Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, doganos said:

Γεμίζει σκόνη στα πλάγια; Εγώ είμαι με ζελατίνα γνήσια Samsung και το σκέφτομαι. Επίσης βγαίνει αν το μετανιώσω;

Ναι μαζεύει λίγο.. Όχι κάτι τραγικό. 

Από παλαιότερη εμπειρία ναι φυσικά βγαίνει. Και δεν αφήνει και τίποτα από σημάδια στην οθόνη. 

Απλά να το βγάλεις προσεκτικά να μη γίνει θρύψαλα και ζοριστείς. 

Αν το βγάλεις προσεκτικά κάνει 3 4 κρακ σπασίματα το πετάς και τέλος. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 7:25 ΜΜ, bikerson said:

2η ημέρα που το έχω, τελείωσα με το στήσιμο, ανάλυση οθόνης WQHD+, Always on Display, συγχρονισμός, εξοικονόμηση ενέργειας off, όλα ανοιχτά (bluetooth, wifi, δεδομένα, NFC, τοποθεσία), φωτεινότητα στην μέση και συνδεδεμένο ασύρματα με PC, εκτυπωτή, ακουστικά μεγάλο μέρος της ημέρας και αρκετές κλήσεις (γύρω στις  3 ώρες) μου βγάζει τα εξής:

Εδώ να πω ότι ξεκίνησα με 85% και όχι 100% (έχω ενεργοποιήσει την προστασία μπαταρίας που φορτίζει μέχρι 85%)

1826926035_Screenshot_20230209_191531_Devicecare.thumb.jpg.453fc546e50745a033924891f19f9f21.jpg

 

Τα σχόλια δικά σας, σε σχέση με το S22 Ultra δεν μπορώ να βοηθήσω, σε σχέση με την δική μου χρήση απόλυτα ευχαριστημένος για αρχή. Κοντά 5 ώρες οθόνη στην μεγάλη ανάλυση και με αρκετή φωτεινότητα και ακόμα είμαι στο 18%.

5η ημέρα που το έχω, κάνω παράθεση και την προηγούμενη μέτρηση, και ξαναναφέρω όσα ισχύουν:
 

Ανάλυση οθόνης WQHD+, Always on Display πλέον μόνο για ειδοποιήσεις και όχι συνεχόμενα, συγχρονισμός, εξοικονόμηση ενέργειας off, όλα ανοιχτά (bluetooth, wifi, δεδομένα, NFC, τοποθεσία), φωτεινότητα λίγο κάτω από την μέση και συνδεδεμένο ασύρματα με PC, εκτυπωτή, ασύρματα ακουστικά μεγάλο μέρος της ημέρας και πολλές κλήσεις (γύρω στις  5 ώρες) μου βγάζει τα εξής:

Εδώ να πω ότι ξεκίνησα με 85% και όχι 100% (έχω ενεργοποιήσει την προστασία μπαταρίας που φορτίζει μέχρι 85%).

863970797_Screenshot_20230212_185709_Devicecare.thumb.jpg.ddf155ad72a1e76ae87330a31b7d98e5.jpg

 

Νομίζω πολύ καλά με 69% μπαταρία και με SOT 7 ώρες να με βγάζει πάνω από 1 ημέρα! Δλδ αν κλείσω διάφορα πχ δεδομενα, bluetooth, nfc και τοποθεσία, βάλω την οθόνη στην αμέσως μικρότερη ανάλυση, φορτίζω μέχρι 100% και ενεργοποιήσω την εξοικονόμηση ενέργειας ίσως να καταφέρω να δω (τα τρελλά νούμερα που έχω δει στο ιντερνετ τύπου) 10-11 ώρες SOT.

Όχι ότι είναι αυτοσκοπός, προσωπικά συνεχίζω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την μπαταρία και κυρίως την ταχύτητα και το smoothness. 

Εδώ να πω ότι για την ώρα κάνω πολλές κλήσεις και email, δεν έχω ασχοληθεί με κάμερα σχεδόν καθόλου (παρότι έχω βγάλει καμιά 100αριά φωτό αλλά είναι για επαγγελματικούς λόγους γραφείου).

Link to comment
Share on other sites

αν τοχω παρει απο καποια αλυσιδα κανω και εκει την αποσυρση η πρεπει να κανω διαδικασια μεσω emembers ?

