Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν πάμε εξωτερικό τι πρέπει να κάνουμε πριν φύγουμε; ενεργοποιούμε κανένα πακέτο; με ενδιαφέρει τα δεδομένα που θα σερφάρω πόσο κάνουν!

 

Για τις κλησεις δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως - το κινητό συνδέεται αυτόματα με το δίκτυο της χώρας που βρίσκεσαι και σου έρχεται στο καπάκι ενημερωτικό SMS από τη WIND που αναφέρει τις χρεώσεις για εισερχόμενες, εξερχόμενες και data (διαφέρουν από χώρα σε χώρα).

 

Για data δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω χρησιμοποίησει ποτέ στο εξωτερικό... νομίζω πως θα είναι ασύμφορο να χρησιμοποιήσεις data με roaming.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

όταν πάμε εξωτερικό τι πρέπει να κάνουμε πριν φύγουμε; ενεργοποιούμε κανένα πακέτο; με ενδιαφέρει τα δεδομένα που θα σερφάρω πόσο κάνουν!

 

Οι τιμές διαφερουν σε μεγάλο βαθμό ανάλογα που πας. Αν πας σε χωρες της ΕΕ ισχύει η ευρωταρίφα αν πας αλλού ισχύουν άλλες πολύ ακριβότερες τιμές. Επίσης αν πας εκτός ΕΕ σε κάποιες χώρες ίσως δε μπορείς να κάνεις κλήσεις με καρτοκινητό.

Οπότε καλό είναι να διευκρινήσεις που πας για να πάρεις σαφή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση για την προώθηση από f2g σε f2g , για αυτόν που την κάνει ή αυτοί που σε καλούν?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση για την προώθηση από f2g σε f2g , για αυτόν που την κάνει ή αυτοί που σε καλούν?

 

οχι, καμια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τις κλησεις δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως - το κινητό συνδέεται αυτόματα με το δίκτυο της χώρας που βρίσκεσαι και σου έρχεται στο καπάκι ενημερωτικό SMS από τη WIND που αναφέρει τις χρεώσεις για εισερχόμενες, εξερχόμενες και data (διαφέρουν από χώρα σε χώρα).

 

Για data δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έχω χρησιμοποίησει ποτέ στο εξωτερικό... νομίζω πως θα είναι ασύμφορο να χρησιμοποιήσεις data με roaming.

 

Οι τιμές διαφερουν σε μεγάλο βαθμό ανάλογα που πας. Αν πας σε χωρες της ΕΕ ισχύει η ευρωταρίφα αν πας αλλού ισχύουν άλλες πολύ ακριβότερες τιμές. Επίσης αν πας εκτός ΕΕ σε κάποιες χώρες ίσως δε μπορείς να κάνεις κλήσεις με καρτοκινητό.

Οπότε καλό είναι να διευκρινήσεις που πας για να πάρεις σαφή απάντηση

εάν είμαι ήδη εξωτερικό μπορώ φαντάζομαι να αγοράσω online πακέτο ομιλίας κλπ.το θέμα είναι πριν φύγω εάν χρειάζεται να κάνω κάτι με την wind.να ζητήσω να "ανοίξει" η γραμμή όπως παλαιότερα εάν θυμάμαι

 

ειδικά με τα δεδομένα εάν έχω π.χ. ένα γιγα από Ελλάδα πως καταναλώνεται στο εξωτερικό; γενικά τα λεπτά, μηνύματα, δεδομένα του πακέτου καταναλώνονται στο εξωτερικό; με τι ρυθμό;

 

μιλάω πάντα για ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

εάν είμαι ήδη εξωτερικό μπορώ φαντάζομαι να αγοράσω online πακέτο ομιλίας κλπ.το θέμα είναι πριν φύγω εάν χρειάζεται να κάνω κάτι με την wind.να ζητήσω να "ανοίξει" η γραμμή όπως παλαιότερα εάν θυμάμαι

 

ειδικά με τα δεδομένα εάν έχω π.χ. ένα γιγα από Ελλάδα πως καταναλώνεται στο εξωτερικό; γενικά τα λεπτά, μηνύματα, δεδομένα του πακέτου καταναλώνονται στο εξωτερικό; με τι ρυθμό;

 

μιλάω πάντα για ΕΕ

φυσικά και μπορείς να αγοράσεις online πακέτο ομιλίας στο εξωτερικό : θα ισχύει για όταν γυρίσεις στην Ελλάδα.

