Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά εσύ σιγουρεύτηκες,αυτοί απ'το 13838 και στο κατάστημα κοσμοτέ και σε Γερμανό που ρώτησα ούτε που τους πέρασε από το μυαλό να μου το επισημάνουν :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι θα έπρεπε να το δουν στο σύστημα ότι απάντησε τηλεφωνητής, θα έπρεπε να το σκεφτούν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο που να κοστίζει 0,37Ε εκτός από μια ελάχιστη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

τον αυτόματο τηλεφωνητή του τηλεφώνου του ώστε να μη χρεώνονται αυτοί που τον καλούν και δεν απαντά;
Link to comment
Share on other sites

τον αυτόματο τηλεφωνητή του τηλεφώνου του ώστε να μη χρεώνονται αυτοί που τον καλούν και δεν απαντά;

 

Πληκτρολόγησε ##002# και κλήση για να απενεργοποιήσεις όλες τις προωθήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλάμε για cosmote καλείς την εξυπηρέτηση πελατών και σου το κλείνουν το internet ή στέλνεις ENDDAY στο 1330 ή αγοράζεις πακέτο internet

Το νούμερο εξωτερικου δεν έχει καμμία σχέση , Απολύτως καμμία σχέση .

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά...ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα του foroum σας ..το πρόβλημα μου αφορά το κινητό που βράχηκε εδώ και καιρό και έχασα τις επαφές μου που ήταν αποθηκευμένες στην μνήμη του τηλεφώνου(όταν έγινε το περιστατικό δεν ασχολήθηκα αμέσως και άφησα ένα χρονικό διάστημα)..(δεν ήταν android)..έχασα κάποια σημαντική επαφή με την οποία επiκoινώνησα τελευταία φορά την πρωτοχρονιά..πήγα τον γερμανό και ζητησα αναλυτικό λογαριασμό για τους τελευταίους 3 μήνες..(κάτοχος καρτοσυμβολαίου cosmote)..αυτό έγινε στις 10 μαρτίου και ελπίζω εντός εβδομάδος να έρθει..κάλεσα την εξυπηρέτηση της cosmote και η κοπέλα μου είπε οτι οι 3 μήνες δεν μετράνε ημερολογιακά αλλά με βάση τους τελευταίους 3 λογαριασμούς..οπότε δεν ξέρω αν θα περιλαμβάνεται η κλήση που είχα κάνει ώστε μέσω αυτής να βρω το νούμερο όταν με το καλό έρθει η αναλυτική κατάσταση..θέλω να ροτήσω αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και αν τυχόν και δεν υπάρχει το νούμερο στον επερχόμενο λογαριασμό μπορούμε να απευθυνθούμε στην cosmote με σκοπό να μας βρεί κλήσεις που είχανε γίνει στο εκάστοτε χρονικό διάστημα??..ειλικρινά συγγνώμη αν σας κούρασα..όποιος μπορεί να απαντήσει τον ευχαριστώ πολύ γιατί καίγομαι..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Είμαι συνδρομητής whats up εδώ και χρόνια.

Τον τελευταίο καιρό λόγω υποχρεώσεων, μιλάω πολύ και στέλνω μηνύματα.

Δεν μπορώ να το κάνω σύνδεση, οπότε βολεύομαι με κάρτες.

Βάζω το πακέτο plus, εκείνο που σου δίνει 600 λεπτά και 600 sms προς whats up.

Τις περισσότερες φορές, μετά από 7-8 ημέρες τελειώνουν τα λεπτά. Βάζω πακέτο με 600 λεπτά, ξανά μετά από κάποιες ημέρες ψάχνω sms. Βάζω και τα sms.

Τα εκνευριστικά:

ΔΕΝ είναι ότι με πειράζει η ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών και ας είναι η κλήση 20 δευτερόλεπτα.

ΔΕΝ είναι ότι την βρίσκω ακριβή. Δεν με ενοχλεί η τιμή.

 

Το σήμα της cosmote δεν το βρίσκω πουθενά. Στην δουλειά, δεν πιάνει ΚΑΜΙΑ εταιρεία πέραν αυτής. Στο σπίτι, σε μερικά σημεία το ίδιο.

Δοκίμασα καρτοκινητό της Q, αυτό με τα νέα πακέτα που σου δίνει 600 λεπτά με 2 ευρώ και 200 δώρο με ελάχιστη χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Πού φθηνότερα, αλλά ΔΕΝ παίρνω ποτέ αναφορά για τα SMS. Δεν πιάνει σημά πουθενά, πρέπει να'μαι σε σημείο καμιά φορά που δεν έχει κοντά ούτε τοίχο. Στο σπίτι για να πιάσει σήμα, μαρτύριο.

