Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το πρόγραμμα OnDSL-1024 με ενσύρματο μόντεμ. Σε 1 μήνα λήγει η συνδρομή μου και θέλω να περάσω σε ασύρματη σύνδεση και συγκεκριμένα σε Conn-X 1024 Wi-Fi PSTN. Θέλω να με βοηθήσετε στα εξής:

 

1. Η τιμή των 90,94 € για πόσους μήνες είναι;

 

Το conn-x είναι αορίστου χρόνου προϊόν, δες τις τιμές εδώ, για τη 1024 είναι €21,50/μήνα με 6μηνη δέσμευση.

 

2. Αν περάσω από OnDSL σε Conn-X θα υπάρξει κάποιο χρονικό διάστημα που δεν θα έχω σύνδεση;

 

Ρώτα στο 134, ωστόσο και αν υπάρξει δε θα είναι για πολλές μέρες.

 

3. Με το Conn-X μπορώ να επιλέξω τι router θα χρησιμοποιήσω;

 

Δίνουν δωρεάν ασύρματο modem/router στους νέους πελάτες, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο θέλεις αν δε σου αρέσει αυτό που θα σου δώσουν (ζήτησε το Speedtouch 585 αν το έχουν διαθέσιμο).

 

4. Η ισχύς του ασύρματου δικτύου είναι επαρκής σε απόσταση 10 μέτρων με 2-3 τοίχους να παρεμβάλονται;

 

Ναι.

 

5. Ο λογαριαμός του e-mail (με κατάληξη "@otenet.gr") μπορεί να περάσει στη νέα σύνδεση;

 

Ρώτα στο 134

 

Θελω να μετατρεψω τη γραμμη του ΟΤΕ απο ISDN σε PSTN. Πανω σε αυτη τη γραμμη εχω ενεργοποιημενη ADSL. Μετα τη μετατροπη με ενα router Annex A για PSTN γραμμη θα συνδεομαι κανονικα?

 

Ρώτα στο 134 ή ακόμα καλύτερα στον ΟΤΕ της περιοχής σου

Link to comment
Share on other sites

α)Από dsl παρόχου σε Conn-x δεν υπάρχει καμμία διακοπή στη σύνδεση...

 

β)Φίλε το annex a είναι η pstn γραμμή, οπότε κανένα πρόβλημα...Εννοείται ότι θα ζητήσεις να συνεχιστεί το adsl ως pstn πλέον...επίσης κόστος μετατροπής από ISDN σε PSTN 34,91Ε...δεν αξίζει γενικά..πάγιο PSTN 14,74+1,19 για αναγνώριση..πάγιο ISDN 18,92 μάζι με αναγνώριση...:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

α)Από dsl παρόχου σε Conn-x δεν υπάρχει καμμία διακοπή στη σύνδεση...

 

β)Φίλε το annex a είναι η pstn γραμμή, οπότε κανένα πρόβλημα...Εννοείται ότι θα ζητήσεις να συνεχιστεί το adsl ως pstn πλέον...επίσης κόστος μετατροπής από ISDN σε PSTN 34,91Ε...δεν αξίζει γενικά..πάγιο PSTN 14,74+1,19 για αναγνώριση..πάγιο ISDN 18,92 μάζι με αναγνώριση...:)

 

Η ADSL ειναι απο τη HOL πανω στη γραμμη. Ελπιζω να συνεχισει κανονικα. Μετατρεπω το τηλεφωνο γιατι πηρα fritz Annex A και θελω να ειμαι ετοιμος για το Shared και στη συνεχεια Full LLU.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σχεδον απο 1/10 καθημερινα σχεδον απο τις 7 μεχρι τις 11-12 το βραδυ δ εχω Internet...στη σελιδα του router Μου γραφει οτι συγχρονιζει στα 1300 (2048 εχω) αλλα το Upload λειτουργει κανονικα...τι να φταιει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σχεδον απο 1/10 καθημερινα σχεδον απο τις 7 μεχρι τις 11-12 το βραδυ δ εχω Internet...στη σελιδα του router Μου γραφει οτι συγχρονιζει στα 1300 (2048 εχω) αλλα το Upload λειτουργει κανονικα...τι να φταιει?