Επίσης το 1 Γίγα καταναλώνεται στην Ευρωπαική ένωση με τον ίδιο τρόπο που καταναλώνετε στην Ελλάδα. Στοιχίζει όμως 250 ευρώ, δηλαδή 0,25 το ΜΒ

Κανένα πακέτο δεν υπάρχει για εξωτερικό ....

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς να αγοράσεις online πακέτο ομιλίας στο εξωτερικό : θα ισχύει για όταν γυρίσεις στην Ελλάδα.

Επίσης το 1 Γίγα καταναλώνεται στην Ευρωπαική ένωση με τον ίδιο τρόπο που καταναλώνετε στην Ελλάδα. Στοιχίζει όμως 250 ευρώ, δηλαδή 0,25 το ΜΒ

Κανένα πακέτο δεν υπάρχει για εξωτερικό ....

πω! Δηλαδή ούτε εντός της ρημαδο ευρωπαϊκής ένωσης δεν έχουμε φτηνό ίντερνετ; να θες να ψάξεις κάτι στην μέση του δρόμου σε άλλη χώρα μέσω του κινητού θα χρεωθεις όσο μια νύχτα στο ξενοδοχείο? Να χεθω τότε την Ευρωπαϊκή πίστη μου μέσα! από τις εκεί εταιρείες δεν μπορώ να αγοράσω δεδομένα;

 

πως νόμιζα ότι ότι περιλαμβάνει το πακέτο/ συμβόλαιο μπορεί να καταναλωθεί και σε άλλη χώρα ευρωπαϊκής ένωσης συν κάποιο πάγιο ποσό;

Link to comment
Share on other sites

οχι, καμια.

 

τι είναι αυτό το πράγμα δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, πήγα σήμερα και ρώτησα σε κατάστημα wind και public και μου είπαν ότι έχεις χρέωση όταν κάνεις προώθηση από f2g σε f2g , τι γίνεται δεν ξέρω , βγάλτε συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό το πράγμα δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, πήγα σήμερα και ρώτησα σε κατάστημα wind και public και μου είπαν ότι έχεις χρέωση όταν κάνεις προώθηση από f2g σε f2g , τι γίνεται δεν ξέρω , βγάλτε συμπέρασμα

 

Εννοείτε οτι έχεις χρέωση από f2g σε f2g αν δεν έχεις πακέτο χρόνου ομιλίας. Αν έχεις πακέτο αφαιρείτε από κει. Είναι σαν να πραγματοποιείς κανονική κλήση από το ένα κινητό στο άλλο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρέωση σαν πάγιο.

Αυτός που σε καλεί χρεώνεται όσο θα χρεωνόταν έτσι και αλλιώς, ακόμα και αν το προωθήσεις στην Αμερική.

Ο αριθμός που δέχεται την αρχική κλήση χρεώνεται την κλήση στον αριθμό που προωθεί την κλήση. Αν έχεις δωρεάν λεπτά προς f2g τότε θα σου καταναλώνει από αυτά. Αν όχι, θα έχεις κανονική χρονοχρέωση.

 

Ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος βέβαια, γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι έχεις χρέωση από f2g σε f2g αν δεν έχεις πακέτο χρόνου ομιλίας. Αν έχεις πακέτο αφαιρείτε από κει. Είναι σαν να πραγματοποιείς κανονική κλήση από το ένα κινητό στο άλλο.

 

η ερωτηση ηταν αν υπαρχει εξτρα χρεωση οχι αν εχει χρεωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω και εγώ. Ο πάντα ενημερωμένος Pexths απάντησε για την Έξτρα χρέωση , και έξτρα χρέωση δεν υπάρχει .

Σε όλες τις προωθήσεις σε όλες τις εταιρείες η χρέωση είναι όσο μία κλήση

Από το πακέτο αν έχεις πακέτο , από το 0,01 σε όσες ισχύει , ή από το υπόλοιπο , ανάλογα πάντα αν έχεις πακέτο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω ενα f2g το οποίο έληγε στις 20/08 με υπόλοιπο 45€.Φυσικά εγώ το είχα ξεχάσει και δεν ανανέωσα , το πήρα όμως χαμπάρι σήμερα.Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και τους είπα πως αν ανανεώσω γίνεται να μου επιστρέψουν το υπόλοιπο;Η απάντηση ήταν οχι και τα κλασικά.Βέβαια εγώ έβαλα τώρα μια των 10€ για να μην χάσω το νούμερο αλλά γίνεται με κάποιο τρόπο να μου δώσουν το υπόλοιπο που είχα.Ίσως αν μπορώ μέσω e-mail ,τι να πω...

