Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανεις αν ζητήσω τώρα που λήγει το συμβόλαιο μου διακοπή (δε με ενδιαφέρει ο αριθμός )η να το κάνω κάρτα ποσο καιρό θα χρειαστεί για τη διακοπή ;λήγει το συμβόλαιο στις 4 Σεπτέμβρη.υπαρχει περίπτωση αν πάω 1-2 μέρες πριν να μου πουν ότι αργεί η διακοπή και να φάω στη μάπα το κανονικό πάγιο που θα είναι χωρίς τις εκπτώσεις ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ενα μηνα πριν ληξει απο συμβολαιο σε καρτα αλλιως σε αλλη εταιρεια μολις ληξει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα πριν ληξει απο συμβολαιο σε καρτα αλλιως σε αλλη εταιρεια μολις ληξει.

 

 

 

4 Σεπτεμβρίου λήγει .πριν 3 μέρες βγήκε ο τελευταίος λογαριασμός .ειμαι όμως με μεγάλη έκπτωση παγίου .μπορω να το διακόψω πριν τις 4 Σεπτέμβρη;τι με συμφέρει να κάνω ;δεν με νοιάζει να ανανεώσω ούτε το νούμερο έχω αλλάξει νούμερο ήδη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 Σεπτεμβρίου λήγει .πριν 3 μέρες βγήκε ο τελευταίος λογαριασμός .ειμαι όμως με μεγάλη έκπτωση παγίου .μπορω να το διακόψω πριν τις 4 Σεπτέμβρη;τι με συμφέρει να κάνω ;δεν με νοιάζει να ανανεώσω ούτε το νούμερο έχω αλλάξει νούμερο ήδη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κανε διακοπη συμβολαιου τοτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω τους συν-forum-ιτες ότι σε επικοινώνία με την εξυπηρέτηση πελατών της cosmote για να διαμαρτυρηθώ για την τελευταίες αυξήσεις σε όσους έχουν μείωση παγίου αντί επιδότησης. Η απάντησή τους ήταν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι επειδή την προηγούμενη φορά που έγιναν αυξήσεις (Μάρτιος 2017) είχά διαμαρτυρηθεί και πάλι και μου είχαν δώσει μία έξτρα έκπτωση, συνεπώς ότι μπορούσαν να μου δώσουν, το έχουν κάνει ήδη. έχω 2 συνδέσεις σε οικογενειακό, και τον Μάρτιο είχαν δώσει μία έξτρα έκπτωση στα πάγια 10% ώστε να αντισταθμιστούν οι τότε αυξήσεις. Αν το τραβούσα, θα πήγαινε για διακοπή συμβολαίου, πράγμα που δεν ήθελα. Αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία για το συγκεκριμένο θέμα ας την καταθέσει και αυτός. Edited by kanenas00
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω τους συν-forum-ιτες ότι επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση πελατών της cosmote για να διαμαρτυρηθώ για την τελευταίες αυξήσεις σε όσους έχουν μείωση παγίου αντί επιδότησης. Η απάντησή τους ήταν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι επειδή την προηγούμενη φορά που έγιναν αυξήσεις (Μάρτιος 2017) είχε διαμαρτυρηθεί και πάλι και μου είχαν δώσει μία έξτρα έκπτωση, συνεπώς ότι μπορούσαν να μου δώσουν, το έχουν κάνει ήδη. έχω 2 συνδέσεις σε οικογενειακό, και τον Μάρτιο είχαν δώσει μία έξτρα έκπτωση στα πάγια 10% ώστε να αντισταθμιστούν οι τότε αυξήσεις. Αν το τραβούσα, θα πήγαινε για διακοπή συμβολαίου, πράγμα που δεν ήθελα. Αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία για το συγκεκριμένο θέμα ας την καταθέσει και αυτός.

 

Εγω στη θεση σου θα εκοβα το συμβολαιο και θα το εκανα καρτοκινητο.Βαλτα κατω και δες αν συμφερει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα εκοβα το συμβολαιο και θα το εκανα καρτοκινητο.Βαλτα κατω και δες αν συμφερει.

τα έχω βάλει κάτω και για την χρήση που κάνω, δεν συνφέρει το καρτοκινητό. στις 2 συνδέσεις που έχω (1500-35 & 1500-25) έχω και μια δωρεάν sim για το tablet για να έχω Internet και σε αυτο. με συνολικά πάγια και φόρους 36 ευρώ. δεν νομίζω οτι με καρτοκινητό θα έπεφτα κάτω απο 40 το μήνα σε αυτά. Συμπληρωματικά έχω και την cosmote mastercard, οπότε οι λογαργιασμοί πέφτουν πάρα πολυ με την χρήση που κάνω στην κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

τα έχω βάλει κάτω και για την χρήση που κάνω, δεν συνφέρει το καρτοκινητό. στις 2 συνδέσεις που έχω (1500-35 & 1500-25) έχω και μια δωρεάν sim για το tablet για να έχω Internet και σε αυτο. με συνολικά πάγια και φόρους 36 ευρώ. δεν νομίζω οτι με καρτοκινητό θα έπεφτα κάτω απο 40 το μήνα σε αυτά. Συμπληρωματικά έχω και την cosmote mastercard, οπότε οι λογαργιασμοί πέφτουν πάρα πολυ με την χρήση που κάνω στην κάρτα...

