Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εξήγησε μας αν θες γιατί το θες αυτό, να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Στην περίπτωση που έχεις μόνο μια γραμμή, η forthnet θα έρθει με νέα γραμμή, αρκεί να υπάρχει ελεύθερο ζεύγος στην καλωδίωση του σπιτιού σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις μόνο μία εταιρεία εκτός και αν έχεις για παράδειγμα σταθερό από τον ΟΤΕ και internet από την Tellas.Ψάξ'το λίγο.Πολλές εταιρείες δίνουν προιόντα (όπως internet) τους και σ'αφήνουν να κάτσεις στον ΟΤΕ αλλά έχεις το μηνιαίο πάγιο του.:(

 

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ζητάει ο φίλος (και δεν γίνεται).Αυτό που λες εσύ είναι τηλέφωνο από τον έναν και internet από τον άλλο.Ο φίλος λογικά θέλει 2 διαφορετικές γραμμές internet από διαφορετικούς παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Double Play με κάποιο πάροχο εκτός του ΟΤΕ και μετακομίζω σε νέα κατοικία. Άρα πρέπει να μεταφέρω την ADSL σύνδεσή μου στο νέο σπίτι. Αυτό λογικά θα έχει κάποιο κόστος! Υπάρχει τρόπος να το γλιτώσω, έχει κανείς καμιά ιδέα; Κανένα παραθυράκι δηλαδή... ξέρετε Ελληναρίστικο κόλπο! :-D
Link to comment
Share on other sites

Έχω Double Play με κάποιο πάροχο εκτός του ΟΤΕ και μετακομίζω σε νέα κατοικία. Άρα πρέπει να μεταφέρω την ADSL σύνδεσή μου στο νέο σπίτι. Αυτό λογικά θα έχει κάποιο κόστος! Υπάρχει τρόπος να το γλιτώσω, έχει κανείς καμιά ιδέα; Κανένα παραθυράκι δηλαδή... ξέρετε Ελληναρίστικο κόλπο! :-D

 

Αλλάζοντας πάροχο...

Και γενικά μην πληρώσεις για μεταφορά. Είναι μπερδεμένη διαδικασία και όλο και κάτι θα πάει στραβά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μαζέψουμε κάποια δεδομένα για κάθε ISP για τις adsl (συνήθως double play) συνδέσεις. Αλλά θέλω να είναι σχόλια βασισμένα σε προσωπικές εμπειρίες, οπότε θέλω να γράψετε όσοι είστε πελάτες των δικτύων αυτών. Τρέχουσες καταστάσεις και όχι παλιές ιστορίες. Και μην επαναλαμβάνεστε. Το αρχικό ποστ θα ενημερωθεί σιγά σιγά. Και θα πιάσουμε έναν provider τη φορά.

Ενδεικτικά θα πω για τον ΟΤΕ (και θα αρχίσουμε από αυτόν)

 

ΟΤΕ:

Ταχύτητες από 2 έως 24 mbps. Στην πράξη οι ταχύτητες αυτές είναι ρεαλιστικές.

Σύνδεση συνήθως σε 2 μέρες.

Το τηλεφωνικό τους κέντρο λειτουργεί... ; (τι ωράριο έχει; )

Αποκατάσταση βλάβης συνήθως σε 2 μέρες.

Ποιότητα φωνής, άριστη.

 

Διορθώστε με ή συμπληρώστε. Για τον ΟΤΕ μόνο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσουμε να μαζεύουμε και έπειτα να συμπληρώνουμε κάθε πακέτο-προσφορά που βγάζουν οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο.

 

Συμπληρώστε ελεύθερα αλλά χωρίς επαναλήψεις παρακαλώ. :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έχω Vodafone ADSL δεν πλήρωσα τίποτα όταν μετακόμισα για την μεταφορά. Απλά πρέπει να περιμένεις το 20ήμερο ξανά γιατί είναι σαν να κάνεις αίτηση ξανά η όλη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνικό τους κέντρο λειτουργεί... ; (τι ωράριο έχει; )
Conn-x Help
# Για τυχόν βλάβες μετά την ενεργοποίηση ADSL καλέστε χωρίς χρέωση το Κέντρο Αναγγελίας Βλαβών ΟΤΕ 121.

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα – Παρασκευή 08:00-21:00, Σάββατο – Κυριακή 08:00-14:00.

#Για κάθε απορία και βοήθεια πριν και μετά την εγκατάσταση ADSL, καλέστε με αστική χρέωση το ADSL Help Desk 1242, 24 ώρες το 24ωρο.

