Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει τυχει σε κανεναν να χρεωθει διπλα για μια υπηρεσια? Πιο συγκεκριμενα, πηγα να ανανεωσω το non-stop και στο τελος μου ελεγε ''το αιτημα σας δεν εγινε δεκτο, προσπαθειστε αργοτερα'' και τερματιζοταν η κληση. Προσπαθησα αλλες 5 φορες, τα ιδια. Στο τελος αφου μου λεει ''το αιτημα σας πραγματοποιηθηκε'' σταματησα τις προσπαθειες. Την επομενη μερα ανακαλυπτω ομως οτι ο λογαριασμος (εχω καρτοκινητη free to go) ειχε χρεωθει με 10 ευρω αντι για 5. Πηγα την προηγουμενη τριτη στο καταστημα της wind στο κεντρο του Πειραια, ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου αλλα τιποτα. Οπως βλεπετε, συγκρατω ακομη τα νευρα μου. Δεν ειμαι διατεθιμενος να τα παρατησω ομως. Τα 5 ευρω πισω απο τους κλεφτες.

 

Tέτοια λαθάκια μπορεί να συμβούν. Δεν είναι θέμα κλεψιάς (δεν νομίζω πως η wind έχει ανάγκη 5 ευρώ παραπάνω). Κάλεσε στο 1260 και εξήγησε ακριβώς το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αναισθησία εντελώς...:O 5η ημέρα χωρίς 3η γενιά το μεγαλύτερο μέρος του Βόλου...Σωρός IS DOWN! Δεν έχω και netmonitor τώρα να δω αν έχει και 2η γενιά από εκεί ή μόνο από ΒΙ.ΠΕ. και Μακρυνίτσα...:O:!: Υπάρχει 100% βλάβη!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ’το 1231 τι λένε για τη βλάβη;;Μήπως θα ήταν καλύτερα το τεχνικό τμημα της εταιρίας να αλλάξει αρμοδιότητες και να ασχολείται με τη διακόσμηση των χώρων της εταιρίας;;Άχρηστοι είναι μου φαίνεται! :mad: Κανονικά,δε θα έπρεπε να ειναι υποχρεωμένα τα δίκτυα να επιδιορθώνουν άμεσα τις βλάβες και στης 3ης γενιάς το δίκτυο; Και μετα,θέλουμε και επέκταση κάλυψης...Εδώ κανουν μισό χρόνο να επιδιορθώσουν μια βλάβη..Εγώ πάντως,άλλαξα σε Κοσμοτέ πλέον και πραγματικά ησύχασα από όλα τα προβλήματα με την κάλυψή της..Παντού 3η γενιά και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με ταχύτητες Ίντερνετ και κατηλειμμένο δίκτυο(που για την Γουίντ τους τελευταίους 5 μήνες ήταν καθημερινά προβλήματα...).Αν δεν αλλάξει κάτι στον τομέα του δικτύου(δεν ξέρω τι και ποιος,αυτοι ξέρουν)θα ξαναγυρίσουμε σε εποχές Telestet που δεν έπιανε μία...Οι κόκκινοι έχουν υπόψη τους τα προβλήματα κάλυψής τους και τις φορητότητες προς Κοτέ λόγω ακριβώς αυτών των προβλημάτων και θα περάσουν στην αντεπίθεση σύντομα...Και η Γουίντ από κει που άρχισε να παίρνει τα πάνω της στο θέμα κάλυψη,θα πάρει ξανά την κατηφόρα(ή τουλάχιστον δε θα την ξαναεμπιστευτούν ξανά κάποιοι συνδρομητές...)Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πολλοί κατηγορούν την Κοτέ(δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα,και γω την έχω κατηγορήσει και θα συνεχισω όταν θεωρώ πως δεν κάνει σωστή δουλειά σε ορισμένους τομείς),αλλά αντιθέτως βλέπω την Γουίντ να έχει πλέον προβλήματα χωρητικότητας και απόδοσης δικτύου-εκτός από την τραγικη κάλυψη σε πολλές περιοχες της χώρας και κυρίως σε κάποιες μεγαλουπόλεις.... :mad:

Στο μονο που την παραδέχομαι είναι η ποιότητα ήχου που είναι άριστη πραγματικά..Σε όλα τα υπόλοιπα,είτε παραμένει στάσιμη είτε παίρνει την κατηφόρα...Άστους...Αυτοι θα τα λουστούνε όλα αυτα....

mixtri,είναι τουλάχιστον στη θέση του ο ιστός;; :p

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω kotsianis,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξηλώθηκε γιατί απ'ο,τι κατάλαβα υπάρχει 2ης γενιάς δίκτυο από αυτό το σταθμό βάσης...

