Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και λίγη ώρα έχω πάλι πρόβλημα. Δεν μπαίνω πουθενά οπότε επιστρατεύθηκαν τα ασύρματα μέσα...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν χθες σε όλη την Ελλάδα.

Εσύ πας με μια μέρα καθυστέρηση. :p

 

Μα και εγώ από εχτές το βράδυ έχω internret αλλά μόνο από USB modem ο ρουτερ μου συγχρονίζει με το dslam κανονικά αλλά δεν παίρνει ip μέχρι τώρα . Aν εχει πάθει ο ρουτερ βλάβη δεν θα συγxρωνηζονταν με το dslam ;

 

Εγω παλι επαιρνα κανονικα IP αλλα οχι ιντερνετ. Τα παντα κομμενα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πάθει τα ίδια και κανείς άλλος!! :

Είχα πάγιο DSL 768 στον ΟΤΕ και provider την HOL. Αποφασίζω να πάρω conn-x, κάνω την αίτηση από το internet, επιλέγω ταχύτητα 1024, επιλέγω και το δωρεάν ασύρματο modem που λέει, και περιμένω την τηλεφωνική επικοινωνία από το 134.

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε όλα ΟΚ, αλλά για να μη μείνω 20 (!! :rocket: !!) μέρες χωρίς DSL να παραμείνω στα 768, και να κάνω αναβάθμιση αργότερα. Το δέχτηκα, μου δίνουν κωδικούς, και όλα ΟΚ.

Περιμένω, λοιπόν, και το ασύρματο modem (είχα παλαιότερο δικό μου), περιμένω - τίποτα το modem. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω λοιπόν τηλ. στο 134, να κλείσω ραντεβού, μήπως και παράπεσε, και τι μαθαίνω:

"Είστε, λέει, παλιός πελάτης, δεν δικαιούστε modem."

"Μα πρώτη φορά στη ζωή μου παίρνω otenet!"

"Αμ, δε! Για μας είστε παλαιός πελάτης, και modem δεν σας δίνουμε!" (που να χτυπιέστε κάτω, ένα πράγμα δηλαδή...):whip:

Και το κερασάκι: όταν τους είπα "μα ούτε που μου το είπε κανείς, κι εγώ ΚΑΙ γι' αυτό επέλεξα εσάς και όχι καμιά άλλη εταιρία", η απάντηση ήταν (διαβάστε να θαυμάσετε):

"Μπα, είμαστε ήσυχοι. Δεν πάνε και πολλοί στον ανταγωνισμό με τα χάλια που έχει!!!!"

Βοήθειά μας, λοιπόν, η ποιότητα ΟΤΕ...:X:ninja:

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Για να μην πάθει τα ίδια και κανείς άλλος!! :

Είχα πάγιο DSL 768 στον ΟΤΕ και provider την HOL. Αποφασίζω να πάρω conn-x, κάνω την αίτηση από το internet, επιλέγω ταχύτητα 1024, επιλέγω και το δωρεάν ασύρματο modem που λέει, και περιμένω την τηλεφωνική επικοινωνία από το 134.

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε όλα ΟΚ, αλλά για να μη μείνω 20 (!! :rocket: !!) μέρες χωρίς DSL να παραμείνω στα 768, και να κάνω αναβάθμιση αργότερα. Το δέχτηκα, μου δίνουν κωδικούς, και όλα ΟΚ.

Περιμένω, λοιπόν, και το ασύρματο modem (είχα παλαιότερο δικό μου), περιμένω - τίποτα το modem. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω λοιπόν τηλ. στο 134, να κλείσω ραντεβού, μήπως και παράπεσε, και τι μαθαίνω:

"Είστε, λέει, παλιός πελάτης, δεν δικαιούστε modem."

"Μα πρώτη φορά στη ζωή μου παίρνω otenet!"

"Αμ, δε! Για μας είστε παλαιός πελάτης, και modem δεν σας δίνουμε!" (που να χτυπιέστε κάτω, ένα πράγμα δηλαδή...):whip:

Και το κερασάκι: όταν τους είπα "μα ούτε που μου το είπε κανείς, κι εγώ ΚΑΙ γι' αυτό επέλεξα εσάς και όχι καμιά άλλη εταιρία", η απάντηση ήταν (διαβάστε να θαυμάσετε):

"Μπα, είμαστε ήσυχοι. Δεν πάνε και πολλοί στον ανταγωνισμό με τα χάλια που έχει!!!!"

