Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πληρωθεί κανονικά , Αλλά αν έχεις αργήσει πολύ και σου κόψουν π.χ το ρεύμα δεν θα ευθήνετε η τράπεζα, Αυτό εννοεί.
Link to comment
Share on other sites

κανεις αιτηση και αν δεν αντιμετωπισουν οι εταιριες καποιο προβλημα με τον ΟΤΕ, τοτε θα εισαι οκ

μια καλη προσφορα ειναι αυτη http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1 με τους τρεις πρωτους μηνες τσαμπα την εχω 11 μηνες και ειναι καλη αλλα θα την αλλαξω θα παω forthnet λογο της Nova. η forthnet εχει αυτη την προσφορα http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179 αλλα σε καθε περιπτωση να σιγουρευτεις για την διαθεσιμοτητα της γραμμης και για το κοστος της σε μακροχρονια παραμονη (12 μηνες τουλαχιστων) γιατι αν κανεις διακοπη πριν το 12 μηνο εχει εξοδα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό οικονομικό ADSL;

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού θέμα.

 

Υπάρχει μόνο το δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή,

με ενδιαφέρει ο οικονομικότερος τρόπος για ADSL,

λογικά μόνο ασύρματα φαντάζομαι.

Δεν υπάρχει θέμα όγκου, ας πούμε 3 GB αν γίνεται

και ταχύτητας.

Ποιά η καλύτερη επιλογή.

Δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη σταθερού.

Οπότε κάποιο δίκτυο κινητής;

Δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη τηλεφώνου σταθερού ή κινητού.

Απλώς η απολύτως οικονομικοτερη επιλογή.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στο netfaster IAD2 της HOL μετά από διάβασμα κατέληξα ότι χρειάζεται να του ρίξω επάνω ένα switch gigabit για καλύτερες ταχύτητες στο μοίρσμα αρχείων στο δίκτυο μου...

Αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένα (μέσω καλωδίου cat 5e) ένα pc ένας imac και το ps3... Ποιο από τα παρακάτω switch θα προτείνατε που να είναι αθόρυβο αξιόπιστο και να μπορεί να συνδεθεί στο άμεσο μέλλον και με ένα δεύτερο switch χωρίς πρόβλημα...

 

1) http://www.pc1.gr/showcompare.php?Cat=&SubCat=SWITCHES&Compare=210000027,210000029,210000018

 

2) http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Switches/Belkin-F5D5141EA5-Switch-5-Port-10-100-1000-F5D5141EA5.htm

 

3) http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Switches/Cisco-Systems-Linksys-Gigabit.htm

 

Ποιο να πάρω από αυτά τα πέντε ή αν έχετε καποιο άλλο να προτείνετε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει φραγή εισερχόμενων κλήσεων με απόκρυψη, στον ΟΤΕ; Αν γίνεται, υπάρχει κάποιο κόστος γι' αυτό; Επίσης μήπως είναι εφικτό να μπει κάποια συσκευή διαχείρισης κλήσεων και η φραγή να γίνεται από εκεί; Καμιά ιδέα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο πακέτο με απεριόριστα σταθερά αλλά χωρίς ίντερνετ για Θεσσαλονίκη?Να προτιμήσω τη Cyta?Πρόκειται για τους γονείς μου οι οποίοι αυτή τη στιγμή έχουν HOL με 29,90.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει φραγή εισερχόμενων κλήσεων με απόκρυψη, στον ΟΤΕ; Αν γίνεται, υπάρχει κάποιο κόστος γι' αυτό; Επίσης μήπως είναι εφικτό να μπει κάποια συσκευή διαχείρισης κλήσεων και η φραγή να γίνεται από εκεί; Καμιά ιδέα;

 

Ο ΟΤΕ δεν παρέχει τετοια υπηρεσία. Μπορείς εσύ να την ορίσεις αγοράζοντας ομως προσθετο εξοπλισμο όπως το fritz box

