Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

66810bff4a5822f468217dbc1dd23b38.jpg

 

 

ΤΩΡΑ σερφάρεις δωρεάν και μοιράζεις

GIGABYTE στους φίλους σου!

 

Έσκασε GIGAντιο κύμα σερφαρίσματος με 4GB στο #pare_moirase!

Τώρα με τη νέα προσφορά του What’s Up στο #pare_moirase, έχεις ΔΩΡΟ 4GB για να σερφάρεις εσύ δωρεάν με 1GB αλλά και να μοιράσεις από 1GB σε 3 φίλους σου.

 

Μπες στο m.whatsup.gr ή στο What’s Up Application, άνοιξε το #pare_moirase και πνίξε τους κολλητούς στα GIGAΒΥΤΕ για να σερφάρετε μαζί με το super γρήγορο δίκτυο COSMOTE!

 

 

 

* Για να μοιράσεις ΜΒ πρέπει να έχεις κάνει μία ανανέωση τις τελευταίες 60 ημέρες

 

* Το δώρο του 1GB ισχύει για 3 ημέρες και αφορά χρήση εντός Ελλάδας

 

* Μπορείς να δηλώσεις μέχρι και 3 φίλους με αριθμό What’s Up

 

* Η προσφορά ισχύει έως 31/01/2017

 

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

1Gb για 3 ημέρες; Ρε είμαστε σοβαροί;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα micro sim what's up και πήρα τηλέφωνο που δέχεται nano sim. Μπορώ να πάω σε κατάστημα cosmote και να μου τη κόψουν δωρεάν ; Υπάρχει κάποιο κόστος ή πρέπει να πάρω άλλη sim ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καινούργια θα σου δωσουν. Γίνεται αντικατάσταση σιμ με 5€ κοστος.

Δεν εχω ακούσει κάπου να κόβουν σιμ σε κατάστημα. Θα σου δωσουν καινούρια με το ίδιο νούμερο και δεν χάνεις τίποτα από αυτά που είχες πριν. Τυχών mb, ομιλία, λεφτά, sms κτλ.

Πριν δύο μήνες άλλαξα σε κατάστημα Γερμανός μια κοσμοτε από Micro σε nano. Μέσα σε δέκα λεπτά ενεργοποιηθηκε και την χρησιμοποίησα κανονικα.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να κάνει με το κατάστημα.

Κι εγώ το καλοκαίρι πήρα καινούριο ζευγάρι twin sim που ήταν mini/micro και επειδή ήθελα την mini μου την έκοψε σε nano. Σε γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αγορά ενός πακέτου 100 μηνυμάτων προς όλους προς 4.03 ευρώ, στέλνοντας το μήνυμα SMS100 στο 1330. Μετά από λίγο μου ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε και ότι έχω 100 sms προς όλους για ένα μήνα. Μπαίνοντας λίγο αργότερα στο what's up application βλέπω ότι έχω 200 sms και με έχει χρεώσει 8.06 ευρώ, τα διπλάσια δηλαδή (νωρίτερα είχα βάλει 15ευρη κάρτα και είχα αρκετά χρήματα μέσα). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν μου έχει έρθει 2ο sms ότι ενεργοποίησα άλλο πακέτο SMS Choice και επιπλέον στο What's Up application φαίνεται σαν ένα ενιαίο πακέτο (για όσους δεν ξέρουν όταν πατάμε για να μας εμφανίσει λεπτομέρειες, εμφανίζει κάθε πακέτο ξεχωριστά, δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να μου δείχνει 2 πακέτα των 100 μηνυμάτων, ενώ τώρα μου δείχνει ένα πακέτο των 200 μηνυμάτων). Τέλος πάντων, εγώ δεν χρειάζομαι τόσα πολλά sms και μου έφαγε 4 ευρώ έξτρα, τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενημέρωση: 1 λεπτό μετά που ήρθε και 2ο sms ότι ξαναενεργοποιήθηκε το πακέτο, παρότι εγώ είχα στείλει μόνο ένα sms ενεργοποίησης. Επειδή έχω κάτι χρόνια να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών, ξέρει κανείς να μου θυμίσει ποιο είναι το νούμερο; Μπορώ να καλέσω και από σταθερό;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσεις την αφαίρεση του πακέτου και την επιστροφή των χρημάτων.

Μπορεις και από σταθερό 13888

ή κανε κλίκ

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα εδω και μια ώρα πακέτο mb από την εφαρμογή γουατσαπ (όπως κάνω πάντα). Τα λεφτά του πακέτου τα τράβηξαν αλλά δεν μπήκαν τα mb. Ούτε μήνυμα δεν μου ήρθε.