Βοήθειά μας, λοιπόν, η ποιότητα ΟΤΕ...:X:ninja:

 

Τι περίμενες και εσύ από τον ΟΤΕ? Εδώ εμένα υπάλληλος του 11888 μου έπιασε κουβέντα για τις εκλογές...:wacko::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πάθει τα ίδια και κανείς άλλος!! :

Είχα πάγιο DSL 768 στον ΟΤΕ και provider την HOL. Αποφασίζω να πάρω conn-x, κάνω την αίτηση από το internet, επιλέγω ταχύτητα 1024, επιλέγω και το δωρεάν ασύρματο modem που λέει, και περιμένω την τηλεφωνική επικοινωνία από το 134.

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε όλα ΟΚ, αλλά για να μη μείνω 20 (!! :rocket: !!) μέρες χωρίς DSL να παραμείνω στα 768, και να κάνω αναβάθμιση αργότερα. Το δέχτηκα, μου δίνουν κωδικούς, και όλα ΟΚ.

Περιμένω, λοιπόν, και το ασύρματο modem (είχα παλαιότερο δικό μου), περιμένω - τίποτα το modem. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Παίρνω λοιπόν τηλ. στο 134, να κλείσω ραντεβού, μήπως και παράπεσε, και τι μαθαίνω:

"Είστε, λέει, παλιός πελάτης, δεν δικαιούστε modem."

"Μα πρώτη φορά στη ζωή μου παίρνω otenet!"

"Αμ, δε! Για μας είστε παλαιός πελάτης, και modem δεν σας δίνουμε!" (που να χτυπιέστε κάτω, ένα πράγμα δηλαδή...):whip:

Και το κερασάκι: όταν τους είπα "μα ούτε που μου το είπε κανείς, κι εγώ ΚΑΙ γι' αυτό επέλεξα εσάς και όχι καμιά άλλη εταιρία", η απάντηση ήταν (διαβάστε να θαυμάσετε):

"Μπα, είμαστε ήσυχοι. Δεν πάνε και πολλοί στον ανταγωνισμό με τα χάλια που έχει!!!!"

Βοήθειά μας, λοιπόν, η ποιότητα ΟΤΕ...:X:ninja:

 

Το conn-x δεν ειναι της Otenet αλλα του ΟΤΕ. :confused:

Σου ειπαν απο ποτε εισαι πελατης και για ποιο χρονικο διαστημα;

Εντελως κουφα πραγματα..! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι περίμενες και εσύ από τον ΟΤΕ? Εδώ εμένα υπάλληλος του 11888 μου έπιασε κουβέντα για τις εκλογές...:wacko::lol:

 

Kαι εσύ μιλούσες και χρεωνόσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

kalispera se oloys.

ws neos sta toy dsl,exw mia erwthsh.

thelw na dokimasw genika ta toy dsl.

den me endiaferei to download.

mono to serf sto intrnet.

kai h erwthsh moy einai h eksis:mporw na syndethw me tis kartes netkey ths forthnet sto intrenet me dsl taxythtes(512kb tis netkey sygekrimena)?

exw ton apaitoymeno eksoplismo!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαι εσύ μιλούσες και χρεωνόσουν;;;;

 

Ναι.:p:lol: Βασικά πήρα να μάθω το τηλέφωνο του εκλογικού κέντρου ενός υποψήφιου βουλευτή. Όταν έδωσα το όνομα και ζήτησα εκλογικό κέντρο με ρωτάει ο υπάλληλος: "Αλήθεια, κατεβαίνει ο ΧΧΧΧΧΧ για βουλευτής?" Απαντώ λίγο αμήχανα "Εε, ναι, γιατί?" και μου λέει "με ποιό κόμμα", του λέω "με το τάδε" για να πάρω την απάντηση "Έλεος, και αυτός χάλασε? Τι να πω.." και πιάσαμε πολιτική κουβέντα!:lol: Αυτά μόνο στον ΟΤΕ γίνονται...:X

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous.tha ithela na rwthsw to eksis:

thelw na valw conn-x se ena spiti pou den exei grammh ote. to thema einai oti den thelw na exw stathero giati den to xreiazomai. mporw na kanw aithsh ston ote gia grammh ,na valw conn-x, kai meta apo 2 mhnes na diakopsw to stathero tilefwno wste na exw mono internet??

efxaristw (sorry gia ta greekglish)

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous.tha ithela na rwthsw to eksis:

thelw na valw conn-x se ena spiti pou den exei grammh ote. to thema einai oti den thelw na exw stathero giati den to xreiazomai. mporw na kanw aithsh ston ote gia grammh ,na valw conn-x, kai meta apo 2 mhnes na diakopsw to stathero tilefwno wste na exw mono internet??

efxaristw (sorry gia ta greekglish)

Όχι δεν γίνεται..

