Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποσο θα κοστισει μια σινδρομη

dsl στα 1024,ποσο επιπλεον θα ερχετε ο λογαριασμος του οτε τον μηνα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω αντιμετοπιζω αλλο προβλημα με τον οτε που θελει συνεχια να μας ταλεπορει....

Μενω στην λαμια και παραγγηλα απο το e-shop ενα κουτι adsl της forthnet και ολα καλα με την σηγκεκριμενη αιτερια οσπου ηρθε η ωρα να μου ενεργοπιησει την γραμμη ο οτε περασε 1 βδομαδα και τπτ,ηστερα μπηκα στο site της forthnet και ειδα οτι υπαρχει καθιστεριση λογο μη διαθεσιμοτιτα πορτασ στο δυκτιο του οτε!

Αμεσος πηρα τηλ στον οτε και μου ειπαι οτι ολες οι πορτες του δυκτιουμας ειναι γεματες και οτι θα πρεπει να περιμενω να φιγει καποιος συνδρομιτης η αλιως να περιμενω να ερθουν καποτε στο μελλον η τεχνικη και να αναβαθμισουν το συστιμα...Ελεος με το που μου το ειπαι γελασα και ειχα μινη και την ρωταω μετα ποτε δλδ θα εχω εγω ADSL?ΚΑΙ μου λεει θα παρη λιγο καιρο δλδ μεσα σε 1 μηνα περηπου....:(

Τι να πω ρε παιδια απαραδεκτοι ειναι....εγω τι φτεω να περιμενω εφοσον εχω πλιροσει και δικαιουμε να εχω adsl?

Εχει περασει 1 μηνας και ακομα να ερθουν οι τεχνικοι μαλλον εχουν πεσει σε κινιση...:p

ΔΕΙΞΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑΣ......
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπάρε.Και σε μένα που είχα πόρτες κάνανε λίγο παραπάνω από μήνα...Πρήξε τους λιγάκι μπας και δείς λιγάκι φως.

Στην ανάγκη κιόλας πήγαινε εκεί και δείρτους κιόλας αλλα να μην ξεχάσεις να πεις ότι είναι εκ μέρους ΟΛΩΝ μας...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κανένα μήνα που θα αξιοθούνα να σου απαντήσουν...

Δεν γράφεις κι εδώ τί τους έγραψες?

Πάντως όταν σου απαντήσουν νομίζω ότι θα σου πούνε τα γνωστά περί του φόρτου εργασίας και ότι σταδιακά το φτιάχνουν το πρόβλημα...

 

 

ασε εγραψα μια σελιδα παραπονα. βασικα το θεμα ειναι οτι ενω ο προηγούμενος παροχος ειχε στειλει την αιτηση διακοπης απο τις 28/12 ο πΟΤΕ μου ειπε οτι την καταχωρησανε (την καταχωρησανε επαναλαμβανω οχι μου αποσυνδεσαν την γραμμη) στο συστημα στις 21/1.

 

Θα σας πω οταν θα ερθει η απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καραγκιόζιδες.

Ακούστε τι έγινε σε ένα φίλο μου.

 

Πήρε ένα πακέτο της altec για 3 μήνες adsl. Μετά από μερικές μέρες τον πήρε η altec και του είπε οτι δεν μπορεί να του ενεργοποιήσουν την γραμμή γιατί η γραμμή του είναι παλιά και να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ.

Μιλάει με τον ΟΤΕ και ανακαλύπτει οτι η γραμμή του είναι PCM και οτι πρέπει να την κάνει PSTN τουλάχιστον για να την κάνει adsl μετά.

Ωραία λέει και αυτός να την κάνουμε pstn συμπληρώνοντας την κατάλληλη αίτηση.

Αλλά η απάντηση ήταν:

"Δεν γίνεται να την αλλάξουμε. Πρέπει να πάρετε πακέτο adsl πρώτα."

Αλλά το καλύτερο είναι τώρα:

"Πακέτο adsl του ΟΤΕ / Otenet!"

 

Δεν είναι να τα παίρνεις τώρα!?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά είναι καραγκιόζιδες.

Ακούστε τι έγινε σε ένα φίλο μου.

