Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φώτα σας.... είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου στις 08/10/2013.

18μηνη δέσμευση..άρα λήγει στις 8 Απριλίου 2015 8/4/2015.

Ο λογαριασμός μου βγαίνει κάθε 6 του μήνα...

Έκανα αίτημα φορητότητας στη wind μέσω Ίντερνετ. Άρα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο να κανονίσουμε τι και πως. Πληρώνω πρόστιμο για να φύγω ή όχι?

Ξέρει κανένας?

 

Θένξ!

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας.... είχα κάνει ανανέωση συμβολαίου στις 08/10/2013.

18μηνη δέσμευση..άρα λήγει στις 8 Απριλίου 2015 8/4/2015.

Ο λογαριασμός μου βγαίνει κάθε 6 του μήνα...

Έκανα αίτημα φορητότητας στη wind μέσω Ίντερνετ. Άρα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο να κανονίσουμε τι και πως. Πληρώνω πρόστιμο για να φύγω ή όχι?

Ξέρει κανένας?

 

Θένξ!

 

Μικρο ποσο στην εκπτωση παγιου που εχεις για το διαστημα εως 8/4 απο οταν γινει η φορητοτητα.Αν σε παρουν απο Wind γιατι ειναι λιγο... αργα τα ζα εκει απο οτι εχω διβασει .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Γνωρίζει κανείς στα εταιρικά προγράμματα με ποια διαδικασία γίνεται ο διπλασιασμός των MB για πάντα σύμφωνα με την προσφορά που τρέχει?

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HCG&catName=COSMOTE_Unlimited_with_internet_Bus&cat=Contractplans_Bus

 

όλες οι συνδέσεις είναι στο ΑΦΜ της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω cosmote εδώ και αρκετά χρόνια ωστόσο δεν είχα συμβόλαιο ποτέ (ήμουν με κάρτα What's up). Αποφάσισα σήμερα να πάω να ρωτήσω για να κάνω κάποιο συμβόλαιο και να πάρω και μια φθηνή συσκευή.

 

Καθότι άνεργος μου είπαν πως υπάρχει έκπτωση στο πάγιο. Λέω ωραία... Κοιτάμε για το PLUS 25 το οποίο είναι και το χαμηλότερο που επιδοτεί και συσκευές και είναι στα 25 ευρώ σύμφωνα με αυτά που διάβαζα. Κάνει ο υπάλληλος τους υπολογισμούς για να βγάλει την έκπτωση ανεργίας και τι μου λέει? Πως το ποσό μαζί με την έκπτωση είναι 25,20 το μήνα! Πως γίνετε αυτό? Αφού ακόμα και το περιοδικό που πήρα από το κατάστημα λέει για 25 ευρώ χωρίς έκπτωση. Μάλλον έχω χάσει επεισόδια...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν τον ρώτησες να στο εξηγήσει ; Εγώ υποθέτω ότι σου έδινε το 35 με επιδότηση + έκπτωση , αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό όπως και το site αναφέρουν τιμές με φπα αλλά χωρίς τα τέλη. Το plus 25 είναι 25+12%=28. Με έκπτωση κάρτας ανεργίας η οποία είναι 10% βγαίνει 25-10%=22,5.. +12%=25,20.

Οπότε σωστά σου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό όπως και το site αναφέρουν τιμές με φπα αλλά χωρίς τα τέλη. Το plus 25 είναι 25+12%=28. Με έκπτωση κάρτας ανεργίας η οποία είναι 10% βγαίνει 25-10%=22,5.. +12%=25,20.

Οπότε σωστά σου είπε.

Σωστά μου είπε αλλά δεν θα έπρεπε να φαίνονται όλα αυτά στο site και στα περιοδικά της εταιρίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω οικογενειακό πακέτο στο Cosmote 65 (2 γραμμές) το οποίο λήγει σήμερα. Το είχα για 18μήνο με πάγιο 9,5 ευρώ ανά γραμμή!