Πάντως ακόμα ΔΕΝ υπάρχει 3η γενιά από Σωρό. Υπάρχει και μια πιθανότητα να ζήλεψαν τη vodafone στο 3g και να την ξήλωσαν τη 3η γενιά από την κεραία :p:lol: Πάντως η Vodafone/COSMOTE ποτέ δε θα άφηναν μια βλάβη μια βδομάδα...:wacko::O

Το κακό είναι ότι το 2ης γενιάς τα'χει παίξει από υπερφόρτωση...Με τη 10η βγαίνει κλήση και αν...Όλο ειδοποιήσεις!

 

Άκυρο,μάλλον ούτε το 2g δε λειτουργεί από Σωρό...! Αυτό αν συμβαίνει σημαίνει ότι δεν έχουν κάλυψη 2ης γενιάς εδώ και μια βδομάδα ο μισός ο Βόλος,Άλλη Μεριά,Πορταριά,Μακρυνίτσα και πολλές άλλες περιοχές!!!:shock::spider::protest::rocket:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο,μάλλον ούτε το 2g δε λειτουργεί από Σωρό...! Αυτό αν συμβαίνει σημαίνει ότι δεν έχουν κάλυψη 2ης γενιάς εδώ και μια βδομάδα ο μισός ο Βόλος,Άλλη Μεριά,Πορταριά,Μακρυνίτσα και πολλές άλλες περιοχές!!!:shock::spider::protest::rocket:

 

Eίναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιου έυρους βλάβη και το customer care να μη γνωρίζει τίποτα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Eίναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιου έυρους βλάβη και το customer care να μη γνωρίζει τίποτα?:confused:

 

Πριν 4 ημέρες που τους πήρα τηλέφωνο δεν ήξεραν τίποτα...όλα καλά όλα ωραία μου έλεγαν...:oops:

 

Συγνώμη για 2 post στη σειρά(αν μπορεί κάποιος να τα ενώσει)

Η οργή ξεχείλισε...:lol:Ρε Wind,ήσουνα η μόνη που είχες 3g σε Αγριά,Καλά Νερά,Πορταριά,Μακρυνίτσα,Άλλη Μεριά,Άνω Βόλο,Άναυρο,Μάραθο...και σε πολλά μέρη στο Πήλιο και τώρα το ξήλωσες; Επιπλέον ήταν η μόνη που είχε κάλυψη με πολύ καλή ποιότητα 3ης γενιάς στο λιμάνι και στο Πανεπιστήμιο :p

Δεν είμαι σίγουρος ακόμα για το αν υπάρχει 2η γενιά από Σωρό γιατί δεν έχω ένα νετμονιτορ της προκοπής για να δω...Το μόνο που βλέπω με το cell track είναι ότι δεν υπάρχουν τόσες κυψέλες όσες παλιά που να καλύπτουν την περιοχή:cry: οι πιθανότητες είναι λίγες πάλι,όπως και να το δει κανείς(θα επανέλθω με σιγουριά αύριο)

Τώρα έχει απλά καλή κάλυψη 3ης γενιάς μόνο μέσα στο Βόλο και όχι παντού...Στο σπίτι μου πλέον έχω μια γραμμή 3η γενιά και αν...φανταστείτε ξεπεσμός(εκεί που είχα σχεδόν άψογο:lol:πέσαμε από τα ψηλά στα χαμηλά)

Ελπίζω πραγματικά να είναι βλάβη(πλέον) και όχι σχεδιαστικό λάθος,γιατί περί λάθους πρόκειται.ok,να μειώναν την ισχύ της κεραίας το αποδέχομαι.ok,να αύξαναν την κλίση των στοιχείων επίσης αποδεκτό.Αλλά το να εξαφανίσουν την κάλυψη μιας τόσο σημαντικής κεραίας για την κάλυψη του Βόλου είναι παράπτωμα...

