Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Wind λόγω κληρονομιάς Tellas υποτίθεται ότι έχει υποθαλάσσιο dark fiber με Ιταλία. Είναι στην πιο προνομιακή θέση μετά τον ΟΤΕ.

Τι την κρατάει από το να φωτίσει μερικά ζεύγη ακόμα οπτικών;

Προφανώς οι φωστήρες που αποφασίζουν.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν από τα γραφόμενα μου κατάλαβες αυτά που γράφεις δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.
Οκ μπορεί να είμαι πολύ κουρασμένος αλλά νομίζω ότι μαζί μιλάμε και χωριά καταλαβαινόμαστε.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική και διεθνής χωρητικότητα είναι ένα ζήτημα δυστυχές. Η Wind και στις συνδέσεις σταθερής της είναι από τις χειρότερες αν όχι η χειρότερη στον τομέα αυτό. Υπάρχουν τρόποι να αυξήσεις τη χωρητικότητα, εύκολοι σχετικά, ωστόσο αν έχεις περιορισμένο budget δεν μπορείς να αγοράσεις τον router που σου δίνει 8*100Gbit ανά κάρτα *22 κάρτες, το κόστος αυτού είναι όσο 5 routers του Κινέζου και το να πενταπλασιάσεις το κόστος εξοπλισμού -απλό παράδειγμα, μην αναφερθώ στην κινητή- θα περάσει στους καταναλωτές.

 

Ε μη το λες. Οι κινέζοι είναι εξπρές στην αντιγραφή

Εχε χάρη που η /// δεν είναι πατεντ τρολ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε μη το λες. Οι κινέζοι είναι εξπρές στην αντιγραφή

Εχε χάρη που η /// δεν είναι πατεντ τρολ.

 

Προφανώς και η Huawei έχει σε ένα βαθμό ανταγωνιστικά προιόντα. Ωστόσο, ο πάροχος που θα πάρει κινέζο για οικονομία δεν θα πάρει το state of the art του κινέζου. Θα πάρεις έναν edge router πχ με x*10G ανά κάρτα, που σε περιορίζει μετά μιας και δεν έχουν ούτε dark fibers να κάθονται ούτε είναι εύκολο να κατασκευάσεις νέο δίκτυο κορμού. Εκεί, αν σε επίπεδο core & edge έχεις θέμα capacity και δεν έχεις τον εξοπλισμό με τις υπάρχουσες ίνες να αυξήσει το capacity σου, έχεις πρόβλημα. Αν κρίνω από τις συνδέσεις σταθερής της Wind, που έχουν πρόβλημα σε μεγάλο μέρος τους όσον αφορά το capacity -συγχρονίζεις 100 και πάνω από 50-60 δεν βλέπεις ποτέ- στις ίδιες περιοχές, ακόμα και να αυξήσει το capacity των radios αν από πίσω δεν έχεις αντίστοιχο ''μπουρί'', δεν καταφερνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

3G πριν λιγη ώρα στα Τρίκαλα περιοχή Αγιος Κωνσταντίνος και 1 χιλιόμετρο απο το κέντρο..να σημειώσω οτι άλλαξα κάρτα sim σήμερα γιατί ειχε φθαρεί η προηγούμενη αν παίζει ρολο.

 

