Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις δε μπορει να ξερει τι γινεται με τον ΟΤΕ! Ποσο θα πληρωνεις για 8mbps?

 

48.5 ευρώ/μήνα. Προσωρινή λύση μέχρι να συνδεθεί η ΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

48.5 ευρώ/μήνα. Προσωρινή λύση μέχρι να συνδεθεί η ΟΝ...

 

Πολύ καλη τιμή αρκει να σου δινει πανω απο 6mbit ολη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω αν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στη περιοχη μου?:confused: Κ τι ειναι το DSLAM?:D

 

Το DSLAM ειναι ενα μηχανημα πανω στο οποιο πεφτουν ολοι οι συνδρομητες μιας περιοχης. Αυτο έχει τις πορτες. Μπορεις να δεις διαθεσιμοτητα σε ολες τις σελιδες των παροχων που εμφανιζουν διαθεσιμοτητα μεσω δικτυου ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 εβδομάδες πριν το Πάσχα μου κόπηκε το DSL μετά από μία εβδομάδα που το είχα δόση βλάβη μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι έχει πρόβλημα η γραμμή και για να παίξει την συγχρόνισαν στα 768kbit από το 1Mbit. O Ο Τεχνικός που μίλησα ήταν πολύ εξυπηρετικός και έκανε αρκετές προσπαθείς από ότι κατάλαβα, από το κέντρο ως το καφάο βρήκε μία καθαρή γραμμή και το σήμα ως το καφάο έρχεται μια χαρά, από το καφάο και μετά χάνετε η μπάλα, έκανε και μετρικής σε κολόνες πριν από ο σπίτι και δεν είχε καλό σήμα. Μου είπε ότι μπορεί να φταίει ότι είμαι πάνω από 3km από το κέντρο άλλα του είπα και εγώ ότι 1 χρόνο έπαιζε μια χαρά χωρίς θόρυβο και από την στιγμή που στο καφάο έρχεται μια χαρά δεν μπορεί να χάνετε το σήμα τελείως στα επόμενα 800-900 μέτρα καλώδιο ως το σπίτι.

Ως σήμερα το έχω δώσει 4-5 φορές βλάβη αλλά δεν έχει φτιαχτεί τίποτα, το μόνο που μου λένε ότι έχει προωθηθεί στα καλωδιακά.

 

Η κατάσταση είναι τραγική είμαι συνδεμένος συνήθως στα 400kbit με MAX σπάνιες φορές τα 600kbit αλλά υπάρχουν μέρες που η γραμμή πέφτει κάθε 3-4 λεπτά...

 

Ότι πληρώνω κανονικά ακόμα και τώρα για 1mbit δεν χρειάζεται να το πω φυσικά, και από το τηλέφωνο μου είπαν ότι αν θέλω να πληρώνω λιγότερα όσο έχω το πρόβλημα θα πρέπει να πάω στο κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου να με ρίξουν <<χωρίς ποινή >> τιμολογιακά στα 768 άσχετα αν ούτε αυτήν την ταχύτητα έχω.

 

Δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω, σκέφτομαι να πάω από το κατάστημα του ΟΤΕ αλλά ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη... Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω μία καταγγελία στο ΙΝΚΑ ;

 

Υ.Γ.

Το τηλέφωνο ISDN πάλι καλά δουλεύει μια χαρά ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν σε ποια περιοχή είσαι?

2)μπορείς να κάνεις καταγγελία αλλα και να τους ζητήσεις να περάσουν νέο καλώδιο.Σε μένα λόγω ότι είχε πρόβλημα και με πέταγε συνεχώς έξω μου πέρασαν καλώδιο μόνο για το δικό μου σπίτι!

 

Πάντως αν δεν πάς και από το κατάστημα να τους φοβερήσεις λίγο και να μην πληρωνεις δεν θα κάνει κακό.Κάνε αυτά και απάντα μου!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν σε ποια περιοχή είσαι?