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιός πάροχος εκτός απο ΟΤΕ θεωρείται ότι είναι καλύτερος για την συγκεκριμένη περιοχή???Είμαι ανάμεσα σε forthnet και vodafone-hol......όποιος είναι απο Λαμία ας βοηθήσει...ευχαριστώ
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Δεν μένω εγώ προσωπικά...μια φίλη μένει εκεί και στέλνω εκ μέρους της..στα Γαλανέϊκα μένει...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

1. O χρόνος για αλλαγή παρόχου πόσος είναι;:confused:

2. Πόσο καιρό μένεις χωρίς internet; :wacko:

3. Εχει κανείς υπ' όψιν του αν ο παλιός πάροχος (Fοrthnet) εξακολουθεί να σε χρεώνει μέχρι να κάνεις αίτηση διακοπής;:mad:

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Όποιος γελάει όταν όλα πάνε στραβά, έχει βρει κάποιον να "του τα φορτώσει". :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

1. Στους περισσοτερους παροχους 3-4 βδομαδες... βεβαια υπαρχουν και τα απροοπτα!! ;)

2. Εξαρταται. Εγω ειχα μεινει το καλοκαιρι 2 μερες (Απο HOL σε Forthnet).

3. Φυσικα και σε χρεωνει. Πρωτα κανεις αιτηση διακοπης, και μεχρι και την τελευταια μερα της παροχης υπηρεσιων σε χρεωνει. Επισης αμα δεν εχει τελειωσει η συμβαση σου (εχεις 12μηνη και θες να την διακοψης στους 6) σε χρεωνει επιπλεον (δες και το συμβολαιο σου τι γραφει).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πλατεία Ελευθερίας.

έχω HOL lite και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από ταχύτητα και από τηλέφωνο..Έχω και Vodafone και μου κάνουν έκπτωση με την συνδιαστική προσφορά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος επισκεπτης και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης, ποια καρτα σταθερης τηλεφωνιας συνεργαζεται με την on telecoms γιατι μεχρι προτεινος που ειχα οτε χρησιμοποιουσα την ya tellas μολις αλλαξα παροχο η καρτα δεν συνεργαζεται με την on πηρα τηλ. αλλα κανεις δεν ξερει σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Λαμιας προς Θερμοπυλων μια χαρα ειναι η forthnet.... Και αριστη εξυπηρετηση.....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα βρείς πολλές κάρτες στην αγορά που έχουν πρόσβαση όχι από 807 αλλά από 211

Αν έχεις απεριόριστα κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γράφτηκα στην υπηρεσία EasyCall Talk 4free

 

https://www.northwest.gr/hosting.php?s=sWQ

 

και ενώ φαίνεται η αγορά να έγινε επιτυχώς (τα χρήματα δεσμεύτηκαν από την κάρτα) δεν μου ήρθε κανένα email με πληροφορίες για τις ρυθμίσεις του voip λογαριασμού μου! Δοκίμασα να μπω στο control panel με τα login+password του website τους αλλά δεν μπαίνει.

 

Δεν γίνεται απευθείας (αυτόματα) η ενεργοποίηση του voip λογαριασμού; Παρεμβάλεται "ανθρώπινο χέρι" το οποίο σημαίνει ότι πάμε για Τρίτη που είναι η επόμενη εργάσιμη;

 

ενημέρωση:

 

Ok, τέλος καλό όλα καλά! Το θέμα μπορεί πλέον να :lock:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιοκτήτης 2 γειτονικών διαμερισμάτων και σκοπεύω στο ένα που έχει γραμμή τηλεφώνου απλή PSTN να κάνω σύνδεση (έκανα ήδη την αίτηση) για 24Mbps γραμμή με προσφορά το baudtec ασύρματο ρουτεράκι.

 

Στο άλλο διαμέρισμα διακόπτω την υπάρχουσα γραμμή. Εκεί έχω ένα τοπικό δικτυάκι με ένα linksys 354g. Συνήθως δεν χρησιμοποιώ την ασύρματη δυνατότητά του αλλά μόνο ethernet συνδέσεις.

