Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, φυσικα και ΔΕΝ ισχυει!!!! κανονικα εχει 4G! καλα ποιος λεει τέτοιες μπαρούφες? :confused::mad:

Απλα πρεπει να ενεργοποιηθεί με ένα μυνημα σε ένα νουμερο που δεν θυμαμαι τωρα, και να είναι η sim τελευταιας γενιας, αν είναι απαρχαιωμενη μπορει να μην παιζει με 4G.

 

Και εγω που εχω whats up μια χαρα εχω 4G και εχω και Xiaomi mi max 2 χωρις την 800αρα μπαντα...

 

Thnks

 

Σε ένα site είχε συγκριτικό πακέτων ίντερνετ και στα whats up είχε υποστήριξη 4g: όχι

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έλαβα ένα sms από κοσμοτέ που γράφει ότι η διαχείριση των 2 αγαπημένων προορισμών (κοσμοκαρτα) με χρέωση 0,02Ε/λεπτό θα γίνεται από την εφαρμογή.

Έψαχνα να βρω που είναι στην εφαρμογή, δεν έβγαλα άκρη. Μήπως γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έλαβα ένα sms από κοσμοτέ που γράφει ότι η διαχείριση των 2 αγαπημένων προορισμών (κοσμοκαρτα) με χρέωση 0,02Ε/λεπτό θα γίνεται από την εφαρμογή.

Έψαχνα να βρω που είναι στην εφαρμογή, δεν έβγαλα άκρη. Μήπως γνωρίζει κανείς;

 

Μέσα στο Shop, όπου παραχώνουν πλέον όλες τις νέες λειτουργίες της εφαρμογής :)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο Shop, όπου παραχώνουν πλέον όλες τις νέες λειτουργίες της εφαρμογής :)

 

Δεν το βρήκα εκεί. Είσαι σίγουρος; Που ακριβώς στο shop;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει και συσκευή που έχει 4G

 

καλησπέρα, ενταξει αυτο δεν το ανεφερα νομιζω οτι ειναι αυτονοητο!

προφανως για να ζηταει 4G θα εχει τετοια συσκευη, εξαλου για να μην εχει πρεπει να ειναι αρκετα παλια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Πάρε μοίρασε ΜΒ ισχύουν σίγουρα. Για τα πάρε δώσε δεν είμαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Από http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=481295

Η συνδρομητική βάση της κινητής στην Ελλάδα μειώθηκε 7,3% (7.532.621 συνδρομητές) ενώ τα έσοδα από υπηρεσίες κινητής στο 9μηνο ενισχύθηκαν 2,1% στα 718,9 εκατ. ευρώ.

Με άλλα λόγια κόπηκαν περίπου 550.000 συνδρομητές κινητής cosmote σε 9 μήνες (!!!) με την τιμολογιακή πολιτική και τις αναπροσαρμογές που εφάρμοσε συντονισμένα η τριάδα.

Πολλοί στο forum πιστεύουν ότι αυτό είναι αρκετό για να κλονίσει τις εταιρείες.

Αυτό όμως που ενδιαφέρει τις εταιρείες είναι τα έσοδα, που στην κινητή του ote ανέβηκαν κατά 15 εκατομμύρια € και κυρίως τα κέρδη μετά φόρων τα οποία στο σύνολο του ΟΤΕ αυξήθηκαν κατά 40 εκατομμύρια €.

Συμπέρασμα: Μια χαρά προχωράνε τα σχέδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Από http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=481295

Η συνδρομητική βάση της κινητής στην Ελλάδα μειώθηκε 7,3% (7.532.621 συνδρομητές) ενώ τα έσοδα από υπηρεσίες κινητής στο 9μηνο ενισχύθηκαν 2,1% στα 718,9 εκατ. ευρώ.

Με άλλα λόγια κόπηκαν περίπου 550.000 συνδρομητές κινητής cosmote σε 9 μήνες (!!!) με την τιμολογιακή πολιτική και τις αναπροσαρμογές που εφάρμοσε συντονισμένα η τριάδα.

Πολλοί στο forum πιστεύουν ότι αυτό είναι αρκετό για να κλονίσει τις εταιρείες.

