Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις Άλλαξα και το δευτερο FROG σε WU Πλήρωσα 3 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

οι σελίδες που αναφέρετε:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SpecialChargeCases_CK (10€)

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SpecialChargeCases_WH (3€)

 

αφορούν μεν την cosmoκαρτα, αλλά

  • δεν είναι προσβάσιμες από το portal της cosmote
  • ακολουθούν σχεδίαση που η cosmote έχει πλέον εγκαταλείψει

προφανώς τις ξετρυπώσατε μέσω μηχανής αναζήτησης

η επικαιροποιημένη σελίδα πάντως είναι η https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allagis_paketou.html

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το Σάββατο το πρωί φίλος μου. Από COSMOKARTA σε Frog. Έχει πάει 10€.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνει λοιπόν πρώτα WhatsUp και μετά Frog για να δώσει μόνο 6 ευρώ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως (επαναλαμβανω) στελνοντας απο original whatsup (δεν εχει αλλάξει ποτε) το Αλπακ έλαβα την απάντηση:

ΓIA NA METAΦEPΘEIΣ ΣTO FROG ΣTEIΛE F ΣTO 1314 (XPEΩΣH €10.0).ΓIA NA METAΦEPΘEIΣ ΣTO COSMOKAPTA ΣTEIΛE C ΣTO 1314 (XPEΩΣH €0.0).

Αργότερα θα δοκιμάσω φρογκ (που ηταν αρχικα κοσμοκαρτα)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν original Frog

Το πρωί το άλλαξα σε WhatsUp

Τώρσ ζητάει 3 για να πάω πίσω .

Φαίνεται δεν το έχουν ρυθμίσει ακόμα σε όλους .

Link to comment
Share on other sites

οι σελίδες που αναφέρετε:

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SpecialChargeCases_CK (10€)

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=SpecialChargeCases_WH (3€)

 

αφορούν μεν την cosmoκαρτα, αλλά

  • δεν είναι προσβάσιμες από το portal της cosmote
  • ακολουθούν σχεδίαση που η cosmote έχει πλέον εγκαταλείψει

προφανώς τις ξετρυπώσατε μέσω μηχανής αναζήτησης

η επικαιροποιημένη σελίδα πάντως είναι η https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allagis_paketou.html

 

Δεν τις ξετρυπώσαμε από μηχανή αναζήτησης. Βρίσκονται πανεύκολα στο footer της ιστοσελίδας στο cosmote.gr: στήλη Υποστήριξη, γραμμή Τιμοκατάλογοι και μετά link Αναλυτικός Τιμοκατάλογος Κινητής. Είναι όντως σχεδίαση που διατηρεί εδώ και χρόνια η Cosmote για τις σελίδες τιμοκαταλόγου της.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ΑΛΠΑΚ απο φρογκ ζηταει 3 ευρω για να παει στα αλλα δυο.

Αν καταλαβαινω καλα:

-απο φρογκ προς τα αλλα 3€

-απο wu/cosmocarta προς φρογκ 10€ για την πρωτη αλλαγη και πιθανον 3€ για τις επομενες.

-απο wu σε κοσμοκαρτα και αντιστροφα δωρεαν την 1η φορα και 3€ για τις επομενες.

με βαση αυτα που γραφονται εδω. Πιθανό η μια σελιδα στον τιμοκαταλογο του whatsup να μην εχει ενημερωθει