(Κώδικες δόξα το θεό υπάρχουν πολλοί ακόμα:p δεν είναι θέμα χωρητικότητας)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι πολύ σχετικός στα θέματα δικτύου, έχω την εντύπωση (και νομίζω ότι κάπου μέσα στο forum το είχα διαβάσει κάποτε) ότι τα δίκτυα 3ης γενιάς έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα από τα δίκτυα 2ης.. Αν ισχύει αυτό, τότε γιατί σήμερα στην Καλαμάτα μετά το σεισμό το δίκτυο 3G της γουίντ ήταν off για περίπου 1,5 ώρα; Αντίθετα το gsm δεν είχε κανένα πρόβλημα πέρα από το πρώτο μισάωρο.. Όταν το κινητό μου ήταν σε 3G εκτός από το ότι ήταν αδύνατο να κάνω η να δεχτώ κλήσεις ή μηνύματα, πολλές φορές αντί για το όνομα του δικτύου έλεγε "Καμία πρόσβαση στο δίκτυο" ή κάτι παρόμοιο.. Μήπως τελικά ήταν βλάβη; Δικαιολογείται τόση πολύ ώρα υπερφόρτωση τη στιγμή που σε 2η γενιά όλα ήταν μια χαρά λίγη ώρα μετά το σεισμό;
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι πολύ σχετικός στα θέματα δικτύου, έχω την εντύπωση (και νομίζω ότι κάπου μέσα στο forum το είχα διαβάσει κάποτε) ότι τα δίκτυα 3ης γενιάς έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα από τα δίκτυα 2ης.. Αν ισχύει αυτό, τότε γιατί σήμερα στην Καλαμάτα μετά το σεισμό το δίκτυο 3G της γουίντ ήταν off για περίπου 1,5 ώρα; Αντίθετα το gsm δεν είχε κανένα πρόβλημα πέρα από το πρώτο μισάωρο.. Όταν το κινητό μου ήταν σε 3G εκτός από το ότι ήταν αδύνατο να κάνω η να δεχτώ κλήσεις ή μηνύματα, πολλές φορές αντί για το όνομα του δικτύου έλεγε "Καμία πρόσβαση στο δίκτυο" ή κάτι παρόμοιο.. Μήπως τελικά ήταν βλάβη; Δικαιολογείται τόση πολύ ώρα υπερφόρτωση τη στιγμή που σε 2η γενιά όλα ήταν μια χαρά λίγη ώρα μετά το σεισμό;

 

 

Πληροφοριακά να πω, ότι στην Πάτρα (κέντρο) η WIND είχε πάθει υπερφόρτωση για κανά 2ωρο μετά τον σεισμό και ίσως παραπάνω και έπρεπε να προσπαθείς πάρα πολύ για να βγάλεις γραμμή(συνήθως δεν το κατάφερνες ποτέ, παρά μόνο μετά το 2ωρο και επίσης και τα μηνύματα δεν έφευγαν ποτέ), με πιθανότητα σχεδόν μηδέν. Για την Vodafone τώρα, μπορούσες στις 4 προσπάθειες που έκανες να πάρεις, να πιάσει γραμμή το ένα τηλεφώνημα από την πρώτη στιγμή του σεισμού. Για την Cosmote δεν ξέρω σίγουρα, αλλά μάλλον ήταν κάπου στο ενδιάμεσο η κατάσταση, δλδ με 7-8 προσπάθειες, κατάφερνες να πάρεις ένα τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη η καταγωγη μου ειναι απο την αμαλιαδα και ολη η οικογενεια εχουμε wind σχεδον μεσα στο πρωτο δεκαπενταλεπτο ειχαμε ολοι επικοινωνηση μεταξυ μας. οχι ευκολα αλλα επικοινωνησαμε, ειτε με κληση απο αθηνα προς τον πυργο ειτε απο πυργο προς αθηνα.
Link to comment
Share on other sites

@mixtri,

 

τι απέγινε τελικά με την κεραια του Σωρού;Ξηλώθηκε από....τοπικους παραγοντες,την έβγαλε η Wind,πρόκειται για βλάβη;;Τι απ'όλα;Στην εξυπηρέτηση πελατών τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

@mixtri,

 

τι απέγινε τελικά με την κεραια του Σωρού;Ξηλώθηκε από....τοπικους παραγοντες,την έβγαλε η Wind,πρόκειται για βλάβη;;Τι απ'όλα;Στην εξυπηρέτηση πελατών τι λένε;

 

Πρώτη εκδοχή βλάβη.

