Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από αυτά που λες.. Πρέπει να περιμένεις μέχρι ο οτε να σου δώσει Port...Παίρνε βέβαια τηλ στο 134 να ρωτάς και κάνε και κανένα παράπονο μπας και γίνει τίποτα πιο άμεσα! :shifty:

Port;

Router είναι ο ΟΤΕ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Port;

Router είναι ο ΟΤΕ;

 

Το dslam του οτε σε κάθε περιοχή έχει κάποιο αριθμό ports. X για pstn και Ψ για isdn. O Κάθε ένας που αποκτάει adsl γραμμή δεσμέυεται μία πόρτα (θύρα) είτε isdn ή αντίστοιχα pstn. Αν δεν υπάρχει κάποια διαθέσιμη τότε πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνει κάποια σχετική αναβάθμηση στο dslam.

Ποιος είπε ότι είναι router:blink:

To router είναι αυτό που έχεις σπίτι σου για να συνδέεσαι στο int.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το dslam του οτε σε κάθε περιοχή έχει κάποιο αριθμό ports. X για pstn και Ψ για isdn. O Κάθε ένας που αποκτάει adsl γραμμή δεσμέυεται μία πόρτα (θύρα) είτε isdn ή αντίστοιχα pstn. Αν δεν υπάρχει κάποια διαθέσιμη τότε πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνει κάποια σχετική αναβάθμηση στο dslam.
Τη δεύτερη φορά το λες σωστά. Πόρτα (ή θύρα) είναι ο δόκιμος όρος.

Το port δεν έχει καμία σχέση. Χρησιμοποιείται από τις εφαρμογές σε περιβάλλον δικτύου για να δείχνει στα πρωτόκολλα μεταφοράς σε ποιά διεργασία πρέπει να παραδίδονται τα δεδομένα.

Ποιος είπε ότι είναι router:blink:

To router είναι αυτό που έχεις σπίτι σου για να συνδέεσαι στο int.

Αστείο ήταν ο router. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τη δεύτερη φορά το λες σωστά. Πόρτα (ή θύρα) είναι ο δόκιμος όρος.

Το port δεν έχει καμία σχέση. Χρησιμοποιείται από τις εφαρμογές σε περιβάλλον δικτύου για να δείχνει στα πρωτόκολλα μεταφοράς σε ποιά διεργασία πρέπει να παραδίδονται τα δεδομένα.

Αστείο ήταν ο router. ;)

 

Τώρα αυτή τη δουλειά θα κάνουμε?? Θα παίζουμε με τις λέξεις?:p Και ο οτε αυτό λέει, δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports! anyway, εγώ δε θα συνεχίσω την πλακίτσα γιατί άμα θέλω μπορώ να βρω κι εγώ κάτι σε αυτά που λες;)

 

Καλή σου μέρα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα που να πεις τον πονο σου και ποιος να σε ακουσει. Ειχα μια συνδεση 512/128 και ολα πηγαιναν καλα (ή σχετικα καλα). Μια μερα ομως ο κακος ο λυκος αποφασιζει να αναβαθμισει τις γραμμες (παλουκι απο Ε.Ε λεγεται αυτη η αποφαση) και με ειδοποιουν οτι βρισκομαι σε περιοχη οπου πυλωτικα εγινε η αναβαθμιση ( 15/07/06). Τρεχω και εγω σαν τρελλος σπιτι βλεπω τον router 1024/256.Κανω και ενα κατεβασμα και βλεπω 110κβς σταθερο.

Ομως μετα 2 εβδομαδες επεσε το download στα 40κβς. Ενταξει λεω, πυλωτικο ειναι θα περιμενω το τελειωμα. Ελα που ομως εμενα ακομα γραφει το router 1024 και εγω κατεβάζω με 40κβς στα τρελλα. Εχω παρει τους πάντες και δεν μου απανταει κανενας. Δεν ξερω, ετσι μου ερχεται να παω να τους το κανω καλοκαιρινο το τσαντιρι

 

Ετσι ακριβως και με εμενα, αλλα και το latency ειναι υψηλο, σελιδες που ανοιγαν σχεδον αμεσως τωρα παιρνουν 7 με 10" εκανα μερικα trace routes και ειδα οτι περναμε μεσα απο ενα Γαλικο δικτυο? και υπαρχει μεγαλο προβλημα σε ενα απο τα ρουτερς τους καθως και σε ενα του οτενετ. Το κολλημα ειναι απαραδεκτο και συνεχιζεται μερες τωρα.