 

Πήρε ένα πακέτο της altec για 3 μήνες adsl. Μετά από μερικές μέρες τον πήρε η altec και του είπε οτι δεν μπορεί να του ενεργοποιήσουν την γραμμή γιατί η γραμμή του είναι παλιά και να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ.

Μιλάει με τον ΟΤΕ και ανακαλύπτει οτι η γραμμή του είναι PCM και οτι πρέπει να την κάνει PSTN τουλάχιστον για να την κάνει adsl μετά.

Ωραία λέει και αυτός να την κάνουμε pstn συμπληρώνοντας την κατάλληλη αίτηση.

Αλλά η απάντηση ήταν:

"Δεν γίνεται να την αλλάξουμε. Πρέπει να πάρετε πακέτο adsl πρώτα."

Αλλά το καλύτερο είναι τώρα:

"Πακέτο adsl του ΟΤΕ / Otenet!"

 

Δεν είναι να τα παίρνεις τώρα!?!

 

Μια καταγγελία ίσως λύσει το πρόβλημα.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια εγω αντιμετοπιζω αλλο προβλημα με τον οτε που θελει συνεχια να μας ταλεπορει....

Μενω στην λαμια και παραγγηλα απο το e-shop ενα κουτι adsl της forthnet και ολα καλα με την σηγκεκριμενη αιτερια οσπου ηρθε η ωρα να μου ενεργοπιησει την γραμμη ο οτε περασε 1 βδομαδα και τπτ,ηστερα μπηκα στο site της forthnet και ειδα οτι υπαρχει καθιστεριση λογο μη διαθεσιμοτιτα πορτασ στο δυκτιο του οτε!

Αμεσος πηρα τηλ στον οτε και μου ειπαι οτι ολες οι πορτες του δυκτιουμας ειναι γεματες και οτι θα πρεπει να περιμενω να φιγει καποιος συνδρομιτης η αλιως να περιμενω να ερθουν καποτε στο μελλον η τεχνικη και να αναβαθμισουν το συστιμα...Ελεος με το που μου το ειπαι γελασα και ειχα μινη και την ρωταω μετα ποτε δλδ θα εχω εγω ADSL?ΚΑΙ μου λεει θα παρη λιγο καιρο δλδ μεσα σε 1 μηνα περηπου....:(

Τι να πω ρε παιδια απαραδεκτοι ειναι....εγω τι φτεω να περιμενω εφοσον εχω πλιροσει και δικαιουμε να εχω adsl?

Εχει περασει 1 μηνας και ακομα να ερθουν οι τεχνικοι μαλλον εχουν πεσει σε κινιση...:p

Και φταιει ο ΟΤΕ που δεν φροντισες να μαθεις αν εχει πορτες στην περιοχη σου πριν κανεις την αγορα? Ημαρτον, αν ειχες παρει απο ΟΤΕ και δεν σου το λεγανε θα ειχες δικιο αλλα ετσι που μας τα λες μονο ο οτε δεν φταιει.

1) μαθαινουμε αν υπαρχουν πορτες &

2) κανουμε την αναλογη αγορα. &

3) και βασικοτερο δεν κατηγοπουμε κανεναν γιατι δεν ... εβρεξε.

Link to comment
Share on other sites

Και φταιει ο ΟΤΕ που δεν φροντισες να μαθεις αν εχει πορτες στην περιοχη σου πριν κανεις την αγορα? Ημαρτον, αν ειχες παρει απο ΟΤΕ και δεν σου το λεγανε θα ειχες δικιο αλλα ετσι που μας τα λες μονο ο οτε δεν φταιει.

1) μαθαινουμε αν υπαρχουν πορτες &

2) κανουμε την αναλογη αγορα. &

3) και βασικοτερο δεν κατηγοπουμε κανεναν γιατι δεν ... εβρεξε.