Δεύτερη εκδοχή:πήρε άδειες η WIND και θα προχωρήσει σε cell splitting...Αυτό είναι η ευχάριστη πλευρά.Αλλά αν μπήκαν κεραίες στο Βόλο εγώ γιατί δε βλέπω ούτε μία βελτίωση πέραν του ενός micro;

Έχουμε μεγάλη ελάττωση χωρητικότητας και κάλυψης 3ης γενιάς:( Θα το δεις και όταν έρθεις:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εκδοχή βλάβη.

Δεύτερη εκδοχή:πήρε άδειες η WIND και θα προχωρήσει σε cell splitting...Αυτό είναι η ευχάριστη πλευρά.Αλλά αν μπήκαν κεραίες στο Βόλο εγώ γιατί δε βλέπω ούτε μία βελτίωση πέραν του ενός micro;

Έχουμε μεγάλη ελάττωση χωρητικότητας και κάλυψης 3ης γενιάς:( Θα το δεις και όταν έρθεις:!:

 

Ένα λεπτό, αν ήταν βλάβη δεν θα είχε διορθωθεί? (βέβαια το τεχνικό τους τμήμα πρέπει να είναι στο κόσμο του, πόσο μάλλον όταν το customer care δεν γνωρίζει τίποτα). Το δεύτερο αν ίσχυε δεν θα γινόταν σχεδόν ταυτόχρονα με την εγκατάσταση των νέων σταθμών ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα? Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

@bored01,

 

για λύσε μου μια απορία και θα σου είμαι πολύ ευγνώμων:από πότε τα τμήματα αυτής της εταιρίας συνεργάζονται και δεν το ξέρω;;Το κάθε τμήμα ανέκαθεν έκανε ό,τι γούσταρε!! :lol:

 

@mixtri,

κανά νέο; :(

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τμήμα ανέκαθεν έκανε ό,τι γούσταρε!! :lol:

 

:lol::lol::lol: Γιατί μόνο στην WIND νομίζεις γίνεται αυτό? Οι μισές Ελληνικές εταιρείες το κατέχουν το προσόν να μην ενημερώνει κανένας κανέναν(ειδικά οι δημόσιες)... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης(τπυλάχιστον στην 3η γενιά).Πλέον,στις περιοχές με 3η γενιά είναι:

 

το Κάτω Νευροκόπι,ο Τύρναβος και κάτι χωριά τριγύρω,τα Κύθηρα(στο λιμάνι Διακόφτι και στο αεροδρόμιο καλύπτονται,η Χώρα όχι :blink: ),η Πάτμος,νομίζω η Κίμωλος και η Λέρος.Παρατηρώ επίσης μείωση στην κάλυψη που είχαν όλες οι περιοχές της Πελοποννήσου(εκτός και αν όντως αυτή είναι η πραγματική κάλυψη και στην προηγούμενη ανανέωση ήταν λίγο υπερβολικοί οι υπεύθυνοι ;) ).

 

Επίσης,παρατηρώ πολλές περιοχές της Ελλάδας που ακόμη δεν έχουν καλύφθεί με 3η γενιά και απορώ για ποιον λόγο!Ενδεικτικά αναφέρω:Κομοτηνή,Καστοριά,Σπάρτη(που πέρσι το καλοκαίρι είχε-επειδή σταμάτησα εκεί,πηγαίνοντας για Κύθηρα),Λειβαδιά,Σκύρος,Θάσος,Ζάκυνθος,Λευκάδα,Έδεσσα,Πολύγυρος.Την Πτολεμαίδα δεν ανέφερα,επειδή ο δήμαρχος τους έχει ως στόχο του να απομακρύνει όλες τις κεραιες(και στη συνέχεια να βάλει πάλι κάρα στους δρόμους για να κυκλοφορεί ο κόσμος και να ξαναλανσάρει και το κρυφό σχολειό.όπως και να βγάλει στην αγορά τις λάμπες πετρελαίου) και φυσικά Κατερίνη.

 

Γενικό σχόλιο δικό μου:θα μπορούσαν να κάνουν "πολύ περισσότερα"....σύμφωνα με το σλόγκαν τους...Αδιάφορη μου φαίνεται αυτή η επέκταση..Το μόνο καλό είναι οτι καλύφθηκαν και κάποιες πιο απομακρυσμένες περιοχές...Παρέλειψαν όμως και τόσες ακόμη τουριστικές περιοχές..(ή δεν τις αναβάθμισαν στο σύνολό τους,αλλά μόνο σε 1-2 ασήμαντα σημεία...)..Τέλος πάντων,καλή προσπάθεια,αλλά θέλει κι άλλο... :X

Link to comment
Share on other sites

Απελπιστική η Wind πλέον στο Βόλο.

