Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια, θα θελα τη συμβουλη σας και τα φωτα σας στο προβλημα που αντιμετωπιζω με την adsl γραμμη μου. η ποιοτητα του download εχει μειωθει δραματικα και εκει που τις πρωτες 3 εβδομαδες κατεβαζα με 45 απο ιστοσελιδες και 35-43 απο p2p (limewire, emule) τωρα παιζω στα 25 maximum. πηρα τηλ στην altec και τους τα ειπα ολα αυτα και με κανανε μπαλακι στον οτε οπου ο υπαλληλος του οτε μου ειπε πως τα 25 ειναι το νορμαλ για 384 adsl ΕΛΕΟΣ ΠΑΙΔΙΑ...! ααα και κατι ακομα.. απο την 1 κιολας ημερα που ενεργοποιηθηκε η adsl στο overview του menu του ρουτερ( fritzbox) ο συχρονισμος που κανει ειναι 348/116 πραγμα που ανεφερα στην αλτεκ και ειπαν πως δεν ειναι ενδεικτικο και ρεαλιστικο. το εψαξα οσο μπορεσα και ρωτησα εναν γνωστο που εχει γνωσεις σε δυκτια αλλα δεν μπορεσε να μου πει τι συμβαινει και το μονο που επεμενε ειναι οτι ο ρουτερ ψεματα δεν λεει και οτι ΕΠΡΕΠΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 384. απο αλτεκ και οτε τπτ! τα φωτα σας....?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Mήπως είσαι Β. Ελλάδα/Θεσσαλονίκη;

 

Δώσε screenshot από το συγχρονισμό που λες ότι γίνεται στα 348. Δεν είναι ο συγχρονισμός αυτό που λες. Ειναι το πραγματικό rate που μπορείς να πιάσεις αν αφαιρέσεις τα overheads.

Link to comment
Share on other sites

Γ@ΜΩ ΤΟΝ ΟΤΕ ΤΟΥΣ Γ@ΜΩ! :mad: (Sorry, αλλά δεν πάει άλλο)

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Πρίν έξι μήνες είχα πάρει το OnDSL Kit 384 (2+1), πέρασαν οι 3 μήνες όλα ok.

Παίρνω τηλέφωνο για αναβάθμιση της γραμμής σε 512, μπορούσαν να μου την κάνουν κανονικά αλλά δεν είχα κάποια στοιχεία να τους δώσω, λεω άσ'το για άλλη φορά..

Μετά παίρνω την HOL απο το RAM, πάει κι αυτή η σύνδεση..

Τώρα θα πάρω το DSLCube 512 (3+2) της Vivodi, και παίρνω τηλέφωνο πάλι στην ΟΤΕNet για την αναβάθμιση της γραμμής, μου λένε οτι κάτι δεν βρέθηκε στον φάκελο και κάτι μλκς.. γι' αυτό να πάω σε OTEShop για αναβάθμιση.

Πάω στο OTEShop και μου λένε δεν έχουμε σχέση εμείς με την OTENet, και τους λέω οτι αυτοί με έστειλαν εδώ, και λένε πάρετε στην OTENet να κανονίσετε εμείς δεν έχουμε σχέση. Πιάνω ένα τηλέφωνο απο εκεί, παίρνω την OTENet και τους λέω οτι θέλω να κάνω αναβάθμιση της γραμμής, μου λένε πήγαινε σε κατάστημα του OTE δεν γίνεται απο το τηλέφωνο, τους λέω σε ΟΤΕShop βρίσκομαι γιατί εδω με στείλατε και οι υπάλληλοι εδώ μου λένε να πάρω στην OTENet γιατί δεν έχουν σχέση αυτοί επειδή η γραμμή είναι σε εσάς. Δίνω τον υπάλληλο απο τον ΟΤΕ να μιλήσει στο τηλέφωνο με την ΟΤΕNet και φώναζαν ο ένας στον άλλο. Τελικά, μου λέει ο υπάλληλος πιάσε το τηλέφωνο, μου το δίνει και μου λένε οτι πρέπει να στείλω FAX σε εναν αριθμό που μου έδωσαν με την φωτοτυπία της ταυτότητας μου, το τηλέφωνο που θα γίνει η αναβάθμιση, ενα τηλέφωνο δικό μου και οτι θέλω να κανω αναβάθμιση. Πάλι καλά που ήταν καλός ο υπάλληλος στον ΟΤΕ και μου τα έκανε όλα αυτός απο εκεί. Μου είπαν οτι μολις γίνει η ενεργοποίηση(σε 10-12 εργάσιμες) θα με πάρουν τηλέφωνο. :mad:

 

και κάτι άλλο..

