Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε δινουν μεγαλη ισχυ στις κεραιες τους γι αυτο παρατηρηται προβλημα με την καλυψη ακομη και σε περιοχες που εχουν κεραιες,η wind εκπεμπει 100% πολυ κατω απο το επιτρεπομενο οριο,μολις μπαινεις στο ασανσερ χανεται το σημα ενω η cosmote του δινει και καταλαβαινει,πας οπου θελεις και εισαι σιγουρος οτι θα χεις καλυψη

 

Στο 3G αργησαν παρα πολυ και για τον λογο αυτο μπαινω με GPRS ενω voda,cosmote εχουν καλυψη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι υπερβολή να απαιτούμε κάλυψη μέσα στα ασανσέρ όλων των πολυκατοικιών Picard;; Είναι πολύ δύσκολη η κάλυψη σε τέτοια σημεία γιατί χρειάζεται σωστή κυματοδήγηση μέσα στο κτίριο και δε γίνεται κάθε κτίριο να έχει καλή κυματοδήγηση καθώς αυτό εξαρτάται από τη θέση κεραίας/κτιρίου ;)

Αυτό ισχύει γενικά για κάθε εταιρεία λόγω της φύσης της Η/Μ ακτινοβολίας:!::!:

Τo gsm 900 γενικά έχει αρκετά πιο αργή λογαριθμική απώλεια από το gsm 1800. Που σημαίνει ότι η Cosmote χρησιμοποιεί τουλάχιστον διπλάσια ένταση στις κεραίες της για να καλύψει την ίδια απόσταση,σύμφωνα με αυτά που λες. Εγώ αυτό το είδα μόνο στο Βόλο που έτσι και αλλιώς δε μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό(πχ cell splitting) για να μειώσει την ένταση. Γενικά η Cosmote τις βάζει πιο δυνατά τις κεραίες της,όχι πως είναι και καλό(σε κάποιες περιπτώσεις έχει οριακό SIR για λειτουργία κινητού) Βέβαια καλύτερα να αυτοπαρεμβάλλεσαι παρά να σε παρεμβάλλει η T-Mobile της FYROM. Τουλάχιστον ρίχνεις ποιότητα για να χωρητικότητα/κάλυψη,στην άλλη περίπτωση δεν έχεις και πολύ ευχέρεια να το κάνεις αυτό!

Καλά κάνει η WIND/Vodafone και τις βάζουν πιο χαμηλά τις κεραίες τους,δεν είναι ραδιόφωνο το GSM...

 

Picard,στο Κιλκίς είχα δει να πάει εντελώς ΧΑΛΙΑ το gprs με προφανή λόγο τις παρεμβολλές που δέχεται από Σκόπια. Μου αρέσει που λέγαμε σε προηγούμενη συζήτηση να βάλει και edge εκεί πάνω στα σύνορα,θα είχε πολύ χαμηλή ποιότητα έτσι κι αλλιώς! Βέβαια καλύτερα από τώρα αλλά πολύ μικρό το κέρδος...

 

Και κάτι άλλο που ίσως να ενδιαφέρει,εκτός από τη Vodafone,και τη WIND για τη ρύθμιση εμβέλειας 3ης γενιάς

Μάλλον σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να είναι πιο προσεκτική προς αποφυγή παρεξηγήσεων...:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η WIND είναι η χειρότερη των χειροτέρων στα Γιάννενα και μάλιστα στο χωριό Δίκορφο στα Ζαγοροχώρια.Έφυγα για λίγες μέρες διακοπές με την οικογένεια μου και μας ''βγήκε το λάδι'' για να επικοινωνήσουμε.Ο πατέρας μου έχει WIND απο το 1996 και έχει δώσει τον αριθμό του στους συνεργάτες του στη δουλεία του με αποτέλεσμα να δέχεται 20-30 καθημερινά.Το πρόβλημα??.Επειδή ο πατέρας μου στο Δίκορφο δεν είχε σήμα ούτε έχω απο το σπίτι αναγκάστηκε να κάνει εκτροπή του αριθμού του στο δικό μου με αποτέλεσμα εγώ να μείνω χωρίς κινητό ενώ το ήθελα.Τουλάχιστον οι κάτοικοι εκεί πέρα είναι έξυπνη και έχουν διαλέξει Vodafone για κινητό και ADSL:D.Και μετά θέλει να έχει και περισσότερους πελάτες (:lol:).Άς πάει να φτιάξει πρώτα το δίκτυο της και μετά τα λέμε!!.
Link to comment
Share on other sites