 

Ποιος ο λόγος να μην μπορώ να βάλω όσα πακέτα θέλω στo whats up;

Ποιος ο λόγος να έχει όριο 4 πακέτα το μήνα; Λεφτά δεν παίρνουν;

Κοιτούσα μήπως το άλλαζα και το έκανα cosmoκάρτα αλλά απ'ότι είδα έχει τιμές με 0,01ε το λεπτό, δεν έχει πακέτα.

Τι να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι εδώ και μια εβδομάδα κλήσεις από αυτόν τον αριθμό(2111019600) χωρίς να μιλάει κανένας<αναφέρεται στο Internet ότι είναι εξωτερικός συνεργάτης της forthnet>>

Υπάρχει τρόπος να μην δέχομαι καν αυτές τις κλήσεις έχω εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα μέσω android((blacklist))αλλά και πάλι τις εμφανίζει σαν απορριπτέες η τις στέλνει στον τηλεφωνητή??

Στο σταθερό μου είπαν από την forthnet ότι θα μπλοκάρουν τις κλήσεις((για να δούμε αν θα το κάνουν βέβαια..))

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις συχνές και μικρές κλήσεις το μόνο που σου απομένει από κοσμοτέ μεριά είναι ο frog. Αλλά πάντα εντός πακέτου. Έκανε και αυτός ότι και η q και προσφέρει το πακέτο των 60 λεπτών με 3 ευρώ και με ελάχιστη διάρκεια κλήσης το δευτερόλεπτο! Μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνο 4 φορές το μήνα όμως και αυτό, ενώ για πακέτα προς κοσμοτέ δεν υπάρχουν μην ψάχνεις... http://www.frogmobile.gr

Η κοσμοκάρτα δεν νομίζω να σε βολέψει γιατί τα πακέτα της είναι 3λεπτα και δίνουν μόνο 200 λεπτά.

Άλλη λύση, να πάρεις 2ο wu! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον τα λεφτά λες ότι δεν είναι το πρόβλημα και θες να παραμείνεις σε κάρτα, εξέτασε και τη λύση ενός δεύτερου αριθμού wu. Έτσι θα έχεις επιπλέον 4 πακέτα που θα μπορείς να ενεργοποιήσεις με τα 600'. 8 πακέτα*600=4800' προς wu για ένα μήνα. Αν δεν σε καλύπτουν ούτε αυτά, δοκίμασε ως δεύτερη σιμ ένα φρογκ που δίνει 60 καθαρά λεπτά ομιλίας χωρίς ελάχιστη διάρκεια με 3Ε. Όλα αυτά με δεδομένο ότι θα έχεις 2 σιμ. Με τη χρήση που κάνεις και το όριο των 4 πακέτων, δεν σου αρκεί μία σιμ. Η απάντηση λοιπόν στο μετά το wu τι...είναι "ένα ακόμη whatsup". :)
Link to comment
Share on other sites

Τα 4 πακέτα το μήνα είναι για 4 ίδια πακέτα.

Γιατί δεν ενεργοποιείς άλλα 4 από τα πακέτα προς όλους που έχουν 100 λεπτά προς όλους και 400 προς Whatsup ;;

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους εχω ενα προβλημα εδω και αρκετο καιρο.Ενω εχω υπολοιπο στην καρτα οταν παω να στειλω ενα μηνυμα μου λεει οτι απετυχε η αποστολη και εν τελει δεν παει ποτε.Εχω cosmote what up και δεν ξερω τι μπορει να φταιει.

Καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να ειναι προβλημα με το κεντρο μηνυματων αλλα δεν μπορω να το βρω σε κινητο android.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά,

