Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικώς όλα καλά..

 

δεν είχα υπογράψει συμβόλαια, η αίτηση είχε γίνει μέσω internet. Αυτό που τελικά ανακάλυψα, είναι ότι οι αιτήσεις φορητότητας προς cosmote μέσω internet ακυρώνονται μόνο μέσω του 210-2501100 (e-shop της cosmote) και μόνο καθημερινές 9-17. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει (π.χ. κέντρο εξυπηρέτησης cosmote, e-mail κ.λπ.)

Edited by osotirasas
διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα

 

Εχω μια εταιρικη συνδεση cosmote internet on the go και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω την καρτα σε ενα παλιο iphone 3gs που εχω για να το χρησιμοποιω σαν hotspot. Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?

 

Ευχαριστω πολυ:O

 

το Iphone 3gs δεν έχει hotspot . Μόνο με καλώδιο usb ή bluethooth ή αν έχεις κανένα πρόγραμμα άλλο

διαβάζει κανονικά data sim

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λέει η αγγελία θα δουλεύει και με cosmote
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι και οι 3 πάροχοι κινητής, πρέπει να σοβαρευτούν, μπας και γλυτώσουν το τεράστιο κόστος των αιτημάτων φορητότητας και ακυρώσης αυτών.

Σε μόνιμη βάση, μαγαζιά Γερμανού και Wind, συνεργάζονται για να ρίχνουν ο ένας για τον τους πελάτες του άλλου, αιτήματα φορητότητας, ώς μέτρο πίεσης για extra επιδοτήσεις.

Να σοβαρευτούν όλοι, και αν θέλουν να πουλάνε συμβόλαια, να μάθουν να δίνουν καμιά επιδότηση της προκοπής, διαφορετικά δεν έχει λόγο ύπαρξης το συμβόλαιο.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω στο κινητό κάνει διακοπές ανά τακτά διαστήματα με αποτέλεσμα να παραπονιέται ο άλλος ότι δεν με ακούει συνέχεια, κάνει κενά κάποιες στιγμές. Το σήμα είναι full κι έχω δίκτυο Cosmote. Δοκίμασα φυσικά επανακίνηση και με 3G αλλά και με 2G αλλά το ίδιο. Είμαι με stock rom.
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Το στικάκι δουλέυει κανονικά σε ΧΡ αλλα τα 8 δεν το βλέπουν σαν μοντεμ. Οδηγό για Win8 δεν βρήκα και είμαι με ένα άχρηστο στικάκι στα χέρια.
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα να αλαξω την μπαταρια μου στο κλειδι του vw μου και συνεχεισε να μην πιανει απο μακρια απελπιζμενος πηγα ατην αντιπρωσοπεια

και μου ειπε οτι δεν φτεει το αυτοκινητο αλλα το κλειδι που καταλαθος ειχε διαλισει ο τυπος που μου αλαξε την μπαταρια τι να πω δεν την αλαζα μονος μου ο μ...@ το κακο ειναι οτι εχει 250€ και δεν ειπε και τιποτα πως νατον συχωρεσω λιπον. ξεθιμανα και εγω

Edited by hiotisl2
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αναφερω ενα γεγονος που συνεβει σε φιλικα μου προσωπα οι οποιοι ειναι χρηστες whats up!

Θα ηθελα να πειτε αν εχετε ξανακουσει κατι τετοιο γιατι η κοσμοτε προσπαθουσε να βγαλει τρελο το φιλικο μου προσωπο που ανεφερε το περιστατικο..

 

Εχουμε λοιπον τα προσωπα Α , Β, Γ, Δ.

- 24/7/2013: Ο Γ δεχεται μηνυμα απο τον Δ που ελεγε "Παρε τηλεφωνο, ειναι επειγον". Ο Γ παιρνει τηλεφωνο αλλα ο Δ ισχυριστηκε οτι ποτε δεν εστειλε τετοιο μηνυμα! Δεν δωθηκε σημασια στο περιστατικο. Παροντες μαζι με τον Γ ηταν και οι Α, Β και εγω.

 

-25/7/2013: 1.30 το βραδυ ο Α δεχεται μηνυμα απο τον Β οτι του συνεβει κατι (ελεγε τι συνεβη συγκεριμενα) και οτι το αυριανο ταξιδι του για Πορτογαλια λογικα θα πρεπει να ακυρωθει (οντως ο Β πεταγε για Πορτογαλια την επομενη μερα και αυτο που του συνεβη ηταν κατι προσωπικο και ειχε σχεση με συγκεκριμενα υπαρκτα προσωπα που αναφερθηκαν τα ονοματα τους). Επισης ελεγε οτι δεν ειναι καλα και αν γινεται να περναγε απο το σπιτι του Α..

Ο Α παιρνει αμεσα τηλεφωνο τον Β, οποιος ομως το ειχε κλειστο...