Επίσης αναβάθμιση γραμμής γίνεται σε 1 μέρα (συνήθως το ίδιο απόγευμα, ζήτησα στο 134 την 2 να μουν την κάνουν 4 στις 14:20 και στις 18:10 ήταν έτοιμη μόνο με ένα στιγμιαίο disconnect-connect)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμιά ιδέα για το πώς να δημιουργήσω ενδοεπικοικωνία μέσω δικτύου;

Έχουμε και λέμε:

Υπάρχουν 2 σπίτια με απόσταση 100 περίπου μέτρα μεταξύ τους. Μπορώ να δημιουργήσω δίκτυο μεταξύ τους με συσκευές Power over network καθώς παίρνουν ρεύμα απο την ίδια φάση - τσεκαρισμένο. Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν συσκευές intercom ή τηλεφωνικές με τέτοια λειτουργία που να μπορούν να λειτουργήσουν μέσω δικτύου. Θα προτιμόυσα να μην μπω στη διαδικασία pc-voip server-voip telephones, εκτός κι αν τελικά είναι απλό/φθηνό. Επίσης να αναφέρω ότι συσκευές intercom που λειτουργούν με την ίδια φάση ρευματος στα Fm έχουν πρόβλημα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι που να ταιριάζει στην περίπτωσή μου ή να έχει κάποια ίδέα, είναι ευπρόσδεκτη.

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Μετακομιζω σε αλλη πολη και εκανα αιτηση στη cyta. Ενω ολα πηγαιναν καλα η αιτηση μενει στασιμη γιατι με ενημερωσαν οτι στο καινουργιο σπιτι πρεπει να γινει αναβαθμιση της γραμμης για να προχωρησει η αιτηση και το καλο ειναι οτι κατι τετοιο γινετε μονο απο τον ΟΤΕ.

Αν κανω μεταφορα του τηλ που εχω και του CONNX λετε να γινει πιο γρηγορα ολη η διαδικασια ωστε να αλλαξω μονο φορεα μετα??

γιατι πιστευω οτι αν το ζητησω ετσι απλα απο τον ΟΤΕ ΘΑ το κανουν μετα απο πολυυυυ καιρο!! και θα μου σπασουν τα νευρα .... μεταξυ των αλλων...:X

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αίτηση για γραμμή στον ΟΤΕ και μετά θα βάλεις cyta. Να μη βαλεις conn-x αν δε θες. Αν τώρα παίζει να έχει τίποτε φερέσυχνα η νέα γραμμή και αυτό εννοεί αναβάθμιση η cyta τότε μπορείς να ζητήσεις isdn γραμμή από τον ΟΤΕ. Μέτά θα βάλεις απλή με τη cyta.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αλλα αν ειναι να βαλω ΟΤΕ θα κανω μεταφορα αυτα που εχω τωρα.τηλ. και connx (για να μην μεινω πολυ καιρο χωρις το διαδικτυο)

"φερέσυχνα" τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει διαφορά στον ΟΤΕ αυτό που λες. Ο ΟΤΕ μεταφορά τον αριθμό σου θα κάνει και μετά θα ενεργοποιήσει το conn-x.

Φερέσυχνο είναι μια συσκευή ή αλλιώς μέθοδος που χρησιμοποιούσαν παλιά όταν δεν αρκούσαν οι τηλεφωνικές γραμμές σε μια περιοχή. Υποβάθμιζε την ποιότητα της γραμμής και απαγόρευε οποιαδήποτε νέα τεχνολογία όπως isdn ή adsl.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

F2G

Me 7,5 ευρώ έχεις 150 λεπτά προς σταθερά και 850 προς F2G με χρέωση ανα 3 λεπτά.

Με 5 ευρώ έχεις 120 λεπτά με χρέωση ανα δευτερόλεπτο

ίσως να σε συμφέρει το δεύτερο πακέτο .

Αν χρειαστείς τρόπο να το ενεργοποιείς πάνω από 2 φορές τον μήνα στείλε PM

φτηνώτερος τρόπος δεν υπάρχει σε καρτοκινητό .

Επίσης Vodafone a la carte επιλογή 200 λεπτά προς κινητά Vodafone και ΣΤΑΘΕΡΑ Για 4 σαββατοκύριακα με 10 ευρώ.

Σε συνδέσεις μπορείς να έχεις 500 λεπτά προς σταθερά με 15 ευρώ.

Μια άλλη ιδέα είναι να αγοράσεις ένα Vodafone για το σπίτι ή cosmote at home .

με 15 ευρώ έχεις πάλι 500 λεπτά ομιλίας . Το μόνο μειωνέκτημα ότι λειτουργούν μόνο από σταθερή διεύθηνση

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα να κανω μεταφορα για να αναγκασω κατα καποιο τροπο τον ΟΤΕ , να κανει πιο γρηγορα την αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω δέι, καλές προσφορές είναι οι εξής:

 

ALTEC Jetpack Megabit/ 24mbps / 13,80

Forthnet ADSL Economy/ 24mbps / 14,75

Vodafone ADSL x24/ 24mbps / 19,90

 

Απο άποψη τιμών τουλάχιστον, γιατί απο άποψη παροχής υπηρεσίας δέν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Είναι ένα site που κανει συγκρίσεις συνδέσεων ιντερνετ και εμφανίζει τα πάντα αρκετά καλά [EDITED URL], εκεί τα βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους αποφυγής spam το url που έδωσες έγινε edited. Επισης θα σου πρότεινα να μην εμπιστεύεσαι αυτό το site μιας και προτείνει πακέτο της Altec η οποία έχει κλείσει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το conn-x, στα πλαίσια πιλοτικού έργου ασύρματης πρόσβασης στο internet, σου προσφέρει, αποκλειστικά, ελεύθερη πρόσβαση στο internet, σε 9 επιλεγμένα σημεία στην Αττική και στην υπόλοιπη Ελλάδα, όπου βρίσκονται τα WiFi Booths.

