Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας επισημάνω οτι η εταιρεία wind μου απάντησε προφορικός στις 26/7/10 οτι δεν μπορεί να μου παρέχει καμία υπηρεσία [ είμαι είδη χωρίς τηλ δυο μήνες ] και αν θέλω τηλέφωνο θα πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΤΕ

σήμερα που πήγα στον οτε μου είπαν οτι ειναι αδύνατη η γραμμή με adsl γιατι δεν υπάρχουν πόρτες ανοιχτές

εγώ στην wind παρέδωσα γραμμή με adsl που από δικό τους λάθος την κατέστρεψαν και την έστειλαν σε ξένο σπίτι

τώρα μου λένε οτι πρέπει να φύγω και να πάω στον ΟΤΕ που ούτε και αυτός τώρα μπορεί να μου παρέχει τις υπηρεσίες που είχα

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΛΑΣ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εδώ και λίγες ημέρες προβληματίζομαι σχετικά με τις επιλογές VoiP υπηρεσιών που έχω για χαμηλή χρέωση κλήσεων από το εξωτερικό στην Ελλάδα. Έχω καταλήξει στο Skype Unlimited Europe (https://buy.skype.com/paymonthly/?country=GR#UnlimitedEurope|allSubscriptionsTab) ώστε να καλύπτω και τις ανάγκες μου στη χώρα όπου θα βρίσκομαι.

Έχω ακούσει πολλά και για εφαρμογές VoiP στο iPhone όπως αυτή http://www.truphone.com/

Θα ήθελα όμως και τη γνώμη της κοινότητας του myphone για την αξιοπιστία της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Υπάρχουν φθηνότερες ή πιο αξιόπιστες λύσεις; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που έχω το unlimited country (Ελλάδα) είμαι ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :) Έχετε αγοράσει και Skype number; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νούμερο Skype και να χρησιμοποιώ το iPhone για να πραγματοποιώ τις κλήσεις μου απ' αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Skype number για Ελλάδα δεν υπάρχει εκτός και αν μένεις κάπου αλλού ή θέλεις τοπικές χρεώσεις κάπου αλλού.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αλλες γραμμες διαθέσιμες!

ο υπαλληλος μου προτεινε να κανω αιτηση στον οτε .. (κ αν εχουν γραμμη να με συνδεσουν) κ μετα να το γυρισω σε hol οπως ηθελα απ την αρχη.

 

 

εσεις τι μου προτείνετε;

 

ειμαι σε απογνωση γιατι το νετ το θελω λογω δουλειας... δεν μπορω να περιμενω τοσο καιρο.

 

Τι πιθανοτητες εχω να κανει επεκταση δικτυου ο ΟΤΕ?

 

Υ.Γμενω κεντρο!

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει μια χρονοκαρτα οτε για να μιλάω στο εξωτερικό,

αφού έκανα μερικά τηλεφωνήματα ξέχασα τον υπολογισμό μου.

υπάρχει κάποιος τρόπος για να μάθω πόσα χρήματα υπαρχουν

μέσα στην κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δώσεις τον κωδικό , σου λέει το υπόλοιπο σου . Μετά μπορείς πατώντας # να ακούσεις και το υπόλοιπο αλλά και την ημερομηνία λήξης.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δώσεις τον κωδικό , σου λέει το υπόλοιπο σου . Μετά μπορείς πατώντας # να ακούσεις και το υπόλοιπο αλλά και την ημερομηνία λήξης.

 

ναι στην αρχή το άκουσα, αλλά μετά πως γίνεται?

πατάω σκέτη # αλλά δεν γίνεται τίποτα.

περιμένω μετά από ένα τηλέφωνο (χχχχχχχχ#) που έχω κάνει

αφού κλήση η άλλη γραμμή αλλά πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το πρωι ουτε τηηλεφωνο ουτε ιντερνετ για οσους εχουν HOL σε

ολη τη Ροδο.Αγνωστο το ποτε θα το φτιαξουνε.