Στα ζαγοροχώρια υπάρχουν περιοχές που καλύπτονται αποκλειστικά από WIND(και είναι 100% σίγουρο αυτό που σου λέω) Τώρα πήγατε και εσείς στο Δίκορφο που δε πιάνει,ε αυτό δε την καταδικάζει σαν την χειρότερη εταιρεία όλων των εποχών:lol: Άλλη φορά θα πάτε σε ένα άλλο χωριό που γίνεται το αντίστροφο,για αυτό θα ήταν καλό να λειτουργεί η Εθνική Περιαγωγή σε τέτοιες περιοχές,αλλά μάλλον η συμφωνία πέφτει στο κενό. Προσωπικά προτιμώ κάλυψη σε τέτοιες περιοχές παρά τέλεια κάλυψη 3g στη Μύκονο,αλλά είναι πολλά τα λεφτά :dash:

Στα Ιωάννινα δε θα έλεγα ότι είναι η χειρότερη,αντίθετα... Ειδικά η 3η γενιά είναι πραγματικά άψογη!

 

Πάντως θα τρελαθώ,άσχετο βέβαια,έχει adsl εκεί ο ΟΤΕ και δεν έχει σε πολλά μέρη στο Πήλιο;:mad: Δε πειράζει,τουλάχιστον εμείς έχουμε HSDPA :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και δυο μηνες ειμαι συνδρομητης wind adsm εχοντας εξακριβωσει πρωτα οτι στην επαρχια που μενω υπαρχει καλυψη 3G ετσι ωστε να εχω ικανοποιητικες ταχυτητες

Ωστοσο αφου το πηρα διαπιστωσα οτι το δικτυο HSDPA σταματαει 20 μετρα απο το σπιτι μου οπως μου ειπαν και οι ανθρωποι μεσα στο κεντρο εξυπηρετησης.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πιανει και να αφηνει το δικτυο δινοντας μου ταχυτητες εως και 1300 kbps στη καλυτερη περιπτωση...ομως ο μεσος ορος ειναι πολυ μικροτερος και καποιες φορες τις περισσοτερες μαλλον δεν βρισκει καθολου το δικτυο και δεν συνδεεται!:lol:

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?η απλα υπομονη?αναρωτιεμαι γιατι ειναι αδικο!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι προφανες ότι περα από υπομονη (και να αναφερεις το προβλημα - πραγμα που μάλλον μικρή σημασία έχει) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Τουλάχιστον η Voda σχεδόν παντού όπου έχει 3G είναι HSDPA.

 

YPOMONH!!! ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Help!!:cry:.Παρακαλώ βοηθήστε.

Ο πατέρας μου θέλει το Σεπτέμβρη να πάει στα Ζαγοροχώρια και μάλιστα στο Δίκορφο για δουλείες.Αλλα όπως έχω γράψει παρακάτω η WIND δεν πιάνει στο Δίκορφο και ο πατέρας μου θα κάτσει 1-2 εβδομάδες.Τι συμβουλεύεται να κάνει??,γιατί να πάει σε άλλη εταιρεία λίγο χλωμό το βλέπω γιατί έκανε σύνδεση το Μάρτιο,οπότε πρέπει να περιμένει μέχρι το Μάρτη του 2009,να μην πάρει επιδότηση για να κάνει φορητότητα σε άλλο δίκτο.

