Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι.Εαν η μανα μου με καλεσει απο το σταθερο στο κινητο μου θα καταναλωθει ο χρονος απο τα 1000 λεπτα του cosmo one κ οχι απο το πργαραμμα της σταθερης που ηδη εχει?

Έτσι λένε αλλά δεν γράφει πουθενά πόσα λεπτά απομένουν. Χρόνια έπρεπε να είχε μπει αυτό στη σταθερή να ξέρουμε πόσο ακόμα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε αλλά δεν γράφει πουθενά πόσα λεπτά απομένουν. Χρόνια έπρεπε να είχε μπει αυτό στη σταθερή να ξέρουμε πόσο ακόμα έχουμε.

 

οκ.Καλο αγουγεται! Τωρα για το υπολοιπο δεν γνωριζω.Το μονο που ειδα ειναι οτι τα 1000 λεπτα προστεθηκαν στην εφαρμογη της κοσμο που εχω ηδη στο κινητο.Ισως μετα μεσα απο εκει να φανουν:)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο μόνο ο αριθμός ταυτότητας τους νοιάζει, το ΑΦΜ στα περισσότερα είναι εννιά μηδενικά. Δεν ξέρω γιατί, στις άλλες εταιρίες χρησιμοποιείται κανονικά.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

 

Γιατι οταν κανεις καινουργιο αριθμο για καρτοκινητο, δεν ζηταει ΑΦΜ (δεν υπαρχει λογος). Αν κανεις συνδεση, (η αν ειχες καποτε συνδεση) τοτε το ΑΦΜ υπαρχει μεσα, αφου θα σου ερχονται λογαριασμοι καθε μηνα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος για την ταυτοποίηση των κινητών απαιτεί και την δήλωση του αριθμού Α.Φ.Μ. εκτός αν ο πελάτης δηλώσει ότι δεν έχει.

Αλλά η εξαίρεση κοντεύει να γίνει ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος για την ταυτοποίηση των κινητών απαιτεί και την δήλωση του αριθμού Α.Φ.Μ. εκτός αν ο πελάτης δηλώσει ότι δεν έχει.

Αλλά η εξαίρεση κοντεύει να γίνει ο κανόνας.

Στα καρτοκινητα δεν είναι υποχρεωτικό, μένει στον πελάτη μόνο από συμβόλαια. Προφανώς ο λόγος είναι ότι το καρτοκινητο στοχεύει πιο πολύ στους νέους οι οποίοι ίσως να μην έχουν ΑΦΜ (βέβαια αυτό έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια, όμως έχει μείνει η μη-απαιτηση του ΑΦΜ).

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-kyklades.gr/images/N3783_F11216.pdf

 

Άρθρο 2.4 εε.

εε. αριθµό φορολογικού µητρώου (ΑΦΜ), εάν υπάρχει.

Ενώ ο νόμος απαιτεί την δήλωση του Α.Φ.Μ. και προβλέπει απλα΄μία εξαίρεση για όσους δεν έχουν , δυστυχώς κάναμε την εξαίρεση κανόνα , και τον νόμο εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από Θεσσαλονικη σκοπευετε να κάνετε φορητότητα σε καρτοκινητο της Κοσμοτε, ΜΗΝ πάτε στο κατάστημα Κοσμοτε Τσιμισκη (δίπλα με Ναυαρίνου) διότι ισχυρίζονται ότι "δεν έχουν κάρτες οι αποθήκες" και "εαν φέρουν θα είναι σε 2 μήνες". Χειρότεροι και από το δημόσιο οι υπάλληλοι Κοσμοτε!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από Θεσσαλονικη σκοπευετε να κάνετε φορητότητα σε καρτοκινητο της Κοσμοτε, ΜΗΝ πάτε στο κατάστημα Κοσμοτε Τσιμισκη (δίπλα με Ναυαρίνου) διότι ισχυρίζονται ότι "δεν έχουν κάρτες οι αποθήκες" και "εαν φέρουν θα είναι σε 2 μήνες". Χειρότεροι και από το δημόσιο οι υπάλληλοι Κοσμοτε!
Όχι, φίλος εδώ ενημέρωσε να πάμε στο γερμανό στο κόσμος.Από βδομάδα θα πάω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από Θεσσαλονικη σκοπευετε να κάνετε φορητότητα σε καρτοκινητο της Κοσμοτε, ΜΗΝ πάτε στο κατάστημα Κοσμοτε Τσιμισκη (δίπλα με Ναυαρίνου) διότι ισχυρίζονται ότι "δεν έχουν κάρτες οι αποθήκες" και "εαν φέρουν θα είναι σε 2 μήνες". Χειρότεροι και από το δημόσιο οι υπάλληλοι Κοσμοτε!