Πρέπει η γραμμή να λειτουργεί για να έχεις και inet..

Αλλά αν δεν θες σταθερό μην βάζεις την τηλεφωνική συσκευή:p

Το πάγιο πάντως δεν το γλυτώνεις..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγγραφεί σε COnn-x 768 αορίστου χρόνου (18,5€/μήνα). Με ενημέρωσαν για 6μηνη δέσμευση. Η ερώτηση μου είναι:

 

1) Σε περίπτωση που θέλω να διακόψω στο 6μηνο ενημερώνω εγγράφως 1 μήνα νωρίτερα ή κάτι άλλο?

 

2) Ισχύει το ίδιο αν θέλω να διακόψω αργότερα (σε κάποια στιγμή μετά τους 6μήνες), ή έχω κάποια άλλη δέσμευση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγγραφεί σε COnn-x 768 αορίστου χρόνου (18,5€/μήνα). Με ενημέρωσαν για 6μηνη δέσμευση. Η ερώτηση μου είναι:

 

1) Σε περίπτωση που θέλω να διακόψω στο 6μηνο ενημερώνω εγγράφως 1 μήνα νωρίτερα ή κάτι άλλο?

 

2) Ισχύει το ίδιο αν θέλω να διακόψω αργότερα (σε κάποια στιγμή μετά τους 6μήνες), ή έχω κάποια άλλη δέσμευση?

 

Kανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κατασταση εχει γινει αφορητη με 2mbit συνδεση και στο http://www.speedtest.gr και βγαζω 716kbps χαλια μαυρα εγω ειμαι ******* που πληρωνω 2mbit? τι μπορω να κανω για να σταμτησω την κοροιδια?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κατασταση εχει γινει αφορητη με 2mbit συνδεση και στο http://www.speedtest.gr και βγαζω 716kbps χαλια μαυρα εγω ειμαι ******* που πληρωνω 2mbit? τι μπορω να κανω για να σταμτησω την κοροιδια?

Bαλε dial up.

Αλλιως να συνηθισεις οτι το ADSL ετσι ειναι!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγγραφεί σε COnn-x 768 αορίστου χρόνου (18,5€/μήνα). Με ενημέρωσαν για 6μηνη δέσμευση. Η ερώτηση μου είναι:

 

1) Σε περίπτωση που θέλω να διακόψω στο 6μηνο ενημερώνω εγγράφως 1 μήνα νωρίτερα ή κάτι άλλο?

 

2) Ισχύει το ίδιο αν θέλω να διακόψω αργότερα (σε κάποια στιγμή μετά τους 6μήνες), ή έχω κάποια άλλη δέσμευση?

 

1) Πιθανότατα όταν λένε 6μηνη δέσμευση σημαίνει οτι θα πληρώσεις τους 6 πρώτους μήνες θες δε θες..

Τώρα αμα τους ενημερώσεις πιο γρήγορα δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται..

2) Συνήθως μετά το πέρας της δέσμευσης η σύνδεση γυρίζει σε αορίστου και μπορεί να την κόψεις όποτε θες.

 

Πάντως αυτά ίσως να διαφέρουν απο εταιρία σε εταιρία και απο πακέτο σε πακέτο. Οπότε καλό είναι να ρωτήσεις τους ίδιους.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κατασταση εχει γινει αφορητη με 2mbit συνδεση και στο http://www.speedtest.gr και βγαζω 716kbps χαλια μαυρα εγω ειμαι ******* που πληρωνω 2mbit? τι μπορω να κανω για να σταμτησω την κοροιδια?

Δεν είναι πάντα έτσι εξαρτάται απ΄τη μέρα την ώρα το δίκτυό σου κι εγώ με 2 mbit κοίτα τί έχω!

http://www.speedtest.gr/results.php?kbps=1342.2&downloadtime=3.125&KB=512&recorded=1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den jerv an eimai sto σωστο forum,αλλα εχω το εξης προβλημα!

εχω κανει συνδεσει dsl με vodafone 768.

ολα καλα εδω και 5 ημερες.

σημερα ομως σερνεται!

μετα απο ενα speed test που εκανα,μου εβγαλε Pin 9999.

γιατι αυτο?

