Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα είναι πιθανά,από το να φταίει όντως η HOL μέχρι να φταίει και ο ΟΤΕ και να καθυστερεί εσκεμμένα την σύνδεση με σκοπό να σε αναγκάσει να γυρίσεις σε αυτόν.Κάνε υπομονή μια εβδομάδα ακόμα,παίρνε τους κάθε μέρα τηλέφωνο αν μπορείς και μετά κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα δεις πως όλα θα πάρουν τον δρόμο τους μια ώρα αρχύτερα.

 

παιδια να ξερετε οτι χρειαζονται περιπου 30 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ για να σε ενεργοποιησουν...εγω που εβαλα στην Κομοτηνη οπου ειμαι φοιτητης το double play lite εκανε ακριβως 33 εργασιμες...και εγω ειχα αρχισει να τα παιρνω ασχημα γιατι χωρις net μου ειχαν κοπει τα χερια αλλα οταν ξανακοιταξα τους ορους το λεει ξεκαθαρα...τωρα για 3 μερες δεν εγινε δα και τιποτα...να ξερεις ομως οτι πολλα εμποδια βαζει και ο ΟΤΕ που καθυστερει πολυ να τους δωσει γραμμες....υπομονη παντως!!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σκεφτομαι να βαλω τηλεφωνια και ιντερνετ στη περιοχη της καλλιθεας.θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν τυχον προβληματα και εαν εχουμε καλες ταχυτητες στο ιντερνετ.αυτη τη στιγμη ειμαι στη tellas και κατεβαζω απο rapidshare με το ιστορικο νουμερο 15kb/s σαν premium μελος.ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω τηλεφωνια και ιντερνετ στη περιοχη της καλλιθεας.θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν τυχον προβληματα και εαν εχουμε καλες ταχυτητες στο ιντερνετ.αυτη τη στιγμη ειμαι στη tellas και κατεβαζω απο rapidshare με το ιστορικο νουμερο 15kb/s σαν premium μελος.ευχαριστω εκ των προτερων.

Μεγάλο ρόλο παίζει φίλε κ το ποσο μακριά είσαι απο το DSLam της περιοχής.Εγώ που είμαι πολύ μακριά από αυτό της περιοχής μου έχω ταχύτητες 8-10 mbps από τα 24 θεωρητικά,που το θεωρώ πολύ καλό νούμερο μιας κ η απόσταση είναι μεγάλη.Άλλο ένα ακόμα καλό είναι ότι δεν μου έχει αποσυνδεθεί παρά ελάχιστες φορές εδώ κ 4 μήνες που έχω το double-play.Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι στην τηλεφωνία όπου κάποιες φορές ακούγεται ένας έντονος θόρυβος κ δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου.....

Αυτά κ ελπίζω να βοήθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο παίζει φίλε κ το ποσο μακριά είσαι απο το DSLam της περιοχής.Εγώ που είμαι πολύ μακριά από αυτό της περιοχής μου έχω ταχύτητες 8-10 mbps από τα 24 θεωρητικά,που το θεωρώ πολύ καλό νούμερο μιας κ η απόσταση είναι μεγάλη.Άλλο ένα ακόμα καλό είναι ότι δεν μου έχει αποσυνδεθεί παρά ελάχιστες φορές εδώ κ 4 μήνες που έχω το double-play.Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι στην τηλεφωνία όπου κάποιες φορές ακούγεται ένας έντονος θόρυβος κ δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου.....

Αυτά κ ελπίζω να βοήθησα.

 

 

για το προβλημα με την καθαροτητα ηχου εχεις βαλει φιλτρακι??? αν οχι θα δεις τρελη διαφορα;);)

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή(αυτό που έδινε η συσκευασία).Δεν έχω γενικά πρόβλημα με τη γραμμή μιά χαρά καθαρά ακούω απλά κάποιες φορές ακούγεται ένας έντονος θόρυβος για κάποια δευτερόλεπτα κ κάποιες φορές ίσως πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο ώστε να διορθωθεί...Δεν πιστεύω πως γι' αυτό φταίει το φίλτρο,ε;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω τηλεφωνια και ιντερνετ στη περιοχη της καλλιθεας.θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν τυχον προβληματα και εαν εχουμε καλες ταχυτητες στο ιντερνετ.αυτη τη στιγμη ειμαι στη tellas και κατεβαζω απο rapidshare με το ιστορικο νουμερο 15kb/s σαν premium μελος.ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλύτερα να το ξεχάσεις για Καλλιθέα για HOL.Σου μεταφέρω εμπειρία γνωστού.

