Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Ρώτησα εάν είναι ενεργοποιημένο και μου είπαν όχι, τράβηξαν φωτο την ταυτότητα μου και ΤΕΛΟΣ.

Μηπως ειναι δηλωμενο στο ονομα σου; Αυτος ειναι και ο λογος που βγαζουν φωτο την ταυτοτητα, ωστε μετά να κάνουν ταυτοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, VIPdriver said:

Μηπως ειναι δηλωμενο στο ονομα σου; Αυτος ειναι και ο λογος που βγαζουν φωτο την ταυτοτητα, ωστε μετά να κάνουν ταυτοποίηση. 

Το έχω απαντήσει ήδη, επί 8 μήνες ήμουν σίγουρος ότι είχε γίνει η ταυτοποιήση και χρησιμοποιούσα το νούμερο κανονικά, μέχρι που προχθές ήθελα να κάνω twin sim και μου ζήτησαν ταυτότητα...αυτό ήταν!

Το θέμα δεν είναι να μάθω πόσο βλάκας είμαι που δεν το ήξερα, που δεν αυτό και που δεν το άλλο ΑΛΛΑ αν υπάρχει λύση πέρα του πέτα την κάρτα, ή πήδα από το μπαλκόνι😁

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

Το έχω απαντήσει ήδη, επί 8 μήνες ήμουν σίγουρος ότι είχε γίνει η ταυτοποιήση και χρησιμοποιούσα το νούμερο κανονικά, μέχρι που προχθές ήθελα να κάνω twin sim και μου ζήτησαν ταυτότητα...αυτό ήταν!

Το θέμα δεν είναι να μάθω πόσο βλάκας είμαι που δεν το ήξερα, που δεν αυτό και που δεν το άλλο ΑΛΛΑ αν υπάρχει λύση πέρα του πέτα την κάρτα, ή πήδα από το μπαλκόνι😁

Μόνο αν έβρισκες το κατάστημα αλλά και πάλι δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ONOUFRIOS1980 said:

 προχθές ήθελα να κάνω twin sim και μου ζήτησαν ταυτότητα...αυτό ήταν!

Προσπαθώ να καταλάβω τον λογο που κρατησαν τα στοιχεια σου και δεν ταυτοποιησαν το νουμερο. Μήπως μπερδεψαν τα νουμερα; Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε κατάστημα με την ταυτότητα και θα τους ζητουσα να ψαξουν νουμερο στα στοιχεια μου. Εαν δεν βρουν καποιο νούμερο, πας και το καταγγελεις στην αστυνομια και αλλαζεις ταυτότητα. 

Link to comment
Share on other sites

@ONOUFRIOS1980

Κανε και ενα search τον αριθμό στο 11888 . gr ή σε εφαρμογη τηλεφωνικου καταλογου μηπως ειναι καταχωρημενα τα στοιχεια στον καταλογο που πολλες φορες συμβαινει να ειναι.

 

Επισης ισως βρεις καποιο στοιχειο αν μπεις στο mycosmote app. Το πιο πιθανο ονομα και αφμ,εφοσον τα εχει περασει ο κατοχος. Και ισως δεις και αλλα νουμερα που ειναι στο ονομα του με ελπιδα να τον βρεις. Αλλη λυση δεν υπαρχει. Για τους λογους που ηδη αναφέρθηκαν ομως,και επειδη μπορει ανα πασα στιγμη να ζητησει νεα σιμ ο ιδιοκτητης της με ο,τι συνεπαγεται για την ασφαλεια των συναλλαγων σου, η πιο ενδεδειγμενη λυση (αν δεν βρεις ποιος ειναι) ειναι να την πεταξεις και να παρεις απο καταστημα καινουργιο αριθμό.

 

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Προσπαθώ να καταλάβω τον λογο που κρατησαν τα στοιχεια σου και δεν ταυτοποιησαν το νουμερο. Μήπως μπερδεψαν τα νουμερα; Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε κατάστημα με την ταυτότητα και θα τους ζητουσα να ψαξουν νουμερο στα στοιχεια μου. Εαν δεν βρουν καποιο νούμερο, πας και το καταγγελεις στην αστυνομια και αλλαζεις ταυτότητα. 

