Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει. Απλά είναι λίγο χαζή αυτή τους η απόφαση να μην σου δείχνει κάτι και πολύς κόσμος μπερδεύεται.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος στην Vodafone στην Λάρισα μένω αλλά βλέπω οτι σέρνεται πολύ το ίντερνετ της, το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι?
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος στην Vodafone στην Λάρισα μένω αλλά βλέπω οτι σέρνεται πολύ το ίντερνετ της, το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι?

 

Αγαπητέ γράφεις σε λάθος νήμα.

 

Το σωστό είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8030739

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Και η vodafone προκειμένου να ανταγωνιστεί το daily internet της cosmote, εμφάνισε αντίστοιχα το nata giga day L που ω τι έκπληξη... δίνει 3gb με 1.5€ για 24 ώρες...
Link to comment
Share on other sites

Το πήγανε στα όρια... του κόφτη!:lol::lol::lol::p

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

απο διπλα στα της κοσμοτε καρτοκινητα πεφτει πολυ κλαμμα. κανουν τη συζητηση που καναμε πριν 2 μηνες εμεις για τα πακετα των 10 ευρω ελαχιστο και καποιοι ελεγαν , μαζι και εγω , για φορητοτητα και αλλαγη εταιριας. δυστυχως απο το καρτελ δεν μπορεις να ξεφυγεις με τιποτα. με την ανοχη του κρατους φυσικα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Το έργο το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές. Σιγά μην αφήσει η πράσινη τα πακέτα 8.5€ όταν έχει το καλύτερο δίκτυο συνολικά στην Ελλάδα. Μην σου πω ότι αυτή θα πάει τα πακέτα και παραπάνω από 10€ για να δικαιολογισει και την ποιότητα στις υπηρεσίες.

 

Συζήτηση που είχε γραφτεί 26/1.

Λες και δεν ξέραμε τι θα ακολουθήσει...

Αλλά όχι δεν υπάρχει καρτέλ...

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα στις 9.10 ότι η προσφορά του Αγίου Πνευματος έληξε και μου είχαν έρθει δύο μηνύματα τη νύχτα 4.59 και 5.03 ότι χρεώθηκα ίντερνετ όλη μέρα και το έχω χρεωθεί συνολικά δύο φορές. Είναι φυσιολογικό?

 

Επίσης είχα ενεργοποιήσει την προηγούμενη εβδομάδα το δώρο που εδινε 10gb και 1000' και το weekly video pass και έληγε πρώτα το δώρο και ενώ έκανα χρήση YouTube και Netflix κατανάλωνε από το δώρο. Έτσι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον έληξαν τα mb, αν δεν είχες άλλα mb απο άλλο πακέτο σε χρέωσε το ημερήσιο ίντερνετ, αν κάποια εφαρμογή επιχείρησε να συνδεθεί στο ιντερνετ. Για το ημερήσιο ίντερνετ στην vodafone υπάρχουν 2 επιλογές

1. Με sms Α στο 19109 όταν σου τελειώνουν τα mb, θα σε χρεώσει 2€ και θα σου δώσει 1gb μέχρι τις 0400πμ

2. Mε sms X στο 19109 όταν σου τελειώνουν τα mb, θα αρχίσει να χρεώνει 0.20€/mb με μέγιστη χρέωση 6€/ημέρα. Προσωπικά έχω το Χ

Γράφτηκε επίσης ότι κάποιος τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση και του ενεργοποίησαν υπηρεσία που κόβει το ίντερνετ για να μην χρεώνεσαι οταν τελειώνουν τα mb http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7989577#post7989577 αλλά προσωπικά δεν το δοκίμασα

Για το videopass τώρα. Με κανονικά mb, λειτουργεί κανονικά το πακέτο. Γενικά τα "περίεργα" της πράσινης που ξαφνικά τρώει απο τα κανονικά mb, δεν τα έχω συναντήσει εδώ όσο καιρό το χρησιμοποιώ. Το ενεργοποίησα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είχα θέμα. Τώρα για τα mb μέσω του δώρου, ισως τα είχαν την μέγιστη προτεραιότητα λόγω δώρου

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα στις 9.10 ότι η προσφορά του Αγίου Πνευματος έληξε και μου είχαν έρθει δύο μηνύματα τη νύχτα 4.59 και 5.03 ότι χρεώθηκα ίντερνετ όλη μέρα και το έχω χρεωθεί συνολικά δύο φορές. Είναι φυσιολογικό?