Ο πρώτος λογαριασμός για την γραμμή μου ήρθε 34 ευρώ. Τον πληρώνω..

Μετά έρχεται ο δεύτερος 18 ευρώ.

Στέλνω κάποιον να μου τον πληρώσει και του είπαν οτι χρωστάει 52 ευρώ(34+18, έβαλαν και τα 34 που είχα πληρώσει), τα πληρώνει γιατί δεν ήξερε πόσο χρωστούσα.

Μετά παίρνω τηλέφωνο στην ΟΤΕNet και τους λέω πως έκαναν λάθος γιατι ξαναπλήρωσα τα 34 και μου είπαν οτι έκαναν λάθος επειδή είχα αργήσει να πληρώσω τον λογαριασμό, τώρα δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά πισω μόνο αν διακόψω την γραμμή. :mad:

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Με τον επόμενο λογαρισμό τηλεφώνου που θα σου στείλουν κανονικά θα πρέπει από μόνοι τους να σου κάνουν πίστωση τα επί πλέον 34 ευρώ.

Hasta La Victoria Siempre

" Che "

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, μου το είπαν αλλά ο επόμενος λογαριασμός θα είναι μετά απο τους 5 μήνες τις Vivodi γι' αυτό ήθελα τα λεφτά πίσω.

Επίσης μου είπαν οτι μου χρωστάνε 15 ευρώ κι όχι 34 :wacko:

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, 14 ∆εκεµβρίου 2005 - Φέτος τα Χριστούγεννα το CONN-X, o συνδυασµός

µόνιµης πρόσβασης ADSL και παροχής internet, προσφέρει πλούσια δώρα που κάνουν

τη σύνδεση µε ADSL ακόµα πιο ελκυστική και δίνουν το έναυσµα για γιορτές… σε

άλλη διάσταση: download µουσικής, online gaming µε παίκτες σε όλο τον κόσµο, και

σερφάρισµα σε πολύ υψηλές ταχύτητες.

Με όλα τα CONN-X, ο ΟΤΕ κάνει δώρο:

1. το ενσύρµατο modem της επιλογής σας,

2. ένα MP3 player αξίας 83,30 ευρώ (µε CONN-X ταχύτητας 384Kbps) ή ένα

MP3 player αξίας 142,80 ευρώ (µε CONN-X ταχύτητας 512Kbps ή

1024Kbps), και

3. µία χρονοκάρτα αξίας 1 ευρώ

Η προσφορά ισχύει από τις 15 ∆εκεµβρίου 2005 έως τις 31 Ιανουαρίου 2006.

Με το CONN-X η πρόσβαση στο internet γίνεται µε υψηλές ταχύτητες (έως και

1024Kbps download), χωρίς χρονοχρέωση, από µόλις 24,75 ευρώ το µήνα µε ΦΠΑ

(18,92 ευρώ τέλος πρόσβασης ADSL 384/128Kbps. 5,83 ευρώ OnDSL ECOnomy 1000

- για τους 3 πρώτους µήνες). Το CONN-X περιλαµβάνει όλο τον απαραίτητο

εξοπλισµό για σύνδεση στο internet µε πλήρεις οδηγίες εγκατάστασης και λειτουργίας

και υπηρεσίες προστιθέµενης αξίας στη σύνδεση internet όπως e-mail και web

hosting και παρέχει στον πελάτη τη δυνατότητα επιλογής εξοπλισµού, επιλογής

ταχύτητας πρόσβασης και επιλογής πακέτου Internet ανάλογα µε τις ανάγκες του.

Ακόµη, από τις 15 ∆εκεµβρίου έως τις 31 Ιανουαρίου, περισσότερα χριστουγεννιάτικα

δώρα σταθερής τηλεφωνίας, κινητής, και internet περιµένουν όσους επισκεφτούν

o κάποιο από τα 361 καταστήµατα του δικτύου καταστηµάτων OTESHOP,

o το ηλεκτρονικό κατάστηµα του ΟΤΕ, στη διεύθυνση http://www.oteshop.gr,

o ή τηλεφωνήσουν στο 134 (Κέντρο Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης).

