Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

πριν λίγες μέρες έκανα, μέσω internet, αίτηση φορητότητας από Vodafone προς Cosmote, την οποία και θέλω να ακυρώσω λόγω μιας προσφοράς της Vodafone. Το προβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τρόπο ακύρωσης της αίτησης. Συγκεκριμένα:

1. μέσω του site δεν έχω δυνατότητα ακύρωσης των παραγγελιών,

2. μέσω της φόρμας επικοινωνιας με έχουν γραμμένο, έχω στείλει 4 αιτήματα τα οποία μένουν αναπάντητα,

3. στο 13838 με έστειλαν στο 2108006300 που με έστειλε στο 2102501100 που λειτουργεί 9-17

4. mail επικοινωνίας δε βρήκα.

 

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιο νούμερο ή mail επικοινωνίας για να ακυρώσω την αίτηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μόλις η Vodafone πάρει το αίτημα φορητότητας, συνήθως καλεί τον αιτούντα να ρωτήσει τους λόγους αποχώρησης.

 

Μόλις σε πάρουν, πες τους ότι θέλεις να την ακυρώσεις.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Μόλις η Vodafone πάρει το αίτημα φορητότητας, συνήθως καλεί τον αιτούντα να ρωτήσει τους λόγους αποχώρησης.

 

Μόλις σε πάρουν, πες τους ότι θέλεις να την ακυρώσεις.

 

έγινε αυτό που λες, όμως μου τόνισαν ότι πρέπει να ακυρώσω εγω την cosmote και να φανεί η ακύρωση στα συστήματά τους ώστε να ισχύσει η προσφορά που μου έκαναν...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα ζητήσεις από το 13838 να σου σταλούν οι ρυθμίσεις για να ενεργοποιηθεί το internet θα μπεις, χωρίς χρέωση, στο http://m.whatsup.gr/ και εκεί θα βρεις τις υπηρεσίες που ζητάς. Καλή επιτυχία!
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το alcatel ot 3040d και δεν ξέρω πως στην ευχή ενεργοποιώ την αναφορά παράδοσης.....για τα mms εχει αναφορά παράδοσης και αναφορά αναγνωσης.. αλλα για sms??? ας μου πει καποιος..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

εστειλα χθες μηνυμα στην cosmote για τις ρυθμισεις του internet στο 1333 και μου ερχεται μηνυμα οτι η αποστολη των ρυθμισεων δεν ειναι δυνατη...Ξερει κανεις τι να κανω;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλ στο 13838 και μιλάς με εκπρόσωπο και θα στις στείλει αυτός.

 

πρεπει να παρω απο το κινητο που θελω τις ρυθμισεις ή μπορω και απο αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

εστειλα χθες μηνυμα στην cosmote για τις ρυθμισεις του internet στο 1333 και μου ερχεται μηνυμα οτι η αποστολη των ρυθμισεων δεν ειναι δυνατη...Ξερει κανεις τι να κανω;

Ευχαριστω πολυ

 

Υποθέτω πως έχεις android/ios/windows phone συσκευή. Αν όντως ναι, δοκίμασε να κάνεις μια επανεκκίνηση, βεβαιώσου πως τα δεδομένα από το μενού του κινητού είναι ενεργά και δοκίμασε κανονικά να πλογηθείς

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως έχεις android/ios/windows phone συσκευή. Αν όντως ναι, δοκίμασε να κάνεις μια επανεκκίνηση, βεβαιώσου πως τα δεδομένα από το μενού του κινητού είναι ενεργά και δοκίμασε κανονικά να πλογηθείς

 

ευχαριστω πολυ!δουλευει τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τοποθέτησα τήν συσκευή τέλειο σήμα τής cosmote,(τωρα εχω σημα full 5 γραμμές) πρίν ειχα στήν καλύτερη 2 γραμμές σήμα,αυτό πού δέν ξέρω είναι τί γίνεται μέ τήν ακτινοβολία πού εκπέμπει,άς αναπτύξουμε λίγο τό θεμα τίς ακτινοβολιας τίς συγκεκριμενης συσκευής σέ αυτό τό post,όποιος ειναι σχετικός και γνωρίζει άς μάς πεί τήν γνώμη του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη συμβουλή σας.

 

Ήμουν συνδρομητής cosmote και φέτος που έληξε το συμβόλαιό μου δέχτηκα μια χαμηλή προσφορά ανανέωσης. Ταυτόχρονα δέχομαι άλλη καλύτερη (τηλεφωνική) προσφορά από wind, υπογράφω τα συμβόλαια στις 4/6 και μετά από 2 μέρες έρχεται η cosmote με κατά πολύ ανώτερη προσφορά. Δέχομαι λοιπόν να παραμείνω και το ίδιο βράδυ (6/6) στέλνω fax στη wind για ακύρωση της φορητότητας, όπως ακριβώς μου είπαν από την cosmote.