 

Κοιτα τα hop 5 και 11 σε αυτο το trace route απο dnsstuff.com σε εμενα, τωρα μολις μου βγηκε +76 το ενα και +70 το αλλο. Και υπαρχει και ενα loop μεταξυ athe7609a-vlan60.otenet.net. και gig4-0-0-cr02-customers.ath.oteglobe.net οπου το ενα πασαρει στο αλλο δυο φορες.

http://www.dnsstuff.com/tools/tracert.ch?ip=87.202.122.13

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με forthnet σε πακετο 1024. Εγινε η αναβαθμιση στα 2048 εδω και κανα δυο βδομαδες.

Οσο ημουνα στα 1024 το dnload ηταν 90-100. Καλο μπορω να πω και σταθερο.

Μετα την αναβαθμιση, δεν ανεβηκα ποτέ πανω απο 35, και δε, συνηθης ταχυτητα ειναι απο 9-12...:mad:

 

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να βλεπω 200, αλλα τουλαχιστον 90-100 οσο ημουνα :mad:

 

αν δεν κανουν κατι, μαλλον για διακοπη θα παω... με isdn αντι για 9 ειχα 7... και τι εγινε... απαραδεκτοι! :X

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Από Πύργο Ηλείας, η αναβάθμιση σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του ΟΤΕ έχει ολοκληρωθεί από 3 Οκτ οπότε και η γραμμή μου από 512 έγινε 1024. Δυστυχώς όμως μόνο στα "χαρτιά". Όταν το download καμιά φορά ανεβαίνει λίγο πάνω από 30kb/sec δακρύζω από συγκίνηση. Βέβαια δεν λέω από το 1242 μου είπαν να το δηλώσω ως βλάβη. Αλλά οι τεχνικοί από την πλευρά τους μου είπαν να περιμένω μέχρι 1η Δεκέμβρη γιατί τότε θα έχουν όλα μαγικά διορθωθεί. Είναι "λέει" γενικό το κακό...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Αλλά οι τεχνικοί από την πλευρά τους μου είπαν να περιμένω μέχρι 1η Δεκέμβρη γιατί τότε θα έχουν όλα μαγικά διορθωθεί. Είναι "λέει" γενικό το κακό...

 

Αυτοι ξερουν απο πρωτο χερι! Ο ΟΤΕ δεν εχει παραχωρησει τις απαραιτητες χωρητικοτητες. Ας περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με τις προβληματικες περιοχες...

 

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα. Συνδεομαι απο το DSLAM Λαμιας και οι ταχυτητες ειναι αριστες(90-110)KB/s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σουρνεται αγριο ο ΟΤΕ αυτες τις μερες ή μου φαινεται? Τρεχουν για τις αναβαθμισεις που θα ολοκληρωθουν σε λιγες μερες αραγε ??? (1/12)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά καλημέρα,

αν και δεν εχω πολλά post παρακολουθώ πολυ συχνά το φορουμ και σας ομολογώ πως εχω βοηθηθέι απειρες φορές σε πολλά ζητήματα.

Συγχωρέστε με για το Oftopic αλλα λογω του (πραγματικά) περιορισμένου μου χρόνου δέν ξερω αν υπαρχει αναλογο τοπικ.

Θα ηθελα να μου πειτε εν συντομία την γνώμη σας .....

επειτα απο ερευνα αγορας ειμαι μεταξύ του connex και της otenet.

Εχουν ουσιοδεις διαφορες για να επιλέξω το ένα η το άλλο??