 

Το ερώτημα είναι ποιά συνδεσμολογία πρέπει να ακολουθήσω:

 

Να μείνει το baudtec δίπλα σε κάποια υποδοχή τηλεφώνου στο διαμέρισμα που θα έχει τη σύνδεση (εκεί δεν υπάρχει υπολογιστής) και να τραβήξω utp καλώδιο μέχρι το linksys που θα το βάλω πλέον να παίζει το ρόλο του ρουτερ μόνο;

 

Να τραβήξω καλώδιο τηλεφώνου από την πρίζα τηλεφώνου του διαμερίσματος με τη σύνδεση μέχρι το άλλο διαμέρισμα που έχω το τοπικό δίκτυο και να συνδέσω εκεί το baudtec το οποίο θα χρησιμοποιήσω και ως ρουτερ (έχει 4 ethernet) καταργόντας το linksys εντελώς;

 

Καλά τα λέω ή κάτι μπερδεύω;

Πειράζει αν βάλω το baudtec σε κάποια πρίζα τηλεφώνου που να μην είναι η πρώτη-κεντρική;

 

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ασύρματη σύνδεση από το ένα διαμέρισμα στο άλλο διότι δεν γουστάρω τις πολλές ακτινοβολιες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έβαλα προχτες το forthnet double play και προσπαθούσα να κάνω την σύνδεση στο ίντερνετ, βάζοντας τους κωδικούς που μου στείλανε (username & password) αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Οταν μάλιστα βάζω την ΙΡ της διαχείρησης ρούτερ που μου δώσανε (192....) μου λέει "Authorization Required".

 

Μήπως ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μπορέσω επιτέλους να συνδεθώ στο ίντερνετ?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έβαλα προχτες το forthnet double play και προσπαθούσα να κάνω την σύνδεση στο ίντερνετ, βάζοντας τους κωδικούς που μου στείλανε (username & password) αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Οταν μάλιστα βάζω την ΙΡ της διαχείρησης ρούτερ που μου δώσανε (192....) μου λέει "Authorization Required".

 

Μήπως ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να μπορέσω επιτέλους να συνδεθώ στο ίντερνετ?

 

Ευχαριστώ...

 

Για να σου βγαζει Authorization Required" δεν μπορεις να μπεις στο μοντεμ/ρουτερ.Οποτε που βαζεις username & password;Στο βιβλιαρακι δεν γραφει τι κωδικο πρεπει να βαλεις;Νομιζω ειναι Admin και αφηνεις κενο το δευτερο πεδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημαντικές είναι και κατά το πρώτο τρίμηνο του τρέχοντος έτους οι απώλειες του ΟΤΕ σε συνδρομητές. Με βάση τα στοιχεία που συνέλεξε η «Ν», περί τις 113.000 γραμμές πέρασαν στους ανταγωνιστές του, που ενίσχυσαν περαιτέρω την πελατειακή τους βάση, ειδικά η Forthnet [FORr.AT] Σχετικά άρθρα , αλλά και η hellas online και η Cyta και ύστερα από αρκετό καιρό και η Tellas - Wind, η οποία επιχειρεί ένα νέο ξεκίνημα, με περισσότερες συνδυαστικές υπηρεσίες.

 

Στο τέλος του 2009, σύμφωνα με τα δημοσιοποιημένα στοιχεία, οι απελευθερωμένες γραμμές ήταν 987.310. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου του 2010, βάσει πληροφοριών, το νούμερο αυτό έχει φθάσει 1.100.500.

 

Πληροφορίες αναφέρουν επίσης ότι ο ρυθμός αύξησης των απελευθερωμένων γραμμών (τοπικός βρόχος) δεν άλλαξε ούτε κατά τις πρώτες μέρες του Απριλίου, καθώς μέχρι τις 14 του τρέχοντος μηνός ακόμα 15.000 συνδρομητές έφυγαν από τον ΟΤΕ για να πάνε στους ανταγωνιστές του.

