Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ. Σχετικά με το Internet ON the go.. ΤΙ με. Συμφέρει πιο πολύ; θα ήθελα να έχω ένα ικανοποητικο πρόγραμμα ώστε να με φτάνει για ένα μήνα!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Όλα τα προγράμματα για ένα μήνα φτάνουν .

Το πόσα ΜΒ χρειάζεσαι μόνο εσύ το ξέρεις . Εγώ δεν έχω μαντικές ικανότητες...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό του πατέρα μου, ένα παλιό SonyEricsson J120i

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_j120-1843.php

 

χτες μετά από ένα πέσιμο όπου άνοιξαν καπάκια, βγήκαν μπαταρίες κλπ, όταν το ξανάνοιξε έδειχνε πως είναι συνδεδεμένο με σκοπιανό δίκτυο (T-Mobile MK), ενώ ο πατέρας μου έχει cosmokarta. Μπήκα στις ρυθμίσεις, απενεργοποίησα την αυτόματη αναζήτηση δικτύου και επέλεξα χειροκίνητα cosmote, αλλά αυτό επιμένει να δείχνει T-Mobile MK. Το θέμα πρέπει να είναι καθαρά "εμφάνισης", γιατί έβγαλα την sim και την έβαλα σε ένα άλλο κινητό, δείχνει κανονικά cosmote, ενώ έκανα και μια δοκιμή κάνοντας μια κλήση σε άλλο κινητό (ο πατέρας μου είχε προλάβει εκείνη την προσφορά με 300' λεπτά δωρεάν προς όλους με κάθε ανανέωση 10 ευρώ) και όντως είδα ότι δεν τον χρέωσε. Αλλά όπως και να το κάνεις, είναι σπαστικό. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

 

Σκέφτηκα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Σε αυτήν την περίπτωση κινδυνεύουν μήπως οι επαφές που έχει μέσα στο τηλέφωνο (όχι στην sim); Γιατί είναι και τόσο παλιό το τηλέφωνο, που από όσο είχα ψάξει στο παρελθόν, δεν γίνεται να τις μεταφέρω στο PC για παν ενδεχόμενο. Έβγαλα και την μπαταρία για κάποια λεπτά, δεν άλλαξε κάτι. Το μόνο που σκέφτηκα αν δεν βρω άκρη, είναι να το αφήσω ολόκληρο το βράδυ χωρίς μπαταρία και χωρίς sim...

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει καλώδιο usb

 

http://gomadic.us/imgs-prod/usb/sony-ericsson-j120i-straight-power-hot-sync-charge-charger-usb-cable.jpg

 

Το παραγγέλνεις από κάνα ebay, και κάνεις μεταφορά επαφών υποθέτω.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Sony+Ericsson+J120i+%CF%88%CE%B1%CE%B2%CE%BB%CE%B5&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XSony+Ericsson+J120i+cabl.TRS0&_nkw=Sony+Ericsson+J120i+cable&_sacat=0

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα ήθελα να μάθω σχετικά με το 3g..κάποιος μου είπε ότι πιάνει σε μερικές μεγάλεις πόλεις μόνο και σε μικρότερες όχι..αληθεύει?
Link to comment
Share on other sites

Με τον γενικό όρο "μικρότερες πόλεις" δεν βγαίνει συμπέρασμα

π.χ η Ναύπακτος ή η Ζαχάρω είναι μικρότερες πόλεις αλλά έχουν κάλυψη .

Για να δεις και εσύ την δίκη σου πόλη απλά κοίταξε σε αυτή την σελίδα της cosmote για να δείς την κάλυψη .

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/xml/Personal__microsite__4G__4G/section/4G

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι υπέθεσα, γιατί τέτοιο καλώδιο είχα ήδη από άλλο sony ericsson. Δυστυχώς δεν το βλέπει το PC όμως. Δεν υποστηρίζει σύνδεση μέσω USB η συγκεκριμένη συσκευή..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα. Σε ενα σημειο το σημα της Κοσμοτε δεν ειναι πολυ καλο. Ερχεται σημα απο 6-7 κεραιες απο διαφορετικες περιοχες. Το σημειο αυτο ειναι στο Σανι χαλκιδικης. Πρωτο ποδι απ τη πλευρα της Ημαθιας. Ηρθαν οι τεχνικοι της κοσμοτε με βαν και ειδανε οτι η συσκευη μια συνδεεται απο τη κεραια της Ποτιδαιας, μια απο τη κεραια της Κατερινης, μια απο τη Λαρισα, κλπ.