 

Συγκεκριμένα, και μέχρι τα τέλη Αυγούστου 2009, επιλεγμένοι τηλεφωνικοί θάλαμοι (καρτοτηλέφωνα) του ΟΤΕ, μετατρέπονται σε σημεία ασύρματης πρόσβασης στο internet. Το μόνο που έχεις να κάνεις για να συνδεθείς ΔΩΡΕΑΝ μέσω του laptop σου είναι:

Πραγματοποίησε Αναζήτηση Ασύρματου Δικτύου, από το μενού ΕΝΑΡΞΗ.

Επίλεξε το Ασύρματο Δίκτυο (SSID) "ΟΤΕ_WIFI_PHONEBOOTHS".

Άνοιξε το web browser που χρησιμοποιείς.

Πληκτρολόγησε το username και το password της σύνδεσής σου και ετοιμάσου να σερφάρεις!

 

Τα επιλεγμένα σημεία όπου μπορείς να έχεις ΔΩΡΕΑΝ WiFi πρόσβαση στο internet είναι τα εξής:

 

ΑΘΗΝΑ

Αγία Παρασκευή, στη Λεωφόρο Μεσογείων 435, έναντι εκκλησίας Αγ. Παρασκευής (σχεδόν μπροστά από το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ)

Ηλιούπολη, στην πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως

Χαλάνδρι, στην πλατεία Ελευθερωτών επί της λεωφόρου Βασ. Γεωργίου Α' (δίπλα στην στάση λεωφορείων)

Κορυδαλλός, στην πλατεία Ελευθερίας

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Κέντρο, στη διασταύρωση των οδών Μητροπόλεως και Αριστοτέλους (έναντι ξενοδοχείου Ηλέκτρα)

Καλαμαριά, στην οδό Πλαστήρα (μπροστά από το καφέ Ρεμέντζο στην μαρίνα).

 

ΒΟΛΟΣ

Στο λιμάνι (στην προβλήτα, μπροστά από τα τσιπουράδικα)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Στην οδό Βασ. Κωνσταντίνου 14 (έναντι Εθνικής Ασφαλιστικής)

ΧΑΝΙΑ

Στην πλατεία Δικαστηρίων

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

H HOL μπήκε με τη σειρά της στην αγορά της IP TV με την HOL TV.

 

Προσφέροντας 32 κανάλια και όλες τις δυνατότητες που δίνει η ψηφιακή τηλεόραση (όπως "αποθήκευση" προγράμματος για παρακολούθηση αργότερα, εγγραφή κ.α) το πακέτο της HOL δίνει ταχύτητα 24mbps με 9,90 ευρώ το μήνα.

 

Έχει κανείς αγοράσει την υπηρεσία; Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Δωρεαν διεθνεις κλησεις VoIP μπορει να πραγματοποιησει κανεις μεσω της ιστοσελιδας http://evaphone.com/

Η ιστοσελιδα αυτη δινει την δυνατοτητα σε καθε χρηστη της να πραγματοποιησει μεχρι δυο κλησεις διαρκειας 27 δευτερολεπτων την ημερα προς εναν μεγαλο αριθμο χωρων στον οποιο συμπεριλαμβανετε και η Ελλαδα.

 

27 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ;;;

"PING" να κάναμε, αργότερα θα "επέστρεφε".

 

χα-χα-χ-α-χα-χ-α-χα

 

(Sorry για το spam, αλλά ήταν όντως αστείο)

 

Αnyway, επειδή για δωρεάν δε θα περιμέναμε κάτι καλύτερο κ σε κάποιους μπορεί να φανεί χρήσιμο, μπορείς να βοηθήσεις εξηγώντας πως καλείς κινητά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ΟΤΕ/Conn-x και με τηλεφώνησαν από την HOL για να μεταβώ στο δίκτυό τους (doubleplay). Ανέφερα πως δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δε θα έχω πρόβλημα και μου λέει να έρθω χωρίς συμβόλαιο. Στην ερώτηση αν μπορώ να φύγω μετά από 1 μήνα μου απαντά ναι. Επίσης μου λέει ότι θα έχω ελάχιστη ταχύτητα 18 Mbps (...:lol:) ενώ ο ΟΤΕ λέει ότι μέχρι 2 πάει αφού απέχω χιλιόμετρα από τον κόμβο (τόσο έχω τώρα). Το συμβόλαιο συνήθως πως/που γίνεται? (δεν υπάρχει αντίστοιχο κατάστημα στα Ιωάννινα) Τέλος πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο (έχω κάνει μεταφορά αριθμού πριν χρόνια και ίσως να "βλέπουν" την παλιά περιοχή).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...