Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

staaronis3 υπαρχουν ειδικα routers που το κανουν αυτο, αν και ειναι λιγο δυσευρετα και ακριβα.

το θεμα ειναι οτι δεν εχει την ιδια αξιοπιστια μιας σωστης γραμμης, αλλα υπερεχει σε θεμα κοστους, αφου ηδη υπαρχουν 2 γραμμες dsl

 

rigasnic θα αρχισω τα τηλεφωνα στις εταιριες που εχω και στις αλλες.

Δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα, το μυαλο μου πηγενε μονο σε μισθωμενες

 

 

Ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις από τον γείτονα ή με τηλεκάρτα από τον θάλαμο
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις από τον γείτονα ή με τηλεκάρτα από τον θάλαμο

Κάλεσα στο 13888. Δεν ήξερα ότι μπορείς να καλέσεις σ' αυτό το νούμερο.

Να καλέσεις το 13888. :)

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω ένα usb modem ericsson και θα ήθελα να έχω internet για καμιά ώρα ανάγκης. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με συμβόλαια κτλ.....κυρίως λόγω χρεώσεων.

Υπάρχει σε καμιά εταιρεία κάποια λύση???? Που ότι είναι να είναι προπληρωμένο?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μαλλον αυτη η υπηρεσια της Vodafone θα σου κανει. Μονο που χρειαζεσαι ασυρματο modem.

 

Αλλιως γιατι δεν κοιτας το πακετο της ΗΟL που πληρωνεις με τη μερα...

 

Οι τιμες βεβαια ειναι καπως τσουχτερες, αλλα προπληρωμενες καρτες adsl δεν υπαρχουν. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

το 1 κάνει πιστεύω...

 

έχω usb modem ericcson από φίλο που είχε πάρει από WIND

θέλω σε κάποια ανάγκη να έχω....όχι για χόρταση...το πρόβληαμ είναι ότι πάει με τις ημέρες και όχι με τον όγκο!

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7981

 

 

 

 

 

Χμμμ μαλλον αυτη η υπηρεσια της Vodafone θα σου κανει. Μονο που χρειαζεσαι ασυρματο modem.

 

Αλλιως γιατι δεν κοιτας το πακετο της ΗΟL που πληρωνεις με τη μερα...

 

Οι τιμες βεβαια ειναι καπως τσουχτερες, αλλα προπληρωμενες καρτες adsl δεν υπαρχουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές ημέρες θα είμαι κάτοικος μηχανιωνας.

μπορούν να μου πουν οσοι γνωριζουν τι να κανω για ADSL?

ειδα οτι μονο ο ΟΤΕ και η 4νετ εχουν δικτυο, απο ταχύτητές πως πανε? οσοι εχουν καποιον απο τους δυο ( η και τριτο, αν και δεν ειδα να υπάρχει αλλη εταιρεία) ας μου πουν την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μόντεμ έχεις αλλά αν δεν υποστηρίζει 3G (και μάλιστα HSDPA) θα κλάψεις με τις ταχύτητες του απλού gprs.

 

Αν έχεις κινητό HSDPA (nokia ;ή Sony Ericcson) μπορείς απλά να αγοράσεις μια κάρτα cu, στην οποία ενεργοποιείς όποτε θες το surf&mail30 με 3,5 ευρώ, που σου δίνει 30 ΜΒ το μήνα - αυτό έχω κάνει και εγώ έχοντας για μοντεμ ένα ericsson G502.

 

Το πλεονέκτημα είναι οτι με αυτή τη λύση θα μπορείς να κάνεις και κλήσεις ή sms, ενώ στο πακέτο σύνδεσης mobile broadband on demand εχει κάρτα sim μόνο για data.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα την isdn μου σε pstn και έβαλα το πρόγραμμα των 43.90!Γίνεται λοιπόν η μετατροπή γίνεται και ο συγχρονισμός του ρουτερ..στα 8191 και 381!Προσπαθώ να μπώ ίντερνετ με τους κωδικούς αλλά τίποτα!Παίρνω τηλ.1242 τίποτα και το δήλωσαν βλάβη!Εν τω μεταξύ δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή και με διαφορετικό ρούτερ αλλά τίποτα!Τι μπορεί να φταίει;Πήρα και στο 121 να δω τι γίνεται με το θέμα της βλάβης μου, και λένε είναι απασχολημένοι αλλά θα δούν το πρόβλημα μου και θα στείλουν τεχνικό!έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;Επίσης δεν ξέρω αν ευθύνεται το πρόβλημα που δεν έχω ίντερνετ ή είναι της pstn αυτό!Όταν με καλούν στο σταθερό κάνει πρώτα ένα μικρό τουτ από τον κανονικό και μετά χτυπά κανονικά ο ήχος του σταθερού και δεύτερον όταν καλώ κάποιον όταν πατήσω τα πάνω δοντάκια να κλείσει η γραμμή θέλει λίγο παραπάνω να κλείσει η γραμμή από ότι με isdn που αμέσως μόλις τα πατούσα έκλεινε η γραμμή!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα δοντάκια δεν είναι τίποτα άλλο από το ότι στο PSTN μπορούμε να καλέσουμε και με τόνους αλλά και με παλμούς

οι Παλμοί ισοδυναμούν με ένα στιγμιαίο κλείσιμο της γραμμής, γιαυτό η γραμμή στο PSTN δεν κλείνει αμέσως,

Για τα υπόλοιπα μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σε ενημερώσει

Έχεις φτιάξει Username και password?