 

Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Ας γίνουν μαζικές καταγγελίες σε τοπικούς εισαγγελείς, να δούμε αν βάζουν μυαλό μετά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, φίλος εδώ ενημέρωσε να πάμε στο γερμανό στο κόσμος.Από βδομάδα θα πάω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να πας,εκει εκανα και γω

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι από Θεσσαλονικη σκοπευετε να κάνετε φορητότητα σε καρτοκινητο της Κοσμοτε, ΜΗΝ πάτε στο κατάστημα Κοσμοτε Τσιμισκη (δίπλα με Ναυαρίνου) διότι ισχυρίζονται ότι "δεν έχουν κάρτες οι αποθήκες" και "εαν φέρουν θα είναι σε 2 μήνες". Χειρότεροι και από το δημόσιο οι υπάλληλοι Κοσμοτε!

 

Πανε στο κοσμος στο γερμανο,εκει εκανα φορητοτητα.

Ειναι ενημερωμενοι και πανω απ ολα εξυπερετικοτατοι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις ηδη πακετο ομιλιας μεσα και πριν τη ληξη του κανεις ανανεωση με νεο πακετο ομιλιας προστιθενται το παλιο με το νεο και εχουν ολα μαζι νεα χρονικη διαρκεια ληξης για ενα μηνα.σωστα???
Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις ηδη πακετο ομιλιας μεσα και πριν τη ληξη του κανεις ανανεωση με νεο πακετο ομιλιας προστιθενται το παλιο με το νεο και εχουν ολα μαζι νεα χρονικη διαρκεια ληξης για ενα μηνα.σωστα???

 

Έτσι ακριβώς.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καμιά φορά ρωτάνε μερικοί πόσο είναι το κόστος αν βρίσκεσαι στο εξωτερικό, και επειδή τώρα είμαι Ισραήλ, λοιπόν αντιγράφω τα μηνύματα της cosmote

KAΛEITE ΠPOΣ EΛΛAΔA ME 2.728E/ΛEΠTO. ΣTEΛNETE SMS ME 0.496E/SMS. XPHΣH DATA ME 4,03E/MB.

Και σε ένα άλλο μήνυμα που μου έστειλαν γράφει

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΔEXEΣTE KΛHΣEIΣ ME 1.367E/ΛEΠTO KAI ΣTEΛNETE SMS ME 0.496E/SMS. XPHΣH DATA ME 4,03E/MB.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή καμιά φορά ρωτάνε μερικοί πόσο είναι το κόστος αν βρίσκεσαι στο εξωτερικό, και επειδή τώρα είμαι Ισραήλ, λοιπόν αντιγράφω τα μηνύματα της cosmote

KAΛEITE ΠPOΣ EΛΛAΔA ME 2.728E/ΛEΠTO. ΣTEΛNETE SMS ME 0.496E/SMS. XPHΣH DATA ME 4,03E/MB.

Και σε ένα άλλο μήνυμα που μου έστειλαν γράφει

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΔEXEΣTE KΛHΣEIΣ ME 1.367E/ΛEΠTO KAI ΣTEΛNETE SMS ME 0.496E/SMS. XPHΣH DATA ME 4,03E/MB.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Διαφέρουν ανά ζώνη. Υπάρχει ο τιμοκατάλογος στο site της Cosmote αναλυτικά ανά χώρα.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Ας γίνουν μαζικές καταγγελίες σε τοπικούς εισαγγελείς, να δούμε αν βάζουν μυαλό μετά.

 

Τί να κάνουν οι εισαγγελείς? Αρμόδια αρχή είναι η ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Τί να κάνουν οι εισαγγελείς? Αρμόδια αρχή είναι η ΕΕΤΤ.