 

Το προβλημα ειναι το εξης. Εγω θελω το δικτυο της κοσμοτε για να εχω 3G internet και γι'αυτο το λογο εχω αγορασει μια κεραια 3g κατευθυντικη με 17dbi απολαβη και ενα 3g router. Πιανω κανονικα internet με ping 95-120ms στην 8.8.8.8 και ταχυτητα 3-4mbps το καλυτερο και 2mbps το χειροτερο. Το προβλημα μου ειναι ενω ειμαι συνδεδεμενος σε μια κεραια και εχω παρει ip και δουλευω, ξαφνικα κοβεται το ping και η προσβαση στο ιντερνετ και το 3g router μου συνδεεται σε αλλη κεραια. Το ερωτημα ειναι το εξης, υπαρχει τροπος να ρυθμισω χειροκινητα το router ωστε να αποκλεισει ολες τις αλλες κεραιες και να κλειδωσει σε μια απ ολες? Ή καποιον τροπο ωστε να αποκλεισει ολες τις αλλες και να συνδεεται στατικα σε μια

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα αποκτήσω νέο κινητό το οποίο όμως παίρνει slim sim. αυτή που εχω εγώ είναι κανονική (5ετίας+) . αν την αλλάξω δε θα μπορω να χρησιμοποιώ το παλιο κινητο (σαν 2ο), αν τη κόψω πάλι το ίδιο. οπότε τη κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Και μενα εγινε κατι παρομοιο ομως πέρασαν 3 μηνες.. Ενταξει δεν ηταν τοσο μεγαλη διαφορα.. Πως θα μπορουσα να διαπραγματευτω καλυτερο παγιο; υπαρχει τροπος; καποιοι μου παν να παω να μου δωσει προσφορα μια ανταγωνιστικη εταιρεια..
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Έχω cosmote 2in1 με ένα καρτοσυμβόλαιο και ένα what's up για να με καλούν τα παιδιά μου που είναι φοιτητές και έχουν what's up. Λήγει σε 10 μέρες το συμβόλαιο μου.

Σκέφτομαι να πάψω εντελώς το what's up (αφού πλέον οι φοιτητές έχουν 1000' προς όλους και άρα μπορούν να με καλούν σε οποιοδήποτε νούμερο) και τον αριθμό του καρτοσυμβολαίου να τον μετατρέψω σε vodafone cu.

Υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα 2in1 ή απλά θα ζητήσω φορητότητα για τον αριθμό του καρτοσυμβολαίου και θα αφήσω το what's up χωρίς ανανέωση ώστε να καταργηθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας πριν περιπου 2 χρόνια ειχα αγοράσει απο τον Germamo το 3g modem huwaei e173 το οποίο ενω λειτουργουσε πριν λιγες μερες ξαγνηκά δεν συνδέεται . Επίσης η συσκευη συνεχώς αποσυνδέεται απο τον φορητό χωρις λογο . παροόλο που οι ρυθμίσει στην παροχή ενεργειάς είναι ρυθμισμένες να μην σβήνουν της usb/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας.Είμαι εδώ και πολά χρόνια συνδρομητής της Vodafone όμως λόγω κάποιων προβλημάτων πού είχα τελευταία σχετικά με το ποσό του λογαριασμού μου αλλά και οτι δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο την κάλυψη 3g\4g της εταιρείας με οδηγούν στην σκέψη αλλαγής παρόχου.Θα ήθελα να ξέρω απο όσους συνδρομητές της Cosmote θέλουν και μπορούν να απαντήσουν άν είστε ικανοποιημένοι απο τις υπηρεσίες τόσο φωνής όσο και data της εταιρείας κυρίως για την περιοχή του λεκανοπεδίου Αττικής.Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει όσοι κινήστε με τα μέσα μεταφοράς άν έχετε σταθερή σύνδεση internet στα περισσότερα σημεία ή σας κόβεται η σύνδεση συχνά όπως συμβαίνει σε εμένα με την Vodafone και δέν αναφέρομαι φυσικά στο υπόγειο τμήμα του metro αλλά σε επίγεια τμήματα.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Είμαι εδώ και πολά χρόνια συνδρομητής της Vodafone όμως λόγω κάποιων προβλημάτων πού είχα τελευταία σχετικά με το ποσό του λογαριασμού μου αλλά και οτι δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο την κάλυψη 3g\4g της εταιρείας με οδηγούν στην σκέψη αλλαγής παρόχου.Θα ήθελα να ξέρω απο όσους συνδρομητές της Cosmote θέλουν και μπορούν να απαντήσουν άν είστε ικανοποιημένοι απο τις υπηρεσίες τόσο φωνής όσο και data της εταιρείας κυρίως για την περιοχή του λεκανοπεδίου Αττικής.Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει όσοι κινήστε με τα μέσα μεταφοράς άν έχετε σταθερή σύνδεση internet στα περισσότερα σημεία ή σας κόβεται η σύνδεση συχνά όπως συμβαίνει σε εμένα με την Vodafone και δέν αναφέρομαι φυσικά στο υπόγειο τμήμα του metro αλλά σε επίγεια τμήματα.:confused:

 

Για τα παραπάνω δεν ξέρει κανείς να απαντήσει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω το εξης προβλημα:

Απο χθες περασα σε cosmote. Εχω ενα δικαρτο lenovo s820 και ενα bt HS3000 της Samsung. Εχω το κινητο και το bt 5 μηνες τωρα με 2 καρτες voda και δουλευε απροσκοπτα, κανοντας κλησεις απο και προς οπου ηθελα! Προσπαθουσα σημερα να καλεσω απο την cosmocarta προς cosmocarta με το bt ενεργοποιημενο και πριν περασει η γραμμη εκανε mini reboot το κινητο μου. Οταν λεω mini reboot εννοω οτι κλειδωνουν και οι 2 σιμ και μου ζηταει να τις ξεκλειδωσω οπως οταν κανει reboot το κινητο (χωρις να περασει απο ολη αυτη τη διαδικασια της αρχικης οθονης κλπ). Δοκιμαζοντας να παρω προς vodafone κινητο η συνδεση γινοταν μια χαρα. Αντιστοιχα αν με παρουν απο cosmote κλειδωνουν οι 2 σιμ. Αν με παρουν απο voda δεν εχω προβλημα. Μετα απο προτροπη ενος συναδελφου δοκιμασα να γυρισω το δικτυο στην καρτα της cosmote απο auto (gsm/wdcma) σε gsm σκετο. Αυτοματως ολες οι κλησεις περνανε χωρις προβλημα. Να σημειωσω δε οτι η καρτα που μου στειλανε απο cosmote ειναι 4g (χωρις φυσικα να εχω ζητησει κατι τετοιο μιας και το κινητο μου δεν υποστηριζει 4g) . Το θεμα μου ειναι οτι δε θελω να το εχω σε gsm γιατι οταν θα προσπαθω να συνδεθω στο ιντερνετ οι ταχυτητες θα ειναι gprs. Ασε δε που παιζει και να μην παιζει καθολου σε 3g ουτε για το internet! Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει? Εχει ακουσει κανεις τπτ παρομοιο? Μηπως φταιει οτι ειναι η καρτα 4g? Να ζητησω να μου την αλλαξουν? Αν ναι θα χρεωθω κατι? Δε θα επρεπε να με εχουν ρωτησει πριν την στειλουν?

Θα παρακαλεσω τους admins να μην το μεταφερουν στο θεμα για το lenobo s820 γιατι αφορα το δικτυο της cosmote. Ευχαριστω πολυ.

 

Υ.Γ. Ολα αυτα που αναφερω παραπανω συμβαινουν μονο με το bt συνδεδεμενο. Σε κανονικη χρηση χωρις bt δεν υπαρχει ζητημα!!!

