Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ο περιορισμός "ισχύει".....;;;; Απο ποιόν;;;; Να κάνουν πολλά dslam τότε. Είναι και μονοπώλιο... Θα έπρεπε να υπήρχαν dslam και στα πιο απόμακρα χωριουδάκια. Επιτρέπεται εν έτει 2006 να μην έχεις adsl λόγω απόστασης 5 Km απο dslam;;; Eίμαστε σοβαροί;;; Μάλλον τριτοκοσμικοί είμαστε... Και μου αρέσει που το δέχεσαι ως φυσιολογικό!!!! Αυτό "ισχύει".... Δηλαδή αν "ίσχυε" να έχουν adsl μόνο οι υπάλληλοι του ΟΤΕ θα το δεχόσουν;;; Κοινωνία της πληροφορίας και πάπαλα....
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο περιορισμός "ισχύει".....;;;; Απο ποιόν;;;; Να κάνουν πολλά dslam τότε. Είναι και μονοπώλιο... Θα έπρεπε να υπήρχαν dslam και στα πιο απόμακρα χωριουδάκια. Επιτρέπεται εν έτει 2006 να μην έχεις adsl λόγω απόστασης 5 Km απο dslam;;; Eίμαστε σοβαροί;;; Μάλλον τριτοκοσμικοί είμαστε... Και μου αρέσει που το δέχεσαι ως φυσιολογικό!!!! Αυτό "ισχύει".... Δηλαδή αν "ίσχυε" να έχουν adsl μόνο οι υπάλληλοι του ΟΤΕ θα το δεχόσουν;;; Κοινωνία της πληροφορίας και πάπαλα....

Αυτός ο περιορισμός ισχύει από τις προδιαγραφές του ADSL όπως αυτές τέθηκαν από τους δημιουργούς του.

DSLAM θα σου βάλουν πιστεύω, κάνε λίγη υπομονή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω φίλε μου εδώ και 1.5 χρόνο....

Μάλλον μετακόμιση πρέπει να κάνω!

Eκεί όπου μένεις έχει αρκετά σπίτια;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κλησπέρα σε όλους.

Τις τελευταίες μέρες από τότε που ανακοίνωσε ο ΟΤΕ ότι θα αναβαθμήσει τα δίκτυα (και καλά κάνει), αρκετές φορές μου κόβεται τελείως η τηλεφωνική σύνδεση στο σπίτι.Όχι μόνο το DSL αλλά και το σταθερό.Παίρνω από άλλο τηλέφωνο και μου λένε ότι λόγο των αναβαθμήσεων γίνεται αυτό και τέτοια.Και η διακοπή δεν είναι και μικρή, τουλάχιστον μισή ώρα.

Αυτό το θέμα έχει προκύψει σε άλλους;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εδώ είναι το κατάλληλο μερος για να ρωτήσω.. Πόσες μέρες κάνει ο πΟΤΕς για να συνδέση μια ADSL γραμμή? Η αίτηση έγινε Δευτέρα άντε βαρια βαρια Τρίτη... Πότε να την περιμένω?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια συνδεση 512 με την Οτενετ, και με την αναβαθμιση, εγινε 1024. Μιλωντας με φιλο μου, μου ειπε οτι εχει βαλει 2048 με αναβαθμιση του 1024, ετσι πηρα το 134, για να ρωτησω ποσο πρεπει να πληρωσω παραπανω, για να βαλω κι εγω 2048.Εκει καραφλιασα οταν μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωνω 27 Ευρω το μηνα παραπανω.

Οι διαφημισεις που βλεπω για κατι προσφορες της Οτενετ, λενε αλλα.

Τι γινεται στ αληθεια?

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

to kserete filoi mou oti apo to savvato den exei internet olo to panepistimio kritis kathws kai oloi oi foitites me foititiko adsl :)))))))))))))))))))))))) kopike optiki ina aston paro í naxo :))))))))))) einai telios gelioi oi anthrwpoi :)))))))))))
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι γελιοι???

 

Επειδη κοπηκε ενα καλωδιο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα αλλά εδώ και 4 μέρες έχει κοπεί το dsl πλήρως αλλά το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Τηλεφώνησα στο 1242, με παρέπεμψαν στις βλάβες 121. Μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω αναβάθμισης δικτύου και κουραφέξαλα και από τότε κάθε μέρα τους παίρνω και λένε πως είμαι σε σειρά προτεραιότητας. Και από ότι έμαθα, πέντε άτομα έχουν στον ΟΤΕ για τις βλάβες για όλο το νομό (Καβάλα).
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα αλλά εδώ και 4 μέρες έχει κοπεί το dsl πλήρως αλλά το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Τηλεφώνησα στο 1242, με παρέπεμψαν στις βλάβες 121. Μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω αναβάθμισης δικτύου και κουραφέξαλα και από τότε κάθε μέρα τους παίρνω και λένε πως είμαι σε σειρά προτεραιότητας. Και από ότι έμαθα, πέντε άτομα έχουν στον ΟΤΕ για τις βλάβες για όλο το νομό (Καβάλα).