Ειδικά σε κάτι περιοχές όπως π.χ. Νεάπολη από εκεί που ήταν άψογη και είχε και 3g τώρα απλά δεν υπάρχει επικοινωνία(πέφτει η γραμμή πριν προλάβεις να πεις "έλα").

 

Πολύ χαίρομαι που η Wind έχει τώρα πια αυτά τα χάλια στο Βόλο!(την έχω άχτι)

Πραγματικά δεν υπάρχει αυτό.

Άντε και χειρότερα εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης(τπυλάχιστον στην 3η γενιά).Πλέον,στις περιοχές με 3η γενιά είναι:

 

το Κάτω Νευροκόπι,ο Τύρναβος και κάτι χωριά τριγύρω,τα Κύθηρα(στο λιμάνι Διακόφτι και στο αεροδρόμιο καλύπτονται,η Χώρα όχι :blink: ),η Πάτμος,νομίζω η Κίμωλος και η Λέρος.Παρατηρώ επίσης μείωση στην κάλυψη που είχαν όλες οι περιοχές της Πελοποννήσου(εκτός και αν όντως αυτή είναι η πραγματική κάλυψη και στην προηγούμενη ανανέωση ήταν λίγο υπερβολικοί οι υπεύθυνοι ;) ).

 

Επίσης,παρατηρώ πολλές περιοχές της Ελλάδας που ακόμη δεν έχουν καλύφθεί με 3η γενιά και απορώ για ποιον λόγο!Ενδεικτικά αναφέρω:Κομοτηνή,Καστοριά,Σπάρτη(που πέρσι το καλοκαίρι είχε-επειδή σταμάτησα εκεί,πηγαίνοντας για Κύθηρα),Λειβαδιά,Σκύρος,Θάσος,Ζάκυνθος,Λευκάδα,Έδεσσα,Πολύγυρος.Την Πτολεμαίδα δεν ανέφερα,επειδή ο δήμαρχος τους έχει ως στόχο του να απομακρύνει όλες τις κεραιες(και στη συνέχεια να βάλει πάλι κάρα στους δρόμους για να κυκλοφορεί ο κόσμος και να ξαναλανσάρει και το κρυφό σχολειό.όπως και να βγάλει στην αγορά τις λάμπες πετρελαίου) και φυσικά Κατερίνη.

 

Γενικό σχόλιο δικό μου:θα μπορούσαν να κάνουν "πολύ περισσότερα"....σύμφωνα με το σλόγκαν τους...Αδιάφορη μου φαίνεται αυτή η επέκταση..Το μόνο καλό είναι οτι καλύφθηκαν και κάποιες πιο απομακρυσμένες περιοχές...Παρέλειψαν όμως και τόσες ακόμη τουριστικές περιοχές..(ή δεν τις αναβάθμισαν στο σύνολό τους,αλλά μόνο σε 1-2 ασήμαντα σημεία...)..Τέλος πάντων,καλή προσπάθεια,αλλά θέλει κι άλλο... :X

 

Προσωπικά δε μου είναι αδιάφορη η επέκταση αλλά ενοχλητική. Στο Βόλο π.χ. είχαμε συρρίκνωση...έλεος δηλαδή.Εκεί που καλυπτότανε όλος ο Βόλος με 3η γενιάς δίκτυο το οποίο δούλευε 100% ξαφνικά μόνο το λιμάνι σε εξωτερικούς χώρους και λίγο κέντρο,άντε και Βι.Πε. όταν λέμε ΧΑΛΙΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΧΑΛΙΑ.Απορώ σε ποιο ξεφτέρι μέσα από το τεχνικό τμήμα κατέβηκε η ιδέα να ΚΛΕΙΣΕΙ συχνότητα στο Βόλο:lol: Εν τω μεταξύ αν φρόντιζαν πιο πολύ δε θα είχανε ενδοκαναλική παρεμβολή στη 3η γενιάς μεταξύ Βι.Πε. και Σωρού:O Χρειάζοταν ΛΙΓΟ καλύτερη διαχείριση της κάλυψης και των κωδίκων...:confused:

 

getolika,φαντάσου πόση κίνηση έχει πέσει στο gsm του Σωρού...Παραλίες Παγασητικού,σχεδόν όλες,χωριά Πηλίου(Μακρυνίτσα,Πορταριά και τα υπόλοιπα) Άνω Βόλος,Άλλη Μεριά καθώς και ο μισός Βόλος+λιμάνι.Μιλάμε για τεράστιο TRAFFIC για μόνο 2 συχνότητες 900άρες +6 1800άρες:!: Και προσθέστε ότι όλη η νυκτερινή ζωή του Βόλου το καλοκαίρι είναι στις Αλυκές.Παλιότερα η WIND δε "καταλάβαινε" τίποτα επειδή οι αλυκές είχαν άψογο 3g.Τώρα ένα παρακμιακό 2ης γενιάς. 10 χρόνια πίσω πήγε το δίκτυο,τουλάχιστον...

Όσον αφορά αυτό που λες στο τέλος,δεν ακούγεται ούτε το γεια αλλά μόνο το "γεια" αλλά μόνο το "γ"...για αυτό μπορούν να γίνουν και παρεξεγήσεις:lol:

Τελικά όπως λέει και ο kotsianis δεν είναι να αφήνεις εταιρικό σε αυτή την εταιρία αλλά μόνο κανένα f2g.Παλιότερα θυμάμαι ότι έπαιρνα στην εξυπηρέτηση πελατών τηλέφωνο και σε μια-δυο μέρες είχα τηλέφωνο για την κατάσταση του δικτύου.Τώρα ούτε απάντηση,ούτε διόρθωση:!:

ΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ MYPHONE;

Εν τω μεταξύ τώρα εγώ δε καίγομαι γιατί έχω εξεταστική και έχω κλειστά τηλέφωνα και μόνο ένα msn ανοικτό:p Μόλις τελειώσω εξεταστική θα φάει η πρώτη γραμμή του εταιρικού κόψιμο και φορητότητα μάλλον προς Cosmote... Η συνέχεια έρχεται τον επόμενο χρόνο!

 

 

Α και κάτι άλλο προς το τμήμα εταιρικής υπευθυνότητας της WIND,αν υπάρχει... Δε μπορούν κύριοι οι τεχνικοί να κάνουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ στο δίκτυο. Υπάρχουν άτομα που είχαν datacards στις Αλυκές και σε πολλά χωριά του Πηλίου λόγω WIND HSDPA,και κάποια άτομα αγόρασαν routers της ericsson για επαγγελματική δουλειά.Επιπλέον υπάρχουν εταιρικοί πελάτες που χρησιμοποιούν datacards.

Tουλάχιστον σε αυτό το θέμα θα έπρεπε να είναι υπεύθυνοι.Είτε μιλάμε για βλάβη(1.5 βδομάδα) είτε για αναισθησία το θέμα έχει "πάει πολύ"...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri,

 

δε χρειάζεται να εκνευρίζεσαι άδικα!Πάρε τη γραμμή σου και γραμμή για την Κοτέ!Κι εγώ έτσι εκνευριζόμουν εδώ και 1 χρόνο για αρκετά μέρη αλλά πλέον δεν πήγαινε άλλο,οπότε η λύση ήταν απλή:μετατροπή της σύνδεσης σε καρτοκινητό μόνο για το Wind Plus και κύρια σύνδεση Κοτέ!Μπορεί να μην την πάω την Κοτέ λόγω απουσίας ενημερωσης χρόνου και δωρεάν wap,αλλά έχω κάλυψη τέλεια παντού!Πραγματικά όμως,διαπίστωσα μεγάλη διαφορά!Πρέπει να το διορθώνουν όσο μπορούν σιγά-σιγά το δίκτυο!Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα χωρητικότητας σε ώρες αιχμής(εκτός από μία μέρα για διάστημα 5 λεπτών μόνο),ενώ η Wind σχεδόν καθημερινά στην Θεσ/νίκη είχε προβληματα χωρητικότητας....Επίσης,η Κοτέ έχει ίδια ποιότητα ήχου με την Wind(τουλαχιστον στην Θεσ/νίκη που βρίσκομαι τώρα!).Κοροιδεύμαε κάποτε την Κοτέ για τα προβλήματα αυτά και τώρα τα παρουσιάζει η Wind...