 

sostooooos....

mhn ta eisopedonoume olla an rwtouses prwta den tha ta travouses ayta ara

its your fault man

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες εβαλα κι εγω dsl (δωρο για την συζυγο...και καλα) στο σπιτι. Εκανα το τραγικο λαθος να βαλω το Conn-X. Επελεξα την ταχυτητα 1024 και η συνδεση εγινε σε 3 μερες. Το πακετο μου ηρθε 8 ημερες μετα με ταχυδρομειο!! Περιειχε ενα ΑΧΡΗΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΟΥΤΑΚΙ που θελουν να το λενε και modem!!! :wacko:

Η συνδεση στον υπολογιστη εγινε κανονικα (απο την πριζα του τηλεφωνου εως το μοντεμ με τηλ. καλωδιο και απο το μοντεμ στον υπολογιστη με usb). Για ταχυτητα? Δεν το συζητω...σαν να ειχα ISDN 128!!! (1Μbit). Eκτος αυτου,ειχα και συχνες διακοπες και στο ιντερνετ αλλα και στο τηλεφωνο! :mad: Τα παραπονα στο 121 και στο 1242 πηγαιναν βροχη! Οταν πηγα στον ΟΤΕ για να αναφερω το προβλημα μου λεγανε να παρω στο 121... (αυτοι πουλησαν...απο εκει και περα δεν τους νοιαζει...) :lol:

Ενας μαλιστα (ΟΤΕτζης) μου ειπε πως αυτο το μοντεμ που εχει το πακετο Conn-X δεν λεει καθολου (Sagem 800κατι).

ΤΟΤΕ ΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ,ΟΙ Μ****???? :angry:

Εσκασα 80 ευρω και πηρα ενα ασυρματο modem/router της LinkSYS και με το που το συνδεσα (στη θυρα ethernet) η ταχυτητα ειναι 100 Mbits!!! Σαφως καλυτερο downloading και ταχυτερο σερφαρισμα στο ιντερνετ αλλα...συνεχιζει να με πεταει...και συνηθως τις βραδινες ή απογευματινες ωρες (και συμφωνα με της συζυγου τα παραπονα...και τις πρωινες) για κανενα 2ωρο...τις αργιες δε...εχει τυχει να μην εχω και ολη μερα!!! Μια διακοπτεται το ιντερνετ,μια το τηλεφωνο!!! Με αρκετο εκνευρισμο πηρα παλι στο 121 και τους ειπα οτι δεν παει αλλο...

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ

ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ (Διοτι πεφτουμε και θυματα φαρσερ...πιθανον το νουμερο ανηκε σε καποιον αλλον πριν και το ξεφορτωθηκε). :mad:

 

Δεν μπορω αλλο...τα χαπια μουυυυυυυυυ....!!!!!!! :wacko: :fool: :rtfm:

VODAFONE CU (Huawei Ascend 7)

Triple Play FORTHNET (Σταθερο-Ιντερνετ-NOVA start pack)

Link to comment
Share on other sites

Για ταχυτητα? Δεν το συζητω...σαν να ειχα ISDN 128!!! (1Μbit).

 

Εσκασα 80 ευρω και πηρα ενα ασυρματο modem/router της LinkSYS και με το που το συνδεσα (στη θυρα ethernet) η ταχυτητα ειναι 100 Mbits!!!

 

QUOTE]

 

To USB modem σου λεει την συνδεση σου...1Μbit το ασυρματο η ethernet σου δινει την ταχυτητα τοπικου δυκτιου 54 η 100 αντιστοιχα. αρα δεν ειναι προβλημα, οσο για τα υπολοιπα ειναι οντως προβλημα και θα πρεπει ενα τους ζορισεις να σου αλλαξουν Dslam.

Link to comment
Share on other sites

[...]Επελεξα την ταχυτητα 1024 και η συνδεση εγινε σε 3 μερες. Το πακετο μου ηρθε 8 ημερες μετα με ταχυδρομειο!! [...]

 

Έτσι να τα βλέπουμε αυτά να ξέρουμε τι μας γίνεται.Μέσα σε 3 μέρες η σύνδεση επειδή ήταν conn-x.Και άλλοι περιμένουν μήνα και βάλε... :mad:

 

dingoMan για τα υπόλοιπα κάποιο λάθος θα έχει γίνει στην συνδεσμολογία.Τσέκαρε ξανά πριν τους φωνάξεις και τους πληρώσεις τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις πρώτα με τα παράπονα του ΟΤΕ και να τους το αναφέρεις πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση. Προφανώς θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο DSLAM της περιοχής σου.

