Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα, παντοτε με εξυπηρετουν σε 0 χρονο. Γι αυτο και δε φευγω απο τον ΟΤΕ.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι κι εμενα εκανε κατι τσαλιμια και επεσε στα 180!!!, αλλα πηρα το 121 και αφου ειχε γινει πρωτα ελεγχος απο το 1242 και μου ειπαν να κανω reset στο μοντεμ, δηλδ., να το βγαλω απο την πριζα και σε κανα 10λεπτο να το ξαναβαλω.

Οταν τελειωσα, ειχε παει κατευθειαν στα 880 και μετα απο λιγο, πηγε στα 1400.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας πω και την δικια μου ιστορια

Eκανα αιτηση ADSL 768K (Jetpack Altec)στις 27/6.Μετα απο 1 μιση μηνα αφου μπηκαν πορτες επιτελους ενεργοποιηθηκε που λετε η γραμμη.Φυσικα πηρα τηλ στην Altec για να μου ενεργοποιησει τα στοιχεια και οκ μετα απο 3-4 μερες.Οι ταχυτητες ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ για 768 κ Καθω κατεβαζω το μεσημερι απο 15kb/s μεχρι 35 το πολυ!Ελεος δηλαδη 256Κ γραμμη πηρα?Παιρνω τηλ στον ΟΤΕ και μου λενε παρτε στην Altec.Τι να με κανει η Altec ???Tι να κανω?τις πρωτες 3 μερες κατεβαζα απο 37 μεχρι και 60 τωρα η κατασταση εχει χειροτερεψει εντελως και δεν μπορω να κανω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που θα ηθελα να προσθεσω, ειναι οτι τις λιγες φορες που μου εκανε χμηλες ταχυτητες, η αντιδραση απο μεριας ΟΤΕΝΕΤ, αλλα και ΟΤΕ, ηταν αμεση. Παιρνουν τηλεφωνα ρωτανε φτιαχνουν και καθαριζεις σε κανα δυο ωρες.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το Conn-x κι ενώ η ADSL γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 14 Αυγούστου,το λαμπάκι του ADSL δεν ανάβει στον router (εν αντιθέσει με το wireless).

Ενημέρωσα το 121 για το πρόβλημα.Τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες το Conn-x κι ενώ η ADSL γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 14 Αυγούστου,το λαμπάκι του ADSL δεν ανάβει στον router (εν αντιθέσει με το wireless).

Ενημέρωσα το 121 για το πρόβλημα.Τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό;

 

Ανάμεσα στο Modem-router και την τηλεφονική γραμμή υπάρχει κάποιο φίλτρο ή splitter?

 

Αν ναι αφαίρεσε το και δοκίμασε χωρίς να υπάρχει τπτ ανάμεσα.

Αν ανάψει τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την συνδεσμολογία σου ή το splitter..

Αν δεν ανάψει και πάλι, τότε μπορεί να φταίει και ο ΟΤΕ.

 

Δοκίμασε και μας λες...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χωρίς φίλτρο σε δύο διαφορετικές υποδοχές τηλεφωνικής γραμμής. Το φωτάκι δυστυχώς δεν άναψε σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χωρίς φίλτρο σε δύο διαφορετικές υποδοχές τηλεφωνικής γραμμής. Το φωτάκι δυστυχώς δεν άναψε σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Τι modem-router έχεις?

Το λαμπάκι για το οποίο μιλάμε τι σημαίνει σύμφωνα με το manual?

Μήπως σου λείπει κάποια ρύθμιση απο το modem-router?

Τι γραμμή έχεις pstn ή isdn?

Ξαναπάρε και ένα τηλεφωνάκι για να επιβεβαιώσεις οτι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Username/password σου έδωσαν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μου είχαν δώσει και username και password. Τελικά διόρθωσε το πρόβλημα ένας τεχνικός και το Conn-x λειτουργεί κανονικά. Μάλλον το router ευθυνόταν για αυτό.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μου είχαν δώσει και username και password. Τελικά διόρθωσε το πρόβλημα ένας τεχνικός και το Conn-x λειτουργεί κανονικά. Μάλλον το router ευθυνόταν για αυτό.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

 

Παρακαλώ!:)

Συνήθως όταν γίνεται η ενεργοποίηση δεν υπάρχει πρόβλημα και γίνεται απο λάθος συνδεσμολογία του splitter γι'αυτό σου το είπα αυτό το τρόπο για να καταλάβουμε.;)

Link to comment
Share on other sites

O OTE και η Otenet έδωσαν ρέστα σήμερα... Μέχρι και τις 23.00 ή δεν έμπαινε καθόλου στο internet ή σερνότανε... Με Conn-x πάντα. Ok, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης η χώρα, αλλά να μην μπορείς να μπεις στο internet από το κέντρο της Αθήνας μια ολόκληρη μέρα επειδή καίγεται η Πελοπόννησος και η Εύβοια (άντε, άρπαξε και λίγο ο Υμμητός :p), αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ολη η Ελλαδα ειχε προβλημα - Γενικευμενο προβλημα λεγανε...