Μπορεί κάποιος να μου δώσει το e-mail της εξυπηρέτησης;

Και αν καποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει τι έγινε τελικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα είναι.άλλους δε τους χρεώνει καν(αν και πιστεύω πως θα σε χρεώσει κάποια στγμή)

και άλλους μας χρεώνει κάθε λίγο και λιγάκι 1ευρώ ενώ έχουμε κλειστά τα δεδομένα.

Just an update, δεν που εχει ερθει ακομα κατι..

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρεωθηκα το 1 ευρω του ημερησιου ιντερνετ, φυσικα χωρις να κανω καποια χρηση δεδομενων. Μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να διεκδικησω τα χρηματα; Αφαιρεσα ηδη ενα γραμμα απο το APN για να κλειδωσω την προσβαση, αλλα μπορει επισης καποιος να μου εξηγησει αν υπαρχει ευκολοτερος τροπος απο αυτη την αηδια;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρεωθηκα το 1 ευρω του ημερησιου ιντερνετ, φυσικα χωρις να κανω καποια χρηση δεδομενων. Μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να διεκδικησω τα χρηματα; Αφαιρεσα ηδη ενα γραμμα απο το APN για να κλειδωσω την προσβαση, αλλα μπορει επισης καποιος να μου εξηγησει αν υπαρχει ευκολοτερος τροπος απο αυτη την αηδια;

 

Ευχαριστω.

 

Κάλεσε 1231 και ζήτα να σου απενεργοποιησουν το ίντερνετ. Δεν θα ξαναδείς πλέον χρέωση μετά από αυτήν την διαδικασία. Σε περίπτωση που θέλεις να το ενεργοποιήσεις εκ νέου ξανακαλείς και γίνεται επανενεργοποίηση.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει ευκολοτερος τροπος απο αυτη την αηδια;

 

Ευχαριστω.

δεν υπαρχει η καλεις 1231 και κλεινεις τα data τελειως

εγω κανω το δευτερο και ησυχασα γιατι φλασαρω τακτικα roms και τσουπ η χρεωση

αντε παλι παραπονα στο FB

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρεωθηκα το 1 ευρω του ημερησιου ιντερνετ, φυσικα χωρις να κανω καποια χρηση δεδομενων. Μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να διεκδικησω τα χρηματα; Αφαιρεσα ηδη ενα γραμμα απο το APN για να κλειδωσω την προσβαση, αλλα μπορει επισης καποιος να μου εξηγησει αν υπαρχει ευκολοτερος τροπος απο αυτη την αηδια;

 

Ευχαριστω.

Το έχω πάθει και εγώ δύο φορές. για επιστροφή των χρημάτων θέλει λίγο υπομονή. Γράφεις στο facebook/F2G και (εγώ τουλάχιστον) και στη φόρμα επικοινωνίας από το site της Wind. Τώρα για να μην το πάθεις πάλι και επειδή έχω διαβάσει ότι κάποιος που άλλαξε το APN συνέχισε η χρέωση, ζητάς από το τμήμα εξυπηρέτησης, να γίνει διακοπή της χρήσης δεδομένων. Ηλίθια διαδικασία, αλλά μου φαίνεται ότι είναι η πιο σίγουρη για να μην συνεχιστούν οι χρεώσεις daily internet.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει ακυρο apn + κλειστά data και δεν με εχει χρεώσει ποτέ μέχρι τώρα ,ούτε σε f2g & q . Νομίζω έχει αναφερθεί και παλιότερα εδώ,το πρόβλημα της χρέωσης ίσως προκαλείται από τα προφίλ για τα mms,τα οποία είναι ενεργοποιημένα. Μ'αυτόν τον τρόπο δικαιολογείται η χρέωση και σε παλιότερα κινητά.
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικά τα εχω σβήσει τελείως. Απλά ανέφερα κάτι που είχε γραφτεί παλιότερα. Νομίζω οτι αν δεν έχει κάποιος άλλη λύση και συνεχίζει η χρέωση,δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Πακετο MMS για καρτοκινητα εχει η Wind? Προς ολους?

Η ληψη MMS χρεωνεται (εχεις δεν εχεις πακετο data ή δεν εχει σχεση)?

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...