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει ρεύμα προς το frog κυρίως από κοσμοκάρτα και προσπαθούν να το σταματήσουν. Αντικειμενικά η κοσμοκάρτα δεν έχει τίποτα φοβερό να προσφέρει, ακόμα και τα 0.02ε/λεπτό προς 2 αριθμούς, σε κόστος πραγματικά βγαίνει σχεδόν το ίδιο σε frog αλλά με το frog έχεις αυτό το κόστος προς όλους πρακτικά! Μόνο αν κάποιος έχει τα παλιά πακέτα με 5ε/450' έχει νόημα να κρατάει τη κοσμοκάρτα. Κρίμα πάντως, προσπαθούσα να πείσω τη γυναίκα μου να μεταβεί σε frog από κοσμοκάρτα, το σκεφτόταν, θα τσινίσει αν μάθει πως έγινε 10 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αίτημα μου σε κατάστημα cosmote για φορητότητα από Vodafone cu σε what's up ολοκληρώθηκε σε 3 μέρες . Στην αρχή το κατάστημα επικαλέστηκε έλλειψη καρτών αλλά σήμερα με πήραν να περάσω και να πάρω την κάρτα και να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Με ενημέρωσαν να περιμένω κάνα 48ωρο για να το εντάξω και αυτό στο cosmote one .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε promo 4 λεμε

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181009/0b207dd5044068c9f4305cdaa03d5e64.jpg

 

Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζω άνετα. Βαζω 2 5αρες τον 1 μήνα και με 8 ευρώ βγάζω 2 μήνες. Με το πάρε μοίρασε έχω αρκετά GB συνέχεια και με το πάρε δώσε περνω και SMS δίνοντας λίγα από τα λεπτά του promo 4. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει και μου μένουν και 300 λεπτά στο τέλος του μήνα που μοιράζω με το supershare.

Edited by XP130TD
τεράστια εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε promo 4 λεμε

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181009/0b207dd5044068c9f4305cdaa03d5e64.jpg

 

Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζω άνετα. Βαζω 2 5αρες τον 1 μήνα και με 8 ευρώ βγάζω 2 μήνες. Με το πάρε μοίρασε έχω αρκετά GB συνέχεια και με το πάρε δώσε περνω και SMS δίνοντας λίγα από τα λεπτά του promo 4. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει και μου μένουν και 300 λεπτά στο τέλος του μήνα που μοιράζω με το supershare.

όταν λες αρκετά GB μιλάς ακόμη για δύο μήνες; και πόσα δηλαδη; Edited by XP130TD
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά του promo4 μεταφέρονται στον επόμενο μήνα αν ενεργοποιήσεις καινούργιο πριν λήξουν ;

Αγαπάμε promo 4 λεμε

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181009/0b207dd5044068c9f4305cdaa03d5e64.jpg

 

Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζω άνετα. Βαζω 2 5αρες τον 1 μήνα και με 8 ευρώ βγάζω 2 μήνες. Με το πάρε μοίρασε έχω αρκετά GB συνέχεια και με το πάρε δώσε περνω και SMS δίνοντας λίγα από τα λεπτά του promo 4. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει και μου μένουν και 300 λεπτά στο τέλος του μήνα που μοιράζω με το supershare.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε promo 4 λεμε

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181009/0b207dd5044068c9f4305cdaa03d5e64.jpg

 

Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζω άνετα. Βαζω 2 5αρες τον 1 μήνα και με 8 ευρώ βγάζω 2 μήνες. Με το πάρε μοίρασε έχω αρκετά GB συνέχεια και με το πάρε δώσε περνω και SMS δίνοντας λίγα από τα λεπτά του promo 4. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει και μου μένουν και 300 λεπτά στο τέλος του μήνα που μοιράζω με το supershare.

Πως μπορεί να αποκτήσει κάποιος προμο 4;

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

όταν λες αρκετά GB μιλάς ακόμη για δύο μήνες; και πόσα δηλαδη;

Έχω μόνιμα στην κάρτα 8 9gb γιατί κάθε μήνα περνω 2 3gb από πάρε μοίρασε τα οποία ανανεώνονται συνέχεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα λεπτά του promo4 μεταφέρονται στον επόμενο μήνα αν ενεργοποιήσεις καινούργιο πριν λήξουν ;

