Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγο ασχετο αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα λεω να ρωτησω εδω. απο το μεσημερι προσπαθω να μπω στα σαιτ της wind και δεν μπορω μεχρι αυτην την στιγμη. εχει καποιο προβλημα ή ειναι δικο μου το προβλημα?

mια χαρα δουλευει το site..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μια κακή παρατήρηση των τελευταίων ημερών...

Έμεινα Αθήνα στον Άγιο Στέφανο και σε μια περιοχή που θα έπρεπε να έχω ΦΟΥΛ σήμα η WiND δεν είχε καθόλου 2ης γενιάς δίκτυο σε εσωτερικούς χώρους :cry: Καλά ούτε και η ΚΟΣΜΟΤΕ ήταν τέλεια αλλά η vodafone φουλ 2η γενιά,3η δεν είχε! Σημειώνω ότι η WIND σε εξωτερικό χώρο είχε <-95dBm 2η γενιά και με λίγη προσευχή έπιανες και 3η γενιά στα ίδια επίπεδα (-105dbm)

Γιατί περίμενα η WIND να έχει τέρμα 2η/3η γενιά όπως και οι άλλες.Βουνά γύρω γύρω(σηκώνεις ΑΝΕΤΑ ΙΣΤΟ μεγάλο),οπτική επαφή με μεγάλες κεραίες στις κορυφές των βουνών(μικροκυμματικές ζεύξεις άνετα με Βόρεια προάστια) Μα ούτε 2η γενιά;:O:O:O Αναφέρομαι στην περιοχή πίσω από την Αγία Παρασκευή(από μπροστά έχει λίγο σήμα το κινητό)

 

Παρόλα αυτά δούλευε τέλεια όπου είχε σήμα η WIND! Σε όλη την Αθήνα.Κλείδωσα στη διαδρομή Άγιος Στέφανος-Αεροδρόμιο το κινητό μου σε 3η γενιά και δεν έχασε ούτε μία γραμμή 3ης γενιάς το κινητό(από Αττική Οδό)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει παραδοσει πνευμα εδω και καμποσα χρονια στο GSM και τωρα παλευει με νυχια και με δοντια να κρατηθει στο 3G,την καημενη την λυπαμαι,π.χ στο Βολο μονο o mixtri απεμεινε ολοι οι υπολοιποι εχουν εγκαταληψει την προσπαθεια

 

ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ

Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει παραδοσει πνευμα εδω και καμποσα χρονια στο GSM και τωρα παλευει με νυχια και με δοντια να κρατηθει στο 3G,την καημενη την λυπαμαι,π.χ στο Βολο μονο o mixtri απεμεινε ολοι οι υπολοιποι εχουν εγκαταληψει την προσπαθεια

 

ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ

 

τι λες:p Μια χαρά 2ης γενιάς έχουνε,έχει ξεμπουκώσει και στο Βόλο και πάει μια χαρά:) τέλεια ποιότητα...Γενικά το 2ης γενιάς αν εξαιρέσουμε κάποιες μικρές τρυπούλες που έχει σημεία-σημεία(πχ Πορόια:p, Αγ.Στέφανος Αθήνα,Επταπύργιο,Λαύκος/Προμύρι/Καλά Νερά Μαγνησία)είναι πάρα πολύ καλό πλέον Το όλο βάρος της κίνησης έχει πέσει πλέον σε 3η γενιά η οποία πάει ΣΦΑΙΡΑ! Να συνεχίσουν όμως την προσπάθεια που κάνουνε! Γενικά δε βρίσκω κενά κάλυψης αλλά σημεία "μη κάλυψης",σε αντίθεση με το παρελθόν!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει παραδοσει πνευμα εδω και καμποσα χρονια στο GSM και τωρα παλευει με νυχια και με δοντια να κρατηθει στο 3G,την καημενη την λυπαμαι,π.χ στο Βολο μονο o mixtri απεμεινε ολοι οι υπολοιποι εχουν εγκαταληψει την προσπαθεια

 

ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ

Τωρα δηλ με τετοιο μηδενιστικο ποστ περιμενεις καποιος να σε παρει στα σοβαρα?Παρουσιαζεις μια εταιρια λες και δεν υπαρχει πουθενα και παρεχει υπηρεσιες κακης ποιοτητας σε ολη επικρατεια.Μιλας χωρις στοιχεια και δειχνεις και τον οικτο σου.Τι να σου πω αν σε μια κοινοτητα σαν και αυτην εδω με τετοιες κρισεις πιστευεις οτι συμβαλλεις για καλυτερευση καποιων πραγματων μαλλον εχουμε διαφορετικους τροπους προσεγγισεις των πραγματων.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δηλ με τετοιο μηδενιστικο ποστ περιμενεις καποιος να σε παρει στα σοβαρα?Παρουσιαζεις μια εταιρια λες και δεν υπαρχει πουθενα και παρεχει υπηρεσιες κακης ποιοτητας σε ολη επικρατεια.Μιλας χωρις στοιχεια και δειχνεις και τον οικτο σου.Τι να σου πω αν σε μια κοινοτητα σαν και αυτην εδω με τετοιες κρισεις πιστευεις οτι συμβαλλεις για καλυτερευση καποιων πραγματων μαλλον εχουμε διαφορετικους τροπους προσεγγισεις των πραγματων.

 

Γενικα οτιδηποτε υπαρχει και γραφεται διαδικτυακα δεν το παιρνουμε στα σοβαρα,επειδη μιλησες για συμβολη,εαν η εταιρια περιμενει μεσα απο ενα φορουμ να καταγραψει τα προβληματα της τοτε τι καταλαβαμε,καθε εταιρια πρεπει να εχει τεχνικο προσωπικο που θα γυριζει απο ακρη σ'ακρη ολη την Ελλαδα και θα καταγραφει προβληματα,αυτα θα αποστελονται στο αρμοδιο τμημα και το αρμοδιο τμημα θα πρεπει να κανει προσπαθειες επιλυσης των προβληματων αυτων(ελπιζω να εννοουσες αυτο)

Δε τη μηδενιζω αλλα τη θεωρω χειροτερη εκ των αλλων δυο εταιριων,με το mixtri πλακα εκανα επειδη τον ξερω απο παλια αλλα τελικα παρεξηγηθηκες εσυ

Link to comment
Share on other sites

H Wind πάντως έχει ένα τεράστιο ατού που δεν το έχουν οι άλλες:εκπληκτική ποιότητα ήχου στη 2η γενιά....Και δε μιλάμε για μικρές διαφορές..Στις πιο πολλές περιοχές η συμπίεση που εφαρμόζει στα κέντρα της είναι εξαιρετικά μικρή και λόγω και της AMR κωδικοποιησης πετυχαίνει έναν τόσο καθαρό και δυνατο ήχο....Θέλουμε-δε θέλουμε,δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την ποιότητα ήχου..Κατά την άποψή μου,είναι το σημαντικότερο σε ένα δίκτυο κινητής τηλεφωνίας,διότι για ομιλία κυρίως σχεδιάστηκαν....Σε ορισμένες περιοχές μονο πάσχει από χωρητικότητα και αυτές πρέπει να προσέξει λίγο....Από κει και πέρα,και γω έχω κακές εμπειρίες από την Wind σε θέματα κάλυψης/χωρητικότητας δικτύου,αλλά όχι και τόόόσο τραγικά... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

σε χωρητικοτητα τα δικτυα νομιζω πως πηγαινουν ετσι: cosmote 5/10 wind 7/10 vodafone 8/10...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η Κατερινη ειναι off σημερα;

Με adsm δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερα προβληματα

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Με adsm δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερα προβληματα

 

Χανεται το σημα για 10-15 λεπτα , 2 φορες μεχρι στιγμης :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ καλα αν μιλας για τετοιο προβλημα το αντιμετωπιζω καιρο τωρα.Μιλησα και με υπευθυνο καταστηματος και μου ειμαι το αφοπλιστικο ¨τι να κανουμε αφου μονο 2 κεραιες 3G εχουμε για ολη την περιοχη.Απο Σεπτεμβριο τα πραγματα θα αλλαξουν"
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα κανουν κατι σε σχεση με τις κεραιες και τη χωρητικοτητα.Η cosmote για παραδειγμα στην περιοχη εχει 3 3G κεραιες και δεν χανεται ποτε το σημα της
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μια κακή παρατήρηση των τελευταίων ημερών...

