Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από πολλούς ακούγεται ότι η σύνδεσή τους είναι αργή λόγω συμφόρησης στο κέντρο του ΟΤΕ.

 

Κατανοητό το πρόβλημα, αλλά όταν κάποιος πληρώνει πχ. 20€/μήνα για μια σύνδεση 1024, θέλει να κατεβάζει με ταχύτητες αντάξιες των 1024mbit. Για 1024 πλήρωσε, για 1024 θέλει να κατεβάζει. Κανείς δεν θα διαμαρτυρόταν αν σε ώρες αιχμής γινόταν μια μικρή "κοιλιά", αλλά εδώ το πρόβλημα σίγουρα δεν είναι αυτό!

 

Αν πληρώνεις σύνδεση στα 1024, κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο να κατεβάζεις με ταχύτητες 384 και 512.

Σε όποιον κι αν οφείλεται αυτό, δεν είναι λίγο "παράνομο"? Δεν είναι κοροϊδία?

 

Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που στη διαφήμιση λέει πως έχει τελική 200km/h και μόλις το πληρώσεις και πας να το οδηγήσεις, με το ζόρι φτάνει τα 110. Εσύ όμως πλήρωσες για 200km/h! Δε θα το πηγαίνατε πίσω?

 

Στο κάτω κάτω, ο λόγος που υπάρχει συμφόρηση στα κέντρα του ΟΤΕ είναι θέμα εξοπλισμού. Χονδρικά δηλαδή, εκεί που υπάρχει δυνατότητα να εξυπηρετηθούν 10 χρήστες, ο ΟΤΕ προσπαθεί να εξυπηρετήσει 50. (Καλύτερα να πληρώνεσαι από 50 παρά από 10...) Άρα ο ΟΤΕ μια χαρά την κάνει τη δουλειά του. Εις βάρος του πελάτη όμως.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μπορει να μου πει κανεις,πως μπορω να μαθω,ποτε περιπου,θα ανοιξουν νεες πορτες dslam στην Καλαμαρια Θεσ/νικης(τηλ.2310455...)?Εστειλα αιτηση για το ondsl kit 1024(2048 με την αναβαθμιση)στην otenet πριν 10 μερες(12/9/06)και μου ειπαν σημερα,οτι απ'αυτους ειναι οκ,αλλα δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες προς το παρον!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί.

20€ το μήνα είναι λογική τιμή για 1024Kbps (αναβαθμισμένα από 512)???

Με έχουν πάρει 2-3 φορές τηλέφωνο από τον ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό και μου δίνουν λέει προσφορά σύνδεση 1024Kbps με περίπου 22€ το μήνα.

 

Μήπως με 20-22€ θα έπρεπε να σου προφέρει σύνδεση 1024Kbps με αναβάθμιση σε 2048Kbps???

 

Αυτό δεν είναι απατεωνιά??????

 

Επιτέλους νομίζουν ότι απευθύνονται σε άσχετους και ανίδεους?????

:mad: :mad: :mad:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μπορει να μου πει κανεις,πως μπορω να μαθω,ποτε περιπου,θα ανοιξουν νεες πορτες dslam στην Καλαμαρια Θεσ/νικης(τηλ.2310455...)?Εστειλα αιτηση για το ondsl kit 1024(2048 με την αναβαθμιση)στην otenet πριν 10 μερες(12/9/06)και μου ειπαν σημερα,οτι απ'αυτους ειναι οκ,αλλα δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες προς το παρον!!

 

 

Στην καλαμαρία υπάρχουν πόρτες αλλά για ISDN και οχι για PSTN.

 

Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει πότε. Απλώς περιμένεις. Παίρνεις κανέναν τηλέφωνο σε κανέναν τεχνικό του ΟΤΕ και ίσως ξέρει.

 

Αλλίως αν βιάζεσαι πρέπει να κάνεις την γραμμή σου ISDN και να σε βάλουν τότε. Απλώς τώρα δεν ξέρω αν γίνεται αυτό αφού έχεις ήδη πάρει το κουτί και έκανες ήδη την αίτηση. Ρώτα τους.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στην καλαμαρία υπάρχουν πόρτες αλλά για ISDN και οχι για PSTN.

