Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο ειναι στο ονομα μου. Ειχα καποιες εξερχομενες δικες μου πριν 2-3 μηνες, μπορω να δω το περιεχομενο τους ακουστικα η γραπτα αν παω σε εισαγγελεα η στην κοσμοτε;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς .

Τα τηλέφωνα δεν παρακολουθούνται ( επίσημα)

Μόνο στην σπάνια περίπτωση που σου παρακολουθούσαν το τηλέφωνο μπορείς να πάρεις το περιεχόμενο , αλλά και αυτό μόνο αν ασκηθει δίωξη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες. έχω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. δεν μπορώ να στείλω sms σε έναν συγκεκριμένο αριθμό. ας πούμε ότι εγώ έχω τον αριθμό A και ο άλλος έχει τον αριθμό B. όταν στέλνω sms από τον A στον B σε εμενα έρχεται κανονικά αναφορά αλλα στο άλλο κινητό δεν φτάνει ποτε το μήνυμα. όταν στέλνω σε άλλους αριθμούς πάει κανονικά. επίσης ο αριθμός B μπορεί να λάβει sms από άλλους αριθμούς εκτος από τον αριθμό A!!!να πω ότι εγώ δέχομαι sms από αυτόν τον αριθμό. δηλαδή από B σε A πάνε κανονικά τα sms. εύχομαι να μην σας μπέρδεψα. χάχα . δοκιμάσαμε με άλλες συσκευές αλλα δεν άλλαξε κάτι... από την κοσμοτέ μας λένε διαφορα του στυλ φταίνε οι συσκευές κτλ. από την άλλη και αυτοί τι να πουν εφόσον το πρόβλημα είναι μεταξύ των 2 αυτων αριθμων μονο... να σημειώσω ότι είναι και οι 2 στην κοσμοτέ. έχει κανεις καμια ιδέα? ψάχνω 2 μέρες... :wacko: Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες. έχω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. δεν μπορώ να στείλω sms σε έναν συγκεκριμένο αριθμό. ας πούμε ότι εγώ έχω τον αριθμό A και ο άλλος έχει τον αριθμό B. όταν στέλνω sms από τον A στον B σε εμενα έρχεται κανονικά αναφορά αλλα στο άλλο κινητό δεν φτάνει ποτε το μήνυμα. όταν στέλνω σε άλλους αριθμούς πάει κανονικά. επίσης ο αριθμός B μπορεί να λάβει sms από άλλους αριθμούς εκτος από τον αριθμό A!!!να πω ότι εγώ δέχομαι sms από αυτόν τον αριθμό. δηλαδή από B σε A πάνε κανονικά τα sms. εύχομαι να μην σας μπέρδεψα. χάχα . δοκιμάσαμε με άλλες συσκευές αλλα δεν άλλαξε κάτι... από την κοσμοτέ μας λένε διαφορα του στυλ φταίνε οι συσκευές κτλ. από την άλλη και αυτοί τι να πουν εφόσον το πρόβλημα είναι μεταξύ των 2 αυτων αριθμων μονο... να σημειώσω ότι είναι και οι 2 στην κοσμοτέ. έχει κανεις καμια ιδέα? ψάχνω 2 μέρες... :wacko:

 

Το ότι δεν λαμβάνει τα μηνύματά σου το είδες και μόνος σου ή σου το είπε; Ίσως να σου λέει ψέματα για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Μια παρεμφερής ερώτηση, σχετικά με διακοπή συμβολαίου, προκειμένου να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Το 2011, η εταιρία που δούλευε ο πατέρας μου έκλεισε και αποφάσισε να κάνει μετατροπή του εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο, με διατήρηση του αριθμού. Η νέα σύμβαση υπεγράφη σε τοπικό κατάστημα της Cosmote, χωρίς καμία συμμετοχή της -χρεοκοπημένης- εταιρίας.

 

Αφού πέρασε ένα διάστημα σχεδόν 1 έτους, αποφάσισε να πάει στη Vodafone. Έκανε αίτηση φορητότητας, όταν και τον ενημέρωσαν από την Cosmote ότι υπάρχει ποινή 147€, λόγω λήψης επιδότησης. Σημειώνεται ότι στο διάστημα αυτό του ενός έτους, δεν έγινε καμία νύξη από την εταιρία. Προκύπτουν 2 θέματα:

 

α) Αφενός η επιδότηση πάρθηκε κεντρικά από την εταιρία (μαζί με καμιά 40αριά ακόμα επιδοτήσεις συμβολαίων) και δε χρησιμοποιήθηκε από τον πατέρα μου προσωπικά και

 

β) αφετέρου όταν συμπληρώθηκε το νέο, ιδιωτικό συμβόλαιο δεν αναφέρθηκε πουθενά (ούτε προφορικά από τον υπάλληλο, ούτε εγγράφως) ότι το νούμερο κουβαλά χρεωστικά βάρη. Μάλιστα, δεν αναφέρεται πουθενά στα αντίστοιχα πεδία του συμβολαίου ούτε λήψη επιδότησης, ούτε ορισμένη διάρκεια συμβολαίου, με αποτέλεσμα να έχει το δικαίωμα ο συνδρομητής (ο πατέρας μου) να αποχωρήσει όποτε το επιθυμεί.

