Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου είπαν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας λόγω του προθέματος. Ακόμα περιμένω να γίνει η έγκριση από τη wind της οποίας η τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο σε εμένα συμβαίνει ή είναι γενικό να στέλνεις χρήματα από το κινητό (με Cosmote Easy Transfer) και να γεμίζει με "ό,τι να 'ναι" ποσό η κάρτα? Π.χ. ενώ μπορείς να στέλνεις 10€, 15€, 20€ κτλ εμένα μου εμφανιζει 11€, 13€ κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα συμβαίνει ή είναι γενικό να στέλνεις χρήματα από το κινητό (με Cosmote Easy Transfer) και να γεμίζει με "ό,τι να 'ναι" ποσό η κάρτα? Π.χ. ενώ μπορείς να στέλνεις 10€, 15€, 20€ κτλ εμένα μου εμφανιζει 11€, 13€ κτλ.

 

Όχι συμβαίνει σε όλους

Μέχρι τον Οκτώβριο υπάρχει προσφορά 50 % BONUS σε μεταφορές από συμβόλαιο με cosmote Easy transfer

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_IOTG_me_KartaFullPack_prs/section/IOTG_onRequest_prs

 

 

 

Συνολικό bonus 50%, με κάθε ανανέωση υπολοίπου έως 31/10 μέσω της υπηρεσίας COSMOTE Easy Transfer

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

εδώ και 30 λεπτα ειναι ανεφικτη η πραγματοποιηση οποιασδηποτε κλησης από και προς αριθμούς cosmote!!!!

 

ΟΤΕ εκανες και παλι το θαυμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές σ αυτο το διάστημα είχα και γω πρόβλημα με το What's up.Ας είναι καλά το F2G που δεν μ αφησε χωρίς τηλέφωνο!!
Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη έκανα τουλάχιστον 3 τηλεφωνήματα εκείνο το διάστημα και δεν ειχα/ειχαν κανενα προβλημα

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω εγκαταστήσει USB stick από Cosmote για 3G πρόσβαση σε σταθερό υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα Windows XP.

Ο υπολογιστής είναι απομακρυσμένος και σε 24ωρη λειτουργία και χρειάζεται να συνδέομαι και να λαμβάνω από αυτόν ένα αρχείο ανά ημέρα. Πρόσβαση σε αυτόν έχω μέσω TeamViewer για απομακρυσμένο έλεγχο επιφάνειας εργασίας.

 

Θα ήθελα να μάθω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα από την ίδια την εφαρμογή της Cosmote, να μπορεί ο υπολογιστής να συνδέεται αυτόματα κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή της κάθε ημέρας και να αποσυνδέεται αυτόματα κάποια άλλη.

 

Μέχρι στιγμής, το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τρέχω αυτόματα την εφαρμογή μέσω του task scheduler των Windows. Αυτή τρέχει ανά μια ώρα (για την περίπτωση που τερματιστεί αντικανονικά) από την Χ χρονική στιγμή ως την Υ για κάθε μέρα εκτός των Σ/Κ.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο είναι πως αν κλείσω την εφαρμογή της Cosmote απομακρυσμένα, αποσυνδέομαι κι επιτυχώς, αλλά τις περισσότερες φορές δεν καταφέρνει να ξανασυνδεθεί την επόμενη φορά από μόνη της, ενώ όμως εκτελείται επιτυχώς αυτή από τον Task Scheduler.

Δοκίμασα να βάλω πάλι μέσω Task Scheduler να εκτελείται batch αρχείο με εντολή τερματισμού της εφαρμογής (taskkill), το οποίο την κλείνει επιτυχώς, αλλά η σύνδεση μέσω 3G παραμένει ενεργή.

Αν προγραμματίσω μέσω επιλογής της εφαρμογής της Cosmote να αποσυνδέεται αυτόματα σε κάποιο χρονικό διάστημα, εμφανίζει μήνυμα επιβεβαίωσης από τον χρήστη για την αποσύνδεσή της και περιμένει την αποδοχή του, με τη σύνδεση να παραμένει ενεργή.

Αυτόματη αποσύνδεση λόγω ανενεργείας επίσης δεν παίζει, μιας και γίνεται συνεχόμενο pinging από το TeamViewer, αλλά δεν ξέρω αν ζητάει πάλι επιβεβαίωση από το χρήστη κι από αυτή την επιλογή.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος άμεσος τρόπος λοιπόν από τηνς ίδια την εφαρμογή της Cosmote ή έμμεσα από τα Windows;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω γιατι; Το μηχανημα απο οτι λες παραμενει ανοιχτο 24/7 αρα δεν το κανεις για εξοικονομηση ενεργειας. Τι σε ενοχλει αν τρεχει συνεχομενα το internet; Αν ειναι θεμα ασφαλειας τοτε καταργεις και το Teamviewer και επιτρεπεις μονο την εισοδο μεσω Remote Desktop.

Αν απο οτι καταλαβα θες μονο ενα αρχειο την ημερα φτιαξε ενα batch το οποιο θα τρεχει μια φορα την ημερα και θα σου το στελνει αυτοματα το αρχειο που θες μεσω email και μετα θα σβηνει το αρχειο ή θα το μεταφερει σε εναν αλλο τοπικο φακελο αρα δεν θα χρειαζεται να κανεις τιποτα απολυτως εσυ.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά,

εχω ενα συμβόλαιο cosmote 25 και extra 2GB ιντερνετ.

αν συνδέομαι σε 3g ή 4g εχει καμια διαφορά στην χρέωση;

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά,

εχω ενα συμβόλαιο cosmote 25 και extra 2GB ιντερνετ.