Έμεινα Αθήνα στον Άγιο Στέφανο και σε μια περιοχή που θα έπρεπε να έχω ΦΟΥΛ σήμα η WiND δεν είχε καθόλου 2ης γενιάς δίκτυο σε εσωτερικούς χώρους :cry: Καλά ούτε και η ΚΟΣΜΟΤΕ ήταν τέλεια αλλά η vodafone φουλ 2η γενιά,3η δεν είχε! Σημειώνω ότι η WIND σε εξωτερικό χώρο είχε <-95dBm 2η γενιά και με λίγη προσευχή έπιανες και 3η γενιά στα ίδια επίπεδα (-105dbm)

Γιατί περίμενα η WIND να έχει τέρμα 2η/3η γενιά όπως και οι άλλες.Βουνά γύρω γύρω(σηκώνεις ΑΝΕΤΑ ΙΣΤΟ μεγάλο),οπτική επαφή με μεγάλες κεραίες στις κορυφές των βουνών(μικροκυμματικές ζεύξεις άνετα με Βόρεια προάστια) Μα ούτε 2η γενιά;:O:O:O Αναφέρομαι στην περιοχή πίσω από την Αγία Παρασκευή(από μπροστά έχει λίγο σήμα το κινητό)

 

Παρόλα αυτά δούλευε τέλεια όπου είχε σήμα η WIND! Σε όλη την Αθήνα.Κλείδωσα στη διαδρομή Άγιος Στέφανος-Αεροδρόμιο το κινητό μου σε 3η γενιά και δεν έχασε ούτε μία γραμμή 3ης γενιάς το κινητό(από Αττική Οδό)

 

Eίσαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόσφατο το πρόβλημα?΄Η μόνη που θυμάμαι να μη τη παλεύει καθόλου σε κάποια σημεία στον Άγιο Στέφανο ήταν η Cosmote, οι άλλες δύο στα ίδια επίπεδα. Μου κάνει εντύπωση. Όσο για τη διαδρομή που λες, αυτό έλειπε στην Αττική Οδό να μην είναι full 3G.:O

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγιο Στεφανο, η Wind ειναι παντελως απουσα σε ορισμενα σημεια. Σε σπιτι φιλης μου, δεν υπάρχει ΚΑΝ σε αναζητηση δικτυων, ενω σε αλλα μερη, τις μισες φορες ειναι μεταξυ μιας γραμμης καλυψης και εκτος δικτυου....μιλαμε παντα για τον αγιο στεφανο προς αγια παρασκευη/λιμνη μαραθωνα, που κανει κατι βαθουλωματα τρελα, και δεν πιανει τιποτα, αλλα συμφωνω με τον mixtri , υπαρχουν απειρες τοποθεσιες για τοποθετηση κεραιας...εμενα παντως μου εχει αχρηστεψει το κινητο σε μεγαλο βαθμο...
Link to comment
Share on other sites

@H2SΟ4.agiosStafanos :p: Και στο Βόλο υπάρχουν άπειρα σημεία για τοποθετήσεις κεραιών το θέμα είναι ότι οι κεραίες τείνουν στο 0:lol: Ίσως να μην έχει άδεια στον Άγιο Στέφανο,δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Από την Αγία Παρασκευή πίσω από το λόφο(ελπίζω να καταλαβαίνει το τεχνικό τμήμα γιατί δε μπορούσα να καταλάβω προς τα ποια κατεύθυνση βρισκόμουνα σε σχέση με Άγιο Στέφανο,έχω την εντύπωση Βόρεια αλλά δεν είμαι σίγουρος:X)

 

@bored01.agiosStefanos: ίσως η περιοχή που έμενα να είχε διαφορά.Η Vodafone είχε αρκετά δυνατότερο σήμα αν θυμάμαι καλά στο συγκεκριμένο σημείο! Η cosmote είχε σήμα αλλά πράγματι δε δούλευε καλά,πολύ χειρότερα από ΓΟΥΙΝΤ παρότι η ΓΟΥΙΝΤ με -100dBm λειτουργούσε κανονικά ακόμα και ιντερνετ:!: Απίστευτο...

