Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επί εποχής telestet η κάλυψη στην Κορώνη ήταν τέλεια...τι έπαθε δε ξέρω :blink::wacko:

Και δε συζητώ για απλά καλό σήμα αλλά τέλεια! Μάλλον έτυχες σε βλάβη Στέφανε! Δεν εξηγείται αλλιώς!

Πάντως η Vodafone από τα λεγόμενά σου "φίσκαρε" αδικαιολόγητα,κάτι που ίσως δικαιολογεί την παραπάνω υπόθεση για βλάβη:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι είναι βλάβη και θα διορθωθεί..

Το δίκτυο απασχολημένο όμως που μου βγάζει όταν συνδέομαι με VODAFONE δεν είναι πρόβλημα υπερφόρτωσης σε καμία περίπτωση, αλλά είναι πρόβλημα της εθνικής περιαγωγής, καθώς όπου και αν το έχω δοκιμάσει (μέσα στην Καλαμάτα, και γενικά σε όλη την ευρύτερη περιοχή του μεσσηνιακού κόλπου που ισχύει η περιαγωγή) πάντα βγαίνει το ίδιο μήνυμα..

Από τη WIND βέβαια που έχω επικοινωνήσει δύο φορές, επικαλούνται το πιλοτικό στάδιο της υπηρεσίας και λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχουν παρατηρηθεί διάφορα περίεργα στην εθνική περιαγωγή. Κινητά Wind να μην μπορούν να κάνουν κλήση από το δίκτυο της Vodafone (τη στιγμή που τα κινητά Vodafone δουλεύουν άψογα) και κινητά Vodafone να μην έχουν καν πρόσβαση ορισμένες φορές στο δίκτυο της Wind (σε περιοχές που υποτίθεται ότι λειτουργεί η περιαγωγή). Και καθώς το συγκεκριμένο project έχει εγκαταληφθεί από τις δύο εταιρείες δεν έχουμε να ελπίζουμε κάτι καλύτερο. Γι'αυτό και δεν είμαι τόσο σίγουρος αν το δίκτυο είχε υπερφορτωθεί.

 

Πάντως και εγώ θυμάμαι τη Wind να έχει αξιοπρεπέστατη κάλυψη στη περιοχή, μάλλον για βλάβη μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

ego pantws prepei na po oti simera paratirisa stin katerinh pio dinato sima hsdpa kai neo sima 3g se perioxes opou itan akoma se 2.5g

epitelous kati ginetai....

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου πήγε Μύλο είχε σχεδόν παντού σήμα και η vodafone ήταν απούσα. ΜΠΡΑΒΟ wind.

 

Sorry αλλά πριν δύο εβδομάδες ήμουν Μήλο και δεν είχα κανένα πρόβλημα με Vodafone. Βεβαίως και η Wind ήταν εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Κεφαλονια, Ιθακη, Καλαματα

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το Ε51 και το λοκαρα σε UMTS η wind σπιτι μου πιανει μονο εξω στο μπαλκονι 3 γραμμες,αντε παλι 10 χρονια μας βγαλανε τη πιστη για να βαλουνε κεραιες τωρα θα υποστουμε τα ιδια στο 3G,παλι καλα που εκανε και κληση.

 

Μονο voda cosmote κιλκις κι απο οτι φαινεται η κοσμο πρεπει να ειναι αρκετα δυνατη,mixtri εσυ δεν ελεγες οτι η κοσμο θα αργησει? εσυ δεν ελεγες οτι τα βρηκαν σκουρα με τον εξοπλισμο? κι ομως τα καταφερε παλι

 

 

Α ρε wind με τα χιλια ζορια μια ζωη

 

γνωριζει κανεις πως περναμε το celltrack στο E51?

Link to comment
Share on other sites

Picard,το UMTS δεν είναι "βλέπω σήμα και χαίρομαι" αλλά "βλέπω ταχύτητες και χαίρομαι". Δε μπορώ να καταλάβω πως η Cosmote είναι πιο δυνατή στην περιοχή σου.Δοκίμασες Internet; Τι να το κάνεις το 3g χωρίς Internet; Επιπλέον video call με Cosmote δοκίμασες να δεις "τι εστί σπάσιμο στην εικόνα"; Απίστευτη ποιότητα το δίκτυο της Cosmote στη 3η γενιά,δε μπορώ να πω:lol:

Στην Αργαλαστή Πηλίου όπως και στην Τσαγκαράδα τα 200kb/sec είναι λίγα κατά τη γνώμη σου; (με WIND πάντα καθώς είναι η μόνη που έχει και κάλυψη και ταχύτητες)

 