Aν δεν έχουν άλλους πελάτες στο τετράγωνο σου θα περιμένεις 6μηνο και βάλε να σε βάλουν σε βρόγχο και δεν θα λειτουργούν σωστά και η τηλεφωνία και Ιντερνετ αν είσαι μοναδικός πελάτης στην γειτονιά σου.Από ταχύτητες Internet όμως θάχεις καλή ταχύτητα,αλλά συχνές διακοπές.Από τηλεφωνία μέτρια πράγματα και συχνές βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Από 8/1/09 είμαι χωρίς τηλέφωνο & ιντερνετ!!! Μου λένε πως περιμένουμε την απάντησ από τον ΟΤΕ, γιατί υπάρχει βλάβη στην γραμμή χαλκού! Μήπως και ο ΟΤΕ το κάνει επίτηδες? Τι να πω? 12 μέρες χωρίς τηλέφωνο είναι πολύ! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή(αυτό που έδινε η συσκευασία).Δεν έχω γενικά πρόβλημα με τη γραμμή μιά χαρά καθαρά ακούω απλά κάποιες φορές ακούγεται ένας έντονος θόρυβος για κάποια δευτερόλεπτα κ κάποιες φορές ίσως πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο ώστε να διορθωθεί...Δεν πιστεύω πως γι' αυτό φταίει το φίλτρο,ε;;;;

 

ε τοτε εχεις μαλλον δικαιο...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... τι γινεται με αυτην την hol? Κάθε μήνα διαφορετικούς λογαριασμούς στέλνει. Μία 44,26 + 22,28 = 66,84€ την άλλη 1,83€ σήμερα 2,58€...

γιατί αυτό? τι συμβαίνει?:confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Signal/Noise ratio dB Receive direction 12 Send direction13

Line attenuation dB Receive direction 43 Send direction21

 

τι λενε τα νουμερα μου με hol 24mb !!!

και το ρουτερ (fritz ) γραφει ταχυτητα 4800kb ! :(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολυ μεγάλο Line Attenuation.

Είτε θα δωσεις βλάβη (και αν έχουν όρεξη θα σου ελέγξουν την γραμμή) είτε θα κοιτάξεις κα εσυ από μερους σου να δεις τι παίζει με τα καλώδια-πρίζες σπιτιου μηπως και βγάζεις άκρη.

Με αυτό το νουμερο πάλι καλά να λες

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μια φιλη μου εχει hol d play και δεν μπορει να μπει στο hol account να δει ποσο εχει μιλησει σε κινητο. υπαρχει καποιο αλλο νουμερο να παρει τηλεφωνο εκτος απο το 13844 για δει τον χρονο της?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μια φιλη μου εχει hol d play και δεν μπορει να μπει στο hol account να δει ποσο εχει μιλησει σε κινητο. υπαρχει καποιο αλλο νουμερο να παρει τηλεφωνο εκτος απο το 13844 για δει τον χρονο της?

 

Aς δει σε αυτο το λινκ https://myaccount.curbas.hol.gr/calls-analysis.cgi?menuid=154&sitecolor=green&language=el

με exporer , γιατι με mozilla μπορει να μην μπαινει !

και την ζηταει τους κωδικους username kai pass !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... τι γινεται με αυτην την hol? Κάθε μήνα διαφορετικούς λογαριασμούς στέλνει. Μία 44,26 + 22,28 = 66,84€ την άλλη 1,83€ σήμερα 2,58€...

