Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest makisg3
Συμβολαιο της cosmote που λήγει σημερα, ζητησα σημερα σε καταστημα με το κωδικο διακοπής μετατροπη σε καρτα.μου λενε σε 20 ημέρες θα γινει.οποτε θα με χρεωσουν περαν των 10€ τελων διακοπης και 20 ημερες υψηλη χρεωση τιμοκαταλογου.απαραδεκτο,μεθοδευμενη κονομα
Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιο της cosmote που λήγει σημερα, ζητησα σημερα σε καταστημα με το κωδικο διακοπής μετατροπη σε καρτα.μου λενε σε 20 ημέρες θα γινει.οποτε θα με χρεωσουν περαν των 10€ τελων διακοπης και 20 ημερες υψηλη χρεωση τιμοκαταλογου.απαραδεκτο,μεθοδευμενη κονομα
Γι αυτό την επόμενη φορά να ξεκινήσεις διαδικασία μετατροπής σε κάρτα, μόλις μπεις στο μήνα σου. Μην το αφήσεις τελευταία μέρα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest makisg3
Γι αυτό την επόμενη φορά να ξεκινήσεις διαδικασία μετατροπής σε κάρτα, μόλις μπεις στο μήνα σου. Μην το αφήσεις τελευταία μέρα.

 

Μου έλεγαν ότι δε γίνεται νωρίτερα η ακύρωση, προφανώς δε τα γλιτώνεις το έχουν στήσει έτσι, αλλά δε πρόκειται να τους πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μου έλεγαν ότι δε γίνεται νωρίτερα η ακύρωση, προφανώς δε τα γλιτώνεις το έχουν στήσει έτσι, αλλά δε πρόκειται να τους πληρώσω.

 

Γίνεται, απλά σου έδωσαν λάθος οδηγίες... Δυστυχώς, εάν δεν τα πληρώσεις θα σου τα ζητούν εσαεί. Έχε υπόψη σου ότι σε περίπτωση φορητότητας δεν θα μπεις στον επόμενο μήνα, αλλά φαντάζομαι θέλεις να μείνεις στο δίκτυό τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.θελω να ρωτήσω κάτι .εχω συμβόλαιο στην cosmote με 2 νούμερα στο όνομα μου .και στα 2 νούμερα έχω καλή έκπτωση στο πάγιο .το συμβόλαιο λήγει ακριβώς 4 Σεπτεμβρίου .η ανανέωση χρόνου δηλαδή ο λογαριασμός κάθε μήνα έβγαινε στις 17 κάθε μήνα .τους πήρα τηλ για να τους ρωτήσω ποτε μπορώ να διακόψω χωρίς να έχω ποινή .ηξερα ότι ένα μήνα πριν πάντα είσαι free για να φύγεις .τελος πάντων στο τηλ είπαν όντως ότι αν φύγω αύριο 16 του μήνα θα πληρώσω ποινή ένα σεβαστό ποσο για κάθε νούμερο .θυμιζω ξανά ότι το συμβόλαιο λήγει 4 Σεπτέμβρη και 17 Αυγούστου μεθαύριο βγαίνει ο τελευταίος εκπτωτικος λογαριασμός (όπως μου είπαν ).να σημειώσω επίσης ότι τα νούμερα δε με ενδιαφέρουν να τα κρατήσω .τι λέτε εσεις να κάνω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.θελω να ρωτήσω κάτι .εχω συμβόλαιο στην cosmote με 2 νούμερα στο όνομα μου .και στα 2 νούμερα έχω καλή έκπτωση στο πάγιο .το συμβόλαιο λήγει ακριβώς 4 Σεπτεμβρίου .η ανανέωση χρόνου δηλαδή ο λογαριασμός κάθε μήνα έβγαινε στις 17 κάθε μήνα .τους πήρα τηλ για να τους ρωτήσω ποτε μπορώ να διακόψω χωρίς να έχω ποινή .ηξερα ότι ένα μήνα πριν πάντα είσαι free για να φύγεις .τελος πάντων στο τηλ είπαν όντως ότι αν φύγω αύριο 16 του μήνα θα πληρώσω ποινή ένα σεβαστό ποσο για κάθε νούμερο .θυμιζω ξανά ότι το συμβόλαιο λήγει 4 Σεπτέμβρη και 17 Αυγούστου μεθαύριο βγαίνει ο τελευταίος εκπτωτικος λογαριασμός (όπως μου είπαν ).να σημειώσω επίσης ότι τα νούμερα δε με ενδιαφέρουν να τα κρατήσω .τι λέτε εσεις να κάνω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν τους ρώτησες ποτέ πρέπει να διακόψεις για να μην έχεις πρόστιμο τι σου απάντησαν?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όταν τους ρώτησες ποτέ πρέπει να διακόψεις για να μην έχεις πρόστιμο τι σου απάντησαν?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Δεν ήταν ξεκάθαροι ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ξεκάθαροι ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί να μιλήσετε και να στο ξεκαθαρίσουν επί τόπου. Κοιτάνε να τα πάρουν από παντού, οπότε λένε όλο ******** για να εισπράξουν κανένα πάγιο παραπάνω.