εγω τίνω προς το πακετο της otenet λογω της δελεαστικής τιμής των 129 ευρω για την wii. Το αντίστοιχο του οτε βγαίνει αρκετά ακριβότερο.

Σας ευχαριστώ και μετακινήστε το τοπικ αν θεωρείτε απαραίτητο!!

φιλικά,

αρης

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ otenet ondslkit και connx. Ίδιο δίκτυο, ίδια συνδρομή,ίδιος εξοπλισμός, ίδια εταιρεία. Απλά δες ποιά προσφορά σε συμφέρει πιο πολύ. Δες μήπως σε συμφέρει για παράδειγμα συνδυασμός connx και connx talk για απεριόριστες κλήσεις το Σ/Κ και τις καθημερινές από τις 20.00 έως τις 8.00 με 7 ευρώ και κάτι το μήνα παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ otenet ondslkit και connx. Ίδιο δίκτυο, ίδια συνδρομή,ίδιος εξοπλισμός, ίδια εταιρεία. Απλά δες ποιά προσφορά σε συμφέρει πιο πολύ.

 

Πως ομως γινεται να υπαρχει ανταγωνισμος στις πωλησεις μεσα στην ιδια εταιρια? Δεν ειναι ακριβως ιδια. Το Conn-X ειναι ΟΤΕ και το Ondslkit ειναι OTENET(θυγατρικη ΟΤΕ). ???

Link to comment
Share on other sites

Πως ομως γινεται να υπαρχει ανταγωνισμος στις πωλησεις μεσα στην ιδια εταιρια? Δεν ειναι ακριβως ιδια. Το Conn-X ειναι ΟΤΕ και το Ondslkit ειναι OTENET(θυγατρικη ΟΤΕ). ???

 

Το ένα είναι καθαρά προπληρωμένο όπως είναι τα adsl in a box, hi box, dsl cube κ.λ.π ενώ το άλλο είναι με μηνιαία συνδρομή που σου εμφανίζεται στο λογαριασμό του ΟΤΕ... Εξαρτάται λοιπόν τι σε εξυπηρετεί... Εξάλλου η συνδρομή που το Connx περιλαμβάνει είναι Otenet! Μάλιστα αν καλέσεις το 134 για να πάρεις connx σε ρωτάνε αν θέλεις να διατηρήσεις το username που πιθανόν να έχεις ήδη στην otenet από κάποια παλαιά dialup συνδρομή...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 12μηνη συνδση me to ondslkit η οποια ληγει στο τελος του μηνα. Μεχρι τωρα πλήρωνα 10.25 ευρω αλλα από δω και περα θα πληρωνω 20.50. Θελω να ρωτησω αν μπορω χωρις να χασω τη γραμμη μου να μεταφερθω στο connex του οτε. Αν γινεται μηπως μπορει να μου πει καποιος τις διαδικασιες;
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη με αυτο που γραφεις θελεις να πεις οτι ποτε δε θα υπαρχει βελτιωση? Η Τοπολογια ενος δικτυου ειναι μια και οσες αναβαθμισεις και αν γινουν, αν δεν αλλαξει τοτε δε θα πετυχει ο ΟΤΕ το επιθυμητο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για όσους πήραν το conn-x μέσω 134. Μετά από΄πόσες μέρες σας πήραν από τον ΟΤΕ για νας σας ενημερώσουν για την ενεργοπόίηση της υπηρεσίας και να κανονίσετε τα του courrier? Εμένα μου είχαν πει 12 εργάσιμες και εχουν περάσει 15 εργάσιμες! :( :mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για όσους πήραν το conn-x μέσω 134. Μετά από΄πόσες μέρες σας πήραν από τον ΟΤΕ για νας σας ενημερώσουν για την ενεργοπόίηση της υπηρεσίας και να κανονίσετε τα του courrier? Εμένα μου είχαν πει 12 εργάσιμες και εχουν περάσει 15 εργάσιμες! :( :mad:

 

Λογω εορτων προφανως καθυστερει! Η περιοδος αυτη ειναι πολυ δυσκολη για ολες τις εταιριες! :O