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης και καποιες περιοχες ακομα δεν υπαρχει προσβαση.

Και η Forthnet Down....

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οσοι ειναι σε ΑΡΥΣ (ανεξαρτητου εταιριας) ειχαν προβλημα αφου το προβλημα ηταν στο δικτυο aDSL του ΟΤΕ. :(
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τις περιπτωσεις εκεινες, που δεν το συζηταμε, γιατι καταλαβαινουμε οτι μπορει και να ητανε σοβαρο το προβλημα.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα σύνδεση από χθες το μεσημέρι. Σήμερα όμως δουλεύει μια χαρά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Ξερει κανεις τι γινεται με το προβλημα της DSL.

Ακομα δεν μπορω να συνδεθω.

Δεν εχει λυθει το προβλημα?

 

Μπαινω με Wireless της Vodafone μπας και βγαλω καμια ακρη απο δω γιατι στην Forthnet δεν απαντανε στα τηλεφωνα!!!

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τις περιπτωσεις εκεινες, που δεν το συζηταμε, γιατι καταλαβαινουμε οτι μπορει και να ητανε σοβαρο το προβλημα.

Θοδωρος.

 

Γιατι δεν το συχητάμε παρακαλώ? Επειδή είχε πιάσει φωτιά η Πελοπόννησος και η Εύβοια είναι δυνατόν να μην έχεις internet στο κέντρο της Αθήνας (και από ότι βλέπω σε όλη την Ελλάδα...)??? Έχεις μήπως την εντύπωση πως π.χ στη Γαλλία αν πιάσει κάπου στη χώρα φωτιά δεν θα έχεις internet μέσα στο Παρίσι? Αλλά ξέχασα, Ελλάδα...'

 

Με αυτή τη λογική επειδή τα κινητά στις πληγείσες περιοχές δεν λειτουργούσαν (καθώς πολλές κεραίες ήταν down) δενβ έπρεπε να έχουμε σήμα σε όλη την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το συχητάμε παρακαλώ? Επειδή είχε πιάσει φωτιά η Πελοπόννησος και η Εύβοια είναι δυνατόν να μην έχεις internet στο κέντρο της Αθήνας (και από ότι βλέπω σε όλη την Ελλάδα...)??? Έχεις μήπως την εντύπωση πως π.χ στη Γαλλία αν πιάσει κάπου στη χώρα φωτιά δεν θα έχεις internet μέσα στο Παρίσι? Αλλά ξέχασα, Ελλάδα...'

 

Με αυτή τη λογική επειδή τα κινητά στις πληγείσες περιοχές δεν λειτουργούσαν (καθώς πολλές κεραίες ήταν down) δενβ έπρεπε να έχουμε σήμα σε όλη την Ελλάδα.

 

ελλαδισταν u know???:kill:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Ξερει κανεις τι γινεται με το προβλημα της DSL.

Ακομα δεν μπορω να συνδεθω.

Δεν εχει λυθει το προβλημα?

 

Μπαινω με Wireless της Vodafone μπας και βγαλω καμια ακρη απο δω γιατι στην Forthnet δεν απαντανε στα τηλεφωνα!!!

Εγώ με HOL σήμερα είμαι ΟΚ.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι έχω οτενετ και έμπαινα με ρουτερ. Σήμερα πλέον μπορώ να συνδεθώ στο internet αλλά μόνο με απλό USB modem ο ρουτερ βλέπει κανονικά την γραμμή αλλά δεν μπορώ να πάρω Ip
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι έχω οτενετ και έμπαινα με ρουτερ. Σήμερα πλέον μπορώ να συνδεθώ στο internet αλλά μόνο με απλό USB modem ο ρουτερ βλέπει κανονικά την γραμμή αλλά δεν μπορώ να πάρω Ip

Έτσι ήταν χθες σε όλη την Ελλάδα.

Εσύ πας με μια μέρα καθυστέρηση. :p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν χθες σε όλη την Ελλάδα.

Εσύ πας με μια μέρα καθυστέρηση. :p

 

Μα και εγώ από εχτές το βράδυ έχω internret αλλά μόνο από USB modem ο ρουτερ μου συγχρονίζει με το dslam κανονικά αλλά δεν παίρνει ip μέχρι τώρα . Aν εχει πάθει ο ρουτερ βλάβη δεν θα συγxρωνηζονταν με το dslam ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απλά έχω να πω κάτι βρίσκομαι μέσα στο Λεκανοπέδιο αλλά ο καλός μας ΟΤΕ αν και προσφέρει 8mbit δεν μπορώ να πάω πάνω απο 2 γιατί έτσι ασυγχρονίζει συνεχως!!!!Τι ωραία το θέμα είναι ότι ανακαλύψαν το πρόβλημα αφότου με αναβαθμήσανε!Και ρωτάω αφού δεν μπορείς να το προσφέρεις γιατί εμένα μου λες ότι μπορείς!!!!!!!!!!!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...