 

Για ποιές αυξήσεις προσπάθησες να πάρεις επιπλέον έκπτωση; Νομίζω έχω χάσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιές αυξήσεις προσπάθησες να πάρεις επιπλέον έκπτωση; Νομίζω έχω χάσει κατι.

 

στον τελευταίο λογαργιασμό (αυγουστους 2017) είχε ψιλά γράμματα οτι απο 31/08/2017 μειώνετε το ποσό της έκπτωσης παγίου αντί επιδότησης κατά 1,19 ευρώ σε κάθε σύνδεση.. μιλώντας με συναδέλφους μου, όλοι όσοι έχουν έκπτωση στο πάγιο έχουν λάβει τέτοια ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και εγώ στο λογαριασμό του Αυγούστου. Έλεος δηλαδή, το έχουν ξεφτιλίσει τελείως με τις αυξήσεις τον τελευταίο χρόνο. Εμένα για την προηγουμενη αύξηση μου είχαν δώσει μια έκπτωση για 1 χρόνο μόνο. Έλεος, μόνο αυτό έχω να πω, το καρτέλ σε όλο του το μεγαλείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

στον τελευταίο λογαργιασμό (αυγουστους 2017) είχε ψιλά γράμματα οτι απο 31/08/2017 μειώνετε το ποσό της έκπτωσης παγίου αντί επιδότησης κατά 1,19 ευρώ σε κάθε σύνδεση.. μιλώντας με συναδέλφους μου, όλοι όσοι έχουν έκπτωση στο πάγιο έχουν λάβει τέτοια ενημέρωση...

 

Το είδα, θα έχω και εγώ μια φιλική κουβέντα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, θα έχω και εγώ μια φιλική κουβέντα μαζί τους.

 

το ίδιο και στα 2 Cosmote 65 που εχουμε και εμεις

Σημερα πήρα πολυ καλη προσφορά απο Vodafone για 2 Red !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και στα 2 Cosmote 65 που εχουμε και εμεις

Σημερα πήρα πολυ καλη προσφορά απο Vodafone για 2 Red !

 

Τι προσφορα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μετά από ανανέωση συμβολαίου με την Cosmote. Πρόκειται για 3 νούμερα σε οικογενειακό πρόγραμμα. Τέλη Απριλίου έληγε το παλιό πρόγραμμα και μετά από συνομιλία με το τμήμα προσφορών της Cosmote (με κάλεσαν αυτοί μετά από αίτημα φορτικότητας σε Wind) κλείσαμε ανανέωση για 2 Cosmote L και 1 Cosmote XL. Στο Cosmote XL, μάλιστα, εκτός από την έκπτωση λόγω ανανέωσης προστέθηκε κ η έκπτωση 10% (ή 20% δε θυμάμαι) λόγω σταθερού OTE. Με τα πολλά συμφωνήθηκε μια τιμή A για το Cosmote XL και Β για τα 2 L.

Και τώρα αρχίζουν τα ωραία. Ενώ στα 2 Cosmote L έρχεται ο λογαριασμός στη συμφωνημένη τιμή, στο Cosmote XL έρχεται στην κανονική αρχική του προγράμματος (περίπου 60€). Οκ, λέω κάποιος θα την έκανε την πατάτα. Παίρνω τηλ πίσω στο τμήμα προσφορών, εξηγώ τι έγινε μου λένε "Ναι βλέπουμε την προσφορά, κάποιο λάθος θα έγινε, θα σας έρθει πιστωτικό τον επόμενο μήνα."

Έρχεται ο επόμενος λογαριασμός, ξανά μανά τα ίδια. Τα 2 L στη συμφωνηθείσα το δε XL στην αρχική. Ξανά τηλέφωνο πίσω και με πιο πολλές φωνές αυτή τη φορά. Το παλικαράκι πούλησε κ λίγο ειρωνεία του στυλ "καλά πως κάνετε έτσι". Με τα πολλά κατέληξαν στο ίδιο παραμύθι "Πληρώστε το και θα σας έρθει πιστωτικό".

Πριν 10 λεπτά ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός και είναι ακριβώς όπως ήταν κ οι προηγούμενοι.

Αλήθεια η υπομονή μου έχει εξαντληθεί. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μετά από ανανέωση συμβολαίου με την Cosmote. Πρόκειται για 3 νούμερα σε οικογενειακό πρόγραμμα. Τέλη Απριλίου έληγε το παλιό πρόγραμμα και μετά από συνομιλία με το τμήμα προσφορών της Cosmote (με κάλεσαν αυτοί μετά από αίτημα φορτικότητας σε Wind) κλείσαμε ανανέωση για 2 Cosmote L και 1 Cosmote XL. Στο Cosmote XL, μάλιστα, εκτός από την έκπτωση λόγω ανανέωσης προστέθηκε κ η έκπτωση 10% (ή 20% δε θυμάμαι) λόγω σταθερού OTE. Με τα πολλά συμφωνήθηκε μια τιμή A για το Cosmote XL και Β για τα 2 L.

