Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 530 υποστηρίζει ADSL2+ μετά από μια αναβάθμιση λογισμικού η οποία βγήκε τον Μάρτιο του 2006.

 

:!: :!:

 

Μήπως μπλέξαμε τα μοντέλα ?

 

Αυτό το μοντέλο όπως εικονίζεται :

http://www.modem-help.co.uk/Alcatel/Speed-Touch-530i-v5-ADSL2--Residential-USB-Gateway.html

το οποίο μαζί με το ίδιο V6, στην Ελλάδα έρχoνταν σαν 536 http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1223&hop=h&cid=56&gcid=22 και αυτό παραπάνω θα δώσουν (από στοκ γιατί σταμάτησε πια) στον φίλο που το ανέφερε επειδή προφανώς πέρασε σε ADSL2.

Τα 530/530i V5/V6 δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα για τον ΟΤΕ από όσο ξέρω,απλά τα έδιναν για λίγο,προφανώς υπόλοιπα στοκ αντιπροσωπείας,πριν δώσουν τα 536 που υποστηρίζονται επίσημα από τον ΟΤΕ (χώρια ότι οι "i" παραλλαγές είναι μόνο για ISDN)

 

 

Eγώ αναφέρομαι (όπως και άλλος που γράφει σχετικά ) στο παρακάτω,αυτό που είναι το κλασικό 530, και το πιο συνηθες στην αγορά ADSL1,που ακόμα δίνει ο ΟΤΕ και υποστηρίζει : http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=82

http://www.thomson-broadband.co.uk/codepages/content3.asp?c=7&ProductID=479

Επίσημα δεν γίνεται ΑDSL2 απλά έχει δοκιμαστεί firmware για άλλο μοντέλο και κάνει,αλλά έχει αρκετά προβλήματα,χώρια ότι χάνεις την εγγύηση,support σε ρυθμίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπλέξαμε τα μοντέλα ?

 

Αυτό το μοντέλο όπως εικονίζεται :

http://www.modem-help.co.uk/Alcatel/Speed-Touch-530i-v5-ADSL2--Residential-USB-Gateway.html

το οποίο μαζί με το ίδιο V6, στην Ελλάδα έρχoνταν σαν 536 http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1223&hop=h&cid=56&gcid=22 και αυτό παραπάνω θα δώσουν (από στοκ γιατί σταμάτησε πια) στον φίλο που το ανέφερε επειδή προφανώς πέρασε σε ADSL2.

Τα 530/530i V5/V6 δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα για τον ΟΤΕ από όσο ξέρω,απλά τα έδιναν για λίγο,προφανώς υπόλοιπα στοκ αντιπροσωπείας,πριν δώσουν τα 536 που υποστηρίζονται επίσημα από τον ΟΤΕ (χώρια ότι οι "i" παραλλαγές είναι μόνο για ISDN)

 

 

Eγώ αναφέρομαι (όπως και άλλος που γράφει σχετικά ) στο παρακάτω,αυτό που είναι το κλασικό 530, και το πιο συνηθες στην αγορά ADSL1,που ακόμα δίνει ο ΟΤΕ και υποστηρίζει : http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=82

http://www.thomson-broadband.co.uk/codepages/content3.asp?c=7&ProductID=479

Επίσημα δεν γίνεται ΑDSL2 απλά έχει δοκιμαστεί firmware για άλλο μοντέλο και κάνει,αλλά έχει αρκετά προβλήματα,χώρια ότι χάνεις την εγγύηση,support σε ρυθμίσεις κλπ

 

Όχι αναφέρομαι στο 2ο μοντέλο και θεωρώ βερεσέ αυτό με την εγγύηση αφού το μόντεμ αυτό είναι περίπου 3 χρόνια στην αγορά...

 

Για αυτούς που δεν δικαιούνται εξοπλισμό,ας κάνουν μια προσπάθεια ή θα πρέπει να καταφύγουν σε router με υποστήριξη adsl2+

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο μοντέλο Speedtouch 530V4 μπορεί να είναι 3 έτη στην αγορά,αλλά εξακολουθεί και δίνεται από τον ΟΤΕ μέχρι 8Mbit,σε νέες συνδέσεις ή αντικατάσταση ,οπότε η όποια εγγύηση εξακολουθεί να υπάρχει :!:
Link to comment
Share on other sites

To 530 είναι adsl2+...ας σοβαρευτούμε λίγο πριν γράφουμε διάφορα...

