Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν υπαρχει καλωδιωση μπορεις.

 

Καλωδίωση υπάρχει, δλδ στον τοίχο έχω πρίζα τηλεφώνου που επικοινωνεί με το κουτί εξωτερικά του σπιτιού. Άρα δε χρειάζεται να έρθει τεχνικός από ΟΤΕ να κάνει οτιδήποτε?

wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωδίωση υπάρχει, δλδ στον τοίχο έχω πρίζα τηλεφώνου που επικοινωνεί με το κουτί εξωτερικά του σπιτιού. Άρα δε χρειάζεται να έρθει τεχνικός από ΟΤΕ να κάνει οτιδήποτε?

 

Δε νομιζω.Και γω με τη forthnet ετσι ημουν,δεν υπηρχε γραμμη(τηλεφωνικο νουμερο δηλαδη).Οταν πηρα τηλεφωνο για πληροφοριες μου ειπαν πως απλα πρεπει να υπαρχει καλωδιωση και τιποτα παραπανω και θα ρθει τεχνιικος της forthnet να περασει το νουμερο μετα την αιτηση.

Παρ τους ενα τηλεφωνο και ρωτα.

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ, πήρα τηλέφωνο hol και μου είπαν ότι πρέπει να έρθει τελικά Οτε για να κάνει σύνδεση με το καφαο. Άρα πρέπει να κάνω σύνδεση ΟΤΕ, ναπληρώσω τέλη ενεργοποίησης, το πρώτο πάγιο και μετα να γυρίσω Hol. :mad:
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ, πήρα τηλέφωνο hol και μου είπαν ότι πρέπει να έρθει τελικά Οτε για να κάνει σύνδεση με το καφαο. Άρα πρέπει να κάνω σύνδεση ΟΤΕ, ναπληρώσω τέλη ενεργοποίησης, το πρώτο πάγιο και μετα να γυρίσω Hol. :mad:

 

δεν νομιζω !!!

αφου η hol μπορει να δωσει δικο της αριθμο (π.χ αντι 210χχχ δινει το 213χχχ)

και ερχεται τεχνικος απο την hol (αφου πρωτα η hol στειλει αιτηση για βρονχο στον οτε, που το φερνει μεχρι την οικοδομη) μετα ο τεχνικος hol το ανεβαζει στο διαμερισμα !

 

ξανα παρε και δωσε ενα γειτονικο αριθμο σταθερου και πες θες να κανεεις νεα αιτηση ανενεργου βρονχου !

Link to comment
Share on other sites

Στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ρώτησα και μάλιστα επέμεινα. "σίγουρα δεν μπορεί η hol να αναλάβει εκείνη να μου κάνει τη σύνδεση, πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΤΕ?" Και μου είπαν ναι. Μια υπάλληλος ήταν, τι να πω... Θα πάρω να ρωτήσω στο τεχνικό τους τμήμα καλύτερα.
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση επειδή δεν είναι καθόλου συνδεδεμένο το κτίριο να πρέπει όντως να έρθει ο ΟΤΕ να κάνει τη φυσική σύνδεση του κουτιού με το ΚΑΦΑΟ. Αλλά αυτό θα γίνει αυτόματα μόλις κάποιος άλλος από την πολυκατοικία βάλει ΟΤΕ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

rigasnic μάλλον αυτό που λες συμβαινει. Ένα διαμέρισμα μόνο κατοικείται και νομίζω δεν έχει γραμμή ακόμα. Θα τους ζαλίσω να βάλουν αυτοί πρώτα :p
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

Οταν μπήκα στο δίκτυο της hol υποτίθεται ότι θα μου ερχόταν ένα μήνυμα με έναν προσωπικό κωδικό, επειδή δεν ήρθε τίποτα πήρα τηλέφωνο και το τηλεφωνο επικοινωνίας που είχαν γράψει ήταν λάθος. Υπάρχει πρόβλημα που κάποιος άλλος ξέρει τον κωδικό μου;
Link to comment
Share on other sites

Οταν μπήκα στο δίκτυο της hol υποτίθεται ότι θα μου ερχόταν ένα μήνυμα με έναν προσωπικό κωδικό, επειδή δεν ήρθε τίποτα πήρα τηλέφωνο και το τηλεφωνο επικοινωνίας που είχαν γράψει ήταν λάθος. Υπάρχει πρόβλημα που κάποιος άλλος ξέρει τον κωδικό μου;

 

Θα εχεις προβλημα ειδικα αμα αυτος που εχει τον κωδικο , βρει και μπει στο σπιτι σου , γιατι θα σου κλεψει το ιντερνετ ! :D

 