2)μπορείς να κάνεις καταγγελία αλλα και να τους ζητήσεις να περάσουν νέο καλώδιο.Σε μένα λόγω ότι είχε πρόβλημα και με πέταγε συνεχώς έξω μου πέρασαν καλώδιο μόνο για το δικό μου σπίτι!

 

Πάντως αν δεν πάς και από το κατάστημα να τους φοβερήσεις λίγο και να μην πληρωνεις δεν θα κάνει κακό.Κάνε αυτά και απάντα μου!

Στο Κέντρο τις Παλλήνης ανήκω.

Ότι φταίει η γραμμή είναι 100% σίγουρο. Και φταίει από το καφάο ως το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη τιμή αρκει να σου δινει πανω απο 6mbit ολη μερα.

 

:lol: :lol: το αλλο με τον Τοτο το ξερεις ????:lol: :lol:

 

Ενταξει ειπαμε ...τωρα ...ακομη κ ολα τελεια στην χωρα μας ,να ηταν δεν εξαρταται μονο απο τον ΟΤΕ η ταχυτητα ....

Εναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο ..

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά. Να κάνω μία ερώτηση...

Ζήτησα χθες από το 134 να μου ανεβάσουν τη ταχύτητα του Conn-x από 1024 σε 8 Μbps. Με διαβεβαίωσαν ότι με το modem μου δεν θα έχω πρόβλημα. Ξέρετε μετά από πόσες μέρες γίνεται η αναβάθμιση? Θα χρειαστεί να ρυθμίσω εγώ κάτι ή θα γίνει αυτόματα?:O

 

Και ποιο ειναι αυτο το Modem για να μη βρεθεις προ εκπληξεως ...:worry:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Emena i alagia apo ta 2mb se 8mb egine akribos se mia bdomada.Den ekana kamia alagi sto router mou.Exo us robotics

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες πριν το Πάσχα μου κόπηκε το DSL μετά από μία εβδομάδα που το είχα δόση βλάβη μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι έχει πρόβλημα η γραμμή και για να παίξει την συγχρόνισαν στα 768kbit από το 1Mbit. O Ο Τεχνικός που μίλησα ήταν πολύ εξυπηρετικός και έκανε αρκετές προσπαθείς από ότι κατάλαβα, από το κέντρο ως το καφάο βρήκε μία καθαρή γραμμή και το σήμα ως το καφάο έρχεται μια χαρά, από το καφάο και μετά χάνετε η μπάλα, έκανε και μετρικής σε κολόνες πριν από ο σπίτι και δεν είχε καλό σήμα. Μου είπε ότι μπορεί να φταίει ότι είμαι πάνω από 3km από το κέντρο άλλα του είπα και εγώ ότι 1 χρόνο έπαιζε μια χαρά χωρίς θόρυβο και από την στιγμή που στο καφάο έρχεται μια χαρά δεν μπορεί να χάνετε το σήμα τελείως στα επόμενα 800-900 μέτρα καλώδιο ως το σπίτι.

Ως σήμερα το έχω δώσει 4-5 φορές βλάβη αλλά δεν έχει φτιαχτεί τίποτα, το μόνο που μου λένε ότι έχει προωθηθεί στα καλωδιακά.

 

Η κατάσταση είναι τραγική είμαι συνδεμένος συνήθως στα 400kbit με MAX σπάνιες φορές τα 600kbit αλλά υπάρχουν μέρες που η γραμμή πέφτει κάθε 3-4 λεπτά...

 

Ότι πληρώνω κανονικά ακόμα και τώρα για 1mbit δεν χρειάζεται να το πω φυσικά, και από το τηλέφωνο μου είπαν ότι αν θέλω να πληρώνω λιγότερα όσο έχω το πρόβλημα θα πρέπει να πάω στο κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου να με ρίξουν <<χωρίς ποινή >> τιμολογιακά στα 768 άσχετα αν ούτε αυτήν την ταχύτητα έχω.

 

Δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω, σκέφτομαι να πάω από το κατάστημα του ΟΤΕ αλλά ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη... Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω μία καταγγελία στο ΙΝΚΑ ;

 

Υ.Γ.

