την εποχή των πρώτων N-Series, που τότε έτρεχαν OS8 (N70, N90 κλπ)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το πραγμα με την εκθεση ειναι αθλιο. Ελεγα οτι θα μπορουσε να διορθωθει η κατασταση με τα αλμπουμ αλλα σιγα να μην καθομαι να τακτοποιω 900 φωτογραφιες.

Resco Photo Viewer και ξεμπλεξα!

Τα βιντεο μονο εχω βαλει σε αλμπουμ γιατι εχω μονο 2.

 

Το αλλο? Που εμφανιζει στο mp3 player εκτος απο τα τραγουδια, τα podcasts, τα ringtone, τις ηχογραφησεις, τις φαρσες, τα ανεκδοτα κλπ? Αυτα τα εκανα κρυφα και τα βλεπω με file manager..

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia na rwtisw kati? exw katebasei kanonika tous xartes kai fainode sto gps otan eimai sto amaksi k gnk..apla otan bazw ploigisi mou bgazei ena minima na agorasw mia adeia kai dn mou leitourgei thn rithmisi ths plohghshs pou einai gia to amaksi kai leei xiliometra taxitita kai ktl... ti mporw na kanw? euxaristw..;)
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia na rwtisw kati? exw katebasei kanonika tous xartes kai fainode sto gps otan eimai sto amaksi k gnk..apla otan bazw ploigisi mou bgazei ena minima na agorasw mia adeia kai dn mou leitourgei thn rithmisi ths plohghshs pou einai gia to amaksi kai leei xiliometra taxitita kai ktl... ti mporw na kanw? euxaristw..;)

Απλά, θα πρέπει να αγοράσεις τη πλοήγηση!;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν λέμε νορμάλ χρήση, εννοούμε ό,τι είναι νορμάλ για 1 κινητό, που σημαίνει μόνο να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα, τίποτα φωτό.

Τώρα εσύ που έχεις όλη μέρα το bluetooth ανοιχτό και μιλάς μόνο με voip δεν ανήκεις στην κατηγορία του νορμάλ χρήστη και προφανώς κακώς περιμένειες περισσότερα από αυτό το κινητό.

Μάλλον δε με κατάλαβες. Κατά τη γνώμη μου κάνω πολύ νορμάλ χρήση για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κινητό. Εκτός και αν εννοείς οτι θα πρέπει να περιμένουμε από κάποιον που έδωσε 750ευρώ για ένα τηλέφωνο με σχεδόν άπειρες δυνατότητες, να κάθεται όλη μέρα να το κοιτάει και να κάνει τα ίδια πράματα που θα έκανε με ένα κινητό των 100ευρώ.

Γνώμη μου είναι οτι για το target group που απευθύνεται αυτό το κινητό, η μπαταρία του αποτελεί τη μεγαλύτερη (ίσως και μοναδική) απογοήτευση.

Μακάρι να βρεθεί λύση με καινούργια μπαταρία, γιατί έχω γεμίσει σπίτι,ιατρείο,αυτοκίνητο,εξοχικό με φορτιστές και σκέφτομαι να αγοράσω και ηλιακό φορτιστή για τις διάφορες εξορμήσεις μου στην εξοχή....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε με κατάλαβες. Κατά τη γνώμη μου κάνω πολύ νορμάλ χρήση για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κινητό. Εκτός και αν εννοείς οτι θα πρέπει να περιμένουμε από κάποιον που έδωσε 750ευρώ για ένα τηλέφωνο με σχεδόν άπειρες δυνατότητες, να κάθεται όλη μέρα να το κοιτάει και να κάνει τα ίδια πράματα που θα έκανε με ένα κινητό των 100ευρώ.

Γνώμη μου είναι οτι για το target group που απευθύνεται αυτό το κινητό, η μπαταρία του αποτελεί τη μεγαλύτερη (ίσως και μοναδική) απογοήτευση.

Μακάρι να βρεθεί λύση με καινούργια μπαταρία, γιατί έχω γεμίσει σπίτι,ιατρείο,αυτοκίνητο,εξοχικό με φορτιστές και σκέφτομαι να αγοράσω και ηλιακό φορτιστή για τις διάφορες εξορμήσεις μου στην εξοχή....

 

 

Oκ ας πούμε ότι όντως αφού έσκασες τα 721€ θες να το λιώνεις όλη μέρα.