γιατί αυτό? τι συμβαίνει?:confused:

 

TI ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????:worry:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με πήραν τηλέφωνο από την H.O.L για ένα πακέτο με δωρεάν κλήσεις στο σταθερό και 6Mbps internet με 20 ευρώ.Τι να κάνω;Να το βάλω;Αξίζει;:worry:.Ρώτησα επίσης αν κατεβάζουν τις ταχύτητες μετά τις 17:00 (γιατί κάτι τέτοιο γίνεται στον Ο.Τ.Ε) και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στη H.O.L.Όσοι έχετε H.O.L παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.:)

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από την H.O.L για ένα πακέτο με δωρεάν κλήσεις στο σταθερό και 6Mbps internet με 20 ευρώ.Τι να κάνω;Να το βάλω;Αξίζει;:worry:.Ρώτησα επίσης αν κατεβάζουν τις ταχύτητες μετά τις 17:00 (γιατί κάτι τέτοιο γίνεται στον Ο.Τ.Ε) και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στη H.O.L.Όσοι έχετε H.O.L παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.:)

Ευχαριστώ.:)

 

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Δες όλα τα πακέτα double play στο http://www.hol.gr και αν τελικά το αποφασίσεις, κάνε από εκεί αίτηση για να πάρεις 3 μήνες δωρεάν (νομίζω ότι ισχύει ακόμα αυτή η προσφορά).

 

Φίλος μου έβαλε στο σπίτι του το double play με τις απεριόριστες κλήσεις και 24Mbps internet και μέχρι στιγμής είναι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά η εταιρεία βελτιώνεται καθημερινά. Σίγουρα θα υπάρχουν και πελάτες με προβλήματα (όπως σε όλους τους παρόχους) αλλά νομίζω ότι σε σχέση με forthnet και tellas αυτή τη στιγμή είναι πολύ καλύτερη.

 

Α, και στον ΟΤΕ δεν κατεβάζουν τις ταχύτητες. Απλώς μάλλον από τις 5 και μετά μπαίνει πολύς κόσμος και μπουκώνει το DSLAM της περιοχής σου (ή το δίκτυο κορμού του ΟΤΕ)...

Link to comment
Share on other sites

@bored01

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Τελικά μίλησα με την HOL και τη Δευτέρα θα στείλω με fax την ταυτότητα για να πάρουν την γραμμή μου από τον ΟΤΕ.Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωσει ήταν ότι όταν τους ρώτησα αν θα πρέπει να ενεργοποιήσω το adsl μέσω κάποιας ιστοσελίδας όπως γίνεται με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι η γραμμή μου θα είναι ήδη ενεργοποιημένη πρίν παραλάβω τον εξοπλισμό :).Αλήθεια αυτές οι οπτινές ίνες που περνάνε τι είναι;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οι οπτικές ίνες είναι καλώδια όπως κ τα κλασσικά χαλκού αλλά πολυ πιό ''αποτελεσματικά'',έχουν δηλαδή λιγότερες απώλειες σε σχέση με αυτά του χαλκού.

Και μάλιστα η ΗΟL χρησιμοποιεί οπτικές ίνες από τις πιό ακριβές κ ποιοτικές της αγοράς,της γερμανικής OFS(λίγο απίθανο να την γνωρίζετε αλλά πραγματικά θεωρείται πως έχει από τις καλύτερες οπτικές ίνες)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Οι οπτικές ίνες είναι καλώδια όπως κ τα κλασσικά χαλκού αλλά πολυ πιό ''αποτελεσματικά'',έχουν δηλαδή λιγότερες απώλειες σε σχέση με αυτά του χαλκού.

Και μάλιστα η ΗΟL χρησιμοποιεί οπτικές ίνες από τις πιό ακριβές κ ποιοτικές της αγοράς,της γερμανικής OFS(λίγο απίθανο να την γνωρίζετε αλλά πραγματικά θεωρείται πως έχει από τις καλύτερες οπτικές ίνες)

Ευχαριστώ για την πληροφορία.Ρώτησα γιατί έχουν "ανοίξει" όλη την Κέρκυρα και όταν τους ρώτησα και μου είπαν ότι περνάνε οπτικές ίνες τους κοίταζα κάπως έτσι::blink:.:O