Το τηλέφωνο ISDN πάλι καλά δουλεύει μια χαρά ...

 

 

Kαπως ετσι (περιπου) την εχω παθει και γω τωρα!!

 

 

Απο προχθες δεν μπορω να μπω στη dsl (μπαινω ομως κανονικα με isdn), μου βγαζει το σφαλμα 721.. Τι αλλαγες username, password, τα πάντα... Δεν μπαινει ουτε με το otenet@otenet.gr για username και το αντιστοιχο password, αυτο δηλαδη που βαζουμε στην αρχη για να συνδεθουμε.. Παντα βγαζει μετα απο λιγη ωρα το 721...

 

 

 

Παιρνω τηλ στην εξ. πελ. της Οτενετ, μου λεει παρε στο 134 γιατι ειναι του Connx. Παιρνω, μου λεει παρε στο 1242 που ειναι η τεχνικη υποστηριξη. Πηρα εκει, ο τεχνικος μου ειπε να προσπαθησω να μπω με το otenet@otenet.gr για username (αυτο που αναφερα νωριτερα) και παλι τιποτα...

Μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν αναγνωριζεται η IP μου, μαλλον αυτο, η κατι τετοιο ειπε τελος παντων. Μου ειπε να παρω και στο 121, αφησα τηλεφωνα κλπ, να δουμε αν θα με παρουν (θα με παρουν;;;;;;;;;;;;;; )

 

 

Τι λετε εσεις, εχετε καμια ιδεα; Το 121 να το εμπιστευομαι;

Link to comment
Share on other sites

το να μην παιρνεις IP ειναι γνωστη βλαβη στο δικτυο του ΟΤΕ και θα λυθει αμεσα,μην ανυσηχεις!!
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ADSL αποτελεσε μακρινο ονειρο για τη Λαμια...

 

Ελεος πια με τις αναβαθμισεις! Κατι εφεδρικο δεν υπαρχει? Εστω μια επαφη με το δικτυο....

 

Ολα κατω? Τι πραγματα ειναι αυτα αγαπητε ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω πακετο conn-x στα 768. στον ΟΤΕ μου ειπαν οτι ειναι 18.5 ευρω το μηνα. αυτα τα χρηματα ειναι το συνολο που θα πληρωνω για το ιντερνετ? ποσα ακομη θα χρειαστω για ενεργοποιηση γραμμης, modem κ οτι αλλο χρειαζεται για να κανω τη συνδεση? ευχαριστω!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω πακετο conn-x στα 768. στον ΟΤΕ μου ειπαν οτι ειναι 18.5 ευρω το μηνα. αυτα τα χρηματα ειναι το συνολο που θα πληρωνω για το ιντερνετ? ποσα ακομη θα χρειαστω για ενεργοποιηση γραμμης, modem κ οτι αλλο χρειαζεται για να κανω τη συνδεση? ευχαριστω!

 

 

Τίποτα παραπάνω από αυτά τα 18 ευρώ. Εκτός εάν θέλεις να πάρεις κάποιο καλύτερο ρούτερ. Αυτή η τιμή απ΄ότι ξέρω είναι εγγυημένη για τουλάχιστον δώδεκα μήνες. Αν και όταν έβαλα εγώ μου είπαν ότι στους 6 μήνες (όταν και τελειώνει η περίοδος υποχρεωτικής παραμονής) μπορώ να καλέσω το 134 ή να πάω σε ένα κατάστημα oteshop και να κάνω ανανέωση για άλλους έξι μήνες με τον τότε (λογικά θα έχει πέσει κι άλλο η τιμή) τιμοκατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Στο δικό μου όταν το πήρα έδινε ένα απλό μόντεμ και δώρο ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο, αλλά έδωσα μια διαφορά τιμής (η οποιά μπορεί να ενσωματωθεί στον τηλεφωνικό λογαριασμό σου σε δόσεις) και πήρα το speedTouch 585V6 με το δώρο πάντα να ισχύει.