 

Στο επιχειρηματικό πεδίο, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο αν θα τελεσφορήσουν οι διαπραγματεύσεις των Forthnet - hellas online. Τις επόμενες μέρες, θα ξεκινήσει η πιο ουσιαστική τους φάση και, φυσικά, οι εξελίξεις παρακολουθούνται με ιδιαίτερη προσοχή από ολόκληρη την τηλεπικοινωνιακή αγορά.

 

Αναλυτές του τομέα σημειώνουν πως τα περιθώρια ενοποιήσεων είναι ακόμα μεγάλα και έτσι οι συζητήσεις, που βρίσκονται σε εξέλιξη, εκτιμάται πως είναι περισσότερες από αυτές που έχουν βγει στη δημοσιότητα.

 

Από την πλευρά της Wind, επιχειρείται να καλυφθεί το χαμένο έδαφος της περσινής χρονιάς, με τη διοίκησή της να προβάλλει ιδιαίτερα τη δυνατότητα της εταιρείας να παρέχει συνδυαστικές υπηρεσίες, κάτι που δεν το βλέπουμε στον ίδιο βαθμό από τον όμιλο ΟΤΕ, αλλά και από τη συνεργασία των Vodafone - hellas online.

 

Η Cyta συνεχίζει την καλή πορεία της στην περιφέρεια, επεκτείνεται και σε νέες πόλεις με προοπτική να παρέχει υπηρεσίες και στην Αθήνα.

 

Οι On Telecoms - Vivodi εργάζονται για τη λειτουργική ενοποίησή τους χωρίς να υπάρχουν ακόμα σημάδια αλλαγής της κατεύθυνσης που έχει τους τελευταίους μήνες η συνδρομητική τους βάση.

 

Για την αγορά των τηλεπικοινωνιών, κυριαρχεί η εκτίμηση πως η γενικότερη κρίση στη χώρα μας θα επηρεάσει τα έσοδα και την κερδοφορία των εταιρειών, αν και λιγότερο από κάποιους άλλους τομείς. Το κρίσιμο σημείο είναι να μην εμποδιστούν οι επενδύσεις, είτε από το θεσμικό πλαίσιο, κάτι που συμβαίνει μέχρι τώρα, είτε από την αδύναμη κερδοφορία των εταιρειών, εξαιτίας μιας απότομης μεγάλης πτώσης των εσόδων.

 

ΟΤΕ: Διοικητικές εξελίξεις

 

Στελέχη του ΟΤΕ, από την πλευρά τους, σημειώνουν πως σε περιόδους κρίσης, όπου ο κάθε πολίτης κοιτά να περικόψει τις δαπάνες του όσο πιο πολύ δύναται, ο ΟΤΕ δύσκολα μπορεί να είναι ανταγωνιστικός, τουλάχιστον όσον αφορά στις τιμές του, λόγω της ρύθμισης που υπόκειται από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

 

Η πολιτική του στρέφεται στο να ενισχύσει ως εικόνα τα ανταγωνιστικά του πλεονεκτήματα, όπως η ποιότητα της γραμμής και η εξυπηρέτηση του πελάτη, αν και πλέον οι εταιρείες που έχουν απομείνει έχουν κάνει σημαντικά βήματα και σε αυτούς τους τομείς. Το μερίδιο του ΟΤΕ στις ευρυζωνικές συνδέσεις βαίνει μειούμενο, αν και όχι με δραματικό ρυθμό (τέλος 2007 ήταν στο 52% και τέλος 2009 στο 49%).

 

Στον ΟΤΕ, ωστόσο, το ενδιαφέρον τις επόμενες εβδομάδες μεταφέρεται στις εξελίξεις όσον αφορά την ανώτατη διοίκησή του, καθώς και στο αν θα επιχειρηθεί να αλλάξει η συμφωνία μεταξύ των βασικών του μετόχων, δηλαδή του ελληνικού Δημοσίου και της γερμανικής Deutsche Telekom

 

Η τακτική γενική συνέλευση των μετόχων του έχει προγραμματιστεί για τις 16 Ιουνίου, οπότε μέχρι τότε το πιθανότερο είναι το τοπίο να έχει ξεκαθαρίσει, αν και δεν αποκλείεται αυτό να συμβεί στο παρά πέντε.