αν συνδέομαι σε 3g ή 4g εχει καμια διαφορά στην χρέωση;

 

Δεν θα'χει καμμία απολύτως διαφορά, τα δεδομένα σε καθεστώς 4G θα καταναλώνονται από το διαθέσιμο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα'χει καμμία απολύτως διαφορά, τα δεδομένα σε καθεστώς 4G θα καταναλώνονται από το διαθέσιμο πακέτο.

ακριβώς αλλά σαφώς πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω εγκαταστήσει USB stick από Cosmote για 3G πρόσβαση σε σταθερό υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα Windows XP.

Ο υπολογιστής είναι απομακρυσμένος και σε 24ωρη λειτουργία και χρειάζεται να συνδέομαι και να λαμβάνω από αυτόν ένα αρχείο ανά ημέρα. Πρόσβαση σε αυτόν έχω μέσω TeamViewer για απομακρυσμένο έλεγχο επιφάνειας εργασίας.

 

Θα ήθελα να μάθω, αν υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα από την ίδια την εφαρμογή της Cosmote, να μπορεί ο υπολογιστής να συνδέεται αυτόματα κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή της κάθε ημέρας και να αποσυνδέεται αυτόματα κάποια άλλη.

 

Μέχρι στιγμής, το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τρέχω αυτόματα την εφαρμογή μέσω του task scheduler των Windows. Αυτή τρέχει ανά μια ώρα (για την περίπτωση που τερματιστεί αντικανονικά) από την Χ χρονική στιγμή ως την Υ για κάθε μέρα εκτός των Σ/Κ.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με αυτό τον τρόπο είναι πως αν κλείσω την εφαρμογή της Cosmote απομακρυσμένα, αποσυνδέομαι κι επιτυχώς, αλλά τις περισσότερες φορές δεν καταφέρνει να ξανασυνδεθεί την επόμενη φορά από μόνη της, ενώ όμως εκτελείται επιτυχώς αυτή από τον Task Scheduler.

Δοκίμασα να βάλω πάλι μέσω Task Scheduler να εκτελείται batch αρχείο με εντολή τερματισμού της εφαρμογής (taskkill), το οποίο την κλείνει επιτυχώς, αλλά η σύνδεση μέσω 3G παραμένει ενεργή.

Αν προγραμματίσω μέσω επιλογής της εφαρμογής της Cosmote να αποσυνδέεται αυτόματα σε κάποιο χρονικό διάστημα, εμφανίζει μήνυμα επιβεβαίωσης από τον χρήστη για την αποσύνδεσή της και περιμένει την αποδοχή του, με τη σύνδεση να παραμένει ενεργή.

Αυτόματη αποσύνδεση λόγω ανενεργείας επίσης δεν παίζει, μιας και γίνεται συνεχόμενο pinging από το TeamViewer, αλλά δεν ξέρω αν ζητάει πάλι επιβεβαίωση από το χρήστη κι από αυτή την επιλογή.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος άμεσος τρόπος λοιπόν από τηνς ίδια την εφαρμογή της Cosmote ή έμμεσα από τα Windows;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Η εφαρμογή της Cosmote είναι ένας απλός dialer που σηκώνει ένα PPP interface. Ένας εντολέας δηλαδή που λέει στα windows πότε να σηκώσουν και πότε να ρίξουν την σύνδεση. Αν θες να κάνεις κλήσεις on demand τότε έχεις 2 επιλογές:

1) Βάζεις τη σύνδεση να καλείται αυτόματα όταν ζητούνται δεδομένα από κάποια εφαρμογή και idle time 10 λεπτά ώστε να την ρίχνει

2) Φτιάχνεις batch script που ανεβάζει/ρίχνει το interface με netsh

Link to comment
Share on other sites

Oχι μονο εχουνε μαυρα μεσανυχτα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,αλλα συμπεριφερονται ΠΑΝΤΑ οπως καθε κατωτατος υπαλληλος,σαν διευθυντες.....

Πιστευουνε οτι ο μεσος συνομιλητης τους ειναι ενας 60αρης που κοιταει το κινητο σαν.......λαμπερο γυαλακι :lol::lol::lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν μπορει να δουλεψει,επειδη δεν το υποστιριζει η συσκευη σου,εσυ δουλευεις με 3G/2G
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα δουλέψει 4G ok, αλλά τουλάχιστον η ίδια κάρτα δεν θα μπορεί να δουλέψει ως 3 ή 2 G?

 

Nαι θα δουλευει ως 3G/2G

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς, είπα μήπως πήγαινε στράφι! αλλά η κάρτα είναι nano, χρειάζομαι αντάπτορα για να μπεί στο HTC G2? υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην αγορά αντάπτορα;
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς, είπα μήπως πήγαινε στράφι! αλλά η κάρτα είναι nano, χρειάζομαι αντάπτορα για να μπεί στο HTC G2? υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην αγορά αντάπτορα;

 

καλυτερα αποφυγε ανταπτορα,γιατι σε εμενα ειχε κολλησει μεσα στο lg optimus g και δεν εβγαινε με τιποτα και πηγα να χασω και την εγγύηση,ευτυχως μου το αντικατεστησαν τελικα.Τωρα στο Htc G2 δεν ξερω αν υπαρχει καποια περιπτωση να κολλησει..καλυτερα πηγαινε σε ενα καταστημα cosmote/γερμανου με 5€ και την ταυτοτητα και κανε αντικατασταση της nano sim και ζητα κανονικη sim...

(ο αριθμος παραμενει ο ιδιος/υπολοιπο το ιδιο.)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

και τι έκανες και κόλλησε μέσα, την έβαλες μόνη της καταλάθος;

 

Οχι με ανταπτορα

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...