 

Αυτό για το μήνα που λες ισχύει σίγουρα για φορητότητα, για διακοπή δεν γνωρίζω. Το λογικό είναι να ισχύει Αφού έχεις προπληρωσει το μήνα, αλλά με τις εταιρίες κινητής τίποτα δεν είναι λογικό και δεν βγάζεις εύκολα άκρη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί να μιλήσετε και να στο ξεκαθαρίσουν επί τόπου. Κοιτάνε να τα πάρουν από παντού, οπότε λένε όλο ******** για να εισπράξουν κανένα πάγιο παραπάνω.

 

Αυτό για το μήνα που λες ισχύει σίγουρα για φορητότητα, για διακοπή δεν γνωρίζω. Το λογικό είναι να ισχύει Αφού έχεις προπληρωσει το μήνα, αλλά με τις εταιρίες κινητής τίποτα δεν είναι λογικό και δεν βγάζεις εύκολα άκρη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Το πολύ πολύ κάνω φορητότητα σε κάρτα voda και ακυρώνω μετά εκεί .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και άμα έχεις προπληρώσει τον μήνα , δεν είναι λάθος ιδέα να φύγεις νωρίτερα; Απλά 4 Σεπτέμβρη είναι η ημερομηνίια στην οποία μπορείς να φύγεις χωρίς καμμία οικονομική απώλεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αρχικά ζητώντας συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου και κατόπιν αρκετού διαβάσματος και έχοντας ταλαιπωρηθεί ακόμα περισσότερο τον τελευταίο καιρό με την Cosmote αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου λίγο.

 

Για λόγους ευκολίας θα σας πω ότι υπάρχουν:

  • Σταθερό με 250’ σταθερά, 30’κινητά και ADSL
  • Κινητό COSMOTE Mobile XL (1500’, 1500 sms και 2,9GB)
  • Καρτοκινητό FROG από προσφορά δρόμου με αγορά 1€ και αρχικό χρόνο ομιλίας 30€ & κάθε μήνα 1GB και για κάθε ανανέωση 5€ άλλα 500ΜΒ & 100’ προς όλους. (για όσους ενδιαφέρονται το έδιναν στο μετρό Αγίου Αντωνίου 10&11 Αυγούστου).
  • Ένα απλό What’s Up

 

Έκανα σύνδεση στο όνομα του πατέρα μου τον Αύγουστο του 2013 γιατί ήταν συνταξιούχος και αυτό μου έδινε σημαντικές εκπτώσεις. ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, το τωρινό XL. Τότε λοιπόν, μετά από 2 μήνες με καλεί η Vodafone και μου δίνει το RED 1 με μεγάλη μείωση στο πάγιο με αποτέλεσμα να δεχτώ την προσφορά και να ξεκινήσει η φορητότητα. Με καλεί η Cosmote για αντιπροσφορά και να μην μακρηγορώ απολάμβανα το παραπάνω πακέτο για 18 μήνες στην εξευτελιστική τιμή των 12€/μήνα. Φοβερό; Σίγουρα!