Πριν πάρεις το κινητό δεν ήξερες ότι είχε 900αρα μπαταρία?Τα στοιχεία αυτά ήταν διαθέσιμα πολύ καιρό πριν.Άρα αφού ήξερες πόσο μικρή είναι η μπαταρία, έπρεπε να ξέρεις τι να περιμένεις και ότι θα σου τελειώνει σφαίρα η μπαταρία με τέτοια χρήση.Άρα γιατί το πήρες αν δε σε κάλυπτε για τις ανάγκες σου?Το πήρες για άλλο λόγο προφανώς.Αλλιώς δε θα το έπαιρνες και δε θα σε απασχολούσε τώρα.

Οπότε ποιος ο λόγος να το συζητάμε τώρα πάλι?

Ειδικά το θέμα της μπαταρίας το λέγαμε από τις πρώτες σελίδες αυτού του θέματος ότι είναι λίγη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κουκκιδστην καμερα που φαινοταν κατα την ληψη τελικα οδηγησε σε αλλαγη καμερας! Απο τοτε ομως που πηρα πισω το Ν95 δεν επιανε ληψη το GPS!! Μετα απο μια εβδομαδα το ξαναπηρα σημερα πισω! εντελος ασχετος ο αρμοδιος εκει στην αρχη το συγχισε με GPRS και με ρωταγε αν το υποστηριζει SIM μου! Αφου του εξηγησα και καταλαβε τη μ@@@@α που ειπε τοτε επεμενε πως ισως να παιζει καποιο ρολο η καρτα! Τελικα το κρατησανε και του λεω ισως οταν βαλανε την καμερα κατι να μην ενωσανε και συμπληρωσα πως ουτε το καπακι βιδωσανε καλα εξου και τριζει ο μηχανισμοσ slide :P Ελπιζω να τα επιδιωρθοσουν και τα 2 αυτη τη φορα!!
http://www.telecyprus.com/images/stories/telecyprus_logo_small_news.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα τελευταια εχω προβλημα με τις φωνητικες εντολες στο ν95 ενω τις βαζω κανονικα στον φακελο οταν κανω προσομοιωση διαδρομης δεν μιλαει καθολου.Παω στις ρυθμισεις και φαινετε οτι δεν εχει επιλεγει η ελληνικη γλωσσα (την πεταει εξω την επιλογη γλωσσας) υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο;Το εχω παρατηρησει σε 2 Ν95.Στο δικο μου δεν εχω προβλημα (ν11.0.0.026 οπως και το δικο μου)

Εχει τυχει σε καποιον αυτο που περιγραφω;

Το εχω γραψει και στην εννοτητα του smart to go αλλα δεν απαντησε κανεις.

Καποια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω mp3 με ελληνικους χαρακτήρες στον τίτλο του τραγουδιου ,έτσι ώστε να τα βλέπω στον player του Ν95 με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι "αλλαμπουρνέζικα". Το να τα κάνω greeklish είναι μια χρονοβόρα λύση. Το παράξενο είναι ότι και στην εφαρμογή που έχει το Nokia PC Suite το Nokia Music Manager , άλλα ελληνικά τραγούδια εμφανίζονται με ελληνικους χαρακτήρες και άλλα είναι "ακαταλαβίστικα"...Υπάρχει κάποιος τροπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

sinapidisantonis.spaces.live.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω mp3 με ελληνικους χαρακτήρες στον τίτλο του τραγουδιου ,έτσι ώστε να τα βλέπω στον player του Ν95 με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι "αλλαμπουρνέζικα". Το να τα κάνω greeklish είναι μια χρονοβόρα λύση. Το παράξενο είναι ότι και στην εφαρμογή που έχει το Nokia PC Suite το Nokia Music Manager , άλλα ελληνικά τραγούδια εμφανίζονται με ελληνικους χαρακτήρες και άλλα είναι "ακαταλαβίστικα"...Υπάρχει κάποιος τροπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

 

Nai υπάρχει ΜΟΝΟ αν κάνεις συγχρονισμό μεταξυ κινητού - υπολογιστη μεσω του Media Player...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Nai υπάρχει ΜΟΝΟ αν κάνεις συγχρονισμό μεταξυ κινητού - υπολογιστη μεσω του Media Player...