 

Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει πότε. Απλώς περιμένεις. Παίρνεις κανέναν τηλέφωνο σε κανέναν τεχνικό του ΟΤΕ και ίσως ξέρει.

 

Αλλίως αν βιάζεσαι πρέπει να κάνεις την γραμμή σου ISDN και να σε βάλουν τότε. Απλώς τώρα δεν ξέρω αν γίνεται αυτό αφού έχεις ήδη πάρει το κουτί και έκανες ήδη την αίτηση. Ρώτα τους.

εμενα στον πειραια στην καστελλα μερια δεν ειχε ADSL over PSTN αλλα μονο ADSL over ISDN.ειχα παρει κιτ της οτενετ 1024(απο 512) για ISDN γιατι θα εβαζα οπωσδηποτε ISDN.παιρνω τον οτε και μου λενε οτι σε 20 μερες θα μπορεσει να γινει η μετατροπη!της λεω να το ξανακοιταξει και ω του θαυματος μου βρισκει ραντεβου σε 3 μερες!τωρα εχω ISDN οποτε πηρα την οτενετ και μου ειπνα οτι τωρα προχωραει κανονικα η δουλεια και 5 μερες θα εχει μετατραπει η γραμμη σε ADSL οποτε θα εχω και την συνδεση!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη σας γράφω μέσω PSTN! - ΟΛΗ η Κέρκυρα χωρίς ADSL εδώ και ώρες. Viva Otenet!
Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη σας γράφω μέσω PSTN! - ΟΛΗ η Κέρκυρα χωρίς ADSL εδώ και ώρες. Viva Otenet!
πηρες τηλεφωνο και τι σου ειπαν?φταιει ο Ποτε η η οτενετ?
Link to comment
Share on other sites

exw ena provlima me ti sundesi mou, agorasa ena conn-x kanw oles tis rithmiseis alla enw sugxronismos ginetai, den mporw na sundethw giati den pairnei IP. ti ftaiei? einai thema OTE? poso kanoun na to ftiaksoun?

 

an dwsw vlavi sto 121 erxetai sunergeio spiti i to ftiaxnoun apo ta kentrika?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Guest chrpaplos

Αγαπητοί φίλοι,

μόλις συνδέθηκα με Otenet On DSL Kit 386 και θας διηγηθώ την ιστορία μου.

Πριν 2 εβδομάδες αγόρασ το παραπάνω πακέτο απο ένα κατάστημα. όταν πήγα σπίτι να το εγκαταστήσω και πήγα να πάρω τηλ την ΟΤΕΝΕΤ να ρωτήσω κάτι ανακάλυψα ότι δεν είχα τηλέφωνο.

Πίστεψα ότι έφταιγε η συσκευή μου ή οτι έβαλα λάθος το φίλτρο. Αμ ΔΕ!!!! Απλά δεν είχε τηλέφωνο η μισή περιοχή που μένω. (Αγία Βαρβάρα Αιγάλεω)

Μετά απο 3 ημέρες και μερικές δεκάδες τηλεφωνήματα στο 1388 ή κατα κόσμον 121 λύθηκε η βλάβη.

Μετά απο 8 ημερολογιακές ημέρες είδα ότι το λαμπάκι του dsl άναψε στον wirelless router που έιχα αγοράσει. Τί χαρά, τί ευτυχία!!!! Πήρα το τηλέφωνο στα χέρια μου και κάλεσα την ΟΤΕΝΕΤ για να μου δώσει τους κωδικούς . (Λες και δεν μπορούσε να μου τους στείλει με e-mail, αλλά αυτό να το συζητήσουμε αργότερα).

Αλλά δυστυχώς πάλι δεν είχα τηλέφωνο.

Μετά απο 4 ημέρες που δεν είχε τηλέφωνο όλη η περιοχή (στο 13888, μου είπαν ότι η βλάβη έγινε λόγω της βροχής) με πήρε τηλέφωνο ο υπεύθυνος τεχνικών υπηρεσιών ΟΤΕ του τομέα Αιγάλεω, (βλέπετε είχα στείλει ένα e'mail που απλά τους έθετα προ των ευθυνών τους) και μου έκανε παρατήρηση γιατί έστειλα e-mail παραπόνων στον ΟΤΕ. Θα έπρεπε κατα τη γνώμη του να είμαι πιο προσεκτικός και να έβλεπα που στην ευρύτερη περιοχή ένας εργολάβος ΔΕΗ είχε χαλάσει μια εγκατάσταση του ΟΤΕ.