Ειχα στον λογαριασμό μου 7 GIGA που λέγουν αύριο το πρωί και είπα τώρα να βάλω το μικρότερο πακέτο των 3,2€ ίσα ίσα για να μη μου λήξουν αύριο.

 

Edit: μόλις ήρθε το ενημερωτικό μήνυμα.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσεις την αφαίρεση του πακέτου και την επιστροφή των χρημάτων.

Μπορεις και από σταθερό 13888

ή κανε κλίκ

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/commonNew/callMeBack/callMeBack.jsp

 

 

Τελικά έκανα αυτό με το callback.

 

Με κάλεσαν, τους είπα τι συμβαίνει, και το καταχώρησαν σαν αίτημα στο αρμόδιο τμήμα. Μου είπαν ότι θα ακυρώσουν το 2ο πακέτο και θα γίνει επιστροφή των χρημάτων, εντός 24 ωρών. Θα ενημερώσω αύριο για την εξέλιξη.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού στο λέει: "ενεργοποιηση εως τον απριλιο το 17".

 

Δεν υπάρχει τπτ "μόνιμο/για πάντα" στην κινητή τηλεφωνία. Αν σου έλεγαν 2 αριθμοί Cosmote με 0,01€/1΄ για πάντα, ΠΙΑ είναι 0,02€/1΄και μετά από 3 χρόνια μπορεί να είναι 0,04€/1΄ (πάλι "για πάντα"...έτσι?)

 

Αφού "μάθεις":

α) Να βάζεις 10€υρες κάρτες

β) Να ενεργοποιείς το συγκεκριμένο πακέτο

και γ) το "μάθουν" από την (κάθε) εταιρεία ότι το "έμαθες για τα καλά"

 

Μπορούν να το αποσύρουν και να στο κάνουν κάτι άλλο ακριβότερο κ με μικρότερη διάρκεια.

Κατάλαβες;......:D

 

Ok καταλαβα, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την εφαρμογή της Cosmote, μπορείτε να βάζετε πακέτα απο κει;; ποτέ δεν τα είχα καταφέρει να βάλω κάτι από κει. Πάντα οταν επέλεγα το πακέτο που θέλω σταματούσε να λειτουργεί και την έσβησα.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Σίγουρα πρέπει να έχει υποθεί ξανά, αλλά δεν βρίσκω κάτι.

 

Ειμαι σε Q και έκανα αίτηση φορητοτητας σε κατάστημα Γερμανός σήμερα το απόγευμα για Whats up .(καρτοκινητό)

 

Μου είπαν να πάω την Τρίτη πάλι στο κατάστημα και να πάρω τη κάρτα SIM και να πληρώσω 5ευρω.

 

Τελικά πληρώνεις για να κάνεις φορητοτητα, και θέλει δυο μέρες για να αλλάξεις παροχο ????

 

Σας Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα η φορητοτητα γινετε αυθημερον,η εγκριση παιρνει εως 6 εργασιμες ωρες και δεν χρεωνετε,αρα το 5ευρω ειναι μαλλον πολιτικη του καταστηματος.

διαβασε εδω. http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/portability.html

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα η φορητοτητα γινετε αυθημερον,η εγκριση παιρνει εως 6 εργασιμες ωρες και δεν χρεωνετε,αρα το 5ευρω ειναι μαλλον πολιτικη του καταστηματος.

διαβασε εδω. http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/portability.html

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Θα παω αύριο να ακυρώσω την αίτηση φορητοτητας και θα την κάνω τηλεφωνικα. Εκεί νομίζω είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει πολυ περισσότερο χρόνο έτσι και δεν είναι σίγουρο οτι δεν θα ζητήσουν πάλι κάτι. Και τα 5 που ζητάνε τώρα ειναι το κόστος του πακέτου σύνδεσης που μαλλον μπαίνει στο λογαριασμό σου αν οχι ολόκληρο αμεσα τοτε τμηματικά (π.χ. ενα ευρώ το μήνα) με την προϋπόθεση οτι θα κάνεις ανανεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

κανε τηλεφωνικα την αιτηση για cosmokarta ,επειτα το γυριζεις με ενα μηνυμα σε whats up, ετσι εχω κανει και εγω πριν 4 μηνες περιπου, ειχα και εγω Q ,σε 3-4 μερες περιπου μου ηρθε σπιτι δωρεαν
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο cosmote και θέλω να το κάνω κάρτα.

Αυτό που χρειάζομαι είναι γύρω στα 200-300 λεπτά ομιλίας για όλες τις εταιρείες και τα σταθερά.