Αυτό όμως που ενδιαφέρει τις εταιρείες είναι τα έσοδα, που στην κινητή του ote ανέβηκαν κατά 15 εκατομμύρια € και κυρίως τα κέρδη μετά φόρων τα οποία στο σύνολο του ΟΤΕ αυξήθηκαν κατά 40 εκατομμύρια €.

Συμπέρασμα: Μια χαρά προχωράνε τα σχέδιά τους.

 

Αφού υπάρχουν ακόμα οι "έχω συμβόλαιο γιατί δε μπορώ να ασχολούμαι με ανανεώσεις", αυτοί που έχουν "σκουλαρίκι" το κινητό, ακόμα και όταν οδηγούν και αυτοί που κάνουν μεγάλους λογαριασμούς απλά για να "δείχνονται" μην περιμένετε καμία αλλαγή προς το καλύτερο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Από http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=481295

Η συνδρομητική βάση της κινητής στην Ελλάδα μειώθηκε 7,3% (7.532.621 συνδρομητές) ενώ τα έσοδα από υπηρεσίες κινητής στο 9μηνο ενισχύθηκαν 2,1% στα 718,9 εκατ. ευρώ.

Με άλλα λόγια κόπηκαν περίπου 550.000 συνδρομητές κινητής cosmote σε 9 μήνες (!!!) με την τιμολογιακή πολιτική και τις αναπροσαρμογές που εφάρμοσε συντονισμένα η τριάδα.

Πολλοί στο forum πιστεύουν ότι αυτό είναι αρκετό για να κλονίσει τις εταιρείες.

Αυτό όμως που ενδιαφέρει τις εταιρείες είναι τα έσοδα, που στην κινητή του ote ανέβηκαν κατά 15 εκατομμύρια € και κυρίως τα κέρδη μετά φόρων τα οποία στο σύνολο του ΟΤΕ αυξήθηκαν κατά 40 εκατομμύρια €.

Συμπέρασμα: Μια χαρά προχωράνε τα σχέδιά τους.

 

Μα εννοείται ότι δεν ενδιαφέρει τις εταιρίες το πλήθος των συνδρομητών αλλά τα έσοδα που μπαίνουν στα ταμία και επειδή το μοντέλο πολλοί συνδρομητές-καρτοκινητα φάντασμα, ανανέωση από 5 ευρώ διάρκεια για 12 μήνες δεν τους προσέφεραν πολλά επέλεξαν αυτο το μοντελο που έχουν τώρα και όπως φαίνεται μια χαρά τα πάνε. Για να αλλάξει η κατάσταση και να δούμε καλύτερες παροχές θα πρέπει όσοι περισσότεροι γίνεται να γυρίσουν σε καρτοκινητο και να βάζουν max 10ευρω τον μήνα και ποτέ παραπάνω. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν γίνεται αλλά θα δείξει το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν τα τριπλα και τετραπλα σε συμβολαια τοσο θα βλεπουμε τετοιες καταστασεις. Δεν τους νοιαζει να εχουν πολλουν συνδρομητες αρκει να εχουν τα τεραστια κερδη που θελουν. Προσωπικα αν πανε να κανουν τιποτα 15ευρη την ανανεωση το εχω γυρισει σε voip με 5 ευρω το χρονο για 500+ λεπτα με μονολεπτες κλησεις και θα παιζω με παρε μοιρασε και απλα θα βαζω 10 ευρω για 2 μηνες και θα κανω μεταφορα σε αλλο νουμερο για να μην μπει φραγη. Οσοι πληρωνουν συμβολαια κακο του κεφαλιου τους αφου δεν κανουν κουμαντο στις τσεπες τους ας πετανε τα χρηματα τους λιγο με ενδιαφερει.
Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν τα τριπλα και τετραπλα σε συμβολαια τοσο θα βλεπουμε τετοιες καταστασεις. Δεν τους νοιαζει να εχουν πολλουν συνδρομητες αρκει να εχουν τα τεραστια κερδη που θελουν. Προσωπικα αν πανε να κανουν τιποτα 15ευρη την ανανεωση το εχω γυρισει σε voip με 5 ευρω το χρονο για 500+ λεπτα με μονολεπτες κλησεις και θα παιζω με παρε μοιρασε και απλα θα βαζω 10 ευρω για 2 μηνες και θα κανω μεταφορα σε αλλο νουμερο για να μην μπει φραγη. Οσοι πληρωνουν συμβολαια κακο του κεφαλιου τους αφου δεν κανουν κουμαντο στις τσεπες τους ας πετανε τα χρηματα τους λιγο με ενδιαφερει.