δεν αποκλειεται στις περιπτωσεις των πλανοδιων πωλητων,να χαθούν στοιχεια, να γινει λαθος,να ξεχαστει καποια μεταβιβαση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

έχω 12 ευρώ μέσα στο αριθμό μου και μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Balance expires on 19/1/2024"

 

αυτό (εάν και δεν θέλω να το πιστέψω) σημαίνει ότι στις 20/4 δεν θα υπάρχει αυτό το υπόλοιπο;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, stelaras101 said:

καλησπέρα σε όλους,

έχω 12 ευρώ μέσα στο αριθμό μου και μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Balance expires on 19/1/2024"

 

αυτό (εάν και δεν θέλω να το πιστέψω) σημαίνει ότι στις 20/4 δεν θα υπάρχει αυτό το υπόλοιπο;

Ναι, εάν δεν βάλεις χρήματα στον αριθμό μέχρι 19/4 το βράδυ θα χαθούν τα 12 ευρώ.
Αν δεν θες να τα χάσεις πήγαινε σε κατάστημα cosmote και βάλε 8 ευρώ (μέχρι 19/4).

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stelaras101 said:

καλησπέρα σε όλους,

έχω 12 ευρώ μέσα στο αριθμό μου και μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Balance expires on 19/1/2024"

 

αυτό (εάν και δεν θέλω να το πιστέψω) σημαίνει ότι στις 20/4 δεν θα υπάρχει αυτό το υπόλοιπο;

19/1 γράφεις. Είναι τυπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, sou_d said:

19/1 γράφεις. Είναι τυπογραφικό;

ναι σορρυ, 19/4

 

18 ώρες πριν, opmgls said:

Ναι, εάν δεν βάλεις χρήματα στον αριθμό μέχρι 19/4 το βράδυ θα χαθούν τα 12 ευρώ.
Αν δεν θες να τα χάσεις πήγαινε σε κατάστημα cosmote και βάλε 8 ευρώ (μέχρι 19/4).

μάλιστα thanx, υπάρχει σε κανένα άλλο κράτος του κόσμου η έννοια της διαγραφής χρημάτων; σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σίγουρα όχι 😄

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stelaras101 said:

ναι σορρυ, 19/4

 

μάλιστα thanx, υπάρχει σε κανένα άλλο κράτος του κόσμου η έννοια της διαγραφής χρημάτων; σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σίγουρα όχι 😄

Υπάρχει διαδικασία να τα πάρεις πίσω 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stelaras101 said:

Υπάρχει σε κανένα άλλο κράτος του κόσμου η έννοια της διαγραφής χρημάτων; σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σίγουρα όχι 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι - χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου.

Κάθε φορά που πληρώνεις σε καρτοκινητό αγοράζεις χρόνο ομιλίας, άρα μετατρέπεις τα χρήματα σου σε παροχές που σου δίνει ο πάροχος του καρτοκινητό. Αυτές οι παροχές έχουν ημερομηνία λήξης. Αν περάσει η ημερομηνία λήξης χάνονται οι παροχές, άρα χάνεται το υπόλοιπο σου.

Ακόμα και σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα μπορεί ένας λογαριασμός να μπει σε αδράνεια και πιθανώς να χαθούν τα χρήματα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, geoponer said:

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι - χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου.

Κάθε φορά που πληρώνεις σε καρτοκινητό αγοράζεις χρόνο ομιλίας, άρα μετατρέπεις τα χρήματα σου σε παροχές που σου δίνει ο πάροχος του καρτοκινητό. Αυτές οι παροχές έχουν ημερομηνία λήξης. Αν περάσει η ημερομηνία λήξης χάνονται οι παροχές, άρα χάνεται το υπόλοιπο σου.

Ακόμα και σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα μπορεί ένας λογαριασμός να μπει σε αδράνεια και πιθανώς να χαθούν τα χρήματα.

H αδράνεια των λογαριασμών λιανικής στις (ελληνικές) τράπεζες είναι 20 έτη (για να παραγραφούν τα χρήματα).

 

Συμφωνώ μερικώς με το σκεπτικό που αναφέρεις εάν τα χρήματα μεταφράζονταν απευθείας σε λεπτά ομιλίας και data, εάν δηλαδή αγοράζαμε απευθείας κάποιο από τα πακέτα με τις αντίστοιχες παροχές, μετά από 1 μήνα ό,τι διαθέτει το πακέτο μηδενίζονται.

Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν 2 βήματα, ένας κουμπαράς (που βάζεις αρχικά χρήματα) και μια υπηρεσία που ενεργοποιείς χρησιμοποιώντας τα χρήματα τον κουμπαρά σου.

Τα λεφτά που έχεις στον κουμπαρά σου δεν μπορώ να δικαιολογήσω λογικά γιατί να εξαφανίζονται.

 

 

Edited by stelaras101
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, stelaras101 said:

H αδράνεια των λογαριασμών λιανικής στις (ελληνικές) τράπεζες είναι 20 έτη (για να παραγραφούν τα χρήματα).

 

Συμφωνώ μερικώς με το σκεπτικό που αναφέρεις εάν τα χρήματα μεταφράζονταν απευθείας σε λεπτά ομιλίας και data, εάν δηλαδή αγοράζαμε απευθείας κάποιο από τα πακέτα με τις αντίστοιχες παροχές, μετά από 1 μήνα ό,τι διαθέτει το πακέτο μηδενίζονται.

Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν 2 βήματα, ένας κουμπαράς (που βάζεις αρχικά χρήματα) και μια υπηρεσία που ενεργοποιείς χρησιμοποιώντας τα χρήματα τον κουμπαρά σου.

Τα λεφτά που έχεις στον κουμπαρά σου δεν μπορώ να δικαιολογήσω λογικά γιατί να εξαφανίζονται.

 

 

Ελληνική πατέντα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stelaras101 said:

μάλιστα thanx, υπάρχει σε κανένα άλλο κράτος του κόσμου η έννοια της διαγραφής χρημάτων; σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σίγουρα όχι 😄

Μπορείς να κάνεις ένα συμβόλαιο να το πληρώνεις κάθε μήνα και να μην υπάρχει η έννοια της διαγραφής υπολοίπου!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stelaras101 said:

ναι σορρυ, 19/4

 

μάλιστα thanx, υπάρχει σε κανένα άλλο κράτος του κόσμου η έννοια της διαγραφής χρημάτων; σε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σίγουρα όχι 😄

Κατά μία έννοια το κούρεμα καταθέσεων (bail in) είναι κάτι παρόμοιο στις τράπεζες. Αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει 02:30 κι ακόμα άφαντη η ένδειξη για βδομάδα διπλασιασμού 60′+60′, κάποιος να ενημερώσει τον αρμόδιο.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, minus21grams said:

Κοντεύει 02:30 κι ακόμα άφαντη η ένδειξη για βδομάδα διπλασιασμού 60′+60′, κάποιος να ενημερώσει τον αρμόδιο.

Κακως περιμενεις να στο δειξει στο application.:classic_tongue: Βαλε.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..

Σκοπεύω από Q να έρθω frog καθώς η Q εγκατέλειψε τον ανταγωνισμό και δεν είναι "οικονομική" (συγκριτικά με τον ανταγωνισμό).

Σκοπεύω να το κάνω μέσω ηλεκτρονικής αίτησης από εδώ για να επωφεληθώ και του αντίστοιχου δώρου που είδα ότι έχει αλλά και για να μην μου λένε στο Γερμανό κτλ ότι δεν έχουν κάρτες sim frog και τέτοια.

Η ερώτησή μου είναι πόσο καιρό θα πάρει (στο περίπου) από την στιγμή που θα κάνω κλικ θα έρθει η νέα sim και τέλος πάντων θα αλλάξω δίκτυο; 

Ευχαριστώ  

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, keysmith said:

Η ερώτησή μου είναι πόσο καιρό θα πάρει (στο περίπου) από την στιγμή που θα κάνω κλικ θα έρθει η νέα sim και τέλος πάντων θα αλλάξω δίκτυο; 

Ευχαριστώ  

Κάνε την καρδιά σου πέτρα και πήγαινε σε μία κοσμοτέ να τελειώσει γρήγορα η ταλαιπωρία. Ονλαιν κανείς δεν ξέρει. Ενώ στο κατάστημα με ταυτότητα , ταυτοποίηση, παίρνεις την σιμ και φεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, runner70 said:

Κακως περιμενεις να στο δειξει στο application.:classic_tongue: Βαλε.