 

Και όσον αφορά το πονεμένο θέμα των αδειών για την επέκταση κάλυψης,ας πιέσουν να βγουν επιτέλους οι άδειες!Ας λαδώσουν και λίγο!Αλλού κι αλλού(στο τμήμα marketing)ξέρουν να τα δίνουν...Για τη στάσιμη κάλυψη δεν κάνουν τίποτα όμως...Δεν πειράζει όμως...Αυτοί χάνουν πελάτες....Καλή η υπηρεσία ενημέρωσης χρόνου ομιλίας,αλλά εντάξει,και στην Κοτέ την υπολογίζεις στο περίπου με μια μικρή απόκλιση +/- 10 λεπτών...Το θέμα είναι με την κάλυψη και το πονεμένο(πλέον)θέμα χωρητικότητας που κοιτάς το κινητό σου συνέχεια για το αν σου έρχεται ειδοποίηση κλήσης ακόμη και όταν βρίσκεσαι απέναντι από την κεραία!!

 

Τέλος,με το gsm στην Σκιάθο έγινε κάτι ή εξακολουθείς ακόμη και στα 500 μέτρα απ΄την κεραία σε ευθεία να μην έχεις σήμα;; :X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με το σήμα τελευταία στην Άνω Γλυφάδα? (Αθήνα). Δεν αντιμετώπιζα ποτέ πρόβλημα και τις τελευταίες μέρες το σήμα μου στο σπίτι είναι μηδενικό! Εντελώς ξαφνικά..
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σ'απογοητεύσω,αλλά "εντελώς ξαφνικά" μάλλον θα ξηλώθηκε ο σταθμός που σε κάλυπτε... :( Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα της περιοχής σου και επέμεινε να σου πουν αν έγινε κάτι τέτοιο!Εναλλακτικά,κράτα ένα αίτημα στο 1260(αν και θα κάνουν καμιά βδομάδα να σου απαντήσουν).Το κατάστημα λογικά θα είναι σε θέση να το μάθει(αν δεν το ξέρει ήδη)σύντομα!

 

Αν έγινε κάτι τέτοιο,τότε φορητότητα..(Αν δε διορθώσει άμεσα η εταιρία το πρόβλημα).Πάντως,στην Καλαμαριά Θεσ/νίκης που έγινε ένα ίδιο περιστατικό πριν μερικούς μήνες,το πρόβλημα αποκαταστάθηκε μέσα σε 1-1,5 βδομάδα(το πώς,δεν το ξέρω!)

Link to comment
Share on other sites

H Άνω Γλυφάδα είναι περίεργη περιοχή. Παλιά δεν είχε καθόλου σήμα η Vodafone, φέτος έφτιαξε, αλλά μάλλον τώρα οι τοπική αρχή έβαλε στο στόχαστρο τη Wind.:X:(
Link to comment
Share on other sites

@mixtri,

 

δε χρειάζεται να εκνευρίζεσαι άδικα!Πάρε τη γραμμή σου και γραμμή για την Κοτέ!Κι εγώ έτσι εκνευριζόμουν εδώ και 1 χρόνο για αρκετά μέρη αλλά πλέον δεν πήγαινε άλλο,οπότε η λύση ήταν απλή:μετατροπή της σύνδεσης σε καρτοκινητό μόνο για το Wind Plus και κύρια σύνδεση Κοτέ!Μπορεί να μην την πάω την Κοτέ λόγω απουσίας ενημερωσης χρόνου και δωρεάν wap,αλλά έχω κάλυψη τέλεια παντού!Πραγματικά όμως,διαπίστωσα μεγάλη διαφορά!Πρέπει να το διορθώνουν όσο μπορούν σιγά-σιγά το δίκτυο!Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα χωρητικότητας σε ώρες αιχμής(εκτός από μία μέρα για διάστημα 5 λεπτών μόνο),ενώ η Wind σχεδόν καθημερινά στην Θεσ/νίκη είχε προβληματα χωρητικότητας....Επίσης,η Κοτέ έχει ίδια ποιότητα ήχου με την Wind(τουλαχιστον στην Θεσ/νίκη που βρίσκομαι τώρα!).Κοροιδεύμαε κάποτε την Κοτέ για τα προβλήματα αυτά και τώρα τα παρουσιάζει η Wind...