 

Την Δευτέρα που μας πέρασε δέχομαι και ευχαριστήριο sms για την παραμονή μου στο δίκτυο και λέω όλα καλά. Ξαφνικά την Τρίτη το μεσημέρι, κόβεται το σήμα και καταλαβαίνω ότι έγινε το λάθος και γύρισε η σύνδεση σε wind. Τηλεφωνώ στη wind και μου τα μασάνε για το fax λέγοντας πως όπως και να έχει η κατάσταση, υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης. Επικοινωνώ με cosmote και μου λένε πως δυστυχώς τώρα ο αριθμός μου ανήκει στη wind και ότι δεν μπορούν να μου κάνουν την προσφορά που μου είχαν δώσει καθώς αν επιστρέψω θα θεωρούμαι νέος συνδρομητής.

 

Πώς μπορώ να κινηθώ αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη συμβουλή σας.

 

Ήμουν συνδρομητής cosmote και φέτος που έληξε το συμβόλαιό μου δέχτηκα μια χαμηλή προσφορά ανανέωσης. Ταυτόχρονα δέχομαι άλλη καλύτερη (τηλεφωνική) προσφορά από wind, υπογράφω τα συμβόλαια στις 4/6 και μετά από 2 μέρες έρχεται η cosmote με κατά πολύ ανώτερη προσφορά. Δέχομαι λοιπόν να παραμείνω και το ίδιο βράδυ (6/6) στέλνω fax στη wind για ακύρωση της φορητότητας, όπως ακριβώς μου είπαν από την cosmote.

 

Την Δευτέρα που μας πέρασε δέχομαι και ευχαριστήριο sms για την παραμονή μου στο δίκτυο και λέω όλα καλά. Ξαφνικά την Τρίτη το μεσημέρι, κόβεται το σήμα και καταλαβαίνω ότι έγινε το λάθος και γύρισε η σύνδεση σε wind. Τηλεφωνώ στη wind και μου τα μασάνε για το fax λέγοντας πως όπως και να έχει η κατάσταση, υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης. Επικοινωνώ με cosmote και μου λένε πως δυστυχώς τώρα ο αριθμός μου ανήκει στη wind και ότι δεν μπορούν να μου κάνουν την προσφορά που μου είχαν δώσει καθώς αν επιστρέψω θα θεωρούμαι νέος συνδρομητής.

 

Πώς μπορώ να κινηθώ αυτή τη στιγμή;

 

Για μενα εχει τελειωσει εφοσον υπεγραψες. Επισης αν το πας στο ΚΕΠΚΑ κτλ μπορεις να αποδειξεις οτι το fax που εστειλες το ελαβαν; Αυτοι ομως εχουν το συμβολαιο που εσυ υπεγραψες.

Ακομα και να τα καταφερεις και να φυγεις απο την Wind η Cosmote σε θεωρει νεο συνδρομητη πια αρα εχεις προβλημα και εκει.

Δεν θελω να ακουγομαι αρνητικος αλλα δεν νομιζω να καταφερεις αυτο που θες.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Έχω απόδειξη αποστολής φαξ στην Wind. Αυτά που δεν καταλαβαίνω όμως είναι τα εξής: 1) Πώς έδωσε η Cosmote τον αριθμό ενώ συμφωνήσαμε για παραμονή και 2) Γιατί να θεωρούμαι νέος συνδρομητής σε περίπτωση υπαναχώρησης με αποτέλεσμα να μην ισχύει η τελευταία προσφορά τους. Ένας λόγος που επικαλέστηκαν για το 2, είναι ότι οι αριθμοί ξεκινάνε από 693 και 695 αντί για 697 πχ.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο αριθμός σου πλέον είναι στη WIND, όποτε και να πας στην Cosmote θα θεωρείσαι καινούργιος και δεν έχει καμία σημασία το πρόθεμα του αριθμού.

 

Κι εγώ είχα κάνει ένα Whats up πέρσι φορητότητα στην Vodafone για 3 μέρες μόνο και μετά ξαναγύρισα, αλλά φέτος μου ήρθε μήνυμα που μου έδινε δώρο gold κωδικό επειδή είμαι 1 χρόνο στην Cosmote, ενώ πριν φύγω γι'αυτές τις μέρες ήμουνα συνδρομητής 3 χρόνια+.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επικοινώνησα και με την ΕΕΤΤ και με προέτρεψαν να κάνω καταγγελία καθώς θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί το .

 

Κάτι τελευταίο. Σε περίπτωση υπαναχώρησης, οι αριθμοί επιστρέφουν στο αμέσως προηγούμενο δίκτυο (Cosmote); Αν ναι ποιά θα είναι η διαφορά με το αν κάνω αίτηση φορητότητας στην Cosmote πάλι; Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν επακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα

 

Εχω μια εταιρικη συνδεση cosmote internet on the go και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω την καρτα σε ενα παλιο iphone 3gs που εχω για να το χρησιμοποιω σαν hotspot. Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?

