Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να γράψω σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω

με την Cosmote.

Προ καιρού αποφάσισα να μεταφέρω το σταθερό τηλέφωνο από OTE σε Cosmote,

διατηρώντας τον αριθμό.

Εκανα τη σχετική αίτηση στην Cosmote και μετά από 2 βδομάδες όταν ήταν να γίνει η διακοπή του τηλ. με ενημέρωσαν σχετικά λέγοντας ότι θα έπρεπε να περάσω και από το κατάστημα να παραλάβω εξοπλισμό.

Σημειωτέον ότι στην πρώτη επίσκεψη δε είχαν αναφέρει ότι θα χρειαστεί ιδιαίτερος εξοπλισμός.

Τέλος πάντων πηγαίνοντας στο κατάστημα μου έδωσαν μια κάρτα SIM την οποία έπρεπε να ενεργοποιήσω και ένα κουτί που μπαίνει η SIM για να έχω τηλεφωνική σύνδεση !!

Οταν τους είπα ότι αυτά όλα δεν τα εξήγησαν στην πρώτη επίσκεψη στο κατάστημα (δηλαδή ότι για να έχω σταθερή τηλεφωνική σύνδεση

θα εξαρτώμαι από το κουτί με τη SIM) απάντησαν ότι εφ' όσον δεν τους ρώτησα, δεν ήταν υποχρεωμένοι να εξηγήσουν για τον εξοπλισμό .

Τελικά επειδή δεν δεχόμουν να παραλάβω τον εξοπλισμό, μου είπαν

ότι θα το ακυρώσουν αλλά αν θέλω να επιστρέψω στον ΟΤΕ θα

χρειαστεί να περιμένω 1μιση μήνα και να πληρώσω τα τέλη επανασύνδεσης

30 Ευρώ.

Διαμαρτηρήθηκα πως η ευθύνη είναι δική τους που δεν με ενημέρωσαν εξ'

αρχής ώστε να το γνωρίζω ότι θα χρειαστεί εξοπλισμό

(= περισσότερη ακτινοβολία και πιθανά ελλιπές σήμα) και πρότεινα να χρεωθεί η cosmote τα τέλη επανασύνδεσης, αλλά δεν το δέχτηκαν και το θέμα έμεινε σε εκκρεμότητα.

Εν τω μεταξύ εμείς βρισκόμαστε τώρα χωρίς τηλέφωνο εφ΄οσον

έγινε η διακοπή για τη φορητότητα.

Τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση, έχει τύχει κάτι ανάλογο

σε κάποιο φίλο από το forum?

Οποια γνώμη/ιδέα/συμβουλή ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν νομίζω να καταφέρεις τίποτα από την Cosmote, ίσως αν επικοινωνούσες με τον ΟΤΕ να έβγαζες μια άκρη αλλά δεν το θεωρώ πιθανό.

Θα φανώ δυσάρεστος αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να γνωρίζεις τι αγοράζεις, καθώς και να αναρωτηθείς πώς γίνεται να είσαι συνδρομητής σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας χωρίς SIM και ακτινοβολία.

Γνώμη μου είναι αν δεις ότι έχεις καλό σήμα στο σπίτι σου να δεχτείς την φορητότητα σε Cosmote μιας και η ακτινοβολία που λες ότι θα έχεις είναι μηδαμινή σε απόσταση μεγαλύτερη του μισού μέτρου από τον πομποδέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω είναι να διαβάσεις το συμβόλαιο που υπέγραψες.

Εκεί φαίνονται οι υποχρεώσεις και τα διακιώματα σου .

Να αποδεχτείς την φορητότητα για να έχεις τηλέφωνο και αν δεν σου αρέσει ξαναγυρνάς στον ΟΤΕ με τα 30 ευρώ . Ή πήγαινε σε όποια άλλη εταιρεία θέλεις χωρίς να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νεος στο forum και ζητώ τη βοηθειά σας σε ενα θέμα που εχει προκύψει!

