Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απ οτι καταλαβα τα καταστηματα cosmote φερνουν νεες sim την πρωτη βδομαδα καθε μηνα,Τριτη με Τεταρτη,αν πας τοτε η διαδικασια γινεται σε 3-4 μερες

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2024 at 11:40 ΜΜ, opmgls said:

Κανονικά η υπηρεσία προστασίας είναι ενεργοποιημένη by default στην comsote. 
Στον σύνδεσμο που παρεθεσε πιο πάνω ο @patrickdrd το γράφει πρώτο πρώτο στις συχνές ερωτήσεις.

Ειναι ενεργοποιημένη μόνο για νέες συνδέσεις. 

Όσες παλαιές συνδέσεις γίναν πριν το MI πρέπει να στείλουν το μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, andre74 said:

Δύο τρεις μέρες για να καλέσουν κι άλλες τόσες για να στείλουν τη sim/έγγραφα προς υπογραφή, κι άλλες τόσες για να ενεργοποιηθεί η sim μετά την υπογραφή, γύρω στη βδομάδα με 10 μέρες για να χεις ενεργό φρογκ νομίζω,  για κάθε νούμερο που έκανα φορητότητα πρόσφατα. 

Έτσι ακριβώς τελικά και σε εμένα, 3 μέρες τηλέφωνο, άλλες 3 courier, άλλες 2 για ενεργοποίηση του αριθμού μου.

Είχα πάνω από δεκαετία αρκετά φθηνά συμβόλαιο Vodafone που έτσι ξαφνικά αποφάσισαν να ζητήσουν 5 ευρώ παραπάνω.

Η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να δοκιμάσω το δίκτυο της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, atsirtsis said:

Έτσι ακριβώς τελικά και σε εμένα, 3 μέρες τηλέφωνο, άλλες 3 courier, άλλες 2 για ενεργοποίηση του αριθμού μου.

Είχα πάνω από δεκαετία αρκετά φθηνά συμβόλαιο Vodafone που έτσι ξαφνικά αποφάσισαν να ζητήσουν 5 ευρώ παραπάνω.

Η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να δοκιμάσω το δίκτυο της cosmote.

Παίζει ρόλο η περιοχή, αλλά κοινή ομολογία, είναι μέρα με νύχτα υπέρ της cosmote 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νούμερο να καλούν οι παππούδες να ακούν το υπόλοιπο;

 

εντάξει βρήκα ότι ισχύει το 1314

 

ισχύει και το 1298;

Edited by andre74
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα, και τα 2 παίζουν για να ακούσεις. Στο 1298 στέλνεις SMS τη λέξη ΥΠ και σου στέλνει πίσω κάμποσα SMS χωριστά για κάθε τι που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κάνείς το πακέτο της Frog απεριόριστα δεδομένα για μια εβδομάδα με 6.5€ ΚΑΙ  να χρησιμοποιεί το κινητό ως access point; Αν ναι ας μοιραστεί την εμπειρία του.
Πχ. Υπάρχει κάποιο θέμα σύνδεσης αν συνδέεται λάπτοπ σε αυτό;
Υπήρχε κάποιου είδους κόφτης μετά από κάποια ποσότητα δεδομένων;
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, opmgls said:

Εχει βάλει κάνείς το πακέτο της Frog απεριόριστα δεδομένα για μια εβδομάδα με 6.5€ ΚΑΙ  να χρησιμοποιεί το κινητό ως access point; Αν ναι ας μοιραστεί την εμπειρία του.
Πχ. Υπάρχει κάποιο θέμα σύνδεσης αν συνδέεται λάπτοπ σε αυτό;
Υπήρχε κάποιου είδους κόφτης μετά από κάποια ποσότητα δεδομένων;
Ευχαριστώ.

Κανένα πρόβλημα, κανένας κόφτης.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, VIPdriver said:

Μόνο η βονταφον βαζει κοφτη και κανει throttling!