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Δοκιμασα να κάνω συγχρονισμό αλλά το WindowsMediaPlayer δεν βρίσκει το Ν95. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να βρει την συσκευή ( υπόψιν ότι το PC suite της Nokia βρίσκει το τηλέφωνο και συνεργάζεται μαζί του):(

sinapidisantonis.spaces.live.com
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Δοκιμασα να κάνω συγχρονισμό αλλά το WindowsMediaPlayer δεν βρίσκει το Ν95. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να βρει την συσκευή ( υπόψιν ότι το PC suite της Nokia βρίσκει το τηλέφωνο και συνεργάζεται μαζί του):(

 

οταν συνδέσεις το κινητο δεν θα επιλέξεις συνδεση μεσω pc suite... Δεν θα επιλέξεις τιποτα. Θα πατησεις ακυρο και το κινητο θα ειναι συνδεδεμενο ΜΟΝΟ με τον υπολογιστη χωρις να είναι μεσω καποιας εφαρμογης..

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

οταν συνδέσεις το κινητο δεν θα επιλέξεις συνδεση μεσω pc suite... Δεν θα επιλέξεις τιποτα. Θα πατησεις ακυρο και το κινητο θα ειναι συνδεδεμενο ΜΟΝΟ με τον υπολογιστη χωρις να είναι μεσω καποιας εφαρμογης..

 

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Εκλεισα το PC suite αλλά πάλι ο WMplayer δεν βρίσκει το Ν95

sinapidisantonis.spaces.live.com
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις να το δει σαν αφαιρούμενο δίσκο;
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά τί κινητό είναι αυτό; Θεωρητικά κάνει ένα σωρό δουλειές και καλά, αλλά στην πράξη το μόνο που κάνει αξιόπιστα είναι να στέλνει μηνύματα και να κάνει κλήσεις. Άντε και ημερολόγιο. Αν θέλω να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτό που σπάει τόσο τα νεύρα με κολλήματα, ελλειπή μνήμη κλπ κλπ που στο τέλος κουράζομαι και τα παρατάω!! Συγνώμη αλλά έτσι μου 'ρχεται να το πετάξω στο δρόμο! Τουλάχιστον άλλα κινητά λιγότερο και καλά "High Tech" κάνουν δύο δουλειές αλλά τις κάνουν καλά. Και δε μιλάω μόνο για μηνύματα και ομιλία αλλά π.χ. για web broswing που στο N95 σου βγάζει την πίστη... Είχα στα χέρια μου το ιφον πρόσφατα. Όλα γίνονται ομαλά χωρίς προβλήματα και χωρίς φαμφάρες. Δεν έχει ΤζιΠιΕς(και το Ν95 που έχει τί έγινε; σήμα αν πιάσει μετά από μία μέρα! και η μπαταρία σε 1 ώρα dead!) αλλά αυτά που έχει τα κάνει σωστά, γρήγορα και αξιόπιστα. Κρίμα για την Νόκια. Αν δε δω σοβαρή αναβάθμιση θα με χάσει από πελάτη της και ήμουν πιστός εδώ και χρόνια!
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia..tha ithela na rwtisw an exei kapoios i pou mporw na brw to handy photo safe gia to n95 full.. euxaristw polu..filika xasapakos ;)
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia..tha ithela na rwtisw an exei kapoios i pou mporw na brw to handy photo safe gia to n95 full.. euxaristw polu..filika xasapakos ;)

 

κανε στην καρτα ενα φακελο με το ονομα temp. πηγαινε με τον x-plore

και κανε τον φακελο αυτον κρυφο.ριξε μεσα σε αυτον τον φακελο τις φωτο και βαλε ενα κωδικο στον x-plore κι ετσι δεν θα μπορει κανεις να δει τις φωτο που δεν θελεις. βεβαια μεσα στον φακελο temp μπορεις να βαλεις και οποιο αλλο αρχειο θελεις να κρυψεις. δουλευει αψογα στο ν73. ελπιζω το ιδιο και στο ν95:D

Link to comment
Share on other sites

XASAPAKOS, δεν κατάφερα να βρω την εφαρμογή που χρειάζεσαι σε έκδοση συμβατή με το Symbian 9.1. Μόνο για το Symbian 8.1 υπάρχει διαθέσιμη.

Sexymobile, δεν μπορείς να χειριστείς πανεύκολα τη μουσική βιβλιοθήκη της συσκευής, τις επαφές, να ανοίξεις ταχύτατα τα διάφορα προγράμματα; Επίσης, η πλοήγηση στο διαδίκτυο γίνεται ευχάριστα και λειτουργικά, ειδικά όταν το Ν95 είναι σε οριζόντια θέση.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...