 

Κοίταξε στη σελίδα http://www.ote-shop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h και θα βρεις τι σε συμφέρει και τι θες να αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

το μοντεμ παιζει σημαντικο ρολο? δηλαδη να προτιμησω να δωσω κατι παραπανω κ να εχω καλυτερη αποδοση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να έχεις ρούτερ αντί για Usb modem. To modem αυτό κοστολογείται γύρω στα 15-20 ευρώ τα οποία θα αφαιρέσεις από την τιμή του ρούτερ που θες
Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να έχεις ρούτερ αντί για Usb modem. To modem αυτό κοστολογείται γύρω στα 15-20 ευρώ τα οποία θα αφαιρέσεις από την τιμή του ρούτερ που θες

 

Αναλογα με τις αναγκες σου προσαρμοζεις και το modem router. Αν εχεις εναν υπολογιστη χωρις τοπικο δικτυο και οι απαιτησεις σου ειναι μεσα σε λογικα πλαισια τοτε ενα modem θα σε καλυψει. Το router δεν δινει καλυτερες "τελικες" ταχυτητες στη γραμμη σου απλά ειναι πιο σταθερο και καλυτερο για 24ωρη λειτουργια. Η διαφορα φαινεται οταν εκπληρωνει ταυτοχρονα πολλες συνδεσεις και προγραμματα P2P.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένας καλός λόγος να χρησιμοποιήσεις router αντί απλό usb modem, είναι η θύρα ethernet όπου δεν χρειάζεσαι drivers καθόλου. Είσαι σαν plug & play για να καταλάβεις. (Μπορεί να έρθει ένας φίλος σου με laptop και να συνδεθεί χωρίς διαδικασίες στο σπίτι σου.)

Και εγώ παίρνω πακέτο conex talk στα 768 την τετάρτη και ζήτησα το router modem PSTN SPEEDTOUCH 530 v6 στα 36.5 ευρώ, μείον την έκπτωση του ΟΤΕ19,9 ευρώ θα σου έρθει 16,5 ευρώ.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες πριν το Πάσχα μου κόπηκε το DSL μετά από μία εβδομάδα που το είχα δόση βλάβη μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι έχει πρόβλημα η γραμμή και για να παίξει την συγχρόνισαν στα 768kbit από το 1Mbit. O Ο Τεχνικός που μίλησα ήταν πολύ εξυπηρετικός και έκανε αρκετές προσπαθείς από ότι κατάλαβα, από το κέντρο ως το καφάο βρήκε μία καθαρή γραμμή και το σήμα ως το καφάο έρχεται μια χαρά, από το καφάο και μετά χάνετε η μπάλα, έκανε και μετρικής σε κολόνες πριν από ο σπίτι και δεν είχε καλό σήμα. Μου είπε ότι μπορεί να φταίει ότι είμαι πάνω από 3km από το κέντρο άλλα του είπα και εγώ ότι 1 χρόνο έπαιζε μια χαρά χωρίς θόρυβο και από την στιγμή που στο καφάο έρχεται μια χαρά δεν μπορεί να χάνετε το σήμα τελείως στα επόμενα 800-900 μέτρα καλώδιο ως το σπίτι.

Ως σήμερα το έχω δώσει 4-5 φορές βλάβη αλλά δεν έχει φτιαχτεί τίποτα, το μόνο που μου λένε ότι έχει προωθηθεί στα καλωδιακά.

 

Η κατάσταση είναι τραγική είμαι συνδεμένος συνήθως στα 400kbit με MAX σπάνιες φορές τα 600kbit αλλά υπάρχουν μέρες που η γραμμή πέφτει κάθε 3-4 λεπτά...

 

Ότι πληρώνω κανονικά ακόμα και τώρα για 1mbit δεν χρειάζεται να το πω φυσικά, και από το τηλέφωνο μου είπαν ότι αν θέλω να πληρώνω λιγότερα όσο έχω το πρόβλημα θα πρέπει να πάω στο κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου να με ρίξουν <<χωρίς ποινή >> τιμολογιακά στα 768 άσχετα αν ούτε αυτήν την ταχύτητα έχω.