Link to comment
Share on other sites

@bored01

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Τελικά μίλησα με την HOL και τη Δευτέρα θα στείλω με fax την ταυτότητα για να πάρουν την γραμμή μου από τον ΟΤΕ.Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωσει ήταν ότι όταν τους ρώτησα αν θα πρέπει να ενεργοποιήσω το adsl μέσω κάποιας ιστοσελίδας όπως γίνεται με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι η γραμμή μου θα είναι ήδη ενεργοποιημένη πρίν παραλάβω τον εξοπλισμό :).Αλήθεια αυτές οι οπτινές ίνες που περνάνε τι είναι;:worry:

 

Kατ'αρχάς κάποιες πληροφορίες για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

1.Αφού η hol λάβει την αίτηση από εσένα, καταχωρεί το αίτημα για μεταφορά της γραμμής στον ΟΤΕ.

2.Η μεταφορά της γραμμής πραγματοποιείται περίπου σε 20 ημέρες (λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο δεν έχει σημασία). Μέχρι τη μεταφορά έχεις κανονικά τηλέφωνο και internet από τον ΟΤΕ. Τη μέρα που θα γίνει η μεταφορά ενδέχεται να μείνεις λίγη ώρα χωρίς τηλέφωνο και internet.

3.Mε το που ολοκληρωθεί η μεταφορά της γραμμής και το τηλέφωνο και το internet θα είναι ήδη ενεργοποιημένα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια ενεργοποίηση από το site της hol όπως γίνεται στο conn-x. Το μόνο που θα κάνεις είναι να συνδέσεις και να ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες το modem/router.

4.Η hol συνήθως στέλνει το συντομότερο δυνατό τον εξοπλισμό σε εσένα. Κανονικά έρχεται πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης στη hol, έτσι ώστε όταν γίνει η μεταφορά να συνδέσεις αμέσως τον εξοπλισμό και να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες της. Άρα εκεί κάτι σου είπαν ή κάτι κατάλαβες λάθος. Πριν τη μεταφορά πρέπει να λάβεις τον εξοπλισμό.

5.Λογικά θα ενημερώνεσαι με sms για τη πορεία της αίτησης και την ενεργοποίηση της σύνδεσης (στη forthnet τουλάχιστον έτσι γίνεται, νομίζω και στη hol).

 

Δεν κατάλαβα όμως τελικά πως έκανες την αίτηση? Τηλεφωνικά και απλώς σου είπαν να στείλεις τη ταυτότητα με fax, μέσω του hol.gr ή θα στείλεις όλη την αίτηση με fax?:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα όμως τελικά πως έκανες την αίτηση? Τηλεφωνικά και απλώς σου είπαν να στείλεις τη ταυτότητα με fax, μέσω του hol.gr ή θα στείλεις όλη την αίτηση με fax?:O

Την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά.Το μόνο που μένει για να πάρει η HOL τη γραμμά μου από τον ΟΤΕ είναι η ταυτότητα του γονέα μου που θα πρέπει να στείλω μέσω fax.:)

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς κάποιες πληροφορίες για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

1.Αφού η hol λάβει την αίτηση από εσένα, καταχωρεί το αίτημα για μεταφορά της γραμμής στον ΟΤΕ.

2.Η μεταφορά της γραμμής πραγματοποιείται περίπου σε 20 ημέρες (λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο δεν έχει σημασία). Μέχρι τη μεταφορά έχεις κανονικά τηλέφωνο και internet από τον ΟΤΕ. Τη μέρα που θα γίνει η μεταφορά ενδέχεται να μείνεις λίγη ώρα χωρίς τηλέφωνο και internet.

3.Mε το που ολοκληρωθεί η μεταφορά της γραμμής και το τηλέφωνο και το internet θα είναι ήδη ενεργοποιημένα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια ενεργοποίηση από το site της hol όπως γίνεται στο conn-x. Το μόνο που θα κάνεις είναι να συνδέσεις και να ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες το modem/router.

4.Η hol συνήθως στέλνει το συντομότερο δυνατό τον εξοπλισμό σε εσένα. Κανονικά έρχεται πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης στη hol, έτσι ώστε όταν γίνει η μεταφορά να συνδέσεις αμέσως τον εξοπλισμό και να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες της. Άρα εκεί κάτι σου είπαν ή κάτι κατάλαβες λάθος. Πριν τη μεταφορά πρέπει να λάβεις τον εξοπλισμό.