 

26/7/2013: Το πρωι ο Β παιρνει τηλεφωνο τον Α να τον ρωτησει γιατι ειδε τοσες κλησεις του καθως κοιμονταν και ο Α του αναφερει το μηνυμα που ελαβε απο αυτον. Προφανως ο Β δεν ειχε στειλει ποτε το μηνυμα σχετικα με το ταξιδι, γιατι δεν ειχε συμβει τιποτα.. Αντιθετα ο Β που ειχε υποτιθεται προβλημα ελαβε μηνυμα απο τον Α (το ειδε το πρωι) που ελεγε "ναι ρε, περνα σε περιμενω". Οπως καταλαβατε ο Α δεν εστειλε ουτε αυτος τετοιο μηνυμα, αντιθετα επαιρνε μονο τηλεφωνα το οποια οπως ειπα δεν επιασαν ποτε καθοτι ο Β κοιμοταν και το ειχε κλειστο.

 

Προφανως αυτος που το κανει αυτο ξερει ολη την παρεα γιατι τα μηνυματα αναφερονταν σε υπαρκτα γεγονοτα (ταξιδια, τσακωμοι με προσωπα που αναφερθηκαν με τα ονοματα τους κτλπ) αρα δεν ειναι καποιο spamming system.

 

Ο Α λοιπον πηρε τηλ την κοσμοτε (ολοι ειχαν whats up) να το αναφερει και τον αντιμετωπισαν σαν τρελο, οτι και καλα δεν μπορει να συμβει κατι τετοιο κτλπ..

 

Εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο?

Υπαρχει τετοιο συστημα που μπορει να στελνει μηνυματα σαν οποιος αριθμος θελει?

Αναφορικα οι αριθμοι εμφανιζονταν κανονικα σαν την αποθηκευμενη επαφη..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Είναι τεχνικά εφικτό να στέλνεις μηνύματα με αποστολέα συγκεκριμένο νούμερο κινητού και όχι δικό σου. Αν έχεις κάποιο κινητό που υποστηρίζει να βλέπεις το κέντρο μηνυμάτων δες τι κέντρο μηνυμάτων έχουν τα ύποπτα σμσ και γράψε το εδώ. Λογικά δεν θα είναι το +3097100000 που είναι το κανονικό της κοσμοτέ αλλά κάποιο άλλο άσχετο....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κανείς καμιά ιδέα; Σε κατάστημα Γερμανός που πήγα δοκίμασαν την sim και δεν είχε πρόβλημα (αν ήταν παλιά μπορεί να ευθυνόταν αυτή για διακοπές στην ομιλία).
Link to comment
Share on other sites

Κανείς καμιά ιδέα; Σε κατάστημα Γερμανός που πήγα δοκίμασαν την sim και δεν είχε πρόβλημα (αν ήταν παλιά μπορεί να ευθυνόταν αυτή για διακοπές στην ομιλία).

 

Δεν μπορω να δω τι κινητο εχεις. Τρεχουν πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο; κανει διακοπες μονο στο δικτυο; τα viber, skype κλπ εχουν σωστο ηχο; τα κενα ειναι και οταν δουλευεις ακουστικα;

Σε πρωτη φαση φαινεται hardware αλλα οχι με σιγουρια αν δεν απαντηθουν καποιες ερωτησεις.

Υπαρχει εγγυηση;

Το παρουσιασε μηπως μετα απο καποιο πεσιμο; εχει φαει τουμπες γενικα; εβαλες καποια εφαρμογη πριν το παρουσιασει; τρεχει καποιος τασκ μανατζες στο παρασκηνιο και παει να κλεισει τη γραμμη; για απενεργοποιησε ολα, να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.

 

Ωραια. Κλειστες ολες τις εφαρμογες χρηστη, απ τον ελεγχο των εφαρμογων, κλεισε και παγωσε οτι δεν χρησιμοποιεις αμεσα. Κλεισε τον συγχρονισμο, κλεισε και παγωσε και το μαρκετ.

Επισης βεβαιωσου οτι το mobile internet ειναι απενεργοποιημενο.

Θελουμε να βεβαιωθουμε αν ειναι η οχι hardware problem.

Αν δουλεψει αφου τα κλεισεις ολα, τοτε αυτο ειναι καλο. Αν δεν.... τοτε ψαξε τροπο να το ξεφορτωθεις με ελαφρα πηδηματακια:D

Δοκιμασε και σκυπε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει το πρόβλημα στην Cosmote και μόλις με πήραν τηλέφωνο. Το στικάκι, μου είπαν, δεν λειτουργει σε Windows8.

 

Θα μου το αντικαταστήσουν με άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.