Όσο για το τηλ που πήρες μπορούσες να το διευκρινήσεις.....δεν αριθμοδοτούν σκόπιμα για να ξεφορτωθούν αριθμούς. Σκέψου να μην είχαν καθόλου αριθμούς και να σου έβαζαν γραμμή PCM, θα είχες περισσότερη ταλαιπωρία! :blink:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

και να σου έβαζαν γραμμή PCM, θα είχες περισσότερη ταλαιπωρία! :blink:

 

Να ρωτήσω παρακαλώ τι είναι η γραμμή PCM? :O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παρακαλώ τι είναι η γραμμή PCM? :O

 

Να ρωτήσεις ότι θέλεις καλέ μου. :)

 

Η PCM δεν είναι κανονική σύνδεση τηλεφώνου, δηλ. δεν λειτουργεί απευθείας πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ, αλλά πάνω σε κάποια άλλη τηλεφωνική σύνδεση. Είναι κατά κάποιο τρόπο virtual τηλεφωνική γραμμή (sorry για την επεξήγηση με απλούς όρους...δεν έχω πιο επιστημονική εξήγηση :O ).

Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος έχει σύνδεση PCM δεν μπορεί να βάλει ADSL και ούτε να έχει κάποιες από τις ψηφιακές ευκολίες (λ.χ. αναγνώριση κλήσεων). Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να γίνει μετατροπή της γραμμής σε ISDN και από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα.

Τουτέστιν επιπλέον ταλαιπωρία και κόστος λόγω έλλειψης τηλ. συνδέσεων από τον ΟΤΕ.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις ότι θέλεις καλέ μου. :)

 

Η PCM δεν είναι κανονική σύνδεση τηλεφώνου, δηλ. δεν λειτουργεί απευθείας πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ, αλλά πάνω σε κάποια άλλη τηλεφωνική σύνδεση. Είναι κατά κάποιο τρόπο virtual τηλεφωνική γραμμή (sorry για την επεξήγηση με απλούς όρους...δεν έχω πιο επιστημονική εξήγηση :O ).

Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος έχει σύνδεση PCM δεν μπορεί να βάλει ADSL και ούτε να έχει κάποιες από τις ψηφιακές ευκολίες (λ.χ. αναγνώριση κλήσεων). Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να γίνει μετατροπή της γραμμής σε ISDN και από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα.

Τουτέστιν επιπλέον ταλαιπωρία και κόστος λόγω έλλειψης τηλ. συνδέσεων από τον ΟΤΕ.

 

O.k σε ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

...Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος έχει σύνδεση PCM δεν μπορεί να βάλει ADSL και ούτε να έχει κάποιες από τις ψηφιακές ευκολίες (λ.χ. αναγνώριση κλήσεων)....

Ένας φίλος μου με γραμμή PCM έχει βρει το μπελά του με την adsl που θέλει να βάλει αλλά το ωραίο είναι ότι έδω και πολύ καιρό έχει αναγνώριση κλήσεων :wacko:

Μη με ρωτήσεις πως..:lol:

 

Τελικά είναι καραγκιόζιδες.

Ακούστε τι έγινε σε ένα φίλο μου.

 

Πήρε ένα πακέτο της altec για 3 μήνες adsl. Μετά από μερικές μέρες τον πήρε η altec και του είπε οτι δεν μπορεί να του ενεργοποιήσουν την γραμμή γιατί η γραμμή του είναι παλιά και να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ.

Μιλάει με τον ΟΤΕ και ανακαλύπτει οτι η γραμμή του είναι PCM και οτι πρέπει να την κάνει PSTN τουλάχιστον για να την κάνει adsl μετά.

Ωραία λέει και αυτός να την κάνουμε pstn συμπληρώνοντας την κατάλληλη αίτηση.

Αλλά η απάντηση ήταν:

"Δεν γίνεται να την αλλάξουμε. Πρέπει να πάρετε πακέτο adsl πρώτα."

Αλλά το καλύτερο είναι τώρα:

"Πακέτο adsl του ΟΤΕ / Otenet!"