 

Οι πιθανοτερες εκδοχες ειναι να εισαι πολυ μακρια απο τον ΟΤΕ της περιοχης σου ή αν η αποσταση δεν ειναι μεγαλη να εχει κακο χαλκο (καλωδιο απο τον ΟΤΕ μεχρι το ρουτερ). Αν κατεβεις στα 1024 δεν θα εχεις προβλημα. Μπορεις να δηλωσεις βλαβη γραμμης ομως στο 121 και θα γινει ελεγχος της γραμμης σου αμεσα. Ο ΟΤΕ δεν αργει στε κλησεις προς το 121.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ομως ειναι οτι τη συνδεση την εχω απο αρχες καλοκαιριου και μεχρι τωρα δ ειχα προβλημα..σημερα θα τους παρω τηλ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Συνδεομαι στην περιοχη τησ κατερινης με οτενετ στα 756 αλλα τισ τελευταιες ημερες παρατηρω τρομερη μειωση ταχυτητας στις σελιδες που κατεβαζω στο ιντερνετ.Δυσκολευετε να κατεβασει τισ εικονες,τα εμοτιον κτλ εκανα επανελειμενα σπεεδ τεστ και εχω γυρω στο 680 κατεβασμα και 120 ανεβασμα που λογικα δεν επρεπε να εχωβ προβλημα πλοηγησης.Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος και τι πρεπει να κανω για να επανελθει η ταχύτηατα στα προηγουμενα διχως τετοια προβληματα επιπεδα?

 

Ακομη θα ηθελα να ρωτισω αν προχωρησω σε αναβαθμιση τησ γραμμης συνδεσης μεσω οτε στη επομενη ταχυτητα στον οτε δηλαδη 1024 κατεβασμα θα εχω ενα όφελος του 30% ασ πουμε στο κατεβασμα ιστοσελιδων που είναι η αποκλειστική χρηση μου... παρακαλω παραθεστε την αποψη σας ωστε να γνωριζω την αποψη καποιων με το ιδιο προβλημα η πιο εμπειρων χρηστών.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό το αρχείο με δεξί κλικ, Save target as (δε χρειάζεται ολόκληρο, τα πρώτα 20mb και μετά ακύρωσέ το) και γράψε μας με τι ταχύτητα κατεβάζεις.
Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι μου ειπες φιλε και σε ευχαριστω για την προσπαθεια βοηθειας...παραθετω αποτελεσματα...

 

70kb/sec εως 72kb/sec εωσ τα 15μβ που το αφησα

Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι μου ειπες φιλε και σε ευχαριστω για την προσπαθεια βοηθειας...παραθετω αποτελεσματα...

 

70kb/sec εως 72kb/sec εωσ τα 15μβ που το αφησα

 

Με την 768Kbps σύνδεση που έχεις, το πρακτικό μέγιστο που θα έπρεπε να βλέπεις είναι περίπου 85kb/sec

 

Εφόσον είδες 70-72, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα (παίρνεις 576Kbps, πληρώνεις 768Kbps, για ώρα αιχμής δεν είναι τόσο άσχημο).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πας τωρα στο οτε...να τα διαλύσεις ολα ναι η οχι....

 

την πέμπτη παω να αλλαξω την γραμμη μου απο 2 mb σε 4....

 

επειδη η γραμμη(στο ονομα του πατερα μου) ηταν στην αλγκομετ(η κατι τετοιο τελος παντων) μου ειπαν να γινει μια αλλαγη με 15 εβρω παγιο για απεριοριστες κλησεις σε σταθερα κτλ και λεω οκ....

ολα καλα μου λενε απο δευτερα θα ειναι ολα οκ......

παει δευτερα τιποτα...παει τριτη τιποτα....4 mb πουθενα(ισα ισα αστάθεια μεγαλη στην ταχυτητα...)

παίρνω στο 134 τηλ ..και μου λενε...το εξης απιστευτο.....