 

Τέλος Πάντων μετά απο 2 ημέρες και απο αυτό το συμβάν έχω ιντερνετ.

Ηθικό συμπέρασμα. ΜΗΝ Αγοράζετε απο τον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

μόλις συνδέθηκα με Otenet On DSL Kit 386 και θας διηγηθώ την ιστορία μου.

Πριν 2 εβδομάδες αγόρασ το παραπάνω πακέτο απο ένα κατάστημα. όταν πήγα σπίτι να το εγκαταστήσω και πήγα να πάρω τηλ την ΟΤΕΝΕΤ να ρωτήσω κάτι ανακάλυψα ότι δεν είχα τηλέφωνο.

Πίστεψα ότι έφταιγε η συσκευή μου ή οτι έβαλα λάθος το φίλτρο. Αμ ΔΕ!!!! Απλά δεν είχε τηλέφωνο η μισή περιοχή που μένω. (Αγία Βαρβάρα Αιγάλεω)

Μετά απο 3 ημέρες και μερικές δεκάδες τηλεφωνήματα στο 1388 ή κατα κόσμον 121 λύθηκε η βλάβη.

Μετά απο 8 ημερολογιακές ημέρες είδα ότι το λαμπάκι του dsl άναψε στον wirelless router που έιχα αγοράσει. Τί χαρά, τί ευτυχία!!!! Πήρα το τηλέφωνο στα χέρια μου και κάλεσα την ΟΤΕΝΕΤ για να μου δώσει τους κωδικούς . (Λες και δεν μπορούσε να μου τους στείλει με e-mail, αλλά αυτό να το συζητήσουμε αργότερα).

Αλλά δυστυχώς πάλι δεν είχα τηλέφωνο.

Μετά απο 4 ημέρες που δεν είχε τηλέφωνο όλη η περιοχή (στο 13888, μου είπαν ότι η βλάβη έγινε λόγω της βροχής) με πήρε τηλέφωνο ο υπεύθυνος τεχνικών υπηρεσιών ΟΤΕ του τομέα Αιγάλεω, (βλέπετε είχα στείλει ένα e'mail που απλά τους έθετα προ των ευθυνών τους) και μου έκανε παρατήρηση γιατί έστειλα e-mail παραπόνων στον ΟΤΕ. Θα έπρεπε κατα τη γνώμη του να είμαι πιο προσεκτικός και να έβλεπα που στην ευρύτερη περιοχή ένας εργολάβος ΔΕΗ είχε χαλάσει μια εγκατάσταση του ΟΤΕ.

 

Τέλος Πάντων μετά απο 2 ημέρες και απο αυτό το συμβάν έχω ιντερνετ.

Ηθικό συμπέρασμα. ΜΗΝ Αγοράζετε απο τον ΟΤΕ και την ΟΤΕΝΕΤ.

συγνωμη ρε φιλαρακι αλλα επειδη ενας ******* της δεη μαμησε τα καλωδια του ποτε φταιει ο ποτε και η οτενετ?βριζουμε τον ποτε αλλα μην τα ισοπεδωνεις ολα και γινεσαι γραφικος,κλασσικος ελληναρας....
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εδω που τα λεμε, μαλλον εχεις δικηο εσυ.

Ενταξει, φταιει για πολλα, αλλα ο πατερας του παιδιου που εχει θυμωσει με τον ΟΤΕ, πολυ θα τοθελε να τον εχει διορισει εκει. Αφου ειναι το ονειρο γενεων Ελληνων.

Ετσι, οι πολιτικοι μας, ανταποκρινομενοι στο "δικαιο αιτημα" των ψηφοφορων τους, διωριζαν αφειδως κοσμο και κοσμακη. Τι φταει ο ΟΤΕ μετα, σαν ΟΤΕ?

Οι λαλακες οι πολιτικοι μας, φταινε.

Εκει να φτυνεις, λοιπον.