 

Υπάρχουν πολλά άτομα, τα οποία πληροφορούνται από τους υπαλλήλους της εταιρείας, πως υπάρχει έλλειψη καρτών Sim. Αυτή η βαλίτσα πάει πάρα πολύ καιρό. Δε νομίζεις; προσωπικά το βρίσκω ύποπτο. Ειδικά όταν υπάρχουν Sim, μόνο στην περίπτωση σύναψης νέου συμβολαίου.

 

Αν είναι αρμόδια η συγκεκριμένη αρχή, τότε να ξυπνήσει άμεσα. Να ελέγξει τις αναφορές και να πράξει τα δέοντα. Δυστυχώς ως τώρα δεν έχει κάνει τίποτα και συνεχίζει να γίνεται στόχος διαφόρων σχολίων.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Και σαν δικαιολογία για την κάθε εταιρεία δεν στέκει. Αν είναι δυνατόν εταιρίες που δεσπόζουν στον κλάδο να επικαλούνται ελλείψεις στο βασικότερο κομμάτι λειτουργίας τους. Δεν είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς που αργεί/αρνείται προμηθευτης να φέρει τα προιόντα γιατί του χρωστάει ο ιδιοκτήτης ή καθυστερεί η μεταφορική κλπ. Μόνο καλό δεν γίνεται στην εικόνα της εταιρείας με τέτοιες δικαιλογίες. Δεν ξέρω βέβαια ποιό κομμάτι της εταιρίας ευθύνεται για την εικόνα αυτή που παρουσιάζεται στο τελευταιο μέρος,της λιανικής πώλησης. Δεδομένου οτι οταν απευθύνεσαι στα κεντρικά τους έχει αναφερθεί οτι λύνουν το πρόβλημα (π.χ. αποστολή σιμ με κούριερ)
Link to comment
Share on other sites

Από Q και πακέτο 140" προς όλους με 5,97 για 30 ή 25 μέρες, δεν θυμάμαι πόσες είναι, τι είναι συμφέρον να βάλω; what's up ή frog; μόνο λεπτά ομιλίας με ενδιαφέρουν προς όλους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μόλις έκανα μια αναφορά στην ΕΕΤΤ για το θέμα των καρτων σιμ... Και βλέπουμε...

 

Στην ουσία νομίζω ότι επειδή η κοσμοτε εχει δεσπόζουσα θέση στην Αγορά (περίπου στο 50%) - και για να μην τους βάλουν χέρι, ζητωντας τους να μειώσουν το μερίδιο τους - προσπαθούν να προσελκύσουν μόνο πελάτες με συμβόλαια, όπου το δυνητικό έσοδο ειναι υψηλότερο, σε σχέση με τα καρτοκινητα.

 

Δηλ. απλά διώχνουν την "χλέμπα" και πάνε για τα πολλά. Κι έτσι επιζούν και οι άλλες ανταγωνιστικες εταιρείες (βλ. Wind) κι όλοι είναι ευχαριστημένοι......

Edited by Qparadox
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Cosmote one μπορείς να προσθέσεις και άλλα καρτοκινητά μέχρι πέντε αρκεί ο λογαριασμός του σταθερού τηλεφώνου που έρχεται ταχυδρομικά να είναι στην ίδια διεύθυνση μετά καρτοκινητά που δηλώνεις ανεξαρτήτως Α.Φ.Μ. επίσης δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ο ηλεκτρονικός λογαριασμός για το σταθερό
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις καρτες sim για τα καρτοκινητα (που όντως είναι διαφορετικές απ ότι είδα από αυτές που δίνουν στα συμβόλαια) αλλά και το ιστορικό πλέον πρόβλημα της φορητότητας σε καρτοκινητη στην Vodafone που πάντα έχει ένα πρόβλημα στα καταστήματα το σύστημα και τελικά εκεί που είναι να γίνει η μεταφορά σε 2 μέρες περνάει έως και ενάμιση μήνα... Τείνουν να γίνουν λαϊκοί μύθοι. Δεν ξέρω εάν η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για κάτι τέτοιο. Σε οσες καταγγελιες έχουν γίνει , δεν έχει ιδρώσει κανενος το αυτί και να πω την πικρή μου αλήθεια η ΕΕΤΤ δεν μπορείς να επιβάλει την λειτουργικότητα των 2 εταιριών ,ούτε και το πώς διαχειρίζεται η καθεμία τις προμήθειες της . Οπότε θεωρώ ότι με αυτό το καθεστώς κινούνται στο μοτο 'εάν θες καλώς , εάν δεν θες πάλι καλως' δλδ ακυρώνεις και πας αλλού αφού δεν θες συμβόλαιο ... !