https://postimg.org/image/ka51i4p1h/

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοστόμου Σμύρνης γωνία με Τσιμισκή σχεδόν, η Wind εκτός δικτύου σε 1ο όροφο σε μπαλκονακι. Αν είναι δυνατόν..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοστόμου Σμύρνης γωνία με Τσιμισκή σχεδόν, η Wind εκτός δικτύου σε 1ο όροφο σε μπαλκονακι. Αν είναι δυνατόν..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το λες τρύπα, τυρί έμενταλ το λες το δίκτυο. Πόσο πιο κέντρο ποια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Λοιπόν έκατσα και διάβασα ολο σχεδόν το post γιατί είμαι στη φάση που πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω στο ΟΤΕ η θα αλλάξω σε wind. Ήταν να το κάνω πριν 1-2 χρόνια αλλα τότε η γυναίκα είχε αντίθετη άποψη ( για δικούς της λόγους ) , τώρα όμως δεν έχει πρόβλημα . Ίσως να μην ήθελε γιατί είμαστε χρόνια στον ΟΤΕ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η wind συνεχώς αναβαθμίζει το δίκτυο της. Μάλιστα διάβασα κάποιον που είπε ότι τώρα στα Τρίκαλα έχει 3g. Το ωραίο είναι ότι μετακομίζω Καρδίτσα άρα με καλύπτει σαν δίκτυο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : να κάνω συμβόλαιο με τη wind? Έχει καλύτερη προσφορά από ΟΤΕ αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάνω κλήσεις ( συνήθως χρησιμοποιώ 2g για οικονομία μπαταρίας στο κινητό ) και να έχω 4g για Ίντερνετ. Εσείς τι λέτε ? Είναι καλή εποχή για αλλαγή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον έχει την διαθέσει να μου απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Λοιπόν έκατσα και διάβασα ολο σχεδόν το post γιατί είμαι στη φάση που πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω στο ΟΤΕ η θα αλλάξω σε wind. Ήταν να το κάνω πριν 1-2 χρόνια αλλα τότε η γυναίκα είχε αντίθετη άποψη ( για δικούς της λόγους ) , τώρα όμως δεν έχει πρόβλημα . Ίσως να μην ήθελε γιατί είμαστε χρόνια στον ΟΤΕ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η wind συνεχώς αναβαθμίζει το δίκτυο της. Μάλιστα διάβασα κάποιον που είπε ότι τώρα στα Τρίκαλα έχει 3g. Το ωραίο είναι ότι μετακομίζω Καρδίτσα άρα με καλύπτει σαν δίκτυο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : να κάνω συμβόλαιο με τη wind? Έχει καλύτερη προσφορά από ΟΤΕ αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάνω κλήσεις ( συνήθως χρησιμοποιώ 2g για οικονομία μπαταρίας στο κινητό ) και να έχω 4g για Ίντερνετ. Εσείς τι λέτε ? Είναι καλή εποχή για αλλαγή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον έχει την διαθέσει να μου απάντηση.

 

Στον χάρτη κάλυψης, η Καρδίτσα φαίνεται να έχει 4G. Περίπου τα ίδια ισχύουν και για το 3G, που έχει ξεχωριστό χάρτη.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να βρεις έναν γνωστό που έχει WIND ή να πάρεις ένα καρτοκινητό F2G ή Q, όσο πιο φθηνά γίνεται (συνήθως από πλανόδιους), για να τσεκάρεις πρώτα την κάλυψη στις περιοχές που ενδιαφέρεσαι. Καλύτερα να κάνεις πρώτα αυτό, πριν μπλέξεις με συμβόλαια, αλλά γενικά όπου έχει αναβαθμίσει η WIND, παίζει αρκετά καλά το δίκτυο.

 

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/ypostirixi/coverage/December_2017/4g_out_greece_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Λοιπόν έκατσα και διάβασα ολο σχεδόν το post γιατί είμαι στη φάση που πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω στο ΟΤΕ η θα αλλάξω σε wind. Ήταν να το κάνω πριν 1-2 χρόνια αλλα τότε η γυναίκα είχε αντίθετη άποψη ( για δικούς της λόγους ) , τώρα όμως δεν έχει πρόβλημα . Ίσως να μην ήθελε γιατί είμαστε χρόνια στον ΟΤΕ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η wind συνεχώς αναβαθμίζει το δίκτυο της. Μάλιστα διάβασα κάποιον που είπε ότι τώρα στα Τρίκαλα έχει 3g. Το ωραίο είναι ότι μετακομίζω Καρδίτσα άρα με καλύπτει σαν δίκτυο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : να κάνω συμβόλαιο με τη wind? Έχει καλύτερη προσφορά από ΟΤΕ αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάνω κλήσεις ( συνήθως χρησιμοποιώ 2g για οικονομία μπαταρίας στο κινητό ) και να έχω 4g για Ίντερνετ. Εσείς τι λέτε ? Είναι καλή εποχή για αλλαγή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον έχει την διαθέσει να μου απάντηση.