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα που να πεις τον πονο σου και ποιος να σε ακουσει. Ειχα μια συνδεση 512/128 και ολα πηγαιναν καλα (ή σχετικα καλα). Μια μερα ομως ο κακος ο λυκος αποφασιζει να αναβαθμισει τις γραμμες (παλουκι απο Ε.Ε λεγεται αυτη η αποφαση) και με ειδοποιουν οτι βρισκομαι σε περιοχη οπου πυλωτικα εγινε η αναβαθμιση ( 15/07/06). Τρεχω και εγω σαν τρελλος σπιτι βλεπω τον router 1024/256.Κανω και ενα κατεβασμα και βλεπω 110κβς σταθερο.

Ομως μετα 2 εβδομαδες επεσε το download στα 40κβς. Ενταξει λεω, πυλωτικο ειναι θα περιμενω το τελειωμα. Ελα που ομως εμενα ακομα γραφει το router 1024 και εγω κατεβάζω με 40κβς στα τρελλα. Εχω παρει τους πάντες και δεν μου απανταει κανενας. Δεν ξερω, ετσι μου ερχεται να παω να τους το κανω καλοκαιρινο το τσαντιρι

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση 8ελω να κανω παιδια...

η περιοχη που μενω (ηρακλειο κοντα στο κεντρο) και η8ελα να βαλω dsl δεν ειχε εδω και 15 μερες, μπορει και παραπανω, ελευθερες πορτες.

οταν ειχα παει στον οτε μου ειπαν 8α σας κανουμε αιτηση για πορτα αλλα μονο αν παρετε και καποιο πακετο otenet αλλιως 8α πρεπει να περιμενετε απο μονος σας να ερ8ει πορτα και αν υπαρξει ελευ8ερη να σας εξυπηρετησει κατι οποιο μπορει να παρει και 2 μηνες...

απο μεσα μου σκεφτομουν οτι ισως και να πουλουν αερολογιες μονο και μονο για να παρω παρω καποια προσφορα απο τον οτε...τεσπα τους ρωταω μπορω να κανω μονο την αιτηση και για οταν με το καλο ερ8ουν καινουριες πορτες να μου κρατησουν και μενα μια? και μου απαντησαν οχι..

με τα πολλα πολλα τους ρωτησα ποιο ειναι το ελαχιστο πακετο σε δεσμευση που εχουν και ηταν ενα connx με 20 ευρω το μηνα ολα πληρωμενα για 1024 με εξοπλισμο, πληρωμενο το τελος ενεργοποιησης με 6μηνη δεσμευση..και σκεφτηκα οτι επειδη δεν εχω και τρελες απαιτησεις (download κανενα τραγουδι και ταινιες και περισσοτερο msn με video κλπ) οτι αξιζε...(ο καιρος 8α δειξει)

οταν εκανα την αιτηση με βεβαιωσαν σε ενα μηνα 8α υπηρχε πορτα στην περιοχη μου...ως δια μαγειας βεβαια σημερα (περιπου 14 μερες περασαν και με πηραν να μου πουν πως εγκαταστα8ηκαν νεες πορτες και αναβα8μιστηκαν κιολας,

Αυτο που 8ελω να ρωτησω ειναι οτι επειδη διαβαζω οτι πολλα παιδια που ειχαν 512 και αναβα8μιστηκαν σε 1024 κατεβαζουν χειροτερα και απο οτι με 512 επειδη τα dslam που ανηκουν εχουν τωρα περισσοτερο φορτιο αν 8α αντιμετωπιζω τωρα και εγω το ιδιο προβλημμα...ή 8α με τοπο8ετησουν σε καινουριο dslam οποτε 8α μπορω να εκμεταλλευτω στο (οσο γινεται περισσοτερο) την 1024...ειχα διαβασει οτι ακομα και ατομα με 768 μετα την αναβα8μιση ειχαν καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους 1024

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην καστελλα στον πειραια μου βγαζει στο σαιτ του οτε οτι δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση του οτε.εχω βαλει απο σημερα την 1024 οτενετ(512 κανονικα).οταν κανω τεστ σε καποιες σελιδες ειδικες για μετρημα ταχυτητας μου βγαζει απο 780 μεχρι 908 περιπου(μεχρι 113 περιπου).οταν ομως κατεβαζω βιντεακια και αλλα αρχεια η ταχυτητα ειναι μαλλον 512 δηλαδη 50-55 περιπου!τελικα τι εχω τωρα?512 η 1024?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην καστελλα στον πειραια μου βγαζει στο σαιτ του οτε οτι δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση του οτε.εχω βαλει απο σημερα την 1024 οτενετ(512 κανονικα).οταν κανω τεστ σε καποιες σελιδες ειδικες για μετρημα ταχυτητας μου βγαζει απο 780 μεχρι 908 περιπου(μεχρι 113 περιπου).οταν ομως κατεβαζω βιντεακια και αλλα αρχεια η ταχυτητα ειναι μαλλον 512 δηλαδη 50-55 περιπου!τελικα τι εχω τωρα?512 η 1024?ευχαριστω!