Επαναπαύθηκα, ξεχάστηκα, μ@λ@κίστηκα, έληξε το συμβόλαιο μου και έρχεται ένας λογαριασμός ύψους 180€ γιατί είχα περάσει κατά πολύ τα GB. Κανονικά, είχα 1,5GB και εγώ είχα χρησιμοποιήσει 9,6GB τότε. Βρήκα που ήταν το πρόβλημα, ζήτησα κούρεμα του ποσού, το μείωσαν στα 70€, το πλήρωσα και κάναμε ανανέωση για άλλους 18 μήνες στα 23€ σχεδόν τον μήνα. Η τιμή αυτή ήταν πάντα κυμαινόμενη με μάξιμουμ τα 27€ και ποτέ παραπάνω. Εδώ, να συμπληρώσω ότι γενικά είμαι διαθέσιμος να πληρώνω μέχρι 35€ για το συγκεκριμένο πακέτο αλλά ούτε cent παραπάνω καθώς μας πουλάνε αέρα που τις περισσότερες φορές για αυτούς δεν κοστίζει τίποτα. Συνεχίζω λοιπόν… Η συγκεκριμένη (2η) ανανέωση έληγε 22/07 οπότε από αρχές Ιουνίου άρχισα να ψάχνομαι και εδώ ξεκινάει η περίοδος των παθών.

 

Εδώ, αξίζει να σας ενημερώσω ότι ο πατέρας μου έφυγε από την ζωή αιφνιδίως τον Απρίλιο. Ζήτησα να μεταφερθεί το συμβόλαιο σαν καρτοκινητό στο όνομα μου για να μην χάσω το νούμερο και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Πρέπει να μεταφερθεί σε συμβόλαιο και μετά να το κάνω καρτοκινητό εγώ σαν διαχειριστής της γραμμής αλλά θα έχω φάουλ διακοπής. Για να μην έχω φάουλ, μπορώ να καταργήσω το νούμερο και όλα οκ. Όμως εγώ τον χρειάζομαι τον αριθμό. Πήγα για φορητότητα και μου είπαν και από Wind & από Vodafone ότι μπορώ να το μεταφέρω στο όνομα μου σαν καρτοκινητό. Όλα αυτά πριν την σημερινή εξέλιξη.

 

Παίρνω τηλέφωνο, και μου λένε ότι η τελική τιμή που μπορούν να μου το δώσουν είναι στα 33€ τον μήνα. Συμφωνούμε και καθησυχάζομαι. Έρχεται ο πρώτος λογαριασμός 44,5€. Αρχίζω να έχω φαγούρα και να με ξύνουν και οι δυο μου ******. Επίσης από την ταραχή μου, παρατήρησα διόγκωση της βάλανού οπότε και πείστηκα, επειδή είχαν μεγαλώσει από το ξύσιμο και την διόγκωση, να τους γράψω μιας και είχε ποοοοοοολυ παραπάνω χώρο και να την κάνω. Όμως μετά από σκέψη, λέω κάτσε να έρθει και ο δεύτερος λογαριασμός. Ήρθε! 41.09€! Πήρα μια ωραία πένα και άρχισα σιγά σιγά να γραφώ (στα διογκωμένα που ανέφερα πριν) ενώ παράλληλα ψαχνόμουν για το τι παίζει στα υπόλοιπα δίκτυα αλλά ΣΑΝ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ πλέον, αφού στα συμβόλαια όλοι είχαν τις ίδιες πολιτικές.

Και εκεί που έχω πείσει τον εαυτό μου ότι δεν χρειάζεται να έχω συμβόλαιο, σκέφτηκα ότι υπάρχει και ένα σταθερό που είναι συνδεδεμένο με το κινητό και έχει εκπτώσεις. ΣΟΚ Νο1. Επίσης, υπάρχει και μια συσκευή ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ που είναι συνδεδεμένη και θα διακοπεί (όπως έχει συμβεί κατά το παρελθόν σε φίλο μου που μετέτρεψε συμβόλαιο σε καρτοκινητό. ΣΟΚ Νο2.