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχω ενα στικακι απο internet on the go alcatel x221l

το οποιο εχει 1 προβλημα παιζει μονο σε xp.

θελω λοιπον να ρωτησω:

α) αν υπαρχει καποιος τροπος να παιξει

στα 7

και

β) επειδη η σιμ πια εληξε... αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτη του whats up κινητου μου

με τα 500 μβ που εχω ηδη αγορασει.

 

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Α) βάλτο να τρέξει σαν xp από τα 7 που είσαι τωρα

Β) ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το whatsup αριθμό σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φταίει το τηλέφωνό σου, κάτι δεν του αρέσει στο δίκτυο ή την κάρτα SIM.

Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα σας αν και πίστευα ότι έχουν λυθεί μερικά βασικά θέματα εξυπηρέτησης έπεσα έξω και θέλω την βοήθειά σας γατί είμαι λίγο πριν την απόγνωση αν έιχατε και σεις παρόμοια εμπειρία. Είμαι πελάτης cosmote πάνω από 2 χρόνια και περίπου στο πάσχα ανανέωσα το συμβόλαιό μου (2 γραμμές) για 18 μήνες ακόμα. την μια γραμμή την χρησιμοποιώ εγώ και την άλλη ο αδερφός μου και λόγω πλημελούς δικής μας ενημέρωσης και επίσης το ίδιο της εταιρίας δημιουργήθηκε ένα μεγάλο χρέος λόγω roaming που δεν μπορεί να αποπληρωθεί με την μια. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα: ενώ έχω κάνει αίτημα διακανονισμού, με πήραν από δικηγορικό γραφείο (εκεί κατευθύνονται τα αιτήματα), τους εξήγησα ότι δεν γίνετε με 3 δόσεις να τα καταφέρω οπότε μου είπαν να ξανακάνω αίτημα με περισσότερες δόσεις έχω πέσει σε μια απίθανη εβδομάδα όπου μου έχουν κάνει φραγή, δεν με έχουν πάρει ποτέ, τους έχω κάνει 15 τηλέφωνα και παίρνω την στερεότυπη απάντηση ότι το τμήμα διακανονισμού θα επικοινωνήσει μαζί μου και ότι δεν διαθέτει τηλέφωνο να τους καλέσω εγώ (!!!!) , ότι δεν μπορεί να γίνει άρση της φραγής πριν συνεννοηθούμε (!!!!!) ότι αν θελήσω να φύγω από το συμβόλαιο θα πληρώσω ένα ποσό που θα μου πει το τμήμα ακυρώσεων το οποίο ποτέ δεν απαντάει, ότι οι πελάτες είναι ευχαριστημένοι (σε ερώτηση αν όλο αυτό το ιστορικό το χαρακτηρίζουν εξυπηρέτηση) και γενικά ένα στυλάκι ανευθυνουπέυθυνων και σπάσιμο νεύρων ενώ όυτε αρνήθηκα το χρεός και απλά προσπαθώ να το βάλω σε δόσεις που να μπορώ να πληρώσω. επειδή είμαι ήδη 1 εβδομάδα με φραγή και μου έχει κόψει τα πόδια τι μπορώ να κάνω; έχετε καμιά ιδέα; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Να πας σε ένα κατάστημα cosmote ή άλλης εταιρείας και να πάρεις ένα καρτοκινητό για να μπορείς να τηλεφωνάς.

Δυστυχώς η cosmote δεν έχει κανέναν άλλο αριθμό εκτός από την εξυπηρέτηση πελατών. Δεν δίνουν ούτε το λογιστήριο...

