Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε πρώτα έναν έλεγχο αν οι κλήσεις σου είναι πάνω ή κάτω από 3 λεπτά. Μόνο τότε μπορείς να δεις αν τα 1500 λεπτά ενός π.χ. καρτοσυμβολαιου, που να φαίνεται ως What's up για να σε παίρνουν, θα σε καλύψουν.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Μου εδωσε σημερα ενας φιλος το κινητο του(xperia sole)να του ενεργοποιησω το 0.facebook.Διαβασα οτι πρεπει να στειλεις πρωτα για τις ρυθμισεις ιντερνετ internet στο 1330.το καναμε αυτο αλλα μου λεει πως θελει να μπαινει χωρις να εχει καποια προσφορα για mb απο την cosmote.

Γίνετε να μπαινει στο 0.facebook χωρις να ενεργοποιησει προσφορα mb;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το 0.facebook. Δωρεάν πρόσβαση χωρίς ύπαρξη πακέτου δεδομένων. Προϋπόθεση, να έχει κάποιο μικρό υπόλοιπο στην κάρτα για να μπορεί να συνδεθεί! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορείς να μπαίνεις εντελώς δωρεάν , φτάνει να εξασφαλίσεις ότι καμμία εφαρμογή δεν θα συνδεθεί στο Internet,

Δυστυχώς όταν δεν γνωρίζεις το κινητό σύντομα θα διαπιστώσεις ότι όλο και κάποια εφαρμογή μπαίνει και σε χρεώνει 1 ευρώ την ημέρα.

Συμβουλή : ενεργοποίησε τα 120ΜΒ με 3 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορείς να μπαίνεις εντελώς δωρεάν , φτάνει να εξασφαλίσεις ότι καμμία εφαρμογή δεν θα συνδεθεί στο Internet.

 

Αν έχει κάτω από 1 ευρώ υπόλοιπο, γιατί να έχει κίνδυνο; Εκτός αν στο Android υπάρχει ρύθμιση που ανοίγει τα δεδομένα για όλες τις εφαρμογές, κάτι που δεν γνωρίζω ως κάτοχος Nokia...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το android γενικά είναι απλειστο στο θέμα internet και θέλει προσοχή...δυστυχώς it's not like Nokia...κατα τ'αλλα το 0.Facebook δεν χρειάζεται καθόλου δεδομένα μιας και δεν χρεώνει εκτός αν θες να δεις εικόνες η κάτι άλλο...μου φαίνεται οτι σε κάρτα what's up και χωρίς υπολοιπο μπαίνει...(δεν θυμάμαι αν ηταν το καρτοκινητο μου η η συνδεση wind όταν ήμουν φαντάρος... Σε ενα απί τα δυο έμπαινε...)
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πας σε καταστημα οτε κοσμοτε, κανεις αιτημα για εισπραξη, και σου ερχεται ταχυπληρωμη μεσω ελτα για να πληρωθεις

 

Για να είμαστε πιο ακριβείς υπάρχουν 3 τρόποι να καρπωθείς το ποσό.

 

1) Μεταφορά - Συμψηφισμός του υπολοίπου με άλλο ενεργό συμβόλαιο στον ίδιο ΑΦΜ , η οποία γίνεται με κλήση σου στο 13838.

2) Μεταφορά - Συμψηφισμός του υπολοίπου με άλλο ενεργό συμβόλαιο σε διαφορετικό ΑΦΜ, οπότε γίνεται με γραπτή αίτηση σε κατάστημα

3) Επιστροφή του πιστωτικού υπολοίπου σε IBAN , το οποίο επίσης γίνεται σε κατάστημα με την ταυτότητά σου και ασφαλώς με τον ΙΒΑΝ.

 

Ταχυπληρωμή με ΕΛΤΑ ασφαλώς και δεν παίζει.

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Cosmote και επιδότηση = έννοιες αντίθετες!

 

Η Cosmote μου δίνει για ανανέωση 24μηνη στο Cosmote 35 €90 επιδότηση

 

Η Wind μου δινει €270

και η Voda €210

 

Πόσο ψηλά έχει σηκώσει τον αμανέ η Cosmote; Μας έδεσε πελάτες και τώρα κάνει τη πάπια;

Το αστείο είναι πως τους παρακάλεσα για ένα €50 έστω παραπάνω, για να μη φύγω και με γράψανε!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Και τότε τι το σκέφτεσαι ρε φίλε; Σου δίνουν 3πλή επιδότηση από τη wind και κάθεσαι και παρακαλάς τη cosmote; Δε μπορώ να καταλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτομαι! Απλά ζήτησα από τη Cosmote, αν μπορουσε, να μου δώσει αντίστοιχη επιδότηση.