Ακούω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Help!!:cry:.Παρακαλώ βοηθήστε.

Ο πατέρας μου θέλει το Σεπτέμβρη να πάει στα Ζαγοροχώρια και μάλιστα στο Δίκορφο για δουλείες.Αλλα όπως έχω γράψει παρακάτω η WIND δεν πιάνει στο Δίκορφο και ο πατέρας μου θα κάτσει 1-2 εβδομάδες.Τι συμβουλεύεται να κάνει??,γιατί να πάει σε άλλη εταιρεία λίγο χλωμό το βλέπω γιατί έκανε σύνδεση το Μάρτιο,οπότε πρέπει να περιμένει μέχρι το Μάρτη του 2009,να μην πάρει επιδότηση για να κάνει φορητότητα σε άλλο δίκτο.

Ακούω γνώμες.

 

nomizo exi dinatotita na perasis sto diktio tis vodafone (ethniki periagogi)

Link to comment
Share on other sites

nomizo exi dinatotita na perasis sto diktio tis vodafone (ethniki periagogi)

 

Όχι,δεν κάνει Εθνική Περιαγωγή γιατί στις 20 Αυγούστου που πήγαμε στα Ζαγοροχώρια είχε κλειστό το κινητό του και είχε βάλει προώθηση στο δικό μου γιατί δεν έβγαζε δύκτιο,αλλά τώρα θα πάει μόνος του και δεν μπορεί να κάνει προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει να κανει σε κανενα σταθερο; η δωστου ενα καρτοκινητο vodafone να κανει εκει προωθηση...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φίλε μου. Βρες ένα καρτοκινητό Voda και κάνε εκτροπή. Το προβλημα θα υπάρχει όταν θα θέλει να τηλεφωνήσει ο ιδιος ο πατέρας σου οπότε θα έχει χρεώσεις καρτοκινητού. Μια καλή λύση βέβαια θα ήταν το A la carte που με ανανέωση 20 ευρώ δίνει πολύ καλές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άνθρωπος που έχει μάθει να μιλάει με το συμβόλαιο, θα κάνει εύκολα μεγάλο λογαριασμό σε καρτοκινητό. Καλό είναι να έχει μερικές κάρτες ανανέωσης μαζί... Θα κοστίσει κάτι παραπάνω... Cosmote πιάνει εκεί;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους σχετικούς...

Γιατί, ενώ έχω φουλ σήμα 3G, κατά τη διάρκεια μίας κλήσης με πετάει από μόνο του σε 2G; Αυτό σημαίνει πρόβλημα χωρητικότητας;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους σχετικούς...

Γιατί, ενώ έχω φουλ σήμα 3G, κατά τη διάρκεια μιας κλήσεις με πετάει από μόνο του σε 2G; Αυτό σημαίνει πρόβλημα χωρητικότητας;

 

Πάρτο σαν οικονομία δικτύου... (νομίζω)

 

Σωστός ο Mourtzman γιατί απο τη στιγμή που κάνεις 2G κλήσεις ποιος λόγο έχει η Wind για να σου προσφέρει 3G?:worry:.Μπορεί να το δίνει σε άλλους που κάνουν 3G κλήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Mourtzman γιατί απο τη στιγμή που κάνεις 2G κλήσεις ποιος λόγο έχει η Wind για να σου προσφέρει 3G?:worry:.

 

Καλύτερη ποιότητα συνομιλίας? Μείωση φόρτου στο επιβαρυμένο δίκτυο 2G?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Mourtzman γιατί απο τη στιγμή που κάνεις 2G κλήσεις ποιος λόγο έχει η Wind για να σου προσφέρει 3G?:worry:.Μπορεί να το δίνει σε άλλους που κάνουν 3G κλήσεις.:)

 

2G κληση ειναι η κληση που γινεται σε 2g

3G κληση ειναι η κληση που γινεται σε 3g.