μπορει να διορθωθει?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα σας...Αγορασα πακετο της altec 768 kbps και μετακομισα στην περιοχη της κυλληνης ηλειας για 4 μηνες(λογω δουλειας).Απο πριν ελεγξα στην περιοχη μεσω του wizard του οτε αν υπαρχει adsl κια φυσικα μου εδειξε μεχρι και 2Mpbs....(!)Οταν με το καλο πηγα στην περιοχη οχι μονο 2 Mbps δεν βαζανε οι τυποι του ΟΤΕ αλλα κ το pstn EINAI στα 33.2!!!!!Το αστειο είναι οτι όταν τηλεφωνησα στο 134 μου ειπανε οτι ΥΠΑΡΧΕΙ συνδεση adsl στην περιοχη που ειμαι και μαλιστα με χαρακτηρισαν και ΔΥΣΠΙΣΤΟ που δεν τους πιστευα...Το αποτελεσμα ειναι πως μετα απο 1 μηνα οι ντοπιοι τεχνικοι συνεχιζουν να μου λενε πως δεν βαζουν adsl....Τί λετε να κάνω και πού να βρω το δικιο μου...Υποψιν αγορασα ΤΣΑΜΠΑ απο οτι φαινεται το πακετο της ALTEC...Ευχαριστω για τον χρονο σας
ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ!!!:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα σας...Αγορασα πακετο της altec 768 kbps και μετακομισα στην περιοχη της κυλληνης ηλειας για 4 μηνες(λογω δουλειας).Απο πριν ελεγξα στην περιοχη μεσω του wizard του οτε αν υπαρχει adsl κια φυσικα μου εδειξε μεχρι και 2Mpbs....(!)Οταν με το καλο πηγα στην περιοχη οχι μονο 2 Mbps δεν βαζανε οι τυποι του ΟΤΕ αλλα κ το pstn EINAI στα 33.2!!!!!Το αστειο είναι οτι όταν τηλεφωνησα στο 134 μου ειπανε οτι ΥΠΑΡΧΕΙ συνδεση adsl στην περιοχη που ειμαι και μαλιστα με χαρακτηρισαν και ΔΥΣΠΙΣΤΟ που δεν τους πιστευα...Το αποτελεσμα ειναι πως μετα απο 1 μηνα οι ντοπιοι τεχνικοι συνεχιζουν να μου λενε πως δεν βαζουν adsl....Τί λετε να κάνω και πού να βρω το δικιο μου...Υποψιν αγορασα ΤΣΑΜΠΑ απο οτι φαινεται το πακετο της ALTEC...Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Αν ηταν πακετο του ΟΤΕ τοτε θα ειχε μια λογικη να διαμαρτυρηθεις αλλα τωρα εχεις αγορασει ενα προϊον μιας αλλης εταιριας και θελεις να σε συνδεσει ο ΟΤΕ. Δε θα βρεις το δικιο σου. Αν δεν υπαρχει πραγματικα δυνατοτητα εγκαταστασεις πουλησε το!

Link to comment
Share on other sites

πως λυνετε το προβλημα της αναγνωρισης στο σταθερο τηλεφωνο?

χωρις το spliter h to filter εχει θορυβο το τηλ.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

πως λυνετε το προβλημα της αναγνωρισης στο σταθερο τηλεφωνο?

χωρις το spliter h to filter εχει θορυβο το τηλ.

 

Δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση αλλά δοκίμασες άλλο φιλτράκι??η splitter??Μπορεί αυτό να έχει πρόβλημα..Σου υπενθιμίζω πως δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά δεν έχεις να χάσεις και τίποτα...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει 3 splitters, ενα intracom, ενα siemens, και 1 zyxel νομίζω.

Μόνο με το Intracom δουλεύει η αναγνώριση. Εννοείται με filter δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το πρόγραμμα OnDSL-1024 με ενσύρματο μόντεμ. Σε 1 μήνα λήγει η συνδρομή μου και θέλω να περάσω σε ασύρματη σύνδεση και συγκεκριμένα σε Conn-X 1024 Wi-Fi PSTN. Θέλω να με βοηθήσετε στα εξής:

 

1. Η τιμή των 90,94 € για πόσους μήνες είναι;

2. Αν περάσω από OnDSL σε Conn-X θα υπάρξει κάποιο χρονικό διάστημα που δεν θα έχω σύνδεση;

3. Με το Conn-X μπορώ να επιλέξω τι router θα χρησιμοποιήσω;

4. Η ισχύς του ασύρματου δικτύου είναι επαρκής σε απόσταση 10 μέτρων με 2-3 τοίχους να παρεμβάλονται;

5. Ο λογαριαμός του e-mail (με κατάληξη "@otenet.gr") μπορεί να περάσει στη νέα σύνδεση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μετατρεψω τη γραμμη του ΟΤΕ απο ISDN σε PSTN. Πανω σε αυτη τη γραμμη εχω ενεργοποιημενη ADSL. Μετα τη μετατροπη με ενα router Annex A για PSTN γραμμη θα συνδεομαι κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...