 

Εντός του ΟΤΕ, η συζήτηση γύρω από το θέμα της διαδοχής του ανώτατου μάνατζμεντ έχει ανάψει, με τα στοιχήματα να αφορούν κυρίως δύο ανώτατα στελέχη του ομίλου, χωρίς να αποκλείεται και η πιθανότητα να αναλάβει τα ηνία ένα στέλεχος που σήμερα δεν εργάζεται στον Οργανισμό.

 

Τεστ για Forthnet - hol

 

Το κρίσιμο τεστ των τραπεζών έχουν να περάσουν οι Forthnet - hellas online πριν ληφθούν οι οριστικές αποφάσεις για το αν θα προχωρήσουν στη συγχώνευσή τους. Η πρώτη με σύμβουλο την Gredit Suisse και η δεύτερη με τη Eurobank [EFGr.AT] Σχετικά άρθρα παρουσιάζουν τα επιχειρησιακά σχέδια που ετοίμασαν με τις εκτιμήσεις τους για την προοπτική της ενοποίησής τους στις πιστώτριες τράπεζες, η άποψη των οποίων θα παίξει μείζονα ρόλο.

 

Η Forthnet, με βάση τα στοιχεία στο τέλος του 2009, είχε μακροπρόθεσμο δανεισμό ύψους 330,9 εκατ. ευρώ και ελάχιστο βραχυπρόθεσμο (1,1 εκατ. ευρώ). Η hol, το ίδιο διάστημα, είχε μακροχρόνιο δανεισμό ύψους 149,9 εκατ. ευρώ και βραχυπρόθεσμο 49,4 εκατ. ευρώ.

 

Για να υπάρξει συμφωνία, είναι σαφές ότι θα πρέπει οι τράπεζες που συμμετέχουν στο δανεισμό των δύο τηλεπικοινωνιακών εταιρειών να δώσουν το πράσινο φως, καθώς θα χρειασθεί και αναδιάρθρωση του δανεισμού. Στη συνέχεια, οι βασικοί μέτοχοι των δύο εισηγμένων θα πρέπει να συμφωνήσουν στην αποτίμηση της αξίας των δύο εταιρειών, ένα ακόμα δύσκολο στάδιο, ειδικά στην παρούσα χρονική συγκυρία.

 

Οπως λέγεται, μια τέτοια συγχώνευση δεν αποτελεί μια καθόλου εύκολη διαδικασία, γι' αυτό και οι εκτιμήσεις των στελεχών του χώρου είναι φειδωλές ως προς τις προβλέψεις για το αποτέλεσμα των διαπραγματεύσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη.

 

Δεδομένο θεωρείται πως υπάρχει η διάθεση από την πλευρά των μετόχων. Ενας άγνωστος παράγοντας είναι η γνώμη που θα διατυπώσει η Vodafone η οποία έχει το περίπου 18,5% της hol.

 

Ανώτατο στέλεχος της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας έλεγε πρόσφατα με έμφαση πως, για να διαμορφώσει άποψη ο όμιλος της Vodafone, χρειάζεται οι συζητήσεις να προχωρήσουν πολύ περισσότερο.

 

Εκτιμάται πως, αν ξεπεραστούν τα υπόλοιπα δύσκολα σημεία, η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας δεν θα αποτελέσει εμπόδιο. Το μοναδικό θέμα που μπορεί να θέσει είναι η όσο το δυνατόν σύντομη διαδικασία για τη λειτουργική συγχώνευση, προκειμένου να μην παρατηρηθεί πισωγύρισμα στη συνδρομητική βάση των εταιρειών.