Link to comment
Share on other sites

Λογω εορτων προφανως καθυστερει! Η περιοδος αυτη ειναι πολυ δυσκολη για ολες τις εταιριες! :O

 

Tι να πω, ίσως να φταίει αυτό. Πάντως αν δεν έχει γίνει μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα πάρω στο 134... Α, και χρόνια πολλά DJ_TEO!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και ευχές για το 2007. Δυστυχώς αυτές δεν αφορούν τον ΟΤΕ και τη μακροβιότητα του, αφού ο λόγος που αφιερώνω λίγο από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου είναι για να ενημερώσω και να προστατέψω όσους θα ήθελαν να γλιτώσουν από την αναποτελεσματικότητα του κρατικοδίαιτου φορέα.

-στις 22/11/06 έκανα αίτηση για φοιτητικό ADSL μέσω της δράσης ΔΙΟΔΟΣ.

-στις 6/12/06 και με πλήρη φάκελο, έκανα αίτηση ADSL πρόσβασης στο OTE Shop της Καρόλου Ντήλ, στη Θεσσαλονίκη.

-Ενημερώθηκα ότι η σύνδεση θα ενεργοποιείτο σε 10 εργάσιμες, και ότι έπρεπε να ενεργοποιήσω την υπηρεσία στη σελίδα http://www.myotenet.gr, όπως η υπάλληλος έγραψε στο χαρτί.

-Την ίδια μέρα διαπίστωσα ότι η παραπάνω σελίδα δεν υπάρχει αλλά η my.otenet.gr. Αλλά ούτε εκεί μπόρεσα να κάνω ενεργοποίηση, παρά τη σωστή τήρηση των οδηγιών, έφτανα σε μήνυμα λάθους(Apache Tomcat...error...).

-Κατόπιν επικοινωνίας με το help desk Otenet μου συστήθηκε να επαναλάβω αργότερα όπως και έκανα. Μετά από 2 μέρες άκαρπων προσπαθειών, μια υπάλληλος του help desk μου πρότεινε ενεργοποίση μέσω fax, την οποία αμέσω έκανα.

-Παρά την ενεργοποίηση, 2 μέρες μετά δεν είχε ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Καλώ το help desk στις 10/12 Κυριακή, ενημερώνομαι ότι δεν βρίσκουν το fax(για το οποίο έχω απόδειξη αποστολής!) και μου συστήνουν να στείλω ξανά ένα, την επομένη(Δευτέρα) και να καλέσω επίσης ξανά το help desk.

-Αντιδρώ :mad: στέλνωντας email στο help desk, περιγράφοντας όσα είχαν συμβεί. Σε 1 ώρα λαμβάνω τηλεφώνημα από μια ευγενική υπάλλο και ω του θαύματος η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί.

-Στις 11/12 επικοινωνώ με το 134 μου αναφέρουν ότι το port δεσμεύθηκε, και ότι μέχρι τις 15/12 θα λειτουργεί η ADSL πρόσβαση.

-Έως και τη Δευτέρα 18/12 η πρόσβαση δε λειτουργεί. Μετά από 3-4 τηλεφωνήματα σε 134, otenet help desk, 1242 κ.α μου συστήνεται να καλέσω τις βλάβες(121).

-Καλώ και ενημερώνομαι ότι υπάρχει καλωδιακή βλάβη η οποία θα αποκαθίστατο την επομένη (19/12), μαζί και η πρόσβαση μου. Το σκηνικό(αύριο θα το φτιάξουν) επαναλαμβάνεται στις 19 και στις 20/12:!: .

-Οπότε στις 21/12 ζητώ εγγράφως με fax από το τμήμα βλαβών να ενημερωθώ για το χρόνο αποκατάστασης της βλάβης. Απάντηση δεν έχω λάβει έως και σήμερα:!: .