 

Εν τέλει, η μεταφορά στη Vodafone έγινε κανονικά και σχετικά γρήγορα, παρά τη σχετική ενημέρωση της Cosmote για κυρώσεις. Επί 1,5 χρόνο, δεν είχε συμβεί το παραμικρό, έως σήμερα, όταν και ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο με τελεσίδικη ημερομηνία πληρωμής (29/11).

 

Διαβάζοντας τους Γενικούς Όρους Παροχής, δε βρήκα ξεκάθαρα σημεία που να καθορίζουν το ζήτημα, αν και σε 2-3 παραγράφους υπάρχουν όροι που μπορούν να ερμηνευτούν κατά το δοκούν, από την κάθε πλευρά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Να το αγνοήσει και να πάει δικαστικά, εφόσον το επιθυμεί η Cosmote; Να πληρώσει το ποσό, λόγω μη δικαίωσης (αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά - τεχνικός, υπάλληλος εταιρίας κτλ);

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

Edited by angcha
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Μια παρεμφερής ερώτηση, σχετικά με διακοπή συμβολαίου, προκειμένου να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Το 2011, η εταιρία που δούλευε ο πατέρας μου έκλεισε και αποφάσισε να κάνει μετατροπή του εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο, με διατήρηση του αριθμού. Η νέα σύμβαση υπεγράφη σε τοπικό κατάστημα της Cosmote, χωρίς καμία συμμετοχή της -χρεοκοπημένης- εταιρίας.

 

Αφού πέρασε ένα διάστημα σχεδόν 1 έτους, αποφάσισε να πάει στη Vodafone. Έκανε αίτηση φορητότητας, όταν και τον ενημέρωσαν από την Cosmote ότι υπάρχει ποινή 147€, λόγω λήψης επιδότησης. Σημειώνεται ότι στο διάστημα αυτό του ενός έτους, δεν έγινε καμία νύξη από την εταιρία. Προκύπτουν 2 θέματα:

 

α) Αφενός η επιδότηση πάρθηκε κεντρικά από την εταιρία (μαζί με καμιά 40αριά ακόμα επιδοτήσεις συμβολαίων) και δε χρησιμοποιήθηκε από τον πατέρα μου προσωπικά και

 

β) αφετέρου όταν συμπληρώθηκε το νέο, ιδιωτικό συμβόλαιο δεν αναφέρθηκε πουθενά (ούτε προφορικά από τον υπάλληλο, ούτε εγγράφως) ότι το νούμερο κουβαλά χρεωστικά βάρη. Μάλιστα, δεν αναφέρεται πουθενά στα αντίστοιχα πεδία του συμβολαίου ούτε λήψη επιδότησης, ούτε ορισμένη διάρκεια συμβολαίου, με αποτέλεσμα να έχει το δικαίωμα ο συνδρομητής (ο πατέρας μου) να αποχωρήσει όποτε το επιθυμεί.

 

Εν τέλει, η μεταφορά στη Vodafone έγινε κανονικά και σχετικά γρήγορα, παρά τη σχετική ενημέρωση της Cosmote για κυρώσεις. Επί 1,5 χρόνο, δεν είχε συμβεί το παραμικρό, έως σήμερα, όταν και ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο με τελεσίδικη ημερομηνία πληρωμής (29/11).

 

Διαβάζοντας τους Γενικούς Όρους Παροχής, δε βρήκα ξεκάθαρα σημεία που να καθορίζουν το ζήτημα, αν και σε 2-3 παραγράφους υπάρχουν όροι που μπορούν να ερμηνευτούν κατά το δοκούν, από την κάθε πλευρά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Να το αγνοήσει και να πάει δικαστικά, εφόσον το επιθυμεί η Cosmote; Να πληρώσει το ποσό, λόγω μη δικαίωσης (αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά - τεχνικός, υπάλληλος εταιρίας κτλ);

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

Εάν το συμβόλαιο είναι νέο συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση ,

Αν πρόκειται για αλλαγή ιδιοκτήτη , τότε χρωστάς την επιδότηση του προηγούμενου .

Σε κάθε περίπτωση , διάβασε το συμβόλαιο σου τι λέει .