Η φωνητικη κληση ειναι η κληση φωνης. Γινεται τοσο σε 2g οσο και σε 3g.

Video κληση ειναι η κληση video και γινεται μονο σε 3g.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Mourtzman γιατί απο τη στιγμή που κάνεις 2G κλήσεις ποιος λόγο έχει η Wind για να σου προσφέρει 3G?:worry:.Μπορεί να το δίνει σε άλλους που κάνουν 3G κλήσεις.:)

 

2G κληση ειναι η κληση που γινεται σε 2g

3G κληση ειναι η κληση που γινεται σε 3g.

Η φωνητικη κληση ειναι η κληση φωνης. Γινεται τοσο σε 2g οσο και σε 3g.

Video κληση ειναι η κληση video και γινεται μονο σε 3g.

 

Exei kalyteri poiotita kliseis kai fonis i fonitiki klisei me 3G?

Link to comment
Share on other sites

Exei kalyteri poiotita kliseis kai fonis i fonitiki klisei me 3G?

 

Εχει καλυτερο αλγοριθμο συμπιεσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη ποιότητα συνομιλίας? Μείωση φόρτου στο επιβαρυμένο δίκτυο 2G?

 

Ακριβώς αυτό.. Το δίκτυο 2G δεν υπερφόρτωνεται πιο εύκολα από το 3G; Οπότε τη συμφέρει και την ίδια να μην έχει τόση μεγάλη κίνηση σε 2G και μεγαλύτερη σε 3G..

Link to comment
Share on other sites

H Wind έχει ήδη 310 περίπου χιλιάδες συνδρομητές πάνω στο δίκτυο 3ης γενιάς(εντελώς ανεπίσημο αυτό που σας λέω) με καθημερινή χρήση του δικτύου,δηλαδή σε περιοχές κάλυψης του δικτύου!

Αποτέλεσμα ήταν αφενός να ξεμπουκώσει εντελώς το 2ης γενιάς,αφετέρου να μη χρησιμοποιείται όσο θα έπρεπε το 2ης γενιάς σε κάποιες περιοχές! Επιπλέον η WIND έχει αναβαθμίσει ΠΑΝΤΟΥ το δίκτυο 2ης γενιάς και έχει ακριβώς τον ίδιο αλγόριθμο συμπίεσης ήχου στη 2η και στη 3η γενιά:)

Η 3η γενιά ακόμη δεν έχει μπουκώσει :p Θα έρθει και η σειρά της βέβαια αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει(πως θα βρούμε δουλειά και εμείς :p:lol:)

 

Και βέβαια τη συμφέρει να ρίχνει κίνηση πλέον στη 2η γενιά η οποία λειτουργεί σε ποσοστό της ημέρας σε πολλές περιοχές AMR FR :!:

 

Κάθε δίκτυο κοιτάει να αξιοποιήσει το κατά το δυνατόν περισσότερο όλους τους πόρους που έχει και όχι να οδηγεί σε υπερχρήση κάποιους και σε αχρηστεία άλλους ώστε να υπάρχει ισορροπία!

Να είστε σίγουροι ότι ο αλγόριθμος μετάβασης 3g->2g λαμβάνει υπόψιν το φόρτο 2ης γενιάς και η προτεραιότητα του δικτύου 3ης γενιάς αυξάνεται με την αύξηση της κίνησης του 2g.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

HΑποτέλεσμα ήταν αφενός να ξεμπουκώσει εντελώς το 2ης γενιάς

 

Χμ. Aυτό είναι κάτι σχετικό, μην ορκίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Η wind στην περιοχή μου τουλαχιστον ειναι πολυ μπροστα σε ποιότητα. Σαν να μιλας σε σταθερο.

 

οι άλλες εχουν μια διαφορα (μικρη εως μεγαλη....)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...