Εσύ. Έλα πες να κάνουν το ίδιο οι μεγάλη σε ηλικία ή οι τεχνολογικά ανεκπαιδευτοι. Εδώ καλά καλά δε πληρώνουν ακόμα και νέοι σε ηλικία online λογαριασμούς επειδή φοβούνται μη τους κλέψουν την κάρτα. Εσύ λες για voip internet και πάρε δώσε ;Αντε το παράδειγμα σου θα το κάνουν και άλλοι 5 10. Κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με ένα whatsup μου και ήθελα να το παραθέσω μήπως κάποιος φίλος το έχει αντιμετωπίσει και μπορεί να βοηθήσει ή να με συμβουλέψει.Συνοπτικά. Σε ένα καινούργιο νουμερο που αγόρασα πριν δυο εβδομάδες ενεργοποίησα το play now unlimited. Παρατήρησα όμως ότι στα video από YouTube συνεχίζει να τρώει από τα γενικής χρήσης. Επικοινωνώ μαζί τους και μου έσπασαν τα νεύρα. Τρεις φορές. Την πρώτη μου λένε φταίει η προέλευση των mb. Αν είναι από reloadit ή από πάρε μοίρασε ή δώρο από την prepaid θα τρώει αυτά. Με αναγκάζουν να βάλω πακέτο αγορασμένο. Τπτ. Ξαναπαιρνω. Η δεύτερη ισχυρίζεται ότι το πακέτο λειτουργεί μόνο από την εφαρμογή YouTube και πουθενά αλλού. Ούτε από browser ούτε από downloader τπτ. Της εξηγώ πριν μια εβδομάδα σε άλλο νούμερο που το είχα ενεργοποιημένο λειτουργούσε. Επιμένει. Μου λέει να δοκιμάσω από την εφαρμογή. Της λέω έχω κάψει ήδη καμμία 500αρια mb από δοκιμές προώθησε το στο τεχνικό. Εκεί ανακαλύπτει ότι παίρνω από άλλο νούμερο. Μου λέει πρέπει να πάρεις από αυτό που έχει βλάβη. Της λέω είσαι σοβαρή; θα πάρω και Τρίτη φορά; κάθε φορά που έπαιρνα εν τω μεταξύ περίμενα και κάνα τέταρτο στην αναμονή. Τελικά πήρα και Τρίτη φορά για το στειλει στο τεχνικο. Μου κάναν τα νεύρα τσανταλια. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος το πρόβλημα; Αν ναι τι έκανε; Λύθηκε; Ευχαριστώ

 

Σε συνέχεια της ανάρτησης μου για όποιον ενδιαφέρεται. Μετά από πάνω από 24 ώρες που ανέφερα την βλάβη φαίνεται ότι διορθώθηκε. Το θέμα είναι δεν έπρεπε να με πάρουν ένα τηλ να με ενημερώσουν; Έπρεπε να κάνω μόνος μου δοκιμή. Και καλά αυτό. Τα mb που έφαγα κατά την διάρκεια του προβλήματος; Τα 3 ευρώ που με έβαλε η πυροβολημενη να ενεργοποιήσω πακέτο για να λειτουργήσει και καλα το πακέτο σιγά μην τα επιστρέψουν. Έστω μια συγγνώμη. Κανονικά μπανανία

Link to comment
Share on other sites

Εσύ. Έλα πες να κάνουν το ίδιο οι μεγάλη σε ηλικία ή οι τεχνολογικά ανεκπαιδευτοι. Εδώ καλά καλά δε πληρώνουν ακόμα και νέοι σε ηλικία online λογαριασμούς επειδή φοβούνται μη τους κλέψουν την κάρτα. Εσύ λες για voip internet και πάρε δώσε ;Αντε το παράδειγμα σου θα το κάνουν και άλλοι 5 10. Κανένας άλλος.