 

Θεωρητικά έχεις 1024, η 512 δεν υπάρχει πια εκτός και αν είσαι παλιός και δε σου έχει γίνει ακόμη η αναβάθμηση. Πρόβλημα με τις ταχύτητες όλοι έχουμε όχι μόνο εσύ οπότε χρειάζεται υπομονή μέχρι να ολοκληρωθούν οι αναβαθμίσεις παντού :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση 8ελω να κανω παιδια...

η περιοχη που μενω (ηρακλειο κοντα στο κεντρο) και η8ελα να βαλω dsl δεν ειχε εδω και 15 μερες, μπορει και παραπανω, ελευθερες πορτες.

οταν ειχα παει στον οτε μου ειπαν 8α σας κανουμε αιτηση για πορτα αλλα μονο αν παρετε και καποιο πακετο otenet αλλιως 8α πρεπει να περιμενετε απο μονος σας να ερ8ει πορτα και αν υπαρξει ελευ8ερη να σας εξυπηρετησει κατι οποιο μπορει να παρει και 2 μηνες...

απο μεσα μου σκεφτομουν οτι ισως και να πουλουν αερολογιες μονο και μονο για να παρω παρω καποια προσφορα απο τον οτε...τεσπα τους ρωταω μπορω να κανω μονο την αιτηση και για οταν με το καλο ερ8ουν καινουριες πορτες να μου κρατησουν και μενα μια? και μου απαντησαν οχι..

με τα πολλα πολλα τους ρωτησα ποιο ειναι το ελαχιστο πακετο σε δεσμευση που εχουν και ηταν ενα connx με 20 ευρω το μηνα ολα πληρωμενα για 1024 με εξοπλισμο, πληρωμενο το τελος ενεργοποιησης με 6μηνη δεσμευση..και σκεφτηκα οτι επειδη δεν εχω και τρελες απαιτησεις (download κανενα τραγουδι και ταινιες και περισσοτερο msn με video κλπ) οτι αξιζε...(ο καιρος 8α δειξει)

οταν εκανα την αιτηση με βεβαιωσαν σε ενα μηνα 8α υπηρχε πορτα στην περιοχη μου...ως δια μαγειας βεβαια σημερα (περιπου 14 μερες περασαν και με πηραν να μου πουν πως εγκαταστα8ηκαν νεες πορτες και αναβα8μιστηκαν κιολας,

Αυτο που 8ελω να ρωτησω ειναι οτι επειδη διαβαζω οτι πολλα παιδια που ειχαν 512 και αναβα8μιστηκαν σε 1024 κατεβαζουν χειροτερα και απο οτι με 512 επειδη τα dslam που ανηκουν εχουν τωρα περισσοτερο φορτιο αν 8α αντιμετωπιζω τωρα και εγω το ιδιο προβλημμα...ή 8α με τοπο8ετησουν σε καινουριο dslam οποτε 8α μπορω να εκμεταλλευτω στο (οσο γινεται περισσοτερο) την 1024...ειχα διαβασει οτι ακομα και ατομα με 768 μετα την αναβα8μιση ειχαν καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με τους 1024

 

