Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μετατροπη εγινε χθες και το μοντεμ σηκωνει τη γραμμη μια χαρα ,αν υπηρχε προβλημα με μια αναβαθμιση του firmware θα ηταν οκ.Τωρα διαφορα υπαρχει διοτι παλι συγχρονιζεται παλι ψηλοτερα στα 600.Πριν κατεβαζα με 35-42 ενω τωρα με 50-60.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα DSL modem έχουν σαν standard 8Mbps downstream, 832kps upstream -Οι τυχόν αναβαθμίσεις fimware αφορούν συνήθως βελτιώσεις σε συνδέσεις Εthernet σε περισσότερες από 2 H/Y,και πάντα σε συνδιασμό με το DSlam

 

-Aρα στην περίπτωσή σου το Siemens DSlam είναι αστέρι και έχει φαίνεται περιθώρια....

-Για το πάγιο έμαθες τίποτε ?

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο απο οτι μου ειπαν ειναι 19,90 €.Αν και εχω διαβασει πολλα παραπονα σε λογαριασμους οτι ειχαν χρεωσει με το παλιο παγιο και οτι θα το πιστωσουν στους επομενους.Ειδωμεν
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το configuration panel που αναφερθηκε πιο πανω που το βρισκουμε?εγω εχω το alcatel 510i speedtouch router.ευχαριστω

Πληκτρολογεις στον ΙΕ 10.0.0.138 και θα μπεις στις ρυθμισεις του μοντεμ

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

και εμενα λεει 448 down kai 160 up με 384 συνδεση.τωρα γιατι ειναι πιο πανω απο 384 δεν ξερω :)

 

Ανήκεις σε siemens dslam πιθανόν :confused:

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εβαλα adsl και δεν δουλευει!2 μερες ηταν μια χαρα αλλα εδω και μια ωρα δεν ανοιγει καμμια σελιδα και στο εικονιδιο με τις 2 οθονιτσες κατω δεξια στο desktop λεει αντι για "Local Area Conection...Speed:100Mbps...Status:Connected" λεει "Status:Limited or no connectivity" εχω το μοντεμ της alcatel sppedtouch 510i για isdn. τα τρια λαμπακια αναβουν πρασινα και το παπακι δηλαδη.μολις πρωτοκαταβα οτι υπαρχει προβλημα το παπακι δεναναβε καθολου.εκλεισα το μοντεμ το εβγαλα απο την πριζα και τωρα αναβει αλλα δεν εχω συνδεση.πηρα 1242 και μου ειπαν οτι πρεπει να υπαρχει προβλημα στη γραμμη(οταν το παπακι δεν αναβε).τωρα ομως που αναβει?ισχυει αυτο?η οτενετ λεει οτι απο την δικη της πλευρα ολα ειναι οκ.τι να κανω?EDIT τωρα που δοκιμαζω ουτε με την PSTN οτενετ μπαινω!μου βγαζει error 691 αλλα πως γινεται να εχω λαθος password h username αφου δυο μερες εμπαινα με adsl Μια χαρα? pstn δεν ειχα δοκιμασει
Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα ξαναφτιαξε μονο του.στην αρχη νομιζε η οτενετ οτι ειχε μπλοκαρει το password και μου το αλλαξανε αλλα επειδη η αλλαγη θα γινοταν σε μιση ωρα εγω δοκιμασα pstn kai adsl και μπηκα τελικα με το παλιο αρα δεν εφταιγε το password.τι εφταιξε ομως?μηπως εκεινη η περιβοητη αλλαγη IP που κανει καθε ISP ΚΑΘΕ 2-3 μερες οπως καποιος ειχε πει στο φορουμ?πως μπορουμε να το αποφυγουμε?τελικα μολις με πηρε ο οτε ειχε βλαβη στην περιοχη μου!ολα καλα λοιπον!
Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλ απο τον οτέ πριν κανα δεκάλεπτο να με ενημερώσουν για γραμμή adsl, μου είπαν 16ευρώ για 384kb +5ευρώ για οτενετ σύνολο 21 ευρώ και 1000mb δωρεάν,επίσης 35 ευρώ εφάπαξ η ενεργοποίηση και μοντεμ δωρεάν.τι λέτε αξίζει?βέβαια περιμένω μήπως ξεκινήσει και το φθηνό φοιτητικό ιντερνετ.θα δείξει :)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλ απο τον οτέ πριν κανα δεκάλεπτο να με ενημερώσουν για γραμμή adsl, μου είπαν 16ευρώ για 384kb +5ευρώ για οτενετ σύνολο 21 ευρώ και 1000mb δωρεάν,επίσης 35 ευρώ εφάπαξ η ενεργοποίηση και μοντεμ δωρεάν.τι λέτε αξίζει?βέβαια περιμένω μήπως ξεκινήσει και το φθηνό φοιτητικό ιντερνετ.θα δείξει :)