εχω 2 κωδικους για -100Ε απο samsung.  αν καποιος τους θελει ας στειλει πμ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά, έλαβε κανένας πάνω απο 530 ευρώ για το s22 ultra μέσω pandas? Δηλαδή  είτε έχεις το 128 είτε το 512 το ίδιο ποσό παίρνεις

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Leon_CP3 said:

Έτσι. Προσωπικά έχω «αρρωστήσει» με το θέμα μπαταρία γιατί κάθε μέρα ξυπνάω και πέφτω πάνω σε τέτοια ποστς. 😁

Μου φαίνεται λίγο απίστευτο, όταν εγώ βγάζω sot με το τίμιο s21U γύρω στο πεντάωρο όταν είμαι σπίτι και ακόμη λιγότερο με το αναθεματισμένο σήμα μου στους δρόμους.

Βέβαια ο συγκεκριμένος δεν έχει real world test ουσιαστικά δηλαδή με 4G/5G και κάμερα κλπ αλλά μόνο media consumption, και πάλι όμως το αποτέλεσμα είναι...too much.

Screenshot_20230212_104325_ReVanced Extended.jpg

πρωτη φορτιση..μια χαρα το βλ

Screenshot_20230212_203111_Device care.jpg

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

θετικα τα πρωτα σημαδια για την αυτονομια,συνεχιστε να μας δινετε feedback και καλοριζικα κυριοι σε ολους!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kountoura said:

Ναι μαζεύει λίγο.. Όχι κάτι τραγικό. 

Από παλαιότερη εμπειρία ναι φυσικά βγαίνει. Και δεν αφήνει και τίποτα από σημάδια στην οθόνη. 

Απλά να το βγάλεις προσεκτικά να μη γίνει θρύψαλα και ζοριστείς. 

Αν το βγάλεις προσεκτικά κάνει 3 4 κρακ σπασίματα το πετάς και τέλος. 

Πριν το βγάλεις πέρνεις ένα πιστολάκι και λίγο το θερμένεις, το κινητό σβηστό ενοείται και βγαίνει πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, vasilakis13 said:

πρωτη φορτιση..μια χαρα το βλ

Screenshot_20230212_203111_Device care.jpg

Άριστα άριστα τα πράγματα ευχαριστούμε πολύ για το φιντμπακ (αχ τι μας κάνετε! χαχα).

Υγ. Αυτό το μέσσεντζερ πια τι καταπιόλα έχει καταντήσει 3.5% στα 11 λεπτά μόλις. Πάλι καλά που το έχω καταργήσει χρόνια.😂

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι φάση με τον επιλογέα μηχανής αναζήτησης. Επέλεξα κανονικά στο σετάρισμα του κινητού Google. Και σε κάθε επανεκκίνηση τρέχει στο παρασκήνιο. Μόνο σε μένα συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nasosvasedis said:

Ρε παιδιά τι φάση με τον επιλογέα μηχανής αναζήτησης. Επέλεξα κανονικά στο σετάρισμα του κινητού Google. Και σε κάθε επανεκκίνηση τρέχει στο παρασκήνιο. Μόνο σε μένα συμβαίνει;

Ανεβασε καμια φωτο να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, swind said:

Ανεβασε καμια φωτο να δουμε...

To ελάχιστα μπλέδιασμα στο white balance σε σχέση με το s22u μου το έλυσα με αυτό το setup:
hhttps://forum.xda-developers.com/t/getting-correct-white-balance-on-s23u-screen-in-vivid-mode.4552669/#post-88136255
Πρώτες εντυπώσεις μέχρι στιγμής μόνο θετικές. Μπαταρία, smoothness, ταχύτητα SD (vs Exynos), αισθητή διαφορά παιδία.

Edited by spinmaths
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, chios said:

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php

σε πολύ καλό δρόμο είναι,  Ο Snapdragon 8 Gen 2 δείχνει τα δόντια του.

Είδαν και αυτοί το φως το αληθινό, μιας και παλιότερα είχαν την ''τύχη'' να κάνουν review κυριως τις Exynos εκδόσεις.

