Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ΑΡΥΣ από τον ΟΤΕ χρόνια τώρα, απλά ενεργοποιημένη dsl δλδ στη γραμμή μου. Κατά καιρούς είχα σύνδεση με διάφορους ISP.

Θέλω τώρα να βάλω connx μιας και η διαφορά είναι αμελητέα.

Πληρώνω 17.4€ μηνιαίως για την πρόσβαση στον ΟΤΕ και χώρια τις 3μηνες συνδρομές που κάνω forthnet κλπ.

Ενώ αν κάνω connx έχω με 18.5€ γραμμή και σύνδεση στην οτενετ.

Γίνεται να πάρω connx (ηλεκτρονικά μέσω του oteshop.gr) ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία μιας και έχω ενεργοποιημένη dsl στη γραμμή μου.

 

ΥΓ: Ποτέ δεν είχα πάρει πακέτο ή οτιδήποτε άλλο. Εχω ενεργοποιημένη dsl από τότε που σου φόρτωναν το jetspeed 500 με κάθε ενεργοποίηση. Τέλη 2004 δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Απλά πάρε καλύτερα στο 134 για να συνεννοηθείς. Κι εγώ έτσι έκανα.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιός μπορεί να μου πει αν το router που έχω (speedtouch 530) είναι συμβατό με τη ταχύτητα που ζήτησα να μου αναβαθμίσουν? ( 8Mbit )
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιός μπορεί να μου πει αν το router που έχω (speedtouch 530) είναι συμβατό με τη ταχύτητα που ζήτησα να μου αναβαθμίσουν? ( 8Mbit )

Μπαινω κι εγω στη σειρα για απαντηση.

Παντως, μεχρι στιγμης, δεν ανεβαινει η ταχυτητα, πανω απο 2,5Mbps, δηλαδη, κατω απο το 1/3 της τιμης της γραμμης.(8Mbps),ενω οταν ειχα τη 2048, πηγαινε και μεχρι 1980, που λεει ο λογος.

(Το μοδεμ, λεει 384/8128 παντως).

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

To Speedtouch είναι ADSL1 που max. πιανει τα 8Μbit.

Σε κανονικές συνθήκες που έχω δεί μέχρι 7,8Mbps δουλεύει άψογα:!:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιός μπορεί να μου πει αν το router που έχω (speedtouch 530) είναι συμβατό με τη ταχύτητα που ζήτησα να μου αναβαθμίσουν? ( 8Mbit )
²

 

Δικαιούσαι δωρεάν ADSL2+ router αν τους πεις ότι έχεις ADSL1!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν δικαιούται αν κάνει απλά ανανεωση και δεν παρει πακέτο συνδρομής,αλλά το ADSL1 router δουλεύει καλύτερα στα 8Mbit με τα υπάρχων κυκλώματα (και ειδικά το συγκεκριμένο)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιός μπορεί να μου πει αν το router που έχω (speedtouch 530) είναι συμβατό με τη ταχύτητα που ζήτησα να μου αναβαθμίσουν? ( 8Mbit )

κι εγώ το ίδιο έχω...θα αντέξει 24?

²

 

Δικαιούσαι δωρεάν ADSL2+ router αν τους πεις ότι έχεις ADSL1!

 

έχω κάνει ήδη αίτηση για ανανέωση. μπορώ να τους πάρω να τους πω ότι έχω ADSL1 και θα μου στείλουν άλλο δωρεάν?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το ίδιο έχω...θα αντέξει 24?

 

 

έχω κάνει ήδη αίτηση για ανανέωση. μπορώ να τους πάρω να τους πω ότι έχω ADSL1 και θα μου στείλουν άλλο δωρεάν?

To speedtouch 530 είναι adsl1.Υποστηρίζει μέχρι 8Mbits.Με τπτ 24.Το ίδιο έχω και εγώ και αναγκάστικα να αναβαθμίσω στα 8 όσπου να πάρω νέο εξοπλησμό (όχι ότι χρειαζόμαστε περισσότερη ταχύτητα για οικιακή χρήση).

Όσο για το δωρεάν, δε νομίζω. Δεν υπάρχει τέτοια προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

βασικά ρώτησα και μου είπαν ότι υποστηρίζει αφού έχει θύρα Ethernet!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξαναπήρα στο 134 και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο όταν είναι και θα μου στείλουν μόντεμ καινούργιο! αλλά επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη θα περιμένω να δω...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 4 μηνες conx στα 768. σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμηση(στα 8 η στα 24ΜΒιτ). τι θα χρειαστει γ αυτο? επισης ποσο θα πληρωνω? τελος θα εχω καποιο προβλημα με το ρουτερ μου(ειναι το speedtouch530v6)?

 

ευχαριστω πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.

 

χρειαζομαι την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω.