Το αν κάνει καλά ή όχι, θα φανεί στον κόσμο που θα χάσει προς τις άλλες δύο.

Αλλά κάτι μου λέει πως είναι γλυκό το φτηνό και δεν θα το αφήσουν εύκολα..

Οψόμεθα!

 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα θα το χουνε οι βαριοί χρήστες, δεν πιστεύω ότι ο μέσος χρήστης πάει πάνω απο μερικές δεκαδες γιγα (ισως και πολλά λέω) εκτός αν μιλάμε για περιπτώσεις που χρησιμοποιούν αποκλειστικά δεδομένα της κινητής και δεν έχουν wi-fi από σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kmpatra said:

Το πρόβλημα θα το χουνε οι βαριοί χρήστες, δεν πιστεύω ότι ο μέσος χρήστης πάει πάνω απο μερικές δεκαδες γιγα (ισως και πολλά λέω) εκτός αν μιλάμε για περιπτώσεις που χρησιμοποιούν αποκλειστικά δεδομένα της κινητής και δεν έχουν wi-fi από σταθερό.

Εάν μου δίνουν πολλα φτηνά κερασια, αλλά είναι όλα μάπα, δεν ξέρω εάν θα αξίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2024 at 12:18 ΠΜ, stelaras101 said:

Παίδες καλησπέρα, 

Η ενεργοποίηση του DataMeNow με το 2ωρο απεριόριστα data είναι ημερολογιακή; 

Πχ εάν το κάνω 25/2 μετά μπορώ να το ενεργοποιήσω πάλι 1/3;

Για την ιστορία, έτσι ακριβώς είναι.

Είναι 2 ώρες ανά ημερολογιακό μήνα, όχι ανά 30 ημέρες

Οπότε ναι, αν ενεργοποιούσες το πακέτο στις 25/02, θα μπορούσες να το ενεργοποιήσεις εκ νέου στις 01/03.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, VIPdriver said:

Μόνο η βονταφον βαζει κοφτη και κανει throttling!

Όχι μόνο, αλλά και η nova

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sou_d said:

Όχι μόνο, αλλά και η nova

Με την διαφορά οτι η νοβα το καμει σε συγκεκριμένες και δηλωμένες περιπτώσεις, ενω η βονταφονάρα το κάνει σε όλους και κρυφά.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλεις σαν κακιασμένη πεθερά σε ότι αφορά τη vodafone.

Γενικό throttling δεν εφαρμόζεται, μόνο εσύ το διαπιστώνεις και ανακοινώνεις με βεβαιότητα εδώ και εκεί. Το throttling είναι η επίτηδες μείωση της ταχύτητας για κάποια ήδη κίνησης ή κατηγορίες συνδρομητών ανεξάρτητα του αν υπάρχει διαθέσιμο bandwidth. Εκτός και αν έχεις στοιχεία ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, πχ στο ίδιο σημείο σύνδεση vodafone να χτυπάει κατοστάρα και καρτοκινητό 5 ή youtube σε 4k αλλά downloads με 200kb/s συστηματικά και σε όλο το δίκτυο, τότε στην πιο ευγενική εξήγηση του τι κάνεις, βγάζεις λάθος συμπεράσματα και τα ανακοινώνεις σαν γεγονότα (όπως τον "φίλο" σου που κέρδισε δύο φορές με το ίδιο νούμερο αλλά του έφαγαν το δώρο ας πούμε).

Το δίκτυο internet της vodafone έχει μειωμένη ταχύτητα και προβλήματα με τις κεραίες της σε πολλά σημεία για κάθε τύπο σύνδεσης και δεδομένων και είναι συγκριτικά το χειρότερο από όλους τους άλλους. Όμως αυτό δεν είναι throttling, είναι κακή ποιότητα υπηρεσιών.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, VIPdriver said:

Με την διαφορά οτι η νοβα το καμει σε συγκεκριμένες και δηλωμένες περιπτώσεις, ενω η βονταφονάρα το κάνει σε όλους και κρυφά.