Μετακόμισα στο Γέρακα Αττικής και ζήτησα από τον ΟΤΕ τηλέφωνο!!!! Μου απάντησαν ότι δεν γίνετε γιατί δεν έχουν λέει διαθέσιμες γραμμές!!!!!!(μάλλον τις έβαλαν στον Όλυμπο).Δεν μπορούν να δώσουν ένα χρονοδιάγραμμα και βέβαια και στην forthnet που απευθήνθηκα μου απάντησαν και αυτοί ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παρά το <<ιδιόκτητο>> δικτυο!Ξέρει κάποιος τίποτα περισσότερο για το θέμα και αν μπορώ να καταφύγω σε κάποια ασύρματη λύση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το "Cosmote At Home" που λειτουργεί μέσω του δικτύου της Cosmote και δεν έχει σχέση με τον Ο.Τ.Ε.Μπορείς να δεις τα πακέτα που έχει εδώ.

 

Σημείωση:Το "Cosmote At Home",σου παρέχει μόνο τηλεφωνία και όχι internet.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούν "δεν έχουν γραμμές"; Γέμισε το κέντρο τους; Πολύ χλωμό το κόβω. Μήπως μένεις σε σπίτι που δεν έχει στύλο ΟΤΕ κοντά;
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παρεις μια πιο υπευθυνη απαντηση και ισως και γραμμη, στειλε επιστολη στον ΟΤΕ. Επειτα μπορεις να προσφυγεις με καταγγελια στην ΕΕΤΤ που θα εξετασει αν και κατα ποσο ο ΟΤΕ υποχρεουται να σου δωσει γραμμη ή οχι, αναλογα με τις περιστασεις και τα οσα οριζει η νομοθεσια. :)

 

Οι εναλλακτικοι δε μπορουν να κανουν τιποτα γιατι δε συνδεεσαι με αυτους απευθειας απο το σπιτι. Υπευθυνος για το κομματι απο το σπιτι σου μεχρι το κεντρο του παροχου εξακολουθει να ειναι ο Υποχρεος Παροχος, δηλαδη ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μαζέψουμε κάποια δεδομένα για κάθε ISP για τις adsl (συνήθως double play) συνδέσεις. Αλλά θέλω να είναι σχόλια βασισμένα σε προσωπικές εμπειρίες, οπότε θέλω να γράψετε όσοι είστε πελάτες των δικτύων αυτών. Τρέχουσες καταστάσεις και όχι παλιές ιστορίες. Και μην επαναλαμβάνεστε. Το αρχικό ποστ θα ενημερωθεί σιγά σιγά. Και θα πιάσουμε έναν provider τη φορά.

Ενδεικτικά θα πω για τον ΟΤΕ (και θα αρχίσουμε από αυτόν)

 

ΟΤΕ:

Ταχύτητες από 2 έως 24 mbps. Στην πράξη οι ταχύτητες αυτές είναι ρεαλιστικές.

Σύνδεση συνήθως σε 2 μέρες.

Το τηλεφωνικό τους κέντρο λειτουργεί... ; (τι ωράριο έχει; )

Αποκατάσταση βλάβης συνήθως σε 2 μέρες.

Ποιότητα φωνής, άριστη.

 

Διορθώστε με ή συμπληρώστε. Για τον ΟΤΕ μόνο.

 

Το 1242 λειτουργει 24 ωρες το 24ωρο

Απο τισ 09:00-22:00 οι κλησεις πρωωθούνται στο help desk του ΟΤΕ σε ΑΘηνα και Θεσσαλονικη

και το υπολοιπο 24ωρο οι κλησεις πηγαινουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια

Ελπιζω να σε καλυψα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

εδώ και κάτι μέρες με καλεί ένα νούμερο με κωδικό +42 μήπως ξέρετε απο πιά χώρα προέρχεται ?:(

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει +0042 είναι από την Τσεχία,αν έχει +0142 είναι από την Σλοβακία,αν έχει +0342 είναι από το Λιχτενστάιν και αν έχει +42 είναι από την Τσεχοσλοβακία.:)
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει +0042 είναι από την Τσεχία,αν έχει +0142 είναι από την Σλοβακία,αν έχει +0342 είναι από το Λιχτενστάιν και αν έχει +42 είναι από την Τσεχοσλοβακία.:)

 

Τσεχοσλοβακια δεν υπαρχει απο το 1993 :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά απο τσεχία είναι ...... για την ακρίβεια είναι +420 έλα χριστέ και απόστολε... ΄δεν ξέρω κανέναν εκεί απο πού με βρηκε ?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω το εξής πρόβλημα..

Εχω ADSL over ISDN , κατοικώ στο Γκύζη και η γραμμή μου είναι αίσχος!