ετσι και αλλιως εσυ αλλαξε τον κωδικο ωστε αν η hol εστειλε και το username να μην μπορει αυτος να μπει στο email λογαριασμο σου !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ένα μήνα περίπου το τηλέφωνο έφτιαξε...μόνο του:blink:!!Ενώ μου είχαν πει να καλέσω ηλεκτρολόγο και ότι το πρόβλημα ευθύνεται στα καλώδια τελικά το άφησα λίγες μέρες ήσυχω χωρίς να το χρησιμοποιώ καθόλου και ένα βράδυ χτύπησε κανονικά (:what:) και από τότε έχω και πάλι σταθερό τηλέφωνο :up:.Το θέμα του τηλεφώνου λύθηκε αλλά έχω πρόβλημα με το internet.Εδώ και μία βδομάδα περίπου πάλι "έπεσαν" οι ταχύτητες μου:

Ταχύτητα Download:3472 Kbps

Ταχύτητα Upload:625 Kbps

 

Download:3.53Mb/s

Upload:0.66Mb/s

Το ξέρω ότι είναι σχετικά καλές οι ταχύτητες που έχω για 6Mbps σύνδεση αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δω βίντεο.Για να δω ένα βίντεο 5 λεπτών πρέπει να περιμένω 2 λεπτά για να φορτώση και για ένα βίντεο 10 λεπτών πρέπει να περιμένω 5 λεπτά για να φορτώση.Για να μην μιλήσω για βίντεο διάρκειας 40+ λεπτών γιατί εκεί κάνει ώρες...Την τελευταία φορά που είχα τέτοιο πρόβλημα χρειάστηκε να καλέσω τη Hol για να μου φτιάξει τις ταχύτητες πράγμα που δεν θα κάνω αυτή τη φορά.Δεν μπορώ εγώ κάθε φορά που θα μου "κατεβάζουν' τις ταχύτητες να περιμένω 20+ λεπτά στην αναμονή για να δουν τι πρόβλημα έχω.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε HOL Double Play (με φορητότητα), πόσο σας πήρε η ενεργοποίηση?

Έχω κάνει αίτηση εδώ και 23 (ημερολογιακές) ημέρες και το αίτημα δεν έχει ακόμα διαβιβαστεί ακόμα στον ΟΤΕ. Επικοινώνησα με CC (μπας και έχει σκαλώσει η αίτηση) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, να περιμένω μήνυμα εκτιμόμενης ημερομηνίας υλοποίησης. Μέσα σε 7 μέρες να υλοποιηθεί το αίτημα από τον ΟΤΕ (που ακόμα δεν είναι ενήμερος) χλωμό το κόβω.

 

Η αίτηση έγινε μέσω ΠΛΑΙΣΙΟ, ενώ μέσω του site της HOL για την πορεία ενεργοποίησης μου βγάζει "Δεν υπάρχουν προσωρινά διαθέσιμες πληροφορίες σχετικά με την αίτηση σας. Το σύστημα θα ενημερωθεί το συντομότερο δυνατό."

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι της HOL την παλευουν καθολου????Πηραν σημερα μεσημεριατικα(4 μμ) για να γινουμε συνδρομητες, φυσικα η μητερα μου τους εκραξε μιας και την ξυπνησαν :mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι της HOL την παλευουν καθολου????Πηραν σημερα μεσημεριατικα(4 μμ) για να γινουμε συνδρομητες, φυσικα η μητερα μου τους εκραξε μιας και την ξυπνησαν :mad:

 

Και μένα με έχουν πάρει 5-6 φορές τηλέφωνο και όταν τους λέω "μα έχω ήδη double play από την HOL" το κλείνουν.Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίρνουν από την HOL,είναι άλλη εταιρεία που έχει αναλάβει πωλήσεις για λογαριασμό της HOL.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα πρίν λίγες μέρες!!!Προφανώς και δεν είναι υπάλληλοι της ίδιας της HOL αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο,αλλά κάποιας εταιρίας που η HOL έχει βάλει για να παίρνουν τηλέφωνα!Αφού βέβαια τους είπα ότι είμαι ήδη στο δίκτυο τους με ρωτούσαν να τους πω τηλέφωνα άλλων που μπορεί να ενδιαφέρονταν να βάλουν HOL!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εν όψει μετακόμισης στη Βέροια Ημαθίας (περιοχή Προμηθέας), θέλω να καταργήσω τον ΟΤΕ και να βάλω ή HOL Double Play ή Cyta 2Play. Με βάση τις παρεχόμενες υπηρεσίες, η HOL δίνει διπλάσια ταχύτητα ADSL μόνον με 2,5 ευρώ περισσότερα χρήματα.

 

Το θέμα είναι η ποιότητα στην τηλεφωνία και (το πιο βασικό) η πραγματική ταχύτητα στο ADSL. Έχει κανείς σας εμπειρία από κάποια εταιρεία στη Βέροια;

Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου με hol-double play.