Όχι δεν μεταφέρονται αλλά όπως έγραψα μου φτάνουν και περισσεύουν τα 800 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αίτημα μου σε κατάστημα cosmote για φορητότητα από Vodafone cu σε what's up ολοκληρώθηκε σε 3 μέρες . Στην αρχή το κατάστημα επικαλέστηκε έλλειψη καρτών αλλά σήμερα με πήραν να περάσω και να πάρω την κάρτα και να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Με ενημέρωσαν να περιμένω κάνα 48ωρο για να το εντάξω και αυτό στο cosmote one .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μίλησες με τα κεντρικά και παραπονέθηκες ή από μόνοι τους "βρήκαν" τελικά κάρτα;

Επίσης, πόσο στοίχισε η όλη διαδικασία και αν έμεινε κάποιο χρηματικό υπόλοιπο στην κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε promo 4 λεμε

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181009/0b207dd5044068c9f4305cdaa03d5e64.jpg

 

Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζω άνετα. Βαζω 2 5αρες τον 1 μήνα και με 8 ευρώ βγάζω 2 μήνες. Με το πάρε μοίρασε έχω αρκετά GB συνέχεια και με το πάρε δώσε περνω και SMS δίνοντας λίγα από τα λεπτά του promo 4. Κάτι καλύτερο δεν υπάρχει και μου μένουν και 300 λεπτά στο τέλος του μήνα που μοιράζω με το supershare.

 

Χαρείτε το όσο μπορείτε, πριν το αυξήσουν ή καταργήσουν,δεν το λέω με την κακή έννοια, απλά δεν τους βλέπω να χορταινουν τώρα τελευταία.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Μίλησες με τα κεντρικά και παραπονέθηκες ή από μόνοι τους "βρήκαν" τελικά κάρτα;

Επίσης, πόσο στοίχισε η όλη διαδικασία και αν έμεινε κάποιο χρηματικό υπόλοιπο στην κάρτα;

 

Την δεύτερη μέρα μίλησα με το 13888 σε ποια φάση είναι το αίτημα φορητότητας και τι θα γίνει όταν ολοκληρωθεί και δεν έχει κάρτα το κατάστημα . Η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να στείλουν κάρτα σε φορητότητα που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα και θα μιλήσω με το κατάστημα όταν ολοκληρωθεί . Πραγματικά όταν με πήραν τηλέφωνο περίμενα ότι θα μου αρνηθούν λόγο έλλειψης καρτών αλλά μου είπαν ότι η κάρτα μου" έχει έρθει". Δεν ασχολήθηκα περισσότερο η φορητότητα έγινε κατευθείαν what's up με τρεις μήνες 120 λεπτά προς όλους δώρο. Κόστισε 5 € η κάρτα. Υπόλοιπο είχε κάτι σεντ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω πολλά χρόνια να ανανεωσω μέσο κάρτα που πουλάνε τα περίπτερα. Απλά μου έτυχε μια δεκάρα και δε μπορώ να την αφήσω να πάει χαμένη. Αν ανανεώσω με αυτή ποια είναι η διαφορά με την online αντίστοιχη των 10€? 600mb αντί 1200 στο reload?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω πολλά χρόνια να ανανεωσω μέσο κάρτα που πουλάνε τα περίπτερα. Απλά μου έτυχε μια δεκάρα και δε μπορώ να την αφήσω να πάει χαμένη. Αν ανανεώσω με αυτή ποια είναι η διαφορά με την online αντίστοιχη των 10€? 600mb αντί 1200 στο reload?

 

Καλησπέρα,

 

Η απάντηση είναι εδώ: http://m.whatsup.gr/reloadit/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα τουλάχιστον από 30 Γερμανούς και 20 cosmote και λένε όλοι το ίδιο δυστυχώς... Όλα έχουν ηχογραφηθεί και φεύγουν ΕΕΤΤ... Κοιτάξτε να δείτε τι φάση έγινε ακριβώς:

Επειδή ο χρόνος ήταν λίγος και πιο πολύ κάναμε χαβαλε παρά την σοβαρότητα της κατάστασης εγώ κι άλλοι 3 πήγαμε από καταστημα σε καταστήματα όχι όλοι μαζι αλλά δύο δυο ντεμεκ ο ένας δεν γνώριζε τον άλλον...