Λέω, οκ, κομμάτια ας πάει. Στο κινητό την βολεύω καθώς το S8+ με ROM Cosmote δουλεύει το wifi calling, καθώς και στο σπίτι μου στο Περιστέρι αλλά και στο σπίτι μου στο χωριό στην Κρήτη που το σήμα είναι ανύπαρκτο έχει wifi. Το στρώσαμε αυτό, ας κοπεί το ΤΕΛΕΙΕΟ ΣΗΜΑ. Αποφασίστηκε η διακοπή του συμβολαίου και η φορητότητα σε καρτοκινητό σε άλλη εταιρία και τέλος. Αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε να βρω και λύση για το σταθερό.

Επειδή, με την ιστορία του πατέρα μου από τον Απρίλιο μέχρι τώρα, έμεινα πολύ στην Κρήτη και χρησιμοποίησα το σταθερό λόγω δουλείας, ο λογαριασμός ήρθε τούμπανο. 128€ για 2 μήνες.

Ξεκινώ την αναζήτηση για σταθερό. Μόνη εναλλακτική επιλογή στο χωριό η Cyta. Την είχα και παλαιότερα όσο έμενα Κρήτη και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, οπότε ας δω τι παίζει σκέφτηκα. Παίρνω τηλέφωνο και βρίσκω Υπερ&Αστικά απεριόριστα, 300’ κινητά και VDSL αν υπάρχει (όσο δεν έχει VDSL πάει με ΑDSL) ή όταν υπάρξει στα 22,50€. Προσφορά που έτρεχε μόνο για 2 ημέρες και εγώ πήρα κατά τύχη. Α, και δωρεάν ενεργοποίηση. Σούπερ! Την κατοχύρωσα και ξεκίνησε η διαδικασία στις 03/08 με πιθανή ενεργοποίηση 21/08 (3 εργάσιμες από σήμερα 16/08*). Σήμερα λοιπόν την 1:22 με καλεί μια κυρία απα την Cosmote να μου κάνει αντιπρόταση για το σταθερό. Βασικά πήρε πρώτα την μάνα μου στο χωριό και την παρέπεμψε σε εμένα. Η αντιπρόταση ήτα η εξής: σταθερά απεριόριστα, κινητά 150’, VDSL 50 (έχει ο ΟΤΕ μέσω RURAL) στα 23,63 τελική τιμή. Της αναφέρω ότι έχω και κινητό όμως το οποίο θα καταργηθεί τις επόμενες ημέρες από το δίκτυο σας λόγω –κατ’ εμέ- υπερτιμολόγησης κλπ κλπ. Και με αφήνει μ@λ@κ@! Η συζήτηση έχει ως εξής:

 

Εγώ: θα το καταργήσω γιατί είχα συμφωνήσει 33€ τελική τιμή και εγω πληρώνω 40€+

COS: Γιατί είμαι εγώ εδώ. -30% επί του όποιου ποσού του παγίου σας σε όποιο πρόγραμμα και αν ανήκετε για ένα χρόνο χωρίς καμία δέσμευση. Δεν είναι ανανέωση. Απλά μια έκπτωση επιβράβευσης.

Άρχισα να κάνω τον δύσκολο και τον επιφυλακτικό εγώ με σκοπό να επωφεληθώ ακόμα περισσότερα.

ΕΓΩ: Έχω αγοράσει ένα Frog αριθμό και εκεί με 15€ μπορώ να έχω 4GB και 360’ προς όλους που μου είναι αρκετά.

COS: Εξαιρετικά! Κάθε μήνα, θα σας βάζουμε και 300’ προς όλους στο frog χωρίς καμιά επιβάρυνση με μόνη υποχρέωση την ανά τρίμηνο ανανέωση 5€ για να υπάρχει το νούμερο. Και επιπλέον 500ΜΒ επιπλέον στο συμβόλαιο σας.

Εγώ: Ναι, αλλά υπάρχει και ένα καρτοκινητό στο όνομα της μάνας μου που θέλω να το εντάξω μέσα στο Cosmote One.

COS: Μισό λεπτό. Αναμονή….. Ναι με ακούτε;

Εγώ: Φυσικά!

COS: 300’ και στο καρτοκινητό, δωρεάν κλήσεις στο κινητό σας και στο σταθερό σας και 1,2GB για το καρτοκινητό της μητέρας σας.

Εγώ: Θέλω χρόνο να το σκεφτώ.