 

Ελπίζω σε 4 μέρες που θα ξαναπάω η ΓΟΥΙΝΤ να είναι φουλ:p Πάντως για να κρατήσει η κεραία σε τέτοια περιοχή πρέπει να είναι κάπου η κεραία μέσα στο δάσος,μακρυά από τα σπίτια.Μη περιμένουν να δώσει κανένας την ταράτσα του...:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι μεσα στην λαρισα δεν εχω 3g την ωρα που η κοσμοτε πιανει hsdpa. Κανω κατι λαθος? δεν υπαρχει 3g στο f2g?

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Mα αν δεν κάνω λάθος,οι Λαρισαίοι πέρσι ή πρόπερσι ξήλωσαν 18 κεραίες,είχαν κρεμάσει πανό στα μπαλκόνια που έλεγαν:"Έξω η ακτινοβολία απ'τα σπίτια μας" και έχουν ως στόχο λίαν συντόμως να διώξουν όλες τις κεραίες με επικεφαλής τον νομάρχη....Κάνε μια περιήγηση σε όλα τα sites που γράφουν κάποιοι ανεγκέφαλοι αρρωστωφοβικοί ότι τα κινητά έχουν ραδιενέργεια :lol: :lol: :lol: και ότι προκαλούν λευχαιμίες :lol: :lol: και θα δεις λογικά και το άρθρο που αναφέρει τα ανωτέρω γραφόμενα...

 

Οπότε,και που έχεις δίκτυο gsm ικανοποιημένος να είσαι!Δυστυχώς,αυτή είναι η πραγματικότητα..... :(

Link to comment
Share on other sites

τα χαλια του εχει το σημα και στην καλλικρατεια χαλκιδικης...παει ο κοσμος δεξια αριστερα μηπως και βρει καμια γραμμουλα σηματος..

τα ιδια κανανε και πριν 6 χρονια περιπου ...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στην Νέα Καλλικράτεια Χαλκιδικής είχα πάει πέρσι,του Αγίου Πνεύματος.Είχα ακόμη και στα υπόγεια φουλ 3η γενιά με την Wind....Βγήκε και η 2η γενιά και η 3η τώρα;;;;; :cry: :cry: Γι’αυτό ο χάρτης εδώ και ένα χρόνο δεν έχει πλέον ένδιεξη 3ης γενιάς εκεί...Έλπιζα μηπως ήταν λάθος των ιθυνόντων αλλά τελικά φαίνεται πως και εκεί οι κάτοικοι είναι ............ :X

 

Κάτι πρέπει να κάνουν όμως....Πάει κόσμος στην Καλλικράτεια...Δε γίνεται να μην υπάρχει καν 2η γενια... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβλημα με την αποστολή sms.

Ας τα πάρω απ'την αρχή.

Η μαμα μου έχασε το κινητό της και αγοράσαμε την συσκευή motorola w377 με τους πόντους της απ το πρόγραμμα bonus. Επίσης κάναμε αντικατάσταση κάρτας sim για να κρατήσει τον παλιό αριθμό της.

Όλα οκ μέχρι εδώ.

Κάνει κλήσεις κανονικά, δέχεται τα σμς που της στέλνουν, αλλά δεν μπορεί να στείλει σμς.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι καρτοκινητο, και κανατε αντικατασταση της καρτας σιμ, καλεσε στο 1260 και ζητα να κοιταξουν το OSB3 της γραμμης της.....εαν ειναι συμβολαιο, ας σου τσεκαρουν λιγο τις φραγες...μηπως και...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λάθος το κέντρο μηνυμάτων που είναι αποθηκευμένο στη sim; Αν έχει το 693597000 άλλαξε το με το 693599000..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβλημα με την αποστολή sms.

Ας τα πάρω απ'την αρχή.

Η μαμα μου έχασε το κινητό της και αγοράσαμε την συσκευή motorola w377 με τους πόντους της απ το πρόγραμμα bonus. Επίσης κάναμε αντικατάσταση κάρτας sim για να κρατήσει τον παλιό αριθμό της.

Όλα οκ μέχρι εδώ.

Κάνει κλήσεις κανονικά, δέχεται τα σμς που της στέλνουν, αλλά δεν μπορεί να στείλει σμς.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Ιδιο προβλημα ειχε και φιλος που εκανε νεα συνδεση wind. Η καρτα ειχε περασμενο το smsc για τα καρτοκινητα. (!).

 

Αλλαξε το και βαλε το 693599000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...