Ο ένας λέει στον τύπο ότι έχασε την sim να βγάλει καινούργια λέει οκ έχει προχωράμε; Εννοείται ότι δεν έγινε καμία διαδικασία αλλιώς θα τρώγαμε τζάμπα τα 7.90 σε κάθε κατάστημα...

Εγώ ντεμεκ κοιτούσα για συμβόλαιο φορητότητα ναι μπορούσε να συνεχίσει έβγαζε κανονικά τον φάκελο με την triple sim και στις 2 περιπτώσεις... εννοείται ότι δεν έκανα κι εγώ τίποτα...

Όταν του ρωτάω κι εγώ κι αυτός για την φορητότητα σε whats up λέει ότι δεν έχει sim για whats up!!! Τους λέω είστε σοβαροί; Έχετε μόνο για συμβόλαια (Ντεμεκ χαζοί το παίζαμε επίσης LoL) και δεν έχετε για whats up??? Αφού η ίδια sim είναι δεν διαφέρει καθόλου... Κι αυτός κάνει τον Κινέζο όπως και όλα τα καταστήματα και λέει δυστυχώς αυτή τη περίοδο έχουμε έλλειψη... Ποια έλλειψη ρε παιδιά; 8 μήνες τώρα κι ακόμα έλλειψη;;;

Κι όλη η ιστορία σε πολλά καταστήματα...

Συμπέρασμα: Αυτοί έχουν πάρει εντολή να λένε δικαιολογίες επειδή όλος ο κόσμος έχει καρτοκινητη και δε βγάζει πολύ χρήμα εκεί που πονάει κι έτσι σκαρφίστηκαν το κόλπο να τους σπρώξουν προς τα συμβόλαια και προς άλλες εταιρείες...

Αυτά λοιπόν περιμένω γνώμες σας και κάντε κι εσείς καμία καταγγελία δε βλάπτει μπας και βάλουν μιαλο...

Υστερόγραφο: έχω ακούσει και την εξής φραση: "Δεν έχουμε sim για φορητότητα δυστυχώς, άλλη κάρτα είναι για φορητότητα κι άλλη κάρτα για περίπτωση χαμένης sim" τι άλλο θα ακούσω εδώ στην Ελλάδα;;; Μόνο που δεν έπεσα στα γέλια σήμερα... Ότι να ναι...

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ηχογραφησες? τη συνομιλια με υπαλλήλο? φανταζομαι ξερεις οτι δεν παιζει να επικαλεστεις και να στειλεις τετοια συνομιλια πουθενα? οχι μονο δεν γινεται δεκτη αλλά μπορει να εχεις κι αλλα θεματα...
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είχα πάθει κι εγώ περί τα μέσα Ιουλίου. Ήθελα να κάνω τον αριθμό μου what's up από vodafone καρτοκινητό. Πήγα στο κατάστημα cosmote της πόλης και μου ανέφεραν τα γνωστά για έλλειψη sim. Έφυγα και κάλεσα αμέσως το 13888, τους εξήγησα την περίπτωση και ότι θα απευθυνόμουν στην Ε.Ε.Τ.Τ.. Σε λίγα δευτερόλεπτα μου ζήτησαν αριθμό τηλεφώνου και στοιχεία και την επόμενη μέρα η κάρτα ήταν σπίτι μου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

H ΕΕΤΕ τι ακριβώς θα ελέγξει? την εμπορική πολιτική της κάθε εταιρείας? Ειδες πουθενά στον κανονισμό της ΕΕΤΕ να λέει ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να παρέχουν καρτοκινητό?
Link to comment
Share on other sites

H ΕΕΤΕ τι ακριβώς θα ελέγξει? την εμπορική πολιτική της κάθε εταιρείας? Ειδες πουθενά στον κανονισμό της ΕΕΤΕ να λέει ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να παρέχουν καρτοκινητό?
Φυσικά, είναι και αυτές υπόχρεωμενες να τηρούν κάποιους κανόνες, για να δουν αν τους τηρούν.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...