Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει ήδη τόπικ ανοιχτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389590

 

Κοίτα λίγο πριν γράψεις την ώρα δημοσίευσης του δικού μου και σύγκρινε με το άλλο και μετά αποφάσισε ποιο πρέπει να διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο πριν γράψεις την ώρα δημοσίευσης του δικού μου και σύγκρινε με το άλλο και μετά αποφάσισε ποιο πρέπει να διαγραφεί.

Δεν το είπα για να διαγραφεί, αλλά επειδή έχει περισσότερες συμμετοχές. Έχεις δίκιο για την πρωτιά, δεν το πρόσεξα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για να διαγραφεί, αλλά επειδή έχει περισσότερες συμμετοχές. Έχεις δίκιο για την πρωτιά, δεν το πρόσεξα.

 

Και εγώ ζήτησα να διαγραφεί από κάποιον admin.

Το έβαλα εδώ μιας και μιλάμε για Cosmote αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ζήτησα να διαγραφεί από κάποιον admin.

Το έβαλα εδώ μιας και μιλάμε για Cosmote αλλά...

 

Δεν χρειάζεται να διαγραφεί αλλά να γίνει συνένωση. Συμβαίνει κάποιος να μην το προσέξει. 5" υπόθεση είναι η συνένωση.

gnt ακούς?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Ειμαι κατοικος εξωτερικου και θα επισκεφτω κάποιο απομονωμένο νησι της Ελλαδας την ερχομενη βδομαδα.

Θα παρακαλουσα κάποιον που γνωριζει να με ενημερωσει, πως μπορω να έχω προσβαση στο ιντερνετ απ'το φορητο υπολογιστη μου για μια βδομαδα, χωρις ιδιαιτερες προτιμησεις για απεριοριστη προσβαση κτλπ. Ενα Gb θα ηθελα για να κανω τις δουλειες μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

υ.γ θα χαιρομουν πολυ αν υπήρχε η δυνατοτητα να παραγγειλω απο το ιντερνετ , το πακετο που θα μου προτεινετε, σε διευθυνση στην Αθηνα οπου θα βρισκομαι για μία μέρα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκινήσουμε από το αν εκεί που θα πας έχει τουλάχιστον 3G σήμα.Αν δεν έχει καμιά εταιρία, δώρο άδωρον όλη η σκέψη σου.

Αν μπεις στο site της cosmote έχεις επιλογές για σερφάρισμα μέσω καρτοκινητής (μιας και το θες για λίγο διάστημα), που περιλαμβάνει usb stick και μη.Μέσω ίντερνετ μπορείς να παραγγείλεις, αρκεί να έχεις ήδη κάρτα sim δηλωμένη.

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HCG&catName=IOTG_onRequest_prs&cat=IOTG_onRequest_prs

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες ήδη κοσμοτέ στικάκι, θα σου έλεγα απλά να αγοράσεις ένα νέο νούμερο κοσμοκάρτα. Θα έβαζες 6Ε χρόνο και θα ενεργοποιούσες τα 500ΜΒ. Αυτή η κάρτα λειτουργεί κανονικά στο στικάκι. Δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

To παρον θεμα μαλλον δεν αφορα αποκλειστικα την cosmote (αν και cosmokarta ειναι το καρτοκινητο μου), μαλλον αφορα ολες τις εταιριες, εκτος κι αν καθε εταιρια το χειριζεται διαφορετικα.

 

Μπορει καποιος που ξερει τον αριθμο του κινητου μου, και μονον αυτον(διχως να ξερει το ονομα μου), να αναζητησει και να βρει σε ποιον ανηκει το νουμερο, δηλαδη να βρει το ονομα μου;

Παρεχουν τετοιες υπηρεσιες οι εταιριες κινητης;

Ή υπάρχει απόρρητο;

 

Μπορω εγω να αποκλεισω καποιες αναζητησεις που αφορουν εμενα;

- με τον αριθμο κινητου μου, να αναζητουν το ονομα μου

- με το ονομα μου, να βρισκουν τον αριθμο του κινητου μου

- να μην φαινομαι πουθενα καταγεγραμμενος, και να μην δινονται στοιχεια ουτε για το τηλεφωνο μου ουτε για το ονομα μου

 

Τι απο τα παραπανω ισχυει και ειναι εφικτο;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο τον provider σου και ζήτα να σε εξαιρέσουν από τους τηλεφωνικούς καταλόγους.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι σε οποιον ζητα στοιχεια, δινουν;

 

---

Κι οτι εγω τηλεφωνω στο 13838 και τους λεω να με εξαιρεσουν και γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι σε οποιον ζητα στοιχεια, δινουν;

 

---

Κι οτι εγω τηλεφωνω στο 13838 και τους λεω να με εξαιρεσουν και γινεται;

 

Υπαρχει αντιστροφη αναζήτηση. Τσέκαρε πχ. στο https://11888.ote.gr/web/guest/home?_sm=wp να δεις αν υπάρχεις.

Ναι αν δεν είναι απόρρητο το νούμερό σου δίνουν στοιχεία είτε με κανονική είτε με αντίστροφη αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Βαζω ομως τον αριθμο του κινητου μου, και δεν με εμφανιζει.

Εγω ομως δεν θυμαμαι στο παρελθον να ζητησα να γινει απορρητο. Αρα πως κι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Βαζω ομως τον αριθμο του κινητου μου, και δεν με εμφανιζει.