 

Καλησπέρα,απο Τρίκαλα είμαι και έχω να σου πω ότι αναβαθμίστηκε η περιοχή και η Καρδίτσα ενω συνεχίζεται ακόμα η αναβάθμιση.Στο 2g (επειδή έτσι το χω και γω)έχει εξαιρετική ποιότητα και δεν χάνεις κλήσεις,καλύτερα να κάνεις αυτό που είπε ο Μήτσος όμως να πάρεις ένα f2g να το δουλέψεις για λίγες μέρες να σιγουρευτείς γιατί μετά την αναβάθμιση δεν έχω πάει προς Καρδίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Λοιπόν έκατσα και διάβασα ολο σχεδόν το post γιατί είμαι στη φάση που πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω στο ΟΤΕ η θα αλλάξω σε wind. Ήταν να το κάνω πριν 1-2 χρόνια αλλα τότε η γυναίκα είχε αντίθετη άποψη ( για δικούς της λόγους ) , τώρα όμως δεν έχει πρόβλημα . Ίσως να μην ήθελε γιατί είμαστε χρόνια στον ΟΤΕ. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η wind συνεχώς αναβαθμίζει το δίκτυο της. Μάλιστα διάβασα κάποιον που είπε ότι τώρα στα Τρίκαλα έχει 3g. Το ωραίο είναι ότι μετακομίζω Καρδίτσα άρα με καλύπτει σαν δίκτυο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : να κάνω συμβόλαιο με τη wind? Έχει καλύτερη προσφορά από ΟΤΕ αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάνω κλήσεις ( συνήθως χρησιμοποιώ 2g για οικονομία μπαταρίας στο κινητό ) και να έχω 4g για Ίντερνετ. Εσείς τι λέτε ? Είναι καλή εποχή για αλλαγή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιον έχει την διαθέσει να μου απάντηση.[/QUOT

 

Καταρχας οπου βλεπεις 4G παιζει και H+.Οι ταχυτητες 4G ειναι απο 5-10Mbps μεχρι 100.Μεσος ορος τα 20Mbps.Κυρια μπαντα ειναι η B20 ή 800Mhz ή 800αρα.Οποτε προσοχη τι συσκευη εχεις ειδικα αν ειναι κινεζικα.Κατι Xiaomi/Meizu και γενικα τηλεφωνα απο Κινα δεν εχουν ολα την B20.Θα δεις μεγαλη διαφορα αν δεν την εχεις,εχω 2 xiaomi κινητα.Το ενα χωρις 800αρα.Και στην επαρχια ειχα θεμα.

Οσο για την γυναικα σου,αν φοβαται με την καλυψη της Wind,που αυτο θα ηταν το θεμα της να παρει ενα 2ο νουμερο cosmote για δεδομενα και ας βαζει 5€ καθε 3 μηνες.

Δοκιμαστε με ενα F2G,μια βδομαδα σε Τρικαλα-Καρδιτσα.Εαν σας καλυπτει,μεταφερετε τα κυρια νουμερα σας.

Εγω που κινουμαι στη Θεσσαλονικη το τελευταιο χρονο βλεπω πολυ μεγαλη βελτιωση.Αλλα η Κεντρικη-Δυτικη Μακεδονια και ο Νομος Δραμας εχουν μεινει ακομα στο παλιο δικτυο.Γι αυτο ο κοσμος στην Βορεια ελλαδα δισταζει να παει σε F2G/Q και γενικα στην Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι η εξής : να κάνω συμβόλαιο με τη wind? Έχει καλύτερη προσφορά από ΟΤΕ αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χάνω κλήσεις ( συνήθως χρησιμοποιώ 2g για οικονομία μπαταρίας στο κινητό ) και να έχω 4g για Ίντερνετ.

...,αν φοβαται με την καλυψη της Wind,να παρει ενα 2ο νουμερο cosmote για δεδομενα και ας βαζει 5€ καθε 3 μηνες.

 

Αν ενδιαφέρεται για συμβόλαιο, μάλλον δεν έχει νόημα να πάρει ΚΑΙ καρτοκινητό. Αν και όπως έχουν γίνει τα συμβόλαια, στα οποία μέχρι και τέλος ενεργοποίησης έχουν εφαρμόσει, μου φαίνονται σαν είδος πολυτελείας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμαστε με ενα F2G,μια βδομαδα σε Τρικαλα-Καρδιτσα.Εαν σας καλυπτει,μεταφερετε τα κυρια νουμερα σας.