Παλιότερα είχα HOL, την άλλαξα και έβαλα CONN-X. αλλά τίποτα.

το τηλέφωνο μου κάνει βρασίματα όταν μιλάω και η σύνδεση μου έχει φοβερές αποσυνδέσεις κατα καιρούς.

Επίσης πολύ συχνά δεν έχω τηλέφωνο, άγνωστο το γιατί.

Έχω αλλάξει Modem, Splitter αλλά δε βρίσκω κάποια λύση. Στον ΟΤΕ έχω δηλώσει 100 φορές βλάβη, ήρθαν μου άλλαξαν NETMOD, έφτιαξε κάπως αλλά μετά απο λίγες ημέρες οι αποσυνδέσεις και το βράσιμο του τηλεφώνου συνεχίστηκε.

 

Είχε κανείς σας ανάλογο πρόβλημα?

Τι μπορώ να κάνω?

Αυτός ο οργανισμός μπορεί να με αποζημιώσει κάπως?

 

Μην ξεχάσω.. έχω γραμμή 4Mbps και μετα βίας συνδέομαι στα 2200..

με πολυ μικρό SNR Margin (Πολλές φορές και αρνητικό) και μεγάλο Line Attenuation.

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα έχω ελεγξει και αντικαταστήσει πολλάκις.

 

Το μόνο που δεν ξέρω αν φταίει είναι το ασύρματο. αλλά και πάλι τόσα παράσιτα και αποσυνδέσεις δε δικαιολογούνται..

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοιο πρόβλημα με ΟΤΕ και netmod και πολλά κολλήματα του netmod που για να επανέλθει θέλει reset.

Πολλές δηλώσεις βλάβης στον ΟΤΕ ποτέ δε κατάφεραν να το φτιάξουν.

Για άλλη μια φορά ο ΟΤΕ μας δείχνει ότι την τεχνολογία του ISDN δεν την κατανόησε ποτέ 100%.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, γεια σας :)

Μηπως ξερετε αν/πως μπορει κανεις να αποκτησει Αριθμο παροχής υπηρεσιών οπως 806, 815, 825 ή και 90 ?

Ρωτησα στην viva αλλα για τα της σειρας 80-6/15/25 (τα αλλα δεν τα εχουν) υπαρχει ενα σημαντικο μειονεκτημα... Ουσιαστικα δεν κερδιζεις χρηματα αλλα viva ποντους για εσωτερικη καταναλωση, σχεδον δωρον αδωρον για καποιον επαγγελματια με εισερχομενες κλησεις το λιγοτερο 3 ωρων την μερα....

Πχ, το κερδος στο 825 θα ηταν 0,15 Ε/λεπτο οποτε αν κανω τα μαθηματικα θα βρω πλεον των 600 ευρω τον μηνα. Ομως "λιγο" δυσκολο ακομα και να πλησιασει κανεις αυτην την καταναλωση ποντων οποτε ουσιαστικα και τα 240 Ε που κοστιζει το 24μηνο (υποχρεωτικα προπληρωμενο) στην βιβα σχεδον χαμενα πανε....

Μηπως ξερετε αν υπαρχει καποια αλλη εναλλακτικη ?

Ευχαριστω :)

In varietate concordia

~Ενότητα στην πολυµορφία~United in diversity

~Unis dans la diversité~In Vielfalt geeint

~Uniti nella diversità~Förenade i mångfalden

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου

 

Εκ παραδρομής σου είπαν τα παιδιά από την τεχνική υποστήριξη ότι δεν μπορείς να κερδίσεις χρήματα - sorry about that! Σε έπαιρναν για την διόρθωση αλλά δεν σε βρίσκανε, οπότε μιας και σε πέτυχα εδώ...

 

...μπορείς να εξαργυρώσεις τους πόντους που κερδίζεις σε ευρώ αρκεί να μπορείς να εκδόσεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για τα χρήματα που θα λάβεις.

 

Ξαναπάρε 13855 για περισσότερες διευκρινήσεις!

 

Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ: http://www.viva.gr/Numbers/Premium/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια γνωριζει κανεις πως γινεται συντονισμος με την βαση ? :cry:

 

Συντονισμο? εννοείς να το κάνεις register?