COS: Θα είμαι μέχρι τις 15:00 σήμερα εδώ. Αλλά σε ότι αφορά το σταθερό σας θα πρέπει να αποφασίσετε συντομα για να κάνουμε ακύρωση της φορητότητας*

Εγώ: Καλέστε με 14:50 να υπολογίσω αν με συμφέρει.

 

 

Τα βάζω κάτω και βλέπω τις τελικές τιμές να έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

  • Κινητό (1500’ & 1500SMS & 3,4GB) με 30,70€
  • Σταθερό (Υπερ&Αστικά, 150’ κινητά & VDSL 50) με 23,63€
  • FROG ( δωρεάν κάθε μήνα 200’ & 1 GB) με υποχρέωση ανά τρίμηνο για 5€ ανανέωση ώστε να μην διακοπεί η γραμμή.
  • WHATS UP (300’ & 1,2GB) με υποχρέωση ανά τρίμηνο για 5€ ανανέωση ώστε να μην διακοπεί η γραμμή.

Νομίζω ότι είναι σούπερ όλα αυτά για τα ποσά που χρεώνονται.

 

Πάνω που είχα απογοητευτεί ήρθε λύση. Επίσης, ξεπρήστηκαν και έφυγε η φαγούρα!

Κλείνοντας, αναρωτιέμαι. Γιατί έπρεπε να γίνουν όλα αυτά για να βρεθεί λύση.

*Το αφήνουν τελευταία στιγμή για αντιπροσφορά καθώς όπως με ενημέρωσε η υπάλληλος χρειάζεται 3 εργάσιμες για διακοπή αιτήματος φορητότητας.

Edited by XP130TD
Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο deal,και απο τη στιγμη που εχεις δυνατοτητα για rural vdsl στο χωριο αξιζει.Οσο για τα δεδομενα,φορτωνε και 4GB με 5€ καθε μηνα στο frog σου και εχεις καβατζα 5GB και 200' μαζι με 3,4GB και 1500' στο συμβολαιο.Με 35€ στα 2 νουμερα εχεις 8,4GB και 1800' λεπτα μαζι με τα 1500 sms του συμβολαιου.

Οσο για τη μητερα σου,θα την βγαζει τζαμπα με 300+150 λεπτα προς κινητα μεσω του σταθερου.

Βαζεις και στο τελειο σημα το κινητο της μητερας σου,εκτος αν μπορειτε να παρετε ενα smartphone συμβατο με το wifi calling της cosmote.

Edited by XP130TD
αφαίρεση quote

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο deal,και απο τη στιγμη που εχεις δυνατοτητα για rural vdsl στο χωριο αξιζει.Οσο για τα δεδομενα,φορτωνε και 4GB με 5€ καθε μηνα στο frog σου και εχεις καβατζα 5GB και 200' μαζι με 3,4GB και 1500' στο συμβολαιο.Με 35€ στα 2 νουμερα εχεις 8,4GB και 1800' λεπτα μαζι με τα 1500 sms του συμβολαιου.

Οσο για τη μητερα σου,θα την βγαζει τζαμπα με 300+150 λεπτα προς κινητα μεσω του σταθερου.

Βαζεις και στο τελειο σημα το κινητο της μητερας σου,εκτος αν μπορειτε να παρετε ενα smartphone συμβατο με το wifi calling της cosmote.

 

Θα το δώσω το frog ρε συ σε κανενα ανήψι μου... με καλυπτει εμενα το πακετο του συμβολαίου... αφου σε δουλεια και σπιτι εχω wifi!

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Nikolas14, δε χρειαζόταν νομίζω να κάνεις την τεράστια παράθεση, τελοσπάντων. Κατά τα άλλα όλη η ιστορία ξεκίνησε επειδή η γραμμή ήταν στο όνομα του αποθανόντα πατέρα του συντάκτη του μηνύματος (το οποίο στερείται σοβαρού ύφους σε πολλά σημεία και δε θα ήθελα να σχολιάσω).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Θα το δώσω το frog ρε συ σε κανενα ανήψι μου... με καλυπτει εμενα το πακετο του συμβολαίου... αφου σε δουλεια και σπιτι εχω wifi!