Δεν ξέρω ακριβώς αν τοποθετούν καινούριο dslam ή αν κάνουν αναβάθμιση στο ίδιο υπάρχον έτσι ώστε να υπάρξουν καινούριες πόρτες διαθέσιμες και για άλλους χρήστες. Αν φτιάξουν καινούριο dslam τότε λογικά μπορεί να είσαι από τους τυχερούς γιατί φαντάζομαι θα το έχουν φτιάξει σωστά σύμφωνα με τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί όλο αυτό τον καιρό. Αν ξέρει κάποιος που δουλεύει σε αυτό το τμήμα θα μπορέσει να μας πει πως ακριβώς γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα πακέτο για adsl για PSTN γραμμή. Αλλά στο dslam μου δεν υπάρχουν πολλές πόρτες PSTN (81 μόνο). ΑΝ στην περίπτωση που μέχρι να με ενεργοποιήσουν την adsl οι πόρτες για PSTN δεν υπάρχουν, μπορώ να κάνω την γραμμή μου ISDN για να με βάλουν adsl γραμμή άσχετα με το πακέτο που πήρα ήταν για PSTN; Ξέρει κανείς;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Gia sas prin kati mines ixa ADSL kai mou tin kocane thelo na kano sidesi pali ala caxno ena paketo px na dosw 150e gia 6 mines sidromis gia 1024 iparxoun tetia paketa na min plirono kathe mina na ta doso ola mazemena efxaristo
Link to comment
Share on other sites

Gia sas prin kati mines ixa ADSL kai mou tin kocane thelo na kano sidesi pali ala caxno ena paketo px na dosw 150e gia 6 mines sidromis gia 1024 iparxoun tetia paketa na min plirono kathe mina na ta doso ola mazemena efxaristo

Εδώ πρέπει να ρωτήσεις: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80563

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τελικα που να πεις τον πονο σου και ποιος να σε ακουσει. Ειχα μια συνδεση 512/128 και ολα πηγαιναν καλα (ή σχετικα καλα). Μια μερα ομως ο κακος ο λυκος αποφασιζει να αναβαθμισει τις γραμμες (παλουκι απο Ε.Ε λεγεται αυτη η αποφαση) και με ειδοποιουν οτι βρισκομαι σε περιοχη οπου πυλωτικα εγινε η αναβαθμιση ( 15/07/06). Τρεχω και εγω σαν τρελλος σπιτι βλεπω τον router 1024/256.Κανω και ενα κατεβασμα και βλεπω 110κβς σταθερο.

Ομως μετα 2 εβδομαδες επεσε το download στα 40κβς. Ενταξει λεω, πυλωτικο ειναι θα περιμενω το τελειωμα. Ελα που ομως εμενα ακομα γραφει το router 1024 και εγω κατεβάζω με 40κβς στα τρελλα. Εχω παρει τους πάντες και δεν μου απανταει κανενας. Δεν ξερω, ετσι μου ερχεται να παω να τους το κανω καλοκαιρινο το τσαντιρι

 

ta idia xalia kai do sti kabala file mou.

eixa 1024 kai xafnika vlepo 2048! kai eno katevaza me 100-110 tora katevazo me 35-40-50 varia varia 60!

gia na doume ti tha ginei!

ypomoni ena mina akoma

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές Σεπτεμβρίου ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου αναβαθμίσει την ήδη υπάρχουσα σύνδεση ΟΤΕnet PSTN σε ADSL. Μου είχαν πει ότι η διαδικασία απαιτεί δέκα (10) εργάσιμες ημέρες. Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα!... Παραπονέθηκα στο 134, μου έδωσαν το τηλέφωνο του υπεύθυνου τεχνικής υπηρεσίας της περιοχής μου, το οποίο όμως δεν απαντά ποτέ και παίρνοντας το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ για να παραπονεθώ και να ζητήσω έστω το e-mail του τεχνικού υπεύθυνου, υπάλληλος του ΟΤΕ με την οποία ζήτησα μου το αρνήθηκε έντονα ("απαγορεύεται να δώσουμε τέτοια στοιχεία (!!!...)" και δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου να εξυπηρετήσει. Κατάλαβα τι γίνεται όταν διάβασα ρεπορτάζ εφημερίδας σύμφωνα με το οποίο ο ΟΤΕ δεν έχει πλέον το απαραίτητο τεχνικό προσωπικό για αυτές τις δουλειές (και η σύνδεση γραμμών ADSL καθυστερεί και δίμηνο...