 

Στην οικογενεια μου απο ηλικιες 20 μεχρι 85 του παππου τα εχω αναλαβει ολα εγω καρτες ανανεωσεις προγραμματα κτλ. Εννοειται αν καποιος στην ηλικια μου δεν ενδιαφερετε για τιποτα αλλο περα απο τον ιδιο τοτε τιποτα δεν προκειται να αλλαξει. Βοηθαμε οποιους θελουν τη βοηθεια μας και ειδικα τους δικους μας ανθρωπους που ειναι 60+ και ειναι λογικο να μην γνωριζουν σχετικα με την τεχνολογια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν τα τριπλα και τετραπλα σε συμβολαια τοσο θα βλεπουμε τετοιες καταστασεις. Δεν τους νοιαζει να εχουν πολλουν συνδρομητες αρκει να εχουν τα τεραστια κερδη που θελουν. Προσωπικα αν πανε να κανουν τιποτα 15ευρη την ανανεωση το εχω γυρισει σε voip με 5 ευρω το χρονο για 500+ λεπτα με μονολεπτες κλησεις και θα παιζω με παρε μοιρασε και απλα θα βαζω 10 ευρω για 2 μηνες και θα κανω μεταφορα σε αλλο νουμερο για να μην μπει φραγη. Οσοι πληρωνουν συμβολαια κακο του κεφαλιου τους αφου δεν κανουν κουμαντο στις τσεπες τους ας πετανε τα χρηματα τους λιγο με ενδιαφερει.

 

Θα παίζεις με πάρε μοίρασε, μια υπηρεσία που και αυτή είναι της Cosmote και αύριο αν θέλει την σταματάει. Όπως και την μεταφορά, δεν είναι στο χέρι σου, όσο λειτουργούν σαν καρτέλ και οι τρεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, μόνο να σταματήσουμε γενικά να χρησιμοποιούμε κινητό

Link to comment
Share on other sites

Στην οικογενεια μου απο ηλικιες 20 μεχρι 85 του παππου τα εχω αναλαβει ολα εγω καρτες ανανεωσεις προγραμματα κτλ. Εννοειται αν καποιος στην ηλικια μου δεν ενδιαφερετε για τιποτα αλλο περα απο τον ιδιο τοτε τιποτα δεν προκειται να αλλαξει. Βοηθαμε οποιους θελουν τη βοηθεια μας και ειδικα τους δικους μας ανθρωπους που ειναι 60+ και ειναι λογικο να μην γνωριζουν σχετικα με την τεχνολογια.
Κι εγώ τα ίδια φίλε μου. Παρακολουθώ με υπενθυμίσεις 5 νούμερα μεγαλύτερων ανθρώπων. Αλλιώς δε γίνεται διαφορετικά. Πριν τους είχαν γδαρει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια.Αλλά όπως είπωθηκε το παρε-μοιρασε είναι και πάλι υπηρεσία της cosmote και αν θέλουν ανα πάσα στιγμή το γυρνάνε όπως παλιά που τα mb ήταν για 3 ημέρες και γεια σας... οσο για τις μεγαλύτερες ηλικίες με τα voip κτλ εγώ προσωπικά βλέπω ότι με το ζόρι μάθανε αρκετοι να παίρνουν ένα απλό τηλέφωνο πατώντας τα νούμερα στην οθόνη..

Αντε να πεις να μάθουν και άλλη εφαρμογή voip και τρέχα γύρευε..

Δυστυχώς για τους μεγαλύτερους τουλάχιστον της τωρινής γενιάς ανθρώπων δεν υπάρχει κάτι άλλο εύκολο. Για εμάς που σε 30-40 χρονια θα είμαστε στην ηλικία τους θα ειναι αλλιως επειδή μεγαλώνουμε μέσα στην τεχνολογία

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να λέμε και κάποια καλά...

Στις 11.11 πλήρωσα online μέσω του site MyCosmote το λογαριασμό του σταθερού μου. Μόλις ολοκληρώθηκε η συναλλαγή μου ζήτησε να επιλέξω το κινητό What'sUp (που έχω δηλωμένο στο MyCosmote) για να μου στείλει δώρο 500ΜΒ για 5 ημέρες. Μέχρι σήμερα δεν είχα παραλάβει κάποιο δώρο.

