Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην μπλέκετε τα πράγματα και βγαίνουμε εκτός θεματος. Η nova δίνει 384kbps στα συμβόλαια με 2, 6 και 15GB όχι στα απεριόριστα. 
 

Επισης για να θέσω την άποψη μου πιο ξεκαθαρα, θα σας ρωτήσω κάτι. 
Θα σας άρεσε να πληρώνετε 27€ το μήνα για όλα απεριόριστα και τους καλοκαιρινούς μήνες να είναι πρακτικα άχρηστο;
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Μην μπλέκετε τα πράγματα και βγαίνουμε εκτός θεματος. Η nova δίνει 384kbps στα συμβόλαια με 2, 6 και 15GB όχι στα απεριόριστα. 

Αυτό θα το πεις όταν μπει το όριο ΑΝ δεν αλλάξει το όνομά του ή δεν μπει αστερίσκος που να γράφει τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αυτό θα το πεις όταν μπει το όριο ΑΝ δεν αλλάξει το όνομά του ή δεν μπει αστερίσκος που να γράφει τις λεπτομέρειες.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει όνομα. Απεριοριστο είναι απλά με όριο ταχύτητας, το οποίο δεν νομιζω να καταλάβουν αρκετοί ΑΝ ξεπεράσουν το όριο των 300GB. 
Τα βασικά όπως social media και streaming μπορούν άνετα να γίνουν με 4mbps.

Τα πράγματα αλλάζουν αν κάποιος κάνει χρήση (ή και hotspot σε τηλεόραση) 4K streaming ή κάνει εργασίες που χρειάζεται μεταφόρτωση σε cloud. Μόνο τότε θα καταλάβει ο χρήστης το όριο. 
Βέβαια μην ξεχνάμε ότι οι επαγγελματίες που θέλουν απεριοριστο για τη δουλεια τους επιλέγουν συμβόλαια, όχι καρτοκινητά. 
 

Προσωπικα από τα τέλη Απριλίου που εχω απεριοριστο συμβόλαιο στην nova, έως και σήμερα δεν εχω καταναλώσει πάνω από 40GB. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκετε τα πράγματα και βγαίνουμε εκτός θεματος. Η nova δίνει 384kbps στα συμβόλαια με 2, 6 και 15GB όχι στα απεριόριστα. 
 
Επισης για να θέσω την άποψη μου πιο ξεκαθαρα, θα σας ρωτήσω κάτι. 
Θα σας άρεσε να πληρώνετε 27€ το μήνα για όλα απεριόριστα και τους καλοκαιρινούς μήνες να είναι πρακτικα άχρηστο;
 
Όχι δεν θα μου άρεσε να πληρώνω 27 και τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά μου αρέσει να πληρώνω όλο το χρόνο 12 ευρώ και να σερφάρω όσο θέλω χωρίς όριο κι ας είναι η ταχύτητα όση είναι και σηκώνει η κεραία εκείνη τη στιγμή. Για παράδειγμα εγώ μπορεί να θέλω να σερφάρω στις 04:00 τα χαράματα το δίκτυο είναι άδειο από κόσμο Και θέλω να έχω φουλ ταχύτητα για ποιο λόγο Λοιπόν να έχω το όριο; Τόσα χρόνια κατηγορούσα με τη Vodafone επειδή ήταν η μόνη που είχε στην αρχή 1,5 Gigabyte ανά ημέρα στα καρτοκινητά και μετά τρία Gigabyte ανά ημέρα και μετά κατήργησε το όριο και ζούμε με το όσο αντέχει και σηκώνει το δίκτυο στην περιοχή μας τώρα που μας βάζει πάλι όριο είναι καθαρά πισωγύρισμα
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bbbb said:

Όχι δεν θα μου άρεσε να πληρώνω 27 και τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά μου αρέσει να πληρώνω όλο το χρόνο 12 ευρώ και να σερφάρω όσο θέλω χωρίς όριο κι ας είναι η ταχύτητα όση είναι και σηκώνει η κεραία εκείνη τη στιγμή. Για παράδειγμα εγώ μπορεί να θέλω να σερφάρω στις 04:00 τα χαράματα το δίκτυο είναι άδειο από κόσμο Και θέλω να έχω φουλ ταχύτητα για ποιο λόγο Λοιπόν να έχω το όριο; Τόσα χρόνια κατηγορούσα με τη Vodafone επειδή ήταν η μόνη που είχε στην αρχή 1,5 Gigabyte ανά ημέρα στα καρτοκινητά και μετά τρία Gigabyte ανά ημέρα και μετά κατήργησε το όριο και ζούμε με το όσο αντέχει και σηκώνει το δίκτυο στην περιοχή μας τώρα που μας βάζει πάλι όριο είναι καθαρά πισωγύρισμα

Είναι ψυχολογικό το θέμα.. αν από την αρχή είχαμε απεριόριστο στα 4Mbps, και ξαφνικά μας έδινε full speed τα πρώτα 300GB , τώρα θα κάναμε τούμπες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε μπορούμε να καταναλώσουμε 20γιγα το μήνα επειδή δεν έχουμε σήμα, οι κοφτές τους μάραναν. Θέλουν τρολαριαμα δε γίνεται δουλειά αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψυχολογικό το θέμα.. αν από την αρχή είχαμε απεριόριστο στα 4Mbps, και ξαφνικά μας έδινε full speed τα πρώτα 300GB , τώρα θα κάναμε τούμπες.
Όχι δεν είναι ψυχολογικό Το θέμα είναι καθαρά χρηστικό όταν μου έδινε 3gb την ημέρα προσωπικά μου ήταν άχρηστο
Link to comment
Share on other sites

20230608-161946.jpg

Μόλις τα παρέλαβε ο φίλος μου για το πακετο με τα 10.9 ευρώ απεριόριστη ομιλία και 3 γκιγκα τον μήνα. Του ζήτησα να μου στείλει σε φωτογραφία τις οδηγίες που πιστεύω λύνουν απορίες πως παίρνεις τα ακουστικά και τι γίνεται με την κάρτα ανανέωσης.  Η κάρτα των 12 ευρώ είναι σβησμένη με μαρκαδόρο και ουσιαστικά θα την βάλουν αυτοί. Του έδωσαν και ένα ακόμα νούμερο δωρεάν που αν ενεργοποιηθεί λέει δωρεάν διπλασιασμός με την ανανέωση του ποσού. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites




Η κάρτα των 12 ευρώ είναι σβησμένη με μαρκαδόρο και ουσιαστικά θα την βάλουν αυτοί.


H κάρτα είναι σβησμένη ΑΛΛΑ καθαρίζει με οινόπνευμα και την βάζεις όπου θέλεις εσύ :)



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, cmvr said:

20230608-161946.jpg

Μόλις τα παρέλαβε ο φίλος μου για το πακετο με τα 10.9 ευρώ απεριόριστη ομιλία και 3 γκιγκα τον μήνα. Του ζήτησα να μου στείλει σε φωτογραφία τις οδηγίες που πιστεύω λύνουν απορίες πως παίρνεις τα ακουστικά και τι γίνεται με την κάρτα ανανέωσης.  Η κάρτα των 12 ευρώ είναι σβησμένη με μαρκαδόρο και ουσιαστικά θα την βάλουν αυτοί. Του έδωσαν και ένα ακόμα νούμερο δωρεάν που αν ενεργοποιηθεί λέει δωρεάν διπλασιασμός με την ανανέωση του ποσού. 

Έκανα την ίδια διαδικασία, την περασμένη εβδομάδα. 

Παρέλαβα το πακέτο, η ενεργοποίηση έγινε την μεθεπόμενη της παραλαβής, δεν ξέρω κατά πόσο έπαιξε ρόλο η επικοινωνία μέσω chat, από άλλο κινητό. 

