Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προβλημα λύθηκε παιδιά. Πήρα το 1260 (καρτοκινητό) και μου είπαν απ τον έλεγχο του τεχνικού οτι είχε πρόβλημα η γραμμή.

Σε μια ώρα έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

..........OSB3 :p Να δω ποτε επιτελους θα το διορθωσουν αυτο....εαν εχεις καρτοκινητο, και κανεις αντικατασταση σιμ λογω απωλειας, θα εχεις φραγη στα μηνυματα....
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στον υπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών, Κωστή Χατζηδάκη, κατέθεσαν βουλευτές του ΚΚΕ για την προγραμματισμένη τοποθέτηση κεραιών κινητής τηλεφωνίας κοντά σε κατοικημένες περιοχές του δήμου Κερκίνης και συγκεκριμένα στα Άνω και Κάτω Πορρόϊα.

 

«Όπως επισημαίνουν κάτοικοι και φορείς της περιοχής του δήμου Κερκίνης, ανησυχούν, γιατί είναι προφανής η πρόθεση των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας να εγκαταστήσουν πάρκο κεραιών στην περιοχή τους. Κάτι τέτοιο όμως θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία τους αλλά και θα διαταράξει την ισορροπία του οικοσυστήματος της περιοχής, η οποία και θα υποβαθμιστεί» αναφέρει το κείμενο της ερώτησης των βουλευτών του ΚΚΕ, που συνεχίζει : «Να σημειώσουμε ότι η περιοχή της Κερκίνης αποτελεί σημαντικό βιότοπο της Ευρώπης (πυκνόφυτα δάση, σπάνια πουλιά κ.α.), διαθέτει μεγάλη φυσική ομορφιά και αποτελεί πόλο έλξης χιλιάδων τουριστών. Η Κυβέρνηση οφείλει να δημιουργεί συνθήκες ασφαλούς και καλής ποιότητας διαβίωσης σε όλους και να μην παραδίδει το περιβάλλον στα συμφέροντα των πολυεθνικών εταιρειών».

 

Οι βουλευτές του ΚΚΕ ρωτούν από τον υπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών, αν θα μεριμνήσει παίρνοντας όλα τα απαιτούμενα μέτρα, να μην εγκατασταθούν κεραίες κινητής τηλεφωνίας πλησίον των συγκεκριμένων Δ.Δ του δήμου Κερκίνης.

 

πηγή infoserres.gr

 

Δε θα δούμε κεραία ποτέ τελικά.

Εντύπωση μου κάνει (και δεν πολιτικοποιώ τη συζήτηση, αλλά κάνω μια διαπίστωση)

ότι πρόκειται για βουλευτές κόμματος που δεν έχει καμία έδρα στο νομό!!!

Που έμαθαν για το πάρκο κεραιών στην περιοχή, αλλά και την "άποψη των κατοίκων";:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μενω κεντρο Θεσσαλονικης. Ειχα το 3G απενεργοποιημενο για κανα' μηνα και το ενεργοποιησα σημερα, και ειδα οτι σε σημια του σπιτιου μου που παλια ειχε καλυψη 3G δεν εχει πλεον και πρεπει να βγω εξω για να βρω σημα 3G. Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα?

Αλλαξε τιποτα που δεν ξερω?

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

 

Δε θα δούμε κεραία ποτέ τελικά.

Εντύπωση μου κάνει (και δεν πολιτικοποιώ τη συζήτηση, αλλά κάνω μια διαπίστωση)

ότι πρόκειται για βουλευτές κόμματος που δεν έχει καμία έδρα στο νομό!!!

Που έμαθαν για το πάρκο κεραιών στην περιοχή, αλλά και την "άποψη των κατοίκων";:blink:

΄

 

Το να μάθουν για το πάρκο δεν είναι δύσκολο, πιθανώς μέσω των γραφείων της τοπικής οργάνωσης της περιοχής, των τοπικών ΜΜΕ κλπ. Τώρα για το αν αυτά που λένε είναι και η "άποψη των κατοίκων", αυτό σηκώνει συζήτηση. Μπορεί ναι,μπορεί όχι ή μπορεί να είναι απλώς η άποψη των όποιων ψηφοφόρων τους στην περιοχή και κρίνοντας από τα λεγόμενά σου σχετικά με την ανυπαρξία βουλευτή στο νομό, έιναι σίγουρα μια μειοψηφία!;)

Μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό την ενόχληση του κόσμου, σε κάποιες περιπτώσεις είναι δικαιολογημένη αλλά φαίνεται οτι κανείς δεν θέλει κεραίες οπότε που θα πάνε και αυτές? Πρέπει να ορίσουν βάσει νομου συγκεκριμένες περιοχές που μπορεί να τοποθετηθεί κεραία, ίσως σε βουνά, λόφους με συγκεκριμένη απόσταση από κατοικημένες περιοχές κλπ. όσο τα πράγματα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, προκοπή δεν θα δούμε γιατί η κάθε υστερική, άσχετη και τρομοκρατημένη από τα ΜΜΕ θείτσα που δεν έχει τη να κάνει στη ζωή της, θεωρεί οτι δεν της πέτυχε το φαϊ επειδή υπάρχει κάποια κεραία κοντά της!!:wacko::mad:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι,είναι αδύνατον να καθοριστούν σε πολλές περιπτώσεις συγκεκριμένες περιοχές για στήσιμο κεραιών.Δεν έχουν το ιδιο στησιμο τα δίκτυα...Είναι αδύνατον να πεις ότι θα βάλουν και οι 3 εταιρίες σε ένα σημείο κεραία...Οπότε πάλι δεν έχει νόημα μια τέτοια κίνηση στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων.

 

Έχω να πω επίσης,ότι προχτές που πήγα μέχρι τα Καλά Νερά Πηλίου πως η Wind ήταν ΑΨΟΓΗ σε θέμα κάλυψης...Ειχε σχεδόν σε όλον τον δρόμο δίκτυο 3ης γενιάς(η Κοσμοτέ ανύπαρκτη σε 3η γενιά-μόνο 2η είχε και αυτή δεν ήταν και ό,τι καλύτερο..)Και σε 2η εγνιά επίσης η Γουίντ ήταν 1η με διαφορά.Έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά μέχρι το σημείο που πήγα.Ιδίως σε 3η γενιά.Για την Βόντα δεν αναφέρω,καθώς η 3η γενιά απουσιάζει μέχρι και απ'το λιμάνι του Βόλου ενώ η 2η της ήταν κουτσά-στραβά μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα άνω πόροια σερρών,τα γνωστα.η WΙΝD φαίνεται να έχει κάνει μια μικρή βελτίωση στο σήμα της τάξης των 5-10dΒm και μέχρι στιγμής δε παρουσιάζει πρόβλημα το GΡRS που σημαίνει αύξηση χωρητικότητας.βέβαια οι μέρες θα δείξουν πόσο βελτιώθηκε το σήμα.πρέπει να μπει οπωσδήποτε σταθμός βάσης καθώς δεν είναι δυνατόν να καλύπτεται το χωριό από τόσο μακρυνή κεραία και το σήμα να είναι ασταθές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάλι πρόβλημα στην περιοχή των Άνω Πόροιών και γενικότερα στο δήμο κερκίνης.και το πρόβλημα δεν είναι της WΙΝD.αυτοί οι σκοπιανοί είναι για ΣΚΟΤΩΜΑ!Έχουν ρίξει όλες τις συχνότητες πάνω στις συχνότητες της WΙΝD,πόσο βλάκες είναι! Απίστευτο! Μια από τις Τ ΜΟΒΙLΕ αν και πιστεύω η CΟSΜΟFΟΝ,κάνει τη ζημία!εκεί που είχα SΙR -79dΒm σε πολλά σημεία στην περιοχή τώρα εχω -100dΒm.πιθανότατα η περιοχή καλύπτεται από την κεραία της λιθότοπο.αυτή τη στιγμή ποστάρω απο VΟDΑFΟΝΕ. Ένα εχω να πω,προσοχή WΙΝD! Κάτι να κάνουν,ένα αλγόριθμο που να αλλάζουν αυτόματα συχνότητες οι μεσαίες. Πολύ χάλι η κατάσταση,δίκιο έχει ο getolika... Μια είναι η λύση.κατασκευή κεραίας παρεμβολέα.δε κάνω πλάκα,ότι συχνότητα περνάει τα σύνορα να τη διαλύει στις παρεμβολές... Δε βάζουν μυαλό αλλιώς τα γειτονάκια