-Κάλεσα επανειλλημένως 3-4 φορές ακόμη το 121, όπου αφού τους κοινοποιούσα ότι γνώριζα για την καλωδιακή βλάβη, μου ανέφεραν ότι δεν γνωρίζουν τον ακριβή χρόνο αποκατάστασης...

-Χθες, 28/12/06 η τηλεφωνική μου σύνδεση δε λειτουργούσε καθόλου:wacko: . Όμως συνάντησα τεχνικούς του ΟΤΕ, να δουλεύουν στην πλατεία Αντιγονιδών και στην είσοδο της πολυκατοικίας που μένω. Κατόπιν ερωτήσεων με ενημέρωσαν ότι όλα θα αποκαθίσταντο έως και το μεσημέρι(28/12).

-Δυστυχώς σήμερα η τηλεφωνική γραμμή παραμένει νεκρή!:cry: Επικοινώνησα με το 121 και μου ανέφεραν ότι η καλωδιακή βλάβη έχει αποκατασταθεί, ξαναδήλωσε δε τον αριθμό μου ως βλάβη.:(

 

Και φτάνω στα καλύτερα: αύριο 30/12 παντρεύομαι:happy: και μιλάμε για το σπίτι που θα μείνω με τη γυναίκα μου! Ο ΟΤΕ κατάφερε όχι μόνο να είμαι χωρίς ADSL για 15 μέρες με ενεργή την υπηρεσία:lol: (έως τώρα γιατί φοβάμαι ότι έπεται συνέχεια...) αλλά κατά πάσα πιθανότητα την πρώτη μέρα της νέας ζωής μου, δεν θα έχω καν συμβατική τηλεφωνική γραμμή:p ...

 

Καλή χρονιά σε όλους σας, και μακρύα από τον ΟΤΕ αν θέλετε τη συμβουλή μου...

"Ranger M.D." the new nickname for varadero's friend!
Link to comment
Share on other sites

kalispera kai xronia polla. eimai neos sthn parea tou my phone.

tis 2 teleytaies imeres exo problima me to katebasma . exo parei edo kai 20 meres to paketo '' 768 conn-x '' kai omos piano sto katebasma mono 1,kati to poli min sou po kaI 900B. ti mporei na ftaie?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά στην παρέα,

 

Να πω και εγω την συνέχεια της δικής μου οδύσσειας... μετά από 3 μήνες λοιπόν μήνες αναμονής λόγω μη ύπαρξης ελευθέρων θυρών χθες επικοινωνούν μαζί μου και μου δίνουν κωδικούς!! Επιστρέφοντας σαν τρελός το απόγευμα από την δουλειά, με λίγο κόπο, όντως συνδέομαι και το γρήγορο internet ήταν πραγματικότητα... άλλη αίσθηση, κατέβασα και 3gb σε 12 ώρες και αγαλλίασα. Και μετά ερχόμαστε στο σήμερα... μόλις τελείωνω την δουλειά λέω 4 μέρες downloading αλλά που? Με το που γυρνάω σπίτι βλέπω το λαμπάκι του router για την γραμμή να αναβοσβήνει και ούτε σύνδεση ούτε τίποτα!!! Μετά από μια ώρα τηλεφωνημάτων σε 121, 1242 και άλλα, καταλήγουμε στο ότι υπάρχει "πρόβλημα συγχρονισμού γραμμής" και θα πάρει 1-2 μέρες να φτιαχτεί... και επειδή η Κυριακή είναι αργία... καλή χρονιά! Μου έγιναν τα νεύρα τσατάλια... είναι δυνατόν την μία μέρα να δουλεύει και την άλλη όχι?! Τέλος πάντων, αν υπήρχε εναλλακτική λύση θα την ακολουθούσα αλλά οι αλήτες με το μονοπώλιο το έχουν κάνει τσιφλίκι τους...

 

Κάλες γιορτές σε όλους (εκτός απο τους ΟΤΕτζήδες)

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Κάλες γιορτές σε όλους (εκτός απο τους ΟΤΕτζήδες)

 

Ή καλυτερα στους ΟΤΕτζηδες που ανηκουν στο τμημα των DSL!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...