Κατά τα άλλα το S23Ultra, είναι η S συσκευή(πέραν των foldable) που έχει πράγματα που παλιότερα γινόταν αμέτρητοι τσακωμοί/διαφωνίες για οσους θυμούνται όπως

+Snapdragon στην Ευρωπαική έκδοση. Εδω και χρόνια το γνωστό debate Exynos/Snapdragon.

+οπως και πέρυσι day One στην S σειρά πενάκι. Ούτε να χρειάζεται κάποιος να περιμένει το καλοκαίρι για το Note, ούτε να παραπονιέται για software updates που ήταν παλιότερα τεράστιο θέμα

+επιτέλους καλή αυτονομία, συνδιασμός της 5000 μπαταρίας και του νέου Snapdragon. Αλλό παλιό δημοφιλές παράπονο η μέτρια αυτονομία(βλέπε S20 Ultra με 120hz οθονη και 5000 μπαταρία, αλλά αυτονομία...κλάφτα).

Είχα γράψει πίσω στο 2019 ότι ψηφίζω με το πορτοφόλι μου να μην ξανααγοράσω Samsung συσκευή αν δεν τελειώσει το τσίρκο του Exynos και της μέτριας αυτονομίας.

Φέτος αν δεν παρουσιάσει κάτι πραγματικά αξιόλογο το μήλο, με βλέπω πίσω στην Samsung μετά απο 4χρόνια,γιατί έχει κυριολεκτικά ότι ζητούσαμε πολλοί από παλιότερα(MicroSD,θύρα ακουστικών, notification led του Note9 δεν τα αναφέρω γιατί πλέον έτσι δυστηχώς είναι όλες οι ναυαρχίδες).

Α και για να μην ξεχνιόμαστε, μούτζα στην Samsung που συνεχίζει να κυκλοφορεί συσκευή χωρίς φορτιστή, και η βασική έκδοση είναι με 8Gb ram και όχι 12 όπως τα S20 και S21Ultra.

Καλορίζικο σε όλους τους day one κατόχους, και να αναμένετε software updates τον πρώτο καιρό, όπως συνηθίζει η Samsung για βελτίωση θεμάτων που υπάρχουν day one οπως πχ στην κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, nasosvasedis said:

 

Screenshot_20230212_232312_One UI Home.png

Screenshot_20230212_232308_One UI Home.png

Ψάξε για την συγκεκριμένη εφαρμογή στα settings σου και κάνε της απενεργοποίηση. 

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Leon_CP3 said:

Ψάξε για την συγκεκριμένη εφαρμογή στα settings σου και κάνε της απενεργοποίηση. 

Δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί, είναι εφαρμογή συστήματος.  Ωστόσο την έβαλα σε βελτιστοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Την αποδειξη/ τιμολογιο πότε την στέλνει η samsung για να μπορουμε να κανουμε το trade in, εμενα δεν μου εστειλε κάτι με το κινητο μαζι, παρα μονο το δελτίο αποστολής .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!πως βλεπουμε ποιες ειναι οι εφαρμογες παρασκηνιου,που αναφερει την βελτιστοποιηση.τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει.. 🙂

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 1:11 ΠΜ, nikosaek2121 said:

Ναι έτσι είναι, αλλά αν θέλεις μπορείς  να πας και κατευθείαν public Plaisio στο βλέπουν και σου δίνουν την αξία + 100 ευρώ σε κουπόνι να ψωνίσεις ότι θέλεις άμεσα. 

Καλημέρα, αν έχεις αγοράσει από Samsung e-shop μπορεί να γίνει αυτό;

Δηλαδή και θα μου δώσουν το ποσό της συσκευής που επιστρέφω και επιπλέον 100€ λόγω της προπαραγγελίας για να αγοράσω κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα, είναι σίγουρο αυτό; 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimkit said:

Την αποδειξη/ τιμολογιο πότε την στέλνει η samsung για να μπορουμε να κανουμε το trade in, εμενα δεν μου εστειλε κάτι με το κινητο μαζι, παρα μονο το δελτίο αποστολής .

2-3 μερες μετα την παραλαβη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό μια εβδομάδα γεμάτη. 

Μεγαλύτερο σκουπίδι σε οθόνη δεν πρέπει να υπάρχει στην αγορά. 