Ως συνήθως η Cosmote δεν με πήρε καθόλου ενόψει της λήξης του πακέτου κι έτσι πήρα εγώ τη Δευτέρα να ρωτήσω για ανανέωση με τις ίδιες παροχές, και η προσφορά ήταν στα 47 ευρώ ανά γραμμή!

Έκανα κατευθείαν τηλεφωνικά φορητότητα στη Vodafone (Red 1 - 39 ευρώ/ γραμμή). Ωστόσο μέχρι σήμερα δεν με είχαν πάρει από την Cosmote για προσφορά.

Πήρα στην Cosmote να τσεκάρω, και μου είπαν απο το τμήμα ακυρώσεων ότι δεν έχει πάει κανένα αίτημα φορητότητας (παρόλα αυτά μου κατέβασε λίγο την προσφορα στα 37 ευρώ/ γραμμή).

Πήρα πίσω στη Vodafone να δω τι παίζει και ενημερώθηκα με έκπληξη ότι το αίτημα θα πάει στην Cosmote αφού υπογραφούν τα συμβόλαια - νέες μόδες! (αύριο απόγευμα περιμένω τον courier).

Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία πρόθεση να αλλάξω εταιρεία, αλλά εκ των πραγμάτων θα πρέπει να υπογράψω και να παραλάβω τα συμβόλαια και τις sim από τη Vodafone, για να φανεί η διαδικασία στην Cosmote και να κάνει καμιά σοβαρή αντιπροσφορά.

 

Ξέρει κανείς τι παίζει πλέον επίσημα με τη διαδικασία υπαναχώρησης για τη συνέχεια??

Σε μια ματιά που έριξα στου όρους συμβολαίου της Vodafone στο site δεν είδα να αναγράφεται τίποτα σχετικό. :worry:

Link to comment
Share on other sites

9,5 ? πως?

εγω με 25 ευρώ νοιώθω κάπως.

Είχα κάνει και τότε φορητότητα στη Vodafone, και δεν αποδεχόμουν καμία προσφορά της Cosmote μέχρι τελευταία στιγμή. Αλλά ήταν διαφορετικές οι διαδικασίες τότε.

Είχα και κάποιους μεγάλους λογαριασμούς επειδή πηγαινοερχόμουν εξωτερικό, οπότε δεν με άφησαν να φύγω.

Τώρα να δούμε τι θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχω ληξη συμβολαιου cote 55 στις 7 Μαϊου .ποτε να κανω αιτηση φορητότητας χωρις να εχω καποιο προστιμο;Επειδη υπαρχει υπολοιπο απο πιστωτικη ΟΤΕ γυρω στα 300€ αλλα εχω και 2ο νουμερο λετε να μου τα φανε ή θα τα μεταφερουν στο αλλο νουμερο;επειδη το υπολοιπο ειναι πιστωτικο λετε να το δουνε και να μου πουνε οκ φυγε εμεις σου χρωσταμε οχι εσυ!Γιατι σκοπος μου ειναι ο ῾῾εκβιασμος῾῾ κ στην ουσια δεν θελω να φυγω.

εχει κανει κανεις φορητοτητα με πιστωτικο υπολοιπο απο χρηση πιστωτικης;

Ψαρωσαν;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Βρίσκομαι στο Cosmote Plus 35 και θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αν βρεθώ στο εξωτερικό (πχ Αγγλία ή Γαλλία)

Επειδή δε τo έχω πολυκαταλάβει, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (ή να μου δώσει κάποιο link) τι γίνεται με τις χρεώσεις?

Οπως πχ: Τα 400ΜΒ ισχύουν ή χρεώνομαι; Tα λεπτά ομιλίας; Τα SMS;

 