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη sim μιας cosmo κάρτας που δεν χρησιμοποιείται πια και έχει φραγεί κ το νούμερό της, μπορεί να έχει καμια χρήση πλέον ή να την πετάξω;
Link to comment
Share on other sites

Πέταξε την, μιας και 1) δεν επανέρχεται και 2) παίζει ο αριθμός να έχει δοθεί αλλού. Εμένα το 2ο μου έτυχε, κάποιος με καλούσε σε αριθμό που είχα το 2003 (και δεν έχω εδώ και χρόνια) και το σήκωσε άλλος...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γεγονός, αν έχει τύχει και σε άλλους διαφωτίστε με

 

Η επιδότηση μου βγήκε στις 25/11 και μου είπαν ότι ισχύει έως 15/12. Απ όσο είχα δει στο mycosmote υπήρχε η επιλογή παραμονή στο πρόγραμμα μου (Απεριόριστα 15) για 18 μήνες με επιδότηση 95 € για επιλεγμένες συσκευές. Μέχρι και εχτές 29/11 η επιλογή υπήρχε σίγουρα, αλλά σήμερα ξαφνικά .... εξαφανίστηκε ! Όταν πήρα στο 13838 έκαναν τους Κινέζους, και μου είπαν ότι αποκλείεται να έχει αλλάξει η προσφορά πριν τις 15/12. Τι μπορεί να συνέβη ; :ninja:

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

έχω 1200 mb ιντερνετ της cosmote, και έχω κάνει το κινητό μου router για να'χω νετ στο λαπτοπ

 

ψάχνω στο youtube κάτι (ναι δεν θα έβλεπα το βίντεο, ξέρω θα μου φάει όλα τα mb)

http://i.imgur.com/Ho5LYZS.png

 

πως μπορώ να το απενεργοποιήσω? το ίδιο γίνεται και στο youtube app του κινητού, άρα κάτι πρέπει να γίνει στα settings του android :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το ιδιο Stick και αντιμετωπίζω ένα παραξενο πρόβλημα. Το χρησιμοποιούσα για καιρό σε Windows Xp χωρις κανένα πρόβλημα. Οταν πήγα να το χρησιμοποιησω πριν λιγες εβδομάδες (μετά από καιρό που δεν το είχα αγγίξει) Δεν μπορούσε να μείνει συνδεδεμένο για πάνω από 1 λεπτο. Το έβλεπε, το άνοιγε, έμπαινα στο ιντερνετ και μετά έκλεινε. Το πήγα στην κοσμοτε και στα δικά τους μηχανήματα λειτουργούσε κανονικά! Καμιά ιδέα?

Μέχρι τι ταχύτητα download υποστηρίζει?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE με τα νέα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go AnyWay σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα MB σου, σε όλες τις συσκευές, όπως εσύ θέλεις!

 

Γιατί τώρα με τα νέα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go AnyWay, καταναλώνεις το σύνολο των MB που διαθέτεις από τα Συμβόλαια φωνής & Mobile Internet, σε όποια συσκευή θέλεις, δηλαδή σε κινητό, laptop & tablet.

 

 

Αν για παράδειγμα, έχεις το πρόγραμμα COSMOTE Απεριόριστα με σταθερά 45 (400ΜΒ) και επιλέξεις και το COSMOTE Internet On The Go AnyWay 2GB, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σύνολο των MB σου δηλαδή 2,4GB όπως και σε όποια συσκευή εσύ θέλεις!

 

Διαθέτεις επιπλέον συσκευές, πχ ένα δεύτερο tablet που μπορεί να χρησιμοποιεί ένα μέλος της οικογένειας σου ή ένας συνεργάτης στην επιχείρηση σου; Κανένα πρόβλημα!

Τώρα με το COSMOTE Internet On The Go Extra SIM μπορείς να έχεις στη διάθεση σου επιπλέον SIM κάρτες και έτσι τα MB σου να χρησιμοποιούνται μέχρι και σε 4 συσκευές ακόμη!

Τώρα με τις COSMOTE Internet On The Go

Extra SIM Κάρτες τα συνολικά διαθέσιμα MB

του προγράμματος COSMOTE Internet On The

Go AnyWay ή και του κινητού σου, μπορούν να

χρησιμοποιούνται μέχρι και σε 4 επιπλέον

συσκευές, πχ tablets και laptops.

Μπορείς να ενεργοποιείς τις COSMOTE Internet

On The Go Extra SIM Κάρτες, όποτε εσύ θέλεις.

Το κόστος ενεργοποίησης για κάθε Extra SIM

Κάρτα είναι μόνο 5€ το μήνα. Αν διαθέτεις

πρόγραμμα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 65

και άνω, μπορείς να έχεις μια COSMOTE Internet On

The Go Extra SIM Κάρτα, δωρεάν!