 

Όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά και μόνο για να μην μπαινω στο κόπο για φορητοτητες!

Αλλά τίποτα, οπότε αντίο!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Cosmote και επιδότηση = έννοιες αντίθετες!

 

Η Cosmote μου δίνει για ανανέωση 24μηνη στο Cosmote 35 €90 επιδότηση

 

Η Wind μου δινει €270

και η Voda €210

 

Πόσο ψηλά έχει σηκώσει τον αμανέ η Cosmote; Μας έδεσε πελάτες και τώρα κάνει τη πάπια;

Το αστείο είναι πως τους παρακάλεσα για ένα €50 έστω παραπάνω, για να μη φύγω και με γράψανε!

 

Πέρισυ η cosmote μου έδινε για να πάω σε αυτούς 650euro και φέτος ούτε 150euro. Όταν ρώτησε ο αδερφός μου γιατί δίνουν τόσα λίγα του απάντησαν ότι σε μας έρχονται για το σήμα μιας και είναι εγγύηση...

 

Σαφώς να πας σε αυτόν που σου δίνει τα περισσότερα....Αν και για μένα δεν αξίζει το 18μηνο συμβόλαιο, πόσο μάλλον το 24μηνο...Μπορεί να μην είχα ποτέ καρτοκινητό αλλά το f2go έχει γίνει πολύ δελεαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά θα πας εκεί που σου δίνουν τα περισσότερα, απλά δες τις περιοχές που κινήσε τι σήμα θα έχεις

 

Ευτυχώς κινούμαι 95% εντός αθηνών οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα με το σήμα!

 

Πέρισυ η cosmote μου έδινε για να πάω σε αυτούς 650euro και φέτος ούτε 150euro. Όταν ρώτησε ο αδερφός μου γιατί δίνουν τόσα λίγα του απάντησαν ότι σε μας έρχονται για το σήμα μιας και είναι εγγύηση...

 

Σαφώς να πας σε αυτόν που σου δίνει τα περισσότερα....Αν και για μένα δεν αξίζει το 18μηνο συμβόλαιο, πόσο μάλλον το 24μηνο...Μπορεί να μην είχα ποτέ καρτοκινητό αλλά το f2go έχει γίνει πολύ δελεαστικό...

 

Δυστυχώς η πολιτική όλων των εταιριών ειναι να μην δίνουν τίποτα όσο σε έχουν πελάτη. Έκανα σήμερα την αίτηση φορητότητας μου στη wind και ήδη η cosmote με πήρε τηλέφωνο να μου δώσει την επιδότηση της wind (€260! -και για 12μηνο συμβόλαιο!).

 

Είναι μεγάλη βλακεία να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας εταιρία και πελάτης. Δηλαδή όταν αυτό θα αρχίσει να γίνεται ευρέως, δηλαδή όποιος θέλει επιδότηση να φεύγει για να τον πάρουν πίσω, τότε θα βάλουν μυαλό για να τις δίνουν στην ώρα τους;

 

Εγώ το είπα, αλλά σιγά, ποιος θα ακούσει.........

 

ΥΓ: Και σκεφτείτε πως δεν είχα καμία όρεξη να φύγω από τη Cosmote..

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κινούμαι 95% εντός αθηνών οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα με το σήμα!

 

 

 

Δυστυχώς η πολιτική όλων των εταιριών ειναι να μην δίνουν τίποτα όσο σε έχουν πελάτη. Έκανα σήμερα την αίτηση φορητότητας μου στη wind και ήδη η cosmote με πήρε τηλέφωνο να μου δώσει την επιδότηση της wind (€260! -και για 12μηνο συμβόλαιο!).

 

Είναι μεγάλη βλακεία να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας εταιρία και πελάτης. Δηλαδή όταν αυτό θα αρχίσει να γίνεται ευρέως, δηλαδή όποιος θέλει επιδότηση να φεύγει για να τον πάρουν πίσω, τότε θα βάλουν μυαλό για να τις δίνουν στην ώρα τους;

 

Εγώ το είπα, αλλά σιγά, ποιος θα ακούσει.........

 

ΥΓ: Και σκεφτείτε πως δεν είχα καμία όρεξη να φύγω από τη Cosmote..

 

Στο ΥΓ. Και εγώ δεν είχα διάθεση να φύγω από την voda αλλά με αυτά και με αυτά πήγα στην wind και πήρα επιδότηση αντίστοιχη με το παρελθόν και μείωσα τα μηνιαία έξοδα...Αφού και ίδια να ήταν η αντιπροσφορά, τους είχα πει εξαρχής πως δεν με ενδιέφερε μιας και δεν έκανα αίτηση μεταφοράς για να παίζω...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το προσπαθησα, και ο εκπροσωπος μου ειπε πως δεν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ....ΕΔΩ Κ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΒΑΖΑ-ΕΒΓΑΖΑ ΤΗ ΦΡΑΓΗ ΓΙΑ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ tip *35*1234*16# Κ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ #35*1234*16#

ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Η "ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ"

ΜΥΝΗΜΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ

ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΦΡΑΓΗ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΣΗ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΤΟΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΤΗΝ COSMOTE ΦΥΣΙΚΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΗΤΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ..

