Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην tellas αν εχεις και κινητο wind γινεται αλλα οχι απεριοριστο χρονο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

οχι για αυτο http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1574

βεβαια ειναι μεχρι τελος του χρονου

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Βάλε με προεπιλογή Cosmoline Talk Free 300 και οποιδήποτε τηλ κάνεις σε κιν,σταθ θα χρεώνεσαι 5 σεντς το λεπτό με χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ενα utility το οποίο ονομαζεται συνήθως Soft AP (access point). Συνήθως το δίνουν στο CD που έρχεται με τους drivers της ασυρματης καρτας (PCI eite USB).

 

Αν δεν το έχει μέσα θα πρεπει να βρεις τι chipset φορα η καρτα σου και να πας να το κατεβασεις απο τον κατασκευαστη του chipset.

 

Π.χ εγω ειχα μια Gigabyte (usb stick) για το οποίο η πρώτη version των drivers δεν το περιελαμβανε. Από κάποια χρονική στιγμή και μετά εδινε η gigabyte προς download αυτο το utility αλλα ηταν ψιλοπροβληματικό. Βρηκα το chipset που φορά η καρτα και πηγα στο site του κατασκευαστή (Ralink) και κατέβασα το πιο προσφατο generic driver/SoftAP utility. Εκτοτε τα προβληματα μου λυθηκαν.

 

Αφου εχεις βρει το παραπανω utility και το εχεις εγκαταστησει, το δευτερο βήμα ειναι αν εχεις Vista, να διαμοιρασεις τη συνδεση του internet.

 

1. Θα πρεπει εχεις συνδεδεμενη και ενεργοποιημενη την ασυρματη καρτα

2. Θα πας στο Πίνακας Ελέγχου\Συνδέσεις δικτύου

3. Κλικαρεις στην καρτα δικτυου που εχεις συνδεσει το ADSL modem και επιλεγεις Ιδιοτητες.

4. Στο 2ο tab Κοινη Χρηση, επιλέγεις "Να επιτρεπεται η συνδεση αλλων χρηστων του δικτυου κτλ.¨"

5. Στο listbox που θα εμφανιστει επιλεγεις την ασυρματη καρτα. (αν δεν την εχεις συνδεδμενη δεν εμφανιζεται τιποτε)

6. Εφαρμογη και λογικα μολις δημιουργησες ενα access point στο PC.

7. πας στο utility και φτιαχνεις SSID, ενεργοποιεις την ασφαλεια και λογικα εισαι ετοιμος.

 

Αν θες τιποτε αλλο πες, και ελπιζω να μη μου ξεφυγε τιποτε (τα παραπανω ειναι απο μνημης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μία γραμμή PSTN με τον ΟΤΕ. Υπάρχει τρόπος να γνωρίζω εκ των προτέρων σε τί ταχύτητες θα συγχρονίζει το ADSL χωρίς να έχω ζητήσει από τον ΟΤΕ να το ενεργοποιήσει?

 

Ρωτώ καθώς στον ίδιο χώρο έχουμε και 2η γραμμή με 2play της Forthnet, αλλά δεν με συγκλονίζουν οι ταχύτητες (DSL Speed (DS/US) 4021/1016 Kbps)...

Link to comment
Share on other sites

Στο 134 κάτι μπορούν να σου πουν, αλλά είναι κατ' εκτίμηση.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Eνας αλλος τροπος ειναι να μαθεις ποση αποσταση εχεις απο το DSLAM.Στο adslgr.com μπορεις να το δεις αλλα χρειαζεται εναν αριθμο απο το μοντεμ αλλα αφου οπως λες δεν εχεις ακομα συνδεση δεν μπορεις να το δεις.Υποθετω πως στο τμημα εξυπηρετησης ομως μπορουν να στο πουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μιλαω πολυ με κινητο ξενου δικτυου. Εκτος απο το skype ξερετε καποιο αλλο προγραμμα που να εχει φτηνες κλησεις ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μιλαω πολυ με κινητο ξενου δικτυου. Εκτος απο το skype ξερετε καποιο αλλο προγραμμα που να εχει φτηνες κλησεις ? Ευχαριστω.