 

Φίλε chrisk για δες τη φωτοφραφία διάβασε τί γράφει στο κουτί και πες μου αν είμαστε όντως σοβαροί και αν γράφουμε διάφορα! [ATTACH]11034[/ATTACH]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To 530 είναι ΑDSL1 ,δεν διαβάζετε το κουτί τι λέει ή τις οδηγίες ?:ninja:

 

Για διάβασε κι εσύ φίλε Starenie το κουτί και πες μας σε παρακαλώ τί λέει? Καλύτερα νάμαστε όλοι προσεκτικοί στο τί λέμε κι ας μην είμαστε απόλυτοι :respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για διάβασε κι εσύ φίλε Starenie το κουτί και πες μας σε παρακαλώ τί λέει? Καλύτερα νάμαστε όλοι προσεκτικοί στο τί λέμε κι ας μην είμαστε απόλυτοι :respect:

 

Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι λές ψέμματα ,και κατά δεύτερο λόγο προσωπικά,μόλις παραπάνω ανέλυσα τις παραλλαγές στα μοντέλα που κυκλοφορούν και υπάρχει σύγχυση:!: -Το τι συνεχίζεις το θέμα για αντεκλήσεις μόνο εσύ ξερεις γιατι:!:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, απ εξω γραφει 530, αλλα μεσα στα diagnostics, λεει 510.

Και κατι αλλο.

Αυτοι οι χριστιανοι, εκει στον ΟΤΕ, γιατι δε μου ειπαν τιποτα για το router, αν κανει για τα 24 δηλαδη, η οχι, αλλα αφου με αφησαν για 5 ημερες χωρις δικτυο, με γυρισαν παλι στην 8αρα.

Τι να πω, δεν ξερω.

(Εκεινο που ειδα παντως, ειναι οτι ειμαι εξαρτημενο ατομο απο το Ιντερνετ. Επαθα την πλακα μου αυτες τις μερες χωρις αυτο.Ηταν και γιορτες, δεν ηξερα τι να κανω. Αστα, χαλια).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δημοφιλεστερο ειναι το απλο 530 που κυκλοφορησε παλαιοτερα και ειναι ADSL1.

Οταν αναφερεστε στο 530v6 να γραφετε 530v6.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε chrisk για δες τη φωτοφραφία διάβασε τί γράφει στο κουτί και πες μου αν είμαστε όντως σοβαροί και αν γράφουμε διάφορα! [ATTACH]11034[/ATTACH]

 

φίλε Tzorilo..ακριβώς αυτό εννούσα κι εγώ!!Ότι είναι adsl2+...μάλλον νόμιζες ότι έλεγα το αντίθετο!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι λές ψέμματα ,και κατά δεύτερο λόγο προσωπικά,μόλις παραπάνω ανέλυσα τις παραλλαγές στα μοντέλα που κυκλοφορούν και υπάρχει σύγχυση:!: -Το τι συνεχίζεις το θέμα για αντεκλήσεις μόνο εσύ ξερεις γιατι:!:

 

Δε νομίζω ότι εννοούσες πως λέω ψέμματα ούτε αντεγκλίσεις επιδιώκω απλά πίσω από ένα άψυχο post είναι δύσκολο για όλους μας να καταλάβουμε το ύφος με το οποίο το γράφει ο αποστολέας γιαυτό μή παρεξηγείσαι ανταλλαγή απόψεων κάνουμε απλώς διέκρινα μία δυσπιστία σ'αυτά που έγραψα κι έσπευσα να τ'αποδείξω. Παρεπιπτόντως μόλις πριν από λίγο πρέλαβα και το δωρεάν router από ΟΤΕ τελικά είναι το baudtec. Τί να κάνω λέτε να κρατήσω το speedtouch 530v6 (άντε για αποφυγή παρεξηγήσεων) να κάνω 24άρα αναβάθμιση και να κρατήσω κάβα το bautec ή να τ'αλλάξω? Υπάρχει καμιά άποψη αξιόπιστη για συγκριτικό test των 2 router?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι εννοούσες πως λέω ψέμματα ούτε αντεγκλίσεις επιδιώκω απλά πίσω από ένα άψυχο post είναι δύσκολο για όλους μας να καταλάβουμε το ύφος με το οποίο το γράφει ο αποστολέας γιαυτό μή παρεξηγείσαι ανταλλαγή απόψεων κάνουμε απλώς διέκρινα μία δυσπιστία σ'αυτά που έγραψα κι έσπευσα να τ'αποδείξω. Παρεπιπτόντως μόλις πριν από λίγο πρέλαβα και το δωρεάν router από ΟΤΕ τελικά είναι το baudtec. Τί να κάνω λέτε να κρατήσω το speedtouch 530v6 (άντε για αποφυγή παρεξηγήσεων) να κάνω 24άρα αναβάθμιση και να κρατήσω κάβα το bautec ή να τ'αλλάξω? Υπάρχει καμιά άποψη αξιόπιστη για συγκριτικό test των 2 router?:confused:

 

Το baudtec είναι καλό router αλλά δύσκολο να το σετάρεις/ρυθμίσεις!

 

Η απόφαση λοιπόν είναι δική σου.

:);)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Tzorilo..ακριβώς αυτό εννούσα κι εγώ!!Ότι είναι adsl2+...μάλλον νόμιζες ότι έλεγα το αντίθετο!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

OΚ! Είναι αυτό που έγραψα προηγουμένως για τα άψυχα post και το κίνδυνο παρεξήγησης!;)

 

Το baudtec είναι καλό router αλλά δύσκολο να το σετάρεις/ρυθμίσεις!

 

Η απόφαση λοιπόν είναι δική σου.

:);)

 

Πάντως όπως βλέπω αυτή τη στιγμή τις οδηγίες του δέ βλέπω ιδιαίτερες δυσκολίες μου φαίνεται αρκετά βατό δε ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση που να έχει και να μου διαφεύγει. Πιο πολύ θα μ'ενδιέφερε η συγκριτική τους απόδοση αν αξίζει το κόπο να μπω στη διαδικασία σεταρισμάτων κλπ κλπ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως βλέπω αυτή τη στιγμή τις οδηγίες του δέ βλέπω ιδιαίτερες δυσκολίες μου φαίνεται αρκετά βατό δε ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση που να έχει και να μου διαφεύγει. Πιο πολύ θα μ'ενδιέφερε η συγκριτική τους απόδοση αν αξίζει το κόπο να μπω στη διαδικασία σεταρισμάτων κλπ κλπ

 

Εξαρτάται φίλε μου τι χρήση internet κάνεις.

 

Χρησιμοποιείς torrents ή p2p προγράμματα?

Αν ναι ,τότε θα πρέπει να κάνεις port forwarding (να ανοίξεις πόρτες δηλαδή) κάτι που στο baudtec είναι λιγάκι πολύπλοκο

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν το 530V6 είναι ήδη συνεδεμένο και δουλεύει σωστά γιατί να το αλλάξεις ; -Για μένα είναι καλύτερο.

Για baudtec κοιτάς εδώ για απορίες http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=174

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται φίλε μου τι χρήση internet κάνεις.

 

Χρησιμοποιείς torrents ή p2p προγράμματα?

Αν ναι ,τότε θα πρέπει να κάνεις port forwarding (να ανοίξεις πόρτες δηλαδή) κάτι που στο baudtec είναι λιγάκι πολύπλοκο

 

:)

εγω που εχω το sagem 1540 wireless και κατεβαζω κανονικα απο torrents κλπ δεν εχω ανοιξει καμμια πορτα αλλα κατεβαζει τελεια πως γινεται?το μtorrent τσεκαρει και ελευθερη πορτα και μου βγαζει "οκ".ειναι ανοιχτες οι πορτες του ρουτερ απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο conn-x στα 1024 με το modem που μου είχε δώσει o OTE.

Δεν γνωρίζω αν η γραμμή μου είναι ISDN ή PSTN.

Δυστυχώς το internet είναι πολύ αργό.

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στα 2 ή 4 Mb και να αλλάξω modem.

Τι modem μου προτείνετε:

α) στην περίπτωση που παραμείνω στα 1024?

β) στην περίπτωση που κάνω αναβάθμιση?

 

Πως μπορώ να μάθω τι γραμμή έχω και τι modem?

(Δεν είμαι σπίτι αυτές τις ημέρες αλλά θα ήθελα να κάνω τις αλλαγές τώρα).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο conn-x στα 1024 με το modem που μου είχε δώσει o OTE.