Επίσης, χρειάζομαι αρκετά δεδομένα. Γύρω στα 2Gb.

Τι θα με συμβουλεύατε; Προτιμώ Cosmote αλλά δε θα είχα πρόβλημα να πάω σε άλλη εταιρεία.

Και για τι κόστος μιλάμε περίπου;

Επίσης, περιμένω το One plus 3T που έχει 2 κάρτες sim. Για να έχω δύο μαζί.

 

Ευχαριστώ.

 

Φρογκ για δεδομενα και για λεπτα προς ολους,συμφερει το F2G

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου γιατί πρέπει να έχει μπλοκάρει ο secure mastercard ή visa code. Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει άλλη φορά, αλλά όταν κάνεις ηλεκτρονική αγορά λίγο πριν την ολοκλήρωση της συναλλαγής βγάζει ένα τελευταίο παράθυρο που ζητάει αυτό το πράγμα. Ισχύει για όλες τις τράπεζες.

 

Το έχω πάθει γι' αυτό στο λέω, νόμιζα ότι δεν περνάω κι εγώ σωστά τα στοιχεία.

 

Είναι πιστωτική Πειραιώς και σύμφωνα με τους ίδιους καμιά πιστωτική τους δεν παίζει με verified by visa, mastercard secure code. Οι χρεωστικές τους πάλι παίζουν κανονικά αλλά δεν την χρησιμοποιώ για αγορές.

 

Δοκίμασε να γράψεις το όνομα χωρίς την τελεία. Παλαιότερα είχε τύχει και σε εμένα και όταν έγραψα το όνομα χωρίς την τελεία πέρασε κανονικά. Νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό!;)

 

Μπα τότε το κόβει η τράπεζα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αγορά ενός πακέτου 100 μηνυμάτων προς όλους προς 4.03 ευρώ, στέλνοντας το μήνυμα SMS100 στο 1330. Μετά από λίγο μου ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε και ότι έχω 100 sms προς όλους για ένα μήνα. Μπαίνοντας λίγο αργότερα στο what's up application βλέπω ότι έχω 200 sms και με έχει χρεώσει 8.06 ευρώ, τα διπλάσια δηλαδή (νωρίτερα είχα βάλει 15ευρη κάρτα και είχα αρκετά χρήματα μέσα). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δεν μου έχει έρθει 2ο sms ότι ενεργοποίησα άλλο πακέτο SMS Choice και επιπλέον στο What's Up application φαίνεται σαν ένα ενιαίο πακέτο (για όσους δεν ξέρουν όταν πατάμε για να μας εμφανίσει λεπτομέρειες, εμφανίζει κάθε πακέτο ξεχωριστά, δηλαδή κανονικά θα έπρεπε να μου δείχνει 2 πακέτα των 100 μηνυμάτων, ενώ τώρα μου δείχνει ένα πακέτο των 200 μηνυμάτων). Τέλος πάντων, εγώ δεν χρειάζομαι τόσα πολλά sms και μου έφαγε 4 ευρώ έξτρα, τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενημέρωση: 1 λεπτό μετά που ήρθε και 2ο sms ότι ξαναενεργοποιήθηκε το πακέτο, παρότι εγώ είχα στείλει μόνο ένα sms ενεργοποίησης. Επειδή έχω κάτι χρόνια να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών, ξέρει κανείς να μου θυμίσει ποιο είναι το νούμερο; Μπορώ να καλέσω και από σταθερό;

 

Να προσέχετε με αποστολή sms στο 1330:

Την τελευταία περίοδο (κ υπό συνθήκες) ΑΝ δείτε ότι δε στέλνει άμεσα το sms (πχ κάνει κανα λεπτό να το "πάρει"/στείλει)

ΤΟΤΕ

Μάλλον θα το στείλει διπλό το sms παρότι θα το έχετε στείλει ΜΟΝΟ 1 φορά...:)

Link to comment
Share on other sites

βλέπω άλλαξε το πακέτο 200' προς όλους με 5€ και έβαλαν και 100mb στο πακέτο και πήγε η τιμή 6€. τσάμπα 1€ παραπάνω τώρα, τουλάχιστον για μένα. για what's up μιλάω.
Link to comment
Share on other sites

Ως αύριο 15/1 (έτσι λέει) από το app mycosmote :

 

 

http://i64.tinypic.com/xp8taq.png...................http://i68.tinypic.com/2ue417k.png

 

 

Όποιος τα δοκιμάσει κ μπορέσει να τα βάλει γιατί κάποιοι λένε ότι δε βάζει πακέτα από τις "Υπηρεσίες" του app mycosmote.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...