5.Λογικά θα ενημερώνεσαι με sms για τη πορεία της αίτησης και την ενεργοποίηση της σύνδεσης (στη forthnet τουλάχιστον έτσι γίνεται, νομίζω και στη hol).

 

Δεν κατάλαβα όμως τελικά πως έκανες την αίτηση? Τηλεφωνικά και απλώς σου είπαν να στείλεις τη ταυτότητα με fax, μέσω του hol.gr ή θα στείλεις όλη την αίτηση με fax?:O

 

1. Σωστά:)

2. Α. Έχει πως δεν έχει σημασία! 2 μήνες σε μένα από την ημέρα της αίτησης.

Β. Λίγη ώρα χωρίς τηλέφωνο +internet = 2.5 μήνες σε μένα χωρίς τηλέφωνο + internet...

3. Σωστά.

4.Οχι πάντα και καλό είναι αν δεν τον έχεις λάβει να τους παίρνεις τηλέφωνο να το υπενθυμίζεις.

5. Αυτό το έρημο το sms ακόμα το περιμένω και ας έχουν περάσει 2 χρόνια τώρα :p

 

Μια χαρά τα λέει ο bored01 απλά όλα αυτά ισχύουν αν όλα πάνε κατ' ευχήν.Και δυστυχώς αρκετά συχνά κάτι βρίσκεται και σπάει η αλυσίδα με αποτέλεσμα να καθυστερείς.Εγώ αγανάκτησα μέχρι να συνδεθώ αλλά από κείνη την μέρα και μέχρι σήμερα είμαι 101% ευχαριστημένος.Σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά:)

2. Α. Έχει πως δεν έχει σημασία! 2 μήνες σε μένα από την ημέρα της αίτησης.

Β. Λίγη ώρα χωρίς τηλέφωνο +internet = 2.5 μήνες σε μένα χωρίς τηλέφωνο + internet...

3. Σωστά.

4.Οχι πάντα και καλό είναι αν δεν τον έχεις λάβει να τους παίρνεις τηλέφωνο να το υπενθυμίζεις.

5. Αυτό το έρημο το sms ακόμα το περιμένω και ας έχουν περάσει 2 χρόνια τώρα :p

 

Μια χαρά τα λέει ο bored01 απλά όλα αυτά ισχύουν αν όλα πάνε κατ' ευχήν.Και δυστυχώς αρκετά συχνά κάτι βρίσκεται και σπάει η αλυσίδα με αποτέλεσμα να καθυστερείς.Εγώ αγανάκτησα μέχρι να συνδεθώ αλλά από κείνη την μέρα και μέχρι σήμερα είμαι 101% ευχαριστημένος.Σε όλα.

Mα σίγουρα αναφέρομαι στο πως έχει η διαδικασία κανονικά. Προβλήματα δυστυχώς έχουμε συναντήσει πολλοί, όχι μόνο στη hol. :O Πάντως ειδικά στη περίπτωση σου πρέπει να έπαιξε κάποιο χοντρό πρόβλημα, τους τελευταίους μήνες σπάνια ακούω τέτοια περιστατικά (σε αντίθεση με 1-2 χρόνια πριν...).

 

Γενικά το τελευταίο καιρό σε όλους τους παρόχους έχει βελτιωθεί σημαντικά ο χρόνος αναμονής για την ενεργοποίηση, ειδικά στις επαρχιακές πόλεις με μικρότερη ζήτηση. Ας μην τον τρομάξουμε λοιπόν τον άνθρωπο πριν καν κάνει την αίτηση.:p

Link to comment
Share on other sites

Ενα ποσοστό τυχερών καταναλωτών δεν αλλάζει και πολλά πράγματα.H θεωρία από την πράξη διαφέρει κατά πολύ (στην Αθήνα τουλάχιστον),και αν όλα λέμε ότι κρίνονται και από το αποτέλεσμα,άστα να πάνε:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...