 

Επίσης είχα ενεργοποιήσει την προηγούμενη εβδομάδα το δώρο που εδινε 10gb και 1000' και το weekly video pass και έληγε πρώτα το δώρο και ενώ έκανα χρήση YouTube και Netflix κατανάλωνε από το δώρο. Έτσι γίνεται?

 

Στους ορους το ελεγε οτι προτεραιοτητα εχουν τα δεδομενα του δωρου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους δύο. Όσον αφορά το ίντερνετ όλη μέρα συνέβη η περίπτωση 1 δύο φορές με διαφορά τεσσάρων λεπτών δηλαδή έλαβα δύο μηνύματα που έλεγαν ακριβώς το ίδιο, ότι συνδέθηκα και με χρέωση 2 ευρώ έχω 1gb μέχρι τις 4.00. συνολικά χρεώθηκα 4 ευρώ ακριβώς. Στον έλεγχο υπολοίπου εμφανίζονται αυτά? Στην εφαρμογή λέει ότι δεν έχω mb διαθέσιμα, αν είναι να τα χρησιμοποιησω εφόσον τα έδωσε
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το χρησιμοποιήσεις . Δεν φαίνετε ποτέ το ημερησιο πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναανανέωσα εχθές το δώρο του Αγίου Πνεύματος. Ενώ έλεγε ότι με τι νέα ανανέωση θα χαθούν τα υπολειπόμενα του προηγούμενου δώρου τα πρόσθεσε μια χαρά με τα καινούργια.

Φυσικά με τον κόφτη των 3GB/Day μικρή σημασία έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους δύο. Όσον αφορά το ίντερνετ όλη μέρα συνέβη η περίπτωση 1 δύο φορές με διαφορά τεσσάρων λεπτών δηλαδή έλαβα δύο μηνύματα που έλεγαν ακριβώς το ίδιο, ότι συνδέθηκα και με χρέωση 2 ευρώ έχω 1gb μέχρι τις 4.00. συνολικά χρεώθηκα 4 ευρώ ακριβώς. Στον έλεγχο υπολοίπου εμφανίζονται αυτά? Στην εφαρμογή λέει ότι δεν έχω mb διαθέσιμα, αν είναι να τα χρησιμοποιησω εφόσον τα έδωσε

 

Τουλάχιστον εσένα σου ήρθε μήνυμα γιατί εμένα μου έφαγε 4 ευρώ και ψάχνω να βρω τον λόγο .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα προσπαθω να μπω στο my cu μου βγαζει μυνημα οτι κατι πηγε στραβα. Μπαινω στο my vodafone και μου βγαζε οτι και σημερα κανουνε αναβαθμιση στο συστημα εως τις 18:00 :!: . Αρα μετα τις 18:00 πιθανον να μπορω να μπω .

Δοκιμασα να κανω ανανεωση χωρις login μεσα απο το site του cu προχωρησα σε ολη την διαδικασια με χρεωστικη καρτα alpha bank μπλε και και που εβαλα το pin που μου ηρθε με sms μου εβγαλε μυνημα οτι παρουσιαστηκε σφαλμα. Εκτος λειτουργιας ειναι και αυτο!! :mad: ευτυχωσ που το πακερο ληγει σε 2 ημερες και δεν θα χασω τυχον υπολοιπο αμα μπορεσω σημερα να βαλω καρτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα προσπαθω να μπω στο my cu μου βγαζει μυνημα οτι κατι πηγε στραβα. Μπαινω στο my vodafone και μου βγαζε οτι και σημερα κανουνε αναβαθμιση στο συστημα εως τις 18:00 :!: . Αρα μετα τις 18:00 πιθανον να μπορω να μπω .

Δοκιμασα να κανω ανανεωση χωρις login μεσα απο το site του cu προχωρησα σε ολη την διαδικασια με χρεωστικη καρτα alpha bank μπλε και και που εβαλα το pin που μου ηρθε με sms μου εβγαλε μυνημα οτι παρουσιαστηκε σφαλμα. Εκτος λειτουργιας ειναι και αυτο!! :mad: ευτυχωσ που το πακερο ληγει σε 2 ημερες και δεν θα χασω τυχον υπολοιπο αμα μπορεσω σημερα να βαλω καρτα.

 

Έχουν θέμα απ' το πρωϊ αλλά πριν καμιά ώρα κάναμε δουλειά μέσω του CU app.

(Εν τω μεταξύ δε μπορούσαν να κάνουν τις εργασίες αργά το βράδυ?)