 

Δεν είναι να τα παίρνεις τώρα!?!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε zafevolution, δεν το είχα προσέξει το post σου :O

Δύσκολο πάντως να βρεθεί ελεύθερη γραμμή και να του αλλάξουν το PCM του φίλου σου :(

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα/ Καλημέρα παιδιά.

 

Ακούστε τι έγινε.

Μια φίλη στην πάτρα έκανε αίτηση για καινούρια γραμμή pstn στον ΟΤΕ.

Αφού έγινε η σύνδεση έβαλε φοιτικό internet απο την forthnet.

 

Το θέμα είναι το εξής:

Η κοπέλα χρησιμοποιεί την γραμμή μόνο για το inet. Δεν έχει καν συσκευή τηλεφώνου.

Παρόλα αυτά στο λογαριασμό της ήρθαν 78 αστικές κλήσεις.:wacko: :confused:

Επίσης μερικές φορές όταν έπερνε το νούμερο της το τηλέφωνο απαντούσε μόνο του.

Αφού πήγε στον ΟΤΕ και μίλησε με ένα βλάκα που είπε οτι δεν μπορεί να κάνει τπτ, πήγε σε μια ανώτερο του και της έδειξε αναλυτική.

Όλα τα τηλεφωνήματα σχεδόν ήταν στο 121 του OTE και υπήρχαν και κάτι άλλα νούμερα του τύπου 141 κ.α.

Οπότε έβαλε την βλάβη σε υψηλή προτεραιότητα για να λυθεί.

 

Την κοπέλα την πήραν τηλέφωνο στις 7:30 το πρωί (αν είναι δυνατόν :mad: )

και της είπαν να δοκιμάσει να βγάλει το υπολογιστή απο την πρίζα του τηλεφώνου. Μόλις το έκανε της είπε οτι αυτό φταίει που απαντάει το τηλέφωνο.

Η κοπέλα του είπε οτι μίλησε με κάποια και της είπε οτι το πρόβλημα το έχει ο ΟΤΕ και αυτός είπε οτι είναι δικό της πρόβλημα να φωνάξει ηλεκτρολόγο.:confused: :wacko: :mad:

 

Υπόψην οτι το modem είναι usb και ο υπολογιστής κλειστός άρα no power στο modem

+ το τηλέφωνο βάραγε κλήσεις στο 121 και όχι σε νούμερα υπεραστικά ή διεθνή ούτε καν σε κάποιο τοπικό άλλο τηλέφωνο οπότε περιπτώσεις dialer δεν παίζουν

+ σιγά το modem της forthnet να μην βάραγε κλήσεις στον OTE.

Όλα αυτά η κοπέλα τα ήξερε αλλά δεν πρόλαβε να τα πει γιατί της έκλεισε το τηλέφωνο.

 

Τελικά μας έχουν για ηλίθιους. Είναι τυχεροί που δεν έιχα πάρει εγώ τηλέφωνο. Το βρήκαμε τώρα. Η εύκολη δικαιολογία οτι φταίει το Inet και το Pc.:mad:

Ο τύπος ήταν πολύ άσχετος και νόμιζε οτι το χάψαμε και έδωσε την λύση στην βλάβη αλλά δεν ξέρει τι τον περιμένει.

Ξύπνησε απο την βραδινή του βάρδια (ξάπλα) και είπε δεν λέω καμιά μ@λ@κία πρωί πρωί. Άκου εκεί 7:30 το πρωί. Σε λίγο τις βλάβες θα τις λύνουμε στις 3 τα μεσάνυχτα.

 

Έχει ξαναγίνει σε κανένα αυτό?

 

Τελικά με τα 1000 ζόρια ήρθε ένα τεχνικός του ΟΤΕ και μόλις δοκίμασε την γραμμή έπαθε πλάκα..

 

-"Μα αυτό κάνει κλήσεις μόνο του.."

-("Σώπα...:mad: ")

 

Μετά απο δοκιμές το πρόβλημα εντοπίζεται στο κομμάτι απο την κεντρική γραμμή της πολυκατοικίας στο διαμέρισμα...

Φωνάξαμε ηλεκτρολόγο και ο άνθρωπος έμεινε κάγκελο μόλις είδε την εγκατάσταση..

