Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δυνατόν; ADSL με 20 ΧΩΡΙΣ πάγιο σε γραμμή ΟΤΕ;

 

όπως λέει κι ο τίτλος:

Είναι δυνατόν; ADSL με 20 χωρίς πάγιο σε γραμμή ΟΤΕ;

δηλαδή μόνο ADSL με 20 ευρώ/μήνα, ΧΩΡΙΣ πάγιο ΟΤΕ,

αυτό δηλώνει η Forthnet.

Κι αν ισχύει, ο ΟΤΕ γιατί δεν μπορεί;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από Forthnet και Tellas όπου κι αν μένεις.

Απο που προκυπτει αυτο ; και που να παει δηλαδη; στον ΟΤΕ; δεν ξερω για την ΤΕΛΛΑΣ αλλα για την forthnet που εχω ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,λοιπον τωρα εχω vivodi.εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος ομως θελω παραπανω ταχυτητα,σε επικοινωνια λοιπον με τον παροχο μου,μου ειπαν οτι δεν διατιθεται επιλογη για επεκταση ταχυτητας.βρισκομαι ηρακλειο κρητης.

τι να διαλεξω ωστε να πιανω πολυ καλη ταχυτητα,θα ηθελα και 24αρα αλλα το βλεπω δυσκολο.

αν παρω forthnet θα εχω κι εκπτωση στο nova.το θεμα ειναι οτι κανουν μαζι και σταθερη τηλεφωνια με το ιδιο νουμερο καταργωντας τον οτε.

εσεις τι λετε.καποια προταση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε ξανά να έχουμε ένα θέμα μόνο για τις ερωτήσεις "ποιον πάροχο στην τάδε περιοχή":happy:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπάρχει θέμα ακόμα, ας συγκεντρωθούν οι απορίες για τις επιδόσεις των παρόχων για την κάθε περιοχή εδώ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπάρχει θέμα ακόμα, ας συγκεντρωθούν οι απορίες για τις επιδόσεις των παρόχων για την κάθε περιοχή εδώ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,λοιπον τωρα εχω vivodi.εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος ομως θελω παραπανω ταχυτητα,σε επικοινωνια λοιπον με τον παροχο μου,μου ειπαν οτι δεν διατιθεται επιλογη για επεκταση ταχυτητας.βρισκομαι ηρακλειο κρητης.

τι να διαλεξω ωστε να πιανω πολυ καλη ταχυτητα,θα ηθελα και 24αρα αλλα το βλεπω δυσκολο.

αν παρω forthnet θα εχω κι εκπτωση στο nova.το θεμα ειναι οτι κανουν μαζι και σταθερη τηλεφωνια με το ιδιο νουμερο καταργωντας τον οτε.

εσεις τι λετε.καποια προταση

Μακρυά από Vivodi, Forthnet, Tellas, On. Προτίνω NetOne, με διαφορά ο καλύτερος πάροχος απ' όλους.

 

Edit: Για Ηράκλειο Κρήτης, και όχι Αττικής που διάβασα, η καλύτερη επιλογή είναι με διαφορά η Cyta.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε σημερα ενας λογαριασμος απο την wind για dialup ιντερνετ (υπάρχουν αραγε ακόμα αυτες οι συνδεσεις?).Εδω και δυο τουλαχιστον χρονια εχω συνδεθει στο δικτυο της ΦΟΡΘΝΕΤ.Πιο πριν ειχα ΟΤΕ για τηλεφωνο και ΤΕΛΛΑΣ για το ιντερνετ.

ο λογαριασμος απαιτει να πληρωσει 10 ευρω για παγια τελη συνδεσης dialup αυτου του μηνός !Δεν ειχα αφήσει κανένα υπολοιπο στην τελλάς .

 

τι να κανω ?

γιατι η wind στελνει λογαριασμο στο ονομα της tellas?

πως μπορω να διασφαλιστω απεναντι τους αφου δεν εχω καμμια συνδεση πια ?

Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθείς με ποιον τρόπο είχες κάνει διακοπή όποτε έκανες. (αν το έχεις γραπτώς)

Να τους απαντήσεις εγγράφως ότι δε σε αφορά και η υπηρεσία αυτή έχει απενεργοποιηθεί από διετίας (βάλε και το έγγραφο της διακοπής αν υπάρχει)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εργαλεια,επιλογες,συζητησεις και sms,εμφανιση επιλογων για προχωρημενους και διαγραφη ιστορικου...τον λογο που θες να το κανεις θα τον μαθουμε;
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...... αδιάκριτε χαχαχαχαχα...!

Απλά μπαίνουν πολλοί με τον συγκεκριμένο λογαριασμό και με τσαντίζει αυτό.