Μακάρι η κάλυψη της Cosmote να αντικατρόπτιζε και το backbone της...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πες στα ρε mixtri γιατι η cosmote λεει οτι εχει τη μεγαλυτερη καλυψη αλλα απο ποιοτητα...:shock:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρε παιδιά,άκουγα τα χειρότερα για Κοσμοτέ(και ορισμένες φορές,τα βίωνα κιόλας μέσω του πατερα μου,που είναι χρόνια στην εταιρία αυτή σα συνδρομητής).Απ'τον Μάιο όμως που είμαι και γω συνδρομητής,δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα,ιδίως με τις ταχύτητες στην 3η γενιά..Με την Wind πάντως,ανεξαρτήτως τοποθεσίας,κολλάει πιο εύκολα και δε φορτώνει μερικές φορές,ενώ με την Κοτέ όχι,όπως και με την Βόνταφον!Αυτην τη στιγμή,το μεγάλο ατού της Wind για μένα είναι ο πολύ καλός ήχος και η αρκετά καλή κάλυψη της(σχεδόν στα επίπεδα της Κοτε και χωρίς να πλησιάζει το 99,3% του ελληνικού πληθυσμού-ίσως λίγο λιγότερο...).Για ασύρματο Ίντερνετ όμως δε θα την πρότεινα..Για κάλυψη και ποιότητα ήχου ναι,για ταχύτητες όχι..Και επιτέλους,ας επεκτείνουν λίγο και το δίκτυο 3ης γενιάς..2008 έχουμε και ακόμη..
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω kotsianis,ο καθένας με τις εμπειρίες του μιλάει! :) Ένας φίλος από τη σχολή πήρε datacard για τα ορεινά των Τρικάλων και εκεί η Cosmote δεν έχει gprs:cry:

Για να μη μιλήσω για voice...

Με τη WIND μάλλον χρησιμοποιείς μόνο το gwap apn και όχι το gint καθώς το gint το έχω δει σε live χρήση με download manager και έπιανε 200-220kb/sec με ένα ping 100ms-120ms (στην Otenet) σε μία κεραία που υποστηρίζει 1.8Mbps:!: Eπομένως μόνο άσχημα δε πάει το internet. Με gwap πριν λίγο έκανα speedtest με 3.5G (6110 Navigator) και έπιασα 1400kbps+ότι δε μου έχει κολλήσει από το Πάσχα(ούτε στο Βόλο που συνήθως εκεί αντιμετώπιζα ό,τι κόλλημα είχα)

Γενικά δε συγκρίνεται το δικτυακό κομμάτι 3g(προσωπικά πιστεύω και το 2g) της Cosmote και της WIND! η Vodafone δεν έχει 3η γενιά στις περιοχές που κινούμαι άρα δε μπορώ να κρίνω,θα ήταν άδικο 2g vs 3g:p

Eπιπλέον η κάλυψη 3ης γενιάς είναι πολύ καλή πιστεύω...προχώρησε πάρα πολύ σε σχέση με πέρυσι ενώ άλλα δίκτυα μου φαίνονται εντελώς στάσιμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον η Cosmote έχει περισσότερα προβλήματα στις κλήσεις παρά στο data. Όχι ότι οι ταχύτητες της είναι πολύ καλές, και για μένα η Wind και η Vodafone είναι μακράν καλύτερες, αλλά έχει να κάνει με τη περιοχή και τελευταία τουλάχιστον στην Αθήνα το data σε 3G έχει αισθητή βελτίωση. Αντίθετα ακούγονται πολλά παράπονα για τη χωρητικότητα, τα failed/dropped calls και τον ήχο της Cosmote (κυρίως σε 2G) από όλη την Ελλάδα...:X

 

Η Wind έχει χειροτερεύσει κάπως σε σχέση με πέρσυ και έχει κάποια μικροπροβλήματα και σε ταχύτητες και στις κλήσεις ακόμα και στην Αθήνα, και πάλι όμως νομίζω ότι δεν συγκρίνεται με τη κατάσταση της Cosmote. Και νομίζω πως τελευταία κάτι κάνουνε για να φτιάξουν τα πράγματα. Εξάλλου θα συμφωνήσω με το mixtri, είναι άδικο να κρίνουμε από τη χρήση σε gwap όπου πραγματικά γίνεται κακόβουλη χρήση μιας υπηρεσίας που κανονικά δεν προορίζεται για τέτοιο φόρτο. Για τη κάλυψη 3G όμως δεν έχω να πω τα καλύτερα, ακόμα υπάρχουν κενά σε περιοχές που δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση(κάτι που ισχύει και για το κόκκινο δίκτυο), η Cosmote όσο στάσιμη και αν έχει μείνει έχει πιο ευρεία κάλυψη.