Και τώρα αρχίζουν τα ωραία. Ενώ στα 2 Cosmote L έρχεται ο λογαριασμός στη συμφωνημένη τιμή, στο Cosmote XL έρχεται στην κανονική αρχική του προγράμματος (περίπου 60€). Οκ, λέω κάποιος θα την έκανε την πατάτα. Παίρνω τηλ πίσω στο τμήμα προσφορών, εξηγώ τι έγινε μου λένε "Ναι βλέπουμε την προσφορά, κάποιο λάθος θα έγινε, θα σας έρθει πιστωτικό τον επόμενο μήνα."

Έρχεται ο επόμενος λογαριασμός, ξανά μανά τα ίδια. Τα 2 L στη συμφωνηθείσα το δε XL στην αρχική. Ξανά τηλέφωνο πίσω και με πιο πολλές φωνές αυτή τη φορά. Το παλικαράκι πούλησε κ λίγο ειρωνεία του στυλ "καλά πως κάνετε έτσι". Με τα πολλά κατέληξαν στο ίδιο παραμύθι "Πληρώστε το και θα σας έρθει πιστωτικό".

Πριν 10 λεπτά ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός και είναι ακριβώς όπως ήταν κ οι προηγούμενοι.

Αλήθεια η υπομονή μου έχει εξαντληθεί. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

 

Κάνε αίτημα φορητότητας σε άλλη εταιρεία και όταν καλέσουν πες τους ότι φεύγεις αζημίως για αθέτηση όρων συμβολαίου.

Αν επιμείνουν πες τους ότι θα τους καταγγείλεις στον συνήγορο του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία η μην πληρώνεις και πες τους να το δουν και να σε επιστρέψουν όσα σου χρωστάνε και μετά πληρώνεις. Καλύτερα να πας σε κάποιο κατάστημα cosmote.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και στα 2 Cosmote 65 που εχουμε και εμεις

Σημερα πήρα πολυ καλη προσφορά απο Vodafone για 2 Red !

 

-45% + εκπτωση οικογενιακού

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτημα φορητότητας σε άλλη εταιρεία και όταν καλέσουν πες τους ότι φεύγεις αζημίως για αθέτηση όρων συμβολαίου.

Αν επιμείνουν πες τους ότι θα τους καταγγείλεις στον συνήγορο του καταναλωτή.

 

Η γενικη γραμματεια καταναλωτη ειναι περισσοτερο πιασαρικη, οπως και μια απλη κοινοποιηση στην εεττ.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Στις 25/07/17 έληξε το συμβόλαιό μου στην cosmote και στις 28/07/17 άλλαξα πάροχο και πήγα στην wind. Eίχα αφήσει τον τελευταίο λογαριασμό απλήρωτο (38 ευρώ) και σήμερα πήγα να ρωτήσω σε ένα κατάστημα cosmote αν έχω κάποιο υπόλοιπο προκειμένου να το εξοφλήσω και μου απάντησε η υπάλληλος ότι στο σύστημα δεν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος και να μου ζητήσουν να πληρώσω μετά;
Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Θα περιμένεις τον επόμενο λογαριασμό , ο οποίος μπορεί να είναι και πιστωτικός μιας που προπληρώνεις ένα πάγιο.

Μέχρι να βγεί ο τελευταίος λογαριασμός το σύστημα δεν δείχνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια καρτοκινητή που να έχει δωρεάν φορητότητα, για να πάω τον αριθμό που έχω στο μηδενικό πάγιο ; Όλο για κάτι 30 ευρώ διαβάζω για φορητότητα στα καρτοκινητά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια καρτοκινητή που να έχει δωρεάν φορητότητα, για να πάω τον αριθμό που έχω στο μηδενικό πάγιο ; Όλο για κάτι 30 ευρώ διαβάζω για φορητότητα στα καρτοκινητά.

 

Η Cyta,που παταει στο δικτυο της vodafone.Καρτες και με 5€ στο περιπτερο εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πήγε ο πατέρας μου πριν 2 ημέρες να καταργήσει 4 νούμερα που είχε με μηδενικό πάγιο λόγω αλλαγής τιμολογιακής πολιτικής της εταιρίας και του είπε ο υπάλληλος ότι θέλει 15 ευρώ χ 4 νούμερα , συνολικά 60 ευρώ. Τι χρέωση είναι αυτή κι εφόσον υπάρχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική από την εταιρία δεν έχει δικαίωμα ακύρωσης δωρεάν;
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα αζημίως υποχώρησης το έχει εντος 1 μήνα απο την ανακοίνωση,το περιθώριο έληξε προ ημερών.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...