 

Σε ποια χώρα; Μπορείς να βάλεις τα 5 πρώτα ψηφία του αριθμού; ετσι θα σε συμβουλεύσουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Η omnivoice.gr χρεώνει 0,175/λεπτό για κινητά με πρόθεμα +3934, με χρεωση να δευτερόλεπτο

η calleasy.com χρεώνει για ιταλικά κινητά (γενικά) 0,071/λεπτό και χρέωση ανά λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τις καλύτερες τιμές τις βρίσκεις στους κλώνους της Betamax.

Εδώ http://backsla.sh/betamax ένα σύγκριτικό των τιμών για κάθε χώρα με όλους τους κλώνους της.Διαλέγεις τον πιο φθηνό και κάνεις την δουλειά σου,όλοι την ίδια ποιότητα ακριβώς έχουν.Οι τιμές που βλέπεις είναι χωρίς Φ.Π.Α.Διασταύρωσε τες και με τα αντίστοιχα site καθώς πολλές φορές αλλάζει τις τιμές της εντελώς απροειδοποίητα

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

γειά σε όλους!

 

πρόσφατα έκανα φορητότητα απο τον ΟΤΕ στήν HOL. είμαι σίγουρος οτι δεν είμαι ο μόνος που το έκανε αυτο (ή το αντίστροφο) και μιάς και δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα γνώμη γιατί δεν έχω συνδεθεί θα με ενδιέφερε να ακούσω την δικιά σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να κάνεις την ερώτηση σου εδώ, όπου θα πάρεις περισσότερες απαντήσεις από forthnet συνδρομητές. Επίσης διευκρίνησε τι ζητάς, εντυπώσεις από τη διαδικασία της μεταφορά; ή από τη σύνδεση της HOL.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χαιρετώ τα πλήθη.

Είμαι σε αναζήτηση μιας συσκευής για ασύρματο σταθερό τηλέφωνο και εκτός απο τα Panasonic δε ξέρω που αλλού να στραφώ για αναζήτηση.

 

Η εμβέλεια που χρειάζομαι είναι τουλάχιστον 40 μέτρα (χωρίς οπτική επαφή βάσης-ακουστικού). Επίσης εάν υπάρχει τρόπος να συνδυάσω ένα ασύρματο ακουστικό με βάση+ενσύρματο ακουστικό, θα ήταν ίσως η ιδανικότερη λύση.

 

Για την εμβέλεια, απο εμπειρία σας και μόνο, προτείνεται κάτι συγκεκριμένο;

 

σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω OTE στο σπιτι και χρειαζεται να βαλω και forthnet. Ειναι εφικτο αυτο? το εχει κανει κανεις αλλος? Kαθε βοηθεια δεκτη thanx!!!

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν σε ενδιαφέρει η εμβέλεια, όχι μόνο 40 m, αλλά μέχρι 40 Κm, με χρήση του σταθερού σου νούμερου σε ασύρματο μακράς εμβέλειας δες το παρακάτω λινκ και απάντησε...Μιλάμε για καινούργια και επώνυμη συσκευή....Διαθέτει σταθερή βάση, ασύρματη συσκευή σε μικρό μέγεθος και λειτουργεί και σαν γουόκι τόκι με την βάση...Αν ενδιαφέρεσαι στην στέλνω και στην Ξάνθη...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=241884 ;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχω 2η γραμμη τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχω 2η γραμμη τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

Θα έχεις μόνο μία εταιρεία εκτός και αν έχεις για παράδειγμα σταθερό από τον ΟΤΕ και internet από την Tellas.Ψάξ'το λίγο.Πολλές εταιρείες δίνουν προιόντα (όπως internet) τους και σ'αφήνουν να κάτσεις στον ΟΤΕ αλλά έχεις το μηνιαίο πάγιο του.:(

Link to comment
Share on other sites

Δωρεαν διεθνεις κλησεις VoIP μπορει να πραγματοποιησει κανεις μεσω της ιστοσελιδας http://evaphone.com/

Η ιστοσελιδα αυτη δινει την δυνατοτητα σε καθε χρηστη της να πραγματοποιησει μεχρι δυο κλησεις διαρκειας 27 δευτερολεπτων την ημερα προς εναν μεγαλο αριθμο χωρων στον οποιο συμπεριλαμβανετε και η Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...