 

Οπως νομιζεις,γενικα το Frog πλεον ειναι πιο vfm αλλα ολοι εχουν whats up.Χωρια τη χρεωση ανα δευτερολεπτο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,ηθελα την αποψη σας.Είμαι συνδρομητής cosmote εδω και αρκετα χρονια και οπως παντα μετα τη ληξη του συμβολαίου επειδη η προσφορα ειναι αστεια γίνεται αιτηση φορητοτητας σε άλλη εταιρεία και τελικα γίνεται η ανανέωση.Φετος μια απο τα ιδια και χειρότερα.Εχω το cosmote plus 35 πληρωνω 25 € και εχω και επιπλέον 400 mb απο το κανονικο πακέτο.Η προσφορα τους για φετος ειναι οι ιδιες παροχές στα 29 € αν επιλέξω εκπτωση στο πάγιο ή για συσκευή-120 € αν αποφασισω να βαλω το χερι βαθια που δεν το εχω σκοπό.Ηθελα να ρωτήσω αν πιστευετε πως καποιο πακέτο καρτοκινητης με συμφέρει με αυτα που δίνει το συμβόλαιο μου (120 προς ολους 40sms 1200mb internet και 1500 προς cosmote)Επειδη στη προηγουμενη ανανέωση συμβολαίου ειχαν πει πράγματα που δεν εκαναν δε με ενδιαφέρει να συνεχισω στην cosmote,σκεφτόμουν την μεταβαση σε CU,ποια η γνωμη σας?ευχαριστω Νικος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,ηθελα την αποψη σας.Είμαι συνδρομητής cosmote εδω και αρκετα χρονια και οπως παντα μετα τη ληξη του συμβολαίου επειδη η προσφορα ειναι αστεια γίνεται αιτηση φορητοτητας σε άλλη εταιρεία και τελικα γίνεται η ανανέωση.Φετος μια απο τα ιδια και χειρότερα.Εχω το cosmote plus 35 πληρωνω 25 € και εχω και επιπλέον 400 mb απο το κανονικο πακέτο.Η προσφορα τους για φετος ειναι οι ιδιες παροχές στα 29 € αν επιλέξω εκπτωση στο πάγιο ή για συσκευή-120 € αν αποφασισω να βαλω το χερι βαθια που δεν το εχω σκοπό.Ηθελα να ρωτήσω αν πιστευετε πως καποιο πακέτο καρτοκινητης με συμφέρει με αυτα που δίνει το συμβόλαιο μου (120 προς ολους 40sms 1200mb internet και 1500 προς cosmote)Επειδη στη προηγουμενη ανανέωση συμβολαίου ειχαν πει πράγματα που δεν εκαναν δε με ενδιαφέρει να συνεχισω στην cosmote,σκεφτόμουν την μεταβαση σε CU,ποια η γνωμη σας?ευχαριστω Νικος

 

Επειδη εχω CU και Whats Up εχω να πω το εξης.Αν καταναλωνεις αρκετα απο τα 1500 για Cosmote,πας Whats Up γιατι πολλοι που εχουν κοσμοτε ειναι whats up.

Πλεον το Whats Up απο σεμπτεβρη δινει δυνατοτητα να μεταφερεις τα λεπτα απο τα πακετα ομιλιας,κατι που το cu το ειχε αν αγοραζες τα ιδια πακετα.Αν αλλαξεις πακετο και κανεις online ενεργοποιηση τα 100' εξτρα προς ολους παραμενουν στο cu.Σε πακετα βαζεις 400' σε CU και 300' προς ολους με 6€ στο cu.Το ιδιο πακετο με 7€ εχει η κοσμοτε,τα 400' προς Whats Up ομως και με online ενεργοποιηση τα 300' προς