εκανα αιτηση για 24αρα, αλλα συγχρονιζει μονο στα 10, ενω ενας γειτονας απο την πολυκατοικια στα 19 με 20.

μου εστειλαν το netfaster iad isdn.

 

τι να κανω για να ανεβει η ταχυτητα?

 

btw,στο site της hol λεει : Η σύνδεση σας έχει υλοποιηθεί και βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία.

Η hellas online κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους στη γραμμή σας

για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.

 

τους πηρα εγω τηλ και τους ρωτησα για την ενεργοποιηση επειδη δεν ειχα τηλ και ιντερνετ σημερα και μου ειπαν οτι ενεργοποιουσαν την αιτηση μου.

 

οταν ειδα οτι το τηλ λειτουργουσε, τους πηρα παλι τηλ και μου ειπαν να συνδεσω τον εξοπλισμο. δεν μου ηρθε sms.

Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου με hol-double play.

εκανα αιτηση για 24αρα, αλλα συγχρονιζει μονο στα 10, ενω ενας γειτονας απο την πολυκατοικια στα 19 με 20.

μου εστειλαν το netfaster iad isdn.

 

τι να κανω για να ανεβει η ταχυτητα?

 

btw,στο site της hol λεει : Η σύνδεση σας έχει υλοποιηθεί και βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία.

Η hellas online κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους στη γραμμή σας

για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.

 

τους πηρα εγω τηλ και τους ρωτησα για την ενεργοποιηση επειδη δεν ειχα τηλ και ιντερνετ σημερα και μου ειπαν οτι ενεργοποιουσαν την αιτηση μου.

 

οταν ειδα οτι το τηλ λειτουργουσε, τους πηρα παλι τηλ και μου ειπαν να συνδεσω τον εξοπλισμο. δεν μου ηρθε sms.

Πρέπει να κοιτάξεις την καλωδίωση σου αν κι ο γείτονας σου έχει HOL... Και είσαι και τυχερός, γιατί μπορείς να το φτιάξεις από τη δική σου μεριά, σε άλλους το πρόβλημα είναι στα καλώδια του ΟΤΕ...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να βρούμε ποιός πάροχος έχει κοντύτερα στο σπίτι μας κόμβο, dslam κλπ; Αν ρωτήσουμε στην εξυπηρέτηση πελατών του καθενός θα πάρουμε απάντηση; Βασικά ψάχνομαι για Forthnet ή για HOL στη Βέροια, στην περιοχή του Προμηθέα...
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα της σύνδεσης μου πάει από το κακό στο χειρότερο.Δεν έφτανε που έκανα μίση ώρα για να δω ένα βίντεο στο YouTube μετά τις 15:00 τώρα η χαμηλή ταχύτητα παραμένει και το πρωί.Πρέπει πάλι να τους καλέσω για να τους πω ότι έχω πρόβλημα;Κάθε φορά που θα μου "κατεβάζουν" τις ταχύτητες θα πρέπει να τους παίρνω τηλέφωνο και να τους το λέω;:mad::down:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα έκανα αίτηση στη HOL στο πακέτο Double Play 24mbps. Περισσότερο με παρακίνησε η προσφορά που έχουν για τους 3 πρώτους μήνες που είναι χωρίς χρέωση (μετά κοστίζει 40 ευρώ/μήνα, άρα μιλάμε για 30 ευρώ/μήνα με αναγωγή στο 12μηνο). Μου είπαν ότι σε 25 μέρες περίπου θα γίνει η ενεργοποίηση. Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε :rolleyes: :shifty:
Link to comment
Share on other sites

21 μου εστειλαν μηνυμα οτι θα ενεργοποιηθει

Ξερει κανεις για Ξανθη?

 

απ οσα διαβασα παντως ολιγον απαισιοδοξος...:wacko:

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα έκανα αίτηση στη HOL στο πακέτο Double Play 24mbps. Περισσότερο με παρακίνησε η προσφορά που έχουν για τους 3 πρώτους μήνες που είναι χωρίς χρέωση (μετά κοστίζει 40 ευρώ/μήνα, άρα μιλάμε για 30 ευρώ/μήνα με αναγωγή στο 12μηνο). Μου είπαν ότι σε 25 μέρες περίπου θα γίνει η ενεργοποίηση. Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε :rolleyes: :shifty:

 

Το πρώτο ψάρι που θα πρέπει να πιάσεις και να είσαι τυχερός είναι το θέμα της ενεργοποίησης.Να γίνει γρήγορα και σωστά που σημαίνει να δουλεύουν και το τηλέφωνο και το internet.Όλα τα άλλα έπονται :)

Link to comment
Share on other sites

αντικαταστήστε το hibox απο τον τιτλο του post κ βαλτε internet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...