Αφού έχει αναφερθεί πάλι από συμφορουμίτες, πως σε συμβόλαια δεν έχει περιορισμό. Όχι;

 

@ekatonenteka επιμένεις και θα απογοητευτείς...

Screenshot_2024-03-03-19-13-43-10_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sou_d said:

επιμένεις και θα απογοητευτείς...

Εγώ κρατάω μία πισινή επειδή είναι αλλά τα νούμερα της προσφοράς του και άλλα αυτά στο screenshot. Αλλά μάλλον συμφωνώ μαζί σου..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ κρατάω μία πισινή επειδή είναι αλλά τα νούμερα της προσφοράς του και άλλα αυτά στο screenshot. Αλλά μάλλον συμφωνώ μαζί σου..

Ακριβώς τα ίδια είναι μαν. Πριν 10 μήνες την πάτησα έτσι και ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων μετά, γιατί το είχε μέσα στο πεδίο με τις δωρεάν έξτρα παροχές (πως το λένε τέλος πάντων)

Screenshot_2024-03-03-19-27-04-93_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sou_d said:

Ακριβώς τα ίδια είναι μαν. Πριν 10 μήνες την πάτησα έτσι και ζήτησα ακύρωση και επιστροφή χρημάτων μετά, γιατί το είχε μέσα στο πεδίο με τις δωρεάν έξτρα παροχές (πως το λένε τέλος πάντων)

Screenshot_2024-03-03-19-27-04-93_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Οκ νόμισα ήταν το screenshot από ένα sms που έβαλαν στο νήμα της Q.

Έτσι είναι.. όλοι την πατάνε όταν πρωτοέρχονται στη frog!! 🐸

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

απο χθες δέχομαι μεσα στην ημέρα κλησεις που στην αναγνωριση βγαζει ελληνικό αριθμού κινητου τηλεφώνου και οταν το σηκώνω εχει μαγνητοφωνημένη που σου λεει να πληρωσω μεσω Paypal το iphone που παρηγγειλα και διαφορες τετοιες μπουρδες...

το θεμα ειναι οταν παιρνεις πισω σου λεει ο αριθμός ριναι λαθος,και Επισης οκ τον μπλοκάρω και μετα παιρνουν απο αλλο...σας εχει τυχει?Το θεμα εδω ειναι πως η κληση φιανεται να ειναι απο ελληνικό αριθμο οποτε δεν μπορω να κανω καποιο ομαδικό μπλοκ...

Παιρνουν 3-4 φορες τη μερα...

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, eddiedimitris said:

Παιδια καλησπερα

απο χθες δέχομαι μεσα στην ημέρα κλησεις που στην αναγνωριση βγαζει ελληνικό αριθμού κινητου τηλεφώνου και οταν το σηκώνω εχει μαγνητοφωνημένη που σου λεει να πληρωσω μεσω Paypal το iphone που παρηγγειλα και διαφορες τετοιες μπουρδες...

το θεμα ειναι οταν παιρνεις πισω σου λεει ο αριθμός ριναι λαθος,και Επισης οκ τον μπλοκάρω και μετα παιρνουν απο αλλο...σας εχει τυχει?Το θεμα εδω ειναι πως η κληση φιανεται να ειναι απο ελληνικό αριθμο οποτε δεν μπορω να κανω καποιο ομαδικό μπλοκ...

Παιρνουν 3-4 φορες τη μερα...

 

Παίρνουν κι εμένα. Πάνω από 3-4 φορές την ημέρα. Από αριθμό κινητού, από ολλανδικό νούμερο, από ότι ναναι. Τι να πρωτομπλοκαρω;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nininikos said:

Παίρνουν κι εμένα. Πάνω από 3-4 φορές την ημέρα. Από αριθμό κινητού, από ολλανδικό νούμερο, από ότι ναναι. Τι να πρωτομπλοκαρω;

Τις ιδιες μπουρδες σου λεει και σενα με Paypal κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...