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, 14 ∆εκεµβρίου 2005 - Φέτος τα Χριστούγεννα το CONN-X, o συνδυασµός

µόνιµης πρόσβασης ADSL και παροχής internet, προσφέρει πλούσια δώρα που κάνουν

τη σύνδεση µε ADSL ακόµα πιο ελκυστική και δίνουν το έναυσµα για γιορτές… σε

άλλη διάσταση: download µουσικής, online gaming µε παίκτες σε όλο τον κόσµο, και

σερφάρισµα σε πολύ υψηλές ταχύτητες...

Sholia gia tin yperprosfora tou pOTE edw.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

crypto-r ή κάτι έχεις μπερδεύσει ή έχεις μπερδεύσει εμένα.

 

Το dsl cube είναι και γραμμή πρόσβασης ADSL και internet από την vivodi. Εσύ έχεις ήδη πρόσβαση στην τηλεφωνική σου γραμμή από τον ΟΤΕ...

άρα:

α) θα γίνει μπάχαλο αν βάλεις dsl πρόσβαση από vivodi και OTE μαζί...

β) ακόμα και αν δε χρησιμοποιήσεις τη πρόσβαση της vivodi, την έχεις πληρώσει τζάμπα

γ) δεν είχες λόγο να αναβαθμίσεις την γραμμή του ΟΤΕ....

δ) θα σου πιστωθεί στον επόμενο λογαριασμό, το ποσό που σου χρωστάει ο ΟΤΕ. Δε θα σταματήσουν να έρχονται οι λογαριασμοί για αυτούς τους 5 μήνες!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αφού τους ρώτησα στο τηλέφωνο στην Vivodi, και μου είπαν οτι πρέπει να κρατήσω την γραμμή του ΟΤΕ.

Μετά τους είπα δεν γίνεται να διακόψω την γραμμή απο ΟΤΕ και να έχω δική σας γραμμή, μου είπαν όχι, η γραμμή του ΟΤΕ είναι απαραίτητη.

Ρώτησα και αν θα πληρώσω τίποτα στον ΟΤΕ και είπαν οτι όλα είναι πληρωμένα με τα 99€.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Αφού τους ρώτησα στο τηλέφωνο στην Vivodi, και μου είπαν οτι πρέπει να κρατήσω την γραμμή του ΟΤΕ.

Μετά τους είπα δεν γίνεται να διακόψω την γραμμή απο ΟΤΕ και να έχω δική σας γραμμή, μου είπαν όχι, η γραμμή του ΟΤΕ είναι απαραίτητη.

Ρώτησα και αν θα πληρώσω τίποτα στον ΟΤΕ και είπαν οτι όλα είναι πληρωμένα με τα 99€.

Την γραμμή τηλεφώνου όχι dsl

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις killer7, τους ξαναπήρα.

Πήρα τηλέφωνο και για την διακοπή της γραμμής dsl και μου λένε πως πρέπει να στείλω fax πάλι.

Πήγα στον ΟΤΕ με έναν φίλο μου και ζήτησε να κάνει αναβάμιση και του ζήτησαν μόνο ταυτότητα ενω όταν είχα πάει εγω για αναβάθμιση μου είπαν να στείλω fax.

Τι να πω.. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από το πρωί φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα σε ADSL προσβάσεις στην περιοχή Πειραιά-Νοτίων Προαστίων. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα σε ADSL προσβάσεις στην περιοχή Πειραιά-Νοτίων Προαστίων. Το έχει παρατηρήσει κανείς;
Αρειαναρα χρονια πολλα!καλη χρονια σε ολους!αυτη τη στιγμη ειμαι στο τζανειο οπου εχουν δικτυο και ολα ειναι μια χαρα.δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα με τις απλες ιδιωτικες γραμμες στα σπιτια.
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα σε ADSL προσβάσεις στην περιοχή Πειραιά-Νοτίων Προαστίων. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

To egrapse o Dimitris se allo thread :)

Kalh epanodo ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρειαναρα χρονια πολλα!καλη χρονια σε ολους!αυτη τη στιγμη ειμαι στο τζανειο οπου εχουν δικτυο και ολα ειναι μια χαρα.δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα με τις απλες ιδιωτικες γραμμες στα σπιτια.