 

Και όσον αφορά το πονεμένο θέμα των αδειών για την επέκταση κάλυψης,ας πιέσουν να βγουν επιτέλους οι άδειες!Ας λαδώσουν και λίγο!Αλλού κι αλλού(στο τμήμα marketing)ξέρουν να τα δίνουν...Για τη στάσιμη κάλυψη δεν κάνουν τίποτα όμως...Δεν πειράζει όμως...Αυτοί χάνουν πελάτες....Καλή η υπηρεσία ενημέρωσης χρόνου ομιλίας,αλλά εντάξει,και στην Κοτέ την υπολογίζεις στο περίπου με μια μικρή απόκλιση +/- 10 λεπτών...Το θέμα είναι με την κάλυψη και το πονεμένο(πλέον)θέμα χωρητικότητας που κοιτάς το κινητό σου συνέχεια για το αν σου έρχεται ειδοποίηση κλήσης ακόμη και όταν βρίσκεσαι απέναντι από την κεραία!!

 

Τέλος,με το gsm στην Σκιάθο έγινε κάτι ή εξακολουθείς ακόμη και στα 500 μέτρα απ΄την κεραία σε ευθεία να μην έχεις σήμα;; :X

 

Πάει,η WIND το κατέστρεψε το δίκτυο στο Βόλο:( Και το γρουσούζευα πριν κανά μήνα,ότι έχει στρώσει πάρα πολύ...Είχα να πάρω ειδοποίηση κλήσεων με το 3g πάρα πολύ καιρό.Τώρα δε λαμβάνω κλήσεις:mad: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΟ; Τουλάχιστον να έβλεπα ότι μπαίνουν κεραίες στο κέντρο να πω...Ας μειώνανε την εμβέλεια το πολύ πολύ από Σωρό! Έλεγα να πάρω datacard το καλοκαίρι να τη χρησιμοποιώ Αργαλαστή αλλά που ξέρω εγώ αν τους τη δώσει και ξηλώσουν το 3g από την Αργαλαστή μια μέρα του καλοκαιριού και μείνω με τη SIM στο χέρι; :O:O:O Με αυτά που κάνουνε το μόνο που κερδίζουν είναι ΑΡΚΕΤΑ λιγότερη αξιοπιστία.

Επιπλέον η WIND εμφανίζει πλέον τα ίδια προβλήματα του 3g με τη Vodafone:blink: Αν είσαι στην παραλία σε κάποιες καφετέριες πας να μπεις μέσα και σου κάνει drop call από τη μετάβαση 3g->2g...:!::!::!: Ό,τι να'ναι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά παρατήρησα τις τελευταίες μέρες πτώση στην ταχύτητα σύνδεσης στο Ίντερνετ,ακόμη και σε 2η γενιά!!!Και γω,εκεί που είπα ότι ψιλοέστρωσε το δίκτυο στην 3η γενιά(σε ταχύτητες),τώρα κάνει τα ίδια και χειρότερα με τη 2η γενιά!! :mad:

 

Εκεί που παίρναν τα πάνω τους.....Πάει κι αυτό...Άντε να δούμε τι θα δούμε τους επόμενους μήνες...Μέχρι στιγμής μόνο πατάτες κάνουν και δυστυχώς αυτό βγαίνει σε βάρος των συνδρομητών...Αλλά οι συνδρομητές φεύγουν..Και αυτό μου φαίνεται δεν έχουν καταλάβει εκεί πέρα...Ότι όσο εύκολο είναι να τους κερδίσεις,ακόμη πιο εύκολο να τους χάσεις και να μην ξαναγυρίσουν...

 

Απορία:οι κύριοι που είναι υπεύθυνοι για τη διαχείριση του δικτύου γνωρίζουν τι κάνουν όταν κάνουν αλλαγές;;Διότι οι αλλαγές τους βγαίνουν σε βάρος μας!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

40 χλμ παντως απο εσας στη Ζαγορα/Χορευτο η wind παιρνει 5/5 για το σημα της (2ης γεενιας βεβαια..)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

40 χλμ παντως απο εσας στη Ζαγορα/Χορευτο η wind παιρνει 5/5 για το σημα της (2ης γεενιας βεβαια..)

 

Και εγώ δε μπορώ να πω,δεν έχω παράπονο από WIND εκτός από το γεγονός που περιγράφω παράπονο που θίγει πάρα πολύ την αξιοπιστία της.

ΞΗΛΩΜΑ 3G ΣΤΟ ΒΟΛΟ = :down::knife::dash::stupid:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...