ολους αλλιως ειναι 200'.Ισχυει και για τις 2 το τελευταιο. Για MB,στο WU με 10€ παιρνεις 1.200MB απο το reload it με χρηση χρεωστικης/πιστωτικης καρτας ή paypal.Αλλιως ειναι 600MB Χωρια το παρε μοιρασε,οπου μαζευεις πολλα mb εξτρα.Ειδικα αν βαλεις 2 5αρες δινεις 2 φορες απο 300Mb και παιρνεις 200mb αντι για 100.Η Vodafone δινει 500Mb με 10€ ανανεωση και αλλα 500 αν κανεις ονλαιν ή σε καταστημα με διαρκεια 15 μερες.Και εχει το παρε μοιρασε για 3 φιλους να δηλωσεις και 100MB για εσενα αν δηλωσεις ενα νουμερο τουλαχιστον.Αλλα εδω εχει οριο 5 φορες το μηνα να παρεις τα 100MB ενω στο whats up μπορεις να παρεις οσες φορες θελεις.Πανω κατω τα ιδια πακετα εχουν.

Στα συν που εχει η κοσμοτε:

Καλυτερη καλυψη ειδικα στο 4G,οι ταχυτητες ειναι πολυ μεγαλυτερες και εχουν ανεβει στο φορουμ απο επαρχια και Αθηνα με 4G+ ταχυτητες μεχρι και 350Mbps Down.

Wifi Calling

Μεταφορα ολων των mb απο reload it και παρε μοιρασε

Να μοιρασεις 60' προς Whats Up σε φιλους

Μεταφορα υπολοιπου απο Cosmokarta/Whats Up/συμβολαιο.

Στη Frog εχει κοπει η δυνατοτητα αυτη.

My Internet για τη φραγη της προσβασης στο internet χωρις πακετο δεδομενων.

Δεν υπαρχει οριο ορθης χρησης στα δεδομενα

Στα συν του CU

Καλυτερα 1+1 προσφορες(μικελ)

Μεταφορα λεπτων/sms/mb

Δυνατοτητα λογαριασμου στο mycu

Καλυτερη ποιοτητα κλησης,ειδικα σε 2G σε σχεση με την Cosmote.

Δυνατοτητα αναφορας προβληματων με το δικτυο μεσω της εγγυησης δικτυου.

Αν εχεις δικαρτο τηλεφωνο δες και την Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση μου διακόπηκε πριν ένα μήνα και μετατράπηκε σε frog καρτοκινητό. Το τελευταίο αντίγραφο λογαριασμού e-bill που παρέλαβα σε ηλεκτρονική μορφή ήταν πιστωτικό. Η εξόφληση του λογαριασμού γινόταν με χρέωση πιστωτικής κάρτας αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει επιστραφεί κάποιο ποσό. Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για την επιστροφή του χρηματικού ποσού;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για την επιστροφή του χρηματικού ποσού;
Θα καλέσεις στην εξυπηρέτηση να σου επιβεβαιώσουν το ποσό της επιστροφής, κ μετά θα πας σε ένα κατάστημα cosmote γερμανός κ θα πάρεις τα χρήματα σου
Link to comment
Share on other sites

Οντως, ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία και έλαβα το υπόλοιπο που μου είχε πιστώθει. Να επισημάνω μόνο ότι η διαδικασία δεν ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθεί σε κατάστημα Γερμανός και με παρέπεμψαν σε κατάστημα Cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μπορούμε να δούμε ποτέ δικαιούμαστε επιδότηση και πόση χωρίς να επισκεφτούμε κάποιο κατάστημα; Δεν βρήκα κάτι στην επίσημη σελίδα εκτός αν δεν είδα καλά...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μπορούμε να δούμε ποτέ δικαιούμαστε επιδότηση και πόση χωρίς να επισκεφτούμε κάποιο κατάστημα; Δεν βρήκα κάτι στην επίσημη σελίδα εκτός αν δεν είδα καλά...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Κοιτάς στο my cosmote, ή τηλεφωνείς στο 13888.

 

Sent from my Pixel XL

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις αν ζητήσω τώρα που λήγει το συμβόλαιο μου διακοπή (δε με ενδιαφέρει ο αριθμός )η να το κάνω κάρτα ποσο καιρό θα χρειαστεί για τη διακοπή ;λήγει το συμβόλαιο στις 4 Σεπτέμβρη.υπαρχει περίπτωση αν πάω 1-2 μέρες πριν να μου πουν ότι αργεί η διακοπή και να φάω στη μάπα το κανονικό πάγιο που θα είναι χωρίς τις εκπτώσεις ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...