Ξέπλυμα, κουραστικη με ένα άσπρο πέπλο μπροστά που δεν φεύγει με τίποτα. Με γύρισε πολλά χρόνια πίσω η samsung. 

Μην μου πει κανείς ότι έχει πρόβλημα το δικό μου διότι εχω δει 4 και είναι όλα ίδια. 

Τα υπόλοιπα είναι σούπερ αλλά όταν το βασικό που είναι η οθόνη είναι τοσο χάλια τότε σταματάει η κουβέντα 

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kountoura said:

Ναι μαζεύει λίγο.. Όχι κάτι τραγικό. 

Από παλαιότερη εμπειρία ναι φυσικά βγαίνει. Και δεν αφήνει και τίποτα από σημάδια στην οθόνη. 

Απλά να το βγάλεις προσεκτικά να μη γίνει θρύψαλα και ζοριστείς. 

Αν το βγάλεις προσεκτικά κάνει 3 4 κρακ σπασίματα το πετάς και τέλος. 

Καλημέρα σε όλους επικοινωνήσα με JM TECH που έχει το κινητό στα 1168 Με απόδειξη χωρίς τιμολόγιο και η κοπέλα με ενημέρωσε ότι το service το αναλαμβάνει μόνο το κατάστημα τους και όχι η επίσημη αντιπροσωπεία αν και είναι ευρωπαϊκό ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nick76 said:

Καλημέρα σε όλους επικοινωνήσα με JM TECH που έχει το κινητό στα 1168 Με απόδειξη χωρίς τιμολόγιο και η κοπέλα με ενημέρωσε ότι το service το αναλαμβάνει μόνο το κατάστημα τους και όχι η επίσημη αντιπροσωπεία αν και είναι ευρωπαϊκό ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται;

Αν είναι συσκευή ευρωπαϊκή αναλαμβάνει η Samsung με τα εξουσιοδότημενα service. 

Η δεν ήξεραν τι σου έλεγαν. 

Η δεν είναι ευρωπαϊκή. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gkp said:

Έχω το κινητό μια εβδομάδα γεμάτη. 

Μεγαλύτερο σκουπίδι σε οθόνη δεν πρέπει να υπάρχει στην αγορά. 

Ξέπλυμα, κουραστικη με ένα άσπρο πέπλο μπροστά που δεν φεύγει με τίποτα. Με γύρισε πολλά χρόνια πίσω η samsung. 

Μην μου πει κανείς ότι έχει πρόβλημα το δικό μου διότι εχω δει 4 και είναι όλα ίδια. 

Τα υπόλοιπα είναι σούπερ αλλά όταν το βασικό που είναι η οθόνη είναι τοσο χάλια τότε σταματάει η κουβέντα 

Εντάξει δεν είναι σκουπίδι αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που θα έπρεπε. Η Samsung έχει καλύτερες οθόνες και με φοβερές δυνατότητες στο καλιμπραρισμα όπως έχει αποδείξει η apple. Αν είχε τέτοια οθόνη θα είχα μεταβεί από το s22u χτες...θα περιμένω για κάτι καλύτερο όμως 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, nick76 said:

Καλημέρα σε όλους επικοινωνήσα με JM TECH που έχει το κινητό στα 1168 Με απόδειξη χωρίς τιμολόγιο και η κοπέλα με ενημέρωσε ότι το service το αναλαμβάνει μόνο το κατάστημα τους και όχι η επίσημη αντιπροσωπεία αν και είναι ευρωπαϊκό ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται;

Αν έχεις την δυνατότητα να πας από το κατάστημα , πήγαινε δες το serial number από το κουτί και πάρε τηλέφωνο στην Samsung. Αλλιώς ζητα αν σου δίνουν το serial από μια συσκευή και μετά το τηλέφωνο με την samsung το αγοράζεις 

Edited by ALIEN_3_
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimmis11 said:

Καλημέρα, αν έχεις αγοράσει από Samsung e-shop μπορεί να γίνει αυτό;

Δηλαδή και θα μου δώσουν το ποσό της συσκευής που επιστρέφω και επιπλέον 100€ λόγω της προπαραγγελίας για να αγοράσω κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα, είναι σίγουρο αυτό; 

Ναι γίνεται, το μόνο που χρειάζεται είναι ο κωδικός από το Samsung members και πας στο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...