Ευχαριστώ...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μαζί με την γυναίκα μου στο cosmote 65 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Αρχές Ιουνίου λήγει το συμβόλαιο μας. Τελευταίο εξάμηνο πληρώνω περίπου 55€ και για τα 2. Με παίρνουν σήμερα από cosmote και μου κάνουν προσφορά για το ίδιο πρόγραμμα για 18 μήνες, τελική τιμή 33,30 / νούμερο μαζί με εκπτώσεις λόγω οικογενειακό. Εντωμεταξυ ζήτησα προσφορά και για το cosmote 45 αλλά μου είπαν ότι η προσφορά ισχύει για το 65 λόγο προώθητικης ενώ για το 45 έβγαινε πιο ακριβά. Λέω θα σας απαντήσω αύριο. Παίρνω Vodafone καπάκι και μου κάνουν προσφορά για red1 και για τα 2 νούμερα περίπου 74 ευρώ (8€ πιο ακριβα) για 24μηνες και με τις εκπτώσεις μεσα λόγω ότι έχω σταθερή στη HOL. Τους λέω είστε πιο ακριβοι κατά 10€. Μου απαντούν από Vodafone ότι αν έχω προσφορά όπως αυτή που αναφέρω, είναι μια πάρα πολύ καλή προσφορά για αυτή την περίοδο. Πακέτα σαν το 65 και red1 με 25€ πάγιο δεν βρίσκονται πλέον όπως παλιά. Τι γνώμη έχετε? Να το πάρω τώρα ή να περιμένω μέχρι την λήξη μήπως κάνουν κάτι καλύτερο. Σημειωτέον ότι το ίντερνετ που προσφέρουν το θέλω καθώς έχω κατανάλωση 1gb τουλάχιστο το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Βρίσκομαι στο Cosmote Plus 35 και θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αν βρεθώ στο εξωτερικό (πχ Αγγλία ή Γαλλία)

Επειδή δε τo έχω πολυκαταλάβει, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (ή να μου δώσει κάποιο link) τι γίνεται με τις χρεώσεις?

Οπως πχ: Τα 400ΜΒ ισχύουν ή χρεώνομαι; Tα λεπτά ομιλίας; Τα SMS;

 

Ευχαριστώ...

 

Υπάρχουν διάφορα πακέτα που δίνει η Cosmote για roaming: Άλλο σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις το χρόνο και τα δεδομένα σου στο εξωτερικό με πάγια χρέωση (ανά μέρα ή ανά εβδομάδα), άλλα σου επιτρέπουν να πληρώνεις πάγιο κόστος ανά εισερχόμενη/εξερχόμενη κλήση, SMS, και KB δεδομένων.

Με το πλαφόν στις τιμές περιαγωγής, προτιμώ να τα απενεργοποιώ όλα και να χρεώνομαι απλά για τη χρήση που κάνω με τιμές περιαγωγής.

Για λεπτομέρειες, δες εδώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/Roaming_Prs

Link to comment
Share on other sites

Για λεπτομέρειες, δες εδώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/Roaming_Prs

 

O πίνακας στον οποίο με παραπέμπεις τα λέει όλα αναλυτικά!

Σε ευχαριστώ πολύ... :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Βρίσκομαι στο Cosmote Plus 35 και θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αν βρεθώ στο εξωτερικό (πχ Αγγλία ή Γαλλία)

Επειδή δε τo έχω πολυκαταλάβει, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (ή να μου δώσει κάποιο link) τι γίνεται με τις χρεώσεις?

Οπως πχ: Τα 400ΜΒ ισχύουν ή χρεώνομαι; Tα λεπτά ομιλίας; Τα SMS;

 

Ευχαριστώ...

Χρησιμοποιώ το cosmote travel pass και στο Λονδίνο για παράδειγμα με χρεώνει 5 € την ημέρα για να μπορώ να χρησιμοποιώ τον δωρεάν χρόνο ομιλίας και δεδομένων του προγράμματος μου.

Επίσης δεν υπάρχει χρέωση για τις εισερχόμενες.

 

Όταν έκανα χρήση του Travel pass όμως είδα χρέωση για εξερχόμενες.

Για τα δεδομένα και τις εισερχόμενες δεν υπήρχαν χρεώσεις. Τα 5 ευρώ κάθε μέρα μου τα χρεώναν κανονικά.

 

Η απάντηση τους ήταν ότι δεν τους ενημέρωσε εγκαίρως κάποιο από τα δίκτυα που χρησιμοποίησα και θα μου επιστρέψουν το πάγιο.