 

Ευχαριστω πολυ:O

Link to comment
Share on other sites

Εχω το internet on the Go απεριοριστα και κανω tethering κανονικα χωρις καποια εξτρα χρεωση. Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

http://www.gadgeta.me/wp-content/uploads/2013/07/cosmote_spotify-620x350.jpg

 

Εχθές, έκανε τον γύρο των τεχνολογικών sites και όχι μόνο, μία είδηση η οποία έκανε λόγο για την συνεργασία της Vodafone με το Napster!

 

Μετά από λίγες ώρες ήρθε και η επίσημη ανακοίνωση από την VodafoneGR, η οποία απλώς επιβεβαίωσε και επισημοποίησε το νέο εκείνο.

 

Το gadgeta.me αναφέρει πως σήμερα, είναι στην θέση να ανακοινώσει, και αυτό το νέο μας ήρθε από έγκυρες πηγές, πως η Cosmote θα φέρει στην Ελλάδα την, ίσως δημοφιλέστερη, υπηρεσία music streaming στον κόσμο, το Spotify!

 

Το πως θα την ενσωματώσει, σε τι τιμή θα την προσφέρει, σε ποια προγράμματα θα υπάρχει και λοιπές πληροφορίες δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά!

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 2 κυρίαρχες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας της Ελλάδας θα έχουν ακόμα μία “μάχη” να δώσουν!

Edited by Vercetti13
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επικοινώνησα και με την ΕΕΤΤ και με προέτρεψαν να κάνω καταγγελία καθώς θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί το .

 

Κάτι τελευταίο. Σε περίπτωση υπαναχώρησης, οι αριθμοί επιστρέφουν στο αμέσως προηγούμενο δίκτυο (Cosmote); Αν ναι ποιά θα είναι η διαφορά με το αν κάνω αίτηση φορητότητας στην Cosmote πάλι; Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν επακριβώς.

 

Tελικα βρηκες ακρη?τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

πριν λίγες μέρες έκανα, μέσω internet, αίτηση φορητότητας από Vodafone προς Cosmote, την οποία και θέλω να ακυρώσω λόγω μιας προσφοράς της Vodafone. Το προβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τρόπο ακύρωσης της αίτησης. Συγκεκριμένα:

1. μέσω του site δεν έχω δυνατότητα ακύρωσης των παραγγελιών,

2. μέσω της φόρμας επικοινωνιας με έχουν γραμμένο, έχω στείλει 4 αιτήματα τα οποία μένουν αναπάντητα,

3. στο 13838 με έστειλαν στο 2108006300 που με έστειλε στο 2102501100 που λειτουργεί 9-17

4. mail επικοινωνίας δε βρήκα.

 

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιο νούμερο ή mail επικοινωνίας για να ακυρώσω την αίτηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τελικα βρηκες ακρη?ειχες υπογραψει συμβολαια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, κάθε 2-3 χρόνια επιδίωκα να αλλάζω συσκευή κινητού. Μέχρι την στιγμή που αγόρασα το Nokia n95, πραγματικά κόλλησα με αυτό το μοντέλο. Μετά από τόσα χρόνια, όπως είναι λογικό έχει χαλάσει. έψαξα για κάποιο παρόμοιο αλλά κανένα δεν με κέρδισε. Έτσι αποφάσισα να το παραγγείλω μέσω ξένου site. Το ερώτημά μου είναι το εξής: μπορεί να μου λειτουργήσει με την κάρτα cosmote που έχω? Η αγγελία λέει: -----> Network: Unlocked (sim free) and therefore it will work with any UK or International GSM Network SIM. (Will work with network "THREE" ). Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλή και αναμενόμενη κίνηση. Το spotify είναι μια solid πλατφόρμα streaming.

Μακάρι οι εταιρείς να αναβαθμίσουν τα προσφερόμενα data plans ώστε οι τελικοί χρήστες να αξιοποιήσουν τις υπηρεσίες αυτές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή και αναμενόμενη κίνηση. Το spotify είναι μια solid πλατφόρμα streaming.

Μακάρι οι εταιρείς να αναβαθμίσουν τα προσφερόμενα data plans ώστε οι τελικοί χρήστες να αξιοποιήσουν τις υπηρεσίες αυτές.

 

Με 1 ευρώ την ημέρα θα μπορείς να ακούς 5 τραγούδια σύμφωνα με τον σημερινό τιμοκατάλογο, που θα είναι ίδιος με τον αυριανό. Το ίντερνετ στα κινητά στην Ελλάδα παραμένει ταμπού...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...