Περιπου 8-10 φιλοι και γνωστοι που εχουν την ατυχια να εχουμε HOL στην Ροδο

δεν εχουμε τηλεφωνο και ιντερνετ απο το πρωι.

Το ιδιο ειχε ξανασυμβει πριν απο κανενα μηνα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η ΟΤΕΝΕΤ έχει πρόβλημα απο το πρωι. Τα τηλέφωνα ΟΤΕ λειτουργούν κανονικά αλλά το ιντερνετ γιοκ και στα 2 κέντρα. Αρα πρέπει να είναι κάποια βλάβη....
Link to comment
Share on other sites

Ξανακάλεσε το 8071122 βάλε το μυστικό κωδικό , Άκουσε το υπόλοιπο και κλείστο.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που έχει connxtv μου είπε ότι τον πήραν από τον ΟΤΕ και του είπαν ότι για τους επόμενους 5 μήνες θα έχει δωρεάν την υπηρεσία, λόγω του γνωστού προβλήματος με τον αγώνα Μακάμπι-Ολυμπιακός.

Έχει και ο αδερφός μου connxtv στο σπίτι του, αλλά μέχρι τώρα δεν τον έχουν πάρει τηλέφωνο. Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα αυτό; Έχει πάρει κανείς μέχρι τώρα δωρεάν μήνες;

 

Ψάχνοντας βρήκα κι αυτό το άρθρο που λέει ότι μπορεί να δώσουν δωρεάν μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά αναγκάστηκα να ανοίξω καινούργιο θέμα αφού δεν μπορώ να βρω λύση πουθενά. Έχω στήσει ένα apache server πίσω από έναν belkin router. Έχω κάνει forward την πόρτα 80 στο ubuntu box που είναι ο server αλλά είναι προσβάσιμος μόνο από το τοπικό δίκτυο. Δηλαδή χρησιμοποιώντας είτε local ip είτε public ip είτε το dydns host που έχω ρυθμίσει μπορώ να κάνω ping και να δω την σελίδα του apache με κάποιο από τα μηχανήματα του τοπικού δικτύου. Γράφοντας όμως την public ip ή το dydns host δεν μπορώ να κάνω ping και γενικά δεν υπάρχει καμία επικοινωνία. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τον ssh server ενώ έχω κάνει forward την πόρτα 22 και γενικά οτιδήποτε έχω στήσει δεν λειτουργεί. Έβαλα σε dmz τον server και ακόμα απενεργοποίησα τελείως το firewall, μάταια όμως. Να υπάρχει κάποιος κανόνας στα iptables αποκλείεται πάντως για πολλούς και ευνόητους λόγους αλλά ούτως η αλλιώς από το τοπικό δίκτυο συνδέομαι ωραιώτατα.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μετακομίσω σύντομα με τον καλό μου σε σπίτι στα Πυλαιώτικα Θεσσαλονίκης.Θέλουμε νέα γραμμή τηλεφώνου με ίντερνετ χωρις να πληρώνουμε πολλά.Δεν με ενδιαφέρει να έχω απεριόριστες κλήσεις,απλά να υπάρχει αξιοπρεπής ταχύτητα δικτύου.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Οτε?Να πληρώνουμε τζάμπα πάγιο δηλ και να έχω 2 Mbps στα λεφτά αυτά?

Για HOL τι λες?

Θα ειμαστε Πυλαιωτικα,κοντά στην Ν.Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινοντας στο https://myaccount.curbas.hol.gr/index.cgi

και πηγαινοντας στο "Αναλυση κλησεων" μπορει καποιος να κατεβασει σε μορφη pdf τον

τελευταιο λογαριασμο του και να δει την αναλυση των τηλεφ. κλησεων του,ωστε να μπορει

να προβει σε ηλεκτρονικη πληρωμη του λογαριασμου του.

Στο τελευταιο λογαριασμο απο "16/7/2010 έως 15/8/2010" το αρχειο που εχουν ανεβασει απο την HOL ειναι 0 bytes με αποτελεσμα φυσικα να μην ανοιγει.