 

Αν λοιπόν το ενεργοποίησεις τελικά κοίτα καλά τον επόμενο λογαριασμό.

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μαζί με την γυναίκα μου στο cosmote 65 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Αρχές Ιουνίου λήγει το συμβόλαιο μας. Τελευταίο εξάμηνο πληρώνω περίπου 55€ και για τα 2. Με παίρνουν σήμερα από cosmote και μου κάνουν προσφορά για το ίδιο πρόγραμμα για 18 μήνες, τελική τιμή 33,30 / νούμερο μαζί με εκπτώσεις λόγω οικογενειακό. Εντωμεταξυ ζήτησα προσφορά και για το cosmote 45 αλλά μου είπαν ότι η προσφορά ισχύει για το 65 λόγο προώθητικης ενώ για το 45 έβγαινε πιο ακριβά. Λέω θα σας απαντήσω αύριο. Παίρνω Vodafone καπάκι και μου κάνουν προσφορά για red1 και για τα 2 νούμερα περίπου 74 ευρώ (8€ πιο ακριβα) για 24μηνες και με τις εκπτώσεις μεσα λόγω ότι έχω σταθερή στη HOL. Τους λέω είστε πιο ακριβοι κατά 10€. Μου απαντούν από Vodafone ότι αν έχω προσφορά όπως αυτή που αναφέρω, είναι μια πάρα πολύ καλή προσφορά για αυτή την περίοδο. Πακέτα σαν το 65 και red1 με 25€ πάγιο δεν βρίσκονται πλέον όπως παλιά. Τι γνώμη έχετε? Να το πάρω τώρα ή να περιμένω μέχρι την λήξη μήπως κάνουν κάτι καλύτερο. Σημειωτέον ότι το ίντερνετ που προσφέρουν το θέλω καθώς έχω κατανάλωση 1gb τουλάχιστο το μήνα.

 

Χωρίς φορητότητα μην ελπίζεις σε κάτι καλύτερο....

Γνωστός μου πριν 2 εβδομάδες τα ίδια του λέγανε στις προσφορές και μάλιστα δεν είχε το RED αλλά μικρότερο πρόγραμμα, μόλις του έκαναν προσφορά από την CYTA και η Vodafone είδε την αίτηση φορητότητας του έδωσε το RED με 25Ε, λόγο και σταθερού HOL.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία μου με την cosmote επειδή έχει λήξει το συμβόλαιό μου, τους είπα να μετατρέψω το κινητό μου από συμβόλαιο σε cosmokarta. Με ρώτησαν το λόγο και τους είπα ότι το Cosmote 25 (που έχω) δεν με καλύπτει και ότι δεν θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα για να ανέβω συμβόλαιο. Μου πρότειναν το Cosmote 35 με διπλασιασμό (240 λεπτά προς άλλου και 800mb internet 1500 προς cosmote) στα 21,95 τελική τιμή με φόρους και έκπτωση σταθερού. Τους είπα για το plus 65 αλλά μου το δίνουν 48 ευρώ τελική τιμή που είναι πάρα πολλά. Λέτε να δεχτώ το Cosmote plus 35 με τα χρήματα αυτά ή να τους πω να συνεχιστεί η μετατροπή μου σε cosmokarta μήπως και τελικά μου δώσουν το plus 65 σε χαμηλότερη τιμή από 48 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως καλυτερες τιμες διεκδικεις με φορητοτητα.Εκει λογικα θα σε παρουν για αντιπροσφορα... (πουλας παραμυθι οτι το πας σε αλλη εταιρεια γιατι σου δωσανε μια προσφορα ταδε) και βλεπεις τι σου προτεινουν.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Θέλω να μεταφερθώ απο βοντα σε κοσμοτε αλλα δε με εχουν πάρει τηλέφωνο. Πήγα σε ενα καταστημα γερμανος αλλα μου ειπε ο υπαλληλος τις προσφορες που βλέπω στο ιντερνετ και δεν ειχε ευελιξια να μου προσθεσει πραγματα. υπαρχει καποιο τηλεφωνο που μπορω να παρω να ζητησω προσφορα; τςρα ειμαστε οικογενιακο red1με 2γβ ιντερνετ στη μια γραμμη αντι για 1 και πληρωνουμε 90 και για τις 2 γραμμες. Οποτε θελω κατι αντιστοιχο η και πιο φτηνο. Πως λετε να το χειριστω? δ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Θέλω να μεταφερθώ απο βοντα σε κοσμοτε αλλα δε με εχουν πάρει τηλέφωνο. Πήγα σε ενα καταστημα γερμανος αλλα μου ειπε ο υπαλληλος τις προσφορες που βλέπω στο ιντερνετ και δεν ειχε ευελιξια να μου προσθεσει πραγματα. υπαρχει καποιο τηλεφωνο που μπορω να παρω να ζητησω προσφορα; τςρα ειμαστε οικογενιακο red1με 2γβ ιντερνετ στη μια γραμμη αντι για 1 και πληρωνουμε 90 και για τις 2 γραμμες. Οποτε θελω κατι αντιστοιχο η και πιο φτηνο. Πως λετε να το χειριστω? δ