Ναι τώρα λύθηκε πλέον. Αδερφικούς χαιρετισμούς. *** ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ *** :D

To egrapse o Dimitris se allo thread :)

Kalh epanodo ;)

Από τον Δημήτρη έμαθα για το πρόβλημα. :O Εγώ δε μένω Πειραιά. :)

 

Είναι δεδομένη. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μάθω για το Dslam στην περιοχή μου στο Ίλιον Αττικής ? 21026- το τηλ ?

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μάθω για το Dslam στην περιοχή μου στο Ίλιον Αττικής ? 21026- το τηλ ?

http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf

 

Με μια πρώτη ματιά ανήκει στο 31 DSLAM. (SIEMENS, ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΙΛΙΟΝ (Ν.ΛΙΟΣΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι;:worry:

Σκεφτομαι να βαλω dsl αλλα με ανησυχει το οτι με την isdn που εχω τωρα μπορω και συνδεομαι τοσο στο σπιτι μου, οσο και στο γραφειο μου με τον ιδιο κωδικο (με μια μονο συνδρομη). Μπορω να βαλω dsl στο σπιτι μου και να μπορω οταν ειμαι αποσυνδεμενος να χρησιμοποιω τον ιδιο κωδικο και στο γραφειο μου, εστω και με ταχυτητες απλης isdn, ετσι ωστε να αποφυγω διπλη συνδρομη?

Ευχαριστω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι;:worry:

Σκεφτομαι να βαλω dsl αλλα με ανησυχει το οτι με την isdn που εχω τωρα μπορω και συνδεομαι τοσο στο σπιτι μου, οσο και στο γραφειο μου με τον ιδιο κωδικο (με μια μονο συνδρομη). Μπορω να βαλω dsl στο σπιτι μου και να μπορω οταν ειμαι αποσυνδεμενος να χρησιμοποιω τον ιδιο κωδικο και στο γραφειο μου, εστω και με ταχυτητες απλης isdn, ετσι ωστε να αποφυγω διπλη συνδρομη?

Ευχαριστω :lol:

Mporeis!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με ταχυτητες isdn ή και dsl αν βαλω και εκει αναλογο modem?

Αν ενεργοποιήσεις και εκεί απλά την πρόσβαση DSL και έχεις και ρούτερ τότε με τους ίδιους κωδικούς μπαίνεις από όπου θέλεις με DSL. Αλλά τους χρησιμοποιείς αν θέλεις και ως ISDN σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

thanks minovg

 

τι διαφορα εχουν τα siemens απο τα intracom ?

υπαρχουν αλλες δυνατοτητες?

 

ειμαι ψιλο-ασχετος με τα τεχνικα θεματα...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

thanks minovg

 

τι διαφορα εχουν τα siemens απο τα intracom ?

υπαρχουν αλλες δυνατοτητες?

 

ειμαι ψιλο-ασχετος με τα τεχνικα θεματα...

 

 

Λέγεται ότι τα siemens επιτρέπουν υψηλότερες ταχύτητες ενώ τα ιντρακομ έχουν κόφτη σε χαμηλότερες τιμές.40-41 νομίζω..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι τα siemens επιτρέπουν υψηλότερες ταχύτητες ενώ τα ιντρακομ έχουν κόφτη σε χαμηλότερες τιμές.40-41 νομίζω..

Λίγα είναι τα siemens I που έμειναν απείραχτα και ισχύει αυτό που λες (περίπου δλδ γιατί ούτε τα intracom-alcatel-siemensII έχουν κόφτη, απλά συγχρονίζονται σε χαμηλότερη ταχύτητα απότι τα απείραχτα siemens I).

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεστε στα DSLam , και όχι modem ,θα διαφωνήσω .

Τα siemens I παραμένουν απειρακτα ,γιaτί απλά δεν μπορούν να πειρακτούν εκ κατασκευής-Οσοι νομίζουν ότι μείωσαν την ταχύτητα ,απλά ο ΟΤΕ άλλαξε μηχανήματα για να μπορούν να καλύπτουν περισότερους συνδρομητές.... αντί να προσθέσουν άλλο DSLAm επιπλεον του παλιού για να βοηθήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...