Το έκανα φίλε μου αλλά πάλι φαίνεται στα αριστερά η τελευταία επαφή που κάλεσα.

Δε δείχνει βέβαια λεπτομέρειες αλλά δείχνει στις πρόσφατες επικοινωνίες τον τελευταίο που κάλεσα. Αυτό μπορεί να σβηστεί...?

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεσα να βρω κατι,δυστυχως...εχεις τη τελευταια εκδοση;εμενα παντως στο αριστερο μενου στο ιστορικο συζητησεων εχουν σβηστει ολα...τωρα σε σενα δε ξερω τι παιζει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι να μαθω πληροφοριες για το skype αριθμο. Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να αποκτησω skype αριθμο και αν συμφερει να καλω στο εξωτερικο. Αν αυτοι που με καλουνε στον skype αριθμο θα χρεωνονται σαν roaming? Κοιταξα το site της skype αλλα χρειαζομαι βοηθεια. Θα με καλουνε απο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

To Skype έχει δικαίωμα αριθμοθμοδότησης στις παρακάτω χώρες:

Australia, Brazil, Chile, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Hong Kong, Hungary, Iceland, Italy, Japan, Korea, Malta, Mexico, Netherlands, New Zealand, Poland, Romania, South Africa, Sweden, Switzerland, United Kingdom, USA

που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις γεωγραφικό αριθμό Skype (online number ή SkypeIn όπως τα λέει η Skype) μόνο των χωρών αυτών.

 

Ελληνικός αριθμός δεν προβλέπεται (ακόμα). Αν παρόλα αυτά θες σταθερό αριθμό των παραπάνω χωρών, μπορείς να το κάνεις (κι ας είσαι Ελλάδα).

 

Kόστος SkypeIn

- 3 μήνες: 11.5 λίρες Αγγλίας (επειδή έχω αγγλικό αριθμό δυστυχώς μπορώ μόνο να σου δώσω κόστος σε λίρες, για ευρώ υπολόγιζε 11.5 x 1.2 =~ 14 eur) *

-12 μήνες: 40.25 λίρες Αγγλίας **

 

* Αν έχεις ενεργοποιημένη Skype subscription -25%

** Aν έχεις ενεργοποιημένη Skype subscription -50%

 

Όσοι σε καλούν θα πρέπει να σε καλούν σε αριθμό εξωτερικού (αφού αριθμό εξωτερικού θα πάρεις) και θα χρεώνονται αναλόγως. Αν έχουν τα εμπορικά doubleplay που προβλέπουν δωρεάν λεπτά ομιλίας προς χώρες του εξωτερικού, θα σε καλούν δωρεάν, σφού ο αριθμός SkypeIn είναι κλασικός γεωγραφικός αριθμός σταθερού. Ή αν π.χ. εχεις πάρει αγγλικό αριθμό και σε καλούν φίλοι από Αγγλία, θα χρεώνονται σαν να καλούν σταθερό (και όχι σαν roaming) ή και δωρεάν (αν έχουν πακέτο με δωρεάν λεπτά προς σταθερά). Φυσικά εσύ δεν χρεώνεσαι τπτ, εφόσον δεν έχεις ενεργοποιήσει οποιαδήποτε προώθηση.

 

Tώρα, όσον αφορά τις χρεώσεις εξερχόμενων κλήσεων από Skype, καταρχάς να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις SkypeIn number, παρά μόνο Skype Credits (μονάδες) ή Skype Subscription (συνδρομή).

Ενδεικτικά για κλήσεις προς Ελλάδα:

- Σταθερά: 0.02 eur / λεπτό

- Κινητά (Cosmote, Vodafone, Wind): 0.22 eur / λεπτό

- Κινητά Q: 0.34 eur / λεπτό

- Sms: 0.11 eur / sms

 

Γενικά οι χρεώσεις δεν είναι τπτ ριζοσπαστικό, αλλά μια μηνιαία subscription Europe (6.88 eur / μήνα) για "απεριόριστες" κλήσεις προς σταθερά Ευρώπης (2000 λεπτά πολιτική ορθής χρήσης) (αν πάρεις δε την ετήσια κερδίζεις και -15%) και μια ετήσια συνδρομή SkypeIn (~24 ευρ / έτος με την έκπτωση), με λιγότερο από 9 ευρώ το μήνα είσαι κομπλέ.

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστος μου εχει αφησει απληρωτους λογαριασμους 1000ε περιπου και του εκοψαν τη γραμμη

Τι γινεται αν δεν τους πληρωσει ?

Μπορει να δεν το εξοφλησει να παει τη γραμμη στον ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...