 

τα τελευταια 2 με 3 χρονια εχω συνδεση με ΟΤΕ adsl 768 (isdn γραμμη).

Προσφατα (στις 13-12-07) πηρα την αποφαση να αλλαξω σε conn-x 1mbit καλωντας στο 134. Απο την επομενη κιολας μερα ενω στο router το ΄λαμπακι΄ της adsl ειναι αναμμενο, το αντιστοιχο ΄λαμπακι΄ του internet εχει σβησει και φυσικα δεν εχω internet. Μεχρι σημερα 26-12-07 δεν εχω συνδεση στο internet.

 

Ειναι λογικο αυτο ? Γιατι νομιζα οτι σε 2 με 3 μερες θα ειχε γινει η αλλαγη οπως εχω διαβασει σε προηγουμενα post ? Βεβαια τους εχω ενοχλησει 2 φορες στο ενδιαμεσο διαστημα και μου λενε οτι θα παρει 10 με 12 μερες η αλλαγη. Αργει οντως τοσο πολυ ? η να χρειαζεταi το router καποια αλλαγη ρυθμισης ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.

 

χρειαζομαι την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω.

 

τα τελευταια 2 με 3 χρονια εχω συνδεση με ΟΤΕ adsl 768 (isdn γραμμη).

Προσφατα (στις 13-12-07) πηρα την αποφαση να αλλαξω σε conn-x 1mbit καλωντας στο 134. Απο την επομενη κιολας μερα ενω στο router το ΄λαμπακι΄ της adsl ειναι αναμμενο, το αντιστοιχο ΄λαμπακι΄ του internet εχει σβησει και φυσικα δεν εχω internet. Μεχρι σημερα 26-12-07 δεν εχω συνδεση στο internet.

 

Ειναι λογικο αυτο ? Γιατι νομιζα οτι σε 2 με 3 μερες θα ειχε γινει η αλλαγη οπως εχω διαβασει σε προηγουμενα post ? Βεβαια τους εχω ενοχλησει 2 φορες στο ενδιαμεσο διαστημα και μου λενε οτι θα παρει 10 με 12 μερες η αλλαγη. Αργει οντως τοσο πολυ ? η να χρειαζεταi το router καποια αλλαγη ρυθμισης ?

Κάνε ένα reset στο router σου (βγάλτο και ξαναβάλτο στην πρίζα μετά από 5 sec) και εαν δεν γίνει τίποτα πάρε στο suport αύριο το πρωί. Πιθανώς λόγο διακοπών να έχει μείνει πίσω αλλά θεωριτικά έπρεπε να γίνει αμέσως. Με ένα τηλέφωνο θα μάθεις.
Link to comment
Share on other sites

To speedtouch 530 είναι adsl1.Υποστηρίζει μέχρι 8Mbits.Με τπτ 24.Το ίδιο έχω και εγώ και αναγκάστικα να αναβαθμίσω στα 8 όσπου να πάρω νέο εξοπλησμό (όχι ότι χρειαζόμαστε περισσότερη ταχύτητα για οικιακή χρήση).

Όσο για το δωρεάν, δε νομίζω. Δεν υπάρχει τέτοια προσφορά...

 

Λοιπόν βρήκα το κουτί του router μου (speedtouch 530) και γράφει έξω απ'αυτό adsl+2! Πάντως στην αίτηση αναβάθμισης που έκανα μούπαν ότι θα μου στείλουν δωρεάν κι άλλο router (speedtouch 536) ήδη κράτησαν τα στοιχεία μου και θα μου το στείλουν εντός μίας βδομάδας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ego eime xeirotera exo to speedtouch 530 kai molis ekana anavathmisi se 24 mb den anavei kan to lampaki sto modem den pewrnei kan grami
Link to comment
Share on other sites

Το modem σου είναι για μεχρι 8mbit:!:

Θες καινούριο.

 

πιο πανω ο TZORILOS που εγραψε οτι στο κουτι του 530 γραφει ADSL2+ δεν ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Το 530 υποστηρίζει ADSL2+ μετά από μια αναβάθμιση λογισμικού η οποία βγήκε τον Μάρτιο του 2006.

 

:!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχύτητες του Conn-x θα αναβαθμιστούν; Αναμένεται να μειωθεί το κόστος στα 2Mbit;

 

Εγώ πλήρωνα 21€ για 1mbit. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως μειώθηκαν οι τιμές και τώρα το 1mbit στοιχίζει 16,5€.

 

Τελικά στην τιμή σχεδόν που πλήρωνα (και κάτι παραπάνω=22,5€), έκανα αναβάθμιση σε 4mbit και από τότε δεν έχω κλείσει τον υπολογιστή ούτε λεπτό.Κατεβάζω συνεχώς :lol::lol::lol::lol::lol::p

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...