Έχετε καμία ιδέα για το που να στείλω e-mail διαμαρτυρίας ή και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη ιδέα;;;

Φιλικά,

john_fox

John Fox
Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές Σεπτεμβρίου ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου αναβαθμίσει την ήδη υπάρχουσα σύνδεση ΟΤΕnet PSTN σε ADSL. Μου είχαν πει ότι η διαδικασία απαιτεί δέκα (10) εργάσιμες ημέρες. Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα!... Παραπονέθηκα στο 134, μου έδωσαν το τηλέφωνο του υπεύθυνου τεχνικής υπηρεσίας της περιοχής μου, το οποίο όμως δεν απαντά ποτέ και παίρνοντας το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ για να παραπονεθώ και να ζητήσω έστω το e-mail του τεχνικού υπεύθυνου, υπάλληλος του ΟΤΕ με την οποία ζήτησα μου το αρνήθηκε έντονα ("απαγορεύεται να δώσουμε τέτοια στοιχεία (!!!...)" και δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου να εξυπηρετήσει. Κατάλαβα τι γίνεται όταν διάβασα ρεπορτάζ εφημερίδας σύμφωνα με το οποίο ο ΟΤΕ δεν έχει πλέον το απαραίτητο τεχνικό προσωπικό για αυτές τις δουλειές (και η σύνδεση γραμμών ADSL καθυστερεί και δίμηνο...

Έχετε καμία ιδέα για το που να στείλω e-mail διαμαρτυρίας ή και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη ιδέα;;;

Φιλικά,

john_fox

αν εχεις συνδεση οτενετ γιατι δεν πηρες την οτενετ πρωτα??για να γινει adsl η γραμμη σου δεν γινεται μαγικα,πρεπει να κανεις μια αιτηση και να παρεις ενα κιτ.αλλα το πρωτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να παρεις την οτενετ οχι τον οτε...
Link to comment
Share on other sites

Απλά την σύνδεση PSTN OTEnet την είχα κάνει σε OTEshop πριν χρόνια με σύνδεση αορίστου χρόνου για να την πληρώνω με τον λογαριασμό του ΟΤΕ οπότε σε αυτόν απευθύνθηκα για την αναβάθμιση της σύνδεσης (προκειμένου να κρατήσω και το ίδιο e-mail). Είχα απευθυνθεί σε κατάστημα της ΟΤΕnet στο Πολυτεχνείο αλλά εξαιτίας των προηγουμένων μου είπαν ...πήγαινε πρώτα στον ΟΤΕ. Όσο για την διαδικασία της αίτησης έγινε αρχικά από το site http://www.conn-x.gr και μετά τηλεφωνικά μέσω ΟΤΕ στο 134 η επιβεβαίωση.

ΌΣο για την ΟΤΕnet, εκεί που φτάσαμε θα την δοκιμάσω...

John Fox
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα,

 

Πρίν κανένα μήνα λοιπόν αποφάσισα να πάρω και εγώ ADSL και πήρα ένα Conn-X από τον Γερμανό. Το δράμα ξεκίνησε από την επόμενη μέρα και πιο συγκεκριμμένα μέχρι και σήμερα λόγω μη ύπαρξης πορτών ούτε για PSTN ούτε για ADSL... απάντηση φυσικά από πουθενά... Είμαι στην περιοχή των Ν. Επιβατών, Περαία Θεσσαλονίκης, και ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από το 134 και το oteshop.gr για έλεγχο διαθεσιμότητας ξέρετε κάτι παραπάνω ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο επικοινωνίας μπας και μάθω πότε θα δώ φως στο τούνελ?

 

Ευχαριστώ,

 

Γιάννης

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα,

 

Πρίν κανένα μήνα λοιπόν αποφάσισα να πάρω και εγώ ADSL και πήρα ένα Conn-X από τον Γερμανό. Το δράμα ξεκίνησε από την επόμενη μέρα και πιο συγκεκριμμένα μέχρι και σήμερα λόγω μη ύπαρξης πορτών ούτε για PSTN ούτε για ADSL... απάντηση φυσικά από πουθενά... Είμαι στην περιοχή των Ν. Επιβατών, Περαία Θεσσαλονίκης, και ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από το 134 και το oteshop.gr για έλεγχο διαθεσιμότητας ξέρετε κάτι παραπάνω ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο επικοινωνίας μπας και μάθω πότε θα δώ φως στο τούνελ?

 

Ευχαριστώ,

 

Γιάννης

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από αυτά που λες.. Πρέπει να περιμένεις μέχρι ο οτε να σου δώσει Port...Παίρνε βέβαια τηλ στο 134 να ρωτάς και κάνε και κανένα παράπονο μπας και γίνει τίποτα πιο άμεσα! :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...