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάλι πρόβλημα στην περιοχή των Άνω Πόροιών και γενικότερα στο δήμο κερκίνης.και το πρόβλημα δεν είναι της WΙΝD.αυτοί οι σκοπιανοί είναι για ΣΚΟΤΩΜΑ!Έχουν ρίξει όλες τις συχνότητες πάνω στις συχνότητες της WΙΝD,πόσο βλάκες είναι! Απίστευτο! Μια από τις Τ ΜΟΒΙLΕ αν και πιστεύω η CΟSΜΟFΟΝ,κάνει τη ζημία!εκεί που είχα SΙR -79dΒm σε πολλά σημεία στην περιοχή τώρα εχω -100dΒm.πιθανότατα η περιοχή καλύπτεται από την κεραία της λιθότοπο.αυτή τη στιγμή ποστάρω απο VΟDΑFΟΝΕ. Ένα εχω να πω,προσοχή WΙΝD! Κάτι να κάνουν,ένα αλγόριθμο που να αλλάζουν αυτόματα συχνότητες οι μεσαίες. Πολύ χάλι η κατάσταση,δίκιο έχει ο getolika... Μια είναι η λύση.κατασκευή κεραίας παρεμβολέα.δε κάνω πλάκα,ότι συχνότητα περνάει τα σύνορα να τη διαλύει στις παρεμβολές... Δε βάζουν μυαλό αλλιώς τα γειτονάκια

 

Δεν νομιζω να βγαινει απο Λιθοτοπο. Απο Καστανουσα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα άνω πορόια έχουν οπτική επαφή με τους σταθμούς στο Λιθότοπο! Δε ξέρω ακριβώς από που καλύπτονται,αυτό που ξέρω είναι ότι το SΙR έχει πέσει κατακόρυφα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Εκεί που εμφανίζεται ΜΟΒΙΜΑΚ,εμ,Τ ΜΟΒΙLΕ η WΙΝD πέφτει κατακόρυφα.Αυτό που θα τους τσουξει αρκετά είναι μια απειλή του στυλ αν δε ρυθμίσετε σωστά τις κεραίες κόβουμε σχέσεις ΡΟΜΙΝΓΚ...δεν υπάρχει αυτή η κατάσταση,πραγματικά χάλια. Το DCS είναι μια άλλη λύση... Μη πω καλύτερα 3η γενιά... Κυριολεκτικά με έσωσε η VΟDΑFΟΝΕ.ελπίζω να μη γεμίζει και αυτή παρεμβολές από τους άχρηστους απέναντι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εθνικούς λόγους επικαλείται το υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών, για την τοποθέτηση κεραιών κινητής τηλεφωνίας, που έχει προκαλέσει αντιδράσεις της τοπικής κοινωνίας και του δήμου Κερκίνης.

Απαντώντας σε ερώτηση του Σερραίου βουλευτή του ΛΑ.Ο.Σ, Ηλία Πολατίδη, για τα sms από τα Σκόπια που λαμβάνουν όσοι διέρχονται την περιοχή από τις Μουριές μέχρι και τη Ροδόπολη και τα Πορόια, ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών Κώστής Χατζηδάκης, δήλωσε πως αυτό θα αντιμετωπιστεί με την τοποθέτηση επιπλέον κεραιών κινητής τηλεφωνίας.

Η ερώτηση του κ.Πολατίδη αφορούσε τα sms που λαμβάνουν όσοι διέροχνται την περιοχή, από εταιρείες κινητής τηλεφωνίας της ΠΓΔΜ με τα οποία τους «Καλωσορίζουν στη δημοκρατία της Μακεδονίας».

Δήμος Κερκίνης και κάτοικοι της περιοχής, είναι αντίθετοι στην τοποθέτηση επιπλέον κεραιών κινητής τηλεφωνίας, επικαλούμενοι λόγους υγείας αλλά και διατάραξης της ισορροπίας του οικοσυστήματος της περιοχής.