Link to comment
Share on other sites

Στειλτους μήνυμα στο Facebook ή στο live chat και θα σε καλεσουν αυτοί. Αλλιώς 13830 με χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω φορητότητα σε CU μέσω τηλεφώνου;

 

καλεις δωρεαν το 13894 απο τον παροχο που εισαι τωρα!, παλια υπηρχε η δυνατοτητα μεσω τηλεφωνου τωρα δεν ξερω . Αλλα δοκιμασε να καλεσεις και βλεπεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.

Για να μη ξαναπληρώσω τα 2€ για το internet day το άλλαξα με sms στο 19109 για να πληρώνω με το ΜB (0,2 €/ΜΒ) αν ποτέ ξεμείνω από πακέτο.

Για να μη κουράζω , για λίγα λεπτά ταινίας στο netflix , έφυγαν 30ΜΒ δηλ 6€ που είναι το ανώτερο όριο.

Μετά η Vodafon διαρρηγνύει τα ιμάτιά της για τις εκθέσεις που παρουσιάζουν την Ελλάδα πανάκριβη στο δεδομένα.

Και πριν πεταχτεί κανείς και πει ότι τα πακέτα είναι πολύ φθηνότερα, να πω ότι εγώ πλήρωσα αυτά και μιλάω για αυτά. Προφανώς και εγώ χρησιμοποιώ πακέτα αλλά άνθρωπος είμαι και μπορεί κάποιο πακέτο να τελειώσει. Ο καθένας μιλάει για τη χρέωσή του και η χρέωση αυτή είναι υπαρκτή. Επιπρόσθετα η εταιρεία δεν κάνει τπτ για να σε προστατεύσει. Γιατί θέλει να εισπράττει από κάτι τέτοια. Μόνο η cosmote σε εξασφαλίζει από τέτοιες χρεώσεις και είναι εντάξει με τους πελάτες της.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πήγαινε στην κοσμοτέ εσύ και κάτι άλλοι που κλαίγονται, γιατί πρέπει η κάθε εταιρεία να διορθώνει τα λάθη σας. Κουράζετε.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Άντε πήγαινε στην κοσμοτέ εσύ και κάτι άλλοι που κλαίγονται, γιατί πρέπει η κάθε εταιρεία να διορθώνει τα λάθη σας. Κουράζετε.

 

Ναι σωστά, γιατί είναι παραλογη η απαίτηση να υπάρχει κοφτης όταν σου τελειώνουν τα δεδομένα του πακέτου σου, για να μη χρεώνεσαι υπέρογκα ποσά για λιγα MB που θα καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δεν είναι παραλογο να απαιτείς καλύτερη συμπεριφορά, αλλά είναι παράλογο :

α) Να κόψεις την ημερήσια χρέωση των 2 ευρώ για να απολαμβάνεις την ημερήσια των 6 ευρώ....Γιατί αν ξεφύγεις δεν θα ξεφύγεις για 1 με 2 ΜΒ .....

β) Να μην ελέγχεις το υπόλοιπο σου ώστε να αγοράσεις έγκαιρα το νέο σου πακέτο. Έστω και το ημερήσιο του 1 euro.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δεν είναι παραλογο να απαιτείς καλύτερη συμπεριφορά, αλλά είναι παράλογο :

α) Να κόψεις την ημερήσια χρέωση των 2 ευρώ για να απολαμβάνεις την ημερήσια των 6 ευρώ....Γιατί αν ξεφύγεις δεν θα ξεφύγεις για 1 με 2 ΜΒ .....

β) Να μην ελέγχεις το υπόλοιπο σου ώστε να αγοράσεις έγκαιρα το νέο σου πακέτο. Έστω και το ημερήσιο του 1 euro.

 

Για το β): αυτος ακριβώς ειναι ο λόγος που χρειάζεται ο κοφτης. Δε μπορεις να εισαι μονιμως πανω απο την εφαρμογή για να βλέπεις τι εχει μείνει απο το πακέτο. Δε μιλάμε για "καλύτερη συμπεριφορα" εδω, και η κοκκινη και η μπλε εφαρμόζουν το συγκεκριμενο σύστημα για να κλέβουν νομιμα λεφτά από τους συνδρομητές, καθαρή ανηθικότητα δηλαδή (την οποία η ΕΕΤΤ επιτρέπει θεωρώντας το "πακέτο").

 

Οσον αφορά το α), θεωρώ οτι ο φιλος ενεργοποίησε τη συγκεκριμένη επιλογή, με το σκεπτικό οτι θα χρεωθεί λιγότερο αν ξεπεράσει οριακά τα δεδομενα του πακέτου. Βεβαια, αν βλεπεις netflix, ειναι λογικό να τραβήξει αρκετά MB επιπλέον μέχρι να καταλάβεις οτι τα δεδομενα του πακετου σου τελειωσαν και να τα απενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...