Επειδη στην ιδια σελιδα υπαρχουν οι τελευταιοι 6 λογαριασμοι,οι υπολοιποι 5 ανοιγουν κανονικα.Σημειωτεον οτι το προβλημα αυτο εμφανιζεται και σε αλλο λογαριασμο που διαχειριζομαι δηλαδη και σε αλλο τηλεφωνικο λογαριασμο.

Τους πηρα τηλεφωνο απο προχτες που ανεβασαν το corrupted pdf το διαπιστωσανε και οι ιδιοι οτι οντως ειναι ετσι οπως τα λεω αλλα δεν εχει γινει τιποτα ακομα.Τους τηλεφωνησα και σημερα το ξαναειδαν αλλα ματαια.Το προβλημα υφισταται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οτι λέει ο τίτλος. Για Αρεόπολη, ποιόν πάροχο θα προτείνατε?

 

Με ενδιαφέρει περισσότερο μια σταθερή αλλα και οικονομική λύση(αν και πλέον όλες οι τιμέσ παίζουνε στα ίδια μήκη κύματος). Έχει κανείς εμπειρία απο ADSL στην Αρεόπολη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους! Λοιπον εδω και 3 μηνες αντιμετωπίζω το εξης προβλημα, οταν λαμβανω κληση στο σταθερο μου η κανω κληση με το που σηκώσω το ακουστικό (το ανοίξω βασικα γιατι ειναι ασύρματη η συσκευη) το dsl αποσυντονίζεται και δεν εχω ιντερνετ, μολις κλείσω το τηλεφωνο και μετα απο κανα 5 λεπτο η συνδεση επανέρχεται. Το προβλημα μου ειναι πως στο σπιτι μου εχω 2 μπριζες τηλεφωνου στην μια εχω κανονικα με φιλτρακι (καινουριο και με σωστη φορα συνδεδεμένο) το τηλεφωνο και στην αλλη εχω συνδεδεμένο απευθείας το ρουτερ. Εχω παρει τηλεφωνο στην Forthnet και μου ειπαν πως δεν ειναι προβλημα απο αυτους. Εμενα εκεινο που με προβληματίζει ειναι πως το προβλημα αυτο το αντιμετώπιζα και παλια αλλα μια μερα σταμάτησε απο μονο του να συμβαίνει και ολο τον χειμωνα η συνδεση μου ηταν μια χαρα και τωρα παλι τα ιδια χωρις να εχω αλλαξει τιποτα ουτε ρουτερ ουτε τηλεφωνική συσκευη ουτε κατι στην συνδεσμολογία. Εχει τύχει κατι παρόμοιο σε κανεναν να με βοηθήσει γιατι δεν την παλεύω αλλο....
Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος ειχε κατι παρομοιο και αλλαξε συσκευει και ολα καλα.εγω νομιζω οτι το ασυρματο ειναι σε καποια συχνοτητα που δημιουργει προβλημα και το μπλοκαρει.δεν ξερω τι αλλο να πω.απλα δοκιμασε εστω ενα απλο σταθερο να δεις τι παιζει και μετα βλεπεις
Link to comment
Share on other sites

μην παραπονιεστε και εδω ολα τα σπιτια εχουν προσβαση με 56k!:lol::lol::lol:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και αλλη συσκευη και μαλιστα την δοκιμασα και παλι, μια απλη και οχι ασυρματη και παλι τα ιδια το dsl αποσυντονιζεται και πεφτει το ιντερνετ...
Link to comment
Share on other sites

Είνα πολύ πιθανό να πας στον ΟΤΕ και να σε συνδέσουν απευθείας. Γι' αυτό και στο πρότεινε και ο υπάλληλος. Παίζει να το κάνουν και επίτηδες για να πεις μετά ποιος φεύγει τώρα από τον ΟΤΕ μια χαρά ειμαστε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...