Στο θέμα επανήλθαν πρόσφατα βουλευτές του ΚΚΕ, με ερώτηση που κατέθεσαν και πάλι προς τον υπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών ερώτηση με την οποία του ζητούν να τους πληροφορήσει αν η κυβέρνηση μεριμνήσει ώστε να μην εγκατασταθούν κεραίες κινητής τηλεφωνίας στη συγκεκριμένη περιοχή του δήμου Κερκίνης.

 

πηγή: infoserres.gr

 

Νομίζω βρήκαν "πάτημα" για να συνεχιστεί η διαδικασία...

ps:mixtri ανέβασε τις φωτογραφίες από τις κεραίες σε Πορόια και Λιθότοπο για να δει και ο takeovernet ότι πράγματι υπάρχει οπτική επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και μεις τη "σπάμε" στα...γειτονάκια μας βρε παιδιά,για να λέμε και του στραβού το δίκιο..Αυτην τη στιγμή βρίσκομαι Αυστρία,ήρθα εκδρομή με λεωφορείο και έκανα τη διαδρομή Εύζωνοι-Σκόπια-Σερβία-Κροατία-Αυστρία.Τα κινητά τα εχω πάντα στη χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου..Ε,σας πληροφορώ ότι η Κοσμοτέ έπιανε μέχρι και 20 χλμ στο εσωτερικό των Σκοπίων και η Βοντα έφτανε την εμβέλεια περίπου στα 30 χλμ απ'τα σύνορα στους Ευζώνους..Και δεν ήταν πλασματικό το σήμα..Βγήκαν κανονικά κλήσεις και μηνύματα με χαρακτηριστική άνεση..Τις χρησιμοποιούσα όπως καταλαβαίνετε ώστε να μη χρεώνομαι για περιαγωγή μέχρι το σημείο που έπιαναν..Έχω να κάνω επίσης και πολλές παρατηρήσεις για το στήσιμο των δικτύων και την κάλυψη στις χώρες που προανέφερα όπως και στην Ουγγαρία και στην Τσεχία που επίσης πήγα,αλλά μάλλον δεν είναι το κατάλληλο θέμα αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες kotsianis ισχύει εν μέρει:!: Οι δικοί μας κοιτάζουν τουλάχιστον τι συχνότητες θα χρησιμοποιήσουν...Αυτοί πάνε και ρίχνουν πάνω στις δικιές μας...! Και το κάνουν 100% επίτηδες!

Πάντως η Wind την πληρώνει τη νύφη,γιατί η T-Mobile FYROM έχει το φάσμα της... Και το ΣΚΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!! Ούτε GPRS δε παίζει ώρες ώρες,φανταστείτε πόσο ΧΑΛΙΑ SIR(Signal to Interference Ratio) έχει! Οπωσδήποτε πρέπει να βάλει DCS σε όλη την περιοχή των Συνόρων και τα 900 άρια ας τα αφήσει για άλλες περιοχές,ή να χρησιμοποιηθούν με προσοχή,απλά... Στο νομό Κιλκίς το SIR ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΑΛΙΑ! Δε λέω,από σήμα καλά πάει,αλλά αν δείτε πως παίζει το gprs θα καταλάβετε:!::blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια γίνονται και στα νησιά το ανατολικού Αιγαίου. Είχα το αντίστοιχο πρόβλημα στην Κω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες kotsianis ισχύει εν μέρει:!: Οι δικοί μας κοιτάζουν τουλάχιστον τι συχνότητες θα χρησιμοποιήσουν...Αυτοί πάνε και ρίχνουν πάνω στις δικιές μας...! Και το κάνουν 100% επίτηδες!

Πάντως η Wind την πληρώνει τη νύφη,γιατί η T-Mobile FYROM έχει το φάσμα της... Και το ΣΚΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!! Ούτε GPRS δε παίζει ώρες ώρες,φανταστείτε πόσο ΧΑΛΙΑ SIR(Signal to Interference Ratio) έχει! Οπωσδήποτε πρέπει να βάλει DCS σε όλη την περιοχή των Συνόρων και τα 900 άρια ας τα αφήσει για άλλες περιοχές,ή να χρησιμοποιηθούν με προσοχή,απλά... Στο νομό Κιλκίς το SIR ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΑΛΙΑ! Δε λέω,από σήμα καλά πάει,αλλά αν δείτε πως παίζει το gprs θα καταλάβετε:!::blink:

 

Πάλι καλά που υπάρχει και το εσωτερικό roaming με τη Voda στον νομό Κιλκίς...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχει και το εσωτερικό roaming με τη Voda στον νομό Κιλκίς...