οτι λεει πιο πανω ο zerokill φορητοτητα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Guest fourdim
Μάλλον δεν καταλάβατε τι ρωτάει ο άνθρωπος. Θέλει να φύγει από vodafone οπότε ψάχνει μιά προσφορά από cosmote. Το ίδιο ήθελα και γω, η cosmote μου έδινε ότι υπάρχει στο internet ώσπου συμπτωματικά χτύπησε τηλέφωνο μια προωθητική εταιρία της cosmote η e-value και μου έκαναν μια καλύτερη προσφορά, όχι πολλά πράγματα όμως, μερικά ευρώ πιο κάτω. Αν σε ενδιαφέρει χτύπα τους εσύ τηλέφωνο και πες τους να σε καλέσουν,κάτι θα βγάλεις.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,έχοντας το 65 απεριόριστα στην cosmote με 7 ευρώ τελική(ξέρω απίστευτο) έκανα μια κίνηση 2 μήνες πριν λήξει να ρωτήσω για προσφορά ανανέωσης και έφαγα άκυρο.....από 65 μου το άφηναν 48 ευρώ περίπου.Εννοείται πως δεν ανανέωσα. Σήμερα(λιγες μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο) με πήραν τηλέφωνο από μόνοι τους και μου πρότειναν ανανέωση στα 23.5 ευρώ τελική τιμή.

Οπότε μην βιαστείτε.¨οσοι είναι κοντά στη λήξη του συμβολαίου τους λίγη υπομονή.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

έχεις και σταθερό?

η τιμή είναι για πόσες γραμμές?

απλά ρωτάω διότι εμένα μου έκαναν 24,75 ανά γραμμή (4 νούμερα), χωρίς σταθερό!

 

 

Παίδες,έχοντας το 65 απεριόριστα στην cosmote με 7 ευρώ τελική(ξέρω απίστευτο) έκανα μια κίνηση 2 μήνες πριν λήξει να ρωτήσω για προσφορά ανανέωσης και έφαγα άκυρο.....από 65 μου το άφηναν 48 ευρώ περίπου.Εννοείται πως δεν ανανέωσα. Σήμερα(λιγες μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο) με πήραν τηλέφωνο από μόνοι τους και μου πρότειναν ανανέωση στα 23.5 ευρώ τελική τιμή.

Οπότε μην βιαστείτε.¨οσοι είναι κοντά στη λήξη του συμβολαίου τους λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις και σταθερό?

η τιμή είναι για πόσες γραμμές?

απλά ρωτάω διότι εμένα μου έκαναν 24,75 ανά γραμμή (4 νούμερα), χωρίς σταθερό!

 

Για δύο γραμμές χωρίς σταθερό. Από ότι κατάλαβα δεν παίζει ρόλο πόσες γραμμές έχεις. Αρκεί να έχεις δύο για να πάρεις και την έκπτωση του οικογενειακού.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...