Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια απο τις δυο εταιρείες εχει μικρότερους χρόνους ενεργοποιησης στην θεσσαλονίκη?

Εχω ακουσει περιπτωσεις forthnet που εχουν κανει πάνω απο μήνα γι αυτο...

 

Επισης σαν ποιοτητα υπηρεσιων,κυριως ιντερνετ,ποια ειναι η πιο σταθερή?

 

Αναφέρομαι για νέα σύνδεση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!προσπαθω να βαλω το λαπτοπ μου στο δικτυο του ασυρματου μοντεμ της conn-x αλλα οταν πληκτολογω τον κωδικο μου λεει οτι η συνδεση πετυχε αλλα δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ.γιατι??:mad:
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ρωτήσεις στο ήδη υπάρχον θέμα δίνοντας περισσότερες πληροφοριες.

 

Αφού πρώτα ελέγξεις ότι έχεις περάσει σωστά τις ρυθμίσεις τόσο στο router όσο και στον υπολογιστή (ειδικά στον υπολογιστή το gateway και στα δύο τους DNS servers) και φυσικά αφού σιγουρευτείς ότι είναι ενεργοποιημένα στο router τα λαμπάκια που λέει το manual γιατί αλλιώς μπορεί να μην έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή ή να μην έχει συνδεθεί σωστα το καλωδιο στην τηλεφωνική πριζα...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

αν λειτουργεί κανονικά το internet μέσω σύνδεση με καλώδιο δικτύου τότε να προσέξεις ότι ο κωδικός ασφαλείας που μπορεί να έχεις θα πρέπει να έχει όλους τους αριθμούς από 0-9 και μόνο τα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου A-F.

αν βάλεις από g-z δεν τα αναγνωρίζει και ενώ μπορεί να συνδεθεί δεν θα έχεις δίκτυο.

Αν όντως δουλεύει με αυτό το εύρος γραμμάτων και αριθμών να προσέξεις τις ρυθμίσεις του ασύρματου στο modem/router.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το κατάφερες ακόμα, ξαναρώτα εδώ που είναι το κατάλληλο thread.;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

 

εχω adsl connx 2mbps και ειμαι ευχαριστημενος.Ομως σκεφτομαι να το αλλλαξω και να βαλω κατι φθηνοτερο.

 

οι απαιτησεις μου ειναι:

 

-οσο το δυνατον πιο σταθερο.(να μην μενω μερες ολοκληρες χωρις internet)

-σχετικα καλη ταχυτητα

-οσο το δυνατον φθηνοτερο (δε με ενδιαφερουν καθολου λεπτα ομιλιας προς κινητά, σταθερά κτλ)

-αμεση ενεργοποιηση/ αλλαγη απο το connx που εχω τωρα

-αν καποιος ξερει να ανφερει και μηνιαια ποσα, ακομα καλυτερα.

 

Αναφερομαι στην Πατρα, περιοχη Αγ.Σοφιας.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να μεινεις στο κον-εξ που εχεις.

γιατι:

1) δεn υπαρχει τιποτα σταθερο σαν το κον-εξ (εχω forthnet)

2) μονο στο κον-εξ πετυχαινεις καλες ταχυτητες

3) μπορεις να πας σε φορθνετ με ~15 ευρω/μηνα

4) σε φορθνετ θα σου παρει γυρω στο μηνα για ενεργοποιηση (ισως και πολυ παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αλλάξει ήδη 3 εταιρείες, κατέληξα στον ΟΤΕ και το Connx. Δυστυχώς είναι τα ακριβότερο, αλλά έχω αντιμετωπίσει ελάχιστα προβλήματα, αντίθετα με τη Vodafone και τη Forthnet. Οι τελευταίες μάλιστα είχαν πολύ κακό service και αυτός ήταν ο βασικότερος λόγος που έφυγα. Θα συμφωνήσω όμως με πολλούς ότι είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή. Ας ελπίσουμε ότι μελλοντικά θα ανέβει το επίπεδο ανταγωνισμού για το καλό όλων των καταναλωτών.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αλλάξει ήδη 3 εταιρείες, κατέληξα στον ΟΤΕ και το Connx. Δυστυχώς είναι τα ακριβότερο, αλλά έχω αντιμετωπίσει ελάχιστα προβλήματα, αντίθετα με τη Vodafone και τη Forthnet. Οι τελευταίες μάλιστα είχαν πολύ κακό service και αυτός ήταν ο βασικότερος λόγος που έφυγα. Θα συμφωνήσω όμως με πολλούς ότι είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή. Ας ελπίσουμε ότι μελλοντικά θα ανέβει το επίπεδο ανταγωνισμού για το καλό όλων των καταναλωτών.