Θα ήταν επίσης καλό να πληρώσεις το χρέος με κάποια πιστωτική η οποία θα σου έκανε περισσότερες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα τι είναι η ευρωπαϊκή κάρτα νέων;

Την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων μπορούν να έχουν όλοι οι νέοι, ηλικίας 13 - 30 ετών. Ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 10 ευρώ και μπορείς να την ανανεώνεις κάθε χρόνο μέχρι να κλείσεις τα 30. Πρόκειται για εκπτωτική και όχι πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κάρτα νέων εδώ: europeanyouthcard.gr

 

Που μου χρησιμεύει σαν συνδρομητής της Cosmote;

Η Cosmote παρέχει στους ενήλικους κατόχους της ευρωπαϊκής κάρτας νέων τα παρακάτω προνόμια:

1.Έκπτωση 10% σε πάγιο του προγράμματος για 12 μήνες σε συνδρομητές συμβολαίου ή καρτοσυμβολαίου Cosmote. (1)

2.Δώρο 600 λεπτά προς προορισμούς What's Up και 600ΜΒ internet απο το κινητό κάθε μήνα σε συνδρομητές What's Up. (2)

3.Έκπτωση 4% σε όλα τα κινητά τηλέφωνα.(3)

4.Έκπτωση 4% σε όλα τα Tablets.(3)

5.Έκπτωση 5% σε όλα τα πακέτα καρτοκινητής με συσκευή.(3)

6.Έκπτωση 5% σε όλα τα πακέτα Cosmote Prepaid Internet On The Go Full Pack.(4)

7.Έκπτωση 5% σε όλα τα Laptops Toshiba και Sony Vaio.(3)

 

Οι κάτοχοι της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων θα μπορούν να αποκτούν τις παραπάνω προσφορές

καταχωρώντας τον αριθμό της κάρτας τους στο δίκτυο καταστημάτων ΟΤΕ, COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

 

1) Η έκπτωση σε συνδρομητές Συμβολαίου ή ΚαρτοΣυμβολαίου Cosmote, δεν θα παρέχεται επιπλέον οποιωνδήποτε ειδικών

προσφορών ή προγραμμάτων της Cosmote για φοιτητές ή ανέργους.

2) Το δώρο για συνδρομητές What's Up αποδίδεται με την πρώτη ανανέωση 10€ που θα γίνεται κάθε μήνα, για 12 μήνες μετά την

εγγραφή του κατόχου της Κάρτας Νέων στην προσφορά. H προσφορά δεν ισχύει για τους κατόχους της Κάρτας Νέων που είναι

συνδρομητές καρτοκινητής What's Up της Cosmote και λαμβάνουν οποιαδήποτε προσφορά της Cosmote για φοιτητές.

3) Οι εκπτώσεις σε κινητά, Tablets και Laptops ισχύουν στα καταστήματα ΟΤΕ, COSMOTE (ιδιόκτητα καταστήματα) , ΓΕΡΜΑNΟΣ μόνο

για αγορά σκέτης συσκευής και όχι για νέα σύνδεση ή μεταφορά αριθμού σε συμβόλαιο Cosmote ή για μετατροπή καρτοκινητού

Cosmote σε συμβόλαιο Cosmote. Επιπλέον, δεν συνδυάζονται με τυχόν άλλες ισχύουσες ή μελλοντικές προσφορές ή εκπτώσεις,

στα αντίστοιχα είδη και για όσο διάστημα ισχύουν αυτές.

4) Πλην του πακέτου Cosmote Internet On The Go Student Full Pack.

 

Προσωπικά έχω την προσφορά για What's Up όπου με μία ανανέωση 10€ το μήνα μου δίνει τα 600' + 600ΜΒ και τον επόμενο μήνα με τα 10€ που έχουν μείνει στην κάρτα ενεργοποιώ κάποιο άλλο πακέτο και έτσι βάζω μήνα παρά μήνα κάρτα. Όσο για την ενεργοποίηση πρέπει ο κάτοχος του αριθμού να είναι και ο κάτοχος της κάρτας, πηγαίνεις σε ένα από τα καταστήματα που λέει και η λίστα βγάζουν μία φωτοτυπία την ταυτότητα και την κάρτα νέων και σε λίγες μέρες γίνεται ενημέρωση με sms. Το θέμα είναι ότι εμένα έκανε σχεδόν 15 μέρες να ενεργοποιηθεί και ποτέ δεν έμαθα το γιατί αν και ρώτησα στο κατάστημα Γερμανός που υπέβαλα την αίτηση για την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...