τι?θα βαλεις με ογκοχρεωση?δεν νομιζω οτι θα αντεξεις τον πειρασμο να σταματας στο οριο!

Link to comment
Share on other sites

τι?θα βαλεις με ογκοχρεωση?δεν νομιζω οτι θα αντεξεις τον πειρασμο να σταματας στο οριο!

 

 

δεν του απάντησα οτι θα βάλω αλλα οτι θα το σκεφτώ.εγκληματίζομαι λοιπόν τώρα και το ψάχνω... ;)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

δεν του απάντησα οτι θα βάλω αλλα οτι θα το σκεφτώ.εγκληματίζομαι λοιπόν τώρα και το ψάχνω... ;)
μην βαλεις με ογκοχρεωση βρε!γιατι θα ....χρεωθεις πολυ περισσοτερα απο μια always on συνδεση!ξερεις τι καυ...α ειναι νε φευγεις απο το σπιτι σου και να κατεβαζει ο υπολογιστης και γρηγορα?να μην εχεις αγχος για την ωρα που περναει?εγω το εχω τρεις μερες και αργω να παω γιαυπνο το βραδυ για να το ...χορτασω! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Εαν ενα ψηφιακό κέντρο δεν εχει DSLAM, η εγκατάσταση απο τον ΟΤΕ ειναι δαπανηρή?, δηλαδη χρείαζετε να γίνει καποια υποδομη σε καλώδια? , η απλώς βάζει ενα μηχανημα και ολα οκ?..
Link to comment
Share on other sites

Καλά,τελικά εκεί στον ΟΤΕ δεν παίζονται οι άνθρωποι!Ενώ μου είπαν από την περασμένη Πέμπτη ότι με εχουν αναβαθμίσει στα 512,στην πραγματικότητα δεν έχει γίνει αναβάθμιση!Το καλύτερο απ' όλα πάντως είναι ότι από το 121 μου είπαν ότι και η Αθήνα (είμαι Πελοπόννησο) με βλέπει στα 512!'Ομως,η ένδειξη του modem (Speedtouch 530) είναι 384/128 και οι μετρήσεις μου (με Vivodi Α.ΡΥ.Σ) είναι κλασσικές τιμές 384άρας.Τι μπορώ να κάνω τώρα;Υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορεί να γίνει η αναβάθμιση;Please,όποιος ξέρει κάτι,ας με ενημερώσει.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι αλλά το κάνουν αυτό γιατί ακόμη και τώρα είναι μονοπώλιο... ΑΙΣΧΟΣ.