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα μαλλον θα μεινω σε connx και απλα καποια στιγμη ισως το αναβαθμισω σε 8αρα (απο 2)

 

Η αληθεια ειναι οτι ναι, ειναι πολυ σταθερο.Σε 2 χρονια που το εχω, μονο 1 φορα εμεινα χωρις internet για μιαμιση ημερα...(γενικο πανελληνιο προβλημα).

Κυριως μου κακοφανηκε που για απλη μεταφορα/μετακομιση γραμμης σε ενα στενο διπλα, μου ζητησαν 40 ευρω, +παγια λογαρισμοί κτλ συνολο 70 ευρω + 11.90 το adsl..Εγκεφαλικό...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

για αθήνα,θα έλεγα η hol..αντίστοιχα λογικά θα`ναι κ η θεσ...

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Με τη forthnet σε γενικές γραμμές ενεργοποιήσαι πιο γρήγορα. Και αυτό γιατι δεν μπλέκειις με courier, fax κ.τ.λ αλλά ξεμπερδεύεις μια και καλή σε κατάστημα forthnet. Σύντομα ελπίζω ότι θα ισχύει το ίδιο για τη hol στα καταστήματα της Vodafone.

 

H hol, πάλι σε γενικές γραμμές, αν και τελευταία μας τα έχει χαλάσει λίγο με τα pings και το streaming, έχει καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών (ταχύτητες, ποιότητα ήχου τηλεφωνίας) από τη forthnet όπου τη μία πετάς και την άλλη σέρνεσαι γιατι έχει πέσει (πάλι) η μισή της διασύνδεση με το εξωτερικό (συχνότατο φαινόμενο εδώ και ένα χρόνο) και όπου η συμπίεση στον ήχο της τηλεφωνίας είναι κάπως περισσότερη από όσο πρέπει... Επίσης η hol έχει καααααάπως καλύτερη τεχνική υποστήριξη.

 

Από εκεί και πέρα ενημερωτικά η forthnet σου δίνει έκπτωση στο πάγιο αν έχεις nova και η hol θα έχει σύντομα συνδυαστικά πακέτα με τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ιδιες ειναι φιλε μου ΑΡΓΟΥΝ παραπολυ! Τωρα εξαρτατε απο την τυχη σου (για να μην πω τπτ αλλο) και μονο το ποσο γρηγορα θα συνδεθεις!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΜΠΡΑΧΑΜΙ/ΑΝΩ ΚΑΛΑΜΑΚΙ?

ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλοσώρισες στο myphone.

Θέλω να σε παρακαλέσω να μη γράφεις κεφαλαία. Όπως θα δεις κανείς δεν τα χρησιμοποιεί γιατί είναι αντιαισθητικά και δείχνουν σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ.

Όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς θα δεις στα thread των εταρειών ότι όλες έχουν τα προβλήματα τους. Σου προτείνω λοιπόν να ρωτήσεις και στα δύο για να δεις αν υπάρχουν κάποιοι από την περιοχή σου.

 

Forthnet ADSL

Wind - Tellas ADSL Home & Business

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει το απαιτουμενο στικακι ποιος δινει το καλυτερο πακετο προπλωρωμενων GB χωρις συμβολαια κλπ που μπορουμε να εξαντλησουμε τα προπληρωμενα GB μεσα σε ενα χρονο ?

 

 

 

20-30 GB τον χρονο θα μου ηταν μια χαρα...

 

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα το internet που έχουμε από τον ΟΤΕ (Conn-x) δεν λειτουργει για πολλές ώρες τα απογεύματα, ενώ ακόμα και όταν λειτουργεί σέρνεται. Πήρα τηλέφωνο τις βλάβες που ούτε λίγο ούτε πολύ αποδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή, διότι το κέντρο του ΟΤΕ είναι πολύ μακριά - αλλά λύση δεν έδωσαν, αν δεν μου αρέσει ας φύγω μου είπαν.