Έγινε η ενεργοποίηση με μηδενικά υπόλοιπα σε πακέτα και χρήματα. 

Εκ νέου επικοινωνία μέσω chat, και την επόμενη μέρα: ενεργοποίηση unlimited ομιλίας, data μέχρι και τον Αύγουστο, ήταν στην προσφορά, 5gb data για τον επόμενο χρόνο λόγω πρόσκλησης από το cu νούμερο της συζύγου, θα λαμβάνει και εκείνη με κάθε χρηματική ανανέωση 5gb.

Δε θα ήταν κακό κάποια επικοινωνία με την VODAFONE για να κινηθούν τα πράγματα... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Αργά ή γρήγορα κάτι θα γινόταν για τη χρήση δεδομένων από τα καρτοκινητά. Όλα τα δίκτυα υποφέρουν από τις προσφορές δεδομένων στα καρτοκινητά.

Όμως, θεωρώ πως ο κόφτης δεν είναι αναγκαίος. Η vodafone θα μπορούσε απλά να δίνει προτεραιότητα στα συμβόλαια είτε γενικά είτε μετά την κατανάλωση των 300GB. Έτσι, και οι συνδρομητές συμβολαίων θα είναι ευχαριστημένοι, και οι συνδρομητές καρτοκινητής θα έχουν καλές ταχύτητες όταν το δίκτυο θα είναι άδειο. 

Κρίνοντας και από την κατάσταση των άλλων δικτύων, μάλλον θα ακολουθήσουν και οι άλλες δύο με κάτι παρόμοιο. Κάπου είχα διαβάσει κιόλας πως η cosmote ήδη δίνει κάποια προτεραιότητα στα συμβόλαια εδώ και πολλά χρόνια. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Η βονταφον (όπως με το 1,5€ του «πληθωρισμού») για ακόμα μια φορά κάνει επιθετική πολιτική κατά των καταναλωτών. 

  Το πρόβλημα του δικτύου της το μεταφέρει στους συνδρομητές της.  (Πρόβλημα κατά τα λεγόμενα της, γιατί φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει).

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πατέντα είναι πάντως.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hercoulis said:

Πρόβλημα κατά τα λεγόμενα της, γιατί φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει

Είναι ανάλογα την περιοχή. Εδώ που είμαι, αν και το δίκτυο της vodafone είναι πολύ καλό και γρήγορο, όταν βγαίνουν απεριόριστα στην καρτοκινητή όλα παίρνουν την κατηφόρα. Έχει χαμηλές ταχύτητες και αργεί ακόμα και το web browsing. 

Φαντάζομαι ήθελαν να δράσουν γρήγορα και χρησιμοποίησαν το σύστημα με τον κόφτη που υπήρχε και πιο παλιά. Αλλιώς θα μπορούσαν να ρυθμίσουν το σύστημα να ρίχνει την ταχύτητα, είτε όλων των καρτοκινητών είτε των καρτοκινητών που έχουν ξεπεράσει τα 300GB, σε ώρες αιχμής, όπως γίνεται και σε άλλες χώρες του εξωτερικού. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Νέο πακέτο καρτοκινητής με διάρκεια μιας μέρας απεριόριστο ίντερνετ. Pride Athens το πακέτο και ισχύει για χρήση ΜΟΝΟ 10/06,εντελώς δωρεάν 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αναφέρεται κάτι στο tell me more, δε με αφήνει να το ενεργοποιήσω επειδή δεν έχω κάνει ανανέωση. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γελοιο το πραγμα η μανα μου εχει 6.91€ στην cu και δεν μπορει να ενεργοπιση το πακετο του 7.1€ γιατι του λοιπουν 0.19€ και το ελαχιστο που μπρω να της μεταφερω ειναι 5€ wtf

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dasnowy said:

Αργά ή γρήγορα κάτι θα γινόταν για τη χρήση δεδομένων από τα καρτοκινητά. Όλα τα δίκτυα υποφέρουν από τις προσφορές δεδομένων στα καρτοκινητά.