Είμαι νέος στο forum και συγχυσμένος και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον "πόνο" μου. Την περασμένη εβδομάδα έλαβα κλήση από την Cosmote. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι έχω φύγει από την Cosmote τον Οκτώβρη του 2013 και πήγα στη Wind με καρτοκινητό. Επίσης, στην Cosmote είχα το πακέτο των απεριόριστων 35 ευρώ και έκανα λογαριασμούς γύρω στα 40 - 50 ευρώ, το πολύ 60 ευρώ. Πέρυσι τέτοια περίοδο έληγε το 1,5 χρόνου συμβόλαιο που είχα μαζί τους και δε μου δώσανε καν επιδότηση, ούτε μείωση παγίου. Πλέον φαίνεται η Cosmote που έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά, δεν καίγεται και πολύ να κρατήσει τους πελάτες της, όπως παρακαλούσαν παλιότερα, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου έληγαν τα συμβόλαια συνδρομητών και αυτοί κάνανε αίτηση αλλαγής φορητότητας σε άλλες εταιρίες για να πετύχουν καλύτερη επιδότηση. Έτσι και εγώ συνέχισα για λίγους μήνες ακόμα να είμαι (εκτός συμβολαίου ???) στην Cosmote και σταμάτησα τον Οκτώβρη και για οικονομικούς λόγους κυρίως, αλλά και για λόγους μη εξυπηρέτησης. Και έρχομαι πάλι στο τώρα: Με πήρανε και μου είπαν ότι μετά την εκκαθάριση για το περασμένο έτος, υπάρχει ένα ανεξόφλητο υπόλοιπο της τάξης των 250 ευρώ!!!!!! Εκεί συγκράτησα την ψυχραιμία μου και λέω ότι κάποιο λάθος έγινε. Επικοινώνησα ξανά με την τηλεφωνική υποστήριξη και ισχυρίζονταν τα ίδια. Συγκεκριμένα, ρώτησα πως προκύπτει αυτό το ποσό και λένε ότι είχε μείνει από το καλοκαίρι ένα ανεξόφλητο ποσό της τάξης των 70 ευρώ, συν τον τελευταίο λογαριασμό που ήταν στα 180 ευρώ!!!! Λέω, "αποκλείεται, δεν παίζει αυτό" και μου δώσανε τηλέφωνα για να τους στείλω την απόδειξη με fax. Επίσης, μου πρότειναν διακανονισμό για το ποσό και φυσικά αρνήθηκα. Ρώτησα συγκεκριμένα "αυτό το 180 ευρώ που λέτε πως προέκυψε;" και μου απάντησαν ότι υπερέβην τα όρια από τηλεφωνικές κλήσεις προς άλλα δίκτυα. Λοιπόν, 1) θα ήμουν χαζός αν έκανα τέτοια τηλεφωνήματα ξέροντας ότι δε μου το επιτρέπει το εκάστοτε συμβόλαιο και 2) ό,τι διαρκείς κλήσεις είχα κάνει ήταν μόνο προς Wind και αυτές μόνο όταν είχα αλλάξει. Και ρωτώ εγώ: Πως γίνεται τότε να δέχτηκε η Cosmote την αίτηση αλλαγής φορητότητας προς τη Wind; Επίσης, τελευταίος αναλυτικός λογαριασμός των 180 ευρώ δε μου ήρθε ποτέ. Θα χα ήδη πάθει εγκεφαλικό. Επίσης, για να κάνεις 180 ευρώ τηλέφωνα, θα πρέπει να το έχεις ανοιχτό συνέχεια σε μία γραμμή και να το φορτίζεις παράλληλα όλο το μήνα! Μου βρωμάει πολύ η δουλειά παιδιά και δεν ξέρω τι να κάνω. Ζήτησα επανέκδοση των αναλυτικών λογαριασμών για τους 5 τελευταίους μήνες βέβαια από το ΓΕΡΜΑΝΟ και θα μου έρθει λέει σε 10 εργάσιμες, 1-2 μέρες πριν την "προθεσμία" καταβολής του ανεξόφλητου ποσού. Ούτε μέσω του MyCosmote μπορώ να δω την κατάσταση των λογαριασμών, ακόμα και σαν guest user που το επιτρέπει η Cosmote να εγγραφεί, αλλά προφανώς δεν έχει τα permissions για να δει λογαριασμούς και τέτοια πλέον, το σύστημα με διαγράφει φαίνεται αυτόματα. Και τώρα πως αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας (Κυρίως για τον τελευταίο λογαριασμό, αν υποθέσουμε ότι όντως τα υπόλοιπα 70 τα χρωστάω);;;