 

Για τη Vodafone δεν έχω να πω κάτι, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος στα πάντα (voice, data, 2G, 3G) όπως και όλοι οι γνωστοί και συγγενείς μου που τη χρησιμοποιούν σε ΑΘήνα και επαρχία, νομίζω πως είναι η πιο "απροβλημάτιστη". :)Με χαλάει όμως πολύ η έλλειψη κάλυψης 3G σε ορισμένες περιοχές, έλεος πια, τι περιμένουν?:blink: Και μ'αρέσει που το 2001 ο Κορωνιάς έλεγε ότι το 2008 θα είχαμε πανελλαδική κάλυψη!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρε παιδιά,άκουγα τα χειρότερα για Κοσμοτέ(και ορισμένες φορές,τα βίωνα κιόλας μέσω του πατερα μου,που είναι χρόνια στην εταιρία αυτή σα συνδρομητής).Απ'τον Μάιο όμως που είμαι και γω συνδρομητής,δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα,ιδίως με τις ταχύτητες στην 3η γενιά..Με την Wind πάντως,ανεξαρτήτως τοποθεσίας,κολλάει πιο εύκολα και δε φορτώνει μερικές φορές,ενώ με την Κοτέ όχι,όπως και με την Βόνταφον!Αυτην τη στιγμή,το μεγάλο ατού της Wind για μένα είναι ο πολύ καλός ήχος και η αρκετά καλή κάλυψη της(σχεδόν στα επίπεδα της Κοτε και χωρίς να πλησιάζει το 99,3% του ελληνικού πληθυσμού-ίσως λίγο λιγότερο...).Για ασύρματο Ίντερνετ όμως δε θα την πρότεινα..Για κάλυψη και ποιότητα ήχου ναι,για ταχύτητες όχι..Και επιτέλους,ας επεκτείνουν λίγο και το δίκτυο 3ης γενιάς..2008 έχουμε και ακόμη..

Δλδ θα την πρότεινες για κάλυψη σε σχέση με την cote? :worry:

Εγώ στις περισσότερες δύσκολες περιοχές που κινούμαι 9 στις 10 έχει σήμα η cote και μία στις 10 η wind...

Όπως και στο σπίτι μου. wind απούσα.....

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως,θεωρώ πως η κάλυψη 2ης γενιάς της Wind έχει φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα!Και ναι,υπάρχουν μέρη που είναι καλύτερη απ'την Κοσμοτέ είτε σε 2η είτε σε 3η γενιά!Απλά,θεωρώ πως το 99,3% του πληθυσμού που λέει ότι καλύπτει,πως δεν το καλύπτει με τόσο καλό σήμα όπως η Κοσμοτέ!Διότι,κάλυψη επιτυγχάνεις και με ένταση -95 με -100 dBm ένταση για παράδειγμα,αλλά δεν είναι το ίδιο με το να έχει η Κοσμοτέ ένταση -60 dBm για παράδειγμα!Και εκτός δύσκολων περιοχών,στις αστικές περιοχές αυτό οφείλεται στην απενεργοποίηση σταθμών βάσης!Αλλά ναι,εγώ τη συνιστώ σε θέματα κάλυψης διότι προσπάθησε και βελτιώθηκε σε εξαιρετικό βαθμό αυτά τα 5 χρόνια!Θέλει όμως βελτίωση στην 3η γενιά!Έστω στις πρωτεύουσες νομών!Ας τις καλύψει πλήρως ώστε να έχουμε τουλάχιστον 3η γενιά εκεί!Αλλά δυνατή κάλυψη,όχι 1 και 2 γραμμές!Να μπορεί κάποιος να κάνει σωστή χρήση υπηρεσιών δεδομένων!
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα την πρότεινες για κάλυψη σε σχέση με την cote? :worry:

Εγώ στις περισσότερες δύσκολες περιοχές που κινούμαι 9 στις 10 έχει σήμα η cote και μία στις 10 η wind...

Όπως και στο σπίτι μου. wind απούσα.....

 

Ανάλογα την περιοχή που κινείσαι είναι.Όταν λες δύσκολη περιοχή τι εννοείς; Πυκνοκατοικημένες περιοχές(η πιο δύσκολη), θάλασσα(φαινόμενο 2 ακτίνων με έντονη διάλειψη ακόμα και σε αποστάσεις μικρές λόγω διαφοράς φάσεων Η/Μ κυμάτων) , βουνά(όπου η περίθλαση παίζει ρόλο) Γιατί ένα χωριό που βρίσκεται στα κατσάβραχα δεν είναι δύσκολη περίπτωση για την Cosmote εφόσον υπάρχει ΟΤΕ εκεί!