Όμως, θεωρώ πως ο κόφτης δεν είναι αναγκαίος. Η vodafone θα μπορούσε απλά να δίνει προτεραιότητα στα συμβόλαια είτε γενικά είτε μετά την κατανάλωση των 300GB. Έτσι, και οι συνδρομητές συμβολαίων θα είναι ευχαριστημένοι, και οι συνδρομητές καρτοκινητής θα έχουν καλές ταχύτητες όταν το δίκτυο θα είναι άδειο. 

Κρίνοντας και από την κατάσταση των άλλων δικτύων, μάλλον θα ακολουθήσουν και οι άλλες δύο με κάτι παρόμοιο. Κάπου είχα διαβάσει κιόλας πως η cosmote ήδη δίνει κάποια προτεραιότητα στα συμβόλαια εδώ και πολλά χρόνια. 

Το να βάλουν κόφτη στην πράξη δίνει προτεραιότητα σε αυτούς που δεν τον έχουν.
Από πλευράς πολυπλοκότητας υλοποίησης είναι πολύ πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, eridion25 said:

Ειναι γελοιο το πραγμα η μανα μου εχει 6.91€ στην cu και δεν μπορει να ενεργοπιση το πακετο του 7.1€ γιατι του λοιπουν 0.19€ και το ελαχιστο που μπρω να της μεταφερω ειναι 5€ wtf

Ναι δυστυχως δεν γίνεται, Μόνη σου λύση cashback για τέτοιο ποσό

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eridion25 said:

Ειναι γελοιο το πραγμα η μανα μου εχει 6.91€ στην cu και δεν μπορει να ενεργοπιση το πακετο του 7.1€ γιατι του λοιπουν 0.19€ και το ελαχιστο που μπρω να της μεταφερω ειναι 5€ wtf

0,29€ λείπουν. Βάζεις τώρα ανανέωση 12€ και ενεργοποιείς το πακέτο και αυτόν και τον επόμενο μήνα και μένουν 3€ περίπου 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 3:15 ΜΜ, eridion25 said:

Ειναι γελοιο το πραγμα η μανα μου εχει 6.91€ στην cu και δεν μπορει να ενεργοπιση το πακετο του 7.1€ γιατι του λοιπουν 0.19€ και το ελαχιστο που μπρω να της μεταφερω ειναι 5€ wtf

Δεν το βλέπω γελοίο. Είναι σα να πηγαίνεις σε κατάστημα και να θέλεις να αγοράσεις πράγματα π.χ. €10 όταν έχεις στο πορτοφόλι σου €9. Απλά δεν γίνεται.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, geoponer said:

Δεν το βλέπω γελοίο. Είναι σα να πηγαίνεις σε κατάστημα και να θέλεις να αγοράσεις πράγματα π.χ. €10 όταν έχεις στο πορτοφόλι σου €9. Απλά δεν γίνεται.

Εν μέρει έχεις δίκιο. Με την διαφορά ότι στο κατάστημα αν έχεις 9€ και βγεις στην πόρτα (λέμε τώρα) βρεις πχ ενα περαστικό και του πεις "φιλαράκι έχεις να με δανείσεις ένα 1€ για να πάρω το τάδε" και σου δώσει, πας στο κατάστημα και το παιρνεις. Αυτό που λέει ο φίλος είναι ότι στο "κατάστημα" της vodafone ακόμη και αν σου λείπει μισό ευρώ πρέπει να πεις "φιλαράκι έχεις να με δανείσεις ένα 5€ για να πάρω το πακέτο επειδή μου λείπουν 0,29€?"Ενω το σωστό θα ήταν η μεταφορά να επιτρέπεται απο 0,10€ ελάχιστο..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...