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, ξέρω πάρα πολλά άτομα που έτυχε κάποια στιγμή να το ξεπεράσουν και να τους έρθει και 180Ε και πολλά παραπάνω, μία και δύο και τρεις φορές. Μπορεί όντως να το ξεπέρασες, είτε σε ομιλία είτε στο ίντερνετ (πιο σύνηθες). Δεν είναι απίθανο, εκτός αν είσαι απόλυτα βέβαιος ότι ως και την τελευταία στιγμή που έκανες κλήση, είχες τσεκάρει το υπόλοιπο των δωρεάν λεπτών και είσουν μέσα. Ξέρω υπερβολικά πολλά άτομα που δεν τους περισσεύουν τα λεφτά και παρόλα αυτά, μιλούν πολύ χωρίς να τσεκάρουν το υπόλοιπο και μετά παραπονιόνται γιατί τους ήρθε τόσα. Το βλέπω καθημερινά αυτό. Επίσης δες αν τα 180Ε ήταν 2 απλήρωτοι λογαριασμοί και όχι ένας. Θυμήσου επίσης μήπως μίλησες πολύ σε άλλα δίκτυα αφότου έκανες το αίτημα φορητότητας. Ο αριθμός σου ήταν κοσμοτέ και το συμβόλαιο έτρεχε κανονικά ως τη μέρα που πέταξες τη σιμ της κοσμοτέ και έβαλες τη σιμ της άλλης εταιρίας. Όταν κάνουμε αίτημα φορητότητας δεν σημαίνει αυτόματα ότι φύγαμε (πολλοί το νομίζουν).

 

Μήπως μέσα στα 180Ε ήταν κάποια επιδότηση που τη χρεώθηκες φεύγοντας;

 

Πολύ δύσκολα θα σου φόρτωσαν 180Ε χωρίς όντως είτε να τα μίλησες είτε να τα πήρες σαν επιδότηση. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Επίσης αυτό που λες ότι τα 70Ε τα 'χες πληρώσει, ελπίζω να έχεις την απόδειξη γιατί υπάρχουν και καταστήματα που είτε αργούν να πληρώσουν λογαριασμούς των πελατών είτε ίσως από λάθος καταχώρηση να ξεφύγει και να μην γίνει κάποια πληρωμή. Καλό είναι να φυλάμε τις αποδείξεις από πληρωμές λογαριασμών (ή ακόμη καλύτερα να τις κάνουμε μόνοι μας από e-banking, πλέον είναι πιο ασφολές και άμεσο).

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία σύντομη ερώτηση:

 

Πρόσφατα κατάλαβα ότι εάν ανανεώσω το πρόγραμμα 200 mb για 1 μήνα πριν λήξει τότε δεν χάνω και το προηγούμενό μου υπόλοιπο (εάν υπάρχει)... Π.χ. έχω υπόλοιπο 60 mb, ανανεώνω και έχω 200+60. Εάν η τρίτη ανανέωση γίνει εκπρόθεσμα τότε χάνω ΟΛΟ το προηγούμενο υπόλοιπο, δηλαδή 0?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σορρυ για το λαθος topic αλλα νομιζω πως μπορεις να μου δωσεις μια γρηγορη απαντηση

Κερδισα στο Reload it ενα δωρο 100mb internet για μια εβδομαδα και μου ηρθε μηνυμα για να κανω εγκατασταση κατι, αλλα οταν παω να το κανω μου ζηταει ενα Pin, τι pin ειναι αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία σύντομη ερώτηση:

 

Πρόσφατα κατάλαβα ότι εάν ανανεώσω το πρόγραμμα 200 mb για 1 μήνα πριν λήξει τότε δεν χάνω και το προηγούμενό μου υπόλοιπο (εάν υπάρχει)... Π.χ. έχω υπόλοιπο 60 mb, ανανεώνω και έχω 200+60. Εάν η τρίτη ανανέωση γίνει εκπρόθεσμα τότε χάνω ΟΛΟ το προηγούμενο υπόλοιπο, δηλαδή 0?

 

Η λέξη εκπρόθεσμα αυτό εννοεί , τα χάνεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 ημέρες βάλε τον λογαριασμό σε φώτο αφου σβήσεις ονόματα και θα σου απαντήσουμε. Υποθετικά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη .

Η χρέωση εκτός πακέτου ειναι 0,33 το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα :

H COSMOTE ΣAΣ EYXETAI KAΛO ΠAΣXA KAI ΣAΣ KANEI ΔΩPO 1,5GB INTERNET ΓIA 15 MEPEΣ! ΓIA NA ENEPΓOΠOIHΣETE THN ΠPOΣΦOPA ΣTEIΛTE ΔΩPEAN TH ΛEΞH SURF ΣTO 1256 MEXPI KAI 20/4

Link to comment
Share on other sites

Μάλλων είναι μόνο για συμβόλαιο

Με WU έστειλα το μήνυμα και μου απάντησε ''το πακέτο δε διατίθεται στο οικονομικό σας πρόγραμμα'' :down:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...