 

Αναφορικά με τη συνδρομητική τηλεόραση Nova και τα δύο ενδεχόμενα (να συμπεριληφθεί ή όχι στο νέο σχήμα) είναι ανοιχτά. Θεωρείται πάντως ότι δύσκολα μπορεί να μπει στο «λογαριασμό», μιας που οι αποτιμήσεις αυτόν τον καιρό είναι πολύ χαμηλές. Το γεγονός ότι τυπικά έχει μείνει αυτοτελής, διατηρώντας τη μορφή μιας Ανώνυμης Εταιρείας, βοηθά στην περίπτωση που αποφασιστεί η συγχώνευση των Forthnet - hellas online να γίνει χωρίς τη Nova.

 

Εν κατακλείδι, η αίσθηση που μεταφέρεται ακροθιγώς από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση των Forthnet - hellas online είναι πως ο δρόμος για την επίτευξη μιας συμφωνίας είναι δύσκολος, τα μεγέθη είναι σημαντικά σε όλα τα επίπεδα και η ψυχολογία, όπως άλλωστε και της πλειοψηφίας των Ελλήνων πολιτών, δεν είναι καλή.

 

Υπάρχει και κάτι άλλο, που συζητείται ευρέως το διάστημα αυτό. Η ΕΕΤΤ φαίνεται να ξεκινά ένα κύκλο συζήτησης για την αποδέσμευση του ΟΤΕ από τη ρύθμιση που υπόκειται σε ορισμένες υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας. Στο πλαίσιο αυτό, ο Οργανισμός, αν δημιουργηθεί μια νέα εταιρεία με 700.000 ευρυζωνικούς πελάτες, αποκτά ένα ισχυρό επιχείρημα στην επιδίωξή του να παύσει η ρύθμιση σε περισσότερες υπηρεσίες.

 

Κινητή τηλεφωνία

 

Ο ανταγωνισμός στην κινητή τηλεφωνία, τις τελευταίες εβδομάδες, έχει επικεντρωθεί στην καρτοκινητή και δεν είναι βεβαίως τυχαίο. Η ταυτοποίηση των καρτοκινητών, που θα ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Ιουλίου, θα διαφοροποιήσει τα μερίδια αγοράς σε συνδρομητές.

 

Αν και η καθαρή εικόνα για την αγορά αυτή συνάγεται κυρίως από τα έσοδα, το ενδιαφέρον για τις εταιρείες κινητής είναι πως τώρα ο κάθε «καρτοκινητός» πελάτης δεν θα είναι ανώνυμος. Οι τρόποι προσέγγισης διαφοροποιούνται, ενώ σε αυτή τη χρονική συγκυρία οι τρεις εταιρείες αντιμετωπίζουν η καθεμία τη δική της πρόκληση.

 

Η πορεία των εσόδων στην κινητή τηλεφωνία εκτιμάται πως θα συνεχίσει να είναι πτωτική και φέτος σε ποσοστό 8%, σύμφωνα με τα δεδομένα μέχρι σήμερα, συνέπεια κυρίως των εξής παραγόντων: Της μείωσης των τελών τερματισμού των κλήσεων από τις αρχές του έτους, του ανταγωνισμού, της οικονομικής κρίσης και της εφαρμογής στα κινητά μεγαλυτέρων φόρων.

 

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1807374

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να με βοηθήσετε όσον αφορά τι πάροχο ADSL να διαλέξω στην περιοχή των Συκεών/Νεάπολης της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ένα δίκτυο 10 υπολογιστών και θα ήθελα να μου πείτε τι πάροχους έχετε δει και αποδειχτεί αξιόλογος εναλλακτικός γιατί θα κάνω 2 συνδέσεις, μια dsl OTE και φυσικά μια 2η για μελλοντική επέκταση του δικτύου των pc. Άν έχει κάποιος την ανάλογη εμπειρία ας μου απαντήσει και να με βοηθήσει να αποφασίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια μου δώσετε

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

εχω νοικιασει ενα σπιτι στον βοτανικο.ποια εταιρεια να προτιμησω?απο ταχυτητες τι λεει οι περιοχη?οποιος μενει στην περιοχη ας γραψει την εταιρεια που εχει και την ταχυτητα.ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...