 

Αντιθέτως,θεωρώ πως η κάλυψη 2ης γενιάς της Wind έχει φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα!Και ναι,υπάρχουν μέρη που είναι καλύτερη απ'την Κοσμοτέ είτε σε 2η είτε σε 3η γενιά!Απλά,θεωρώ πως το 99,3% του πληθυσμού που λέει ότι καλύπτει,πως δεν το καλύπτει με τόσο καλό σήμα όπως η Κοσμοτέ!Διότι,κάλυψη επιτυγχάνεις και με ένταση -95 με -100 dBm ένταση για παράδειγμα,αλλά δεν είναι το ίδιο με το να έχει η Κοσμοτέ ένταση -60 dBm για παράδειγμα!Και εκτός δύσκολων περιοχών,στις αστικές περιοχές αυτό οφείλεται στην απενεργοποίηση σταθμών βάσης!Αλλά ναι,εγώ τη συνιστώ σε θέματα κάλυψης διότι προσπάθησε και βελτιώθηκε σε εξαιρετικό βαθμό αυτά τα 5 χρόνια!Θέλει όμως βελτίωση στην 3η γενιά!Έστω στις πρωτεύουσες νομών!Ας τις καλύψει πλήρως ώστε να έχουμε τουλάχιστον 3η γενιά εκεί!Αλλά δυνατή κάλυψη,όχι 1 και 2 γραμμές!Να μπορεί κάποιος να κάνει σωστή χρήση υπηρεσιών δεδομένων!

 

Το 2004 κάποια datasheets έδειχναν πολύ καλύτερη εικόνα του δικτύου.Τώρα με τα ξηλώματα :lol: έχουν χειρότερέψει!

Το άλλο που λες,βρισκόμουνα στις Μηλιές Πηλίου πριν λίγες ημέρες. Σε ένα μαγαζί που καθόμουνα η Cosmote είχε ΤΕΡΜΑ σήμα ενώ η WIND μία γραμμή-δυο γραμμές(σε εσωτερικό χώρο) Με WIND έκανα μία κλήση 15-16 λεπτά περίπου με ΑΡΙΣΤΗ ποιότητα ήχου,όχι μόνο δεν έκανε διακοπές αλλά είχα και πολύ καθαρό ήχο.Σε εξωτερικό χώρο με 3η γενιά ο ήχος ήταν απροβλημάτιστα άψογος.Καλυπτόμουνα από την κεραία της Αργαλαστής με -95dBm σε εσωτερικό χώρο και όμως δεν είχα πρόβλημα.Από την άλλη η Cosmote είχε δίκτυο κατηλλειμένο.η Vodafone ούτε δίκτυο κατηλλειμένο,ούτε λίγο σήμα :p αλλά δεν είχε 3η γενιά. Αλλά ούτε και τόσο καλό ήχο όπως η WIND... Μου άφησε βέβαια κακή εντύπωση η WIND που δεν είχε καλό σήμα αλλά μόλις μίλησα αυτή η εντύπωση μου έφυγε. Όχι βέβαια πως δε χρειάζεται κεραία στην περιοχή(συνδυαστική με Καλά Νερά-Κορωπί-Μηλιές-Βυζίτσα-Πινακάτες κ.α. ,όπως έκανε η Cosmote) αλλά το σήμα δεν είναι πάντα κριτήριο κάλυψης! Για παράδειγμα το GSM μπορεί να λειτουργήσει με ένα σχετικά χαμηλό SIR(15dB νομίζω) γιατί να μη δείχνει κάλυψη 99.3% εφόσον τηρεί αυτό το όριο;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Picard,το UMTS δεν είναι "βλέπω σήμα και χαίρομαι" αλλά "βλέπω ταχύτητες και χαίρομαι". Δε μπορώ να καταλάβω πως η Cosmote είναι πιο δυνατή στην περιοχή σου.Δοκίμασες Internet; Τι να το κάνεις το 3g χωρίς Internet; Επιπλέον video call με Cosmote δοκίμασες να δεις "τι εστί σπάσιμο στην εικόνα"; Απίστευτη ποιότητα το δίκτυο της Cosmote στη 3η γενιά,δε μπορώ να πω:lol:

Στην Αργαλαστή Πηλίου όπως και στην Τσαγκαράδα τα 200kb/sec είναι λίγα κατά τη γνώμη σου; (με WIND πάντα καθώς είναι η μόνη που έχει και κάλυψη και ταχύτητες)

 

Μακάρι η κάλυψη της Cosmote να αντικατρόπτιζε και το backbone της...

 

Αν ειχα και καλυψη 3G καλα θα ηταν,εδω σου λεω πιο πανω οτι εχω καλυψη μονο εξω στο μπαλκονι κι αυτο με το ζορι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...