Αυτά που σου έδωσε ο ΟΤΕ είναι απλά για να μπείς σε μια σελίδα και να κάνεις εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί που σου'δω σε ΟΤΕ είναι για να εγγραφείς. Τους κωδικούς θα τους βάλεις ή στο 192.168.1.1 ή στο DvD με τις ρυθμίσεις που σου'δωσαν. Μετά απ'αυτά θα μπορείς να «μπαίνεις» κανονικά στο Internet.

 

Υ.Γ: Δεν είμαι σίγουρος, αλλά σε ένα από τα δύο πρέπει να βάλεις τους κωδικούς. Εγώ όταν το είχα πρωτοβάλει τους είχα βάλει στην διεύθυνση και όταν έκανα reset το modem, τους έβαλα στο DvD του Conn-X

Link to comment
Share on other sites

ας κλειδώσει, το ασύρματο αντικαταστάθηκε με καινούργιο (ίδιο).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Βλέπω στο Πλαίσιο ότι τα ενσύρματα τηλέφωνα τα χωρίζει ανάλογα με τον τύπο της γραμμής σε PSTN και σε ADSL over PSTN. Π.χ. το Alcatel Τ-55 Black το ονομάζει ADSL over PSTN.

Αυτό τι σημαίνει, ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει ενσωματωμένο φίλτρο ADSL; Δεν θα παίζει σε απλή PSTN;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γραμμένος σρο πρόγραμμα εδώ και 4-5 μήνες και πήρα τον δεύτερο σχετικό λογαριασμό (οπότε φαντάστηκα ότι θα έχουν "στρώσει" οι χρεώσεις και θα καταλαβαίνω ακριβώς τι παίζει). Ηθελα να δω αν ισχύουν αυτά που λένε στις πληροφορίες για τα δωρεάν 60': Δηλαδή αν μετράνε ανά μήνα ή 120' ανά δίμηνο, από πότε ξεκινάνε να μετράνε κλπ

 

Λοιπόν που λέτε άκρη δεν βγάζω με αυτά που βλέπω στο λογαριασμό:

 

Ο λογαριασμός είναι από 8-11-09 εως 7-1-10

 

Από 8/11/09 έως 1/1/10 έχω δωρεάν 45 κλήσεις προς κινητά συνολικής διάρκειας 91'

 

Μετά μου χρεώνει 6 ακόμα κλήσεις από 1/1/10 έως 7/1/10 με κανονική χρέωση!

 

Αν το πάρω ανά μήνα έχω δωρεάν: 45' 26" από 8/11/09 εως 7/12/09 και 45' 20" από 8/12/9 έως 1/1/10.

 

(Ομως είναι 60' ακριβώς από 1/12/09 έως 1/1/09 που μου τα έχει δωρεάν και αμέσως μετά χρεώνει όπως προείπα.)

 

Τι στο καλό; Από πότε μετράνε τα δωρεάν; Και είναι τελικά συνολικά ανά δίμηνο;

 

*Νομίζω το βρήκα. Αφήνω το μήνυμα μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος:

Στα ψιλά γράμματα: "Ο ρυθμός κάλυψης των 60 λεπτών δωρεάν προς κινητά είναι ανά λεπτό." Οπότε το άθροισμα που δίνω δεν είναι σωστό. πχ τα 2' 01" τα χρεώνει 3'

 

Επρεπε πάντως να δίνουν κάπως τη δυνατότητα να βλέπεις το υπόλοιπο των δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παίδες.

 

Εχω adsl με forthnet από το 2005 τύπου "FORTHNET ADSL 1BILL 2048* DYNAMIC". Από τότε λοιπόν ανανέωνα τη σύνδεση κάθε φορά το πολύ για 6 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα μέσω του e-shop τους και με πιστωτική κάρτα.

 

Τον περασμένο Αύγουστο (2009) ήταν αδύνατο να ανανεώσω, οπότε τους κάλεσα βασικά για να τους πω ότι ουκ δουλεύει αλλά φυσικά τόσο εξυπηρετικοί που είναι μου είπανε "μπορούμε ΚΑΙ μέσω τηλεφώνου". Δεν υπήρχε άλλη επιλογή μιας και η συνδρομή έληγε άμεσα και ούτε και επέμεινα για να το φτιάξουν, σκεφτόμενος ότι μια σχετικά σοβαρή εταιρία όπως η φόρθ θα το έφτιαχνε εν καιρώ.