Ενώ τα υπόλοιπα καλώδια πήγαιναν μέσα απο τις πλαστικές σωλήνες, το δικό της πήγαινε χωρίς πλαστικό σωλήνα και σχεδόν γυμνό στο διαμέρισμα!!:wacko:

Οπότε αυτό βραχκυκλώνει κάπου και κάνει τόνους και άρα κλήσεις..

Απλά βγαίνουν τα 3ψήφια γιατί είναι πιο εύκολα αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή..

Οπότε μην κατηγορούμε τσάπα τον ΟΤΕ αλλά τους τεχνικούς που πρέπει να τους παρακαλέσεις σχεδόν για να σε ακούσουν σοβαρά...:mad:

 

Τέσπα η ερώτηση της ημέρας είναι:

Μπορεί να κάνει φραγή σε όλες τις εξερχόμενες κλήσεις (σε όλες όμως! και στα 3ψήφια!) και να μπαίνει μόνο internet απο την adsl? H φραγή δεν πρέπει να γίνει απο κάποια εξωτερική συσκευή γιατί είναι μάταιο αφου το πρόβλημα είναι στο καλώδιο.. Η φραγή πρέπει να γίνει απο το κέντρο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

στο λογαριασμό της ήρθαν 78 αστικές κλήσεις

το τηλέφωνο βάραγε κλήσεις στο 121 και όχι σε νούμερα υπεραστικά ή διεθνή ούτε καν σε κάποιο τοπικό άλλο τηλέφωνο...

 

Οι κλήσεις στο 121 είναι δωρεάν. Χρεώθηκε κάτι για τις κλήσεις αυτές; :worry:

 

Όπως σωστά έγραψε και ο Bayern7, το σωστό είναι να περάσει σωστά καλώδια από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.

Μπορεί πάντως να πάει στον ΟΤΕ της περιοχής της και να ζητήσει τη νέα υπηρεσία φραγής που παρέχετε ΔΩΡΕΑΝ στις γραμμές PSTN.

Link to comment
Share on other sites

ma giati den ths allazei thn kalwdiwsh apo to isogio mexri to diamerisma ths o hlektrologos? :S

Αν θέλει να αλλάξει την υπάρχουσα καλωδίωση πρέπει να γκρεμίσει τους τοίχους γιατί δεν υπάρχουν πλαστικοί σωλήνες μέσα στο τσιμέντο.

Τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Θα δείξει η συνέχεια. Το θέμα είναι οτι ο ιδιοκτήτης δεν θα θέλει να πληρώσει για να το φτιάξει.

 

Οι κλήσεις στο 121 είναι δωρεάν. Χρεώθηκε κάτι για τις κλήσεις αυτές; :worry:

 

Όπως σωστά έγραψε και ο Bayern7, το σωστό είναι να περάσει σωστά καλώδια από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.

Μπορεί πάντως να πάει στον ΟΤΕ της περιοχής της και να ζητήσει τη νέα υπηρεσία φραγής που παρέχετε ΔΩΡΕΑΝ στις γραμμές PSTN.

Οι κλήσεις στο 121 έχουν ταρίφα εδώ και κάμποσο καιρό.

Αυτό με την φραγή σκέφτικα και εγώ. Θα δείξει τι θα γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση στο 121 είναι ΑΤΕΛΩΣ.....

Μμμμ

Δίκιο έχεις..:O

Το 121 δεν έχει αλλά έχουν κάτι άλλα τριψήφια..

141 και τέτοια..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να αλλάξει την υπάρχουσα καλωδίωση πρέπει να γκρεμίσει τους τοίχους γιατί δεν υπάρχουν πλαστικοί σωλήνες μέσα στο τσιμέντο.

 

zaf αποκλείεται να είναι χύμα μέσα στο τσιμέντο, ενσωμετωμένα δλδ...

Ούτε σπίτια του 1940 δεν τα είχαν έτσι....

Μπορεί να μην είναι μέσα σε πλαστική σωλήνα αλλά κάποιο κανάλι πρέπει να ακολουθουν.... Μου φαίνεται απίστευτο αυτό....:(

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικια μου, ειναι του 1962 και τα καλωδια του ΟΤΕ, τρεχουν μεσα σε σωληνες.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...