Απαράδεκτες χρεώσεις και ανύπαρκτες υπηρεσίες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα δεν ειναι και πολυ αξιοπιστος ο ελεγχος μέσα απο το site του Oteshop αν στο τηλεφωνικο σου αριθμο υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασεις adsl. Τοσο καιρο εμενα μου έβγαζε οτι δεν έχω την δυνατότητα να βάλω dsl και μια φορα που πήρα τηλέφωνο στο 134 μου είπαν οτι υπάρχει και έκανα την αίτηση, ακομα δεν ενεργοποιήθηκε φυσικα αλλα περιμένω...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Εαν ενα ψηφιακό κέντρο δεν εχει DSLAM, η εγκατάσταση απο τον ΟΤΕ ειναι δαπανηρή?, δηλαδη χρείαζετε να γίνει καποια υποδομη σε καλώδια? , η απλώς βάζει ενα μηχανημα και ολα οκ?..

 

Η εγκατάσταση είναι πολύ δαπανηρή...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Eatmydust, μενω κι εγω Ρετζικι (συγκεκριμένα πίσω από τα εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, κοντά στο Αλφα-Ωμέγα Φροντ.). Μες το Σ/Κ ήρθε η ADSL στο σπίτι μου. Να σου πω πως, δεν έχει ενημερωθεί ακόμα η βάση δεδομένων του INTERNET για την διαθεσιμότητα. Οπότε δεν έχεις παρα να κάνει ενα τηλ στον ΟΤΕ και να κάνεις την αίτηση για ADSL. Μεσα σε 7 εργάσιμες ημέρες θα σου στείλουν το modem. Το δίνουν δωρεάν μαζί με ένα filter (μόνο ενα....γκρρρ). Το μοντεμ είναι αυτό που χρησιμοποιηθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

 

btw:Μήπως σε ξέρω απο κοντα (Eatmydust);

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Eatmydust, μενω κι εγω Ρετζικι (συγκεκριμένα πίσω από τα εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, κοντά στο Αλφα-Ωμέγα Φροντ.). Μες το Σ/Κ ήρθε η ADSL στο σπίτι μου. Να σου πω πως, δεν έχει ενημερωθεί ακόμα η βάση δεδομένων του INTERNET για την διαθεσιμότητα. Οπότε δεν έχεις παρα να κάνει ενα τηλ στον ΟΤΕ και να κάνεις την αίτηση για ADSL. Μεσα σε 7 εργάσιμες ημέρες θα σου στείλουν το modem. Το δίνουν δωρεάν μαζί με ένα filter (μόνο ενα....γκρρρ). Το μοντεμ είναι αυτό που χρησιμοποιηθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

 

btw:Μήπως σε ξέρω απο κοντα (Eatmydust);

 

 

???????????????????????????????????????

Μιλάς σοβαρά??? Από πότε έχουμε dsl στο Ρετζίκι??? Θα πάρω αύριο κιόλας τηλ να μάθω, αφού στο site "λυπούνται που δεν καλυπτόμαστε ακόμα" :p

 

Αυτό το νέο ήταν ο καλύτερος τρόπος να τελειώσει το σ/κ. :) :up:

Βαρέθηκα να πληρώνω 60-70 ευρώ το μήνα σε ΕΠΑΚ για 64Κ. :down:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια φίλε μου έχει έρθει. Αντε να παιξουμε κανα World OF Warcraft online ή καμια Dotiτσα :p

 

Ηρθε μεσα στο προηγουμενο Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

re paidia thelo na valo adsl sti douleia mou (b' biomixaniki perioxi volou) kai otan kano sto ote aitisi, mou lene entaksei se 5 meres tha rthoume na valoume , me pairnoun thl kai mou lene oti 4xlm makria apo to kentro.

 

AN EINAI DINATON

 

Se Viomixaniki Perioxi kai na min mporeis na valeis adsl????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρτους ξανα τηλέφωνο και αν σου πούνε οτι είσαι μακρυα απο το κέντρο ,πεστους να στο ενεργοποιήσουνε για να το δοκιμάσεις εαν όντος δουλεύει και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλα σε περιπτώση που δεν δουλεύει μαλλον τα έξοδα ενεργοποίησης θα τα χρεωθείςκανονικότατα.

Πάντως και στα 5κμ δουλευει η ADSL

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...