 

Νομίζω δεν υπάρχει στο Κιλκίς, αλλά μόνο στις Σέρρες.

Και αυτό γιατί στο νομό Κιλκίς η κάλυψη της Wind (έχω την εντύπωση ότι) είναι καλύτερη από ότι στις Σέρρες.(τουλάχιστον κοντά στα σύνορα)

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχει και το εσωτερικό roaming με τη Voda στον νομό Κιλκίς...

 

Δε το λες "καλά που υπάρχει" καθώς η Vodafone απ'ο,τι είδα,δεν είναι και η καλύτερη στην περιοχή! Πάντως δεν έχει παρεμβολλές και έχει αρκετά πιο καθαρό σήμα σε σχέση με την WIND!

Αν το θες για τηλεφωνική κλήση μια χαρά είναι το GSM της WIND στο Ν.Κιλκίς απλά εκνευρίζεσαι από την αστάθεια του σήματος! Και η 3η γενιά,όσο πρόλαβα να δοκιμάσω πήγαινε άψογα...

Δε ξέρω τι θα κάνουν αλλά πρέπει σίγουρα να βελτιώσουν την εικόνα τους στα σύνορα...η WIND έχει το φάσμα που το έχουν αγοράσει όλες οι εταιρίες στα γειτονάκια με αποτέλεσμα να δέχεται τις περισσότερες παρεμβολλές.Επομένως είτε πάει σε φάσμα καθαρό,όπως το GSM 1800...είτε τα βρίσκει με τους γείτονες για κοινό cell planning. H απάθεια πάντως βαίνει εις βάρος τους,και κρίμα γιατί να βάζει κεραίες χωρίς σημαντική βελτίωση είναι χειρότερο από το να βελτιώνει την υπάρχουσα εικόνα του δικτύου!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες "καλά που υπάρχει" καθώς η Vodafone απ'ο,τι είδα,δεν είναι και η καλύτερη στην περιοχή!

 

 

Επαναλαμβάνω: Δεν υπάρχει περιαγωγή στο Κιλκίς.

Υπάρχει στις περιοχές της Κεφαλονιάς, Ιθάκης, Καλαμάτας και της ευρύτερης περιοχής του Μεσσηνιακού κόλπου καθώς και στην Ανατολική Μακεδονία & Θράκη, στο Ν. Σερρών(ο μόνος νομός στην Κεντρική Μακεδονία), στις νήσους Κρήτη, Κάρπαθο, Κάσο & Αντικύθηρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε το λες "καλά που υπάρχει" καθώς η Vodafone απ'ο,τι είδα,δεν είναι και η καλύτερη στην περιοχή! Πάντως δεν έχει παρεμβολλές και έχει αρκετά πιο καθαρό σήμα σε σχέση με την WIND!

Αν το θες για τηλεφωνική κλήση μια χαρά είναι το GSM της WIND στο Ν.Κιλκίς απλά εκνευρίζεσαι από την αστάθεια του σήματος! Και η 3η γενιά,όσο πρόλαβα να δοκιμάσω πήγαινε άψογα...

Δε ξέρω τι θα κάνουν αλλά πρέπει σίγουρα να βελτιώσουν την εικόνα τους στα σύνορα...η WIND έχει το φάσμα που το έχουν αγοράσει όλες οι εταιρίες στα γειτονάκια με αποτέλεσμα να δέχεται τις περισσότερες παρεμβολλές.Επομένως είτε πάει σε φάσμα καθαρό,όπως το GSM 1800...είτε τα βρίσκει με τους γείτονες για κοινό cell planning. H απάθεια πάντως βαίνει εις βάρος τους,και κρίμα γιατί να βάζει κεραίες χωρίς σημαντική βελτίωση είναι χειρότερο από το να βελτιώνει την υπάρχουσα εικόνα του δικτύου!