 

Φιλε μου ειχα το ιδιο προβλημα

Πηρα 121 , 1242, 134, ISP αλλα με ειχαν μια εβδομαδα χωρις ADSL

Τελικα πηρα το 11888 ζητησα το τηλ. του προισταμενου της τεχνικης υπηρεσιας του κεντρου μου και σε 20 λεπτα ο τεχνικος ηταν σπιτι μου μου εδωσε και το κινητο του αν χρειασθω κατι

Βεβαια τους ειπα οτι κανω τηλεεργασια απο το σπιτι και καθημερινο πρηξιμο στα τηλεφωνα !!

:X

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα έμαθα ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ αλλά ο πάροχος (otenet). Ο υπεύθυνος έχει σήμερα άδεια, αύριο απεργεί και γι' αυτό το βλέπω να φτιάχνεται από Δευτέρα!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα,

απο χθες το πρωι (γυρω στης 9), ολες οι περιοχες που υποστηριζονται απο τον ΟΤΕ Ευκαρπιας στη Θεσ/νικη, εχουνε προβλημα με την προσβαση στον παροχεα τους. Ο συγχρονισμος με τα ρουτερς ειναι εφικτος οχι ομως και η συνδεση με τον παροχεα. Δυο που γνωριζω τουλαχιστον, tellas και forthnet ειναι εκτος, και δεν υπαρχει καμια επισημη ανακοινωση για το πότε θα αποκατασταθει η συνδεση... :worry:

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Εαν το router ειναι συγχρονισμενο για να δειτε αν φταιει ο ΟΤΕ ή ο Isp δοκιμαστε να βαλετε user-id : otenet@otenet.gr και password : otenet

Εαν πιαστει το router φταει ο Isp εαν οχι φταιει ο ΟΤΕ και το δηλωνετε στο 121

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Όταν "Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ", τί ακριβώς σημαίνει? Πόσο πρέπει να περιμένω ακόμη?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Όταν "Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ", τί ακριβώς σημαίνει? Πόσο πρέπει να περιμένω ακόμη?

Αν είσαι τυχερός, λίγες μέρες...αν είσαι άτυχος, κάποιες εβδομάδες.:confused:

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τυχερός, λίγες μέρες...αν είσαι άτυχος, κάποιες εβδομάδες.:confused:

 

Εξαρτάται δηλαδή από το πότε θα το κάνουν οι τεχνικοί?

 

Πόρτα βρέθηκε στο dslam?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται δηλαδή από το πότε θα το κάνουν οι τεχνικοί?

Στα κεντρικά..

Πόρτα βρέθηκε στο dslam?

Λογικά ναι...

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

ακομα και σημερα εχουμε προβλημα. Η τελλας σηκωνει τα χερια καθοτι δεν παιρνει καμια επισημη ενημερωση απο τον οτε. την προηγουμενη παρασκευη ειχανε απεργια (οτε).... αντε να δουμε... ολοκληρη επιχειρηση, τους εχω με μια dialup 56αρα... στα 38κ... φρικη...:mad:
Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από ΟΤΕ (μέσω Forthnet) να μου ενεργοποιήσει γραμμή 2048.

 

Μέχρι σήμερα δεν είχα καθόλου internet. Πριν λίγο ενεργοποιήθηκε η γραμμή (μπαίνω internet), αλλά έμαθα πως υπάρχουν κάποια στάδια για να φτάσω στα 2048 και πως ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Τί ακριβώς είναι αυτά τα στάδια? Πρακτικά πόσο διαρκούν μέχρι να φτάσει κανείς στα 2048?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει με αυτον τον πΟΤΕ επιτελους?

 

Εδω και δυο εβδομαδες εκανα αιτηση να αναβαθμιστει η γραμμη μου απο 384 σε 1024 και μου λενε πως ακομα δεν εχει γινει.

 

Στην αρχη μου ειπαν 2 εργασιμες μερες και τωρα που τους παιρνω τηλεφωνο μου λενε οτι ακομα εκρεμμει.

 

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μικρό και ασήμαντο πρόβλημα, τι μου λέτε εσείς για πόρτες και ιστορίες δεν ξέρω άλλα κεφαλονιά εκεί που μένω το κέντρο του οτε μονο isdn σηκώνει.

Βέβαια εχω βρεί λύση.....

.... θα ανοίξω ππακτορείο προπο στο χωρίο που μένω ώστε να φέρουν dslam στο τοπικο κεντρο.

Σοβαρά σε μια άλλη περιοχή εδώ στο νησί έβαλαν dslam (16 πόρτες μόνο, το μικρότερο dslam που είχαν) μόνο και μόνο γιατί άνοιξε πρακτορείο προπό, και το κακό είναι ότι μένω σε απόσταση 20 χλμ. από το κάθε κέντρο με adsl :cry: .

Αυτό το πρόβλημα να δω πότε θα το λύσει ο οτε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...