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου:

Με βασικό άξονα τη στρατηγική δημιουργίας ισχυρότερων παικτών στην εγχώρια αγορά των τηλεπικοινωνιών, υπεγράφη η συμφωνία εξαγοράς του 100% της Vivodi Telecom από την Οn Telecoms.

 

Στo πλαίσιο αυτό η Οn Telecoms αποφάσισε αύξηση του μετοχικού της κεφαλαίου κατά 50 εκατομμύρια Ευρώ σε μετρητά με παραίτηση των παλαιών μετόχων. Η αύξηση θα καλυφθεί εξ ολοκλήρου από την οικογένεια Εφραίμογλου, μοναδικό μέτοχο της Vivodi, η οποία θα συμμετέχει στο εταιρικό σχήμα με ποσοστό 20%.

Η Vivodi θα λειτουργεί ως θυγατρική της ΟΝ και θα αποτελέσει τον επενδυτικό βραχίονα ανάπτυξης των δραστηριοτήτων της εταιρείας εκτός Λεκανοπεδίου Αττικής, επεκτείνοντας το δίκτυό της στο βόρειο τμήμα της χώρας ξεκινώντας άμεσα από τη Θεσσαλονίκη.

 

Δύο πρωτοπόροι παίκτες στο χώρο των εναλλακτικών παρόχων ενώνουν τις δυνάμεις τους. Η Οn Telecoms κατόρθωσε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να αποτελεί μία από τις κορυφαίες εταιρείες στoν ανταγωνιστικό τηλεπικοινωνιακό κλάδο της Ελλάδας, παρουσιάζοντας την πιο εντυπωσιακή αύξηση στο μερίδιο αγοράς. Με την ενοποίηση αυτή, η Vivodi προσθέτει στη συνδρομητική βάση της ΟΝ περίπου 35.000 πελάτες LLU και 65.000 προεπιλογής φορέα, από τους οποίους σημαντικός αριθμός είναι μεγάλες επιχειρήσεις, οργανισμοί και επαγγελματίες που επί σειρά ετών εμπιστεύονται την Vivodi τόσο στις υπηρεσίες φωνής όσο και του «γρήγορου Internet». Ταυτόχρονα, η On Telecoms ενδυναμώνει την παρουσία της στην ελληνική αγορά τηλεπικοινωνιών, καθώς η Vivodi ήταν από τις πρώτες εταιρείες μαζί με την ON που προσέφεραν στην Ελλάδα καινοτόμες υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας, όπως η καλωδιακή τηλεόραση. Έτσι η νέα On Telecoms παρουσιάζεται ενισχυμένη τόσο από πλευράς μετοχικής σύνθεσης, όσο και από πλευράς μεριδίου αγοράς και τεχνογνωσίας αποτελώντας τον πρώτο πάροχο υπηρεσιών triple play στην Ελλάδα.

 

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της On Telecoms Ανδρεας Ριαλάς, Chief Investment Officer του Argo Group –μεγαλύτερου μετόχου του νέου σχήματος- σχολίασε: « Είναι ένα πρώτο και σπουδαίο βήμα για τη συγκέντρωση της Τηλεπικοινωνιακής αγοράς στην Ελλάδα.Η Οn σχεδιάζει να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην ολοκλήρωση των κλάδων των επικοινωνιών και τών Νέων Μέσων, με νέες εξαγορές και συνεργασίες»

 

Αναφορικά με την συμφωνία, ο Διευθύνων Σύμβουλος της On Telecoms, κ. Γρηγόρης Αναστασιάδης, σχολίασε: «Με την είσοδο της στην αγορά τον Μάρτιο 2007 η Οn Telecoms άλλαξε τον τοπίο των τηλεπικοινωνιών προσφέροντας πρωτόγνωρες υπηρεσίες τηλεφωνίας, internet και τηλεόρασης με ασύγκριτες ταχύτητες μέσω του δικτύου της οπτικών ινών. Σήμερα ενισχύει περαιτέρω τη θέση της στην ελληνική αγορά μέσω αυτής της σημαντικής εξαγοράς. Πρόκειται για μια στρατηγική συνεργασία με τους μετόχους της Vivodi, που επενδύουν σε ένα νέο, ισχυρό επιχειρηματικό σχήμα. Το γεγονός πως καταφέραμε να κερδίσουμε ένα εντυπωσιακό μερίδιο αγοράς σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα τροφοδοτεί το όραμά μας: να συνεχίσουμε την επιτυχημένη μας πορεία προς την κορυφή, προσφέροντας όλο και περισσότερες καινοτόμες και αξιόπιστες υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας, Internet και τηλεόρασης στους έλληνες καταναλωτές».