 

Μιξτρι μονο στην υπαρχουσα καλυψη γιατι απο κει και περα ερχεται το χαος,αυτα απο εναν κιλκισιωτη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στη Λαμία η Wind στο 2G δύο φορές για κανένα μισάωρο εξαφανίστηκε τελείως... :wacko: Το κινητό έγραφε "Κλήσεις SOS", και από άλλο κινητό δεν υπήρχε στην αναζήτηση δικτύου. Το επιβεβαίωσα και με φίλο μου στην άλλη άκρη της πόλης... Πόσο μπορεί να χειροτερέψει; :chair:
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στη Λαμία η Wind δύο φορές για κανένα μισάωρο εξαφανίστηκε τελείως... :wacko: Το κινητό έγραφε "Κλήσεις SOS", και από άλλο κινητό δεν υπήρχε στην αναζήτηση δικτύου. Το επιβεβαίωσα και με φίλο μου στην άλλη άκρη της πόλης... Πόσο μπορεί να χειροτερέψει; :chair:

 

εννοεις οτι χαλασε η κεραια και εμεινε η πολη απο σημα? δεν υπαρχει περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στη Λαμία η Wind στο 2G δύο φορές για κανένα μισάωρο εξαφανίστηκε τελείως... :wacko: Το κινητό έγραφε "Κλήσεις SOS", και από άλλο κινητό δεν υπήρχε στην αναζήτηση δικτύου. Το επιβεβαίωσα και με φίλο μου στην άλλη άκρη της πόλης... Πόσο μπορεί να χειροτερέψει; :chair:

 

Σε όλες τις άλλες περιοχές καλυτερεύει και στη Λαμία χάλαει; Όλες έχουν παροδικά προβλήματα! Και ειδικά στη Λαμία μόνο παροδικό θα μπορούσε να είναι! Έχει καλό δίκτυο στην πόλη...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις άλλες περιοχές καλυτερεύει και στη Λαμία χάλαει; Όλες έχουν παροδικά προβλήματα! Και ειδικά στη Λαμία μόνο παροδικό θα μπορούσε να είναι! Έχει καλό δίκτυο στην πόλη...

Καλυτερεύει;;; Χτες, στο κέντρο της Αθήνας ήταν συχνό το φαινόμενο των μηνυμάτων "σφάλμα σύνδεσης" και "δίκτυο κατηλειμένο"... Εκτός αν εννοείς ότι καλυτερεύει η εικονική κάλυψη...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα έχει άπειρα CΕLL στο κέντρο... Αν είναι μόνιμο το πρόβλημα τότε σημαίνει ότι έχει άπειρους συνδρομητές ή χρήστες με τεράστια ένταση κίνησης. Αν ήταν πρόβλημα στα κέντρα,ε,τι να πω! Να αλλάξουν προμηθευτή! Επιπλέον από βιασύνη ξέχασα να πω ότι στο Βόλο πλέον εγγυημένα αν κάποιος έχει συσκευή 3ης γενιάς το κινητό του δε θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στις κλήσεις. Δε μπορώ να καταλάβω πως αύξησαν κατακόρυφα τη χωρητικότητα αλλά σίγουρα πρέπει να μπήκαν κεραίες ή παρά πολλές συχνότητες! Δε με άφησαν με το παράπονο πάντως...έχουν βελτιώσει απίστευτα την εικόνα του δικτύου! Ακόμα και άσχετα με τον τομέα άτομα λένε ότι το δίκτυο πετάει,όπου φυσικά έχει κάλυψη γιατί πολλές τρύπες που υπήρχαν...παραμένουν!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα την εντύπωση ότι είχε βελτιωθεί στην Αθήνα, μου κάνει εντύπωση το σχόλιο του Πέτρου. Ίσως να ήταν όντως κάποιο παροδικό πρόβλημα στα κέντρα.

 

Πάντως από άλλες περιοχές ακούω παράπονα, κυρίως από νότια προάστια στην Αθήνα, αλλά και από Καλαμάτα και Πάτρα. Επίσης χθες ο αδρφός μου στη Κρήτη (έξω από Χανιά) δύσκολα έβγαζε κλήση. Λέτε να υπήρχε γενικό πρόβλημα χθες ή απλώς σκ@#ά δίκτυο στη περιοχή? (σε 2G πάντα). Γενικά έχω την αίσθηση πως κάτι παίζει με τη wind τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...