 

Το Xperia Ray έχει μεγάλο πρόβλημα με το σήμα αλλα και την ποιότητα κλήσεων..στο λέω γιατί πέρα από τα σχόλια που έχω διαβάσει για το σήμα,το έζησα και γω 1,5 χρόνο όπου έφτασα να μην μιλάω με αυτο.Δεν ξέρω αν φταίει κάτι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το πακέτο Internet on the go με κάρτα της cosmote (4g) ποιό usb stick περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ και μπορεί να συμβεί αυτό και μάλιστα πολύ πολύ ευκολα !!! Έχω δοκιμάσει πρόγραμμα hacking το οποίο δούλεψε κανονικά και στα 3 δίκτυα της Ελλάδας! Είχε ένα πρόβλημα με το encoding στην αρχή αλλά το λύσαμε :p

 

Ναι μπορείς να στέλνεις μηνύματα σε όλους τους φίλους σου με τον αριθμό του άλλου ή με τον οποιοδήποτε αριθμό θέλεις (όπως μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο με τα email για να μην ξεχνιόμαστε)! Και εννοείται οτι είναι κάποιος απο την παρέα που το κάνει για πλάκα :)

 

Για τα τυπικά ...δεν νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί αυτό. Τουλάχιστον εγω δεν τα κατάφερα στις δοκιμές μου...

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα να μετατρέψω τις μονάδες στο υπόλοιπο του κινητού μου σε κανονικά χρήματα.

 

Πχ. Έχω 10 ευρώ υπόλοιπό και θέλω να μετατρέψω τα 5 από αυτά σε κανονικό 5 ευρώ. (όχι απαραίτητα μετρητά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα να μετατρέψω τις μονάδες στο υπόλοιπο του κινητού μου σε κανονικά χρήματα.

 

Πχ. Έχω 10 ευρώ υπόλοιπό και θέλω να μετατρέψω τα 5 από αυτά σε κανονικό 5 ευρώ. (όχι απαραίτητα μετρητά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν υπάρχει φίλε μου αυτή η δυνατότητα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά τα χρήματα, εκτός του να τα καταναλώσεις από το ίδιο το τηλέφωνο, είναι να τα μεταφέρεις σε άλλο καρτοκινητό καλώντας στο 13838.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο και απλό. Έπαιζα με αυτό χρόνια πριν.

Όταν σου στέλνουν ένα διαφημιστικό μήνυμα, βλέπεις στο πεδίο του αποστολέα αυτό που θέλει ο αποστολέας να φαίνεται, π.χ. ΑΒvasilopulos.

Με την ίδια λογική μπορώ να στείλω εγώ μέσω της ίδιας υπηρεσίας μήνυμα σε σένα και στο πεδίο "αποστολέας" να βάλω το κινητό της κοπέλας σου. Έτσι μόλις το μήνυμα φτάσει στην συσκευή σου, θα βρει πως το νούμερο του αποστολέα αντιστοιχεί στην επαφή "μπουμπουκίτσα μου" και έτσι θα φανεί πως όντως το έστειλε η κοπέλα σου.

 

Ο τρόπος για να δεις αν είναι σωστό το μήνυμα είναι στις λεπτομέριες μηνύματος. Σίγουρα θα έχει άλλο κέντρο μηνυμάτων, πιθανότατα εξωτερικού.

 

Από εκεί και πέρα, μπορείς να ψάξεις σε ποια εταιρία ανήκει το νούμερο του κέντρου μηνυμάτων και να ρωτήσεις τα στοιχεία του αποστολέα. Λογικά θα τα έχουν όλα μια και δεν υπάρχουν πλέον ανώνυμες-δωρεάν τέτοιες υπηρεσίες πλέον.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

το Iphone 3gs δεν έχει hotspot . Μόνο με καλώδιο usb ή bluethooth ή αν έχεις κανένα πρόγραμμα άλλο

διαβάζει κανονικά data sim

 

Εχει κανονικά hotspot αρκει να κανεις αναβάθμιση σε πανω απο 4.3. Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανονικά hotspot αρκει να κανεις αναβάθμιση σε πανω απο 4.3. Λάθος?

 

δηλαδή το δικό σου 3GS έχει hotspot μέσω wi-fi ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα !

Εχω ενα λαπτοπ της hp 6910p με ενσωματωμενο hs2300 hsdpa module .

Πηρα μια SIM card απο Cosmote για το Cosmote Internet on the go prepaid και την εβαλα στην αντιστοιχη υποδοχη στο λαπτοπ.Εχω κατεβαζει το HP connection manager και αυτοματα αναγνωρισε την SIM card .Προσπαθω να συνδεθω στο δικτυο της Cosmote και μου βγαζει συνεχεια οτι εγινε αποσυνδεση απο την Cosmote.Το νουμερο της καρτας εχει γινει ταυτοποιηση και δηλωση κανονικα .

Τι τρεχει ; Λειπουν καποιες παραμετροι να δηλωθουν στο προγραμμα συνδεσης ;

ΤΙΑ

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασίλη έχεις απόλυτο δίκιο. Μονο μεσω καλωδίου η μεσω bluetooth. Πακέτο φάγαμε. Τωρα τι αλλο τρόπο εχω για να κανω wifi hotspot?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τον αντικαταστάτη του Alcatel και είναι πολύ καλύτερος.

Αντί για ένα απλό μοντεμ, μου έστειλαν ένα ZTE MF60 Mobile Wi-Fi Hotspot που πιάνει θεωρητικά τριπλάσιες ταχύτητες και θα μου λύσει τα χέρια. :up:

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...