 

Η Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος της Vivodi, κα Σοφία Κουνενάκη-Εφραίμογλου, δήλωσε: «Στην Vivodi πάντα ο στόχος μας ήταν να παρέχουμε καινοτόμες υπηρεσίες σε ανταγωνιστικές τιμές. Από την έναρξη της λειτουργίας μας, τολμήσαμε να δημιουργήσουμε έναν δυναμικά αναπτυσσόμενο τηλεπικοινωνιακό πάροχο, πρότυπο για την Ελλάδα. Για μια ακόμα φορά σήμερα τολμάμε, αφουγκραζόμενοι τα δεδομένα της αγοράς, να ενώσουμε τις δυνάμεις μας με την On Telecoms. Μαζί θα συνεχίσουμε να υπηρετούμε τους συνδρομητές με ανταγωνιστικά προϊόντα ενώ παράλληλα, θα αποτελούμε την απόλυτη εναλλακτική επιλογή για όσους επιθυμούν υπηρεσίες αιχμής σε προσιτη τιμή».

 

 

Σχετικά με την On Telecoms

 

Η Οn Telecoms ξεκίνησε την εμπορική της λειτουργία τον Ιανουάριο του 2007. Με την παρουσία της, άλλαξε τον τηλεπικοινωνιακό χάρτη της ελληνικής αγοράς και εξελίσσεται συνεχώς πάντα με γνώμονα το συμφέρον - όφελος των καταναλωτών H On Telecoms χρησιμοποιώντας τεχνολογίες Νέας Γενιάς και το ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών προσέφερε πρώτη το Triple Play και την IPTV μαζικά σε όλη της τη συνδρομητική της βάση. Συνέβαλλε ουσιαστικά και οδήγησε στη μείωση των τιμών των ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, για τα νοικοκυριά και επιχειρήσεις Έτσι για πρώτη φορά ο έλληνας καταναλωτής κατάφερε να έχει ευρωπαϊκού επιπέδου τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και ταχύτητες στο internet καθώς και ψηφιακή-διαδραστική τηλεόραση και υπηρεσίες video σε ευρωπαϊκού επιπέδου τιμές. Σε σύντομο χρονικό διάστημα, από την έναρξη της λειτουργίας της, κατάφερε να επιτύχει τον πιο δυναμικό ρυθμό ανάπτυξης και διεύρυνσης μεριδίου στην αγορά.

 

Σχετικά με την Vivodi Telecom

 

Η Vivodi Telecom ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 2001. Εντοπίζοντας τις πραγματικές ανάγκες των καταναλωτών και παρακολουθώντας στενά τις διεθνείς εξελίξεις, είναι από τους πρώτους παρόχους τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, που από πολύ νωρίς έδωσε έμφαση στην ανάπτυξη ευρυζωνικών υπηρεσιών, επενδύοντας έως σήμερα περισσότερα από 100 εκατομμύρια ευρώ. Διαθέτοντας τεχνογνωσία στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα νέας γενιάς, η Vivodi αναπτύσσει και παρέχει σε ιδιώτες και εταιρείες υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και Internet, καθώς και μία σειρά από συνοδευτικές υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας. Το πρωτοποριακό πακέτο triple play υπηρεσιών, cableTV, έδωσε μια νέα διάσταση στην οικιακή ψυχαγωγία με το συνδυασμό της σταθερής τηλεφωνίας, του Internet σε υψηλές ταχύτητες και της ψηφιακής τηλεόρασης με ειδησεογραφικά, αθλητικά και ψυχαγωγικά κανάλια.

 

 

Πηγή: Δελτίο τύπου On Telecoms

http://www.wind.com.gr/images/wint_images/logo_1.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η είδηση στην πρώτη σελίδα και θα συνεχίσουμε το σχολιασμό της εκεί.

Όταν με το καλό προκύψουν νέα πακέτα ή αλλαγές για τους υπάρχοντες συνδρομητές των δύο εταιριών, τότε θα τις συζητήσουμε στο φόρουμ μας :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...