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΦΡΑΓΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΤΟΣΥΜΒΟΛΑΙΑ?? Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1234??

Κ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΡΑΓΗ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΟΥ:cry:

 

ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ:wacko: ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΟΣΗ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.....Ή ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το προσπαθησα, και ο εκπροσωπος μου ειπε πως δεν γινεται.

 

Μεταφορά χρόνου ομιλίας όντως δε γίνεται από καρτοσυμβόλαιο σε καρτοκινητό. Μόνο μεταφορά χρήματων και αυτή γίνεται καλώντας στο 13838 εφόσον το καρτοσυμβόλαιο είναι στα στοιχεία σου φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

το 90% των κλησεων μου ειναι πανω απο τρια λεπτα.

επισης οι περισσοτερες κλησεις γινονται απο εμενα. οποτε δεν με πολυ-ενδιαφερει το αν θα με παιρνουν οι What's up.

τα 1500 σιγουρα δεν με καλυπτουν, οποτε κοιταζω μηπως μου ερχεται πιο οικονομικα με καποιο συνδυασμο συμβολαιου-ων η συμβολαιου-What's up.

αν δηλαδη κανω δυο συμβολαια τα What's up μου θα εχω καποια εκπτωση στα παγια η κατι τετοιο?

αυτη την στιγμη ξοδευω 4 με 5 καρτες 10αρες τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έτσι έχουν τα πράγματα δε θα βρεις μεγάλη διαφορά όπου και να πας. Το ιδανικότερο πακέτο θα ήταν κάτι παλιά συμβόλαια που είχε η cosmote με 1500 λεπτά προς cosmote με 15 Ευρώ. Με δυο τέτοια (30 Ευρώ) θα ήσουν ΟΚ. Αυτό το πακέτο τώρα δεν υπάρχει. Αν είσαι επαγγελματίας, λόγω ΦΠΑ που θα εκπέσεις και φόρων που θα γλιτώσεις, σε συμφέρει το πρόγραμμα με τα 20 Ευρώ. Αν είσαι ιδιώτης μείνε ως έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι συνδρομητής στο Internet on the go 20gb. Την Δευτέρα μου έστειλαν το έξης μήνυμα:

 

"EXETE KATANAΛΩΣEI TO 80% TΩN ΔΩPEAN MB TOY ΠPOΓPAMMATOΣ ΣAΣ. META THN KATANAΛΩΣH TΩN ΔΩPEAN MB ΘA MΠOPEITE NA ΠΛOHΓEIΣTE ΣTO INTERNET XΩPIΣ EΠIΠΛEON XPEΩΣH AΛΛA ME MEIΩMENH TAXYTHTA ΠPOΣBAΣHΣ. "

 

από την Δευτέρα μέχρι και σήμερα ενώ έχω 0MB υπόλοιπο έχω υπερβεί κατά 4.5 περίπου gb χωρίς να έχει γίνει καμία μείωση στην ταχύτητα μου. Υπάρχει περίπτωση να χρεώνομαι γι αυτά τα extra GB και αν όχι γιατί δεν μας λένε ότι είναι απεριόριστο να μην έχουμε το άγχος κάθε μήνα μην υπερβούμε τα 20GB? Τι συμβαίνει πραγματικά;;;

Edited by guzel
Link to comment
Share on other sites

Στο κανονικό σου πρόγραμμα για το κινητό σου , περιλαμβάνεται κάποιο ποσό free MB για ιντερνετ ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι συνδρομητής στο Internet on the go 20gb. Την Δευτέρα μου έστειλαν το έξης μήνυμα:

 

"EXETE KATANAΛΩΣEI TO 80% TΩN ΔΩPEAN MB TOY ΠPOΓPAMMATOΣ ΣAΣ. META THN KATANAΛΩΣH TΩN ΔΩPEAN MB ΘA MΠOPEITE NA ΠΛOHΓEIΣTE ΣTO INTERNET XΩPIΣ EΠIΠΛEON XPEΩΣH AΛΛA ME MEIΩMENH TAXYTHTA ΠPOΣBAΣHΣ. "

 

Αυτό ισχύει στη Γερμανία. Δε με εκπλήσσει αλλά εγώ θα το διευκρίνιζα με ένα τηλ. Επίσης το μήνυμα να το κρατήσεις για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...