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HMS/section/COSMOTE_InternetAnyWay_Prs

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE με τα νέα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go AnyWay σου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα MB σου, σε όλες τις συσκευές, όπως εσύ θέλεις!

 

Γιατί τώρα με τα νέα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go AnyWay, καταναλώνεις το σύνολο των MB που διαθέτεις από τα Συμβόλαια φωνής & Mobile Internet, σε όποια συσκευή θέλεις, δηλαδή σε κινητό, laptop & tablet.

 

 

Αν για παράδειγμα, έχεις το πρόγραμμα COSMOTE Απεριόριστα με σταθερά 45 (400ΜΒ) και επιλέξεις και το COSMOTE Internet On The Go AnyWay 2GB, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σύνολο των MB σου δηλαδή 2,4GB όπως και σε όποια συσκευή εσύ θέλεις!

 

Διαθέτεις επιπλέον συσκευές, πχ ένα δεύτερο tablet που μπορεί να χρησιμοποιεί ένα μέλος της οικογένειας σου ή ένας συνεργάτης στην επιχείρηση σου; Κανένα πρόβλημα!

Τώρα με το COSMOTE Internet On The Go Extra SIM μπορείς να έχεις στη διάθεση σου επιπλέον SIM κάρτες και έτσι τα MB σου να χρησιμοποιούνται μέχρι και σε 4 συσκευές ακόμη!

Τώρα με τις COSMOTE Internet On The Go

Extra SIM Κάρτες τα συνολικά διαθέσιμα MB

του προγράμματος COSMOTE Internet On The

Go AnyWay ή και του κινητού σου, μπορούν να

χρησιμοποιούνται μέχρι και σε 4 επιπλέον

συσκευές, πχ tablets και laptops.

Μπορείς να ενεργοποιείς τις COSMOTE Internet

On The Go Extra SIM Κάρτες, όποτε εσύ θέλεις.

Το κόστος ενεργοποίησης για κάθε Extra SIM

Κάρτα είναι μόνο 5€ το μήνα. Αν διαθέτεις

πρόγραμμα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 65

και άνω, μπορείς να έχεις μια COSMOTE Internet On

The Go Extra SIM Κάρτα, δωρεάν!

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HMS/section/COSMOTE_InternetAnyWay_Prs

 

ελεος......

Link to comment
Share on other sites

Παιδία φαντάζομαι οτι δεν είναι αναγκαστικό να ενεργοποιησείς το sharing?

Λειτουργεί και σαν μια απλή σύνδεση internet φαντάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Με εχουν καλεσει 3 διαφορετικα κινητα εντος ολιγων ημερων , ενα 695......, και τα αλλα 2 6948468777 και 6948747230...Με το που το σηκωνω, κλεινουν χωρις να ακουγεται απολυτως τιποτα απτην αλλη γραμμη...Προσπαθω να τους καλεσω, αλλα δεν πραγματοποιει καν κληση, κλεινει κατευθειαν η γραμμη...Τους στελνω μηνυμα και μου βγαζει στο μηνυμα ''δεν εχει παραδοθει''...Μηπως ξερει καποιος τι γινεται??
Link to comment
Share on other sites

Με εχουν καλεσει 3 διαφορετικα κινητα εντος ολιγων ημερων , ενα 695......, και τα αλλα 2 6948468777 και 6948747230...Με το που το σηκωνω, κλεινουν χωρις να ακουγεται απολυτως τιποτα απτην αλλη γραμμη...Προσπαθω να τους καλεσω, αλλα δεν πραγματοποιει καν κληση, κλεινει κατευθειαν η γραμμη...Τους στελνω μηνυμα και μου βγαζει στο μηνυμα ''δεν εχει παραδοθει''...Μηπως ξερει καποιος τι γινεται??

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Δες εδώ http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/6948468777 και εδώ http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/6948747230 διάβασε και τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

To δίκτυο της cosmote είναι για τα μπάζα.Απλό.Που να δεις τι θα γίνει την πρωτοχρονιά, τα μισά θα φτάσουν μόνο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία χανω μηνυματα, δηλαδή μου στέλνουν και δεν παραλαμβάνω. Τι να συμβαίνει;

 

Τι κινητό έχεις? Υπήρχε κάποιο θέμα με κάποιες συσκευές Android. Δοκίμασε την εφαρμογή ghostly sms.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με αυτή την εφαρμογή. Έχω γνωστό που έχανε μηνύματα και έλυσε το πρόβλημα με αυτή την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω κατι παρομοιο. Ενας συγκεκριμενος cosmote αριθμος οταν μου στελνει μηνυμα, μπορει να κανει να ερθει το μηνυμα και 1μηνα!!! Τι να συμβαινει? Cosmote εχω και εγω!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...