Δεν γνωρίζω αν η γραμμή μου είναι ISDN ή PSTN.

Δυστυχώς το internet είναι πολύ αργό.

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στα 2 ή 4 Mb και να αλλάξω modem.

Τι modem μου προτείνετε:

α) στην περίπτωση που παραμείνω στα 1024?

β) στην περίπτωση που κάνω αναβάθμιση?

 

Πως μπορώ να μάθω τι γραμμή έχω και τι modem?

(Δεν είμαι σπίτι αυτές τις ημέρες αλλά θα ήθελα να κάνω τις αλλαγές τώρα).

Ευχαριστώ

 

Ολες σου τις απορροιες θα τις λυσεις στο 134 του ΟΤΕ. Παρε απο ενα αλλο σταθερο και θα σε ενημερωσουν.

Μεχρι τα 4mbit δε χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο. Παρε το Speedtouch 536v6.

Link to comment
Share on other sites

Ολες σου τις απορροιες θα τις λυσεις στο 134 του ΟΤΕ. Παρε απο ενα αλλο σταθερο και θα σε ενημερωσουν.

Μεχρι τα 4mbit δε χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο. Παρε το Speedtouch 536v6.

 

Ευχαριστώ.

 

Έχω PSTN γραμμή.

Τι από τα δύο? PSTN SPEEDTOUCH 585 v6 ή

PSTN SPEEDTOUCH 530 v6 ?

Θα δω διαφορά στην ταχύτητα με το νεο modem?

Link to comment
Share on other sites

to dikomou pantos grafei adsl1..phga agorasa ena adsl2 router ephdh den antexa na perimeno alla tpt pali den mpeno :(
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Έχω PSTN γραμμή.

Τι από τα δύο? PSTN SPEEDTOUCH 585 v6 ή

PSTN SPEEDTOUCH 530 v6 ?

Θα δω διαφορά στην ταχύτητα με το νεο modem?

 

Η βασικη τους διαφορα ειναι οτι το 585 ειναι ασυρματο ενω το 530 οχι.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ το πρόβλημά μου με τον :mad: Ποτε... (μην μπλέξεις με ΟΤΕ). Από τις 14/12 έχω γνωστοποιήσει στον ΟΤΕ με κλήση στο 121 ότι έχω πρόβλημα με την adsl γραμμή μου αφού κάθε 20-30 λεπτά με πετάει εκτός σύνδεσης και πολλές φορές χρειάζεται να κάνω 4-5 restart την ημέρα στον router μου (536v6 isdn) ενώ έχω μείνει μέχρι και 3 μέρες χωρίς σύνδεση.

Είχα σύνδεση στα 768 και πήγα στο μέγιστο διαθέσιμο στην περιοχή μου μετά την πτώση τιμών που είναι τα 2 Mb. Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται και η απάντηση που παίρνω από το 121 είναι ότι οι έχουν καταγράψει το πρόβλημα και κάποια στιγμή θα επικοινωνήσουν μαζί μου οι τεχνικοί για να λυθεί το πρόβλημα. Να επισημάνω ότι η σύνδεση βρίσκεται σε εταιρία και το δίνουν σε προτεραιότητα :lol: το πρόβλημά μου. Σε υπάλληλο του ΟΤΕ που είπα ότι καλώ το 1242 για τεχνική υποστήριξη μου είπε να μην ξανακαλέσω αφού δεν απαντάει κανείς σε αυτόν τον αριθμό και είναι ψεύτικος :blink:. Τι να πω ? Ακόμα περιμένω...

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αίτηση εδώ κ δέκα μέρες για adsl κ περιμένω.θα με πάρουν τηλ εκείνοι όταν ενεργοποιηθεί;

Επίσης το 1242 μουφα αφού πότε δε δουλεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αίτηση εδώ κ δέκα μέρες για adsl κ περιμένω.θα με πάρουν τηλ εκείνοι όταν ενεργοποιηθεί;

Επίσης το 1242 μουφα αφού πότε δε δουλεύει.

 

Δουλευει μεν, αλλα και εχει πολυ κινηση, και δεν ξερουν ολοι εκει μεσα το τι τους γινεται σε αντιθεση με το 8011135555, αλλα το κυριοτερο, δεν ειναι 24/7, οπως παλι το 80111...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...