ναι μεν η γραμμη σας αναβαθμίστηκε σε 4mb ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΣΑΣ για αυτο εχετε προβλημα με την ταχύτητα....:blink:

αυτο εγινε 1)γιατι εχει γινει καποιο λαθος απο το καταστημα οτενετ στην πολη σας 2)γιατι μαλλον-η κοπελα που μιλουσαμε δεν ειναι σιγουρη-δεν μπορουν να εκκρεμούν 2 αιτήσεις στο σύστημα...η μια μπλοκάρει την αλλη....:blink::blink:

παιρνω στο κατάστημα αλεξανδρουπολη το σηκωνει μια κυρια παθαινει σοκ-μονο που δεν λιποθύμησε-μου λεει ΕΓΚΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΡΙΟ ΟΥΓΚ!!!! προφανώς αυτη πληρώνεται το απογευμα για να σηκωνει μονο τα τηλεφωνα....

ξαναπαιρνω το 134 και μου λεει η κοπελα να παω αυριο απο το καταστημα που μου εκανε την αλλαγη....

Ν Α Ι αλλα την λεω κοπελα μου χθες δευτερα σημερα τριτη αυριο τεταρτη ΗΔΗ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ 4 MB ΚΑΙ 4 ΜΒ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....και αν δεν επαιρνα τηλ δεν θα ειχα ιδεα τι γινεται+οτι αυριο πρεπει να φυγω απο την δουλεια μου να χτυπήσω καρτα κτλ κτλ κτλ κτλ....

ναι ναι ναι εχετε δικιο.....αν δεν γινει η αλλαγη αυριο να ζητήσετε χρεωση για 2 μβ μεχρι να γινει....:blink::blink:

 

ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ρε παιδια τωρα....???

καλα δεν ντρεπόμαστε λιγο λεω εγω....???

 

αντε να μην αρχισω τα καντηλια τωρα και φαω κανενα μπαν βραδιατικα......:X

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εδώ και 2 ώρα δεν μπορώ να μπω σε ξένα site (ούτε στο φόρουμ μιας και ο server είναι έξω, ούτε msn, ούτε να δω μέιλς) με την otenet σύνδεση dsl.

 

αντιθέτως όλα είναι οκ από την dial up Tellas.

 

τι συμβαίνει? ευχαριστώ πολύ!

 

Υ.Γ. είμαι Αθήνα (ΝΠ)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δοκιμασε τωρα...και εγω δεν μπορουσα να μπω σε ορισμενες σελιδες αλλα τωρα εφτιαξε!

 

ειχε προβλημα με ενα καλωδιο ο οτε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δοκιμασε τωρα...και εγω δεν μπορουσα να μπω σε ορισμενες σελιδες αλλα τωρα εφτιαξε!

τελικά μετά από 6+ ώρες και χαμένη μέρα... ήρθε πάλι το "διεθνές" ίντερνετ.

 

ευτυχώς που άλλαξα σε vodafone αλλά ακόμα περιμένω...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

έχω κάνει σύνδεση otenet και θέλω να έχω ένα κανονικό e-mail αλλά και ένα κρυφό e-mail (Alias) που να μην φαίνεται ότι υπάρχει στο κανονικό e-mail .

 

μπορεί να με βοηθίσει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

έχω κάνει σύνδεση otenet και θέλω να έχω ένα κανονικό e-mail αλλά και ένα κρυφό e-mail (Alias) που να μην φαίνεται ότι υπάρχει στο κανονικό e-mail .

 

μπορεί να με βοηθίσει κάποιος ?

 

Φυσικα φιλε μου. Μπορεις να το κανεις αυτο. Ακολουθα τα βηματα παρακατω.

 