Μίλησα το απόγευμα με το 13888, ανέφερα το πρόβλημα και μετά από λίγο μου έστειλαν 500ΜΒ για 15 ημέρες. :p:D

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζεις με πάρε μοίρασε, μια υπηρεσία που και αυτή είναι της Cosmote και αύριο αν θέλει την σταματάει. Όπως και την μεταφορά, δεν είναι στο χέρι σου, όσο λειτουργούν σαν καρτέλ και οι τρεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, μόνο να σταματήσουμε γενικά να χρησιμοποιούμε κινητό

 

Μεχρι να την σταματησουν θα το χρησιμοποιω δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Κινητο δεν γινεται να σταματησουμε να δουλευουμε αλλα ουτε θα τους κανω το χατηρι να πεταω τα χρηματα μου σε αυτους οπως αυτοι θελουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ τα ίδια φίλε μου. Παρακολουθώ με υπενθυμίσεις 5 νούμερα μεγαλύτερων ανθρώπων. Αλλιώς δε γίνεται διαφορετικά. Πριν τους είχαν γδαρει κανονικά.

 

Ετσι ακριβως ειναι μια πολυ καλη λυση ωστε να βοηθαμε τους μεγαλυτερους μας τουλαχιστον σε θεματα που δεν γνωριζουν. Μακαρι να εκαναν ολοι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα καρτέλ παντού είναι ισχυρά.

Καλά όλα αυτά, αλλά αν αύριο κοπούν π.χ. τα πάρε-μοίρασε, τα reload it και οι προσφορές τύπου 8 gb με 8,5€ όλοι μας θα πληρώσουμε το μάρμαρο ως καταναλωτές.

Θέλουμε-δεν θέλουμε...

Κι επειδή κάποιες ανάγκες είναι ανελαστικές, οι εταιρείες μια χαρά θα τα παίρνουν...

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν τα τριπλα και τετραπλα σε συμβολαια τοσο θα βλεπουμε τετοιες καταστασεις. Δεν τους νοιαζει να εχουν πολλουν συνδρομητες αρκει να εχουν τα τεραστια κερδη που θελουν. Προσωπικα αν πανε να κανουν τιποτα 15ευρη την ανανεωση το εχω γυρισει σε voip με 5 ευρω το χρονο για 500+ λεπτα με μονολεπτες κλησεις και θα παιζω με παρε μοιρασε και απλα θα βαζω 10 ευρω για 2 μηνες και θα κανω μεταφορα σε αλλο νουμερο για να μην μπει φραγη. Οσοι πληρωνουν συμβολαια κακο του κεφαλιου τους αφου δεν κανουν κουμαντο στις τσεπες τους ας πετανε τα χρηματα τους λιγο με ενδιαφερει.

 

Εφ οσον θα κάνουν την ανανεωση 15ευρη, πως θα ανανεώνεις 10ε καθε διμηνο? Κι επίσης αφού σε συμφέρει τόσο γιατί δε το κάνεις απο τωρα voip και περιμενεις τις αυξησεις;

 

Οπως είπε και ο leo06 μονη λυση στο χορο των αυξησεων ειναι να βρεθει γενικα εναλλακτικος τροπος επικοινωνιας (αποκλείοντας ακομα και το voip γιατι παλι διατηρείς τον αριθμο και αρα παλι πελατης τους εισαι), πραγμα το οποιο φυσικα δε γινεται. Αν δεν ξυπνησει η ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να δουμε άσπρη μερα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να λέμε και κάποια καλά...

Στις 11.11 πλήρωσα online μέσω του site MyCosmote το λογαριασμό του σταθερού μου. Μόλις ολοκληρώθηκε η συναλλαγή μου ζήτησε να επιλέξω το κινητό What'sUp (που έχω δηλωμένο στο MyCosmote) για να μου στείλει δώρο 500ΜΒ για 5 ημέρες. Μέχρι σήμερα δεν είχα παραλάβει κάποιο δώρο.

Μίλησα το απόγευμα με το 13888, ανέφερα το πρόβλημα και μετά από λίγο μου έστειλαν 500ΜΒ για 15 ημέρες. :p:D

 

Ακόμη και να επιλέξεις κάποιον αριθμό δεν τα παίρνει αυτόματα. Μέσα στην εφαρμογή αφού επιλέξεις τον αριθμό θα εμφανιστεί μια επιλογή για τα 500mb και πρέπει να τα επιλέξεις ξανά από εκεί, αν θυμάμαι καλά υπήρχε και χρονικό περιθώριο για το πόσες μέρες θα υπήρχε η επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...