Γύρω στις 12 το μεσημέρι που ξανάνοιξα το app, είχε ενημερωθεί και ενεργοποίησα το πακέτο.
Έχουν δει πολλά τα μάτια μας από το καρτέλ της κινητής (η COSMOTE ομολογουμένως έχει κάνει λιγότερες χοντράδες σε σχέση με τους άλλους) με αποτέλεσμα να αποκτήσουμε φοβικό σύνδρομο.
Μάλλον θα πρέπει να βάλουμε με μεγάλα κόκκινα γράμματα στο 1ο post του νήματος τα:

1. Υπάρχει μια σχετική ελαστικότητα όσον αφορά στην λήξη υπολοίπου.
Όχι μόνο δεν πρόκειται να αφαιρεθεί το ποσό του λογαριασμού σας αν δεν περάσει η μέρα, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις παρατηρείται άτυπη παράταση λίγων λεπτών (ίσως και ωρών, δεν έχω αντοχή να το ελέγξω μέχρι τα χαράματα)

2. Για τη βδομάδα διπλασιασμού ισχύει το ακριβώς αντίθετο: ακόμα και αν δεν υπάρχει σχετική ένδειξη (60′ & 60′), μπορείτε άφοβα να ενεργοποιήσετε το πακέτο ακόμα και στις 00:01 της Δευτέρας.

Edited by minus21grams
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, keysmith said:

Γεια σας παιδιά..

Σκοπεύω από Q να έρθω frog καθώς η Q εγκατέλειψε τον ανταγωνισμό και δεν είναι "οικονομική" (συγκριτικά με τον ανταγωνισμό).

Σκοπεύω να το κάνω μέσω ηλεκτρονικής αίτησης από εδώ για να επωφεληθώ και του αντίστοιχου δώρου που είδα ότι έχει αλλά και για να μην μου λένε στο Γερμανό κτλ ότι δεν έχουν κάρτες sim frog και τέτοια.

Η ερώτησή μου είναι πόσο καιρό θα πάρει (στο περίπου) από την στιγμή που θα κάνω κλικ θα έρθει η νέα sim και τέλος πάντων θα αλλάξω δίκτυο; 

Ευχαριστώ  

Είναι πολύ εύκολο.

Κατέβασε το mycosmote app και κάνε αίτηση για μεταφορά σε Cosmote Neo. Διάλεξε το πακέτο με όλα απεριόριστα. Ο 1ος μήνας είναι δωρεάν, δε θα πληρώσεις κάτι. Και μετά, 1 μέρα πριν λήξουν οι παροχές (και πρέπει να πληρώσεις μετά) στέλνεις SMS και κάνεις αυτόματα μετατροπή σε W.U. Είναι εύκολο, όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά, η κάρτα έρχεται με courier.

Η διαδικασία θέλει 2-3 εργάσιμες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, keysmith said:

Γεια σας παιδιά..

Σκοπεύω από Q να έρθω frog καθώς η Q εγκατέλειψε τον ανταγωνισμό και δεν είναι "οικονομική" (συγκριτικά με τον ανταγωνισμό).

Σκοπεύω να το κάνω μέσω ηλεκτρονικής αίτησης από εδώ για να επωφεληθώ και του αντίστοιχου δώρου που είδα ότι έχει αλλά και για να μην μου λένε στο Γερμανό κτλ ότι δεν έχουν κάρτες sim frog και τέτοια.

Η ερώτησή μου είναι πόσο καιρό θα πάρει (στο περίπου) από την στιγμή που θα κάνω κλικ θα έρθει η νέα sim και τέλος πάντων θα αλλάξω δίκτυο; 

Ευχαριστώ  

10 εργάσιμες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα Σάββατο 06 Απριλίου έχει διπλασιασμό στα 60 λεπτά; Ρωτάω γιατί διαχειρίζονται δύο νούμερα και στο my cosmote έχει μόνιμα τον διπλασιασμό. Έχασα το μέτρημα 🥵

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, _NikitaS_ said:

Καλημέρα! Σήμερα Σάββατο 06 Απριλίου έχει διπλασιασμό στα 60 λεπτά; Ρωτάω γιατί διαχειρίζονται δύο νούμερα και στο my cosmote έχει μόνιμα τον διπλασιασμό. Έχασα το μέτρημα 🥵

Μπορείς να κατεβασεις την εφαρμογή του frog και να βλεπεις τα διαθεσιμα πακετα χωρις να βαλεις καποιο νουμερο (οταν ζηταει το νουμερο πατάς το Χ παμω αριστερα και μετά επιλεγεις περιηγηση)

rog.thumb.jpg.c351b445d8f43505f2cce66c87115fd2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...