 

Η μόνη σίγουρη λύση, ειδικά αν πρόκειται να προχωρήσει σε δέσμευση συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εσάς που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε. Θα λάβω σοβαρά υπόψιν τις συμβουλές σας και θα σκεφτώ τι είναι καλύτερο να κάνω. Όσο για το φίλο από τα Τρίκαλα με ικανοποίησε η απάντηση του σχετικά με το σήμα της wind.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εσάς που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε. Θα λάβω σοβαρά υπόψιν τις συμβουλές σας και θα σκεφτώ τι είναι καλύτερο να κάνω. Όσο για το φίλο από τα Τρίκαλα με ικανοποίησε η απάντηση του σχετικά με το σήμα της wind.

 

Σε ποια περιοχή της Καρδίτσας ζεις;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχει η wind τελικά στη Τσιμισκή, στα Έβερεστ συγκεκριμένα. Αν το βάλω για 4g πιάνει μόνο Edge.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180123/d750fb6e2306ba225380570fcda08bd4.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2f957b549361882d84227dfceb3c9310.jpg1ee1d565f3d034f669216f9e4e1f2ba9.jpg

Edited by XP130TD
τεράστια εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα σου είναι πολύ αδύναμο. Λογικό είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα αλλά γιατί να έχει τόσο μεγάλο κενό μέσα στο κέντρο της πόλης.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα αλλά γιατί να έχει τόσο μεγάλο κενό μέσα στο κέντρο της πόλης.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί δεν έχει κεραία; Νομίζω λέμε τα αυτονόητα :confused: Στην Wind το καταχώρησες σαν παράπονο;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω την εξης απορια ... ειμαι συνδρομήτης Q .. ειχα σήμα .. εσείς που έχετε wind είχατε σήμα ή μόνο το παρακλάδι της wind που λέγετε Q είχαν σήμα;; ειχα και καλό 4G .. όσοι είστασταν στο συλλαρητηριο

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχει τόσο πυκνό δίκτυο στο κέντρο όσο ο ανταγωνισμός και φαίνεται έντονα δυστυχώς. Θα τους καλέσω αύριο.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,εχει τωρα απο την αρχη της εβδομαδας στην περιοχη που κατοικω(εχω Q) και μια εχει σημα μια δεν εχει καθολου...και κυριως απο τις 12-1 το μεσημερι μεχρι 6-7 το απογευμα.Χθες εστειλα μυνημα στην wind στο fb και η απαντηση που πηρα ειναι πως γινετε αναβαθμιση δικτυου στην περιοχη μου.Εδω που κατοικω η περιοχη εχει 3G πιο πολυ και σε ορισμενα λιγα σημεια πιανει 4G.

Οταν λενε πως θα γινει αναβαθμιση εννοουνε πως θα βαλουνε κεραιες 4G και θα εχουμε καλυτερο σημα??

Τι ακριβως εργασιες ειναι αυτες και ποσες μερες διαρκουνε??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,εχει τωρα απο την αρχη της εβδομαδας στην περιοχη που κατοικω(εχω Q) και μια εχει σημα μια δεν εχει καθολου...και κυριως απο τις 12-1 το μεσημερι μεχρι 6-7 το απογευμα.Χθες εστειλα μυνημα στην wind στο fb και η απαντηση που πηρα ειναι πως γινετε αναβαθμιση δικτυου στην περιοχη μου.Εδω που κατοικω η περιοχη εχει 3G πιο πολυ και σε ορισμενα λιγα σημεια πιανει 4G.

Οταν λενε πως θα γινει αναβαθμιση εννοουνε πως θα βαλουνε κεραιες 4G και θα εχουμε καλυτερο σημα??

Τι ακριβως εργασιες ειναι αυτες και ποσες μερες διαρκουνε??

 

Ποια περιοχη;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λιγο εξω απο την Λαρισα,15 λεπτα με αυτοκινητο μεχρι το κεντρο.

 

Ναι. Αναβαθμίζεται με 4η γενιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αναβαθμίζεται με 4η γενιά.

 

Δηλαδη εννοεις 4G??πως το γνωριζεις αυτο,υπαρχει καποια σελιδα στην wind που το λεει,ποιες περιοχες αναβαθμιζονται κτλ??

Ποσες μερες χρειαζεται για να γινει η αναβαθμιση μηπως γνωριζεις?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...