 

Προχθές όμως (έληξε το 6άμηνο που ανανέωσα τον Αύγουστο), πάλι τα ίδια: το e-shop τους είναι ένα μπάχαλο και μισό. Πάλι τηλέφωνο*, πάλι "μπορούμε ΚΑΙ μέσω τηλεφώνου" κλπ κλπ.

 

Ποιός ακριβώς φταίει, τρέχα γύρευε. Από την άλλη σιγά οι τηλεφωνητές να μην πουν στα αφεντικά τους ότι το e-shop τα έπαιξε. Στα χαρτιά φαίνεται ότι τα 99€ τα κέρδισε η εταιρία χάρη στο τεράστιο ταλέντο του τηλεφωνητή, χωρίς κανείς να υποψιάζεται ότι εαν δούλευε το e-shop, τα ίδια € θα ερχόντουσαν από εκεί. Με άλλα λόγια, η βλάβη του e-shop βολεύει κανονικά τους τηλεφωνητές, οπότε κακώς και έλπιζα ότι θα κάποιος θα κάνει κάτι από αυτούς.

 

Οπότε τώρα μόλις τους έστηλα email και ίδωμεν. Πάντως, ξανά, ολίγον τι ξεφτίλα να μη λειτουργεί ένα e-shop για τουλάχιστον 1 6άμηνο...

 

Γειά χαρά!

 

* το καλό με το τηλέφωνο είναι ότι το μενού είχε και αυτό το bug του. Στην επιλογή νούμερο 2 ("εαν είστε ήδη πελάτης, πατήστε το 2"), σε επέστρεφε πάλι στο ίδιο επίπεδο επιλογής. Με άλλα λόγια μπορούσες να πατήσεις το 2 και 100 φορές, αυτός σου έδινε τις ίδιες επιλογές. Τελικά πάτησα το πλήκτρο για Νόβα και ξέφυγα κι από αυτο το λαβύρινθο. Αλλά εντάξει, το IVR μπάχαλο το αφήνω για άλλο ανέκδοτο, προς το παρόν με ενδιαφέρει το e-shop.

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι να παίρνω τηλέφωνα Έλληνες πελάτες που ταξιδεύουν στην Γερμανία στο ελληνικό κινητό τους (το έχουν σε roaming φυσικά). Πώς μπορώ να υπολογίσω την χρέωση πχ με το Skype; Στο http://www.skype.com/intl/en/prices/callrates/#allRatesTab δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Υπάρχει κάποια άλλη voip υπηρεσία για αυτό που ψάχνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Λόγω δουλειάς αναγκάζομαι να παίρνω τηλέφωνα Έλληνες πελάτες που ταξιδεύουν στην Γερμανία στο ελληνικό κινητό τους (το έχουν σε roaming φυσικά). Πώς μπορώ να υπολογίσω την χρέωση πχ με το Skype; Στο http://www.skype.com/intl/en/prices/callrates/#allRatesTab δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Υπάρχει κάποια άλλη voip υπηρεσία για αυτό που ψάχνω;

Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω να αλλάζει κάτι σε αυτό που ψάχνεις, σε σχέση με κλήση από οποιοδήποτε τηλέφωνο.

 

Εσύ χρεώνεσαι την κλήση προς την αντίστοιχη εταιρία που καλείς (Cosmote, TIM, Vodafone...) όπως γράφει στο link που έδωσες και αυτός το roaming...

Link to comment
Share on other sites

Νοικιασα ενα σπιτι και θελω να βαλω internet...Πρεπει να κανω αιτηση στον ΟΤΕ πρωτα ή θα ενεργοποιηθει η γραμμη κατευθειαν απο τους ενναλακτικους παροχους που θελω να "παω"(hol,forthnet κλπ)?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας κατευθειαν σε εναλλακτικους. :) κανεις αιτηση και αν δεν αντιμετωπισουν οι εταιριες καποιο προβλημα με τον ΟΤΕ, τοτε θα εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

A ok φιλε μου..σευχαριστω..τωρα το θεμα ειναι ποια εταιρια ειναι καλυρετη για Πατρα.....ξερει κανεις?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν αλλάζεις. Δε μπορείς εσύ να ξέρεις που είναι ο άλλος για να υπολογίζεις τι θα χρεωθείς. Κανονική χρεώση ελληνικού κινητού να υπολογίζεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!!!

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: μπορώ να πληρώσω ληγμένους λογαριασμούς (forthnet, ΟΤΕ, ΔΕΗ κλπ) μέσω του winbank ή θα πρέπει να πάω σε κατάστημα της κάθε εταιρίας?

Perifanos administrator tou evanescence.gr :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς .

όμως το WINBANK σου βγάζει μία προειδοποίηση που λέει ότι οι υποχρεώσεις σου προς την εταιρεία είναι δική σου υπόθεση ή κάτι τέτιο.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δηλαδή θα πληρωθεί κανονικά ο λογαριασμός και θα συνεχίσει να μου έρχετε κανονικά έτσι;
Perifanos administrator tou evanescence.gr :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...