 

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1. Αυτό το Cosmote one με τα 1000 λεπτά είναι σίγουρα δωρεάν, έτσι; Δεν χρεώνεται πχ το πρόγραμμα σταθερής;

2. Πού ακριβώς πρέπει να πάω στο cosmote.gr για να το ενεργοποιήσω; Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Μα ουτε απο αλλη εταιρια δεχονται, αυτο ειναι το αστειο! Μοιαζουν για κινησεις εκδικησης, αφου κανενας δεν εχει κερδος απο αυτο που γίνεται. Φιλος μου σκοπευε να έρθει απο αλλη εταιρια σε καρτοκινητο Κοσμοτε και δε βλεπω να το κανει λογω αρνησης καταστηματων και ανενημέρωτων υπαλληλων εξυπηρετησης πελατων (του ειπαν να παρει σε τηλ φορητοτητας σε συμβολαια, ενω τους ξεκαθαρισε οτι θελει καρτοκινητο). Πού θα ρίξει τα λεφτά του τον επόμενο μηνα; Στην εταιρια που ηδη ειναι, αρα όχι στην Κοσμοτε. Ποιος ειναι ο χαμενος; Η Κοσμοτε... Δεν υπάρχει καμμία σοβαρότητα!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ είχα κάνει την αλλαγή από συμβόλαιο σε καρτοκινητό στην κοσμοτε χωρίς να αλλάξω κάρτα σιμ, και μάλιστα σε δύο συνδέσεις. Η αλλαγή έγινε συστημικά.

Όλα αυτά που διαβάζω μου ακούγονται διαστημικά

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από Q και πακέτο 140" προς όλους με 5,97 για 30 ή 25 μέρες, δεν θυμάμαι πόσες είναι, τι είναι συμφέρον να βάλω; what's up ή frog; μόνο λεπτά ομιλίας με ενδιαφέρουν προς όλους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον frog ώστε να παίρνεις το πακέτο 60'(+60 δώρο κάθε 2η εβδομαδα) με 3,03€

Μα ουτε απο αλλη εταιρια δεχονται, αυτο ειναι το αστειο! Μοιαζουν για κινησεις εκδικησης, αφου κανενας δεν εχει κερδος απο αυτο που γίνεται. Φιλος μου σκοπευε να έρθει απο αλλη εταιρια σε καρτοκινητο Κοσμοτε και δε βλεπω να το κανει λογω αρνησης καταστηματων και ανενημέρωτων υπαλληλων εξυπηρετησης πελατων (του ειπαν να παρει σε τηλ φορητοτητας σε συμβολαια, ενω τους ξεκαθαρισε οτι θελει καρτοκινητο). Πού θα ρίξει τα λεφτά του τον επόμενο μηνα; Στην εταιρια που ηδη ειναι, αρα όχι στην Κοσμοτε. Ποιος ειναι ο χαμενος; Η Κοσμοτε... Δεν υπάρχει καμμία σοβαρότητα!

Πιστεύω ότι εάν πάρετε τηλέφωνο στο 13888 (από γραμμή ΟΤΕ για να μην χρεωθείτε)

θα εξυπηρετηθειτε.

Καλού κακού επιβεβαίωστε πρώτα οτι καταγράφεται η κλήση σας καθώς και το όνομα του υπαλλήλου που μιλάτε.

(Επώνυμα θα είναι πιο δύσκολο να πει ψέματα καθώς δεν ξέρει με ποιον μιλάει στην άλλη άκρη της γραμμής....)

Και μετά σκαστε την ερώτηση:

"Έχετε εσείς ενημέρωση για έλλειψη καρτών σιμ για μεταφορά σε καρτοκινητη?"

Ανάλογα με την απάντηση πράττετε.

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...