Θα πρεπει να πας στο tools.otenet.gr και να μπεις με το κανονικο σου username και pass που εχεις. Επειτα πατας web e-mail και μετα στις ρυθμησεις. Εκει εχει μια επιλογη που λεγετε Alias. Πας εκει βαζεις το ονομα που θες και πατας μετα προσθηκη και εισαι ετοιμος. Σε οποιον θες να δωσεις την διευθηνση σου του λες το ονομα που εβαλες και επειτα φυσικα @otenet.gr και θα σου ερχεται κανονικα στο e-mail σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδιά καλησπέρα! παρακαλώ όποιος ξέρει να βοηθήσει γιατί είμαι σε απόγνωση. μόλις μετακόμισα και στην περιοχή που μένω (έξω από το κέντρο-προάστιο) ο οτε δεν έχει διαθέσιμες πόρτες για την dsl μου (που είχα ενεργοποιημένη ήδη -ένα χρόνο τώρα). το θέμα είναι ότι το internet το χρειάζομαι όπωσδήποτε και δεν βλέπω και οτε να κουνιέται και καμιά άλλη εταιρία δεν μπορεί να μου δώσει αφού δεν δίνει ο οτε. μπορώ να κάνω κάτι όπως μια αίτηση ή οτιδήποτε για να βάλουν πόρτες ή απλά υπομονή μέχρι να βάλουν και αν ποτέ βάλουν?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση θα μπουν πιο γρήγορα απ το απλά να περιμένεις αρκεί να μην είσαι σε κανένα παρακμιακό μέρος γιατί θα αργήσουν υπερβολικά πολύ ( εκτός αν είσαι τυχερός! )
no sig...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! παρακαλώ όποιος ξέρει να βοηθήσει γιατί είμαι σε απόγνωση. μόλις μετακόμισα και στην περιοχή που μένω (έξω από το κέντρο-προάστιο) ο οτε δεν έχει διαθέσιμες πόρτες για την dsl μου (που είχα ενεργοποιημένη ήδη -ένα χρόνο τώρα). το θέμα είναι ότι το internet το χρειάζομαι όπωσδήποτε και δεν βλέπω και οτε να κουνιέται και καμιά άλλη εταιρία δεν μπορεί να μου δώσει αφού δεν δίνει ο οτε. μπορώ να κάνω κάτι όπως μια αίτηση ή οτιδήποτε για να βάλουν πόρτες ή απλά υπομονή μέχρι να βάλουν και αν ποτέ βάλουν?

Μία πολύ καλή λύση είναι να κάνεις μια data card, π.χ. vodafone 5 Gb κίνηση το μήνα με 29,50 ευρώ για να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση της dsl σου. Αρκεί να μην πάρεις την επιδότηση για να μπορέσεις να ακυρώσεις τη γραμμή σου όποτε θελήσεις και θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς βάζοντας τη σιμ στη συσκευή σου η οποία μάλιστα είναι και HSDPA οπότε θα είσαι μια χαρά από ταχύτητα (αρκεί να είσαι σε κάλυψη 3G). Οι αντίστοιχες προτάσεις των άλλων δικτύων στα 5GB/μήνα είναι 32 ευρώ η wind και 34.50 η cosmote. Αν θέλεις περισσότερο όγκο, μπορείς να έχεις 30 GB/μήνα με 49 ευρώ στο πακέτο της wind. Να τσεκάρεις φυσικά πριν επιλέξεις εταιρία ποια έχει καλύτερη κάλυψη 3G στο σπίτι σου ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση θα μπουν πιο γρήγορα απ το απλά να περιμένεις αρκεί να μην είσαι σε κανένα παρακμιακό μέρος γιατί θα αργήσουν υπερβολικά πολύ ( εκτός αν είσαι τυχερός! )

 

έχω πάρει άπειρες φορές τηλέφωνο στο 134!έχω απελπιστεί πάρα πολύ!η περιοχή μου δεν είναι παρακμιακή...ίσα ίσα είνα πολύ αναπτυγμένη.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

To 134 σχετιζεται με αιτησεις παροχων στον ΟΤΕ για full/shared LLU? Μπορει καποιος να φωναξει και εκει αν περιμενει βρογχο ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και απο εμενα .Ειμαι συνδρομητης της 4net στα 24mb.σε 1 μηνα τελειωνει το πακετο που εχω και λεω να παρω otenet on dsl 8mb.Τα προβληματα που εχω απο την 4net ειναι η σταθεροτητα και μετα η εξυπηρετηση απο τους τεχνικους και αναμονη στο κεντρο.Πιστευετε οτι με την 8αρα του οτενετ θα ειμαι καλυμενος απο τα δυο προβληματα που εχω στη 4net?

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

05/12/2007 21:54:54

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 432.53Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 7.19Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

αυτα ειναι τα αποτελεσματα απο την τελευτεα μετρηση

Αλλες φορες το inbound για μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι στα 512mb/s,και το download απο το rapidshare να ειναι απο 60kb/s μεχρι και 600kb/s

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...