 

Βρήκα την περιοχή μου (Φιλοθέη, σύνορα με Γαλάτσι) στο site http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx όπου πράγματι η περιοχή μου φαίνεται κίτρινη, δηλαδή με χαμηλή ταχύτητα.

 

Τι μπορώ να κάνω? Έχει νόημα να αλλάξω πάροχο? Μήπως να βάλω το adsl στην άλλη γραμμή ? Και οι δυο γραμμές μου είναι ISDN. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη Φιλοθέη έχουμε μεγάλο πρόβλημα γιατί παίρουμε από το κέντρο του Χαλανδρίου και η απόσταση αλλά και η κατάσταση των καλωδίων κάνουν την επιβίωση του dsl σήματος πολύ δύσκολή. Μην πας σε άλλον πάροχο, το καλώδιο είναι του ΟΤΕ και θα έχεις τα ίδια ή χειρότερα. Να επιμείνεις στον ΟΤΕ να σου αλλάξει το ζεύγος μπας και γυρίσει στην προηγούμενη κατάσταση.

Εγώ είχα πολύ κακή εμπειρία με vivodi, έχω τον τελευταίο χρόνο σταθεροποιηθεί με netone και 4 mbps

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχουν πύλες για να περαστεί το adsl.Αν έχουν,υπολόγισε 3 βδομάδες περίπου για Hol και λίγο λιγότερο για Forthnet λόγω καταστημάτων όπως είπε ο bored01.

 

Σκέψου ότι στη Hol η 1 εβδομάδα περνάει με το να σου στείλουν την αίτηση να την υπογράψεις και να την πάρουν πίσω.

 

Από κει και πέρα,από ποιότητα υπηρεσιών,θα πρότεινα Hol

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει αίτηση στη H.O.L στις 24 Φλεβάρη και μέχρι το τέλος του μήνα το σταθερό είχε μεταφερθεί στη H.O.L, ενώ ο εξοπλισμός του Internet ήρθε στις 10 Μαρτίου και η γραμμή είχε ήδη ενεργοποιηθεί όταν τελείωσα με τη σύνδεση μου μόντεμ ...! :)
Link to comment
Share on other sites

Με νεα συνδεση και τηλεφωνικο αριθμο,20+ μερες ειχε κανει η Forthnet να μου το ενεργοποιησει στην Θεσσαλονικη.Απο ποιοτητα συνδεσης δεν εχω κανενα παραπονο απο τον Φεβρουαριο.Δεν εχω αποσυνδεθει ουτε μια φορα,μια φορα το μηνα υπαρχει περιπτωση να πεσει η συνδεση αλλα για ελαχιστο χρονο.Απο ποια περιοχη εισαι???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην HOL και έχω μια ώρα δωρεάν προς κινητά.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να υπολογίζει τα λεπτά που μιλάμε για κάθε κλήση ωστε να βλέπουμε πότε τελειώνει η δωρεάν ώρα για τα κινητά;

 

Το ίδιο ζόρι τραβάω και εγώ που έβαλα το hol double play lite το οποίο εχη 200 λεπτά

προς σταθερά και από 20 λεπτά προς κινητά και 20 προς διεθνή πως θα μπορούσα να τα ελέγχω γιατί από την hol μου είπανε ότι η υπηρεσία έπαψε να υπαρχή ,αν είναι

δυνατόν όλοι προσθέτουν υπηρεσίες στην hol αφερουν :X :mad:

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Επεισης παιζει σημαντικο ρολο (στην επαρχια τουλαχιστον) το αν εχεις ενεργη γραμμη αυτη τη στιγμη η οχι.
Link to comment
Share on other sites

να υπαρχουν "πορτες". ηδη υπαρχει μεγαλο προβλημα σε αρκετες περιοχες.

αντι να βελτιωνουν το δικτυο τους για να χωραει πολλους, μας ζαλιζουν με τα τηλεφωνα για την προωθηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια προσφορά από την http://www.telesuite.gr

Στείλε τους email και θα σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...