 

Δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω, σκέφτομαι να πάω από το κατάστημα του ΟΤΕ αλλά ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη... Μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνω μία καταγγελία στο ΙΝΚΑ ;

 

Υ.Γ.

Το τηλέφωνο ISDN πάλι καλά δουλεύει μια χαρά ...

 

 

Εγώ συνεχίζω να έχω πρόβλημα της τελευταίες δύο εβδομάδες αποσυνδέομε κάθε δυο με τέσσερα λεπτά, έτσι λοιπόν έκανα αναφορά στον ΟΤΕ εκτός από το να το δηλώσω βλάβη στο 121 αλλά όταν με πήραν οι τεχνικοί τηλέφωνο μου είπαν ότι απέχω από το κέντρο 5 χιλιόμετρα και είναι φυσιολογικό να μην παίζει η DSL

Όταν του είπα ότι 1,5 χρόνο έπαιζε απροβλημάτιστα και με full ταχύτητες και μάλιστα τους 7 τελευταίους μήνες στο 1Mbit και τώρα δεν μπορεί να συνδεθεί ούτε στα 768kbit επομένως κάποιο πρόβλημα προέκυψε, μου απάντησες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ήταν ΤΥΧΑΙΟ ότι έπαιζε 1,5 χρόνο και αν θέλω να μου γυρίσουν την γραμμή σε PSTN από ISDN που συμπεριφέρεται καλύτερα σε μεγάλες απόστασης !!! Εγώ τους είπα φυσικά ΟΧΙ και ότι δεν το δέχομαι αυτό που μου λένε, και ότι δεν παίζει η DSL οφείλεται σε πρόβλημα που δεν κάθονται να λύσουν.

 

Όπως επίσης δεν δεχόταν ότι το Attenuation ήταν σε νορμάλ επίπεδα (30-40 από ότι θυμάμαι)κάι όχι πάνω από 60 (τώρα είναι 63) και πράγματα που μου είχε πει την πρώτη φορά που το είχα δόση βλάβη δεν τα δεχόταν, όπως ότι η γραμμή μέχρι το καφαο ερχόταν καθαρή και το σήμα χάνετε από εκεί και μετά,. Ακούγοντας αυτό τώρα είπε όχι το Attenuation στο καφάο είναι 60 !!!

 

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τη να κάνω και μετά την αναφορά το αποτέλεσμα πάλι μηδέν.

 

Σκέφτηκα να γυρίσω μια άλλη γραμμή που έχει η αδερφή μου στο διπλανό σπίτι σε Forthnet 2play, μίλησα μαζί τους αν και μου είπαν ότι υπάρχει ενδεχόμενο να έχω τα ίδια προβλήματα, και αν δεν έχει να κόψω το Conex.

Τους έκανα και μια δεύτερη αναφορά για να μου επιστραφεί το ποσό που έχω πληρώσει για DSL από 21/3 ημέρα που πρώτο έδωσα βλάβη αλλά δεν μου έχουν απανθίσει ακόμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένας καλός λόγος να χρησιμοποιήσεις router αντί απλό usb modem, είναι η θύρα ethernet όπου δεν χρειάζεσαι drivers καθόλου. Είσαι σαν plug & play για να καταλάβεις. (Μπορεί να έρθει ένας φίλος σου με laptop και να συνδεθεί χωρίς διαδικασίες στο σπίτι σου.)

Και εγώ παίρνω πακέτο conex talk στα 768 την τετάρτη και ζήτησα το router modem PSTN SPEEDTOUCH 530 v6 στα 36.5 ευρώ, μείον την έκπτωση του ΟΤΕ19,9 ευρώ θα σου έρθει 16,5 ευρώ.

 

Συμφωνώ με τα λεγομενα σου. Πολυ καλη επιλογη το 530 που ειναι δοκιμασμενο και ευκολοχρηστο. Μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει πανω switch ethernet 4αρι τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...