Εγω ομως δεν θυμαμαι στο παρελθον να ζητησα να γινει απορρητο. Αρα πως κι ετσι;

 

Δεν ξέρω να απαντήσω με ασφάλεια. Αλλά αν όντως σε καίει καλό είναι να το επιβεβαιώσεις μέσω εξυπηρέτησης ή σε ένα κατάστημα. Better safe than sorry!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν έχει γίνει τίποτα εις βάρος σου κάνουν άρση τηλεφωνικού απορρήτου και το όνομα σου / νούμερο σου θα αποκαλυφθεί.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θελω ο αριθμος του κινητου μου να εμφανιζεται σε καμια σελιδα τηλεφωνικων καταλογων.Τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς υπόψιν τι χρειάζετε για να γίνεις συνεργάτης με την cosmote; Έχω ήδη κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη (pc+σερβις , κινητά κλπ), οπότε σκέφτομαι αν γίνετε να βάλω και υπηρεσίες της cosmote (οχι να γίνει το κατάστημα cosmote απλά να προσθέσω και τις υπηρεσίες της). Έχει κανείς οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία σ'αυτό;; :rolleyes:

*Θα επικοινωνήσω και μαζί τους εννοείτε απλά να έχω μια ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο χρήματα θα χρειαστείς. Δεδομένου ότι ένα franchise δεν έχει κάτω από 100.000Ε, υπολόγισε τα μισά τουλάχιστον.

 

Στο site εκεί που ψάχνεις τα καταστήματα, αν προσέξεις, έχει διαφορετικές κατηγορίες τα καταστήματα κοσμοτέ με τα "καταστήματα συνεργατών". Η διαφορά των 2 είναι ότι τα πρώτα έχουν "από πάνω" την εταιρία, η οποία μπορεί να τα κλείσει αν δεν πιάνουν στόχο ή να μην τους πληρώνει τα λειτουργικά έξοδα και να επιβαρύνεται αποκλειστικά ο ιδιοκτήτης του καταστήματος. Τα καταστήματα συνεργατών απ' την άλλη, δεν έχουν την εταιρία από πάνω τους, αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης-συνεργάτης όλα τα έξοδα και μπορεί να βάλει στο μαγαζί του και πράγματα εκτός κοσμοτέ για να πουλήσει. Η κοσμοτέ του βάζει στόχο στις αιτήσεις κι αν τον πιάσει, παίρνει όλη την προμήθεια. Αν δεν τον πιάσει, παίρνει ένα μέρος αυτής. Αν δεν κάνει καμία αίτηση, δεν παίρνει τίποτα όμως. Μέχρι τώρα τα καταστήματα συνεργατών είναι υγιή και μόνο ελάχιστα έχουν κλείσει. Βασικά δεν έχουν κλείσει, έχουν πουληθεί γιατί υπάρχει ζήτηση. Με λίγα λόγια, και έξω να πέσεις όσο αφορά το στόχο στις αιτήσεις, μπορείς να σωθείς από τη λιανική. Αν πέσεις έξω κι εκεί, αν με λίγα λόγια δεν έχει καθόλου κίνηση, σίγουρα θα υπάρξει ενδιαφέρον να πουλήσεις σε άλλον το μαγαζί και σίγουρα όχι με λιγότερα από 20 χιλ. Το θέμα είναι πόσο θα σου κοστίσει να το ανοίξεις και κατά πόσο "καίγεσαι" να κάνεις απόσβεση άμεσα. Ο στόχος των αιτήσεων δεν είναι μεγάλος και η προμήθεια είναι καλή. Είναι ένα πολύ καλό μηνιάτικο. Αν συμπεριλάβεις και τη λιανική, το καλό μηνιάτικο γίνεται αρκετά καλύτερο. Εξετάζεις κατά πόσο έχεις το κεφάλαιο και πόσο καιρό μπορείς να περιμένεις να κάνεις απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορουμίτες,

Δεν γνωρίζω πόσο κοινό είναι, αλλά προσωπικά συνηθίζω να χρησιμοποιώ στο κινητό μου τον συγχρονισμό της ώρας μέσω του παρόχου.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, και χωρίς κάποια ιδιαίτερη λογική, η Cosmote αποφάσισε να αλλάξει την ώρα της, κάτι που οριακά δεν μου κόστισε να αργήσω στην δουλειά μου!

Ακόμα και τώρα, αν βάλω στο κινητό μου το "Use network-provided time" η ώρα αλλάζει από 16:33 σε 16:06 (περίπου μισή ώρα πίσω!). Το συνάντησε και κάποιος άλλος; Γιατί γίνεται αυτό, και κυρίως, πως γίνεται να διορθωθεί;

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν απο cosmote, vodafone, wind τα χρεη πανε στην εφορια? Αν γνωριζει καποιος να μου πει ευαριστω πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Χρεη προς την εφορια πανε οφειλες προς ασφαλιστικα ταμεια η προς δημοσιες υπηρεσιες προστιματα απο αστυνομια κτλ κτλ.Και την ΔΕΗ να χρωστας παλι δεν πανε προς εφορια νομιζω.Για εταιριες δεν πανε χρεη σε εφορια λυνονται δικαστικα οταν υπαρχουν οικονομικες διαφορες.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ :) και αν σε πανε δικαστικα σου κανουνε τιποτα? η δεν πανε καν δικαστικα απλως σου στελνουν χαρτι οτι και καλα θα σε πανε δικαστικα? Edited by sotos1991
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ :) και αν σε πανε δικαστικα σου κανουνε τιποτα? η δεν πανε καν δικαστικα απλως σου στελνουν χαρτι οτι και καλα θα σε πανε δικαστικα?

 

Δεν είναι η μέρα σου σήμερα. Τρίτη και 13 βλέπεις....

Link to comment
Share on other sites

Διαολοστειλε τους να μη σε ξαναπαρουν. ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...